REGISTRÁCIA  |  PRIHLÁSENIE
Mapka strediska
Mapky strediska

ZAaRES Banská Bystrica

Stránky mesta Kremnica


Skalka-meteostanica


Horská služba
Kremnické vrchy

tel.:Skalka +421948570111
Králiky:+421948570112
web: HS Kremnické vrchy
KREMNICKÉ VRCHY
Oblasť Kremnické vrchy zahŕňa trasy v oblastiach Skalka, Králiky, Krahule, Malachov, Turček, Tajov, Kordíky...
Príspevky na úpravu trati na Skalke vo výške 4€/os./deň si môžete zakúpiť v Relaxcentre, v CykloSanté, Na Hostinci a priamo pri vstupe na štadión. Zakúpením 30€ náramku získate vstup na upravené trate na celú sezónu. Príspevky pre Kordícky Hrebenák môžete vhodiť do kasičky na Kordíckej zvážnici

SNEHOVÉ SPRÁVY - Kremnické vrchy  
Dátum Stredisko Trasa Sneh Kvalita Úprava Pridal  
21.4.2024  Kremnické vrchy  Kordíky
Kordícka zvážnica 
0 až 0 cm  sneh len na časti trate, výskyt kameňov  neupravené  miroBB 
16.3.2024  Kremnické vrchy  Kordíky
Kordícka zvážnica 
0 až 12 cm  starý sneh vlhký  neupravené pre málo snehu  rudobb 
10.3.2024  Kremnické vrchy  Kordíky
Kordícka zvážnica 
0 až 18 cm  nový sneh mokrý  neupravené  rudobb 
4.3.2024  Kremnické vrchy  Kordíky
Kordícka zvážnica 
5 až 25 cm  starý sneh vlhký  upravená časť  pietro1978 
3.3.2024  Kremnické vrchy  Kordíky
Kordícka zvážnica 
5 až 20 cm  starý sneh mokrý  upravené takmer v celej dĺžke  OZKH 
2.3.2024  Kremnické vrchy  Kordíky
Kordícka zvážnica 
0 až 20 cm  starý sneh mokrý  upravená časť  rudobb 
1.3.2024  Kremnické vrchy  Skalka- štadión R. Čillíka
okruh 
5 až 30 cm  starý, špinavý sneh  upravená časť  cyklosante 
29.2.2024  Kremnické vrchy  Kordíky
Kordícka zvážnica 
5 až 30 cm  nový sneh vlhký  väčšinou upravené  pietro1978 
29.2.2024  Kremnické vrchy  Kordíky
Kordícka zvážnica 
5 až 30 cm  starý sneh mokrý  upravené takmer v celej dĺžke  OZKH 
28.2.2024  Kremnické vrchy  Skalka
Bežkárske trasy v stredisku 
10 až 30 cm  starý, špinavý sneh  upravené takmer v celej dĺžke  cyklosante 

Záznamov: 1-10 z celkom 158   Najnovšie | Predchádzajúca strana | Ďalšia strana | Najstaršie

Euroloppet | 8.2.2023 | Jozef Mecele | Čítané 1590x | 0 príspevkov v diskusii
Na Skalke sa uskutočnia majstrovstvá Slovenska a Pohár ZSL v behu na lyžiach
Počas pretekov 11. - 12. feb. 2023 budú platiť obmedzenia pre verejnosť

Mestský klub lyžiarov (MKL) Kremnica usporiada z poverenia Zväzu slovenského lyžovania (ZSL) na Skalke pri Kremnici v sobotu a v nedeľu 11. - 12. februára 2023 Majstrovstvá Slovenska a preteky Pohára ZSL v behu na lyžiach.

Program:

Sobota, 11. 2.
9:30 Šprint klasicky mladšieho a staršieho žiactva
12:30 Šprint klasicky mladšieho, staršieho dorastu, mužov a juniorov, žien a junioriek

Nedeľa, 12. 2.
10:00
Dištančné preteky s intervalovým štartom, mladšie žiactvo klasicky, staršie žiactvo, mladší, starší dorast, muži a juniori, ženy a juniorky, veteráni, veteránky voľne

Vo vyhlásení MKL Kremnica sa uvádza:

Vážení priaznivci bežeckého lyžovania: Mestský klub lyžiarov MKL Kremnica usporiada na skalke v sobotu a nedeľu 11.02 - 12.02.2023 od 8:00-16:00 Majstrovstvá Slovenskej republiky a Pohár ZSL - Zväzu slovenského lyžovania v behu na lyžiach. Týmto by sme chceli všetkých upozorniť na obmedzenia s tým spojenými- fisové trate budú počas pretekov uzavreté - to znamená trate v okolí štadióna. Prosíme všetkých návštevníkov o dodržiavanie obmedzenia počas vyššie uvedených časových obmedzení. V prípade vstupu na trate, kde budú prebiehať preteky, budú návštevníci vykázaní členmi organizačného výboru pretekov. Vopred ďakujeme návštevníkom za rešpektovanie obmedzenia areálu počas pretekov. Ďakujeme za prezdielanie a podporu v tom čo dobrovoľne robíme pre priaznivcov bežeckého lyžovania.

