REGISTRÁCIA  |  PRIHLÁSENIE
NAJNOVŠIE PRÍSPEVKY VO FÓRE   
Karol dňa 8.11. 0:14
Pavol123 dňa 18.2. 17:27
Juraj dňa 12.2. 17:48

NAJNOVŠIE SNEHOVÉ SPRÁVY   
Dátum Stredisko Trasa Sneh Kvalita Úprava Pridal  
23.11.2024  Kremnické vrchy  Skalka
Bežecké okruhy 
15 až 20 cm  nový sneh prašan  upravené v celej dĺžke  Karol 
23.11.2024  Kremnické vrchy  Kordíky
Kordícka zvážnica 
20 až 25 cm  nový sneh prašan  upravené s vrstvou nového snehu  pietro1978 
23.11.2024  Kremnické vrchy  Skalka-štadión
Inline-Bystrické sedlo 
10 až 20 cm  nový sneh prašan  upravené v celej dĺžke  cyklosante 
22.11.2024  Kremnické vrchy  Skalka-štadión
Inline-Bystrické sedlo 
10 až 20 cm  nový sneh prašan  upravené v celej dĺžke  Karol 


Poradňa Bežkára | 9.12.2013 | Petr Schwarz | Čítané 13435x | 0 príspevkov v diskusii
Aké oblečenie zvoliť na bežky
Ako sa správne obliecť na bežky?

Bežecké lyžovanie má svoje čaro. Ak ste kedy stáli na bežkách, určite tomuto tvrdeniu dávate za pravdu. Ak nepatríte k fanúšikom zimných športov, ale práve tento rok ste sa rozhodli, že bežky vyskúšate, urobili ste správne rozhodnutie. Bežecké lyžovanie je ľahšie a zdraviu prospešnejšie než zjazdové lyžovanie. Navyše výbava (bežecké lyže, palice, viazanie, topánky) aj oblečenie na bežky je podstatne lacnejšie ako výbava a oblečenie na zjazdové lyžovanie či snowboard.

Ako sa správne obliecť na bežky?

S oblečením to nikdy zbytočne nepreháňajte. Vďaka moderným technológiám a funkčným materiálom sú dávno preč doby, kedy sme na seba navliekali niekoľko bavlnených hrubých vrstiev, aby nám nebola zima. Na bežkách, rovnako ako u cyklistiky, sa preferuje systém obliekania niekoľkých vrstiev tenké bielizne. Nemajte obavy, že by ste pri behu na lyžiach mrzli. Pri behu sa zahrejete, z tenkého funkčného prádla strach mať nemusíte.

Základom bežkárskeho oblečenia je termoprádlo. Používa sa ako prvá, najspodnejšia vrstva, ktorej základnou funkciou je schopnosť odvádzať pot od tela. Druhú vrstvu tvorí buď zateplený dres alebo bunda a bežkárske nohavice. Vonkajšia vrstva by nemala prepúšťať vlhkosť a mala by byť odolná proti vetru a vode. Ak nemá vaša druhá vrstva oblečenia zateplenú vložku, používa sa medzi prvou a druhou vrstvou oblečenia fleecové oblečenie, ktoré dokonale slúži ako tepelná izolácia, ktorá zároveň nezadržiava vodu. Na fleecovou mikinu potom používame tenkú vetrovku alebo softshell bundu. Najmodernejšie materiály vrchného oblečenia majú tiež schopnosť odrážať slnečné žiarenie. Je to výhodné vo chvíľach, kedy svieti slnko. V takýchto bundách potom nemáme pocit, že sa pri behu na slnku uvaríme.

Zabudnúť by sme nemali ani na ďalšiu dôležitú súčasť oblečenia na bežky, a to na čiapky, rukavice a ponožky špeciálne vyrobené pre bežecké lyžovanie. Čiapky a rukavice by mali byť vyrobené z funkčného a niekoľkovrstvového materiálu.

Všetky časti bežkárskeho oblečenia by mali byť ľahké, ľahko skladovateľné, mali by byť pružné a držať tvar. Vhodné je zvoliť funkčné oblečenie preverených značiek, u ktorého viete, že pohlcuje pach a poskytuje komfort pri pohybe. Odporúčame oblečenie a výbavu značiek Craft, Rossignol, Silvini, Leki a Spyder.

Lyžiarske oblečenie jedine z Gamisport.sk
http://www.gamisport.sk/oblecenie/t/bezky/


     
Kremnické vrchy - Skalka | 7.12.2013 | Karol Kováč | Čítané 3067x | 4 príspevky v diskusii
Prvý víkend na bežkách
Aktuálna situácia na Skalke - doplnené v nedeľu 8.12.

Zimná bežkárska sezóna sa pomaly rozbieha. Už od začiatku decembra po prvom snežení na našich horách sa objavili prvé správy z terénu od nedočkavých bežkárov, ktorí to skúsili na prvom snehu. Najviac snehu napadlo v severozápadnej časti Slovenska a aj na Skalke pri skromnej vrstve okolo 5 cm a snahe chalanov z Kremnice sa dalo začať trénovať na inlajnovej dráhe, kde to umožňuje hladký asfaltový podklad. Ďalšia vlna sneženia prišla tesne pred týmto víkendom. Aj keď je sprevádzaná silným vetrom na našich horách pribúdajú ďalšie centimetre snehu. Tu na Skalke odhadujem, že pripadlo cca 10 až 15 cm nového prašanu. Na niektorých miestach sú vyfúkané úseky a niekde zasa naviaty sneh do 30 - 40 cm. V priemere je tu od 15 do cca 25 cm prachového snehu. Vynovená meracia tyč na Frajungoch ukazovala v sobotu okolo poludnia 15 cm snehu. Keďže za silného vetra miestami celkom husto sneží, tak ešte niekoľko centimetrov snehu pribudne.
Na Skalke je upravená inlajnová dráha s podmienkami veľmi dobrými pre klasiku aj korčuľovanie. Stopy pre oba štýly sú natiahnuté oddelene a tak strojová stopa pre klasiku je v dobrom stave. Vietor na trase trochu prekáža len na otvorenom úseku štadióna. V lese je celkom pokojne. Ráno bola upravená aj 5 km trasa na FIS okruhoch. Tu je ešte cítiť nedostatok snehu, keďže na mnohých miestach stroj odkryl trávu a prekážajú aj drobné výhonky porastu. Trasa je ešte mäkká a nerovná. Na menčester si ešte musíme počkať až podkladová vrstva vytvrdne a pripadne ešte aspoň 20 cm snehu. Napriek tomu sa okruh dá prejsť bez väčších problémov. Stopa na klasiku sa za týchto podmienok ešte vyrezať nedá. Treba poďakovať MKL Kremnica, že už dokázali zareagovať a v rámci možností upravili trate v tom rozsahu ako bolo možné. Dnes sa v okolí štadióna preháňalo na bežkách niekoľko desiatok nedočkavcov. Pri teplote okolo -8 stupňov, občasného sneženia a miestami silného vetra to neboli ideálne podmienky, no mnohí sa nedali odradiť.
Pri príchode na Skalku udrie na prvý pohľad do očí odlesnená časť nového parkoviska. Táto plocha ešte nie je úplne zarovnaná a vyčistená.
Trochu prekvapilo, že ešte ani v sobotu odpoludnia nebola od hlavného parkoviska po Relax centrum odpluhovaná cesta a tak autá bez reťazí, či bez pohonu všetkých štyroch kolies nemali šancu dostať sa až hore. Trochu nepochopiteľné, keďže mnohí cez víkend smerujú aj do Relaxu. Ak sa v nedeľu chystáte na Skalku odporúčam overiť si, či je spomínaný úsek už upravený, inak je lepšie zaparkovať na dolnom parkovisku.
Inlajnová dráha je už rozsvietená, takže si ideme vychutnať aj večerné bežkovanie.

Aktuálne z nedele rána.
Na Skalke sa utíšil vietor, fúka len občas slabý. Je veľká oblačnosť a momentálne nesneží. Teplota -7 stupňov. V noci však pripadli ďalšie centimetre prašanu. Cesta po nočnom snežení je pokrytá vrstvou snehu a zatiaľ nie je odhrnutá. Ratrak MKL bol upravovať trate. Ktoré, o tom informácie nemám. Aktuálny stav na trasách uvediem v snehových správach. V každom prípade budu v dnešný deň pre bežkárov najlepšie podmienky v začínajúcej sezóne. Ak máte možnosť, určite neváhajte.

