REGISTRÁCIA  |  PRIHLÁSENIE

Mapka strediska
Mapky strediska

Administrátori
strediska:

stefan.pohlymestosnv.skSLOVENSKÝ RAJ
Bežecké trasy v Slovenskom raji - sedlo Grajnár, Hrabušice, Mlynky, Dobšinská Ľadová Jaskyňa

SNEHOVÉ SPRÁVY - Slovenský raj  
Dátum Stredisko Trasa Sneh Kvalita Úprava Pridal  
20.1.2024  Slovenský raj-Grajnár  13 km okruh Grajnár - sedlo
Grajnár 
3 až 40 cm  nový sneh prašan  neupravené  PanProfesor 


Slovenský raj | 22.1.2024 | Františka Kolláriková | Čítané 883x | 0 príspevkov v diskusii
SNOW PARK ĽADOVÁ - Novinka!
Novinka v kampani na StartLab

Podporíš nás ?My ti za to dáme automaticky prístup k mape upravenosti tratí po celom Slovensku

V spolupráci s organizáciou Na Bežky! sme si pre teba pripravili extra odmenu

1. Podpor ľubovoľným príspevkom našu kampaň
2.Uveď do poznámky heslo “Na bežky!

A dostaneš prístup k mapám upraveností tratí po celom Slovensku (mapa.nabezky.sk)
Ako bonus získaš prístup ku všetkému obsahu na portáli nabezky.sk na jeden rok !

KLIKNI NA NOVINKY V KAMPANI:
https://www.startlab.sk/projekty/3670-pomozme-udrzat-bezkovanie-v-ladovej/?slbref=729a920d-fab5-490c-b2ba-6f7995ceb723

Pozn.:
- Vytvor si účet na stránke nabezky.sk
- Pošli mail s info o príspevku v našej kampani na posli@nabezky.sk
- Prístup bude tvoj !

Takto jednoducho sa vieš dostať k sledovaniu úprave bežeckých tratí v areáloch po celom Slovensku

     
Slovenský raj | 16.1.2024 | Františka Kolláriková | Čítané 776x | 0 príspevkov v diskusii
Pomôžme udržať bežkovanie v Ľadovej
Podpora kampane

V Dobšinskej Ľadovej Jaskyni sa nachádza areál bežeckého lyžovania SNOW PARK ĽADOVÁ, o ktorý sa starajú dobrovoľníci od roku 2018. Dnes upravujú trate pomocou staručkého ratraku, ktorý prevažne využívajú na frézovanie. Kombináciou ratraku a nového pásového zariadenia by chceli trate opäť upravovať na dennej báze a vytvoriť pre bežkárov služby a kvalitu trati na vyššej úrovni.

Pozrite si našu kampaň a budeme radi ak nás podporíte:
https://www.startlab.sk/projekty/3670-pomozme-udrzat-bezkovanie-v-ladovej/?slbref=729a920d-fab5-490c-b2ba-6f7995ceb723

     
Slovenský raj | 17.1.2023 | Matus Jancik | Čítané 1019x | 0 príspevkov v diskusii
1. kolo pohára ZSL žiakov a OPEN preteky dospelých
Prvý krát v SNOW PARK ĽADOVÁ

S poverením Zväzu slovenského lyžovania Snow Park Ľadová v spolupráci s Kurzy bežkovania Vás pozýva na POHÁR ZSL V BEHU NA LYŽIACH už túto SOBOTU 21.01.2023 o 11:00

Príď povzbudiť mladé talenty na toto podujatie, ktoré sa prvý krát koná v tomto areáli.

Ak máš záujem, prihlásiť sa môžeš aj do kategórie OPEN MUŽI / ŽENY TU
https://pretekaj.sk/sk/podujatia/2023ladova


SNOW PARK ĽADOVÁ

     
Slovenský raj | 11.3.2021 | Františka Kolláriková | Čítané 1260x | 0 príspevkov v diskusii
POZOR SÚŤAŽ !
Zapojte sa do súťaže a vyhrajte celodenný kurz bežkovania

Čo tak posunúť Váš level bežkovania na novú úroveň a zdokonaliť svoju techniku ?
V spolupráci s “Kurzy bežkovania - Oravec škola bežkovania “sme si pre Vás pripravili SÚŤAŽ

1.) Podporte ľubovoľným príspevkom min 5€ našu kampaň na StartLab
https://www.startlab.sk/projekty/1889-bezkarsky-raj-snow-park-ladova/

2.)Uveďte do poznámky heslo "kurzybezkovania"

A ste automaticky zapojení do žrebovania o jednodňový kurz bežkovania v budúcej sezóne !