Tím MKL Kremnica


Propozície pretekov:
https://www.zvazslovenskeholyzovania.sk/wp-content/uploads/Propozicie-MSR_11_12.2.2023_Skalka-pri-Kremnici_update.pdf

Informácie o pretekoch:
https://pretekaj.sk/sk/podujatia/2023msrkremnica

<br><br>

     
Kremnické vrchy - Skalka | 6.12.2022 | Karol Kováč | Čítané 1272x | 2 príspevky v diskusii
Sezóna 2022/23 sa rozbieha na Mikuláša
Na Skalke pri Kremnici upravené prvé kilometre tratí

Očakávané sneženie na Mikuláša sa dostavilo a aj na Skalke spadlo cca 10 cm vlhkého snehu. Večerný dážď v predošlom dni sa po polnoci zmenil na sneženie tak, ako predpovedal aj SHMÚ a počítačový model ALADIN.
Výška snehu na inline dráhe a už pred rokom dobre pripravenému úseku do Bystrického sedla, tak umožňujú nedočkavcom zabehnúť si na zhruba 3 km okruhu prvé tréningové kilometre. Titulný obrázok je už z upravenej a osvetlenej trate na inline dráhe.

Vďaka veľmi pohotovej informácii od Romana z CykloSanté sme sa už ráno dozvedeli aká je aktuálna situácia. Takéto informácie sú veľmi dôležité pre nás všetkých, ktorí bežecké lyžovanie zbožňujeme. Ďakujem za všetkých bežkárov a verím, že sa budeme môcť na informácie priamo od zdroja spoľahnúť počas celej sezóny.
Je veľmi dôležité aby sme všetci prispievali vlastnými informáciami o stave bežkárskych tratí a dopĺňali tak ostatné informácie z kamier či gps záznamov o pohybe strojov na úpravu tratí. Pomáhame si tak navzájom pri rozhodovaní kam sa vybrať na bežky.

Dnes počas existencie sociálnych sietí, mnohí z nás vyhľadávajú tieto informácie aj na týchto platformách. Tam však nenájdeme usporiadané informácie v komplexnej podobe tak, ako na našom serveri. V neposlednom rade nie všetci využívajú sociálne siete a tak webové stránky sú pre mnohých jediným zdrojom informácií na internete.

Informácie u nás si môžete vyberať podľa 16 oblastí (obr. 2), ktoré boli vytvorené na žiadosť našich užívateľov a prevádzkovateľov stredísk bežeckého lyžovania. Je iba na nás ako sa podelíme o naše skúsenosti v správach o stave tratí. Všetky informácie sú bezplatne prístupné všetkým návštevníkom servera, ktorý bol založený s týmto hlavným cieľom. Odovzdávať si informácie o úprave tratí navzájom a nezištne. Informácie z kamier alebo z gps záznamov pohybu strojov na úpravu tratí spolu s autentickou informáciou od bežkára, ktorý si trať prešiel sú tie najkomplexnejšie.

Navyše si vieme spätne prezrieť archív správ za uplynulé sezóny v archíve sprav už od sezóny 2009/2010. (obr. 3. 4 a 5). Takéto informácie sú zaujímavé a nenájdeme ich na spomínaných sociálnych sieťach.

Chcem vás preto aj takto požiadať aby ste svojimi informáciami pomohli ľuďom, ktorí majú rovnakú záľubu. Nebudem vám sľubovať žiadne body, či odmeny za túto činnosť ale dobrý pocit, že niekomu pomôžete. Viem niekoľkým aktívnym prispievateľom poskytnúť voľný štart alebo zľavu zo štartovného na niektoré podujatia v behu na lyžiach.

Verím, že si spolu užijeme dlhú sezónu s množstvom snehu a užitočnými informáciami aj na týchto stránkach.