Prikladám niekoľko aktuálnych fotiek zo soboty. Ospravedlňujem sa za nie najlepšiu kvalitu, boli zhotovené mobilom ale na dokreslenie situácie snáď postačia.


     
Informácie | 28.11.2013 | Karol Kováč | Čítané 3916x | 1 príspevok v diskusii
Hurá na bežky - do Rakúska
Wechselland-Panoramaloipe hlási 50 až 70 cm snehu a upravené trate - doplnené (mapka trasy autom z Bratislavy)

Zatiaľ čo netrpezlivo čakáme na dostatok snehu na našich horách, tak "iba" 150 km od slovenských hraníc, v známom bežkárskom stredisku Wechselland - Panoramaloipe neďaleko Semmeringu je už viac ako pol metra snehu. Trate sú už upravené pre klasickú i voľnú techniku v dĺžke 25 km.
Zatiaľ čo u nás v nedeľu, pred príchodom ochladenia intenzívne pršalo, smerom na západ to vo výškach nad 1000 metrov bolo husté sneženie.
Na stránke http://www.loipeninfo.at/default.asp?id=60331&ci=karte je už informácia, že sezóna začala a trate sú upravené, na mapke je vidieť o ktoré úseky ide, sú vyznačené plnou čiarou.
Informácie o upravených tratiach a výške snehu si môžete pozrieť tu: http://www.bergfex.at/arabichl/schneebericht/
Takže pre obyvateľov západného Slovenska a Bratislavčanov už bežkárska sezóna môže začať.
Už najbližší víkend môžeme naštartovať autá a užiť si parádnu bežkovačku dokonca bližšie ako v tradičnom centre bežkárov na Skalke, kde je dnes žiaľ iba tenká vrstva snehu.
V strediskách máme zaradené i toto známe rakúske, takže čakám, že sa objavia prvé snehové správy a prípadne aj reportáž ako to tam vyzerá.
Prikladám aj niekoľko screenshotov zo stránok, ktoré o podmienkach informujú.
Na posledných obrázkoch je mapa trasy ako sa dostanete najkratšou trasou do uvedenej oblasti a mapka celého strediska. Dá sa ísť aj stále po diaľnici a rýchlostnej ceste až po Gloggnitz, no je to potom dlhšie cca o 20 km. Okruhy majú viac nástupných bodov. V sedle Feistritzsattel je parkovisko pre niekoľko desiatok áut, kde môžete odparkovať, v pokladni si kúpite denný lístok (6€ to bolo v minulej sezóne)a môžete vyraziť na trasu.
Podľa dnešných informácií je už upravených 32 km tratí.

     
Informácie | 27.11.2013 | Jozef Mecele | Čítané 1775x | 0 príspevkov v diskusii
Preteková sezóna na Slovensku sa začne na Skalke pri Kremnici
Termínový kalendár Bežeckého úseku Slovenskej lyžiarskej asociácie (BÚ SLA)

Preteková sezóna v behu na lyžiach na Slovensku odštartuje na Skalke pri Kremnici 28. dec. 2013, keď je na programe 1. kolo Slovenského pohára dospelých, juniorov, dorastu, veteránov. Pobeží sa voľne s hromadným štartom v usporiadateľskej réžii Mestského klubu lyžiarov (MKL) Kremnica.

Termínová listina podujatí v behu na lyžiach sezóny 2013-2014 vydaná Bežeckým úsekom Slovenskej lyžiarskej asociácie (BÚ SLA):
http://www.slovak-ski.sk/editor/Michal/STK/Term._listina_13-14_final.pdf

Preteky žiactva:
http://www.slovak-ski.sk/editor/Michal/STK/Kalendar_podujati_beh_na_lyziach_ziactvo_2013-14.pdf

Preteky dorastu a dospelých:
http://www.slovak-ski.sk/editor/Michal/STK/Kalendar_podujati_beh_na_lyziach_dorastdospeli_2013-14.pdf

Preteky veteránov:
http://www.skiveteran.sk/documents/kalendar_2014.pdf

     
Informácie | 21.11.2013 | Karol Kováč | Čítané 3215x | 18 príspevkov v diskusii
Cena Kremnických vrchov – SANTÉ-SKI TOUR
Pozvánka na seriál pretekov v behu na lyžiach

Rodí sa v Kremnici nová tradícia pretekov v behu na lyžiach?
Roman Béreš z Kremnice mi poslal zaujímavú pozvánku na pripravované podujatie v behu na lyžiach, ktoré sa bude konať v nadchádzajúcej zimnej sezóne.
Seriál pretekov SANTÉ-SKI TOUR bude mať 4 preteky, ktoré sa pobežia na Skalke a na Krahuliach. Propozície pretekov sa pripravujú tak zatiaľ len základné informácie.

Zoznam pretekov Cena Kremnických vrchov SANTÉ-SKI TOUR:
5.1.2014 – Skalka, 15 km (FT)
8.2.2014 – Krahule, 1 km večerný výbeh zjazdovky (FT)
9.2.2014 – Krahule, 10 km (FT)
9.3.2014 – Skalka, 10 km FIS (FT)

Všetky preteky série sa pobežia voľnou technikou, no pre klasikov bude naťiahnutá na trasách aj strojová stopa, takže podmienky budú vhodné aj pre klasikov.
Sponzori Tour, Planeo elektro a CK FIFO pripravili hodnotné ceny pre zúčastnených pretekárov. Ceny nezískajú víťazi ale budú vyžrebované zo všetkých účastníkov, ktorí absolvujú zo 4 pretekov aspoň 3.
Okrem toho víťazi pretekov v jednotlivých kategóriách budú odmenení vecnými cenami.

Toľko teda základné informácie.
Podrobnosti a propozície zverejníme na našom serveri keď budú k dispozícii. Držím palce Romanovi a všetkým organizátorom a želám im aby sa podujatie vydarilo a našlo si miesto v kalendári domácich pretekov aj v budúcnosti.


     
Euroloppet | 14.11.2013 | Karol Kováč | Čítané 2307x | 0 príspevkov v diskusii
Gsiesertal Lauf - 31. ročník Euroloppet
Vizitka 2. najväčšieho skimaratónu v Taliansku

Gsiesertal Lauf je druhé najväčšie podujatie v diaľkových behoch - Ski-Maratónov v Taliansku (po Marcialonge).
Podujatie je zaradené do série Euroloppet a každý rok sa ho zúčastňuje asi 2 500 bežcov na lyžiach, ktorí pochádzajú z viac ako 30 krajín. Pretek sa koná vždy 3. víkend vo februári.
31. ročník má na programe preteky klasickým štýlom v dĺžke 42 a 30 km v sobotu 15. februára a voľnou technikou sa beží v nedeľu 16. februára tá istá trať v dĺžke 42 a 30 km.
Za posledných 30 rokov sa ani raz nestalo, že by bol pretek zrušený.
Doteraz sa podujatia zúčastnilo spolu 54 313 pretekárov.
Gsiesertal sa nachádza 15 km od Toblachu, dejiska Tour de Ski a 20 km od strediska Antholz / Anterselva, kde sa konajú preteky svetového pohára v biathlone.

Top víťazi a účastníci pretekov:

Ole Einar Bjoerndalen NOR (2001),
Silvio Fauner ITA (1996 + 2000),
Christian Zorzi ITA (1999),
Michail Botwinov Rus. (1998),
Anders Aukland NOR (2007),
Roland Clara ITA (2012 + 2013),
Jens Filbrich GER (2013)
Bjoern Daehlie (7. miesto 2003),
Vladimir Smirnov KAZ (11. miesto 1999)


Vizitku preteku a fotografie z uplynulého ročníka nám zaslal pán Walter Felderer

Web stránka podujatia: http://www.valcasies.com/en/index.asp

Reportáž z uplynulého ročníka podujatia na našom portáli: http://www.bezkar.sk/clanok.php?id=250

Videoreportáž z minulého ročníka: http://youtu.be/DgZYtRssimY


     
Worldloppet | 31.10.2013 | Karol Kováč | Čítané 2100x | 0 príspevkov v diskusii
Jizerská 50 má na startu posledních 200 volných míst
47. Jizerská 50 10.-12. ledna 2014 (Doplnené 26.11.2013 Pozvánka pre deti na MiniJizerku)

Úvodní závod seriálu Swix Ski Classics Jizerská 50 je těšně před vyprodáním. Ve startovní listině zbývá pouhých 200 volných míst na královskou distanci na 50 kilometrů klasicky. 47. ročník českého závodu v běhu na lyžích je tak blízko tomu počtvrté v řadě zaplnit svou kapacitu.
Závod, který se koná od 10. do 12. ledna 2014, odstartoval registrace první srpnový den a již nyní prodává poslední volná místa. Kromě hlavního závodu na 50 kilometrů klasickou technikou, se mohou zájemci registrovat na 30tikilometrový závod volnou technikou a 25tikilometrový závod klasickou technikou.
Kapacita jednotlivých závodů je stejná jako v letošním roce, 4 800 závodníků na padesátikilometrový závod, 1 200 na 25 kilometrů a 600 závodníků pro závod Bedřichovské 30. Součástí 47. ročníku Jizerské 50 budou rovněž dětské závody. Ty jsou na programu první závodní den, v pátek odpoledne po úvodním závodě dospělých.
Registrace na 47. ročník probíhá na webu http://www.jiz50.cz/. Zde najdete i veškeré další informace k závodu.


