REGISTRÁCIA  |  PRIHLÁSENIE
DETAIL ČLÁNKU

Kremnické vrchy - Skalka | 3.12.2017 | Jaroslav Murgaš | Čítané 3120x | 19 príspevkov v diskusii
Skútristi
Riešenie

Dobrý deň.

Zas ako každý rok tak aj tento nám prináša zásadný problém a to SKÚTRISTI. Týto bezohľadný "ľudia" myslia len na svoj orgazmus. Nech sa páči, ale prečo ničia našu prácu a využívajú nie lacno upravenú trať. Chcem poprosiť o vaše rady, či je možné sa v slovenskej republiky zákonným spôsobom brániť a ako?

Prestáva ma to baviť. Staviame hrad a niekto nám ho s úsmevom búra.
Diskusia k článku (19 príspevkov)

Nedokážem si ani len predstaviť, čo za "seno" musí mať v hlave človek, ktorý zničí robotu niekoho, kto pomaly po nociach sedí v ratraku, pokazí lyžovačku pomaly tisícke bežkárov a o finančných prostriedkoch na úpravu vynaložených tratí ani nehovoriac....včera som mal na zvážnici lyže na skate a keďže mi neustále ubiehali do vyjazdených rýh od skútra, miesto krásneho zážitku v nádhernom slnečnom popoludní som bol spŕška sprostých slov...osadené tabule minulý rok nepomohli, nepomôžu ani teraz...pozrime sa na to prakticky, cez legislatívu. Je skúter motorové vozidlo? Na začiatku zvážnice je značka "zákaz vjazdu všetkých vozidiel". Ako je to so vstupom skútrov na lesné cesty? Bolo by reálne z piatka na sobotu v noci, resp. zo soboty na nedeľu pozvať niekde na zvážnicu hliadkovať príslušníkov polície? Alebo má právo zasiahnuť urbár? Pokúsme sa nájsť riešenie touto cestou. Myslím si, že dve tri mastné pokuty by hodne vyriešili....keď to vedia riešiť v Rakúsku, Nórsku a napríklad na Islande, nie je to možné aj u nás???
pridal miroBB dňa 3.12. 18:24  
Ako dlhoročný bežkár mi nedá nereagovať, keďže s týmto "skúter" problémom bojujeme každý rok. O neúcte k ľuďom, ktorý úprave tratí venujú čas, snahu aj nemalé finančné prostriedky ani nemusím hovoriť, to je snáď každému jasné. Upozorňovanie peších "turistov", to je tiež kapitola sama o sebe. Ľudia už asi stratili všetku súdnosť, lebo dnes nikoho nič nezaujíma a každý sa cíti dotknutý, ak ho niekto iný na niečo upozorní. Ako ale naša legislatíva chráni vstup do lesa, teda aj na bežkárske trate? V prvom rade si treba asi uvedomiť, či sú trate na poľnej ceste, alebo v lesnom urbáre-čo je asi viac náš prípad, podľa zákona o poľovníctve č,274/2009Z.z. §24 ods.3/k- Zakazuje sa v poľovnom revíri "jazda na motocykli, motorovej trojkolke, štvorkolke, motorovom vozidle alebo motorovom člne, snežnom skútri a vodnom skútri v poľovnom revíri, okrem cestnej premávky;20) zákaz neplatí pre vlastníkov pozemkov pri ich bežnom obhospodarovaní, ak nie je takáto jazda nevyhnutná na bežné obhospodarovanie pozemkov, pre užívateľa poľovného revíru pri užívaní poľovného revíru ak je takáto jazda nevyhnutná na užívanie poľovného revíru a orgány štátnej správy pri výkone dozoru alebo kontroly. Čiže ak by sme prichytili skútristu v revíri, teda na trati ten sa podľa zákona dopúšťa priestupku podľa § 76 ods.1 písm.d, pričom príslušným orgánom na prejednanie priestupku je okresný úrad, v ktorého územnej pôsobnosti bol priestupok spáchaný-pričom dotyčný môže byť a) pokarhaný, b) uložená pokuta od 30-3 000,-eur, c) zákaz činnosti až na jeden rok, d) odňatie veci. Teraz otázka kto je oprávnený kontrolovať-obhospodarovať poľovný revír? Každý poľovný revír má okrem členov aj svojho hospodára a tiež od určitej rozlohy aj právo mať svoju poľovnú stráž. No ale tiež nezabudnime na našu zákonnú povinnosť-teda povinnosť každého jedného občana-ktorý vidí a je si vedomí protiprávneho konania-toto konanie nahlásiť príslušným orgánom. Hop-toľko zákon. A teraz realita-poľovná stráž ako taká môže zastaviť v poľo