     
Informácie | 22.9.2022 | Cyklo Santé | Čítané 1276x | 1 príspevok v diskusii
Príprava bežkárskych tratí
Na zimu nečakáme so založenými rukami

Pozdravujem všetkých, ktorí sa po neobyčajne horúcom lete už nevedia dočkať poriadneho ochladenia a sneženia. Myslím ale, že na to si ešte nejaký ten týždeň počkáme. To ale nevadí, nakoľko máme čas dokončiť robotu, ktorú sme si naplánovali.
Ale poporiadku: minulý rok sme začali s vypilovaním a kosením bežkárskych tratí, ktoré sa ukazuje pre úspešný priebeh zimnej úpravy a údržby ako nevyhnutné /napadne viac snehu na trate, je menej popadaných stromov, konárov a je tiež menšie riziko poškodenia mechanizmov/. Tu sa chcem poďakovať všetkým, ktorí nám prišli pomôcť. Bez vás by sme toho urobili ovela menej. Rovnako sa chcem aj na tomto mieste poďakovať za podporu a veľmi dobrú spoluprácu s mestom Kremnica, Mestskymi lesmi Kremnica ako aj BBSK.
Na tento rok sme preto naplánovali 7 spoločných brigád. 3 z nich máme úspešne za sebou / boli v mesiacoch máj a jún/, 4 nás čakajú v najbližších dňoch. Postupne 24.9., potom 1.10., 8.10. a 15.10.2022. Našim cieľom je dokončiť úsek na Južnom okruhu od Zolovej chaty smer Slobodné po Šindliarku.
Čo sa týka našich ďaľších aktivít-priebežne pracujeme aj na okruhoch priamo na Skalke, v najbližších dňoch vylepšíme a opravíme / vandalmi/ poškodené značenie tratí. A samozrejme finišujeme s prípravou mechanizmov, ktoré používame pri zimnej úpravu bežkárskych tratí.
A čo na záver?
Verím, že ste všetci zdraví, mali ste pekné leto, že ste poctivo trénovali...a že sa opäť uvidíme na Skalke, kde vždy nájdete /pokiaľ to poveternostné podmienky dovolia/ perfektne pripravené a upravené bežkárske trate.
Za Cyklo-Santé Roman Béreš.     
Kremnické vrchy - Skalka | 20.1.2022 | Cyklo Santé | Čítané 1350x | 0 príspevkov v diskusii
Víkendové preteky
Slovenský pohár v behu na lyžiachSLOVENSKÝ POHÁR V BEHU NA LYŽIACH 2022
Mestský klub lyžiarov (MKL) Kremnica usporiada v sobotu a v nedeľu 22. - 23. januára 2022 na Skalke preteky Slovenského pohára v behu na lyžiach žiactva, dorastu, juniorov, dospelých, veteránov a Slovenskú zimnú univerziádu.
Bude to prvé podujatie pretekového kalendára v behu na lyžiach na Slovensku, ktoré sa v sezóne 2021-2022 uskutoční.
Propozície:
http://www.slovak-ski.sk/files/zavody/953/propozice_v.pdf
Propozície, univerziáda:
http://www.slovak-ski.sk/files/zavody/960/propozice_v.pdf
https://www.visitkremnica.com/slovensky-pohar-v-behu-na-lyziach-2022/

Pre verejnosť budú všetky bežkárske trate otvorené, okrem 2km okruhu zo štadióna. Prosíme všetkých rešpektovať pokyny usporiadateľov. Ďakujeme.

     
Kremnické vrchy - Skalka | 18.1.2022 | Karol Kováč | Čítané 4293x | 7 príspevkov v diskusii
Popis bežkárskych tratí v stredisku Skalka pri Kremnici
Pre mnoho ľudí aj napriek značeniu, sú stále dosť neprehľadné (doplnené o gpx súbory)

Pred dvoma rokmi konečne pribudlo značenie tratí v okolí štadióna. Značenie bolo čiastočne zničené vandalmi a potom opravené. Stále sú však miesta kde sa bežkári, ktorí nepoznajú dôkladne trate, ťažšie orientujú.
Rozhodol som sa preto aj vzhľadom na obrovské množstvo ľudí, ktorí prichádzajú do strediska nad Kremnicou urobiť mapky a popísať jednotlivé trasy.
Tak ako v predchádzajúcom článku pod pojmom bežkár, bežkári mám na mysli všetky pohlavia, teda aj slečny a dámy bežkárky, aby som často používaný výraz písal jednoduchšie. Verím, že to nebude prekážať. Ďakujem za pochopenie. Ak niekde spomínam začiatočníkov a menej skúsených bežkárov, je to preto aby som upozornil na nástrahy tratí. Je vecou každého aby správne odhadol svoje schopnosti a zbytočne si neublížil. Ohľaduplne k ostatným by sme sa mali správať všetci, teda aj rýchli pretekári ako aj učiaci sa bežkári.