Legendární Jizerská 50 zve na start i malé běžkaře, ti dostanou zdarma čepici Kama

Jedinečný zážitek spojený se slavnou Jizerskou 50 není určený jen pro dospělé vytrvalce, ale také pro naše nejmenší lyžaře. Ale pozor, přihlašujte své děti rychle, stejně jako minulý rok najde prvních 350 přihlášených závodníků ve startovním balíčku čepici Kama v hodnotě 350 Kč.
V Česku není slavnějšího zimního závodu. Jizerská 50 je synonymem pro běžecké lyžování. Je výzvou a zároveň silným zážitkem. Na začátku tradice trvající 45 let stáli severočeští horolezci, dnes jsou to tisícovky nadšených běžkařů, kteří si užívají jedinečnou atmosféru v srdci Jizerských hor.
A k ní přispívají každoročně také děti, pro které je vyhrazeno páteční odpoledne. Dětské závody startují ve 14 hodin, přihlášení do závodů však pořadatelé kvůli zvyšujícímu se zájmu doporučují s dostatečným časovým předstihem, nejlépe přes internet. Rodiče s dětmi a sportovní oddíly se tak vyhnou čekání a ušetří. Registrace online stojí 100 Kč, na místě zaplatí 150 Kč.
Každé dítě navíc letos dostane na závod nově čip, kterým se bude měřit jeho přesný čas. Více informací se o jednotlivých závodech najdou na www.jiz50.cz. Zde se rovněž mohou přihlásit.


Informácie nám poskytol
pán Richard Valoušek


     
Poradňa Bežkára | 23.10.2013 | Karol Kováč | Čítané 25930x | 0 príspevkov v diskusii
Ako začať s bežeckým lyžovaním, čo budem potrebovať ako si vybrať výstroj
Rady pre začínajúcich bežkárov

Keďže je zimná sezóna predo dvermi a naše stránky navštevujú aj bežkári začiatočníci alebo dokonca ľudia, ktorí chcú s bežeckým lyžovaním iba začať, rozhodol som sa v tomto článku priniesť základné informácie prečo bežkovať a ako začať.

Sám som s bežeckým lyžovaním začal pomerne neskoro. Dá sa povedať, že už v zrelom veku. Dnes si vyčítam, že som sa tomuto športu nezačal venovať oveľa skôr. V našich končinách je normálne, že so zjazdovým lyžovaním začínajú už deti v predškolskom veku ale stretnúť takéto deti v bežeckej stope je ešte stále pomerne zriedkavé. Pritom vybavenie pre rekreačné bežecké lyžovanie vychádza lacnejšie ako zjazdárske. Navyše som presvedčený, že bežecké lyžovanie je pre ľudský organizmus prospešnejšia aktivita pre zdravý vývoj a v zimnom období najideálnejší šport.


Takže prečo bežkovať.

Iste nikto nepochybuje, že pre zdravý vývoj detí a zdravý životný štýl všetkých vekových skupín je športovanie v dnešnej pretechnizovanej dobe nevyhnutnosť. V našich klimatických podmienkach pri striedaní ročných období je preto potrebné hľadať aktivity, ktoré je možné vykonávať v každom čase. Som z generácie, ktorá zažila obrovský boom v oblasti rozvoja cykloturistiky a inline korčuľovania. To isté sa dá povedať aj o zjazdovom lyžovaní. Nie je tak vzdialená doba, keď bol bicykel používaný len ako nutný dopravný prostriedok a kolieskové korčule bol skôr výstrelok. Ani v zimnom období nebolo na Slovensku toľko zjazdárskych stredísk ako dnes. V súčasnej dobe nie je problém stretnúť i seniorov ako sa preháňajú na bicykloch či kolieskových korčuliach. Aj bežecké lyžovanie urobilo na Slovensku pokrok. Samozrejme, že sa nemôžeme porovnávať s alpskými krajinami, kde sú nepomerne lepšie prírodné podmienky na pestovanie zimných športov ale aj u nás sa už bežecké lyžovanie pohlo k väčšej masovosti. Pomaly pribúdajú nové oblasti s upravovanými bežeckými stopami aj v našich horách. Server Bežkár.sk vytvoril priestor pre prezentáciu týchto stredísk a aj z jeho obsahu je vidieť, že je to tak. K tradičným oblastiam ako je Štrbské pleso či Skalka v Kremnických vrchoch alebo ďalším menším strediskám pribúdajú nové. Najnovší projekt Beskydsko-Javorníckej bežeckej magistrály je toho dôkazom, ako sa to dá robiť. Svoje strediská majú i ďalšie športové kluby v oblastiach ako napr. Pezinská Baba, Kojšovská hoľa či Levočské vrchy. Ďalšie oblasti v ktorých sa dá bežkovať na upravených tratiach sú pri zjazdárskych strediskách ako Donovaly, Martinské hole, Ždiar... Príkladom ako môže aj nadšený jednotlivec prispieť k zlepšovaniu podmienok pre bežecké lyžovanie je Peter Mosný alias Frenky. Najskôr vyznačil a upravoval a v podstate aj založil trasy na Zochovej chate. Pre dosť nevhodné snehové podmienky hľadal uplatnenie v inom stredisku. Nejaký čas upravoval trate na Martinských holiach a aktuálne zakotvil v Mengusovciach.
Za priaznivých snehových podmienok sú teda aj u nás možnosti, kde je možné zabehať si na upravovaných tratiach. Tak isto pribúdajú aj aktuálne informácie o podmienkach na bežkovanie. Navyše na turistické behanie na lyžiach si často vystačíme aj so základnou podmienkou, teda s dostatočnou vrstvou snehu. Behať sa dá i v blízkosti obydlí na lúkach, turistických chodníkoch, poliach. Spolu s pobytom na čerstvom vzduchu v prírode je bežecké lyžovanie vhodný šport na udržiavanie si kondície a zdravého životného štýlu. Beh na lyžiach zaťažuje prakticky všetky svalové skupiny a v kopcovitých terénoch aj prispieva k výraznému spaľovaniu nadbytočných kalórií, odbúravaniu tukov a pomáha udržiavať si ideálnu postavu. Aj základné vybavenie pre rekreačného bežkára stojí menej prostriedkov ako vybavenie zjazdára, nie sme odkázaní na vleky a lanovky, ktoré nás na kopec vytiahnu. Vybehneme tam vlastnými silami.

Čo potrebujeme na to, aby sme mohli tento krásny zimný šport vykonávať.
V prvom rade je to chuť a vôľa. Ak nám toto nechýba, tak si musíme odpovedať na niekoľko základných otázok:

1.Kam budem na bežky chodiť. Najťažšie to majú tí, ktorí žijú na nížine v južnej časti Slovenska.

2.Ďalej by sme si mali postaviť otázku v akom rozsahu chcem túto aktivitu robiť.

3.Aký bežecký štýl chcem preferovať.


Po zodpovedaní týchto otázok si budem musieť zaobstarať potrebné vybavenie. Pokúsim sa v krátkosti vysvetliť, čo všetko budem potrebovať vzhľadom na odpovede na otázky vyššie.