pridal Ferodl dňa 4.12. 9:25  
vnom revíri doravný prostriedok-čiže aj skúter za účelom kontroly dokladu povoľujúceho jazdu po lesných cestách. A danú vec nahôásiť samozrejme na okresný úrad. Môže však tiež požiadať o súčinnosť s policajným zborom, čo všetko urýchluje a uľahčuje, keďže člena poľovnej stráže každý arogant odignoruje. Tiež netreba zabúdať na prezumpciu neviny, čiže potrebu daný skutok-priestupok dokázať, čiže nielen niekoho obviniť, ale mu to aj dokázať-najlepšie nafotiť, natočiť-svedok nie je dostatočný dôkaz. Takže je tu toľko vecí, ktoré treba podľa litery zákona splniť, že v našom "právnom" štáte hádam ozaj neostáva nič inšie len ako som kdesi čítal, "nastaviť palice hrotom dopredu a zaprieť sa ako rytier o kopiu". :-) Samozrejme že to nie je riešenie-len, ako ďalej???? Ktorý policajt sa dá urbariarátom nahovoriť na spoločný dozor v sobotu-nedelu na Králikoch? alebo ktorý ridaiteľ OO PZ tam pošle svojich ľudí a aký to bude mať efekt?-lebo to bude ich prvá otázka. Sám neviem čo s tým, ale treba s tým niečo spraviť, spojme sily, niekto iný snáď pridá svoj viac kvalifikovaný pohľad na vec a aj sa niekam pohneme, či.?
pridal Ferodl dňa 4.12. 9:35  
Priatelia, mám kamarátov - bývalých spolužiakov, špičkových právnikov, zavolám im, načrtnem problém, snáď ponúknu riešenie...keď dokázali obhájiť pred basou horehronských mafiánov, toto by mala byť malina...dám echo...:-)))
pridal miroBB dňa 4.12. 21:26  
skútristi serú aj mňa a snažím sa im zabrániť v jazde, otázka je kto je v práve. Čo ma ale serie viac, že sa pýtate bežkárov ako pomôcť so skútristami, keď vy sami čo spravujete okolité strediská, si neviete sami v tomto pomôcť. Upresním a napíšem na rovinu situáciu z Kremnických vrchov - strediská Králiky, Skalka, Kordíky, Sielnica, Tajov. Neklamte sa sami, že nepoznáte väčšinu tích majiteľov skútrov, ktorí prídu na králické parkovisko a nevidíte ich z vašej chaty alebo z vleku, keď si tie skútre dovezú na parkovisko a odtiaľ rozrýpu vašu prácu. Presne viete kde bývajú, konzumujú vo vašich chatách, parkujú na vašich parkoviskách. Kremničák rozrýpavajú skútristi z okolia BB. Mnohokrát sa stalo, že 4 skútre v noci prídu priamo na Hostinec z Králik, kamarátsky sa privítajú s personálom Hostinca, posedia, popijú a idú ešte "sa prebehnúť na skalku a potom dolu". Tak čo potom chcete od nás! To sa nedá z iniciatívy poslancou MsZ mesta Kremnica (kontrétne myslím tích dvoch priateľov bežiek) dohodnúť prípadná spolupráca s poľovnou strážou a PZ SR. Ak bude treba rád pômôžem.
pridal mibartko dňa 5.12. 15:56  
Pravdepodobne už o tomto čase7-12-2017, 16,30 hod je rozrýpaná od 5 skútristov. Videli ich na Kordíckej zvážnici. Vybehli a zbehli s Tabli. Volali sme políciu, kde sme nahlásili trestný čin. Pán policajt ma odporučil, aby som to nahlásil poľovníkom... oni nemajú techniku a pripadal som si veľmi čudne. Apelujem na pána primátora mesta Banská Bystrica, aby peniaze ktoré poskytujú na úpravu bežeckých tratí nevyšli nadarmo!!! Pomôžte nám!!!
