Dnes po nocnom a rannom snezeni pribudlo par cm snehu. Po vcerajsom ujazdeni a nocnej uprave su podmienky nasledovne: Inline, stadion a do Bystrickeho sedla je trat dostatocne tvrda podmienky velmi dobre pre FT, pre CT stale bez strojovej stopy podmienky dobre. Na cerstvo upravenej Dvojke a Hornej stvorke cez oba Kiare je vsade dostatok snehu a podmienky pre oba styly dobre, trat je trochu maksia ale bez problemov zjazdna. Vdaka Romanovi su na Skalke uz na zaciatku sezony vyborne moznosti na trening na tratiach v dlzke cca 8 km.Foto z Hornej 4-ky, stredny a vrchny Kiar.
Správu pridal:
Karol (zobrazené 459x)
Komentáre:
23.11.2024
Kremnické vrchy
Kordíky Kordícka zvážnica
20 až 25 cm
nový sneh prašan
upravené s vrstvou nového snehu
pietro1978
Stav dňa:
23.11.2024
Trasa:
Kordíky - Kordícka zvážnica (Kremnické vrchy) Z Kordík popod hrebeň smerom na juh až po križovatku so žltou značkou, ktorá smeruje z Tajovskej zvážnici na Tunel.
Na turistiku fajn, na skate horsie. Snehu je dost aj pre nove bezky, chcelo by to este dalsiu upravu. Sneh suchy, len to nie je utláčané. V kazdom pripade na prve bezkovanie moze byt.. Vyzera to, ze sezona zacina :).
Správu pridal:
pietro1978 (zobrazené 379x)
Komentáre:
23.11.2024
Kremnické vrchy
Skalka-štadión Inline-Bystrické sedlo
10 až 20 cm
nový sneh prašan
upravené v celej dĺžke
cyklosante
Stav dňa:
23.11.2024
Trasa:
Skalka-štadión - Inline-Bystrické sedlo (Kremnické vrchy) Štadión-inline-depo-Bystrické sedlo a späť
Parametre:
1150 - 1210 m n.m., dĺžka 3 km
Sneh:
10 až 20 cm, nový sneh prašan
Stav úpravy trate:
upravené v celej dĺžke
Podmienky pre CT a FT:
neuvedené (CT), dobré (FT)
Teplota vzduchu:
od -5 do -7 st. C
Počasie:
veľká oblačnosť, slabé sneženie, prehánky, premenlivý vietor
Doplňujúci popis:
Pozdravujem všetkých v novej sezóne. Pred 2 dňami tráva a dnes parádne podmienky na bežkovanie. Stopa na klasiku sa zatiaľ robiť nedá. Upravená tiež 2- ka, Horná 4- ka, vrchný aj stredný Kiar - podmienky zatiaľ obmedzené
Správu pridal:
cyklosante (zobrazené 410x)
Komentáre:
22.11.2024
Kremnické vrchy
Skalka-štadión Inline-Bystrické sedlo
10 až 20 cm
nový sneh prašan
upravené v celej dĺžke
Karol
Stav dňa:
22.11.2024
Trasa:
Skalka-štadión - Inline-Bystrické sedlo (Kremnické vrchy) Štadión-inline-depo-Bystrické sedlo a späť
Parametre:
1150 - 1210 m n.m., dĺžka 3 km
Sneh:
10 až 20 cm, nový sneh prašan
Stav úpravy trate:
upravené v celej dĺžke
Podmienky pre CT a FT:
dobré (CT), dobré (FT)
Teplota vzduchu:
od -4 do -4 st. C
Počasie:
zamračené, mierne sneženie, slabý vietor
Doplňujúci popis:
V noci napadlo za pomerne silneho vetra odhadom do 20 cm prachoveho snehu. Rano upravene Romanom so skutrom a valcom. Trasa je po prvej uprave este makka ale vsade dostatok snehu, vratane useku do Bystrickeho sedla. Sezona moze naplno zacat, netreba mat obavy o poskodenie sklznic. Kto mozete, urcite odporucam.