Odpoveď na 1. otázku má vplyv na to aby som si uvedomil, že v našich klimatických podmienkach je dĺžka bežkárskej sezóny závislá od nadmorskej výšky a preto často bude treba za snehom cestovať. S tým treba počítať. V nížinách Slovenska sa v niektorých rokoch nedali bežky použiť vôbec. Ak by som sa chcel venovať tomuto športu aspoň 3 mesiace v roku, tak s vyhovujúcimi podmienkami môžem počítať od nadmorskej výšky cca 800 metrov. Je logické, že ak budem mať možnosť bežkovaniu sa venovať intenzívnejšie, zakúpim si aj kvalitnejšiu výstroj. Na otázku kam, je myslené aj do akého terénu. Či to budú neupravené turistické trasy alebo upravované okruhy. Od tejto odpovede závisí aj profil bežiek. Pre turistické bežkovanie sú vhodné širšie bežky a výlučne pre klasický štýl, pretože pre voľný štýl ( skejt, korčuľovanie ) sú potrebné upravované trate. Na upravené trate do bežeckej stopy sú vhodnejšie užšie a ľahšie bežky.


V odpovedi na 2. otázku si definujem či sa chcem behu na lyžiach venovať ako turista na presun z jedného miesta na druhé pri spoznávaní krás zimnej prírody, či si chcem prostredníctvom tohto športu aj udržiavať a zvyšovať kondíciu alebo sa postupne chcem dostať k tomu aby som absolvoval diaľkové behy ako napr. Biela stopa a iné preteky. Aj v prípade, že sa chcem v tomto športe dostať na súťažnú úroveň medzi amatérmi, neodporúčam si hneď zaobstarať pretekársky výstroj. Aj v tomto prípade si najskôr musím vycibriť techniku, získať istotu a tak aj absolvovať niekoľko sérií pádov na lacnejších lyžiach... Iné je okrem bežiek, palíc a topánok aj oblečenie na turistiku a iné na súťažné bežkovanie. Turista si vystačí s jedným párom lyží niekoľko rokov, možno aj cez 10 ale výkonnostne zameraný bežkár spotrebuje za 10 rokov niekoľko párov lyží. Keďže tento článok je zameraný viac pre začínajúcich bežkárov, budem sa ďalej venovať im. Odpoveď na túto otázku má teda znova vplyv na objem prostriedkov, ktoré budem potrebovať na zaobstaranie si výstroja ale aj na typ bežiek a ostatného materiálu, ktorý k bežkovaniu budem potrebovať.


Od odpovede na 3. otázku zasa závisí aký typ bežiek si budem musieť zaobstarať, pretože lyže na klasický štýl sa odlišujú od bežiek na voľný štýl( skejt, korčuľovanie). Aj keď na trhu sú aj tzv. kombi lyže, ktoré ale postačujú len na rekreačné použitie pre oba štýly. Ak sa neviem rozhodnúť, odporúčam zaobstarať si takéto a ak sa môj názor ustáli, potom si zaobstarám lyže pre konkrétny štýl.

Všeobecne sa uvádza, že lyže na klasiku by mali byť dlhšie o 20 až 25 cm ako je telesná výška a skejtové lyže ( voľný štýl ) o 10 až 15 cm. Skutočnosť je však trochu iná. Vplyv na dĺžku lyží má aj hmotnosť bežkára. Ťažší bežkár potrebuje dlhšie lyže a znova tu hrá úlohu aj upravenosť tratí, kde klasické lyže by mali byť trochu dlhšie vo voľnom neupravenom teréne. Dlhšia lyža sa mi do snehu bude zabárať menej a naopak v upravenej stope ľahšie ovládnem kratšiu a užšiu lyžu. Pri klasických lyžiach je dôležitá dĺžka bežiek aj z dôvodu potreby mazania - voskovania. Lyža totiž neprilieha k stope celá ale jej stred je trochu klenutý aby mohla plniť funkciu efektívneho odrazu pri stúpaní a naopak pri zjazde aby stúpací vosk lyže nebrzdil. Pre nanášanie stúpacích voskov je potrebné zmerať si tzv. mazaciu komoru. Je to časť lyže pod nohou bežkára. Zmeriame ju tak, že sa na obe lyže postavíme na rovnú podložku a tenkým papierom nám asistent zmeria miesto od ktorého bodu po ktorý majú lyže medzeru od podložky. Ak pri postavení na lyže nedokážeme vložiť kancelársky papier, lyže sú pre nás príliš krátke alebo mäkké. Mazacia komora býva spravidla od päty topánok až cca 20 až 30 cm pred špičku topánok. O voskovaní stúpacími voskami a na sklz sa zmienim nižšie.

Lyže pre voľný štýl sú kratšie, majú menej ohnutú špičku a profil je prispôsobený tomu, že sa pri behu odrážam od hrán bežiek. Keďže pre voľný štýl potrebujeme upravenú trať, tu hrá úlohu len kvalita upravenej trasy. Podľa toho si vyberáme lyže tvrdšie, mäkšie alebo volíme štruktúru sklznice. Ale to už zachádzam v téme mimo rozsah tohto článku. Pre začínajúceho bežkára postačuje ak vie, že si má zaobstarať skejtové lyže správnej dĺžky.


Podľa odpovedí na položené otázky a vysvetlení k nim som rozdelil začínajúcich bežkárov do niekoľkých skupín v ktorých by ste sa mohli identifikovať a nájsť si potrebné informácie.


A)
Budem bežkovať len príležitostne ak budú v mojom okolí vhodné podmienky, bývam v nížinatej oblasti kde je sneh len do niekoľko týždňov v roku. Nepočítam, že budem často za snehom cestovať.

- Skúste si zohnať bežky z bazáru alebo kúpte v hypermarkete bežkársky set aj s palicami. Dôležité je aby lyže mali viazanie kompatibilné s topánkami, ktoré si musíte kúpiť tiež. Zvyčajne majú v obchode aj príslušné topánky. Existujú najmenej 3 druhy viazaní, preto je potrebné dávať na to pozor. Lyže by mali byť na klasiku prípadne kombi. Niektoré lyže sa predávajú so sklznicou, ktorá má šupinky. Sú to drážky, ktoré z časti zabraňujú podklzávaniu lyží pri stúpaní do kopca a nenanáša sa na ňu stúpací vosk. Vaše bežky by mali byť cca o 20 cm dlhšie ako je vaša výška. V prípade ak máte nadváhu, pripočítajte k dĺžke cca ďalších 5-10 cm.

- Na voskovanie budete potrebovať stúpací vosk aspoň 2 druhy – na teplejší a studenší sneh, škrabku, korok a prostriedok na umytie sklznice. Postup voskovania popíšem nižšie.

- Na oblečenie si zaobstarajte tenšie športové nohavice pod ktoré si v prípade tuhších mrazov môžete dať dlhé spodky. Na vrchnú časť tela radšej viac vrstiev tenšieho oblečenia a bunda by tiež nemala byť príliš hrubá. Čiapka môže byť a rukavice si zaobstarajte tenšie ako sú na zjazdovky. Môžete použiť aj iné oblečenie, no počítajte s tým, že pri behu na lyžiach sa zahrejete a tak počiatočný pocit chladu sa pri pohybe stratí. Záleží to vždy ale od intenzity behu. Odporúčam spodné vrstvy oblečenia použiť z funkčných materiálov.
Výstroj pre vás by sa dal zaobstarať za cca 200 € bez oblečenia.

B)
Chcem sa bežkovaniu venovať intenzívnejšie a využiť celú zimu, som ochotný cestovať za podmienkami. Zameriam sa na turistické bežkovanie vo voľnej prírode a príležitostne aj na upravených trasách. Nechcem v behu na lyžiach pretekať, uprednostňujem klasický štýl.

- Kúpte si bežky na klasiku v športovom obchode kde by vám mohli aj trochu poradiť a zorientovať sa medzi značkami. Možno vám dokážu aj zmerať mazaciu komoru aby ste si boli istý správnou dĺžkou a tvrdosťou. Pre vás by boli vhodné i lyže s označením BACK-COUNTRY vhodné predovšetkým na neupravené trate vo voľnej prírode. Ak sú bežky bez viazania, tak viazanie si kupujte tiež pre klasickú techniku ( aj tu je rozdiel ). Najrozšírenejšie viazania sú s profilom NNN a SNS. Pozor, podrážka bežeckých topánok musí mať taký istý profil ako viazanie. S montážou viazania sa obráťte na servis alebo skúsenejšieho bežkára. Pre tých, ktorí si na to trúfnu platí, že treba dávať pozor aby ste lyžu neprevŕtali, aby ste použili správny priemer vrtáku a viazanie sa montuje tak aby oska prichytenia topánky bola v ťažisku lyže. Paličky sa kupujú v takej dĺžke aby vám siahali niekde po ramená až bradu. Pri telesnej výške 175 cm, to budú cca 145-150 cm palice. Kúpte si lacné, hliníkové s obyčajnými pútkami a s väčším, tzv. turistickým košíkom.