1. Štadión

Na štadióne je viac stôp ale základný okruh sa jazdí v smere proti hodinových ručičiek tak, ako vídame na atletických dráhach. Dĺžka vonkajšieho okruhu je cca 400-500 metrov, čistá rovina. Plocha štadióna je vhodná pre úplných začiatočníkov, tu prebieha aj základný kurz bežeckého lyžovania.

2. Inline dráha (obr.č.2)

Inline dráha s prepojmi má spolu cca 2 km. Dlhší okruh má dĺžku 1,4 km a malý okruh je dlhý 0,4 km.
Trasa začína od štadióna v smere hodinových ručičiek povedľa pripravovanej nádrže na vodu, ďalej v miernom stúpaní je odbočka vpravo na malý okruh a vľavo za zákrutou je najstrmší a najdlhší kopec inline okruhu. Potom ešte 2 mierne stúpania a ďalej trať pokračuje v klesaní a z ľavotočivej zákrute sa dostaneme už na úsek kde je obojsmerná premávka a netradične ideme po ľavej strane. Na konci inline dráhy sa točíme doprava a dolu pokračujeme znovu netradične po ľavej strane. Napriek tomu, že trať je vyznačená šípkami dosť bežkárov nerešpektuje smer jazdy ale nebýva to problém, pretože sa tu jazdí pomerne pomaly.
Trasa s prevýšením 20 metrov je vhodná pre začiatočníkov, ktorí už zvládajú mierne zjazdy a zákruty.
Stiahnite si gpx trate: http://www.bezkar.sk/trasy/Skalka_Inline_1,4km.zip

3. Inline dráha -Bystrické sedlo (obr. č.3)

Trať je dlhá 2,8 km s prevýšením 35 metrov. Vhodná pre začiatočníkov, ktorí zvládajú mierne zjazdy a zákruty.
Po absolvovaní prvej časti inline dráhy, trať na jej otočke pokračuje ďalej rovno. Opäť podľa značenia by sa malo ísť po ľavej strane miernym klesaním k Bystrickému sedlu. Altánok v Bystrickom sedle obídeme zľava a potom sa vraciame pravotočivou zákrutou späť znova po ľavej strane až na inline dráhu, ktorou potom pokračujeme do cieľa až na štadión.
Stiahnite si gpx trate: http://www.bezkar.sk/trasy/Skalka_BystrickeS_2,8km.zip

Na ďalšie trate, ktoré budem popisovať sa už nastupuje zo štadióna na pravej strane jeho konca.


4. Popod štadión (obr.č.4)

Táto krátka trasa v dĺžke 1,1 km začína na konci štadióna ale hneď sa stáča vpravo, ide vedľa tenisových kurtov, pokračuje vpravo popod Relax a vracia sa pod štadiónom na koniec štadióna a späť k rozhodcovskej veži. Trasa je vhodná pre začiatočníkov, ktorí zvládnu mierny zjazd a zákruty. Prevýšenie trasy je 10 metrov.
Stiahnite si gpx trate: http://www.bezkar.sk/trasy/Skalka_PodStadion_1,1km.zip

5. Dvojka (obr. č.5)

Trasa dlhá 2,2 km už na konci štadióna pokračuje ľavotočivou klesajúcou zákrutou do lesa, pokračuje rovinkou a potom miernym klesaním. Nasleduje pomerne strmý ale krátky kopec, ktorý sa dá obísť vpravo traverzom - označené bodkovanou čiarou. Po krátkom úseku sa trasa opäť spojí a po miernom stúpaní nasleduje odbočka doľava do strmého 10% stúpania pod Bystrické sedlo v dĺžke 100 metrov. Tam sa potom napojí na trať z Bystrického sedla späť na štadión.
Trasa je vhodná už pre trochu zdatnejších bežkárov, ktorí zvládnu zákruty v trochu väčšej rýchlosti a neboja sa strmšieho stúpania.
Menej zdatní bežkári môžu mať trochu problém s prvou zákrutou najmä ak je trať tvrdšia. Trasa má prevýšenie ak pôjdeme prvý krátky strmý kopec celkom 35 metrov.
Stiahnite si gpx trate: http://www.bezkar.sk/trasy/Skalka_Dvojka_2,2km.zip