Správu pridal:
Karol (zobrazené 472x)
Komentáre:
Euroloppet | 18.1.2018 | Karol Kováč | Čítané 1710x | 0 príspevkov v diskusii
Ideálne snehové podmienky pred podujatím v Južnom Tirolsku
Organizátor 45. ročníka Gsiesertal lauf informuje o nadchádzajúcom ročníku podujatia, ktoré sa uskutoční už o necelý mesiac 17. a 18. februára 2018.
Uverejňujem originál textu v angličtine, dolu preložený do slovenčiny.
This year is a truly exceptional winter. Conditions all along the entire 42 km trail could not be better!
Reduced early bird fees up until 31.01.2018.Participants from 26 countries have so far signed up. Take advantage of the reduced early bird fees up until 31.01.2018.
Pasta party: On Friday and Saturday from 6 pm to 9 pm, the marquee tent will be hosting the much-loved Pasta Party with live music. Euroloppet Pass holders receive a free meal and a drink. (Please present your EL-Pass)
The Mini-Gsieser is still very much in vogue. This special high point for adolescents from the age of 8 to 16 takes place on Saturday 17 February 2018 at 3,50 pm. In the past 24 years more than 4,900 adolescents have enjoyed the style of this special event in a class of its own. You can register here.
Catering: if you were to line up all of the apple strudel to be consumed with the Gsieser 5-star menu, it would be 250 metres in length!! But that‘s not all: at the seven catering outlets and for lunch there will be served 150 kg of citrus fruits, 200 kg of bananas, 120 kg of dried fruit, 8,000 servings of grape sugar, 4,000 portions of isotonic drinks, 1,000 litres of vegetable broth, 8,000 servings of fruit tea, 3,000 Marlene apples and a total of 350 kg of pork fillet.
Voľný preklad do slovenčiny.
Tento rok je skutočne výnimočná zima. Podmienky na celej 42 km dlhej trati nemôžu byť lepšie.
Znížené štartovné je možné už len do 31.1.2018. Prihlásení sú účastníci z 26 krajín. Využite zvýhodnené nižšie štartovné do 31.1.2018.
Pasta párty: V piatok a v sobotu od 18. do 21. hodiny sa bude konať v stane pre občerstvenie obľúbená Pasta párty pri živej hudbe. Držitelia Euroloppet pasov dostanú pri ich predložení jedlo a pitie zdarma.
Mini-Gsieser je veľmi populárny. Tento špeciálny pretek je vrcholom pre deti a dospievajúcu mládež vo veku od 8 do 16 rokov a uskutoční sa v sobotu 17.2. o 15:50 hod. V priebehu 24 rokov existencie tohto podujatia sa ho už zúčastnilo viac ako 4 900 účastníkov v tejto špeciálnej kategórii. Znovu sa môžete prihlásiť tu: http://www.valcasies.com/en/info-race/mini-gsieser
Jedlo a nápoje: Ak by sme spojili všetky jablkové štrúdle, ktoré budú podávané v rámci 5 hviezdičkového menu Gsieser, dĺžka by dosiahla až 250 metrov!! Ale to nie je všetko: na siedmich občerstvovačkách a na obed sa bude podávať 150 kg citrusových plodov, 200 kg banánov, 120 kg sušeného ovocia, 8 000 porcií hroznového cukru, 4 000 porcií izotonických nápojov, 1 000 litrov rastlinného vývaru, 8 000 porcií ovocného čaju, 3 000 jabĺk Marlene a celkovo 350 kg bravčového mäsa.
Na záver ešte dodám, že podujatie Gsiesertal Lauf od svojho vzniku ešte ani raz nebolo zrušené. Keďže sa ho pravidelne už niekoľkokrát po sebe zúčastňujem, môžem potvrdiť, že príprava a organizácia podujatia je skutočne na vysokej úrovni.
Odporúčam všetkým, ktorí sa tohto podujatia ešte nezúčastnili a chceli by skúsiť niečo nové.
Mesto Kremnica pristúpilo k zavedeniu poplatku za využívanie bežeckých tratí na Skalke.
Od soboty 20.01.2018 si bude môcť každý bežkár starší ako 15 rokov zakúpiť jednodňový farebný náramok v
hodnote 2 €, ktorý bude mať v deň bežkovania na ruke.