- Na voskovanie budete potrebovať stúpacie vosky na rôzne druhy a teploty snehu. Záleží na tom, koľko chcete investovať a ako sa naučíte správne lyže navoskovať. Minimálne by ste však mali mať 3 druhy stúpacích voskov podľa teploty snehu. Ďalej potrebujete korok, škrabku a prípravok na umývanie sklznice od starých voskov. Odporúčam aj kúpiť si sklzový vosk-glider na voskovanie sklzových častí lyže. K tomu budete potrebovať aj žehličku, plexi škrabku a nylónovú kefu. O voskovaní píšem nižšie. Tieto ďalšie potreby sú mimochodom potrebné aj na voskovanie zjazdových lyží. Vo vašom prípade by ako žehlička mohla slúžiť klasická na prádlo – vyradená. Tu ale pozor na teplotu, treba skusmo začínať na najnižšej tak, aby sa už vosk roztopil ale aby neprišlo k spáleniu sklznice. Na roztopenie vosku môžete použiť aj teplovzdušnú pištoľ ak ju už máte.

- O oblečení platí to isté ako v bode „A“. Ešte možno u vás, keďže plánujete intenzívnejšie bežkovanie, kúpte si aj oblečenie, ktoré budete používať takmer výhradne pri behu na lyžiach. Vždy platí pravidlo, že s oblečením to nepreháňať, pretože sa pri behu zahrejete a môžete sa potom nepríjemne potiť. Ani najmodernejšie funkčné materiály nedokážu úplne eliminovať nepríjemný pocit z potenia. Nepoužívajte tiež nepriedyšné materiály, pod ktorými by sa kondenzovala vlhkosť.
Výstroj bez oblečenia pre takéhoto bežkára je možné zaobstarať za cca 300 €.

C)
Chcem sa venovať bežeckému lyžovaniu naplno, okrem využívania stôp na upravených okruhoch využijem každú príležitosť zabehať si aj na turistických tratiach, preferujem klasiku. Nevylučujem, že by som chcel v budúcnosti aj v behu na lyžiach pretekať.

- Pre začiatok si vyberte značkové lyže na klasiku ale v nižšej „výkonnostnej triede“. Každý značkový výrobca vyrába bežky pre turistov ale aj pre pretekárov. Pre začiatok by som preto volil značku, ku ktorej si vytvorím vzťah ( možno ako ste si vytvorili vzťah k značke auta...) ale v lacnejšom prevedení, aby ste pri svojom začínajúcom bežkovaní napr. nepoškodili drahú sklznicu a nedajbože zlomili lyžu. Behám na lyžiach už dosť dlho ale zlomiť bežku som ešte nevidel, no človek nikdy nevie. Navyše plánujete aj behanie na neupravených tratiach a ak sa zdokonalíte, tento pár lyží môžete neskôr používať ako „kameňáky“ do horších snehových podmienok a na tréning. Dbajte na správnu dĺžku a tvrdosť lyží, aby ste dokázali už pri začiatkoch lyže správne navoskovať. Paličky si zatiaľ kúpte tiež lacnejšie s obyčajnými pútkami. Dĺžku palíc uvádzam v bode „B“. Paličky sa ľahko ohnú pri páde alebo sa dajú aj zlomiť. A lámu sa práve tie najdrahšie karbónové. Postupom času si kúpite ľahšie paličky s vypínaním pútka. Pri topánkach a viazaní odporúčam zvážiť pre aký profil sa rozhodnete. Budete si v budúcnosti kupovať ďalšie lyže a postupne aj topánky. Nechceli by ste potom pri svojich výletoch na hory nosiť v batohu dva rôzne páry topánok. Ak pri lyžiach a paličkách radím kúpiť na začiatok lacnejšie, pri topánkach sa môžete rozhodnúť pre drahšie modely. Obutie je základ pri všetkých športoch, ktoré robíte intenzívne. Dobré topánky môžu prežiť aj viac párov lyží. O montáži viazania píšem v bode „B“.

- Potreby na voskovanie vo vašom prípade už budú o niečom inom ako u predchádzajúcich bežkárov. Aj keď len začínate, môžete si kúpiť základné vosky a vybavenie, ktoré si budete postupne dopĺňať. Voskovacie potreby odporúčam ako v bode „B“, no tu by som už navrhoval zakúpiť si špeciálnu žehličku na zažehľovanie voskov. Je to investícia, ktorá sa vám vzhľadom na vaše plány oplatí. Postupne, ako budú rásť vaše skúsenosti a znalosti o správnom voskovaní si dokúpite i tekuté vosky-klistre, ďalšie vosky na rôzne parametre snehu, plastový kufrík aby ste mali všetko pohromade a možno aj zvierky alebo voskovací stojan na upnutie lyží.

- K oblečeniu platí to isté ako v bode „B“, ale vzhľadom na vaše plány sa zamerajte na oblečenie pre bežkárov, prípadne iné vhodné oblečenie, ktoré používate pri iných športoch. Základ je, aby oblečenie bolo priliehavé, „neplandalo“ na vás a nijako vám pri bežkovaní neprekážalo. Funkčné materiály sú základ. Čím vyššia bude predpokladaná intenzita behu, tým menej teplo sa obliekajte. Postupom času prídete na to, aké oblečenie vám vyhovuje a zistíte, že ak sa pri začiatku behania klepete od zimy, tak sa rýchlo zohrejete a nebudete sa zbytočne prehrievať. Tu si musí každý nájsť tú správnu mieru aby sa cítil pri športovaní v pohode. Rukavice musia byť primerane hrubé/tenké. Ruky musia byť tak isto v pohode ako nohy.
Výstroj bez oblečenia pre takéhoto začínajúceho bežkára je možné zaobstarať za cca 300 až 400 €.

D)
Som úplný začiatočník no chcel by som niekedy behať ako Bajčičák, či Kuzminová. Chcel by som sa naučiť behať voľným štýlom na upravených tratiach. Neviem, či korčuliarsky štýl vôbec zvládnem.

- Predpokladám, že ste si prečítali všetko, čo píšem vyššie a tak sa budem venovať len odlišnostiam. Pre vás platí v základoch to isté ako pre začínajúceho bežkára „typu C“. Aj keď máte vysoké ambície, začínať je treba s lacnejším výstrojom. Na rozdiel od klasika si kúpite skejtové lyže na korčuľovanie. Pri skejtových lyžiach je tiež dôležitá dĺžka a tvrdosť aby bola lyža dostatočne rýchla. Na začiatok stačí ak sa budete riadiť všeobecnými zásadami. Každý značkový výrobca uvádza tabuľky podľa ktorých si vyberieme správnu dĺžku lyží podľa hmotnosti. Viazanie na bežky je tiež odlišné od klasického. Odporúčam ak sa rozhodnete pre profil SNS kúpiť si pilot viazanie a k tomu samozrejme aj príslušné topánky. Pilot viazanie od obyčajného skejtového viazania sa odlišuje tým, že fixuje topánku k lyži na dvoch miestach. Na topánkach to uvidíme tak, že majú dve tyčky na podrážke, na viazaní je v strede pohyblivý háčik. Paličky pre skejtové lyžovanie sa kupujú dlhšie a mali by siahať až niekde medzi bradu a nos. Čiže oproti paličkám na klasiku sú o 5 až 10 cm dlhšie. Postupne ak budete zvládať techniku, môžete si kúpiť kvalitnejšie paličky s vypínacími pútkami a s malým košíkom.

- Voskovanie lyží na voľnú techniku sa od klasických bežiek odlišuje tým, že skejtové lyže sa voskujú len na sklz, keďže nepotrebujeme aby nás lyža pri stúpaní podržala. Práve naopak, aj pri stúpaní potrebujeme dobrý sklz. Zaobstaráme si teda vosky-glídre-parafíny a lyže nimi voskujeme po celej dĺžke. Tieto vosky sa odlišujú tiež podľa parametrov snehu na ktorom budeme behať. K voskovaniu potrebujeme žehličku, nylónovú a bronzovú kefu, flexi škrabku. Prípadne postupne si zaobstaráme aj zvierky alebo iný držiak lyží.

