REGISTRÁCIA  |  PRIHLÁSENIE
FÓRUM

Príspevky do fóra môžu vkladať iba registrovaní užívatelia po prihlásení. Príspevky nesúvisiace so zameraním alebo porušujúce pravidlá servera, šíriace nenávisť, či odporujúce dobrým mravom, budú spolu s reakciami na ne zmazané. V prípade opakovania porušovania týchto zásad bude užívateľovi zrušená registrácia.
Verím, že tento komunikačný priestor budeme využívať v prospech všetkých bežkárov a pomôže nám pri riešení problémov.

Ak chcete vložiť nový príspevok do FÓRA, je potrebné sa prihlásiť.
Dnes ráno super podmienky výborne upravené ďakujeme Roman.
Pavol123 dňa 18.2. 17:27  


V sobotu 17. 2. (cca 12-14,00) a v nedeľu 18. 2. 2023 (cca 10-12,00) budú na Skalke Majstrovstvá Slovenska v lyžiarskom orientačnom behu. Trate nebudú uzavreté, ale upozorňujeme, že pretekári budú jazdiť po štandardných tratiach v každom smere, prosíme všetkých, aby si dávali pozor a umožnili pretekárom jazdu.
Juraj dňa 12.2. 17:48  


Ahojte, predávam štartovne číslo na jubilejný stý ročník Vasaloppet, ktorý sa uskutoční 3.3.2024 o 8:oo štart z mesta Saelem do Mory. Cena je 200€. Viac info na tel. čísle 0948 950 090. Nemôžem sa zúčastniť z dôvodu zranenia.
Pavol dňa 8.1. 16:52  


Dnes 25.12. 2023 okolo 15:30 som nad chatou nad Tajovom v Kremnických vrchoch našiel v snehu mobil. Mobil je vybitý. Ak ho hľadáš, ozvi sa na 0033 6 95 28 69 76.
mozartkugeln dňa 25.12. 20:32  


Je bezkovanie pre mna? Ako prekonat strach z urazu na lyziach? Ahojte, mala som minuly rok uraz na lyziach, nie mojou vinou, narazil do mna lyziar zaciatocnik a boli z toho vykturene kolena a prasknuta chrupavka, tahalo sa to 6 mesiacov kym sa moje kolena dali doporiadku. Zostala som ale v soku z tejto situacie a uz si netrufam ist na svah, som strnuta v napati, lyze uz asi zavesim na "hacik". Chcem si ale uzivat zimne radovanky a preto si hovorim ze bezky by boli super. Idem teda sem po radu - som naivna ked si myslim ze bezky su bezpecnejsie (co sa tyka aspon teda zostupov kopcov, nie padov)? Bola by to dobra volba v mojom pripade? Nikdy som na nichs nestala, som pokrocily lyziach a velmi dobra korculiarka (kanady).Kolena ma uz nebolia ale na tie lyze si fakt uz netrufam.
Simonka dňa 11.12. 11:07  
Urcite treba vyskusat. Na zaciatok si zvolit take okruhy a miesta, kde nie je vela ludi alebo nie su prudke zjazdy. Skalka ma velky stadion, Tatranska Lomnica mierne trate, Levoca ma viac bezpecnych okruhov. Vsade je aj pozicovna lyzi na uvod. Alebo sa prihlasit na nejaky skupinovy kurz, instruktori vam pomozu dostat sa rychlo do dobrej techniky a bude to urcite aj zabavne bez stresu z padov. www.kurzybezkovania.sk www.vkondicii.sk alebo priamo lyziarske skoly v jednotlivych strediskach.
matjsk dňa 12.12. 11:08  
Ahoj Simonka. Pripajam sa k nazoru 'matjsk' ze urcite treba vyskusat. Ono, bezkovanie (tak ako mnoho inych sportov) je na zaciatku hlavne / aj o padoch. Aj ked pri nenarocnych trasach s minimom prevysenia je to skor o padani na vlastny zadok :) Takze je to rozdiel v porovnani s rozbehnutym lyziarom ktory do teba narazi. Samozrejme, pokial by si sla do kopcoviteho terenu, moze sa aj pri bezkovani stat ze do teba napali rozbehnuty 100kg bezkar ktory pri zjazde strati kontrolu nad bezkami...a prave preto treba na zaciatku zacat s rovinatymi usekmi a bud kvalitne / strojovo upravenym povrchom, alebo ist vtedy, ked je napadnuty krasny lahucky prasan v ktorom (pokial ho nie je pol metra :)) sa daju bezky lahšie ovládať a pády tak nebolia.
rudobb dňa 16.12. 23:02  


Vasaloppet 2023 Zdravím bežkári, účastníci tohto diaľkového behu. Možno niektorí z vás majú i doprovod, ktorý nebeží. A možno by niekto z nich mal záujem vidieť štart a pod. ale nemá možnosť ako sa tam dostať a tiež vrátiť do cieľa. Ak by taký človek existoval a bol vodičom, vieme ho vziať do miesta štartu Sälen a prázdne auto by priviezol do cieľového mestečka Mora. Ak, tak ma kontaktujte prosím na i.vancisin@gmail.com alebo 0905 507 616. Ďakujem.
igorva dňa 22.2. 16:00  


V sobotu 18. 2. (cca 12-14,00) a v nedeľu 19. 2. 2023 (cca 10-12,00) budú na Skalke Majstrovstvá Slovenska v lyžiarskom orientačnom behu. Trate nebudú uzavreté, ale upozorňujeme, že pretekári budú jazdiť po štandardných tratiach v každom smere, prosíme všetkých, aby si dávali pozor a umožnili pretekárom jazdu.
Juraj dňa 15.2. 10:25  


ak by niekto mal záujem pobehať v jizerkách, zač.marca ideme 2ks KE,PO na bieg piastow, asi 4 dni, 2 miesta v aute sú voľné. ubytko buď v porebe szklarskej alebo harrachov, korenov. tonyro1sk@yahoo.co.uk
tonyro1sk dňa 10.2. 13:17  


Vážení priatelia bežeckého lyžovania!Obec Turček v spolupráci s KBL Turčianske Teplice vás 19.2.2023 pozývajú na 17. ročník Malej Bielej Stopy Turca. Pripravené máme detské, dorastenecké a kategórie dospelých. Beží sa voľná technika, čiže skate, aj klasika. Prezentácia od 10.00, štartovné dospelí 5eur, deti 2 eurá. O občerstvenie bude postarané.Info na tel.č. 0907481250.
pikul dňa 2.2. 16:09  


Vážení priaznivci bežeckého lyžovania: mestský klub lyžiarov mkl kremnica usporiada na skalke v sobotu a nedeľu 11.02 - 12.02.2023 od 8:00-16:00 majstrovstvÁ slovenskej republiky a pohár zsl - zväzu slovenského lyžovania v behu na lyžiach. týmto by sme chceli všetkých upozorniť na obmedzenia s tým spojenými- fisové trate budú počas pretekov uzavreté- to znamená trate v okolí štadióna. prosíme všetkých návštevníkov o dodržiavanie obmedzenia počas vyššie uvedených časových obmedzení. v prípade vstupu na trate, kde budú prebiehať preteky, budú návštevníci vykázaní členmi organizačného výboru pretekov. vopred ďakujeme návštevníkom za rešpektovanie obmedzenia areálu počas pretekov. Ďakujeme za prezdielanie a podporu v tom čo dobrovoľne robíme pre priaznivcov bežeckého lyžovania. tím mkl kremnica
Luciahodrusska dňa 2.2. 11:01  


Ahojte, neviete mi povedať ako to vyzerá na Javorníkoch od Husárika po Semeteš a Semeteš - Melocik. Je tam dosť snehu. Vďaka za info.
Palo1973 dňa 24.1. 8:48  


Po výdatnom snežení pribúdajú upravované trate vo všetkých oblastiach a víkend tak bude v znamení náporu bežkárov. Nezabudnime, že upravené trate nám nepadajú z neba ako snehové vločky. Vyžadujú veľa úsilia a prostriedkov. Prispejme prevádzkovateľom na náklady a oceňme ich obetavosť spôsobom, aký je zavedený v jednotlivých oblastiach. Aktuálny prehľad stavu tratí v strediskách si môžete pozrieť v snehových správach - http://www.bezkar.sk/stav_trati.php, ktorý vzniká našim spoločným pričinením a aj od upravovateľov tratí. Z noviniek pripomeniem jednu. Pod Tatrami je najnovšie upravovaná aj nová cyklotrasa z T. Lomnice do T. Kotliny. Ďakujem všetkým, ktorí sa podelia o informácie a uverejňujú ich tu v snehových správach.
admin dňa 20.1. 10:56  


Ahojte, neviete ako to dnes vyzerá na Kordickej zvaznici? Je tam ešte sneh dá sa ísť? Ďakujem veľmi pekne
Rachel dňa 6.1. 9:14  
Podľa mňa budeš viackrát prekladať bežky. Včera bol silny dažď, tak v niektorých úsekoch zliezol sneh.
OZKH dňa 6.1. 10:30  
Ano, po rampu treba ist peso alebo po zltej z Kordik a potom je uz suvisla vrstva. Ale je to tvrde, keby sa to prefrezovalo, bolo by to este v pohode, ale pre tych par blaznov sa to asi neoplati...:-)
jonapod dňa 6.1. 15:05  


Ahojte , bezkari a skialpinisti, V prvom rade, naše OZ KH Vám praje všetko dobré v Novom roku 2023! Doniesli sa k nám ponosy, že dostatočne neinformujeme alebo neodpovedáme na otázky bežkárov, preto sme sa rozhodli pre toto vyjadrenie. Poprosíme o zdieľanie nasledovného príspevku, aby sa dostal všetkým organizáciám alebo platformám, ktoré chcú posúvať informácie komunite bežkárov. Najprv zhrnutie - naše združenie OZKH upravuje trate: Kordícka zvážnica po Tesnô, okruhy Hrbočky, okruh Školská, cesta na Tablu a keď nám to podmienky dovolia, budeme upravovať aj trať od Tesnô cez Bandošovo smerom na Kordícky vlek. Tieto trate sa snažíme upravovať každoročne, to sa nemení ani v tomto roku, len nie vždy to aktuálne podmienky dovolia. Aktuálne informácie vždy zverejňujeme predovšetkým na Facebooku Kordícky Hrebenák (tieto informácie sú voľne prístupné aj pre tých, ktorí nemajú FB konto - stačí si vyhľadať "Kordícky Hrebenák" cez Google a ten ho už nasmeruje na náš FB), úpravy trás dávame na portál nabezky.sk a aktuálne informácie o stave tratí sa môžete dozvedieť aj cez FB stránku a aplikáciu BBSK Za horami za dolami. Vďaka zbierkam, projektom, 2%, vašim príspevkom sa nám podarilo v minulých sezónach zakúpiť štvorkolku a frézu, čo, ako ste iste postrehli, zlepšilo aj kvalitu tratí. Hlavne spomínaná fréza to posunula na úplne inú úroveň. Pokiaľ je to možné, trate upravuje aj ratrak zo ZAaRES, ktorý urobí prácu, ktorá sa so štvorkolkou urobiť nedá (napr. vyrovnanie trate v celej šírke). Mnohí z Vás - bežkárov, oceňujú prácu, ktorú robíme. Aj keď nám tento rok zatiaľ Perinbaba nepriniesla veľa snehu, myslíme si, že stav Kordíckej zvážnice bol na pomery celého BB kraja nadpriemerný. V minulom roku sme upravovali trate už každý 3. deň (ak k nám práve neprišiel ratrak ZAaRES). Je potrebné si zároveň uvedomiť, že úprava tratí tiež niečo stojí. V tejto ťažkej dobe, keď celý svet šetrí, lebo nikto nevie, čo nás čaká, je to o to náročnejšie. ...pokračovanie v komentári
OZKH dňa 4.1. 18:14  
My sa snažíme upravovať všetky trate, ktoré sa upravovali aj v minulosti, ale je to samozrejme veľmi závislé od aktuálnych snehových podmienok, či prípadnej ťažby. V posledných 2 rokoch, ako sme už informovali aj na FB, sa vyskytli dni s veľmi silným vetrom, ktorý nám na tratiach urobil veľký polom. Ten Štátne aj Mestské lesy tažia už 2 roky. V minulom roku sme nemohli upravovať trať od Bandošova po Kordícky vlek práve kvôli tažbe dreva, Tablu sme upravovali v minulom roku 14x štvorkolkou + 2x skúter. Zvykneme zasielať gps tracky a informácie o úprave trás všade, kde sa najviac združuje bežkárska komunita alebo nás o to požiadali. Nebránime sa posielať ich aj inam, ale budeme radi, keď aj vy bežkári informácie prezdieľate, čím nám pomôžete :). Naše OZKH tieto všetky aktivity vykonáva dobrovoľne bez nároku na odmenu. Niektorí naši členovia vstávaju v noci alebo skoro ráno a upravujú trate aj 4 a viac hodín a potom utekajú do práce, alebo z práce bežia upravovať neskoro večer. Tiež majú svoje rodiny a vážme si to. Za 1 sezónu štvorkolka nabehala cca 240 motohodín a 720km. Robíme to pre Vás aj pre nás, nadšencov, a vieme, že aj keď sa nedá vyhovieť každému, robíme to čo Vás aj nás v zime baví a spája... Športu zdar a vidíme sa na trati. OZKH
OZKH dňa 4.1. 18:15  


