|
|
DETAIL ČLÁNKU
|
Euroloppet | 10.3.2025 | Karol Kováč | Čítané 312x | 3 príspevky v diskusii |
52. ročník Biela stopa v netradičnom formáte |
Snehová bieda prinútila organizátorov improvizovať
|
Po nepriaznivých snehových podmienkach v minulej sezóne, keď musel byť zrušený 51. ročník Bielej stopy hrozilo, že aj v tomto roku sa podujatie neuskutoční.
Aj táto zimná sezóna je veľmi skúpa na sneh i na Skalke pri Kremnici, mieste konania podujatia v behu na lyžiach Euroloppet - Biela stopa. Iba s veľkým úsilím sa darilo v tejto sezóne udržiavať pomerne priaznivé podmienky pre bežkárov aspoň na tratiach v okolí štadióna.
Dokonca sa podarilo nevídané. Požičaným snežným delom sa začala akási skúšobná prevádzka technického zasnežovania. Tak sa ukázalo, že sa dá v priestoroch štadióna vyrobiť zásoba technického snehu.
Zrejme aj táto skutočnosť prispela k rozhodnutiu organizátorov usporiadať aspoň v obmedzenom formáte Bielu stopu na tratiach v okolí štadióna.
Zvolili netradičný formát, limitovať preteky časom a nie vzdialenosťou. Vo finálnej podobe bolo rozhodnuté, že sa pripraví okruh na ktorom budú pretekať účastníci v určenom časovom limite a to 90 minút pre pretekárov prihlásených na 50 km trať a 60 minút pre pretekárov na 25 km voľne a 30 km klasicky.
Princíp bol ten, že pretekári budú krúžiť na okruhu dovtedy, kým nebude naplnený časoví limit. Akonáhle pri prechode do ďalšieho kola už bude naplnený časový limit, tak pretekár končí. Všetci, ktorí sa do ďalšieho kola dostanú, tak kolo dokončia. Víťazom sa stane pretekár s najvyšším počtom kôl, ktoré ich absolvuje v najlepšom čase.
Keďže sa počasie zachovalo priaznivo a 2 dni pred pretekmi napadlo na hrebeni do 15 cm snehu, tak sa podarilo pripraviť veľmi dobrý okruh v dĺžke 6,5 km. Pomohla aj kopa nasneženého technického snehu, takže trať bola veľmi dobre pripravená. Trasa pretekov viedla po 5-ke a inline dráhe.
Po oba dni vyšlo aj perfektné počasie, bolo slnečno iba so slabým vetrom, takže riskantný ťah vyšiel na jednotku. Tu iba treba konštatovať, že žiaľ účasť bola slabšia a prispelo k tomu hlavne veľmi neisté počasie začiatkom týždňa a to mnohých odradilo. Sám som sa prihlásil na poslednú chvíľu, keď nasnežilo, pretože som nemal chuť absolvovať podobné preteky ako pred pár týždňami v Slovinskej Planici, kde sme sa brodili za plusových teplôt v hlbokom rozmočenom snehu. Vôbec to neľutujem a podujatie sa vydarilo aj v týchto obmedzených podmienkach skrátenej trate.
Poďakovanie patrí organizátorom, ktorí to nevzdali a pripravili vydarené podujatie. Ukázalo sa, že keď sa chce, tak aj príroda niekedy pomôže a nakoniec to dopadne veľmi dobre.
Na záver by som mal ešte jedno odporúčanie pre organizátorov.
Tohtoročný 52. ročník BS mal jednu veľkú výhodu. Všetci pretekári, ktorí v časovom limite dokončili čo i len jedno kolo, boli v pretekoch klasifikovaní a nikto sa tak nemusel obávať, že za svojim menom bude mať DNF.
Treba veriť, že v budúcnosti sa ešte bude dať Biela stopa organizovať v plnom profile, veď aj 50. ročník pred dvoma rokmi taký bol.
A tu by som chcel navrhnúť aby sa v organizácii pretekov v plnom profile organizátori zamysleli nad nasledujúcou zmenou.
Sobotné preteky voľným štýlom organizovať na tratiach 50km a 30km. To by znamenalo, že pretekári by išli na Severnom okruhu tou istou trasou, teda aj tí, ktorí sa rozhodnú ísť kratšiu trať by išli Strednou zvážnicou do Kordíckeho sedla a nie priamo na Václavák ako doteraz pri trati 25 km. V súvislosti s tým by bolo možné organizovať sobotňajšie preteky tak, ako je to v pretekoch Euroloppet-Gsiesertal Lauf. Znamená to, že pretekári by sa prihlasovali na sobotné preteky voľnou technikou bez určenia trate, ktorú chcú absolvovať. Tak by sa vytvorila možnosť, že po príchode zo severného okruhu na štadión by sa pretekár rozhodol buď zamieriť do cieľa 30 km trate, alebo na Južný okruh a absolvovať trať 50 km.
Zdôvodnenie.
Neraz sa stávalo, že pretekár prihlásený na 50 km trať nezvládol v ťažkých podmienkach limit a bol diskvalifikovaný. Vieme si predstaviť aká je to trauma, keď po 30 km ťažkého profilu vás organizátor nepustí dokončiť preteky a vy ste sa trápili zbytočne. Navyše to nemusí byť iba chyba pretekára, ktorý neodhadol svoje sily ale vzhľadom na ťažké podmienky nakoniec limit nestihol. Môže to byť náhla zmena počasia, zle odhadnuté mazanie, hlboká trať spôsobená vetrom, či hustým snežením...