- Oblečenie na voľnú techniku sa neodlišuje od oblečenia pre klasiku. Je potrebné si zaobstarať postupne kvalitné oblečenie z funkčných materiálov. Voľná technika a najmä v športovom prevedení je fyzicky náročná a tak aj oblečenie treba prispôsobiť tomu, že telo sa dostatočne prehreje. Nechcem tvrdiť, že v klasickej technike je to ľahšie ale mne pripadá tento štýl fyzicky náročnejší. V žiadnom prípade sa však nemusíte obávať, že by ste korčuľovanie nezvládli. Sám som začal so skejtovým lyžovaním už v zrelom veku, keď som sa rozhodol hlavne z dôvodu náročnosti trafiť sa do správneho mazania na klasiku.
Výstroj bez oblečenia pre takéhoto začínajúceho bežkára je možné zaobstarať za cca 300 až 400 €.


Opísal som 4 kategórie bežkárov a myslím si, že väčšina sa budete vedieť zaradiť a využiť informácie, ktoré vám pomôžu začať bežkovať a postupne zažívať radosť z pohybu v nádhernej zasneženej prírode.


Ako sa starať o bežky - voskovanie

Zaobstarať si výstroj je dôležité a nevyhnutné. Nemenej dôležitou vecou je vedieť si lyže dobre pripraviť aby sme mali z bežkovania príjemný pocit a využili sme všetky prednosti tohto športu. Ak ste čítali pozorne, určite ste si všimli, že ak sa chceme vybrať na bežky musíme ich aj navoskovať. Nebudem tu rozvádzať úplne podrobne všetky detaily voskovania ale zameriam sa na základné informácie pre začiatočníkov. Ak som niekde v úvode spomenul, že sú dva štýly bežeckého lyžovania, tak platí, že pre každý štýl platí iný spôsob voskovania.


Voskovanie bežiek pre klasiku

Klasické lyže voskujeme tak, že stúpací vosk nanesiem do oblasti mazacej komory ktorú sme si zmerali už popísaným spôsobom. Vosk jednoducho nanesieme priamo z originálneho obalu z ktorého odstránime úzky pásik po celom obvode aby sa vosk mohol pritlačením na sklznicu zotrieť. Tento vosk potom rovnomerne rozotrieme korkom. Všetko je v oblasti mazacej komory.
Ostatné časti lyží voskujeme sklzovým voskom ( niekde označovaný ako glíder alebo parafín ). Nanášanie sklzového vosku robíme pomocou žehličky tak, že vosk priložíme na rozohriatu žehličku a roztápajúce kvapky nasmerujeme na lyžu. Pomocou tejto žehličky potom sklzový vosk rovnomerne rozžehlíme na sklznici. Pozor na teplotu žehličky! Každý vosk má uvedenú teplotu potrebnú na zažehlovanie. Pri vysokej teplote môžeme sklznicu spáliť a tak trvale poškodiť. Po zažehlení necháme vosk vsiaknuť do sklznice a vychladnúť aspoň pol hodinu. Potom vezmeme plexi škrabku a všetok prebytočný sklzový vosk zoškrabeme. Robíme to tak, že hranou škrabky pod uhlom asi 45 stupňov v smere sklzu teda od špičky k päte ťaháme po sklznici. Predstavme si to tak ako by sme lyžu hladili, to znamená že vrchná časť škrabky predbieha spodnú, teda tu, ktorou tlačíme na sklznicu v uhle cca 45 stupňov. Potom ešte tieto sklzové časti prekartáčujeme nylonovou kefou. Všetky pohyby robíme v smere sklzu, teda od špičky k päte. Nezabudnime na vyčistenie vodiaceho žliabku aby sme ho zbavili zatečeného vosku.
Zvyčajne sa vosky nanášajú v opačnom poradí. Teda najskôr navoskujeme sklzové časti a potom mazaciu komoru stúpacím voskom.

Tento popis voskovania a ošetrovania lyží je naozaj skrátený. Sklznica sa zvykne ešte pred voskovaním vykartáčovať bronzovým kartáčom, tak isto sa môže jemným brúsnym papierom zdrsniť mazacia komora ale to sú ďalšie techniky ku ktorým dospejete časom a ktoré sa používajú pri pretekárskych lyžiach.

Na mazanie stúpacej (mazacej) komory sa používa najmä na teplé a vlhké snehy aj tekutý vosk – klister. Ten sa nanáša priamo z tuby v tenkej vrstve a rozotiera stierkou.

Všeobecne je mazanie stúpacími voskami hotová veda a trafiť ten správny vosk je niekedy umenie. Rozhoduje teplota snehu, jeho štruktúra, teda či je to prašan s ostrými ihličkami, zmrznutý sneh po predchádzajúcom oteplení, ktorý má guličkovú štruktúru alebo mokrý sneh pri plusových teplotách. Preto je dobré mať so sebou vždy rôzne stúpacie vosky a náradie pre odstránenie nevhodného vosku aby sme mohli lyže prevoskovať podľa potreby.

Po sezóne lyže očistíme od zvyškov starých voskov a sklzové časti navoskujeme sklzovým voskom ale ten už nesťahujeme ale necháme na sklznici. Zabránime tak vysušovaniu sklznice.


Voskovanie bežiek na voľný štýl

Bežky na voľný štýl sa voskujú po celej dĺžke sklznice sklzovým voskom. Vosk sa nanáša pomocou žehličky ktorou vosk roztápame a nakvapkáme na sklznicu. Žehličkou potom tento vosk do sklznice zažehlíme. Dávame pozor na teplotu žehličky aby sme nespálili sklznicu. Vosk necháme vsiaknuť a vychladnúť. Potom vosk stiahneme škrabkou tak, ako som popísal pri voskovaní klasických lyží. Sklznicu potom vykartáčujeme nylonovým kartáčom. Nezabudnime ešte pred sťahovaním vosku vyčistiť vodiaci žliabok na sklznici. Všetky pohyby po sklznici robíme v smere sklzu, teda od špičky k zadnej časti lyže.
Na sklznicu môžeme popísaným spôsobom naniesť i viac vrstiev. To sa odporúča ak máme v pláne prejsť dlhšiu trasu. Sklznica sa vždy musí dôkladne zbaviť prebytočného vosku. Ten by spôsoboval zachytávanie nečistôt a tak by spomaľoval sklz. Úlohou sklzového vosku je nasýtiť sklznicu, ktorá je potom klzkejšia.

Aj pri voľbe sklzového vosku prihliadame na teplotu a štruktúru snehu. Sklzové vosky bývajú vylepšované prísadami ako je flór v rôznych percentách, ktorý potom zlepšuje vlastnosti vosku. Tieto vosky sú aj drahšie a používajú sa hlavne pri pretekoch. Tak isto aj príprava pretekárskej sklznice vyžaduje ďalšie náradie a postupy.

Po sezóne nezabudnime lyže očistíť a navoskovať sklzovým voskom ale ten už nesťahujeme ale necháme na sklznici. Zabránime tak vysušovaniu sklznice.


To by bolo asi všetko čo by mal vedieť začínajúci bežkár. Samozrejme, že som v tomto článku nemohol obsiahnúť celú širokú problematiku týkajúcu sa vybavenia bežkára a starostlivosti o lyže ale zo základných informácií som snáď nezabudol na nič dôležité.
Napriek tomu sa môžete pod článkom v diskusii opýtať na čokoľvek, prípadne môžete niektoré moje tvrdenia poopraviť. Budem sa snažiť reagovať na všetky a doplniť tak informácie, ktoré vám v článku chýbajú alebo sú nepresné. Chcem ešte na záver podotknúť, že informácie, ktoré som tu uviedol som interpretoval tak ako som ich zozbieral z rôznych zdrojov a z vlastných skúseností. Na internete je pomerne dosť stránok, kde je možné nájsť ďalšie a určite aj podrobnejšie informácie k témam, ktoré sú v článku obsiahnuté. Budem rád ak tento článok pomôže každému, kto sa rozhoduje či a kedy začať s behom na lyžiach


     
Informácie | 19.10.2013 | Karol Kováč | Čítané 2446x | 1 príspevok v diskusii
Začiatok sezóny – kedy to vypukne?
Zima prišla na Katarínu, teraz už čakáme na sneh - aktualizované 8.12.2013

Ahoj priatelia bežkári.
Horúce leto skončilo, tentokrát aj jeseň prišla a z počiatku bola poriadne chladná. Iste sa už mnohí z nás nevedia dočkať, kedy na horách napadne prvý sneh a budeme sa môcť opäť postaviť na bežky.