Dobrý deň, zháňam bundu pre ženu na bežkovanie. Všetky bundy čo pozerám v eshopoch mi prídu tenučké. Moja žena je dosť zimomravá a bojím sa aby to neboli vyhodené peniaze. Vedeli by ste mi poradiť niečo konkrétne s čím máte skúsenosti, poprípade nejaký link. Ďakujem. Urban.
Ludevide dňa 27.11. 21:54  
Zdravím, u nás v Cyklo-Santé máme na výber....aj tenké aj stredné aj pre zimomravých....RB
cyklosante dňa 4.12. 8:52  
Treba si najskôr položiť otázku, akému bežkovaniu sa vaša žena chce venovať. Ak to má byť presúvanie sa na bežkách v zimnej prírode rýchlosťou približujúcou sa pešej turistike, tak treba uvažovať naozaj o teplejšej bunde. Ak ale chce bežkovať športovo, vo vyšších tepoch, tak je teplá bunda nevhodná. Preto sa nemôžete čudovať, že ak na e-shope vyhľadávate bežkársku bundu, bude vám ponúknutá tenšia bunda. Tak ako pri všetkých športoch je dôležité správne oblečenie. Výhodnejšie je obliecť si viac tenších vrstiev podľa teploty a v prípade jej zmeny možnosť oblečenie redukovať. Je rozdiel športovať v teplote -15 stupňov a v silnom vetre a pri slnečnom, bezveternom počasí s teplotou nad bodom mrazu.Hrubá teplá bunda aj pri nízkej námahe, pri plusových teplotách je nevhodná. Nebál by som sa preto kúpiť tenšiu bundu a v prípade tuhej zimy pod ňu obliecť namiesto jedného funkčného trička, ešte možno aj 2 vrstvy s adekvátnou hrúbkou. Ako sa správne obliecť vám nakoniec vedia poradiť v špecializovaných predajniach, kde sa tomuto športu venujú.
Karol dňa 4.12. 16:05  


Teraz cez BA a BB prázdniny bude Hostinec otvorený aj cez týždeň. Sme tu pre Vás.
jemo dňa 27.2. 20:05  
Dakujeme! A dufame, ze pohostite aj stvorkolky a skutre z Kralik, ako pred par tyzdnami, ked znicili (uz ani neviem kolkykrat v tejto sezone) celu stopu z Kralik az na Hostinec. Ale predpokladam, ze biznis aj vdaka nim ide, takze svedomie nic...
bezkarBB dňa 1.3. 17:35  


V sobotu (cca 12-14,00) a nedeľu (cca 10-12,00) budú na Skalke Majstrovstvá Slovenska v lyžiarskom orientačnom behu. Pretekári budú jazdiť aj po štandardných tratiach v každom smere, prosíme všetkých, aby si dávali pozor a umožnili rýchlejším pretekárom jazdu.
Juraj dňa 18.2. 15:53  


Čo je nové na Kordíkoch? Priatelia bežkári z OZ Kordícky Hrebenák čo je u Vás nové? Boli sme zvyknutí na pravidelné informovanie o Vašej činnosti, čo všetko sa Vám podarilo aj nepodarilo, čo chystáte/plánujete, čo ide dobre a čo menej. Minulý rok sa Vám/Nám podarilo vďaka StartLab-u (http://bezkar.sk/clanok.php?id=602) zadovážiť toľko potrebnú štvorkolku s pásmi. Ja som však nepostrehol žiadny článok či reakciu k tomuto úspechu a tak dosť mi chýba akákoľvek spätná väzba z Vašej strany. Osobne som daný stroj stretol na zvážnici len jediný krát a nevidieť ho ani parkovať na začiatku zvážnice. Mám pocit že starý skúter tam predtým pendloval/parkoval takmer neustále. Takisto sa blížia daňové priznania a možnosť podporiť Vás odoslaním našich 2% práve vo váš prospech. K všetkým týmto aktivitám sme si zvykli byť pravidelne informovaní, čo ale v tejto sezóne absentuje a tak vôbec netuším či ešte vôbec stojíte o podporu zo strany bežkárskej komunity alebo nie. Za každú informáciu buďem vďačný a pekne pozdravujem.
rudobb dňa 18.2. 12:44  
Ahoj Rudo, ďakujeme že sa zaujímaš! Za posledný rok sa toho udialo v Hrebenáku dosť veľa a s tým súvisí aj nemálo práce nielen na tratiach, ale aj v administratíve. Pustili sme sa okrem StartLabovej zbierky aj do grantu, ktorý nám všetkým dúfam prinesie ešte lepšie trate (fréza), lepšiu informovanosť na tratiach (informačné tabule) a miesta na oddych (lavičky). Keďže všetci sa venujeme Hrebenáku a celkovo dobrovoľníckej činnosti len popri práci a rodine, toho času nazvyš nie je veľa a priznám sa, trochu trpíme ak ho máme tráviť viac za počítačom ako vonku. Preto sme zúžili tieto aktivity a gro všetkých informácií a noviniek je koncentrované už iba na FB "OZ Kordícky Hrebenák". Úprava tratí (gpx) je nahrávané na portál nabezky.sk, taktiež o tom podávame správu na web BB kraja zahoramizadolami.sk ku jednotlivým "výletom". Čo sa týka tvojej "výčitky", že štvorkolku moc nevidíš - chodíš v nesprávnych časoch :-) a štvorkolku neparkujeme pri trati, predsalen nie je to lacný stroj, nenechávame ho bez dozoru. Trate upravujeme pred prácou (okolo piatej-šiestej-siedmej) alebo neskoro večer po práci (po siedmej) - a to aj práve preto, aby sme ideálne nikoho nestretli a prípadne nikoho neohrozili. Na portáli nabezky.sk si môžeš skontrolovať aj frekvenciu úprav - za január je tam 10 dní úprav, čo je v priemere každý 3.deň. Myslím si, že veľmi dobrá frekvencia na to, že to robia dobrovoľníci vo voľnom čase. Čo sa týka 2% - áno, máš pravdu, možno sme trochu zaspali dobu, ďakujeme za upozornenie. Veľa síl teraz venujeme spomínanému grantu a niektoré veci potom nie sú načasované ideálne, ale našťastie ešte nie je neskoro :-) Tu je predvyplnené tlačivo pre 2%: https://www.obeckordiky.sk/wp-content/uploads/2022/02/VYHLASENIE_2022.pdf Určite každý príspevok pomôže, aby sme aj naďalej vedeli trate upravovať, bez týchto príspevkov je to úplne nereálne. Ďakujeme aj všetkým prispievateľom za StartLabovú zbierku, dúfame, že všetci bežkujúci cítia, že ich príspevok bola dobrá investícia!
kordican dňa 21.2. 14:47  
rudobb položil legitímnu otázku tu na tomto serveri a pýta sa za všetkých, ktorí si v minulých rokoch zvykli, že o dianí na Kordíckej zvážnici sme si pravidelne mohli prečítať aká je situácia v úprave a podmienkach na bežkovanie. Pred rokom ste aj na týchto stránkach prosili o podporu pri kúpe štvorkolky. Vy ho vo svojej odpovedi odkazujete na iný server kde je GPS trasovanie úprav a ich frekvencia, ktoré ale nič nehovoria o aktuálnych podmienkach. A na sociálne siete, kde vraj sú všetky informácie. Trochu zabúdate na to, že nie všetci bežkári používajú FB. Je to škoda, že zo servera, ktorý od začiatku pomáhal propagovať a informovať o činnosti Vášho združenia sa Kordícky Hrebenák vytratil... (admin)
Karol dňa 22.2. 21:32  
s Karolom aj s rudobb sa dá vo všetkom súhlasiť, na "bezkar.sk" je slabšia informovanosť od "OZ Kordícky Hrebenák", nie každý má čas surfovať na niekoľkých stránkách a hľadať info, chodí tam, kde bol roky zvyknutý. Aj "kordican" dobre popísal fungovanie za "OZ Kordícky Hrebenák" , predtým sa vyjadroval hlavne "JMSOZKH". Hlavne všetkým dobrovoľníkom patrí veľká pochvala, lebo bez ich činnosti by určite nebola KZ stále vychvalovaná bežkármi pre perfektnú úpravu.
tibor35 dňa 22.2. 22:59  
Ahojte. Prepáčte ja už nie som v OZKH a tak nemám právo informovať v ich mene. Ja si už len užívam lyže...
JMS dňa 6.3. 23:54  


Caute. Potrebujem poradit ohladom palic na nordicblading. Ci si nejake konkrene na tento sport, ci je potrebene aby mali na konci gumenny adapter alebo nie, ale ci tu gumennu srandu kupim a dam na hociktore palice . ? Diki :)
Lude dňa 17.2. 9:16  
pri nordic blendingu je dôležité aby palice mali tvrdé hroty bez košíkov. Čiže môžete použiť akékoľvek palice pre bežecké lyžovanie, stačí vymeniť hroty za tvrdené. Koncové košíky z palíc je možné stiahnuť po nahriatí buď teplovzdušnou pištolou alebo ponorením do horúcej vody. Potom môžete nasunúť na koniec palíc uvedené hroty s použitím lepidla.
Karol dňa 22.2. 21:35  


Kúpa bežiek. Dobrý deň, nie som profík, ale pomerne skúsený bežkár. Chcel by som sa začať tomu viac venovať (možno aj nejaké súťaže atd...). Chcel by som si kúpiť nové rýchle skatove bežky. Od viacerých som počul, top modely v obchode a od nejakého pretekára nemajú nič spoločné (vraj tie pretekárske sú výber z výberu a sú oveľa rýchlejšie, nie len pre to, že o nich bolo lepšie starané). Chcel by som sa opýtať, ci mi viete niekto poradiť, kto by predával po sezóne bežky po pretekároch, ktorí ich menia za najnovší model? Napríklad by som mal záujem to modely po tejto sezóne...Ak by ste ma vedeli prosím za niekým nasmerovať, bol by som vďačný. Ďakujem za odpoveď. S pozdravom.IP
ivipopi dňa 16.2. 21:02  
Nedá mi nereagovať-že top modely v obchode a od pretekára nemajú nič spoločné. Kto toto tvrdí , tak nemá správne informácie.
cyklosante dňa 17.2. 11:57  
Dorbý deň, neviem to jednoznačne potvrdiť, ani vyvrátiť...proste som to počul z viacerých zdrojov. Aj som našiel článok, kde sa o tom píše: https://bezky.net/clanek/400-jak-vybrat-zavodni-bezky
ivipopi dňa 17.2. 22:36  
Ahoj. Pred štyrmi sezónami som si kupoval skate bežky po biatlonistov. Niekoľko tréningov a jednu Bielu Stopu išli celkom OK. Potom začali spomaľovať. Na pretekoch sa išli prvé kilometre celkom fajn, ale neskôr som v zjazdoch začal zaostávať. Známy, čo sa v tom vyzná, mi povedal, že aj keď pretekári na tých bežkách neodjazdia až tak veľa kilometrov, tak voskovanie na vrcholové preteky s použitím fluorových práškových voskov postupne sklznicu opotrebuje. Na sklznici to ako laik nespoznáš, ale povedzme tých 15 pretekov za sezónu alebo dve sa na sklznici prejavia negatívne. Ja si už ojazdené bežky po pretekároch nekúpim, aj keď môžu byť lacnejšie ako nové v obchode.
andreyBB dňa 19.2. 0:23  
Ďakujem za odpoveď. Maš alebo niekto na fóre verodomosti o úprave sklznice od výroby. Lebo v článku, čo som postoval písali, že nekupovať nové bežky vo výpredaji (po sezóne, alebo nebodaj ešte minuloročný model), pretože keď to stojí dlhšie v obchode, tak tie sklznice "zvetrávajú" a už tá bežka nikdy nebude dobrá ako pôvodne. Vraj jediný Fischer upravuje sklznice od výroby (napúštajú voskom), takže tam by to až taký problém nemal byť. Máte niekto nejaké aktuálne vedomosti o tomto fenoméne, či je to pravda, alebo sa niečo zmenilo. Pretože sa mi pozdávajú Rossignolu x-ium premium...tak preto, sa o to zaujímam. Ďakujem
ivipopi dňa 20.2. 11:54  
Asi si naozaj precitam ten clanok, lebo take nezmysli som uz davno necital...
cyklosante dňa 21.2. 8:49  
Súhlasím s tým, že ak výrobca dodáva do obchodov neošetrené lyže proti oxidácii sklznice, môžu strácať dlhším skladovaním na kvalite. Preto výrobca bežiek Fischer dodáva do obchodnej siete lyže so sklznicou zaliatou voskom, aby zabránil pri dlhšom skladovaní jej vysychaniu.
Karol dňa 22.2. 20:41  
Ak by to bol iba Fischer robil...bolo by to dost smutne. Asi by som tym padom prehodnotil nakup inej znacky ako Fischer. Napisal som do Rossignolu, ci ich osetruju z vyroby. Dam vediet sem az odpisu. S pozdravom
ivipopi dňa 23.2. 18:24  