Tak poďte do toho !

     
Slovenský raj | 2.3.2021 | Františka Kolláriková | Čítané 2140x | 0 príspevkov v diskusii
Bežkársky raj - SNOW PARK ĽADOVÁ
Pomôžte nám pripraviť skutočný zážitok

Jedinečné miesto na Slovensku, ktoré nesie meno po svetoznámej jaskyni - Dobšinská Ľadová Jaskyňa ponúka upravené trate pre bežecké lyžovanie. V budúcej sezóne však nadšencom tohto krásneho športu chceme ponúknuť viac. Postupne predlžujeme trasy do okolia ešte stále divokej prírody Slovenského raja, avšak na profesionálne pripravené trate potrebujeme Vašu pomoc, aby sme mohli zakúpiť ratrak.

Pre zrealizovanie tejto myšlienky sme sa pustili do kampane na StartLabe s cieľom vyzbierať časť finančných prostriedkov na kúpu snežného pásového zariadenia a tak Vám v budúcej sezóne 2021/2022 ponúkli krásy Slovenského raja vo "veľkom štýle". Budeme radi keď nás v tom podporíte :)

LINK NA KAMPAŇ:https://www.startlab.sk/projekty/1889-bezkarsky-raj-snow-park-ladova/

     
Slovenský raj | 13.1.2019 | Karol Kováč | Čítané 2528x | 0 príspevkov v diskusii
Obnovený areál bežeckého lyžovania v Dobšinskej Ľadovej Jaskyni
Tlačová správa