Obzrime sa teda do nie tak dávnej minulosti a pripomeňme si začiatky zimných sezón. Za začiatok zimnej sezóny môžeme považovať ak napadne na horách dostatočná snehová vrstva aby sa dalo bežkovať.

Ak sa vám zdá, že je na takéto úvahy ešte priskoro, tak to nie je celkom tak. Iste si mnohí pamätáte, že v roku 2009 prišla mimoriadne výdatná snehová nádielka už 16. októbra. Z toho obdobia máme v archíve aj prvú snehovú správu, kde „matobb“uvádza, že v Kremnických vrchoch napadlo až pol metra snehu. Po pár dňoch sa však oteplilo a sneh úplne zmizol na dva mesiace a zimná sezóna v tom roku začala až v polovici decembra. Aj v minulom roku napadol prvý sneh už na konci októbra a aj keď ho bolo pomerne málo, niektorí bežkári si ho už odskúšali. Sezóna potom začala začiatkom decembra tak, ako tomu bolo aj v roku 2011. Novembrový začiatok sezón podľa mojich vedomostí nastal v roku 2007 a 2010. Nemám žiadne fotky ani iný záznam o začiatku sezóny v r. 2008. Pamätá si niekto, kedy sa začala bežkárska sezóna v tom roku alebo v ďalších rokoch?

Pod článkom prikladám aj niekoľko fotografií z prvých snehových správ alebo iných zdrojov. Ako to pred sezónami a na ich začiatku vyzeralo si môžete aj prečítať v starších článkoch na našom serveri.

To sú linky na články:
2012 - http://www.bezkar.sk/clanok.php?id=202 , http://www.bezkar.sk/clanok.php?id=204
2011 - http://www.bezkar.sk/clanok.php?id=137, http://www.bezkar.sk/clanok.php?id=143
2010 - http://www.bezkar.sk/clanok.php?id=101
2009 - http://www.bezkar.sk/clanok.php?id=2 , http://www.bezkar.sk/clanok.php?id=60

Zaspomínať si môžete aj pri prezeraní archívu snehových správ: http://www.bezkar.sk/snehove_spravy.php

A ako to teda vyzerá pred nadchádzajúcou sezónou? V tomto článku budem aktualizovať prognózy týždenne alebo ak sa niečo zmení.
- 19.10.2013,
teda dnes to ale na najbližších 10 dní vyzerá stále na jesenné počasie a zima sa k nám nechystá. Nevadí, na naše zemepisné šírky je to predsa len skoro aby sa začala hlavná zimná sezóna. V polovičke novembra by sme sa ale určite nenahnevali ak by zvážnice a lesné chodníčky prikryl sneh. Nezostáva nám nič iné iba čakať, pripravovať si výstroj a tí z nás, ktorí majú v pláne aj diaľkové behy, naberať kondíciu. Registrácie na preteky sú už spustené, vrátane domácej Bielej stopy.
- 26.10.2013
Najnovší vývoj počasia a prognózy sú také, že terajšie extrémne teplo vydrží do utorka, potom sa mierne ochladí a teploty sa dostanú na normálne hodnoty na túto ročnú dobu. Isté je, že do 10. novembra sa zimná sezóna pre bežkárov nezačne. Ak sa objaví nejaké sneženie, tak len od nadmorskej výšky cca 1500 metrov.
Informácie o prognóze budem aktualizovať najneskôr zasa o týždeň ak nepríde k nejakej neočakávanej zmene.
- 02.11.2013
Z najnovších predpovedí a vývoja cirkulácie vyplýva, že sa už zmenilo južné prúdenie na západné no stále je to ešte pomerne teplý vzduch, z ktorého nemôžeme očakávať sneženie v polohách pod 1300 metrov nad morom. Platí stále, že do 10. novembra sa snehu na horách nedočkáme. Aká taká nádej je, že práve okolo Martina (11.11.) by sa teploty na horách mohli dostať na úroveň, keď by už pri zrážkach mohlo snežiť aj vo výškach pod 1000 metrov ale to je ešte na serióznu predpoveď ďaleko.
- 6.11.2013
Tak dnes sa to na horách zhruba od 900 metrov nad morom zabelelo snehom. Aj na live kamere zo Skalky si to môžeme všimnúť( na fotke č. 8). Žiaľ už zajtra sa hranica sneženia posunie znova do vysokých polôh. Situácia v počasí je teraz taká, že sa budú striedať v rýchlom tempe teplejšie a chladnejšie obdobia. Trvalejšie ochladenie a tak aj nádej, že by sa mohla vytvoriť dostatočná vrstva snehu na bežkovanie je podľa dnešných prognóz až niekedy okolo 20. novembra. Ďalšie jednodňové krátke ochladenie má prísť 11. novembra a potom ďalšie 14. až 16. novembra...
Ak to bude inak, čo je dosť pravdepodobné, tak budem predpoveď aktualizovať.
- 14.11.2013
Uplynul viac ako týždeň ale situácia sa stále nevyvíja tak aby sme mohli hovoriť o začiatku sezóny. Minimálne do Kataríny, teda do 25. novembra nemôžeme očakávať intenzívnejšie sneženie na horách a ani výraznejšie ochladenie. Teploty v polohách okolo 1000 metrov budú prevažne stále nad nulou, zrážok veľmi málo a aj to stále vo forme dažďa. Zdá sa, že si na bežky vybehneme najskôr až v decembri. Nezostáva nám nič iné iba čakať a veriť, že sa na dnešných prognózach niečo výraznejšie zmení v prospech zimy.
- 21.11. 2013
Konečne sa dočkáme príchodu zimy. V priebehu pondelka 25. novembra sa má výraznejšie ochladiť. To je prvý predpoklad na to, aby sa mohla začať vytvárať vrstva snehu, ktorú potrebujeme pre náš šport. Prílev studeného vzduchu bude však spočiatku suchý a tak snehových zrážok by nemalo byť veľa. Mali by byť lokalizované na sever a severovýchod Slovenska. Predpovedať zrážky na viac ako 3-4 dni dopredu je šarlatánstvo. Napriek tomu určitá nádej, že neskôr by mohlo na horách aj intenzívnejšie nasnežiť existuje. K tomu podrobnejšie ale až vtedy, ak to bude aktuálne. Dá sa takmer s istotou povedať, že zjazdárske strediská budú môcť začať intenzívne zasnežovať. Je len škoda, že jediný zasnežovaný okruh pre bežkárov na Skalke nebol nikdy uvedený do prevádzky a tak nám bežkárom nezostáva nič iné, iba čakať na sneh z oblohy. Podľa dnešných prognóz to vyzerá, že toto ochladenie by už mohlo znamenať definitívny nástup zimy. Určite však aj počas nej treba počítať s periódami oteplenia. Či sa už vytvorí a udrží dostatočná vrstva snehu aspoň od stredných polôh, to sa v tejto chvíli predpovedať nedá.
- 25.11.2013
Konečne už zavládli teploty, ktorý sú bežné pre túto ročnú dobu. S poklesom teplôt však zatiaľ neprišlo aj intenzívnejšie sneženie tak ako som predpokladal už v predošlej predpovedi. Snáď len okrem krajného severozápadu na Kysuciach a Orave to ešte na bežky asi minimálne týždeň nebude. Ani dlhodobejšie predpovede zatiaľ dobre nevyzerajú. Opäť upozorním, že akékoľvek predpovede intenzity zrážok na viac ako 3 až 4 dni dopredu sú veľmi nepresné a preto tu nebudem rozvíjať úvahy kedy sa snehu dočkáme. Dúfam, že čo najskôr budem môcť túto pesimistickú predpoveď korigovať. Teplotné pomery na horách by už mali dlhodobejšie zostať pod bodom mrazu, takže už si musíme počkať len na frontálne vlny, ktoré by priniesli dostatok snehu. Žiaľ, terajšia cirkulácia a rozloženie tlakových útvarov nádej na skoré sneženie nedávajú.
- 1.12.2013
Aj keď sa to na našich horách trochu zabelelo, stále to nie je ono. Vrstva snehu do 5 cm neumožňuje vytiahnuť bežky a vydať sa do bielej stopy. Aj keď na Skalke na inlajnovej dráhe sa už ako tak dá zabehať, na pravú bežkovačku si budeme musieť ešte počkať. Ak tu píšem o podmienkach na našich horách, smerom na západ je situácia oveľa lepšia. V oblasti Semmeringu, ktorá nie je z našich končín až tak ďaleko sú už upravené desiatky kilometrov tratí, ako sa môžete dočítať v inom článku. Tam je teda možné vybehnúť si na otočku zatrénovať aj bez potreby ubytovania. U nás však stále rozloženie tlakových útvarov a cirkulácia vzduchu nenasvedčuje začiatku bežkárskej sezóny ani na budúci víkend. Po čiastočnom oteplení vo vyšších polohách v strede týždňa, má na víkend doraziť opäť ochladenie so studeným frontom, ktorý tradične asi neprinesie intenzívnejšie sneženie snáď okrem krajného severu nášho územia. Vyzerá to teda, že pribudne len pár centimetrov nového snehu. Rád by som sa mýlil a ak sa niečo výraznejšie zmení, prinesiem na tomto mieste priaznivejšie informácie.
- 4.12.2013
Som rád, že môžem trochu korigovať predpoveď z 1. decembra. Situácia v počasí sa vyvíja podľa predpokladov. Výdatnosť sneženia však môže byť oproti predošlým prognózam taká, že sa podmienky na bežkovanie vytvoria na viacerých miestach našich hôr. Cez víkend by mohlo spadnúť od 10 do 20 až 30 cm snehu. Viac to bude na severe a severozápade, kde už dnes je najhrubšia snehová vrstva. Pravdepodobnosť takéhoto vývoja je viac ako 50 %. Intenzívnejšie snežiť by malo už v piatok a potom v sobotu.
Tak snáď sa už bežkárska sezóna začne cez tento víkend na viacerých miestach Slovenska.
- 8.12.2013
Tento víkend teda nasnežilo za silného vetra na našich horách podľa správ z terénu cca 10 až 20 cm a sezóna sa tak prakticky začala na viacerých miestach Slovenska. Preto už v tomto článku, ktorý je zameraný na začiatok sezóny končím s jeho aktualizáciou. Zajtra by znovu malo snežiť a pribudne najmä na severe a na iných miestach nad cca 1000 metrov asi 10 až 20 cm nového, vlhkého snehu. Potom má žiaľ nastúpiť najmenej 10 dňová perióda bez zrážok vo vysokom tlaku navyše s inverziou a oteplením vo vyšších polohách. Je teda otázne, či to snehová vrstva na horách prežije. Skôr nie a tak rozbiehajúca sa sezóna bude mať asi pauzu. V snehových správach sa dozvieme ako sa to bude skutočne vyvíjať a môžeme len dúfať, že dlhodobejšia predpoveď sa výraznejšie zmení.