pridal JMSOZKH dňa 7.12. 17:11  
V denníku SME v článku https://mybystrica.sme.sk/c/20714617/sezona-sa-ani-poriadne-nezacala-a-bezecke-trate-uz-nicia-skutre.html si autorka všíma problematiku ničenia upravených bežeckých tratí. Zapojme sa aj na www.sme.sk do diskusie pod článkom. Snáď sa tento problém podarí dostať do povedomia aj širšej verejnosti a hlavne kompetentní začnú konať.
pridal Karol dňa 8.12. 21:15  
Čo poviete? Pomohol by dron s kamerou? Máme dosť rýchle informácie typu: Už idú!!! Zem sa trasie. Čo teraz? Poďme... do útoku! Pozor! Neviete akú striekačku chlapci majú pod kabátom a čo majú v hlav... Existujúcu drony ovládané na 4 km. Pomôžu zábery polície? Je to legálne? Kordícky hrebenák zvažuje kúpu... DO prdele prečo musíme robiť prácu za políciu, ktorá je platená z našich daní? Je ich málo a práve merajú 40ku. Plačem. Asi pôjdem od Vás. Neublížil som.
pridal JMSOZKH dňa 9.12. 9:27  
Staviame hrad?? "no presne, my staviame hrad a nikoho iného nepustíme dnu, lebo my sme tý vyvolený". "ostatný majú zákaz vstupu / peši turisti,skútristi,motorkári a pod./" . kde sa berie tá sebeckosť ? a je na zváženie kto tu mysli na "orgazmus" . skútristi ,bežkári a všetci ľudia praktizujúci svoje hobby maju teda podľa vás "orgazmus" v tom svojom hobby. osadenie tabúľ bola dobrovoľna "akcia" a nebola legálna, nakoľko vstup do lesa neurčuje úpravca trate a ani užívateľ trate /bežkár /. vybudovali sa beŽecke trate v revÍri, v lese alebo na lÚkach s nadejou urobiŤ nieČo pre ŠportovÚ verejnosŤ.... ale myslelo sa, len na obmedzenu skupinu / bežkári /. a čo ostatný napr.peší turisti ,alebo tý nechcení skútristi? no samozrejme,"staviame hrad a nikoho ineho ako nás vyvolených nepustíme dnu" .. na skalke je severný, južný a západny okruh ,okrem toho králiky-hostinec-tri kríže-kordíky . tých tratí je dosť pre skupiny luďi ktorý ju majú "dovolené " využívať. treba myslieť na to, že sú aj taky čo tam chcu isť tiež a nie na bežkách ale napr.peši. je drzosť keď idem na kraji upravnej časti trate pešo aj s rodinou a s povýšeneckou aroganciou ma pichne bežkár bežkárskou palicou do chrbta a začne na mňa kričat,že nech vypadnem z trate ... pokiaľ nebude možnosť a pristup aj pre ostatnú skupinu ľudi isť slobodne do lesa tak ja z vysoka kašlem na to či tam je upravená trať alebo nie. arogancia so " senom v hlave " je keĎ si myslite ,Že vy moŽete a ostatnÝ ktory nemajÚ lyŽe tak maju zakaz vstupu! na skalke a králikoch je upraveny bežecky areál. ak si chcete teda užívať slobodne" orgazmus " treba využiť areal na králikoch alebo skalke ... p.s. mimochodom existuju tu aj bežkári-ľudia ktory majú pochopenie aj pre ostatných. a niečo pre mirobb : chore keď si myslíš, že "mafiani " maju byť medzi nami a nemaju pykať za zlo ktoré napáchali /vraždy,krádeže,výpalne,ubližovanie/! toto sem nepatrí, si si zmylil diskusiu .