Predajné miesta sú zreteľne označené a zriadené:
- v Relax Centre Skalka,
- v Dreveničke pred Štadiónom Rudolfa Čilíka na Skalke,
- v predajni športových potrieb Cyklo - Santé v Kremnici
- na chate Hostinec
Náramky budú priebežne kontrolované. Pracovníci viditeľne označení logom „úprava tratí Mesto Kremnica“ sú oprávnení vyzvať Vás k preukázaniu zaplatenia poplatku za využívanie bežeckých tratí. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité výhradne na úpravu bežeckých tratí.
Ďakujeme za každý príspevok, ktorý prispeje k udržateľnosti úpravy bežeckých tratí V Kremnickom pohorí.
Informácie | 14.1.2018 | Karol Kováč | Čítané 2286x | 0 príspevkov v diskusii
Informáciu o pripravovaných zimných prechodoch nám poslali Jana a Libor Mladší.
Milí bežkári a turisti,
zaujímavé miesta Muránskej planiny a Stolických vrchov môžete počas prichádzajúcich februárových víkendov objaviť spoločne s nami ...
Pozývame Vás na zimný prechod Stolickými vrchmi a Muránskou planinou (3. a 10. februára 2018).
Začiatok oboch prechodov je zo sedla Javorinka neďaleko osady Predná Hora.
Aktuálne informácie o snehových podmienkach, trasách pre peších aj bežky a presný časový program nájdete pár dní vopred stránkach
organizátorov – mesto Revúca a obec Muráň alebo Vám ich radi poskytneme aj na našom tel.čísle 0904 855 744.
Pár foto zo stopy na Muránskej Planine.
Jana a Libor Mladší
Apartmány Planina.sk Predná Hora
www.planina.sk
www.facebook.com/ApartmanyPlanina
tel.+421 (0)904 855 744, 903 653 010
planina@planina.sk
anarchy.sk, s. r. o.
Predná Hora 479
Kremnické vrchy - Skalka | 10.1.2018 | Jozef Mecele | Čítané 2857x | 3 príspevky v diskusii
Mestský klub lyžiarov (MKL) Kremnica usporiada v sobotu a v nedeľu 13. - 14. januára 2018 na Skalke Majstrovstvá Slovenska - I. časť, Akademické majstrovstvá Slovenska (univerziádu) a preteky Slovenského pohára v behu na lyžiach všetkých kategórií. MKL pozýva priaznivcov bežeckého lyžovania, aby si prišli pozrieť súboje v bielej stope a povzbudiť pretekárov
Program:
Sobota, 13. jan., 10:00 do cca 15:00 – žiactvo, dorast, juniori, dospelí, šprint voľne (len ml. žiactvo klasicky)
Nedeľa, 14. jan., 10:00 do cca 14:00 – žiactvo, dorast, juniori, dospelí, vytrvalostné preteky voľne s intervalovým štartom (len ml. žiactvo klasicky), veteránske kategórie voľne s hromadným štartom
V čase konania pretekov budú pretekové trate pre bežkujúcu verejnosť uzavreté. Organizátori sa obracajú na návštevníkov Skalky, turistov, bežkárov, fanúšikov bežeckého lyžovania s prosbou, aby počas podujatia nevstupovali na lyžiarsku bežeckú trať, zvýšili svoju pozornosť, ohľaduplnosť, dbali na pokyny usporiadateľov, predišli kolíziám s účastníkmi pretekov a prispeli tým k zdarnému priebehu podujatia! Záujemcovia o bežkovanie môžu využiť iné trate na Skalke a v okolí.
V sobotu sa preteky v šprinte pobežia na Štadióne Rudolfa Čillíka a na 1,5-kilometrovom okruhu v okolí štadióna.
V nedeľu sa bude pretekať na Štadióne Rudolfa Čillíka a na okruhoch 1 - 5-kilometrových.