Okruh na štadióne na Skalke je vynikajúci pre všetky vekové kategórie a je výborný aj pre tréning klasickej aj voľnej techniky. Nevadí, keď sa niekto len prechádza ale často pozorujem dvojice starších i mladších, ktorí idú vedľa seba v dvoch stopách, občas sa zastavia, vydýchnu si, prípadne sa odfotia alebo len tak zľahka konverzujú. Nemali by však blokovať dve stopy, prípadne ani jednu a radšej sa postaviť vedľa stopy. lobe, 29.1.2022
lobe dňa 29.1. 18:04  
Klasika sú tiež skupinky oddychujúcich/bufetujúcich/kochajúcich sa bežkárov, takticky rozmiestnených po celej šírke trate v miestach, kde končí zjazd. Nie vždy sa upozornenie stretne s pochopením, zažial som dokonca aj agresívnu reakciu. Rešpekt a sedliacky rozum treba mať a používať aj na bežkách.
Pipo dňa 30.1. 23:28  


Aj takí sa nájdu v stope! Dňa 21.1.2022 na bežkárskom okruhu na plážovom kúpalisku v Banskej Bystrici došlo k tomuto úrazu: Pri miernom zjazde (neďaleko starého bazéna) neznámy muž vyššej postavy bez výstrahy zrazil zozadu pred ním v stope idúcu staršiu dámu a spôsobil jej vážne poranenie pravej ruky. Tento, dovolím si napísať, chrapúň zbabelo ušiel bez poskytnutia akejkoľvek pomoci. Takéto chovanie je neospravedlniteľné a samozrejme aj nepochopiteľné. Pritom stačilo vysunúť jednu nohu zo stopy a pluhom pribrzdiť alebo vyskočiť zo stopy. Lobe, 27.1.2022
lobe dňa 27.1. 12:45  
Nie su tam kamery, ze by sa aspon dalo zistit, do ktoreho auta napr. isiel? Ci to uz dotycna neriesila?
bezkarBB dňa 28.1. 14:27  
Bohužiaľ podľa vyjadrenia Zaresu BB kamery fungujú len v lete. lobe, 29.1.2022
lobe dňa 29.1. 18:07  


Vytváranie bežeckej stopy - otázka pre pánov čo ťahajú stopovač (nielen) v okolí Banskej Bystrice Ešte raz všetkým PF2022. Páni strojvodcovia, v prvom rade veľká vďaka za vašu skevelú prácu a neraz aj obetu pri vytváraní skvelých podmienok na tratiach pre nás bežkárov. V tejto sezóne ma na viacerých tratiach a zvážniciach nemilo prekvapila stopa ťahaná veľmi ďaleko od kraja zvážnice/trate - odhadom 1 - 1,5m od kraja. Na niektorých miestach so zákrutami dokonca až v stredom trate. Bežkujem už nejakú tú sezónu, ale tak ďaleko od kraja vedené stopy si veru nepamätám. Pýtam sa preto, lebo pri bežkovaní voľným štýlom (korčulovaní) sú strojové stopy vedené bližšie k stredu trate obmedzujúce, na svahovitých miestach dokonca nebezpečné a osobne mi je pri mäkkom podklade ľúto ničiť stopu koncami bežiek (ktoré pri nedostatočnom priestore zasahujú až do stopy). Ak si náhodou nájdete chvílu čas zareagovať na túto otázku, budem Vám vďačný ak nám nezasväteným môžete popísať prečo sú stopy ťahané tak ďaleko od kraja, ako prebieha 'naťahovanie' stopy stopovačom a čo všetko ho ovplyvňuje. Ešte raz veľká vďaka za vašu prácu.
rudobb dňa 2.1. 21:46  
Počúvali ťa...ale aj ak sa stopa vytiahne vedľa cesty po zaveji vytvorí sa pasca na bežkarov.
dedo dňa 30.1. 7:54  


Ahojte, poradíte mi, ako pri písaní "snehovej správy" môžem napísať stredisko napr.:Donovaly, keď mi to nedá takúto možnosť - niektorým asi dá, lebo sú aj takéto správy, alebo zvolím si "Kremnické vrchy", "Šachtičky", ale chcem dať inú trasu ako sú predvolené možnosti. Možno toto je pre admin, keby sa dala možnosť aj pri trase "iná trasa - viď. v texte". Toto som teraz našiel, od -- marillo-- Stav dňa: 26.12.2021 Trasa: Kremnické vrchy - ostatné trasy (Kremnické vrchy) Ostatné trasy v kremnických vrchoch, ktoré ešte nie sú zadefinované - opis v popise Mne sa takáto voľba nezobrazí- je to staršou verziou?? Ďakujem
tibor35 dňa 28.12. 23:53  
Ahoj. Donovaly sú zaradené pod stredisko Nízke Tatry. Je to z dôvodu toho, že strediská sa postupne vytvárali a aby v tom bol aký-taký prehľad, tak pod pojmom stredisko sa môže rozumieť aj oblasť-pohorie. Najlepší prehľad o trasách, ktoré sú súčasťou databázy nájdeš tu: http://www.bezkar.sk/strediska.php . Tam je vždy kompletný zoznam všetkých trás, ktoré v databáze sú. Pri vkladaní novej snehovej správy si stačí vybrať stredisko-oblasť a vybrať trasu, ktorá tam je. Trasy do stredísk môžu pridávať administrátori stredísk, takže je na nich, ktoré trasy do databázy pridajú. Administrátorom strediska sa môže stať každý, kto o to požiada pri registrácii. Predpokladom je aby sa v konkrétnom stredisku dobre orientoval a mal prehľad o trasách. Server Bežkár.sk vytvárajú aktívni bežkári, ktorí chcú svojimi informáciami prispieť pre ostatných aby si našli trasy, ktoré hľadajú. Na základe tvojho podnetu pridám do každého strediska-oblasti možnosť vybrať inú trasu, ktorú potom treba popísať v texte správy. Stačí takéto vysvetlenie? (admin)
Karol dňa 29.12. 17:55  
Ahoj Karol,ďakujem, stačí
tibor35 dňa 29.12. 22:17  


Ahojte, Rád by som Vás poprosil o radu. Potrebujem si kúpiť nové bežky (mal som staručké - učiaci sa začiatočník - a jednu som včera zlomil). Existujú bežky, ktoré by boli boli vhodné na oba štýly, podobne, ako topánky? Topánky mám Fischer RC1 combi https://www.sportisimo.sk/fischer/xc-rc1/263036/ Radšej jazdím voľnou technikou, no zároveň sa kde-tu dostanem aj do terénu, prípadne do prešliapanej stopy. Čo by ste mi odporučili? Vďaka
Megamaster1 dňa 26.12. 10:26  
Existujú aj kombi lyže. Je to taký kompromis ak nechceš robiť ani jeden štýl na športovej úrovni ale len sa na bežkách presúvať z miesta na miesto. Ono sa dá aj na klasických lyžiach korčuľovať a na skejtových jazdiť klasika - súpaž. Výraz dá sa, treba brať s rezervou. Máš kombi topánky s NNN viazaním, tak si kúp kombi bežky s viazaním NNN. Ďalšia voľba by bola kúpiť si skejtové lyže ak pôjdeš korčuľovať na upravenú trať a klasické do voľnej prírody. Je to na tebe, koľko môžeš a chceš investovať a či sa chceš špecializovať a užívať si bežkovanie čo najviac alebo sa uspokojíš s kompromisom. Koľko za sezónu nabeháš km? To je tiež dôležitý parameter.
Karol dňa 26.12. 16:50  
Dva páry sa mi určite neoplatia. Reálne za sezónu nabehám do 50, ak vôbec, výhľadovo by som chcel aspoň 200. Videl som, že existujú aj kombinované, nie je to teda mačka vo vreci, že teda radšej už skate ako kombi?
Megamaster1 dňa 26.12. 18:34  
Tak to sa naozaj neoplatí kupovať dva páry. No na skate bežkách vo voľnej prírode v klasickej stope sa dá iba po rovine alebo v miernom prevýšení súpaž. Ale tu je to náročné na fyzičku, chce to silné paže. Skate bežky nepodržia pri stúpaní, takže v tom je najväčší problém.
Karol dňa 26.12. 19:37  
Pripajam sa ku Karolovi. Ak si ako pises uciaci sa zaciatocnik a vzhladom na uvedene planovane km by som na tvojom mieste skate bezky vobec neriesil a kupil si bezky na klasiku. Prajem vela zdaru a prijemnych chvil na bezkach.
rudobb dňa 30.12. 9:18  
Trosku ma udivuje ze ako uciaci sa zaciatocnik preferujes volny styl (korculovanie). Vacsinou to chce viac casu a odbezkovanych kilometrov aby clovek ako-tak spravne ovladal danu techniku a vedel takto odbezkovat x-kilometrov a akykolvek upraveny teren. Ak chces nabrat viac skusenosti v stope (co je obvykle) ber bezky na klasiku. Ak chces vskutku skusat dalej iba korculovat - ber bezky na skate. Tak ci onak, aby si sa naucil lepsie bezkovat tych km by malo byt viac. Tolko moj nazor :)
rudobb dňa 30.12. 9:32  
Megamaster1, nešpekuluj zober kombi, Karol aj rudobb ti dobre radia, na kombi dáš aj FT. Ja som stále "začínajúci začiatočník",síce nie najmladší - hlavne turista, ktorý sa kochá krásami horskej prírody väcčšinou cez víkendy a za pekného počasia. V r.2019 som si kúpil prvé bežky s R-Skin, zatiaľ spokojnosť, tento rok 12 výletov_206km (tvoj cieľ) - všetko CT. Toto je zase môj názor.
tibor35 dňa 30.12. 23:04  
Kiež by tych kilometrov bolo čo najviac, len to by este niekedy do Bratislavy musela prist zima :) ďakujem za rady, urcite sa skusim poobzerat po tych kombinovanych.
Megamaster1 dňa 31.12. 0:48  


Prosba o radu: kúpil som pod stromček pre dcéru (60kg) bežky so "skinom" (na 60-75kg) na klasiku a turistiku. Papierový test (podsunutie papiera pod odrazovou časťou) mi nevyšiel. Otázka: mám bežky vrátiť a ísť, teraz už osobne s dcérou vybrať také u ktorých test prejde? Alebo sa ten test vzťahuje len na voskovacie bežky, bez šupín a skinu?
Chvosto dňa 25.12. 9:19  
Ahoj, no podľa môjho názoru ten skin spôsobuje to, že predsa len je táto časť lyže drsnejšia ako u hladkých lyží, takže papier sa asi ťažšie bude posúvať. Podľa toho čo píšeš nie je jasné ako ti ten test nevyšiel. Papier sa nedal posunúť, či naopak, posúval sa na príliš veľkej vzdialenosti od päty a špičky topánky? Test si robil na rovnej, hladkej podlahe?
Karol dňa 25.12. 11:50  
Vyskúšal som znova: dcéra (do 60kg s výstrojou) sa postaví na obe bežky a skúšam papier priamo pod ťažiskom: ak sa naň priamo postaví-vytiahnem ho len veľmi ťažko, zasunúť ho neviem, len rožtek papiera tak do polovice (po šírke) lyže viem dať a trocha potiahnuť.
Chvosto dňa 27.12. 10:16  
Môže to byť tým skinom. Nemám s tým naozaj skúsenosti. Ak su lyže podľa tabuliek na 60 až 75, tak by mali vyhovovať. Iný problém by bol ak by lyže nedokázala pretlačiť. Upozorňujem, že pri meraní sa stojí na oboch lyžiach rovnomerne.
Karol dňa 28.12. 16:42  
Ahoj Chvosto. Tak ako pises, ide o odrazovu zonu, t.z., pod zatazou (pri preneseni komplet vahy na jednu bezku pri odraze) musi byt tato cast v kontakte so snehom. Inak nedojde k odrazu ale k preklzu :) A myslim ze je jedno ci su to hladke bezky na ktore sa na stupaciu plochu nanasa vosk, supinace alebo ako v tvojom pripade skin. Ak sa dcera postavi na jednu bezku a prenesie na nu viac-menej celu vahu, papier by si nemal vediet vytiahnut, resp. ho pri takom pokuse roztrhnes. Karol sice pise ze testuju sa obe bezky naraz pod rovnomernym zatazenim, ale tento test sa robi, aby ukazal ci stupacia zona nebude v kontakte so snehom ked to nie je ziaduce - napr.pri zjade, pripadne supaznom odrazani palickami. Vtedy by stupacia zona ktora by ostavala v konatke so snehom mohla sposobovat zvyseny odpor. Skus pozriet pekne video k teme: https://www.youtube.com/watch?v=JJ9qM-f4hag
rudobb dňa 1.1. 22:17  
Úplný súhlas, doplnil si moju teóriu a vo videu je jasne vidieť ako mazacia zóna funguje.
Karol dňa 2.1. 10:32  