6. Horná štvorka (H4) (obr.č.6)

Trať pôvodne označovaná ako horná päťka začína a pokračuje ako vyššie popísaná dvojka. Neodbočíme vľavo do strmáku pod Bystrické sedlo ale pokračujeme miernou klesajúcou zákrutou v pravo. Potom trasa pokračuje zvlneným profilom pod najdlhší a najstrmší kopec na trati. Ďalej je prvá odbočka vpravo, tam smeruje trať Dolnej štvorky. Horná pokračuje stúpaním priamo. Tu asi o 20 metrov je ďalšia odbočka doprava.
Je to slučka na Stredný Kiar v dĺžke asi 800 metrov, z ktorej sa vrátime o trochu vyššie na pôvodnú trať. Tu treba odbočiť prudko vpravo a pokračovať v stúpaní hore. Po asi 80 metroch je ďalšia odbočka vpravo na Vrchný Kiar na ktorý sa dostaneme po 300 metroch a znovu sme na pôvodnej trati.
Ak sa rozhodneme odbočiť na obe slučky na Kiare, tak si trasu Hornej štvorky predĺžime o viac ako 1 km. Ak uvedené slučky neabsolvujeme - pokračujeme bodkovaným úsekom na mapke, kde na Vrchnom Kiari sa trate spájajú a trasa pokračuje ďalej miernym klesaním a potom do kopca na Mýtny vrch, najvyšší bod H4. Odtiaľ trať pokračuje zjazdom a po miernom odbočení vľavo sa dostaneme k miernemu stúpaniu, ktoré nás privedie k najťažšej zákrute - Tobogán.
Je to 180 stupňová klesajúca zákruta, ktorá býva často vydratá od pluhujúcich bežkárov. Trať ďalej pokračuje zvlneným profilom a po ostrej zákrute v pravo a následnej vľavo sa dostávame na zjazd točiaci sa doprava ku kopčeku Ťava za ktorým je opäť krátky zjazd a potom mierne stúpanie, po ktorom sa miernym klesaním dostaneme pod Bystrické sedlo a už skôr popísanými trasami sa vrátime na štadión. Záver trasy býva upravovaný tak ako je vidieť z mapky, no variantom je aj úsek vyznačený bodkovanou čiarou.
Horná štvorka má aj s odbočkami na Kiare dĺžku 5,4 km a prevýšenie 100 metrov.
Bez odbočiek na Kiare je to 4,3 km a prevýšenie 90 metrov. Trasa nie je vhodná pre začiatočníkov a menej skúsených bežkárov. Neodporúčam hlavne ak je trať tvrdá a miestami zľadovatená.
Stiahnite si gpx trate cez Kiare: http://www.bezkar.sk/trasy/Skalka_H4cezKiare_5,4km.zip
bez odbočiek cez Kiare: http://www.bezkar.sk/trasy/Skalka_H4_4,4km.zip

7. Dolná štvorka (D4) (obr.č.7)

Trať má na začiatku spoločnú trasu ako úsek Dvojky a Hornej štvorky. Po zdolaní najdlhšieho stúpania je už spomínaná odbočka doprava. Trať mierne klesá a následne sa krátkym miernym stúpaním dostáva na Spodný Kiar, kde sa trať stáča o 180 stupňov vpravo a po krátkom klesaní začína zvlnený profil s prevládajúcimi zjazdmi. Ku koncu trasy prevláda mierne stúpanie až pod štadión keď sa trasa dostáva na koniec štadióna a končí pri veži.
Dolná štvorka má dĺžku 4,3 km a prevýšenie 70 metrov. Nie je vhodná pre začiatočníkov a menej skúsených bežkárov najmä pre náročné zjazdy.
Stiahnite si gpx trate: http://www.bezkar.sk/trasy/Skalka_D4_4,3km.zip

8. Trojka (obr. č.8)

Trať má spoločnú trasu ako Horná štvorka ale v miestach, kde sa odbočuje na Stredný Kiar, tak odbočíme vľavo kde sa napojíme na trasu H4. Pozor, aby sme nešli do protismeru smer Tobogán ale napojíme sa smerom k zjazdu na Ťavu. Vynecháme tak celú vrchnú časť Hornej štvorky.
Nemám jej záznam profilu, pridá do mapky neskôr.
Trať má dĺžku 3,3 km a prevýšenie 58 metrov.
Stiahnite si gpx trate: http://www.bezkar.sk/trasy/Skalka_Trojka_3,3km.zip

9. Skratkou cez Silvestra (neznačená trať, obr. č.9)

Okrem vyznačených tratí môžeme použiť ešte jednu neznačenú trasu, keď po absolvovaní časti Inline dráhy pokračujeme cez Bystrické sedlo smerom rovno do kopca v smere ako sa ide na Hostinec. Asi vo vzdialenosti 100 metrov od Bystrického sedla je v stúpaní odbočka doprava tzv. Silvestrovská, ktorou sa dostaneme pod Tobogán, ktorému sa takto vyhneme. Ďalej už pokračujeme trasou H4 do cieľa.
Táto trasa je vhodná aj pre menej skúsených bežkárov, ktorí si trúfnu na jeden náročnejší zjazd k Ťave.
Trasa má dĺžku 3,8 km s prevýšením 55 metrov
Stiahnite si gpx trate: http://www.bezkar.sk/trasy/Skalka_cezSilvestra_3,8km.zip