Na Donovaloch frčia zimné prázdniny, rôzni ľudia s rôznymi predstavami o trávení zimnej dovolenky. Stretnete viacerých, ktorí sú tu prvýkrát, pýtajú sa na všeličo, aj na to odkiaľ začať bežkovať, ako vedú trasy, či sú upravené. V rukách majú bežky vlastné i z požičovní a... hlavne chcú. Sú prázdniny a očakávajú, že pri aktuálnom stave snehu nájdu dobré možnosti. Ale mýlia sa. Rok po roku sa opakuje to isté. Stroj ide na trať len v piatok večer, alebo v sobotu ráno či pred obedom, jedenkrát za týždeň, nech sa deje, čo sa deje. Počas štvrtka a piatka si bežkári v novom snehu prerážali stopu sami. Dnes boli ideálne podmienky, sneh príliš nezmäkol, počasie vynikajúce aj pre bežkárov nezvyknutých na zimu, čas aj na krásne viachodinové putovanie. Turisti mohli vyraziť a robiť si vlastnú stopu, kto prvý v novom snehu vypluhoval klesania, zaslúžil by si pochvalu, ostatní sa mohli tešiť. Takí su bežkári, radostný národ. A ten, kto si chcel aj svižnejšie zašportovať, napríklad korčuľovaním, mal smolu. Športovci oddychujte, netrhajte sa, na Donovaloch v týždni nemáte šancu!!
Ale naozaj nič prekvapujúce, úprava tratí na Donovaloch je zrejme len nejaké nutné zlo, ktoré treba dajako zľahka prežiť, veď príde jar, leto a spomienky sa vymažú. Pred novou sezónou sa objavia nové očakávania a potom zas len sklamanie...
Informácie | 4.1.2018 | Karol Kováč | Čítané 2529x | 34 príspevkov v diskusii
Ako financovať úpravu bežkárskych tratí, alebo platiť či neplatiť za informácie?
Priatelia bežkári, ďakujem administrátorovi partnerskej stránky, za článok vysvetľujúci najnovšiu iniciatívu servera Nabežky.sk „Komunitný obsah“. Je na každom z nás ako sa k tejto problematike postaví.
Partnerský server sa vybral cestou vytvoriť uzavretú komunitu, ktorá si bude navzájom odovzdávať informácie o úprave tratí a tí, ktorí sa s takýmto princípom nestotožnia budú odkázaní na iné zdroje. Ak by server Bežkár.sk pristúpil na tento princíp, poprel by svoje hlavné zameranie, ktoré bolo dôvodom jeho vzniku, teda vytvoriť priestor pre bežkársku verejnosť aby si mohla navzájom vymieňať informácie a skúsenosti.
Vrátili by sme sa v podstate späť, niekde pred rok 2009, keď oba servery vznikli a oba deklarovali práve tento hlavný cieľ. V tom čase prakticky neexistoval informačný zdroj pre bežkárov, kde by sa dozvedeli o podmienkach na bežkovanie.
Mrzí ma, že pred spustením iniciatívy ich autori neotvorili na túto tému diskusiu o prijateľnosti zamýšľaného riešenia. Aspoň ja o tom neviem. Oba naše servery majú rovnaké zameranie, takže priatelia v Nabežky.sk museli počítať s tým, že bez koordinácie oboch serverov to nemôže fungovať. Ukázalo sa, že napriek rovnakému zameraniu oboch portálov, nemusíme sa v riešení problémov v bežeckom lyžovaní na Slovensku vždy zhodnúť.
A v hľadaní spôsobu ako financovať úpravu bežeckých tratí môžem prehlásiť, že som zástancom priamej platby správcovi tratí. Je pravda, že správcovia stále hľadajú spôsob ako získať prostriedky od bežkárov.
Žiaden správca tratí zatiaľ nezaviedol najúčinnejší spôsob a to priame vyberanie pri vstupe na upravenú trať, prípadne predaj lístkov v teréne. Stále je to na báze dobrovoľnosti, keď bežkári môžu prispieť do pokladničky, kúpiť si nálepku, poukázať peniaze na účet správcu alebo priamo poskytnúť príspevok upravovateľovi. Bol tu pokus aj možnosť prispieť darcovskou SMS.
Na serveri Bežkár.sk chceme ísť formou osvety a pestovaniu pocitu u všetkých užívateľov upravovaných tratí, že nič nie je zadarmo a je potrebné na úpravu tratí prispieť.
Ale nikoho nemožno nútiť aby platil iba za informáciu o úprave tratí. V živote určite každý z nás uplatňuje zásadu, že platí vtedy ak vie že za svoje peniaze niečo dostane.
