REGISTRÁCIA  |  PRIHLÁSENIE
Mapka strediska
Mapky strediska

www.holidayinfo.sk
 Zochova chataZOCHOVA CHATA
Bežkárske trasy v okolí Zochovej chaty a hrebeň Malých Karpát až po Brezovú

SNEHOVÉ SPRÁVY - Malé Karpaty-Zochova chata  
Dátum Stredisko Trasa Sneh Kvalita Úprava Pridal  


Malé Karpaty - Zochova chata | 5.12.2011 | Peter Mosný | Čítané 5614x | 6 príspevkov v diskusii
Nové trate na Zochovej Chate.
Zochova Chata - Grausova Lúka

Nevieme sa dočkať - tak by sa jednoducho mohlo štylizovať čo nás v tejto chvíli trápi v bežeckom lyžovaní. Preto, pre skrátenie Vašej chviľky by som Vás chcel informovať o zmenách pripravovaných na Zochovej Chate - Grausovej Lúke. V tejto bežeckej sezónbe som pripravil pre Vás rozšírenie bežeckých trás a to o okruh smer Zbojnícke. Trať som upravil a je pripravená pre úpravu ratrakom. Táto trať bude označená zelenou farbou a podľa snehoivých podmienok by mohla byť vedená až pod Skalnatú a odtiaľ na Čermák. Druhá trať - už tradične Hubálová - bude pre túto sezónu značená žltou farbou. Obe trate plánujem upravovať v celkovej dĺžke 17.5km.
Dúfam že po stredajšom ochladení sa už uvidíme na Zoške...
Frenky

     
Malé Karpaty - Zochova chata | 9.7.2011 | Peter Mosný | Čítané 4730x | 1 príspevok v diskusii
Zochova Chata
Majstri sveta upravujú trate na zochovej chate.

Vzhľadom k tomu, že sa pohybujem jednu polovicu roka v chorvátsku a na zimu pricestujem na Slovensko, kde sa vrhnem každým rokom na bežkovanie, je mi vždy cťou ak môžem aj tu z chorvátska sledovať ako sa pekne vyvíja naše bežkovanie na slovensku. Som rád, že server bežkár pracuje počas celého roka - a postupne zlepšuje podmienky na tejto stránke.
Aby reč nestála aj ja chcem prispieť malým dielom k informovanosti našich bežkárov. Asi tušíte, že som profesionálny jachtár a s mojou posádkou s ktorou sa staráme o bežkárske trate na Zochovej chate sme toho roku vybojovali v námornom jachtingu titul Majstri Sveta Corinthian a v celkovom poradí profesionálnych posádok sme obsadili s našou loďou Quebramar 4.miesto s pomedzi 55posádok zo 17 krajín sveta...aj v tejto chvíli vám píšem z chorvátska - je tu cca +40C, slnečno a ja trénujem slovenské a české deti na jachtárskych športových lodiach. A tak, už snívam o našom krásnom zasneženom slovensku a o tom ako opäť budeme upravovať trate a behať na nich počas nasledujúcej zimnej sezóne...športu ZDAR! Sretan Put i Vidimo se u Zochovej Chaty, Frenky

     
  Malé Karpaty - Zochova chata | 2.2.2011 | Karol Kováč | Čítané 3113x | 0 príspevkov v diskusii
Na Zochovej chate už aj voľnou technikou
Zochova chata - Grausova Lúka

Ako ma informoval Peter alias Frenky, časť tratí na Zochovej chate tam, kde to snehové podmienky a šírka dovoľujú už upravil aj na voľnú techniku. Ide o úsek dlký cca 2 km od Štartu až po Čermák, kde má trať šírku až 3 metre. Ďalej je smerom na Zbojnícke trať upravená v šírke asi 2 metre a aj tu sa dá behať skejtom.
Sledujte správy zo strediska v Malých Karpatoch, ktoré pravidelne Frenky upravuje a prídte si odskúšať aj tieto trasy v blízkosti Bratislavy.
Ja len dodám, že Frenky patrí medzi najaktívnejších prispievateľov do snehových správ a vďaka nemu sa z tejto lokality stáva známa oblasť pre bežkárov. Želajme si, aby tu sneh vydržal čo najdlhšie aj napriek pomerne malej nadmorskej výške.

     
Malé Karpaty - Zochova chata | 31.10.2010 | Karol Kováč | Čítané 3680x | 0 príspevkov v diskusii
Malé Karpaty - Zochova chata
Trasy pre klasiku v oblasti Zochova chata/ Grausova lúka

Jednou z bežeckých oblastí, ktoré sú v Malých Karpatoch v zime upravované je aj Zochova chata/ Grausova lúka. Pred sezónou nám svoje zámery prezradil Peter Mosný, ktorý sa o bežeckú stopu pre klasikov stará.