Prečo viazne zasnezovanie na plážovom BB ? 23.12. -7C a mŕtvo. Vhodných dní sa prepadlo viac
dedo dňa 23.12. 12:13  
Dobrý deň, zasnežovanie viazne len kvôli počasiu... Tento rok sme nepremeškali ani jeden deň, kedy boli vhodné teploty na efektívne zasnežovanie. Prvýkrát sme dokonca boli pripravený aj na november. Dnes sa delá vypínali presne o 10:20 aj napriek tomu, že dostatočne mrzlo. Bola však nahlásená odstávka elektriny na kúpalisku pre nejakú poruchu. Je otázne, či ich na noc ešte zapneme, keďže už sa otepľuje, zamračilo sa a tým stúpla vlkosť vzduchu. Pre nás je vhodná noc s teplotami aspoň - 5 a pri jasnom, suchom počasí. Pri slabšom mraze a vysokej vlhkosti vyrobí delo za noc tak málo snehu, navyše veľmi mokrého, že sa ani neoplatí spotrebúvať energie. Potrebujeme ešte asi 5 nocí s poriadnym mrazom na dosneženie okruhu, podľa aktuálnej predpovede počasia je zrejmé, že sa to podarí až v novom roku...
ZAaRES dňa 23.12. 17:26  
Dakujeme...na plaži už rozhrňaju nafukany sneh 11.1.22
dedo dňa 11.1. 15:56  


Dobry den,chcem si kupit nove bezky(klasika-do stopy),so šupinami,co najširšie..Podla vahy by mi prinaležali 183 cm,ale kedže uz s takymi dlhymi mam skusenosť a velmi neobratne som ich ovladala,chcela by som kratšie..BUde 173cm velmi malo?(nepotrebujem rychlo svišťať,takze ak to uberie na rychlosti,nevadi mi to)..Aky problem mozem ocakavat pri 173 cm?Dakujem za rady..
Sima dňa 22.12. 8:42  
Presne problémy, ktoré popisuješ. Bude ťa to brzdiť pri zjazdoch ale aj na rovine. Po odraze ti lyža nebude dobre kĺzať a budeš sa trápiť. Nebudeš mať dobrý pocit z bežkovania, ktoré sa ti môže sprotiviť. Dosť dobre nerozumiem tomu, aké problémy s neobratnosťou môžeš mať pri klasike v stope, keď sa pohybuješ diagonálne teda len rovnobežne smerom vpred. Áno sú situácie najmä pri zjazdoch, keď zo stopy vyskočíš ale to sa dá naučiť iba tréningom. Ovládanie o trochu dlhších bežiek je len otázkou cviku a časom to zvládneš ľavou zadnou. Bežky môžu byť o trochu kratšie ak sú zároveň tvrdšie. Vybrať si správnu dĺžku a tvrdosť je základom toho aby si mala z bežkovania radosť. Osobne by som do kratších bežiek na klasiku nešiel. Ale to je môj názor.
Karol dňa 23.12. 20:14  
Ďakujem za radu... nakoniec som našla bežky,u ktorych aj pri vyššej váhe postačuje kratšia dĺžka a sú aj dostatočne široké..Už som aj vyskúšala,sice len na rovinatom úseku,ale veľmi dobre sa mi bežkovalo...Su to Fischer Apollo 21/22..
Sima dňa 1.1. 23:33  


Priatelia bežkári, možno je to off-topic, ale chcem Vás ako verný prispievateľ na toto fórum všetkých pozdraviť. Som aktuálne jeden deň po artroskopii pravého ramena. Pravidelný šport si 44 rokoch môjho života vyžiadal prvú daň. Chcem všetkým popriať krásne vianočné sviatky, veselého Silvestra a šťastný Nový rok, pozdraviť Vás na bežecké trate a vysloviť nádej, že sa z druhej strany tejto sezóny na bežkách ešte stretneme osobne. Všetkým všetko dobré. Miro.
miroBB dňa 22.12. 7:51  
miroBB, drž sa. Prajem ti tiež krásne sviatky a pevné zdravie do nového roka. Snáď to bude dobré a ešte si užiješ dlhé roky na bežkách. Držím palce.
Karol dňa 23.12. 22:22  
Ja som bol na takej istej operácii 5.11. a rekonvalescencia prebehla úspešne. V polovici decembra som bol prvý krát na bežkách - ale len klasika, opatrne - čo sa však velmi nedá. Horná 4 na Skalke 3x plus inline, celkom cca 15 km. Trochu to večer bolelo, ale dalo sa vydržať. Nájdi si dobrého rehabilitačného fyzioterapeuta. Ty si mladý, tebe pojde rehabilitácia rýchlejšie. Želám ti skorý návrat do stopy.
Lubomir dňa 25.12. 12:21  


Aktualny stav trati ktore upraveuje ZAARES BB najdete tu: https://zaaresbb.sk/sport/stav-trati , mozno by to admin vedel prelinkovat aby to bolo priamo na tejto stranke. A tu https://zaaresbb.sk/sport/popis-trati je popis trati aj s mapou a vyskovym profilom. Co sa tyka stavu a popisu trati na Skalke tu najdete potrebne info https://www.bielastopa.sk/bielastopa/trate/
LudoBB dňa 11.12. 18:42  
Link na ZAaRES pridám na stránku strediska Kremnické vrchy. Informácie o úprave tratí sa určite dajú nájsť aj na iných stránkach. Podstatou správ na tomto serveri je to, že sú tu informácie priamo od bežkárov a sú teda aktuálne a autentické. Uvediem príklad. Na stránke BS môžete vidieť stav úpravy formou troch snehových vločiek. Porovnajte túto správu s mojou, kde popisujem to, čo som včera prešiel. Južný okruh je tam ohodnotený 2 vločkami. Ja ho hodnotím ako veľmi dobrý a na veľkom úseku dokonca ideálny a na severnom okruhu je info, že trasa je upravená pre FT aj CT, čo na veľkom úseku nie je pravda, pretože stopa pre CT nie je natiahnutá. Info od bežkára, ktorý úsek prešiel je preto podľa mňa dôverihodnejšie a má tak svoj význam.
Karol dňa 12.12. 8:37  


Zares dal snehovú správu, ze je upravená malachovska zvaznica. Je prepadlisko zasypane ?
dedo dňa 11.12. 11:23  
Dobrý deň, prepadlisko ratrak obchádza po obchádzke. Trať vsak vždy upraví z oboch strán prepadliska až k nemu. Väčšina bežkárov tých pár metrov prenesie bežky, keďže obchádzka je pomerne obtiažna a strmá.
ZAaRES dňa 11.12. 12:31  


Chcel by som sa opytat, ako vidi admin portalu bezkar.sk dalsi rozvoj, resp. fungovanie tohto projektu? Zaujima ma to najma z dovodu, ze momentalne mame dva portaly poskytujuce informacie o stave bezeckych trati - tento portal a konkurencny portal so spoplatnenym komunitnym obsahom. Myslim si, ze tento stav je na skodu, najma ak vidime, ze za dnes 10.12. pribudlo na konkurencnom portali uz vyse 20 prispevkov a tu iba jeden... :( Bohuzial vacsina prispevkov na konkurencnom portali je uzamknuta, lebo ich autori zjavne citia sancu na lahky zarobok. Naozaj nerozumiem tomu, preco sa musi na SK vsetko komplikovat, spoplatnovat a vsade si robit naprieky. Obsah, ktory je prospesny bezkarskej komunite by mal byt volny, aby nalakal co najviac ludi na tento sport a podporoval sportovanie!! Nasledne by mali byt dobrovolne prispevky na upravu trati a podobne (ako je to vo vacsine stredisk). Ale nie zamykat spravy o stave trati, kto to kedy videl.... Verim, ze sa tuto situaciu nejak podari vyriesit a ze vsetic prispievatelia z bezkar.sk neskoncia na konkurencnom portali s vidinou zisku, pretoze to by bola naozaj velka skoda. Dakujem!
bezkarBB dňa 10.12. 22:54  
Ďakujem za obsažný a vystihujúci komentár. Portál bezkar.sk je a zostane bezplatná platforma na výmenu informácií medzi komunitou bežkárov. Vznikol práve pre tento účel pred 12-timi rokmi. Zakladal som ho preto, že bežkári nemali v tej dobe dostupné žiadne miesto, kde by si našliinformácie o podmienkach na bežkovanie. Nebudem sa vyjadrovať ku konkurenčnému portálu. To že je tam viac správ je fakt ale asi ľudia dnes očakávajú, že za informácie sa musí platiť alebo získať nejaké body aby som sa potom k iným informáciám mohol dostať. To, koľko správ tu bude záleží iba na tom, koľko nás ich bude ochotných zdieľať zdarma s ostatnými. Prevádzku servera financujem z vlastných prostriedkov a priestor na reklamy poskytujem naozaj výnimočne. Zostane to tak aj naďalej.
Karol dňa 11.12. 8:55  
Podporujem Admina, s výpovednou hodnotou portálu, aktuálnosťou informácií som maximálne spokojný. Nie vždy počet príspevkov odráža kvalitu portálu
Lubomir dňa 11.12. 13:37  


Vážení užívatelia, v najnovších snehových správach ste mohli postrehnúť niekoľko "falošných" komentárov. Bolo to spôsobené tým, že pri príprave databázy na novú sezónu som pozabudol odstrániť komentáre k minulosezónnym snehovým správam. Nemusíte mať obavy z toho, že niekto písal komentár pod vašim nickom. Bol to skutočne váš komentár ale k minuloročnej snehovej správe. Problém som už odstránil a všetko funguje tak ako má. Ospravedlňujem sa za nepríjemnosti.(admin)
Karol dňa 3.12. 23:46  
Ahoj Karol, ďakujem za vysvetlenie, chápem aj PC techniku, stanú aj horšie veci. Ten komentár som si spoznal (bolo to minulú sezónu asi vtedy, keď bola veľká kalamita - popadané stromy), neveril som tomu, že niekto by napísal s mojím nickom, reagoval z dôvodu, aby som nepripadal hlúpo, že sa pýtam na Tablu, Kordíky v správe o Šachtičkách, preto som nezmazal ten komentár.
tibor35 dňa 4.12. 23:17  


Zdravím, uvoľnilo sa nám jedno miesto do Livigna v termíne 4.-11.12.2021.Ak by bol záujem, kontakt 0907 481250.
pikul dňa 29.11. 20:45  


Priatelia bežkári, snehové správy za uplynulú sezónu som presunul do archívu. Tam nájdete záznamy o snehových podmienkach za všetkých 12 sezón od začiatku existencie servera Bežkár.sk.
Admin dňa 21.5. 22:48  


Pozdravujem, pred niekoľkými týždňami sa na Skalke postupne našli dva batohy. V jednom z nich sú dve nerezové termosky a mikina. Druhý batoh podľa obsahu je zrejme nejakého cyklistu, nakoľko je v batohu pumpa a cyklo rukavice. Informácie na čísle 0907 858 639
cyklosante dňa 5.3. 17:07  


Nazdar. Vie mi prosím niekto poradiť? Ešte ako dieťa a mladý chlapec (pred cca 35 rokmi a viac) sme robievali s turistickým oddielom pravidelne na bežkách prechod Ľubietovskou Bukovinou. Bolo to prírodne veľmi vďačné, krásne výhľady, atď. Rád by som si to ešte niekedy po rokoch zopakoval. Má niekto prosím relatívne nedávnu skúsenosť s trasou, býva tam stopa, je možnosť nejakého vhodného okruhu? Budem vďačný za akúkoľvek radu a postrehy.
binich dňa 22.2. 21:41  