Aj správcovia tratí si uvedomujú, že ak chcú príspevky, musia mať veľa spokojných bežkárov a to dosiahnu iba kvalitnou úpravou tratí. Nemôžu očakávať, že budú vyberať príspevky ak trate nie sú upravené. Takto to funguje a je to odskúšané v okolitých krajinách.
Na záver chcem ako administrátora servera Bežkár.sk prehlásiť, že naše stránky zostanú vždy otvorené pre bezplatnú výmenu informácií a skúseností bežkárov. Nebudeme nikdy triediť bežkárov na tých, ktorí uverejňujú informácie a ktorí nie.
Verím, že tých, ktorí sa rozhodnú prispievať nezištne a bezplatne informáciami na náš server bude stále dosť aby naše stránky plnili svoje poslanie.
Ďakujem všetkým aktívnym bežkárom a správcom stredísk, ktorí nás pravidelne informujú o podmienkach na bežkovanie. Bez nich by náš server stratil hlavný zmysel.
Rád by som poznal aj váš názor k tejto téme. Vyjadrite sa prosím v diskusii pod článkom.
Administrátor Bežkár.sk
Kremnické vrchy - Skalka | 4.1.2018 | Jaroslav Murgaš | Čítané 3730x | 0 príspevkov v diskusii
Občianske združenie Kordícky hrebenák zháňa majiteľov silných strojov ( skúter - 4 kolka) a prosí ich o pomoc pri úprave bežeckých tratí naším valcom.
Ako možno viete vlani sme zakúpili valec na úpravu bežkárskych tratí avšak nemáme ho za čím ťahať. Stroj ( skúter - 4 kolka) musí byť silný, aby nezareval za druhou zatáčkou. Jednalo by sa o príležitostnú úpravu Kordíckej zvážnici, Hrbočky atď.
Záujemcovia píšte, alebo volajte 0905 470 349
Informácie | 4.1.2018 | Alexander Žaťko | Čítané 1721x | 10 príspevkov v diskusii
O (ďalšom) pokuse na zvýšenie spoluúčasti bežkárov na rozvoji svojho športu.
Vážení priatelia bežkári,
Ako mnohí viete, o.z. Slovensko v pohybe (ktoré prevádzkuje portál nabezky.sk) oficiálne spustilo koncom novembra minulého roku experiment, s názvom Komunitný obsah. Dovoľte mi vás s projektom oboznámiť.
Združenie Slovensko v pohybe bolo založené v roku 2008, s cieľom podporovať bežecké lyžovanie na Slovensku a to primárne prostredníctvom dvoch iniciatív:
1. Poskytovaním informácií o tom, kde sa dá bežkovať a aké sú na tratiach a trasách momentálne podmienky pre náš šport,
2. V programe Stopa angažovať bežkárov samotných, aby svojimi prostriedkami financovali tvorbu a údržbu bežeckých tratí, podobne ako sami vytvárajú informačný obsah na tomto, ako aj na portáli nabezky.
Prvú iniciatívu netreba návštevníkom tohoto portálu opisovať, preto začnem zmienkou o programe Stopa. Idea tohoto predchodcu programu Komunitný obsah bola založená na očakávaní, že bežkári budú ochotní si kúpiť za 20 eur sezónny "Stopa pas" s vedomím, že prispievajú na budovanie a úpravy tratí na Slovensku. Pas mal formu visačky alebo (minulú sezónu) odznaku a bežkár pri kúpe určil dve geografické oblasti, do ktorých chcel “nasmerovať” 2/3 svojej investície. Zvyšná tretina mala byť alokovaná podľa návrhu o.z., po schválení komunitou bežkárov. Program fungoval 5 sezón, ale bežkári si v žiadnej z nich nekúpili pasy za viac ako niekoľko sto eur. Minulý rok sme sa preto rozhodli skúsiť iný prístup, ktorý berie do úvahy psychologické nastavenie človeka - teda skutočnosť ktorú teraz môžme potvrdiť z vlastnej skúsenosti - že len malé percento z nás bude platiť za niečo, čo môže mať zadarmo. :) Psychológovia študujúci "kolektívne akcie" ktorých príkladom je program Stopa zistili, že ich neúspech netkvie v neochote väčšiny ľudí podieľať sa na takých projektoch, ale je dôsledkom toho že v každej populácii je 20 - 30% jedincov, ktorí obrazne povedané "pokazia polievku". Tých 70 až 80% ľudí by totiž ochotných prispievať aj bolo, ale keď vidia že sú ľudia ktorí tak nerobia, prestanú participovať aj oni. Podobne to funguje aj v našej občianskej realite. Daňových kontrolórov a policajtov potrebujeme nie preto aby sme prinútili všetkých ľudí správať sa pro-sociálne, ale naopak, aby sme obmedzili protispoločenské chovanie tých pár antisociálnych jedincov medzi nami.
