REGISTRÁCIA  |  PRIHLÁSENIE
DETAIL ČLÁNKU

Kremnické vrchy - Skalka | 26.2.2018 | Libor Trilec | Čítané 1501x | 10 príspevkov v diskusii
Bežkári na Skalke-čo nám chýba?
zlepšenie služieb pre bežkárov

Ahojte všetci,

K napísaniu tohoto článku ma priviedli osobné skúsenosti a postrehy z doterajších 33 tohoto sezónnych pobytov v stope v Kremnických vrchoch ( cca 640 kilometrov). Na začiatok chcem na okraj podotknúť, že v septembri minulého roka som utrpel po páde zo strechy veľmi ťažký úraz s rozsiahlymi vnútornými zraneniami a to, že som to prežil sami lekári považujú za malý zázrak. V marci ma čaká ma ešte jedna dosť náročná operácia, podmienkou ktorej je, aby som bol v čo najlepšej kondícii a pri sile. Z tohoto pohľadu úplne najdôležitejšiu a nenahraditeľnú úlohu pri mojej rekonvalescencii zohrali a zohrávajú dni, ktoré som strávil s bežkami na nohách. Tie umožnili termín tejto operácie posunúť z obvyklých 8-10 mesiacov od úrazu, na 6 mesiacov. Bežkovaniu teda vďačím za nesmierne veľa, veľa a ďakujem najvyššiemu, že " takhle miloval tenhle kraj".
A teraz direkt vecne k veci:
Pri mojich bežeckých potulkách po kremnických vrchoch vnímam svoj pobyt-pohyb komplexne, od štruktúry snehu, pocitov dobrého sklzu a pohodlného stúpania ( som výlučne CT klasik), nádherných pohľadov na okolitú prírodu, milých pozdravení oproti alebo okoloidúcich bežkárov, krásy snehových vločiek trblietajúcich sa v slnečných lúčoch i krásy počasia, keď pre hmlu vidno tak do 20 metrov. Mám rád, keď to môžem napáliť v kvalitnej stope a tak isto, keď sa môžem pobrodiť v "panenskom" x-centimetrovom prašane (smer Brestová, alebo na Slobodné). Po takto úžasne strávených niekoľkých hodinách prichádzam späť na štadión na Skalke a..............................................
Som príjemne zdravo spotený. Hovorím si, dám si čajík alebo iné v bufetíku, pookrejem, posedím s priateľmi i s neznámymi, otočím tvár do slniečka a pochytám bronzík. Lenže..........vonku je -10, -5, 0, +3......a mne začína byť chladno. Nechce sa mi hneď nasúkať lyže do auta a fujas matias preč. Vidím, niektorí majú pootvárané kufre na kárach a s drkotom dávajú zo seba dole mokré, vlhké vrstvy oblečenia a obliekajú suché. Komfort alias Ukrajina. Ja to riešim tým spôsobom, že na drzovku idem do neďalekého penziónu a na recepcii sa v teple rozložím a prezlečiem..akosi ma tie kočky tam tolerujú. Takže, to, čo mne úplne akútne chýba na štadióne je kultúrna a vyhrievaná miestnosť na prezliekanie prípadne na prípravu lyží.
Ďalej:....poprechádzajte sa po parkoviskách, a okolí blízko štadióna. Pokiaľ deň pred tým neposneží, začínate mať pochybnosti, či sneh je biely, alebo žltý....proste kultúra alias Ukrajina. Ja to vôbec nemám ľuďom za zlé, keď treba, tak treba, len prosím pekne kde?....Chlapi my to ešte nejak ustojíme, ale čo naše krajšie polovičky? Takže, to čo úplne rovnako akútne chýba priamo na štadióne sú kultúrne, vyhrievané verejné toalety, s tečúcou vodou. Toalety, o ktoré sa bude niekto permanentne starať. Pokiaľ minimálne tieto dve veci na Skalke nebudú, pomenovanie, že je to "stredisko európskych parametrov" vyznieva ako výsmech základným obyčajným štandardom.Či už to budú zariadenia kontajnerového typu ( dosť som pozeral na internete a existujú naozaj vkusné moduly), alebo, a to by bol vyšší level, postavili by sa drevené objekty zo suroviny, ktorej je vôkol nadostač a disponuje ňou priamo mesto Kremnica. Je mi úplne jasné, že "JE TO O PENIAZOCH". Ako a kde ich zohnať? To je otázka do pléna, pre nás všetkých, pretože toto je pre nás všetkých milí kamaráti bežkári. Uvedomujem si, že sólo servis a služby pre bežkárov nie sú ani v zahraničí výnosným biznisom, ako zjazdové lyžovanie. V mnohých ohľadoch však sekundárny benefit, ktorý nie je exaktne vyčísliteľný prináša viac. Na všeobecný prospech všetkých.
Podotýkam, že týmto článkom zastupujem len sám seba, nie som členom nijakého združenia. Mojim zámerom je rozprúdiť diskusiu a výmenu informácií medzi nami bežkármi ohľadom uvedených vecí a hľadať niečo konštruktívne vymyslieť, niečo, čo by prakticky smerovalo k riešeniu, tak prezliekární ako aj toaliet. Takže smelo, ideme na to?:-)
Libor Trilec alias bikeski
Diskusia k článku (10 príspevkov)