pridal michalklak dňa 9.12. 20:44  
Michal, nebude reagovať na Tvoje invektívy, asi si dosť dobre nepochopil môj komentár. Toto som dostal od človeka, ktorý sa danej problematike rozumie po právnej stránke. Nejde tu o niekoho obmedzovanie, iba o dodržiavanie zákonov a pravidiel slušnosti. Ja som v živote nikoho nepichol bežkárskou palicou do chrbta, vždy som iba slušne vysvetľoval situáciu. Keď už nejde o nič inšie, tak iba o úctu k peniazom mesta vyčleneným na úpravu tratí a taktiež k človeku, ktorý po nociach a nadránom sedí v ratraku. 300/2005 Z.z. TRESTNÝ ZÁKON § 305 Porušovanie ochrany rastlín a živočíchov (1) Kto v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi na ochranu prírody a krajiny alebo so všeobecne záväznými právnymi predpismi na ochranu exemplárov reguláciou obchodu s nimi vo väčšom rozsahu (2) Kto v rozpore so všeobecne záväznými predpismi na ochranu prírody a krajiny alebo so všeobecne záväznými predpismi na úseku lesného hospodárstva neoprávnene jazdí motorovým vozidlom, motorovou trojkolkou, motorovou štvorkolkou, motocyklom alebo skútrom na lesnom alebo poľnohospodárskom pozemku, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.“. 326/2005 Z.z. Z Á K O N z 23. júna 2005 o lesoch § 31 Zákaz niektorých činností d) jazdiť alebo stáť motorovým vozidlom, skútrom, motorovou trojkolkou alebo štvorkolkou mimo vyznačených miest, g) rušiť ticho a pokoj, 8/2009 Z.z. ZÁKON o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov § 4 Povinnosti vodiča (3) Vodič smie motorové vozidlo použiť len na cestách; to neplatí, ak sa motorové vozidlo v súlade s osobitnými predpismi10) použije Zákon o ochrane prírody a krajiny - Zákon č. 543/2002 Z. z. § 13 Druhý stupeň ochrany (CHKO) (1) Na území, na ktorom platí druhý stupeň ochrany, je zakázaný a) vjazd a státie s motorovým vozidlom44) motorovou trojkolkou, motorovou štvorkolkou, snežným skútrom alebo záprahovým vozidlom, najmä vozom, kočom alebo saňami, na pozemky za hranicami zastavaného územia obce mimo diaľnice, cesty a miestnej komunikácie,
pridal miroBB dňa 10.12. 9:39  
parkoviska, čerpacej stanice, garáže, továrenského, staničného alebo letištného priestoru, b) vjazd a státie s bicyklom na pozemky za hranicami zastavaného územia obce mimo diaľnice, cesty, miestnej komunikácie, účelovej komunikácie45) a vyznačenej cyklotrasy.
pridal miroBB dňa 10.12. 9:40  
mirobb,invektíva je urážka ! máš teda pocit ,že som ťa niečim urazil??? a "ďakujem za vyklad " ale o tom ktorý zakon sa porušuje viem . . Podstata veci neni len v zákone ale prečo a z koho vôle vznikol a či sa pro tvorbe zákona myslelo a nezabudlo aj druhu stranu veci. A presne plati na teba to čo som napisal: sebeckosť a arogantnosť , to že nie si fyzicky agresivny je tvoje plus ale maj na pamati že keď sa robilo rozširenie trati tak sa nikto nezaujimal o tych ostatnych našich spoluobčanov , ktory tak isto maju nárok na svoje hoby . Zákazy nikam nevedú, ak tak jedine k porušovaniu zákona . p.s. Ak chces dávať za príklad Nórsko ,Rakusko alebo Island ,tak si to lepšie naštuduj lebo ja som tam bol a videl som reálne ako to tam funguje !! Myslia aj na tú skupinu ľúdi , ktorou ty opovrhuješ .
pridal michalklak dňa 10.12. 10:33  
Michal, tak ako to funguje napríklad v severských krajinách? Jasom tam bol tiež. Tam som nevidel vandalov na skútroch ničiť upravené bežecké trasy! Je pravda, že skútristi tam majú vyhradené svoje trasy. U nás si videl nejaké upravené trasy pre skútristov? Ja nie. Ako by si reagoval Ty, ak by sa po trati pre skútre motal bežkár? Čo vám skútristom bráni legálne si zriadiť vlastné trate, na ktorých by ste si mohli užívať svoje hobby, tie by ste si udržiavali a mohli sa legálne zabávať. Dnes sa totiž nelegálne preháňate nielen po upravených bežkárskych trasách ale aj krížom-krážom po lese. V rozpore so zákonom, ohľaduplnosťou k prírode a ľuďom.