To, že inštitúcia "policajta" funguje, je jasne vidieť aj v kvalite tratí v alpských strediskách, kde sú príspevky vymáhané aj prostredníctvom kontrolórov na tratiach. Je teda logické predpokladať, že tento princíp by mohol fungovať aj u nás, ale z viacerých dôvodov sa toto (pokiaľ viem) nedeje v žiadnom z našich stredísk. Pred rokom nás však napadlo, že aj my vlastne môžme zaviesť inštitúciu “kontrolóra” a to tak, že budeme regulovať prístup nie k tratiam, ale k informáciam o ich stave a to tak, že umožníme poskytovateľom takých informácií sprístupniť tieto len tým, ktorí sa podieľajú buď na ich tvorbe, alebo inak prispievajú k zlepšovaniu podmienok na bežecké lyžovanie o nás.
Na konci minulej sezóny sme pokusne sprístupnili časť obsahu na portáli nabezky len používateľom ktorí sú ochotní zaplatiť svojimi bodmi, ktoré je možné nadobudnúť buď pridávaním správ, alebo kúpou za eurá. Taký obsah sme nazvali komunitný, pretože v každej komunite sa očakáva, že na spoločné projekty prispievajú všetci členovia svojim dielom. Tento mesiac-trvajúci pokus naznačil, že by to mohlo fungovať. Koncom leta sme preto v spolupráci so Slovenskou lyžiarskou asociáciou zorganizovali stretnutie správcov stredísk, kde sme ideu prezentovali zúčastneným. Správy od ľudí ktorí upravujú trate sú totiž bežkármi jedny z najvyhľadávanejších a teda sa dá očakávať, že by za prístup k nim mali byť ochotní poskytnúť protihodnotu. Na stretnutí sme tiež spomenuli spôsob, ako by bolo taký program možné integrovať s web stránkami stredísk, alebo portálmi ako bezkar.sk. Z nášho návrhu vyplynulo, že aj dobrovoľné prispievanie napríklad vo forme Kremnických nálepiek by bolo možné jednoducho prepojiť tak, že kupujúci by spolu s nálepkou (bezplatne) získal aj kód, ktorý by mu "odomkol" prístup ku komunitnému obsahu. Čo sa delenia potenciálnych príjmov z programu týka, kľúčom je sledovanie návštevnosti príspevkov a podľa nej rozdeliť peniaze medzi ich tvorcov. To znamená že napríklad stredisko, ktoré informuje počas sezóny každý deň o stave tratí a získa 5% všetkých návštev ku komunitného obsahu, dostane taký istý podiel z vybratých peňazí. Dá sa očakávať, že takýto spôsob odmeňovania by mohol strediská motivovať aby pravidelne podávali správy, čo by zasa malo zvýšiť záujem o ne zo strany bežkárov a teda aj za ne platiť.
Náš návrh sa však u správcov stredísk nestretol s veľkým nadšením. Napriek tomu sme projekt aj tak koncom novembra spustili, keďže väčšina obsahu na portáli je vytváraná samotnými bežkármi a teda môžme životaschopnosť idei potvrdiť alebo vyvrátiť aj vo “vlastnej réžii”. Prispievatelia správ dostali možnosť dobrovoľne označovať svoje správy ako "komunitné," za čo získavajú body ktoré im samým umožňujú prístup ku komunitným správam od iných spravodajcov. Nie každý návštevník portálu však má chuť podávať správy a radšej si kúpi za pár eur body, ktoré môže postupne meniť za prístup ku komunitnému obsahu, alebo si kúpiť za 5 eur prístup na celú sezónu. Peniaze získané z predaja bodov považujeme za vlastníctvo tvorcov komunitného obsahu a títo budú môcť rozhodnúť ako budú tieto prostriedky použité.