Tu sú jeho odpovede na moje otázky.

1.Aké zmeny čakajú na návštevníkov vašej oblasti v novej zimnej sezóne, čo sa zlepšilo a čo naopak skomplikovalo?

Skomplikovalo sa to že náš skúter ktorý sme mali v minulej sezóne a s ktorým sme upravovali trať – je predaný. Takže v týchto dňoch jednáme o nový – second hand – skúter – pracovný a vyzerá to nádejne. Horšie to je s financiami na sezónu – ale verím že s prvým snehom budem pripravený. Stredisko Zochova Chata / Grausova lúka s traťou Grausova lúka – Čermák – Hubálová a späť v dĺžke 10 km by som spravoval tak ako v minulej sezóne. Navyše by som chcel vytvoriť ešte jeden menší okruh cca 5km a to s odbočkou na úpätí Modranskej Baby – bohužiaľ terén v týchto dňoch je veľmi rozmočený a nepoznám úplný rozsah škôd po jarnej víchrici ktorá zapríčinila kalamitu v našej oblasti. Avšak verím že trať minimálne hore uvedená s prvým snehom bude už pripravená pre bežkárov...

2.Aké aktivity, preteky pripravujete v sezóne 2010/2011?

Náš oddiel je hlavne jachtársky a celú sezónu sa pripravujeme na mori. Takže toto je môj úlet ako kapitána lode – a neplánujem nič len v kľude si každodenne zabehať na upravenej trati pre klasiku. Ak život dá – môžeme v budúcnosti uvažovať aj o iných aktivitách...to však bude treba ďalších zanietených ľudí.

3.Koľko kilometrov tratí chcete v zimnej sezóne upravovať, akú máte techniku a kto vám v tejto činnosti pomáha?

Myslím že hore som na túto tému odpovedal. Skúter by mal byť Yamaha 1000 VK Profesional s pásom 60cm.

4.Koľko km tratí, aj neupravených je vo vašej oblasti bežkárom k dispozícii?

My beháme na turistickom chodníku „červenej“ značky Štefánikovej Magistrály – takže tak sa vyhneme problémom s Lesmi prípadne inými vlastníkmi lesa...

5.S akými najväčšími problémami sa pri udržiavaní tratí stretávate?

To je jednoznačné – peší turisti – v novej sezóne budem upravovať aj jeden pás pre peších turistov – medzi oboma stopami – musím povedať že v minulej sezóne hneď ako sme začali upravovať trať sa väčšina turistov nepokúšala ničiť trať – aj keď občas sa to stávalo – predtým ako sme upravovali trať skútrom bola situácia fakt katastrofálna a dohoda s turistami nereálna...

6.Máte ambície v budúcnosti svoje aktivity v oblasti bežeckého lyžovania rozširovať, organizovať preteky, predlžovať dĺžku tratí, zakúpiť techniku, zaviesť spoplatnenie tratí...?

V tejto sezóne umiestnime na dvoch miestach pri vstupe na trať tabuľu s pokladničkou tak ako tomu je v Rakúsku a budem sa snažiť aby návštevníci prispievali Euro mincami na úpravu trate. Možno je to nereálne a naši ľudia ešte nedospeli do takéhoto štandardu – ale pokúsim sa....

7.Čo by podľa vás prispelo k zlepšeniu podmienok pre bežecké lyžovanie na Slovensku?

Viac zanietených ľudí - robiť okrem seba aj to čo iní potrebujú – bez toho aby sme okamžite kalkulovali čo nás to bude stáť – volá sa to NEZIŠTNOSŤ....

8.Ako by mohol server Bežkár.sk pomôcť bežkárom na Slovensku?

Myslím že server je skvelou prácou s podobným odhodlaním tak ako to ja predvádzam v našom stredisku – nezištne!

Toľko odpovede Petra Mosného. Verím, že sa mu podarí realizovať úpravu tratí a bežkári, klasici si budú môcť užiť bežkovanie v upravenej stope. V tejto oblasti s nadmorskou výškou okolo 500 m je vždy otázne aká bude snehová nádielka. Želajme si aby aj v Malých Karpatoch bola zima v tomto smere priaznivá.

Ďakujem za odpovede Petrovi Mosnému, ktorý upravuje bežecké trasy pre klasiku v oblasti Zochovej chaty v Malých Karpatoch.

Zdroj mapky na obrázku: http://www.turistickamapa.sk

     

strana 1 2 3 4 5