pridal Karol dňa 10.12. 15:18  
Vandali su silné slova ! bežecke trate sú predsa upravované na každej zvažnici v okoli kralik ,kordik a skalky a kvôli tomu nie som schopný prejsť na pešo napr. na hrebeň tak aby som nebol osočovaný od bežkárov. na bežky je primárne určeny bežecky štadion. zvažnice boli so suhlasom / nie officialnym / vlastnika využívane na úpravu trati. okrem toho v zime neni uzávera turistickych chodnikov ani na skalke a ani na králikoch, tak o com sa bavime ? prečo by mi malo stačiť 8 mesiacov v roku na turistiku??? mne teraz vôbec nejde o skútristov ale o to že sa tu zakazuje vstup pre kohokoľvek okrem bežkárov .navyše už som spomenul medzi riadkami ,že zákon o vjazde motorového vozidla do lesa bol doležity pre určitú skupinu lobistov / vieme o koho ide / a prečo bol doležity a prečo bol schváleny a mne je to jasne tak ako povacšine zainteresovaných..mimochodom súhlasim s tým zakonom pokiaľ by mal jasne pravidla a nie len "zakaz vstupu" . lebo aj ratrak tam je neopravnene, to že upravuje trate je jasné ,ale povolenie všade nemá .a keď už ideme zachádzať k ohľaduplnosti prírody tak ani "zveľadovanie bežeckých trati neni ohľaduplne, lebo ta príroda v okolí kremnických vrchov sa diametralne zmenila za posledné roky . mne vadí že sa poľuje na zver v lese pre zábavu a za peniaze ! to neni arogancia moci a peňazi? tak isto aj tažba dreva je devastujúca pre prírodu, to ani nehovorím o tom ako v lesnych strojoch menia olej pramo na mieste v lese .. presne toto je problem , že my drevo potrebujeme tak nad tým zatvárame oči ! mimochodom chodim peši na snežniciach aj v hlbokom snehu a bavi ma to , vobec by mi nevadilo keby sa to neupravovalo na skalku a musel by som sa "brodiť". na viacerých úsekoch upravených trati je za celý deň minimum bežkárov tak kompromis by bol na vhodnom mieste . "tak aký zakon ustanovuje ,že ja možem a iný nie ??"
pridal michalklak dňa 10.12. 18:24  
Michal, nerozumiem tomu, čo chceš svojimi príspevkami v tejto debate povedať. Obhajuješ neobhájiteľné. Vandal je podľa mňa ten, kto ničí prácu iných. Ak sa niekto snaží pripraviť pre bežkárov vhodné podmienky a niekto jeho prácu zničí, je to vandal, či sa ti to páči alebo nie. Ak niekto pred tvojim domom zničí trávnik,ktorý tam na obecnom pozemku pestuješ, tak je to podľa teba iba človek, ktorý si chcel svojim autom zajazdiť po tráve lebo ho to baví a je to v poriadku! Ak niekto prejde po upravenej bežkárskej trase bez lyží a snaží sa nepoškodiť ju, tak za to ho žiaden bežkár nepichne palicou pod rebrá. Otáčaš to tu na absurdné situácie. Ja sa osobne snažím peších turistov upozorniť slušnou formou aby boli ohľaduplní, nešlapali po strede a ak je to možné aby sa týmto tratiam vyhli. A kde si na to prišiel, že pre bežkárov slúžia iba štadióny? Asi si nikdy na bežkách nestál. A aký zákon upravuje to, že niekto môže a niekto nie? Zákon zdravého rozumu a ohľaduplnosti. Spomínaš tú úplne iné problémy, ktoré sú predmetom článku. Choď sa vyšantiť na iné miesta,ja osobne končím s reakciami na teba.Pekný večer.