Ahojte bežkári.Chcela by som vás poprosiť o radu. Dcére sme kúpili XTspeed Rossignol bežky 148cm. Nikdy na bežkách nestála ale pomaličky sa učí len problém sú kopce. Chceme jej kúpiť na bežky mohérové pásy aby s nami mohla "bežkať" do kopca. Viete mi poradiť akú dĺžku pásu zvoliť? Resp.bude to mať zmysel? Podļa tabuľky podľa hmotnosti by mala mať bežky dĺžky 100cm ale meria 130 tak sme volili dlhšie.
Elastix dňa 20.2. 19:57  
Trošku nerozumiem otázke. Sklznica lyží je hladká - potreba mazania stúpacími voskami? Tie pásy tam chcete nalepiť? A k dĺžke lyží. Ak je výrobcom predpísaná pre vaše dieťa podľa hmotnosti 100 cm a vy ste kúpili 148 cm, tak vám to fungovať nebude. Dieťa nepritlačí stúpaciu komoru k snehu a lyže ho držať nebudú. Odporúčam prečítať článok v ktorom popisujem ako vybrať bežky a ako to vlastne funguje: http://www.bezkar.sk/clanok.php?id=603 , článok je dlhý, konkrétnu odpoveď nájdete v bode č. 5.
Karol dňa 21.2. 12:30  
Dobry den, ako uz pan Karol povedal, moherove pasy sa lepia na bezky nato urcene, tieto bezky maju v stupacej casti vyfrezovanu cast kde sa nalepi moherovy pas aby bol potom zarovno so sklznicou. V pripade ze na klasicke bezky nalepite moherove pasy tak tie Vam tam drzat nebudu a strhnu sa. K tej velkosti lyzi - ako uz bolo spomenute v pripade beziek treba zohladnit viac hmotnost ako vysku. V pripade, ze podla hmotnosti malo mat vase dieta dlzku lyzi 100 cm a vy ste mu kupili 148cm tak ta lyza je na nu velmi tvrda a nevie ju dostatocne pritlacit v stupacej casti k snehu a preto jej lyza podklzuje v stupani. Obavam sa, ze jedine riesenie je kupa novych lyzi lebo ani moherove pasy a ani dobre namazana stupacia komora tento problem nevyriesi.
mario77 dňa 25.2. 17:22  


Zdravím. Vie mi niekto povedať ako to vyzerá tento rok s traťou na Krahuliach?
jantrgina dňa 29.1. 5:03  


Dobrý večer, vie mi niekto povedeť, či kontrolujú autá u iného okresu pri výjazde na Skalku? Chcel by som tam zajtra vybehnúť, len neviem, či sa mi oplatí ísť 200 km z BA a potom ma vrátia... Ďakujem za info
Laco dňa 15.1. 18:47  
Žiaľ kontrolujú. Strážia príjazd na Skalku buď pri Toliari pred tunelom alebo na Krahulskej križovatke. Tak isto aj z Bystrickej strany na Králikoch. Neviem ako to vyzerá na ostatných prístupových bodoch. Turček, Krahule, Kordíky. Ak by ste predsa išli z BA, tak to odstaviť pred kontrolou, vziať si bežky a na trať sa dostať pešo.
Karol dňa 16.1. 11:48  
Osobne si myslim, ze sa nedostanete ani cez Nitru. Na R1 bezne kontroluju, ci uz pri Nitre, Zvolene, alebo inych miestach.
bezkarBB dňa 16.1. 17:48  
No zastaviť vozidlo na diaľnici alebo rýchlostnej ceste nie je také jednoduché. Ešte som nevidel policajta, ktorý by sa státim pri ceste pokúšal zastaviť vozidlo idúce rýchlosťou 130 km/h. A potom, prečo by to mali robiť práve na R1? Zákaz vychádzania sa dá kontrolovať pohodlnejšie na výjazdoch z miest, príjazdoch do miest alebo priamo v mestách a obciach.
Karol dňa 16.1. 18:53  
Tak neviem, asi som sa zle vyjadril. Ale na dialniciach a rychlostnych cestach su bezne kontroly a to tak, ze proste premavku daju do jedneho pruhu a kontroluju (resp. auta prezenu cez odpocivadlo a kontroluju tak). Toto sa deje bezne aj mimo COVID. Teraz uz niekolkokrat kvoli opatreniam robili taketo kontroly na R1, ci uz pri Nitre, alebo medzi BB a ZV. Suhlasim, ze sa to da riesit aj inak, ale teraz so sprisnenim sa uz deju aj taketo veci... Bohuzial.
bezkarBB dňa 16.1. 21:26  
Mohol si sa prísť pozrieť v sobotu, aj v nedeľu ráno/doobeda na výjazd z R1 na Sliač/Sielnica (smer NR-BB). Tam boli policajti - usmernenie značením do jedného pruhu, ako niekedy, keď kontrolovali diaľničné známky. Takže žiadne, že ťa nezastavia v 130 km/h. Ako bonus bolo meranie rýchlosti :-)
Brestovec dňa 17.1. 18:46  
Iste taká možnosť samozrejme je a sám som to už zažil u nás ale aj v zahraničí. Len som nepredpokladal, že také manévre sa budú robiť, keďže zákaz vychádzania platí všeobecne, nielen pri ceste z okresu do okresu.
Karol dňa 18.1. 0:01  


Zdravím vás dnes sa mi podarilo na Kordíckej zvážnici alebo hrbočkách strariť telefón, bežkovať som bol okolo 16:30 s čelovkou. Pre nálezcu odmena istá telofón bol značky meizu. marcel.oravec.2@gmail.com
jogy05 dňa 13.1. 19:13  
Marcel obávam sa, že je po ňom. Práve teraz prechádza ratrak a ho zomele (ak si sa neváľal po lúkach). Napadlo odhadom 20cm prašanu. Kľudne mi hláste straty na číslo 0905 470 349, alebo zaneste na obecný úrad.
JMSOZKH dňa 14.1. 7:44  
Jaro, nakoniec som ho našiel 20 cm pod snehom mal som riadne štastie a ešte aj funguje, ďakukem že si sa ozval.
jogy05 dňa 22.1. 22:00  


Ahoj...nevie niekto prosím ako vyzerá zvážnica zo sedla Malý šturec smerom na Kráľovu studňu? Aspoň koľko je tam snehu...Díkes.
cipo11 dňa 9.1. 19:48  
Písal o tom "cipo11" v snehových správach.
bezky dňa 11.1. 13:34  


Ahojte, boli ste niekto v týchto dňoch na Brestovej ak áno je trať upravená na CT ďakujem za info.
Kalinko dňa 7.1. 19:47  
Brestova je preslapana bezkarmi, skialpinistami pesiakmi. Podmienky su fajn, pripadnuty vcerajsi sneh dnes dobeda ešte sice ratrak neprešiel, ale na klasiku to vôbec nevadí. Mne sa dalo vykorčuľovať celou tratou az na Zeleznu branu. Vdaka vsetkym ktori prepilili kalamitu. Pre zv okres je to jediny pristup na kremnicke trate pocas obmedzeni.
bezky dňa 7.1. 21:22  
Dakujem za info zajtra skúsim .
Kalinko dňa 7.1. 21:28  
Ahojte. uz som to tu pisal, ale zopakujem, lebo mu patri velka vdaka - trat Brestova-Zelezna brana upravuje, aj prepiluje, odhrna cestu p. Kartik, vo svojom volnom case a za vlastne!
Brestovec dňa 8.1. 22:54  
Veľká vďaka! Aj by som prispel finančne, pretože je to pre mňa jediná možnosť na Železnú bránu. Ďakujeme.
pjontro dňa 15.1. 19:59  


Dobrý deň bežkári, pozrite Club Slovenská strela na Strave. Zdieľajte mapy a dojmy z trasy
GusB dňa 7.1. 11:22  
Všetko dobré v tomto roku 2021, veľa zdravia, šťastia, úspechov prajem používateľom, návštevníkom tohto fóra, bežkárom a hlavne ľuďom, ktorí sa starajú o bežkárske trate (úprava, údržba, odstraňovanie popadaných stromov.)
tibor35 dňa 1.1. 21:56  


Ahojte, zial, situacia okolo bezkovania sa v suvislost s opatreniami vlady zmenila. V tejto chvili spracovavame informacie a v pribehu zajtrajska podame info. Je ale jasne, ze bezkari z inych okresov sa zrejme na Skalku nedostanu /alebo len vo vynimocnych pripadoch/. My vsak trate budeme priebezne upravovat, aby sme udrzali ich urcitu kvalitu. Prajem vsetkym pekny Silvester. Roman B.
cyklosante dňa 31.12. 21:44  
Zdravim Vas Roman, vdaka za upravu. My Zvolencania prideme z Brestovej, aj ked aj tam su popadane stromy, ale da sa prejst.
Brestovec dňa 1.1. 19:53  
Tak, ako som vcera informoval, bezkovanie na Skalke je nadalej umoznene. Trate sa budu udrziavat na potrebnej urovni. Prajem vsetkym zdravie, stastie a pohodu. RB
cyklosante dňa 1.1. 21:06  
Zdravím. Veľmi pekne ďakujem za úpravu tratí. Ja som z BB, budem chodiť od Králik alebo cez Tunel. Žiaľ, akoby sa to celé kazilo: Králiky zavreli parkovisko - keď nie lyžiari, tak nikto, Šachtičky sú rozbité, Donovaly na bežkárov kašlú. Snehu je, mohli by sme si užiť ale ... 😣
martin201 dňa 4.1. 9:43  


Caute bezkari. Iba sa chcem uistit, že na Skalke na stadione netreba ziaden covid test ked chcem bezkovat. Nikde som nenašiel info o tomto.
MartinPE dňa 30.12. 9:23  
Nie netreba. Antigénový test nie starší ako 72 hodín potrebujú zjazdári pri používaní vlekov a lanoviek.
Karol dňa 30.12. 16:51  


Krásne prežitie vianočných sviatkov v pokoji a v pohode všetkým priaznivcom bežeckého lyžovania a v novom roku 2021 veľa zdravia, šťastia a úžasných zážitkov v zasneženej stope. Admin www.bezkar.sk
Karol dňa 24.12. 11:09  


Bežecké lyžovanie má počas lockodownu (zatiaľ) zelenú. Povolené sú aj požičovne a servis lyží. Správajme sa zodpovedne na ceste za snehom a aj počas behania na tratiach. Pri vzájomných stretnutiach s priateľmi dodržujme odstup so súčasným prekrytím dýchacích ciest. To je to najmenej, čo môžeme v tejto vážnej situácii pre naše zdravie urobiť.
Karol dňa 18.12. 18:42  


Ahojte bežkári, na Čerovici v Nízkych Tatrách chceme vytvoriť nové bežkárske stredisko. Na technické vybavenie nám ale ešte chýbajú prostriedky. Práve prebieha verejná zbierka, vďaka ktorej budeme môcť pripravovať profesionálne bežkárske trate. Ak môžete, prispejte či už ako jednotlivec alebo firma, každý príspevok sa počíta: www.startlab.sk/projekty/1750-bezkarske-trate-na-certovici Ďakujeme!
certovica dňa 29.11. 17:58  


Priatelia bežkári. Na Skalke pri Kremnici napadlo za včera cca 15 cm snehu. Mnohých z vás to určite láka vybehnúť si na bežky. Podľa informácií je však cesta na Skalku uzavretá a neprejazdná pre veľký počet popadaných stromov od ťažkého snehu. V stredisku tiež nie je elektrina a s veľkou pravdepodobnosťou sú popadané stromy aj na tratiach. Dnešné oteplenie a zajtrajší dážď urobia svoje a sneh sa roztopí. Na naozajstný začiatok sezóny si tak musíme ešte počkať.
Karol dňa 15.10. 7:37  


Dobrý deň, viete mi dať info, ako bude prebiehať BS dňa 07.03.2020 - "Južný okruh" smer Hostinec? Štart o 10:00? Smer - trasa? Ďakujem Tibor
tibor35 dňa 2.3. 18:08  
Podľa informácií na FB Bielej stopy, presná trasa BS bude stanovená vo štvrtok. Momentálne je v Kremnických vrchoch dostatok snehu ale dnešný dážď môže na niektorých, najmä nižšie položených miestach túto vrstvu zredukovať. OV BS komunikuje iba cez sociálne siete a svoju web stránku, takže tam treba hľadať aktuálne informácie.
Karol dňa 3.3. 11:46  
Karol, ďakujem za vyčerpávajúce info
tibor35 dňa 3.3. 20:52  