Teším sa na ďalšie správy z ďalších oblastí a na bohaté informácie v rozbiehajúcej sa sezóne od vás, užívateľov servera Bežkár.sk.

Fotografie z archívu. Zhodou okolností všetky z oblasti Kremnických vrchov - zo štadióna Rudolfa Čilíka na Skalke. Doplnil som chýbajúci údaj a fotografiu zo začiatku sezóny v roku 2008 od Ivana Petráša . Sezóna vtedy začala v druhej polovici novembra.


     
Worldloppet | 15.10.2013 | Peter Brecík | Čítané 2981x | 1 príspevok v diskusii
Vasaloppet 2014
Vasa + Opet Spar

Vasův běh + Opet spar 2014

Ještě nepadla ani jedna sněhová vločka a není upraven metr běžecké tratě. Vasaloppet 2014 – jeho jubilejní devadesátý ročník se už blíží.
Kdo nezačal „tvrdě makat“, má za minutu dvanást. Uběhnout 90 km za různého počasí není zrovna procházka. Kdysi dávno, ještě v kategorii M40 jsem říkal, že před Vasákem je třeba mít na běžkách minimálně 500 km. Ze slušné letní přípravy = kondice, samozřejmě. Jinak je to velké trápení, i když si možná v cíli připadáte jako hrdinové. Pro kategorii M60 a podobné je to celkem hazard. Pořadatelé sice „měknou“ a tak pár lidí doběhne po oficiálním limitu v čase 12 hod. a cosi. Zaslouží si to, ale – nebylo by lepší se připravit a potrénovat?
Jubilejních devadesát km v devadesáté repríze přilákalo enormní počet účastníků. Je vyprodáno. Takže přátelé, účastníci. Berte to vážně, protože z podstaty a spomínek se Vasaloppet neuběhne.
Jak na to ? Samozřejmě trénovat. Co nejdříve a co nejvíce ve svém okolí. Pokud nemáte podmínky, je třeba za sněhem jezdit.
Zájemcům nabízíme mnoho možností, jak se dostat na kvalitní sníh a mít co nejlepší přípravu. Jen stručně: prosinec – La Sgambeda, první sníh.
Silvestrovské soustředění v St. Moritz, kde se dá naběhat bez problémů 200 km za pobyt. V téměř ideálních podmínkách.
Potom už začíná série závodů. Všechno podrobně na www.raftovanie.eu
Pozor, je lepší trénovat od pátku do neděle poblíž domova, než letět daleko na závody WL. I takové „trénování“ poznám.
Jeden závod + cesta vás v přípravě hodí velmi, velmi spět. A to i pokud kamsi letíte.
Pokud jste v kategorii M60, či M70 anebo máte málo času A MÁTE ROZUM, tak pro vás doporučuji Vasaloppet - Opet Spar. Stejných 90 km na stejné trati, v mohutné divácké i lyžařské společnosti.
Vlastní závod – Opet Spar se od Vasova běhu liší jen v jednom. Start je průběžný. Opet Spar = otevřená stopa. Tisíce účastníků tedy nevyráží na jeden výstřel, ale pěkně průběžně, podle vlastní úvahy. Tomu předchází pohodová doprava na start. Nevstává se ve dvě. Stačí v 4.30, což spolu s pěkným ubytováním zaručuje kvalitní spánek, tolik potřebný před obsolvováním 90 km.
Po příjezdu do Sälenu a zaparkování jdete přímo na start. Bez čekání.
Start je volný, lidé se netlačí. Nikdo tak nestratí ani minutu při úvodním stoupání. Každý si zvolí své tempo a jede. Výsledné časy jsou proto překvapivě dobré. Ti, co se vrátili po letech, vyrovnali své historické časy. Nováčci doběhli bez problémů a v pohodě.
V cíli žádný shon. Program je postavený tak, že se po závodě spí ještě jednu noc v Moře. Dostatek času na zhodnocení, doplnění tekutin, dobrou večeři.
Diplom podobný, razítko do WL pasu stejně platné.
Čísla na Vasův běh i na Opet spár mám. Pojedte ?
Info: www.worldloppet.eu


... a minulé skušensoti: Milan Pecha, 60 let, poprvé na dlouhém laufu.

Ještě jednou tě Petře zdravím.
Můj dojem.
Doprava vynikající-řidiči taktéž bez problému ochotní a přátelští.
Ubytování výborné jak po výbavě kuchyňky tak i spaní.
Volné dny naplněny jak poznáním okolí, ZOO s medvědy, trénink na trase cca 20km, prohlídka Mory a celého areálu dojezdu.
Co se týče závodu tak též vynikající, start proběhl dobře a i na trati to
bylo vynikající, jen malá chyba byla že nám po 20km začalo poměrně dost
snežit a to trvalo skoro těch 70km. Atmosféra při vlastním závodě vynikající a i přítomnost diváků dobrá a upřimná. Na občerstvovačkách též dobrý a dle mého dostačující. Stejně si každý musí udělat svůj způsob doplňování jak pití, tak i energetické doplňky.
Po závodě přijemný návrat a i odpočinek před cestou domů, která proběhla též dobře bez problémů a hlavně díky řidičům a i ostatním účastníkům závodu. Pokud si budeš myslet že moc chválím tak já jsem na vše skromější a také se i na to připravím. Pro mě to byl vynikající zážitek a proto bych to chtěl jet hlavní závod-Vassův běh. Tak pokud by to šlo tak bych byl rád kdybych mohl opět se zůčástnit za tvé asistence a tvého přispění.
Zdraví Milan




     

strana 33 34 35 36 37