pridal Karol dňa 10.12. 20:31  
Mišo ! Čo za argumenty tu pušťaš ? Trate sa neupravujú vybramy peších turistov ! Keď chceš na bežkarsku trať kúp si aspoň snežnice. Tvoj postoj je veľmi mierne povedané, arogantný a bezohľadný. A keď už choď po okraji trate a broď sa po kolená v snehu ! Snežnica Snežnica
pridal dedo dňa 13.12. 19:39  
Michal, Tvoja argumentácia má niekoľko závažných nedostatkov. Ak by sme pripustili, že všetci majú právo využívať prírodu na svoje hobby aj tak treba nájsť rozumnú dohodu všetkých, tak aby si navzájom neškodili. No súčasný právny stav je taký, že vjazd motorových vozidiel do lesa a to skútre a štvorkolky sú, zakazuje zákon. Takže tu všetky Tvoje argumentácie nemajú zmysel. Tvoj názor, že bežkári si uzurpujú právo využívať upravené trate tiež neobstojí. Tie trate sú upravené práve preto, aby sa tam bežkovať vôbec dalo. Tieto trate nie sú upravované ani pre peších turistov. Ak sa turista vyberie do hôr bez lyží, keď vie, že v lese je napríklad pol metra snehu, mal by sa pripraviť na to, že sa počas tejto túry bude v tom snehu brodiť a nie, že veď sú upravené trate pre BEŽKÁROV a tak sa po nich pohodlne poprechádza. Peší turisti majú 8 mesiacov v roku aby sa mohli venovať svojmu hobby, bežkári tak maximálne 4 a aj to musia byť vhodné snehové podmienky. Skús si zadovážiť bežky a užívaj si tento nádherný šport na upravených tratiach. No a celá táto diskusia je o tom, že úprava tratí vyžaduje značné finančné náklady a obrovskú obetavosť ľudí, ktorí po nociach tieto trate upravujú. A vandali ako Ty ich prácu znehodnocujú. Prepáč, že som Ťa zaradil medzi vandalov ale v Tvojom príspevku ich obhajuješ.
pridal Karol dňa 10.12. 15:05  
Michal, podobne ako Karol, aj ja končím diskusiu na túto tému k tomuto článku. Všetkým nám ide iba o jedno - o rešpekt a vzájomnú úctu. Osočovaním na tomto fóre sa nič nevyrieši. Argumentácia typu, že bežkári si ukradli lesné cesty pre seba, je nezmysel. Nevieš si ani len predstaviť, koľko času a úsilia stálo vybudovať systém, ktorý v súčasnosti pre bežkárov funguje - vybavovanie na úradoch, vyčlenenie financií na úpravu tratí, snaha všetkých zainteresovaných o čo najlepší výsledok. Nech sa páči, nech sa komunita skútristov tiež spojí a nech si aj oni vytvoria niečo podobné. A dohodneme sa - toto sú Vaše trate, toto sú naše. Pokiaľ mám správne informácie, na Skalke to už roky funguje tak, že tradiční skútristi sa dohodnú s ratrakárom, kedy pôjde upravovať a vybláznia sa pár hodín predtým. Toto je z môjho pohľadu absolútne v pohode. Čo sa týka peších, k tomu asi len toľko, že 80% bežkárskych trás nevedie po turistických chodníkoch. Aj tak tento problém bohužiaľ nevyriešime, lebo sme ako národ nie tak na výške, aby sme sa normálne dokázali dohodnúť. A ver tomu (aj na základe mojich skúseností), že v zahraničí skútristi bežkárom trate neničia. Želám Ti všetko dobré a skús vyskúšať bežky, aby si pochopil, aký je to krásny šport. A ako potom mrzí, keď si ideš dolámať nohy a ruky na zničenej trati niekým iným....
pridal miroBB dňa 11.12. 8:59  
Fú, to bolo vzrušujúce, ale som rád, že Michal Klak sa ozval. Chce to tiež guráž!!! Niekde som pre tým písal, že sú to tiež ľudia. Aj ja som mal syna motorkára...(motorku chvála bohu predal v nedeľu) ja mám tiež dvoch psov čo zryjú traťe... Slovko "orgazmus" som mohol aj nahradiť, ale som veľmi slabý textár a slovenčinár. Pod tablou ako minulé roky tak aj teraz je to pekne rozrýpané. Málo kto veril, že toto dokáže skúter - snowhawk. V BB ho vraj majú dvaja. Dovolili sme si dať fotopascu na pekné miesto. Fotky budeme zbierať a zvážime čo ďalej. Čo sa týka povolenia na úpravu tratí, tak to máme. Preveriť si to môžete na lesoch... Michal držím Vám úprimne palce ak si budete vybavovať povolenie na svoju zábavu. Počul som , že si takýto fandovia aj prenajímajú pozemky tu neďaleko.
pridal JMSOZKH dňa 11.12. 19:19