Zdravím,som začiatočník,začala som minulý rok klasiku na šupinách a tento rok som si zakupila fischer twin skin sport z mohérovými pásmi,problém zpočíva v tom že ma podklzuje,vôbec ma nedržia. V čom môže byť problém? v technike?je pravda že začínam ale šupiny ma držali a píšu že tento model ,,toleruje,,chyby v technike...ešte ma napadá či ich pretlačím ked mám váhu na hrane rozpätia tochto modelu.Dakujem za každu radu
patinka dňa 17.2. 12:06  
Problém môže byť v dĺžke a tvrdosti lyží. Odporúčal by som pri kúpe lyží sa vždy obrátiť na odborníkov. Aj pri zvládnutí techniky striedavého klasického behu, pri nesprávnych parametroch lyží vám budú prešmykovať. Je to v tom, že nedokážete zatlačiť stúpaciu zónu na sneh a potom sa odraziť.
Karol dňa 3.3. 11:50  


Zdravím vás 22.2 - 23.2 sa uskutoční v Čechách šumavský skimaratón touto cestou sa chcem spýťať zučastnených zo Slovenska či niekto nemá voľné miesto v aute alebo minibuse, samozrejme na cestu prispejem som z Banskej Bystrici. PS: alebo to može byť hociktorý iný maratón, cestovať v aute celý deň samemú je o držku. kontakt: marcel.oravec.2@gmail.com
Marcelora dňa 16.2. 20:01  


Ahojte, zacínam na bežkách, chcem jazdit klasiku v stope, chcem podporu stúpania. Potrebovala by som poradit, lebo cas sa kráti (zima aj výpredaje). 1. Fisher Fiber Crown - Vario Crown, šupiny na zaciatok, univerzálnejší ako nanogrip 2. Fisher TWIN SKIN Sport - najširšie, viac turistické https://www.sportisimo.sk/fischer/twin-skin-sport-ef-+-tour-step-in-ifp/229658/ 3. Fisher TWIN SKIN Power vlastnosti ako Sport https://www.sportrysy.sk/fischer-twin-skin-power-ef-ifp-tour-step-in-1819/#189 4. Salomon Aero 9 Skin https://www.sportisimo.sk/salomon/aero-9-skin-+-plk-access/228364/?varianta=1410206 5. Madshus Ultrasonic Intellgrip - najužšie, najlahšie https://www.sportisimo.sk/madshus/ultrasonic-intelligrip-+-nis-perf-cl/229644/ základná otázka pre mna je.. Su Salomon Aero 9 Skin alebo Madshus skiny ovela lepšie na sklz ako Fisher Fiber Crown ?? Budem vdacna za jeden, dva názory.. Dakujeeem
surikata dňa 7.2. 0:22  
Zdravim, kolko ludi, tolko nazorov. Zamocete sa medzi "informaciami". Treba ist do takej predajne, kde Vam budu vediet poradit.U nas mate navyse moznost si bezky pred kupou vyskusat. Tazko najdete vhodnejsi sposob vyberu beziek. P.s.tabulky vyrobcov su orientacne, realita je trochu ina.
cyklosante dňa 7.2. 15:09  


Ponukam 2 miesta na preteky JIZERSKA 50 za vyhodnu cenu 2 krat 50 EUR (Aktualna cena cca. 90 EUR).Jazdime na tento pretek spolu s otcom ale bohuzial som si pri treningu v Ramsau vyklbil rameno, tak nepobezim. Tento rok je venovany 50 vyrociu expedicie Peru - ucastnik dostane pamatnu mincu. Prevod stratovneho cisla je mozny. Viac info tu : https://jiz50.cz/proposition.front.race/detail/3 Mame zaplatene i vyzivove balicky od Enervitu a parkovanie na mieste pre jedno auto. Platba moze prebehnut az nasledne po vyzdvihnuti cisel. V pripade zaujmu / otazok prosim piste na richard.staron@gmail.com a uvedte tel. kontakt - potom zavolam.
RichardStaron dňa 30.1. 12:06  


V sobotu a nedeľu 1. - 2. 2. 2020 sa na Skalke konajú Majstrovstvá SR v lyžiarskom orientačnom behu. Plánovaný čas v sobotu je 12,00 - 15,30, v nedeľu 10,30 až 12,00. Bežecké trate nebudú počas pretekov uzavreté, ale je potrebné si dávať pozor, pretekári nebudú dodržiavať odporučené smery pohybu na tratiach a môžu prísť z ktorejkoľvek strany. Informuje Peter Ďurčo
Karol dňa 30.1. 10:54  


Hľadám partaka na bezkovanie v okolí Žiliny Kysúc a Terchovej pripadne viac ja zaciatocnik, uvítam niekoho kto tiež rad chodí na potulky prírodou pripadne by poradil a zasmial sa na pádoch :)
Freeskier dňa 26.1. 16:23  


Dobrý deň, viete mi poradiť dobrý kurz bežeckého lyžovania pre začiatočníkov vek 60+. Voľakedy veľmi dávno (80. roky 20 storočia) som chodieval na bežky rekreačne, ale veľmi rekreačne. Pani voľakedy lyžovala, bežky zatiaľ neskúšala. Ideálne s ubytovaním a požičovňou. Termín 9-16 februára.
goldenmaestro dňa 15.1. 11:38  
Aj na tejto stránke nájdete články a odkazy na kurzy bežeckého lyžovania. Nemám skúsenosti s metodikou a neviem teda posúdiť vhodnosť kurzu pre vek 60+ ale môj názor je, že začať s bežkami nikdy nie je neskoro a preto si myslím, že na veku nezáleží. Držím palce.
Karol dňa 16.1. 10:47  
Zavolajte do CykloSante Kremnica. Myslim, ze by Vam vedeli dat kontakt na instruktorov.
MartinPE dňa 16.1. 11:01  


dobry den, chcem vas poziadat o pomoc pri vybere bezeckych lyzi, viazania a palic. tento rok som si kupil bezecke boty na skate Fischer RC5 Skate 2019/20. potrebujem k nim bezky na skate, viazanie a palice.. nie som zaciatocnik, ale ani pretekar, skor pokrocily, ktory ma bezkovanie ako zimny kondicny sport. mam 181cm a 96kg. doporucte mi prosim vhodne lyze v strednej cenovej kategorii. neviem ci maju byt stiff alebo pre moju vahu extra stiff. viazanie na tu topanku by malo byt Turnamic (Rottefella NNN). palice, kvôli vyssej odolnosti, hlinikove. dakujem
MarFil dňa 14.1. 10:42  
Veď ste všetko popísali čo potrebujete. Na vašu hmotnosť to budú lyže tvrdšie a dlhšie ale to si už musíte odskúšať v špeciálnom obchode. Žiaľ na Slovensku je ich málo, neviem odkiaľ ste ale určite by Vám vedeli poradiť v predajni Cyklosanté v Kremnici. Ak je to pre Vás ďaleko tak na internete nájdete tabuľky výrobcov lyží kde nájdete odpoveď. Dĺžka a tvrdosť lyží sa odvíja od hmotnosti. Zabudnite na pravidlo, že bežky by mali byť o x cm dlhšie ako je výška postavy.
Karol dňa 16.1. 10:42  
dakujem za odpoved. takze 191 je vela?
MarFil dňa 16.1. 13:36  
191 asi veľa nebude, ja mám 80 kg a 187 cm lyže. Záleží aj od tvrdosti. Na Vašu hmotnosť určite stiff.
Karol dňa 17.1. 1:23  


Ahoj. Nemá náhodou niekto skúsenosť s posunutou prednou tyčkou na lyžiarke, ktorá sa zachytáva do viazania SNS? Pri páde sa mi mierne na jednej strane posunula a to spôsobilo, že je to milimetroch vyosené a päta nezasadá do viazania. Neviete, či je to len v gume zaliate alebo je vnútri konštrukcia? Prípadne kde v BA a okolí by to vedeli zoservisovať? Ďakujem
Maarox dňa 9.1. 9:40  
Ja som to vyriesil tak, ze som pilkou na zelezo upravil drazky na topanke na pate.
dedo dňa 9.1. 12:02  
Je to len zaliate, ale tá tyčka je v podrážke zahnutá smerom dozadu k päte.
dzajro dňa 9.1. 12:09  


Nazdar, potreboval by som poradiť. Na bežkách len začínam, mám bežky určené na skate, pričom sa na nich najskôr chcem naučiť klasiku a neviem, aké dlhé palice by mi boli adekvátne. Ak sa neskôr budem venovať výhradne korčuľovaniu, do dvoch párov rozdielnych veľkostí investovať veľmi nechcem. Mám výšku 175 cm, na skate by som tak tabuľkovo mal mať 158 a klasiku 149 cm. Bolo by možné ísť do veľkosti medzi tým bez toho, aby moja technika utrpela?
DusanF dňa 9.1. 0:15  
Dusan zdravim. Cele zle! Netrvrdim, ze na skate lyziach sa neda ist klesicky, ale.a Tvoja posledna otazka-ano, utrpi vyrazne Tvoja technika. Ides na to zlou cestou!!!
cyklosante dňa 9.1. 5:59  
Presne tak, to jednoducho takto nejde. Taktiez nehovoris nic o obuti, predpokladam ze mas skate boty, na klasike tym padom chodilo poriadne neohnes. Jedny palice vo velkosti medzi skate a classic, to na co sa pytas, nebude poriadne fungovat ani pre jedno. Ak si nechces postavit set na klasiku, tak si to par-krat pozicaj, a postav si korektny set na skate. Osobne si myslim, ze prave striedanie treningov klasiky a skate je najlepsia cesta. Uvidis sam ....
skitrab dňa 10.1. 15:52  
Igor, zdravím, uvedená dĺžka 158 cm je na Tvoju výšku v poriadku. Pri ich používaní na klasike to vôbec nevadí. Techniku klasiky to nejako neovplyvní, dôležitá je ale pri skate koordinácia pohybov. Len toľko, treba to skúsiť.
Rydley dňa 9.1. 8:55  
Behat klasiku s dlzkou palic na skate a tvrdit, ze to neovplivni techniku je dost divne....ale kazdeho vec.
cyklosante dňa 9.1. 9:29  
Riešil som podobný problém. Aby som nemusel mať dvoje palice rôznej dĺžky, tak som si vyrobil palice, kde si môžem dĺžku nastaviť podľa potreby. Za pár sekúnd si z palíc na korčuľovanie spravím palice na klasiku a naopak. Funguje to na princípe ako sú nastavenia rôznej dĺžky na turistických paliciach.
turcyk dňa 15.1. 9:48  


Zdravím ,chcem sa opýtať , viete mi poradiť , kde presne v ABL snow na štrbskom plese sú skrinky na úschovu veci ? Ďakujem .
majofisher dňa 1.1. 18:34  
Ahoj, sú v bielom stane priamo v areáli.
matjsk dňa 7.1. 19:12  


Ahojte, chcem sa spýtať či náhodou niekto nevie ako to vyzerá v Salamandra resorte. Prípadne Červená studňa v Banskej Štiavnici. Ďakujem
zuzkaHN dňa 30.12. 11:50  


Ahojte. Hľadám niečo medzi skiaplpom a bežkami. BC je k tomu najbližšie, ale chcem sa opýtať, či exzistuje niečo ako BC, ale s tým, že by sa dala napevno pripnúť päta pri zjazde. Resp. či nemáte niekto skúsenosť možno z nejakou jednoduchou úpravou, možno aj po domácky vyrobenou? Veď musí niečo také byť. Či? :-) Vopred ďakujem.
Juto dňa 7.11. 18:08  
Medzi BC a skialpom je jeden podstatný rozdiel. Pri skialpe len šúchaš lyže, nezdvíhaš (nezáleží až tak na hmotonosti ), pri BC je efektívnejšie pri odraze lyžu aj zdvihnúť (každý gram dole je dobrý). A preto buď máš BC (existujú aj lyže široké ako skialp) alebo máš skialp.
dzajro dňa 20.11. 9:54  