Mesto Dobšiná Vás srdečne pozýva na otvorenie areálu bežeckého lyžovania v Dobšinskej Ľadovej Jaskyni spojené s prechodom lyžiarskych bežeckých tratí, ktoré sa uskutoční v nedeľu 13. januára 2019 o 13:00 hod. v krásnej prírode Slovenského raja.
Lyžovanie v Dobšinskej Ľadovej Jaskyni má svoje historické korene, ktoré siahajú minimálne do minulého storočia. Prvé lyžiarske stopy, ktoré naši predkovia zanechali v tunajšom snehu boli spojené so starostlivosťou o zver, poľovníctvom, neskôr so vznikom turistických aktivít, ktoré odtiaľ začínali svoje prechody do okolitej zimnej prírody. Známy je aj počin MVDr. Ladislava Husára a Júliusa Končeka v 60-tych rokoch 20. storočia, ktorí pretavili svoj „bláznivý nápad“ do reálnej podoby výstavby skokanského mostíka v Ľadovej. Významné oživenie cestovného ruchu bolo spojené taktiež s výstavbou a prevádzkovaním malého lyžiarskeho vleku, ktorý svojou náročnosťou síce nedosahoval parametre veľkých lyžiarskych stredísk, no napriek tomu si získal veľkú klientelu najmä u našich južných susedov. Asi posledným a svojou kvalitou aj najdôležitejším míľnikom bola snaha výstavby bežeckého areálu v D. Ľ. Jaskyni, ktorá bola pretavená do vybudovania bežeckých tratí, ktoré spĺňali parametre republikových súťaží. V 90-tych rokoch minulého storočia za pomoci Lyžiarskeho klubu Vodných elektrární Dobšiná a mesta Dobšiná a s podporou niekoľkých desiatok zanietených ľudí a firiem, za ktorých je hodno spomenúť aspoň dvoch, Mgr. Jána Garana a Jána Lukáča. V tomto areáli postupne vznikali schválené trate dobudované o premostenia, mostíky, štartový a cieľový areál, na ktorých mali možnosť štartovať v rámci M-SR také hviezdy slovenského bežeckého lyžovania ako Martin Bajčičák či Ivan Bátory. Vďaka zanietenosti rodiny Štefana Oravca sa tu konali dokonca aj biatlonové preteky, žiaľ dnes už len konali... Postupne dochádzalo v Dobšinej k úbytku reprezentantov v bežeckom lyžovaní a to bol aj zlom k ukončeniu ďalších aktivít v oblasti úprav bežeckých tratí. To bola krátka genéza, ktorá sa týkala rozvoja lyžovania v tejto lokalite, ktorá sa svojimi zimnými podmienkami môže rovnať aj vyššie položeným strediskám, ako je Štrbské Pleso.
Vďaka novej iniciatíve spoločnosti Mestské lesy Dobšiná, ktorá už od roku 2017 začala pripravovať kroky spojené so znovu obnovou bežeckého lyžovania v Ľadovej sa postupne podarilo dostať túto myšlienku znova do pozornosti významných inštitúcií spojených s rozvojom cestovného ruchu na Slovensku. Zakúpením potrebnej techniky a skúšobnou prevádzkou na konci predošlej zimy bolo rozhodnuté o ďalšom smerovaní týchto aktivít podporených samotným mestom Dobšiná, ktoré sa aktívne zapojilo do prípravy prvého projektu obnovy.
Areál sa darí revitalizovať vďaka projektu „Obnova areálu bežeckého lyžovania v Dobšinskej Ľadovej Jaskyni“, ktorý je spolufinancovaný Košickým samosprávnym krajom z programu Terra Incognita a vďaka Mestským lesom Dobšiná, spol. s.r.o.. V rámci projektu sa vytvorila okruhová koncepcia lyžiarskych bežeckých tratí. To znamená, že v rámci hlavného najdlhšieho okruhu sú umiestnené ďalšie okruhy kratších tratí tak, že každá z nich využíva jeho určitú časť. Najdlhšou traťou je 4.5 km trať / okruh. Kratšími sú 2.4, 2.8 a 3.5 km trate / okruhy.
V priestore štartu / cieľa tratí je návštevníkom k dispozícii premostenie či altánok s možnosťou sedenia, odkladania vecí, voskovania lyží a zároveň slúžiaci ako oddychové miesto. Na altánku je umiestnená informačná tabuľa s mapou tratí.
Pridanou hodnotou areálu bežeckých tratí je ich lokalizácia v prekrásnej prírode Slovenského raja. Lyžiarske bežecké trate v Dobšinskej ľadovej Jaskyni využívajú prírodný profil rozšíreného údolia v hornom toku rieky Hnilec vedľa masívu vrchu Duča v bezprostrednej blízkosti vstupu do svetoznámej Dobšinskej ľadovej jaskyne, ktorá je zapísaná do svetového prírodného dedičstva UNESCO. Areál je situovaný priamo v pásme Národného parku Slovenský raj v blízkosti ďalších Národných prírodných rezervácií ako Stratená, Hnilecká jelšina, Prírodná rezervácia Ostrá skala alebo Národná prírodná pamiatka Stratenská jaskyňa.
Cieľom obnovenia areálu sa rozšíri ponuka poznávacieho a rekreačného cestovného ruchu prostredníctvom zážitkového turizmu a športu v zimnej turistickej sezóne. Skvalitnia sa možnosti športového vyžitia návštevníkov rôznych vekových kategórií, ktorí majú vôľu športovať.
Marcel Kollárik (Mestské lesy Dobšiná, spol. s.r.o.), Ing. Terézia Tkáčová (mesto Dobšiná)
Informácie:
Mesto Dobšiná, SNP 554, 049 25 Dobšiná, tel.: 058/7941 320, e-mail: dobsina@dobsina.sk, web: www.dobsina.sk
Turistické informačné centrum Dobšiná, Námestie baníkov 384, 049 25 Dobšiná, tel.: 058/7941 154, 0918615189, e-mail: tic@dobsina.sk, web: http://turista.dobsina.sk, www.facebook.com/TicDobsina

Tlačovú správu nám poslala
Ing. Terézia Tkáčová
Mesto Dobšiná


     
  Slovenský raj | 6.2.2013 | Jozef Mecele | Čítané 3607x | 0 príspevkov v diskusii
V športovom areáli na Grajnári aj lyžiarske bežecké trate
Mesto Spišská Nová Ves pre bežkárov

     
Slovenský raj | 27.12.2012 | Štefan Pohly | Čítané 6427x | 2 príspevky v diskusii
Slovenský raj - sedlo Grajnár
Predstavenie nového strediska na stránkach Bežkár.sk

Grajnár - sa nachádza na území Národného parku Slovenský raj a leží na cestnom ťahu Spišská Nová Ves - Rožňava. Od mesta Spišská Nová Ves je vzdialený 18km. Značené sú turistické a cykloturistické trate prechádzajú zalesneným územím, ktoré sú v zimnou období využívané na bežecké lyžovanie. Bežecké trate sú zokruhované a sú rozdelené podľa dĺžky od najkratšej 3 km až po okruh dlhý 13 km. Parkovanie (pre cca 20 aut) i prístup na trate sú bezplatné.

Úprava tratí : vhodné pre klasickú techniku

Váše návrhy, názory (dobre aj zlé :D) nám zasielajte na email : grajnar@mestosnv.sk

     

strana 1 2 3 4 5