Všetky popísané trasy sú značené a jednosmerné okrem úseku od časti Inline dráhy a pokračujúceho úseku do Bystrického sedla. Týmto úsekom sa vraciame späť z Bystrického sedla, Dvojky a Hornej štvorky.
V tomto úseku by sa malo jazdiť po opačnej strane ako obyčajne, teda vľavo. Je to naznačené aj značkami na trati (obr. č.1). Často sa to však nedodržiava, pretože pri príchode z Dvojky či H4 značka prikázaného smeru jazdy chýba. Úsek je však len s malým prevýšením, takže sa tam protiidúci bežkári nemajú problém vzájomne vyhnúť.

Žiaľ aj keď sú na tratiach upozornenia o jazde v protismere (obr. č.1), tak nie všetci toto značenie rešpektujú.
Je potrebné dodržiavať smer bežkovania aby sme predišli nebezpečným situáciám a možnému zraneniu pri strete v zjazdoch či zákrutách.

Verím, že tento článok je užitočný a pomôže mnohým lepšie sa zorientovať na tratiach v okolí štadióna na Skalke.


     
Kremnické vrchy - Skalka | 17.10.2021 | Karol Kováč | Čítané 1520x | 0 príspevkov v diskusii
Zima predo dvermi
Na Skalke v Kremnických vrchoch vrcholí príprava na novú sezónu

V Kremnických vrchoch začali prípravy na novú zimnú sezónu už v máji, o čom sa môžete dočítať v predchádzajúcom článku od Cyklo Santé: "Začali sme pripravovať trate na zimu" http://www.bezkar.sk/clanok.php?id=611. Roman Béreš v ňom píše o dohode zainteresovaných strán v Kremnici začať s prípravou bežkárskych tratí.
Návštevníkom bežkárskych tratí sa môže zdať, že k vydarenej sezóne stačí ak napadne dostatok snehu, ktorý sa potom na zvážniciach upraví a môžeme si vychutnávať pobyt na bežkách. Iste, tieto dve podmienky sú nutné aby sa sezóna vydarila.
No iba to by nestačilo a trate je potrebné z času na čas pripraviť aj tým, že sa prepília, zarovnajú, či odstránia z nich náletové dreviny tak, aby sa udržala ich šírka, či primeraná rovnosť terénu. Nie každá zima sa vydarí a napadne meter snehu, ktorý zakryje nerovnosti a nízke kríky.

Navyše počas roka prebieha v lese ťažba a zvážnice, ktoré využívame na bežkách sú tak často mechanizmami rozryté a znečistené odpadovým drevom - konármi .

Ako uvádzam vyššie, s prácami na úprave tratí sa začalo už v podstate hneď ako skončila predchádzajúca sezóna. Ukázalo sa to ako správne rozhodnutie a dnes asi mesiac pred reálne možným začiatkom sezóny bolo urobenej kus práce a na tratiach je to poznať. Ani v polovici októbra však nie je ešte všetko ideálne pripravené. Niekde už chýba iba doladiť celkové úpravy no na niektorých miestach sa zdá, že kritické miesta, ktoré poznáme z predchádzajúcich sezón zostanú kritickými aj v nadchádzajúcej sezóne. Všimol som si na obchvate z Peknej vyhliadky po oboch stranách vysoké malinčie, ktoré zužuje trať na šírku 1,5 až 2 metre a kým nenapadne viac ako 100 cm snehu, tak tento úsek, ktorý je obojsmerný môže byť naozaj problematický. Dúfam, že sa to ešte podarí vykosiť a zmulčovať aby bola táto časť, ktorá je súčasťou Bielej stopy širšia a bezpečnejšia. Pri menšej snehovej nádielke zostane problematická aj zákruta na vrchole stúpania od Václaváku do Kordíckeho sedla, kde trať prekrývajú husté smreky a tu by to chcelo radikálnejší zásah, ktorý by mali riešiť Mestské lesy.

To sú len dva postrehy, ale určite veľké úseky tratí budú oveľa lepšie pripravené vďaka obetavosti všetkých, ktorí si našli čas a pomohli pri prácach. Už treba len veriť, že aj príroda bude k nám milostivá a dopraje nám parádnu sezónu s množstvom snehu. Potom to bude už iba na nasadení ľudí, ktorí sa podieľajú na úprave tratí počas sezóny.