Ahojte som tu nový, chystám sa na tento šport a riešim nákup techniky, hneď na začiatku sa neviem dopárať akú veľkosť lyží potrebujem, problém je totižto váha...vážim 84 pri výške 172..podľa kadejakých tab. čo som našiel na nete a ktoré prihliadajú na váhu (ževraj tak to je správne) by som si mal kúpiť temär dvojmetrové lyže..ako to je prosím poradťe mi. Ďakujem
ludefu dňa 25.6. 9:29  
Zdravim, je toho dost vela ohladom toho, ako si vybrat spravne material. A hlavne zaciatocnik moze mat z roznych "info" poriadny gulas. Z mojich skusenosti je asi najrozumnejsie navstivit predajnu, kde Vam budu vediet poradit s vyberom. A ak by ste sa rozhodli pre nas, kludne sa ozvite.Budeme radi.RB
cyklosante dňa 25.6. 9:57  
Ahoj. Ako uz napisal pan Beres, je toho celkom dost co treba zohladnit a urcite by som aj ja odpourcal navstevu predajne s danym sortimentom a vyskusanie viacerych modelov. Pekny clanok k danej teme bol propagovany aj prostrednictvom bezkar.sk, konkretne na stranke: https://www.kurzybezkovania.sk/l/ako-si-vybrat-vystroj-na-bezky/ Zalezi od modelu bezky, ale popravde kvoli tym 'par kilam navyse' :P dlzka beziek na klasiku moze kludne byt 10cm+ oproti tvojej vyske. Osobne by som rozdiely v rozmedzi par cm nevidel ako zasadny problem. Prajem vela trpezlivosti pri citani, skusani a rozhodovani sa ;)
rudobb dňa 7.7. 17:14  


Ahoj. Vie niekto info ako to vyzera v Javornikoch na magistrale v okoli Makova?
MartinPE dňa 28.2. 10:45  


Priatelia, neviete ake su podmienky na bezkovanie v Terchovej, resp. Vratnej doline? Chystame sa tam ist cez vikend polyzovat a rozmyslam, ze si zoberiem aj bezky. Dakujem za vsetky informacie k teme😉 Lubica
Lubica dňa 27.2. 20:56  


Priatelia bežkári, chcem sa prihovoriť touto formou užívateľovi Muro09 bez toho aby som tým sledoval vyvolávanie emócií ale nedá mi aspoň v krátkosti. Server Bežkár.sk bol založený takmer pred desiatimi rokmi s cieľom prinášať informácie pre priaznivcov bežeckého lyžovania najmä o podmienkach pre tento krásny šport a poskytnúť priestor pre výmenu skúsenosti medzi ľuďmi rovnakého zamerania. Preto som veľmi vďačný za každý príspevok a snehové správy od ľudí, ktorí to robia pre nás všetkých aby sme sa dozvedeli, aké sú podmienky a upravenosť tratí. Popularita bežeckého lyžovania za ten čas rapídne narástla, čo ukazuje aj aktivita bežkárov na tejto stránke a ostatných platformách na internete. Vždy sa však nájdu ľudia, frfľoši, ktorým niečo nevyhovuje a potrebujú to prezentovať. Pán Muro09, osobne Vás nepoznám ale spoznal som Vás cez Vaše príspevky tu na tomto serveri. Viem, že ste odporcom upravených tratí, klasik, ktorý s nostalgiou spomína na "staré dobré časy", keď sa behalo v čerstvom prašane po pás v snehu a stopu ste si prešľapávali sami. Neberiem Vám to. Odvtedy sa objavila aj voľná technika a pribudli aj ľudia, ktorí si aj klasickou technikou chcú zašportovať a užiť si pri bežkovaní rýchlosť a cibriť techniku napríklad aj preto, že sa radi zúčastňujú pretekov, ktorých sú v Európe desiatky. Pre nich sú aj každodenné informácie o podmienkach upravenosti tratí veľmi dôležité aby vedeli, či sa oplatí merať desiatky, možno aj stovky kilometrov za tréningom. Ak Vás takéto informácie nezaujímajú a sú otravné, tak ich nečítajte ale prosím, neznechucujte ľudí, ktorí si dajú tú námahu aby informácie o podmienkach zverejňovali, pretože mnohí ľudia sú im za to vďační. Ďakujem za pochopenie. Admin.
Karol dňa 26.2. 10:06  


Ešte moje t.č.: 0905 980 757
Boris78 dňa 23.2. 21:14  


Ahojte bežkári, chcem sa opýtať či sa niekto nechystá na diaľkový beh v seriáli Euroloppetu? Ak by ste mali voľné miesto, rád sa pridám. Ďakujem. S pozdravom Boris zo Zvolena
Boris78 dňa 23.2. 17:16  
Ahoj som podobný prípad ako ty tiež by som sa chcel zúčastniť niektorých behov z tejto serie o týždeň je jeden v rakúsku Int. Ganghoferlauf silno nad ním rozmýšlam, ale samému sa mi ísť autom nechce. marcel.oravec.2@gmail.com
Marcelora dňa 2.3. 19:39  


Preteky končia o 13:00 v piatok 8.2.2019
silvercord dňa 7.2. 9:07  
Na skalke
silvercord dňa 7.2. 9:09  


Ahojte, nevie mi niekto povedať, či sú tento víkend na Skalke preteky? Na webkamere vidno na štadione mantinely a siete na vytýčenie tratí. Chcem ísť niekde zasvätiť malé vnučky do bežkovania, tak aby sme sa tam nemotali.
Lubomir dňa 7.2. 8:48  


Bežkári z KE hľadajú dvoch parťákov do auta na bežkovačku do poľských Jakuszic v termíne 28.2-3.3.2019/3noci/. Odchod z KE je ráno vo štvrtok 28.2. po trase PO,PP,Podspády,Nowy Targ. kontakt:Ján Nemec,mobil:0907907348
bezkar2 dňa 6.2. 16:42  
mám ešte nejaké 3 dni starej dovolenky....pred mesiacom som tam bol- v jizerkách, hl. stan v liberci...snaha je...pošlite mi ubytovanie, približné trasy na tonyro1sk@yahoo.co.uk, možno to zladíme...tony PO
tonyro1sk dňa 8.2. 6:30  
Súhlasím s vaším názorom, ale nezabudnite, že to tak nie je vždy! https://www.gastromania.sk/misy_okruhle_z_melaminu/misa_okruhla_z_melaminu_cierna_oe_300_mm_aps_balance.html
dalibor dňa 22.7. 12:55  


Milí bežkári, na základe informácií zo ZAaRES Banská Bystrica, nie je možné prispievať v tejto sezóne 2018/2019 na úpravu tratí dobrovoľným príspevkom na účet ZAaRES. Pred budúcou sezónou sa dozvieme či a ako budú riešené príspevky pre upravovateľov tratí v Kremnických vrchoch.
Karol dňa 4.2. 14:36  
Táto sezóna je nejaká divná,za úpravu tratí v Kremnicých vrchoch už nikto od nikoho nič nepýta.(napriek tomu som dal 30€ za známku v Kremnici) My (naša komunita bežkárov) chceme platit, a mat zato častejšie upravené trate! Tak kde je problém?
OldWolf dňa 6.2. 21:41  


dá sa prejsť lipt.kokava-podbanské a ďalej na tichú dolinu? je tam stopa prešľapaná bežkármi, či pochodená turistami?
tonyro1sk dňa 4.2. 13:29  


Zdravím vás chystá sa niekto o týždeň 8-10.2 na jizerskú 50 do česka z BB a okolia autom alebo minubusom rád by som sa pridal a samozrejme poskladal na dopravu.
Marcelora dňa 2.2. 21:04  


Ahojte mrzi ma ze od pondelku nieje upravena zvaznica od pršian ,lebo je to nadherna trasa.Ak by ste mali nejake info tak dajte mi vediet 😉
Adrian dňa 31.1. 20:43  


Ahojte neviete ci je upravena trat na Sachtickach po pondelkovom snezeni? Voprad vdaka za nejake info. Zuzana
Azuzi dňa 31.1. 6:42  
áno, včera 30.1. to upravili. Dnes sme tam boli. Len sem-tam bol sneh hlbší, väčšinou parádna trať.
aesel dňa 31.1. 15:14  


Stratena kamera GOPRO 6 na SKALKE - Biela Stopa Juh(medzi slobodnym a hostincom) -27.1.2019 Dnes sa mi podarilo vytratit kameru Gopro na juznej trase. Ak su nejake informacie, budem vdacny, minimalne za pamatovu kartu. Dakujem pekne, Martin - 0903651992
Martinboro dňa 27.1. 18:51  


CABANKA - Biela stopa. Ahojte bežkári a fandovia! Túto sobotu a nedeľu 26-27 januara členovia Kordíckeho hrebenáku a občania Kordík prídu po 30 rokoch fandiť na Cabanku! Pozývame Vás. Nejaká kapustnička bude, možno aj klobáska, pivko a. Von bude ohník na zohriatie a upečenie slaninky. Zabavíme sa! Z Kordíckeho sedla do Kordík samozrejme na sáčkoch!!!
JMSOZKH dňa 24.1. 21:29  


Otazka na Admina - ak napisem snehovu spravu a niekto to komentuje, nijako sa nedozviem, že tam pribudol nejaký komentár. Jediná moznost je priebezne sledovat svoj prispevok. Tiez ak ja niekomu inemu komentujem snehovu spravu a on alebo niekto iny odpovie/prida dalsi koment, nijako sa o tom nedozviem. Nie je mozné nastavit funkcionalitu - automatickú notifikáciu na email o tom, ze niekto pridal príspevok do diskusie, v ktorej som aj ja?
MartinPE dňa 23.1. 9:49  
Podstata zavedenia komentárov k snehovým správam je tá, že umožňuje do existujúcej správy doplniť ďalšie informácie k popisovanému stavu, prípadne ďalší pohľad na aktuálnu snehovú situáciu na trase, ktorú správa popisuje. Nemalo by sa v snehovej správe širšie diskutovať o iných problémoch. Uvediem príklad. Ak niekto napíše snehovú správu a podľa môjho názoru niektorý parameter nie je presný, alebo sa v krátkom čase na trati niečo zmenilo, tak to v komentári uvediem aby som to nemusel zverejňovať v samostatnej snehovej správe. Snehová správa je určená užívateľom a nie jej autorovi aby si konfrontoval názory iných na jeho informácie. Preto notifikácia nie je potrebná a skôr si myslím, že ani nie je žiadúca. Iná možnosť je zavedenie notifikácie na reakcie vo fóre a diskusie pod článkami. Tieto notifikácie plánujeme nastaviť. (admin)
Karol dňa 23.1. 11:38  
Vdaka za vysvetlenie. Notifikacie vo fore a pod clankami budu fajn. Ja som konkretne riesil situaciu ked som chcel ist bezkovat na miesto spomenute v snehovej správe, ale nikdy predtym som tam nebol a autora snehovej správy som prosil cez komentár o vysvetlenie ako sa tam dostanem. Autor nereagoval (lebo ho nenapadlo priebezne kontrolovat komenty k svojej starej snehovej správe) a ja som tiez kazdy den marne kontroloval ci mi niekto neodpisal.
MartinPE dňa 23.1. 13:23  
Rozumiem tomu, ale asi by bolo lepšie napísať sem na fórum, kde sa najnovšia téma zobrazuje úplne navrchu a tak ju vidia všetci návštevníci stránok.
Karol dňa 23.1. 14:12  


Priatelia bežkári, stále platí ponuka voľných štartov na seriál pretekov SkiTour v Českej republike pre registrovaných užívateľov. Záujemcovia, prosím píšte na mail adminovi.
Karol dňa 21.1. 10:01  