pridávam link, myslím, že zaujímavý http://www.containex.sk/sk/oblasti-nasadenia/spolkove-miestnosti-a-prezliekarne
pridal bikeski dňa 26.2. 19:03  
ďalší link: http://www.fagus.sk/vyroba/obytne-kancelarske/satne/futbalova-satna-s-predajnou-svajciarsko/ parádička...komplexné riešenie a ešte aj pekné
pridal bikeski dňa 26.2. 19:09  
Libor, stretli sme sa pár týždňov dozadu, keď si čistil Kordícku zvážnicu...úprimne, nerieš vyhrievané záchody...poviem Ti (a aj ostatným, čo toto čítajú) svoj príbeh...idem mať v lete 41, keď som mal 26 a presne na deň 4 mesiace, prekonal som silnú mozgovú porážku...odpoveď na otázku "Prečo ja???" neexistuje...keď som ležal na neurológii, doktorka povedala mojej mame a mojej manželke: "Pripravte sa na to, že Váš syn zomrie..."...dnes vykorčuľujem od začiatku Kordíckej zvážnice po búdu bez toho, aby som sa zastavil...občas ma niekto na tratiach trénersky upozorní, že nevťahujem pod seba dostatočne pravú nohu pri korčuľovaní (bol som komplet na pravú stranu ochrnutý, ruka, noha, proste všetko), tak sa iba pousmejem a vysvetlím príčinu...takže vyhrievané verejné toalety...buďme radi, že my dvaja žijeme a užívame si život každou sekundou, kto nezažil, to čo my, nevie, o čom hovoríme...miluj život taký, aký je, to, miluj to, čo Ti ponúka...a vyhrievané hajzle nerieš....:-)))) všetko dobré, teším sa, kedy Ťa opäť stretnem, si fajn chlap...Miro:-)))
pridal miroBB dňa 26.2. 19:20  
Libor, a ešte čosi...ak by sme sa už na bežkách do Tvojej plánovanej operácie nestretli, daj vedieť, ako v marci u doktorov dopadneš...držím Ti strašne palce, nech Ťa sprevádza len a len to dobré...prosím, ozvi sa po operácii....0908 906 399...I am crossing my fingers for you...Miro.
pridal miroBB dňa 26.2. 20:18  
Ahoj Mirec, I am happy for your favor :-).moc krát díky, všetko dobré aj tebe borec....určite podám hlásenie
pridal bikeski dňa 26.2. 20:28  
Libor, úplný súhlas s tebou. Naozaj nejaký vyhrievaný prístrešok na prezlečenie a toalety, o sprchách už nehovoriac, by sa na Skalke zišli. Toto všetko malo byť vybudované v rámci projektu pre bežkárov pri budovaní inline dráhy z eurofondov. Často na Skalku chodím a niekedy aj na otočku, takže prezliekanie v aute dôverne poznám. Nie je to nič príjemné. Verím, že teraz, keď to na Skalke naozaj naberá ten správny smer, tak sa podarí pre budúcu sezónu pripraviť aj takéto zázemie. Možno zatiaľ aspoň provizórne ale do budúcnosti sa podarí pripraviť kompletné zázemie pre bežecké lyžovanie na úrovni ozajstného strediska. A ešte jedna poznámka Libor k tvojmu a Mirovmu príbehu. Obdivujem vás chalani a želám pevné zdravie, nech vám bežecké lyžovanie pomáha upevňovať zdravie a nech ti operácia dobre dopadne, držím palce.
pridal Karol dňa 26.2. 21:53  
Ahojte, veľmi dobrý príspevok Libor. A súhlasím s obidvomi návrhmi. Som jeden z tých prezliekajúcich sa na snehu lebo ma po bežkovaní čakajú 2 hod. jazdy autom domov. Celkom schodné riešenie našli na Štrbskom plese, keď vybudovali ľahkú konštrukciu, akýsi temperovaný bufetík, kde sa dá aj prezliecť. Vôbec to nemusí byť veľká investícia. miro
pridal miroes dňa 1.3. 17:01  
ahoj Miro, áno, videl som na webe ten "bufetíkostan" :-) na Štrbskom plese, aj to je lepšie, než "nič", čo zatiaľ máme na Skalke.
pridal bikeski dňa 2.3. 18:25  
Vsetkym bezkarom-nemam tuto sezonu velmi cas zapajat sa do roznych diskusii ale mozem vas ubezpecit, ze uz teraz su naplanovane zmeny, ktore do buducej zimnej sezony s urcitostou prispeju k zlepseniu komfortu vsetkym bezkarom, ktori navstivia Skalku. O konkretnych zmenach budem informovat v samostatnom clanku po skonceni tejto zimnej sezony.Roman Beres Cyklo-Sante. /bezkysk.sk/
pridal cyklosante dňa 2.3. 20:46  
Super Roman, tešíme sa. Viem, že všetko nejde naraz.
pridal miroes dňa 4.3. 9:15