Aj uplynulú sobotu sa partia 12-tich brigádnikov stretla a prečistila úsek okolo Lopúchového vrchu na južnom okruhu. Podarilo sa odstrániť v okolí trate náletové mladé stromky a konáre zasahujúce nad trať. Odstránili sme aj niekoľko skál, ktoré výraznejšie vyčnievali nad terén a mohli by spôsobovať problémy najmä pri menšej výške snehu. Foto k článku je práve z tejto brigády.

Brigády pod zastrešením Mesta Kremnica aktívne organizuje najmä Roman z Cyklo-Santé, ktorý so svojim tímom urobili doteraz najväčší kus práce a odpracovali stovky hodín. Okrem už spomínaného článku na našich stránkach pozýva na brigády aj prostredníctvom svojho profilu na FB.
V predchádzajúci víkend sa do prác zapojili aj členovia TJ Biela stopa, ktorí pracovali na severnom okruhu. Do úprav sa zapojila vďaka starostovi aj obec Turček, ktorý zorganizoval brigády na severnom okruhu v lokalite nad obcou.

Ešte raz patrí vďaka všetkým, ktorí prispeli k organizácii a zúčastnili sa na predsezónnej úprave tratí.
Verím, že sa už túto sezónu dostaneme do tohto najväčšieho bežkárskeho strediska všetci bez obmedzení, ktoré boli uplynulú sezónu drastické a mnohým nedovolili užiť si zimu v prírode na bežkách.

     
Kremnické vrchy - Skalka | 24.5.2021 | Cyklo Santé | Čítané 1815x | 1 príspevok v diskusii
Začali sme pripravovať trate na zimu
Brigády na Skalke

Ani predošlá zima nás neodradila a s prípravami tratí na zimu sme už začali. Minulý rok sme prepílili a vyčistili Horný a Stredný Kiar, ktoré sú súčasťou Hornej štvorky. Bohužiaľ, mnohí z vás sa kvoli obmedzeniam k nám ani nedostali a nemohli si tak vychutnať dlho nepoužívané ale znovu objavené trate na Skalke.
My však vieme a hlavne chceme bežkárom ponúknuť stále viac, preto sme s prípravami tratí začali už v máji. Odpracovali sme už viac ako 300 brigádnických hodín.
Momentálne prepilujeme a čistíme Dolnú štvorku- smer Spodný Kiar. Táto už bola takmer neprejazdná.
V minulých dňoch došlo k stretnutiu zainteresovaných strán: mesto Kremnica, Biela Stopa, Skalka Arena, MKL Kremnica a Cyklo-Santé. Výsledkom je dohoda o svojpomocnej letnej úprave tratí. Priebežne na tratiach pracujeme a pracovať budeme ale už teraz vieme, že všetko sami nezvládneme. Preto sme sa rozhodli osloviť všetkých našich priaznivcov, ktorí by nám chceli pomôcť a mali chuť sa zúčastniť spoločných brigád. Tie budú postupne v týchto termínoch:
1. 5.6.2021
2. 21.8.2021
3. 4.9. 2021
4. 15.9.2021 / streda/
5. 25.9. 2021
Termíny 1,2,3 a 5 pripadajú vždy na sobotu ale v prípade nepriaznivého počasia sa presúvajú na nedeľu. Info o zmene bude včas zverejnené na FB cyklosanté. Všetky brigády budú so začiatkom o 9,00 pri vstupe na bežecký štadion R. Čillíka / vedľa "Dreveničky" Cyklo-Santé.
Vítaná je každá pomocná ruka ale vzhľadom na obmedzený počet kusov našej techniky budeme vďační za každého, kto vie a môže prísť s vlastnou pílou prípadne inou technikou. V prípade, že sa niekto rozhodne zúčastniť brigády, chceme poprosiť o tom podať info na cyklosante@gmail.com alebo telefonicky na 0907858639, pretože mesto Kremnica po dohode zabezpečí pre účastníkov občerstvenie ako aj PHM s olejmi do techniky.
Vopred všetkým ďakujeme a tešíme sa na stretnutie.
Za Cyklo-Santé Roman B.

     
Euroloppet | 23.2.2021 | Jozef Mecele | Čítané 2139x | 3 príspevky v diskusii
48. roč. Bielej stopy 2021 len virtuálne
Pandémia koronavírusu znemožnila konanie Bielej stopy s hromadným štartom

Z webstránky Bielej stopy:

"Oznam o zrušení pretekov Bielej stopy s hromadným štartom a vyhlásenie virtuálnych pretekov
Vzhľadom na nepriaznivý vývoj pandémie ochorenia COVID-19 na Slovensku sme sa rozhodli zrušiť preteky Biela stopa 2021 s hromadným štartom. Zároveň nechceme prerušiť tradíciu a pripravili sme 48. ročník Bielej stopy formou virtuálnych pretekov na trati Severného okruhu Bielej stopy.