Aké sú doterajšie výsledky programu? Štatistiky za prvý mesiac projektu zverejníme čoskoro, ale už teraz sa dá povedať že návštevníci a prispievatelia do portálu program akceptovali, keďže väčšina správ je označovaných ako komunitné, desiatky ľudí minulo viac ako 200 eur za body a registrácia do portálu sa zvýšila o viac ako 300 percent oproti porovnateľnému obdobiu minulý rok. Zvýšil sa aj počet správ, ako aj ich geografický záber a objavuje sa záujem ľudí získavať body aj inými činnosťami ktoré smerujú k rozvoju bežeckého lyžovania, napríklad reportovaním prác na úprave tratí. Zdá sa teda, že sa nám po rokoch pokusov a omylov konečne začína dariť napĺňať ideu, že bežkári samotní sú schopní - a s dobre nastaveným systémom aj ochotní - starať sa o rozvoj svojej obľúbenej športovej aktivity. Na konci sezóny by sme mali mať dostatočné množstvo dát na vyslovenie definitívnejšieho verdiktu.
Euroloppet | 30.12.2017 | Ivan Belička | Čítané 1329x | 0 príspevkov v diskusii
Mnohí z návštevníkov „Bežkára“ evidujú snehové správy z nášho mini strediska v Liptovskej Kokave a veríme, že je aj veľa tých čo si naše trate prišli odskúšať osobne. Tým, ktorí sa k nám zatiaľ ešte nedostali, by sme radi predstavili kde vlastne sme a čo Vám zatiaľ vieme ponúknuť.
L. Kokava je len 1,5km od susednej Pribyliny, kde sa nachádza známe a hojne navštevované múzeum Liptovskej dediny. Naše trate sú vo výške 830 až 910 m.n.m. Trate sú na lúkach náhornej roviny z ktorej je v prípade priaznivého počasia nádherný výhľad na panorámu Vysokých, Západných a Nízkych Tatier s dominantným Kriváňom. Trať je rovinatá s prevýšením cca 15m na jeden kilometer a je ideálna na turistické poňatie bežkovania. V prípade dobrých snehových podmienok je štart pri miestnom futbalovom ihrisku, vedie smerom na severovýchod popri roľníckom družstve a stále ďalej rovnakým smerom až na lúku „Pod Sekaniskom“ kde je k dispozícii 2,3km dlhý okruh. Tu je možnosť pokračovať ďalej lesom smerom na Podbanské vzdialené ešte cca 4,5km, alebo odbočiť z hlavnej trate napravo a po krátkom prechode cez les „pobežkovať“ na členitejšom okruhu Diely. Ten je s dĺžkou asi 7km a vlnitejším profilom vhodnejší pre náročnejších lyžiarov. Všetky hlavné odbočky sú označené, tabule s informáciou vzdialenosti sú počítané od futbalového ihriska v smere na Podbanské.
V prípade horších snehových podmienok začíname vždy upravovať najskôr okruh na lúke „pod Sekaniskom“ a ten postupne s pribúdajúcim snehom predlžujeme smerom nadol, pretože hore sú podmienky parkovania obmedzené.
Pri snehových správach budeme k fotkám z tratí vždy pridávať aj mapku aktuálne prevádzkovaného úseku trate aj s možnosťou parkovania.
Tohtoročná sezóna nám vďaka vlne sneženia začala už 1.12. a aktuálne je v prevádzke okruh na lúke „Pod Sekaniskom“.
Novinkou pre túto sezónu je vysnívaný pomocník ratrak PB 280 D, ktorý v prípade potreby a dostatku snehu nahradí skútre, preto veríme, že správ z nášho strediska bude čo najviac. Informácie budeme pravidelne aktualizovať po každej úprave tratí.
Naše stredisko plánujeme naďalej postupne rozvíjať a o všetkom novom ako aj plánovaných podujatiach Vás budeme včas informovať.
Prajeme krásne prežitie nadchádzajúcich sviatkov a dovidenia v Liptovskej Kokave.
Správa bežkárskych tratí pri OÚ v Liptovskej Kokave