Výhodou pre organizátorov by bola možnosť nastaviť tvrdší limit pri prechode na južný okruh, ktorý by tak ostatným, ktorí ho nestihnú, umožnil ukončiť preteky na 30 km. Tiež by stačila jedna sada čísiel, prípadne možnosť farebne odlíšiť ženy od mužov.
Osobne nevidím prekážku, ktorá by zabraňovala urobiť takúto zmenu alebo by skomplikovala organizáciu pretekov.
Budem rád ak sa v diskusii pod článkom vyjadríte aj k tomuto návrhu a pripojíte svoj názor.
Táto sezóna už zdá sa definitívne končí aj keď sa môže ešte na pár dní vrátiť. Tak si len želajme aby tá budúca bola lepšia, s dostatkom snehu.
Foto. I. Čillík a vlastné
č1. Trať okruhu s prevýšením cca 130 metrov
č2. Sobota - Po štarte pretekárov na dlhšiu trať s limitom 90 min.
č3. Sobota - Prechod do ďalšieho kola tesne pred uplynutím limitu
č4. Sobota - Na trati
č5. Dekorácia na štadióne so zvyškom technického snehu
č6. Nedeľa - Po štarte 1. vlny klasickou technikou
č7. Nedeľa - Pred štartom klasickou technikou
č8. Nedeľa - Po štarte pod štadiónom
č9. Nedeľa - Na štarte Janko Hazucha ako jediný účastník všetkých ročníkov Bielej stopy
|
|
Diskusia k článku (3 príspevky)
S dobudovaním zasnežovania a odhodlaním domácich dobrovoľníkov Skalka dostane druhý dych a verím, že ak sezóna na bežkách bude udržateľná aspoň na celé 4 alebo viac mesiacov, pomôže to získať zdroje aj na rekonštrukciu ostatných častí strediska. To by mala byť priorita číslo jedna, lebo v širokom okolí má Skalka a celé hory TOP trate pre rekre aj profi šport a veľký potenciál aj pre cestovný ruch.
Potom sa tam začnú vracať veľké počty účastníkov aj spoza hraníc a s tým súvisiace komplikácie pri rôznych dĺžkach tratí. Pokiaľ bude na štarte 300-400 pretekárov v jednom dni, tak sa kombinácia 50/30 km naraz sa určite dá urobiť, ale ak sa počty zdvihnú, tak pribudne mnoho problémov ako zabezpečiť férové podmienky pre všetkých bežcov prihlásených na rovnakú dĺžku trate. Taktiež z hľadiska bezpečnosti to môže predstavovať určité problémy, ak si pretekári svojvoľne menia trať, ale to sa určite dá vyriešiť.
Pokiaľ bude pre organizátorov stále dôležité oslovovať aj vrcholových športovcov, tak je dôležité myslieť na to, že preteky na 50 a 30 km nie sú uplne rovnaká disciplína. To čo pre rekreačných športovcov môže byť veľký a rozumný benefit, v rámci trate sa rozhodnúť pre kratšiu trať, môže pri top pretekároch predstavovať priestor pre rôzne tímové taktizovanie a možno aj ovplyvňovanie výsledkov. Ale bežne sa to robí aj pri bežeckých maratónoch, kde sa bežia napr. dva polmaratónske okruhy, takže nápad to je určite zaujímavý a v praxi využívaný.
|
pridal matjsk dňa 11.3. 14:33 |
Ďakujem sa seriózny názor. Vyjadrím sa k niektorým konštatovaniam. Zasnežovanie určite pomôže takmer s istotou usporiadať pri nevhodných podmienkach aspoň náhradný variant ako organizátori predstavili v tomto roku, podľa mňa veľmi vydarený. Nesúhlasím, že pri väčšom počte ako 500 pretekárov by mal vzniknúť nejaký problém. Aj za súčasnej situácie pri tratiach 50/25km FT bežia všetci pretekári rovnakú trasu až na krátky úsek. kde 25-kári vynechávajú Strednú zvážnicu a idú priamo pod Václavák. Aj dnes už veľká väčšina pretekárov volí kratšiu trať (cca 2/3 z prihlásených). navyše členitosť trasy prispieva k tomu, že sa pole pretekárov natiahne a tak na tratiach nedochádza k tlačenici. a čo sa týka taktizovania. Veď tu nejde o svetový pohár ale hlavne o to aby sa zúčastnili tak špičkový ako aj rekreační bežci. Pre tých špičkových by sa samozrejme utvorila možnosť taktizovať ale pre amatérov by to bol veľký prínos, keď by mohli byť klasifikovaní i v prípade ak precenia svoje sily alebo im zhoršené podmienky zabránia zvládnuť limit. Na pretekoch Gsiesertal Lauf to funguje bez problémov roky a nespôsobuje to žiadne problémy.
|
pridal Karol dňa 11.3. 15:52 |
Jasne, treba to dobre premyslieť a zvážiť. Áno, trať si pamätám, bol som tam dva krát ako TD ešte aj pár dni pred Covidom. Verím, že si to niekedy obídem aj ako pretekár, síce už len hobby, ale tie trate som mal vždy rád od kedy sme tam súťažili ešte ako žiaci alebo dorastenci. Pravdou je, že tento model môže motivovať viac ľudí sa prihlásiť na hlavnú 50 km trať, čo môže byť pozitívne. Dúfajme, že po týchto dvoch rokoch oteplenia sa znova na pár rokov vráti lepšia zima aj so snehom.
|
pridal matjsk dňa 11.3. 16:31 |
|
|
|
| | | |