Základné kroky pre absolvovanie virtuálnych pretekov:

1. Registrácia on-line na stránke registrácie v termíne do 12.3.2021 a uhradenie manipulačného poplatku 10€.

2. Registrovaný pretekár absolvuje trať voľným štýlom v termíne od 27.2. do 14.3.2021 s použitím smart hodiniek alebo aplikácie v mobile (napríklad STRAVA, Garmin Connect, Mapy.cz), ktorá podporuje export GPX alebo TCX súborov.

3. Záznam o absolvovaní trate odošle pretekár na vyhodnotenie do 18.3.2021 na adresu vysledky@bielastopa.eu.

4. Výsledky o absolvovaní trate budú zverejnené na stránke bielastopa.sk/výsledky do 21.3.2021.

5. Počas vyhodnotenia pretekov budú losované ceny formou tomboly, do ktorej budú zaradení všetci zúčastnení pretekári.

Pretekári majú pri registrácii možnosť vybrať si 24km alebo 48km trať (cena štartovného je jednotná). Trať bude upravená a vyznačená na 24km Severnom okruhu cez Tablu. Štart a cieľ je na štadióne R. Čillíka pri veži. Pretekári 48km trate prejdú Severný okruh dva krát s obrátkou pri veži na štadióne R. Čillíka.

Informácia pre pretekárov prihlásených do 10.2.2021:

Zaregistrovaní pretekári budú informovaní mailom o zmene formy pretekov a môžu sa rozhodnúť o svojej účasti na virtuálnych pretekoch.

Pokiaľ pretekár potvrdí mailom svoju účasť na virtuálnych pretekoch, zo zaplateného štartovného sa použije časť na úhradu manipulačného poplatku a zbytok bude vrátený na číslo účtu, ktoré pretekár oznámi spolu so svojim rozhodnutím o účasti na virtuálnych pretekoch.

V prípade neúčasti na virtuálnych pretekoch sa uhradené štartovné automaticky prenáša na budúci ročník Bielej stopy.

Podrobnejšie informácie sú zakotvené v propozíciách pretekov.

Virtuálne preteky 48. ročník Bielej stopy nie je hromadné podujatie ale individuálny prechod určenej trate v určenom časovom období. Prosíme o dodržiavanie všetkých opatrení a platných nariadení v súvislosti so šírením vírusu COVID-19. Organizátor si vyhradzuje právo na odvolanie celej aktivity, pokiaľ budú nariadenia platné v čase konania virtuálnych pretekov v rozpore s charakterom aktivity.

Za OV BS

SH

Propozície:

https://www.bielastopa.sk/propozicie-virtualne-preteky/
     
Kremnické vrchy - Skalka | 2.2.2021 | Jaroslav Murgaš | Čítané 2475x | 1 príspevok v diskusii
Chceme bežkovať!
4 kolka

Ahojte.

Dočkali sme sa!

Dovoľujeme si Vás osloviť cez kampaň Startlabu.

S pomocou krajskej organizácie cestovného ruchu sme dnes spustili verejnu zbierku na kúpu nového stroja, ktorí nám pomôže zvýšiť úroveň bežkovania pre Vás na Kordíkach.

Ostatné je vlastne v odkaze.

Ďakujeme!

https://www.startlab.sk/projekty/1833-chceme-bezkovat/

     
Kremnické vrchy - Skalka | 29.1.2021 | Jozef Mecele | Čítané 1865x | 2 príspevky v diskusii
Uskutoční sa 48.roč. Bielej stopy 2021?
Organizátori z TJ Biela stopa rozhodnú do 10. februára 2021

Osud tohtoročného 48. roč. Bielej stopy 6. - 7. marca 2021 v Kremnických vrchoch je v tejto zložitej epidemiologickej situácii neistý. Organizátori z TJ Biela stopa oznamujú na svojej webstránke:

Oznam
Vzhľadom na vývoj pandémie koronavírusu oznamuje organizačný výbor Bielej stopy bežeckej verejnosti, že konečné rozhodnutie o konaní pretekov Biela stopa 2021 oznámi najneskôr do 10.februára 2021.

Aj keď výborné snehové podmienky na Skalke a kilometre upravených tratí nabádajú lyžiarov, aby sa zaregistrovali na preteky, prosíme pretekárov aby počkali s registráciou do rozhodnutia o konaní pretekov, nakoľko v súlade s propozíciami pretekov sa v prípade nekonania pretekov z objektívnych príčin štartovné nevracia.

https://www.bielastopa.sk/

Foto: Pred štartom 37 km a 25 km voľne, 47. roč. Bielej stopy, marec 2020, foto: Ivan Čillík

     

strana 1 2 3 4 5