Úprava tratí v Kremnických vrchoch. Zdravím všetkých vo spolok. Chcel by som sa opýtať, čo sa deje s úpravou tratí,keďže každému je zrejmé, že úprava nie je ani zďaleka taká aká bola vlani aj napriek priaznivým podmienkam. (hlavne Kremnická strana je neporovnateľná s minulým rokom) Je mi jasné, že to nie je jednoduché, (všetci vieme ako je to s financovaním zo strany rôznych inštitúcií aj napriek výraznému záujmu a bežecké lyžovanie za posledné roky)tak som chcel len poprosiť o nejaké info ak sa môže niekto vyjadriť. Dúfam, a všetkým priaznivcom prajem, že si užijeme ešte čo najviac zážitkov na bežkách v tejto prekrásnej lokalite. Ďakujem.
stanley dňa 16.1. 6:52  
Zdravim vsetkych-v kratkosti:v polovici decembra sa dohodol medzi zainteresovanymi stranami system upravy bezeckych trati, s ktorym vsetci suhlasili. Nebudem tu rozpisovat kto, kedy a za co...to by bolo na dlhsi clanok. Zial, neplnia sa dohodnute veci, na ktorych sa dohodlo a tu je vysledok. Uz sa ale intenzivne pracuje na naprave stavu a som prevedceny, ze v najblizsich dnoch dojde k znormalizovaniu situacie.
cyklosante dňa 16.1. 9:57  
Bola by veľká škoda pre všetkých bežkárov keby to zostalo tak ako je to teraz. A bolo by to nerozumné.Veľká vďaka za odpoveď.
stanley dňa 16.1. 11:57  
Roman, vďaka za reakciu a len pripomeniem, že aké boli zámery pred sezónou sa podrobne môžeme dočítať v článku http://www.bezkar.sk/clanok.php?id=522. Tiež verím, že sa to skoro napraví a dostaneme sa do podmienok, na ktoré sme si už na Skalke zvykli.
Karol dňa 16.1. 13:47  
Všetko je vývoj. Niekto chce menžester a niekto panenskú... Našťastie /na nešťastie/ nám sneží...
JMSOZKH dňa 17.1. 0:55  
Presne som toto chcel poznamenať, situácia je o dosť horšia oproti minulému roku. Cez týždeň zvyknem chodiť z Králik, väčšinou chodím skorej ráno, keďže musím stihnúť ísť aj do práce. No tento týždeň a aj cez vianočné prázdniny sa mi niekoľkokrát stalo (a to som išiel neskôr), že nebolo vôbec upravené. To sa minulý rok nestalo, aj keď husto snežilo, ráno bolo vždy spravené. Dnes som sa teda nachystal a zobral som si skialp, že vybehnem hore pozrieť na hrebeň, tam snehu po kolená, takisto nič spravené. Ja rád zaplatím, za úpravu, vždy som kupoval aj nálepky, aj 2 eurá platím keď je za čo, ale táto situácia čo je v poslednom období sa mi nepáči. Na tento rok som si kúpil parádnu novú výstroj, po skúsenostiach z minulého roka, ale bohužiaľ som ju dokázal poriadne využiť pár krát, aj to len cez víkend, bol by som rád keby sa situácia zlepšila a aspoň z časti sme sa priblížili k situácii z minulého roka. Dokonca som sa dopočul od iných bežkárov, že Tajovskú zvážnicu už nebudú upravovať, pretože tam ide prebiehať ťažba. A to som na začiatku roka čítal na tomto fóre, že sa dohodli na neťažení..
jezko dňa 16.1. 16:01  
Nedá mi ešte aby som nenapísal tiež svoj krátky komentár: Dnes sme s partiou chceli ísť na Skalku z BA, no to by dopadlo ak by som si nezistil aktuálnu situáciu. Absolvovať 400 km zbytočne by bolo naozaj kruté ponaučenie. Iste, dva dni snežilo, fúkalo ale udržať v upravenom aj keď nie ideálnom stave aspoň päťku na štadióne a inlajnku by sa snáď dalo. Na Štrbskom Plese napadlo minimálne toľko isto snehu ak nie viac a aj keď neskôr, predsa upravili aspoň časť trate. Toto je nekonečný príbeh v Kremnici. Ak nepadá, zle je, ak padá, tak ešte horšie. Žiadali sme aby sa za úpravu platilo, konečne, aj keď to má ešte ďaleko od skutočného spoplatnenia (žiadne kontroly, platí len ten kto chce), aj tak sa vyzbiera dosť peňazí na to aby bolo na úpravu nonstop, teda každý deň, keď je dostatok snehu. Ľudia zo širokého okolia ponúkajú peniaze za žiadanú službu, tak sa už toho konečne chopte kremničania !!!
Karol dňa 16.1. 16:47  
My sme tú cestu z Nitry dnes išli, príchod 12.00 Skalka. Neveriac očiam (nič upravené!),Z dlhým nosom sme išli domov.240km hore/dole Ďakujem zainteresovaným za pekný deň.
OldWolf dňa 16.1. 16:58  
Dobrý deň, k tomuto sa za našu organizáciu musím vyjadriť. Samozrejme, môže sa stať, že natrafíte na dni, kedy naše trate nie sú upravené. Ale skutočne ste museli mať veľkú smolu, pretože naša štatistika úprav hovorí niečo iné. Upravujeme trate z obce Králiky a spolu je to v Kremnických vrchoch 45 km. Takže k dnešnému dňu sa trate upravujú cca mesiac, takže pripájam krátku štatistiku za 30 dní: Králiky - Hostinec 12 úprav, Králiky - Skalka 12 úprav, Králiky - Chata nad Tajovom - Kordíky (vlek) 14 úprav, Králiky - Kordícka zvážnica - Kordíky 11 úprav (tu sa navyše upravujú aj Hrbočky a po novom aj Tabla), Králiky - Horné Pršany 5 úprav a bežecký štadión Králiky 6 úprav. Takže trate sú upravené prinajmenšom každý tretí deň. A boli aj dni, kedy bol Roman v ratraku 4 dni po sebe! Na konkurenčnom portáli, kde sa dá sledovať GPS záznam ratraku online svieti Roman pomaly každý deň...Kto má záujem, mám u seba dennú štatistiku. Doteraz ratrak za ten mesiac najazdil asi 750 km, a keďže sa upravuje obojsmerne je to asi niečo cez 400 km tratí. Je to zatiaľ rekord za posledné roky. Aj pre mňa je novinka, že Kremničania majú nejaké nezhody, tiež som si všimol iba, že upravujú menej. Za nás ale všetko nateraz funguje. K dnešnému dňu: dnes bol upravený štadión, Králiky - Kordíky (vlek), Kordícka zvážnica a Hrbočky. Trate na Skalku, Hostinec a Pršany včera, tie už môžu byť zapadnuté a zafúkané... A k Tajovskej zvážnici - osobne som komunikoval so zástupcami Lesov SR a urbárov a v tejto sezóne sa žiadna ťažba neplánuje. Keby ste mali ešte nejaké otázky, kľudne sa na mňa môžete obrátiť. Ing. Matej Libič (ZAaRES Banská Bystrica)
ZAaRES dňa 16.1. 18:16  
Zdravím Vás p. Libič. Vidím, že som tu rozprúdil celkom diskusiu. Mal som však na mysli úpravu Kremnickej strany. Trate ktoré upravuje túto sezónu ZAaRES sú fajn a frekvencia úprav ďaleko väčšia ako na strane Kremnickej(hlavne mimo okolia štadióna).Samozrejme, keby že je to opačne tiež by to bola škoda, nakoľko obe strany spolu neodmysliteľne súvisia a tvoria (aspoň pre mňa) neodmysliteľný celok (škoda , že sa nedá pri úprave fungovať ako jeden celok. Ale to je o inom už). Pevne dúfam, že sa podarí situáciu vyriešiť (vzhľadom na podmienky ktoré tu v okolí máme). Čo by inde za to dali. Ešte by som spomenul jednu vec, ako je uvedené vyššie. Každý kto je uvedomelý a vie čo takáto starostlivosť o úpravu znamená sám prispeje smiešnou sumou 2€ (skúste ísť bežkovať do Álp, tiež to nebudete mať za "smiešne" 2€). Mala by podľa mňa tiež ako sa píše vyššie fungovať väčšia kontrola (spojená s "osvetou o čom to je") pások na Kremnickej strane a mal by sa zaviesť poplatok aj na strane Bystrickej. Odporcovia nech si sadnú do ratraku a upravujú cez noc niekoľko desiatok kilometrov minimálne 2x do týždňa. Držím všetkým palce.
stanley dňa 16.1. 20:48  
Dobrý deň, tak asi som mal naozaj smolu. Dnes som si zobral dovolenku, hlásili nádherné počasie, žiadne sneženie. Keďže som z BB je mi výhodné ísť z Králik, prípadne z Tajova. Rozhodol som sa ísť z Tajova, trasa mala byť Tajovská, Králickou na skalku, ísť severný okruh, potom južný (oba boli ráno písané ako upravené) no a naspäť od Hostinca dole do Králik a potom do Tajova. Skončil som na Králikoch, zvážnica neupravená a naozaj to nevyzerá, že by to včera prešiel a len to zapadlo či zafúkalo. Tajovská tiež nebola bohviečo od včera. Ale áno rozumiem nie každý deň sa dá, len mám akosi smolu. Jozef Krumpol
jezko dňa 17.1. 14:29  
Ahoj. Prilož fotky na budúce ak sa dá. Trať s Králik na Kordícky vlek bola upravená včera cez obed. Vravíš nie bohvie čo? Čerstvý komentár "nabezky" píše niečo iné. Neviem kde si sa dočítal, že bola upravená aj z Králik na Hostinec? - nebola. Roman má pokazenú frézu tak to nešlo na Tip Top. Dnes ak opraví a nehodí kľúče od ratraku niekde...tak sľúbil že pôjde doupravovať trate. Vážte si prosím Romanovu prácu! Nie je to len o vození, keď Vy práve búvate. Prikladám odkaz na fotky z dnešného dňa na Kordíckej zvážnici KZ a Hrbočky. https://drive.google.com/open?id=101zmcthXj5nIPHm3CGAcW8SSYryWxz-l
JMSOZKH dňa 17.1. 15:00  
Prepáčte, neviem prečo máte na mna takýto tón. Ja predsa nekritizujem, len konštatujem, že mám teda zrejme smolu keďže sa mi podarilo vychytitt neupravené trate. Pán Libic písal, že upravená trať z Kralik bola, písal aj o iných tratiach tam som sa to dočítal si predstavte. Neviem kedy bol komentujuci z “nabezky” na trati takze neviem aký je čerstvý komentár, ja mám svoju skúsenosť, len toľko.
jezko dňa 17.1. 20:28  
Tón ste zvolili Vy. Keby ste vy upravoval trate a ľudia by Vám napísali nie bohvie čo. Určite by sa Vás to dotklo. Teda mňa určite! Ľudia z BB respektíve z polôh nižšie ako 500mnm si z pokoja obývačky nevedia predstaviť že hore je iný svet!!! Ja som napr. tento týždeň nešiel 2 dni do roboty a to musím povedať že cestári robili čo mohli./Tiež im vďaka/. Prečítate si správu 2 dni starú a...Za 2 hodiny vie napadnúť aj 10cm. / napríklad v sobotu 5-1-2019/. Kritizovať je najľahšie. Nerád som si Vás pohneval, ale v čase doby nečlovečiny mi nedalo nereagovať. Verím že bežkári sú pozitívny ľudia.
JMSOZKH dňa 18.1. 6:30  
Dobrý deň pán Krumpol, Tajovská bola upravená včera (streda) aj s ďalšími trasami ako som písal vyššie. Zvážnica na Hostinec a na Sklaku boli upravená o deň skôr (v utorok) ešte počas sneženia, takže zapadli. Tiež som to písal vyššie. Momentálne naozaj nemáme kapacitu na častejšie upravovanie tratí ako v priemere trikrát týždenne, čo si myslím, že je stále super stav. Pokiaľ chcete mať čo najpresnejšie info, čo sme upravovali a kedy, sledujte stránku www.zaaresbb.sk. Nahadzujem tam priebežne informácie podľa toho, čo mi Roman hlási priamo z ratraku...Libič
ZAaRES dňa 17.1. 15:12  
Nedá mi nezareagovať, do tejto "zbytočnej" diskusie. Trate z BB strany sa štandardne upravujú prakticky po každom snežení, výnimočne nie je prejdený úsek od Tichej Kordíckou zvážnicou na Kordíky, ale na víkend je aj táto partia Kremnických vrchov 100%-ne pripravená pre bežkárov. Romanovi by sme všetci mali ruky bozkávať. Tento rok je toho snehu akosi veľa, tak majte strpenie a zľutovanie. Ak porovnáte dnešnú situáciu s tou spred povedzme piatich rokov, je to nebe a dudy...:-)))
miroBB dňa 17.1. 23:28  
Roky rokúce lyžujem v Kremnických vrchoch, či od B. Bystrice, či z Kremnickej strany a musím vysloviť jedno OBROVSKÉ uznanie a vďačnosť Romanovi Chmelíkovi za jeho profi robotu. Viem, že keď on ide na trať, tak to bude balada na lyžiach. Samozrejme, ak zlyhá technika, alebo nás príroda potrápi, tak ako teraz, tak ani on nedokáže divy. Aj keď osobne si myslím, že tie divy Roman robí :-) Priatelia, ZAaRES naozaj zaujal super prístup, aby nám bežkárom ulahodil. Nevravím, že ma nemrzí keď nemám ideálne podmienky, ale nič na tomto svete nie je ideálne. Taktiež ĎAKUJEM všetkým ostatným...(Kordícky hrebenák, Roman z Kremnice, Biela stopa), ktorí sa starajú o trate pre nás. Športu zdar a daj Boh, aby sme mali každú zimu dosť snehu a aby nám mal kto upravovať trate aj naďalej. Ingrid :-) :-) :-)
Ingrid dňa 18.1. 13:03  
Presne tak, nechapem tychto narocnych "jezkov", ktori su nestastni, ze v kazdom momente a za kazdeho pocasia ma byt vsetko dokonale, to prosto tak nefunguje. Ja nemozem povedat ani jedno zle slovo, pretoze si uvedomujem po prve: Roman, ZAaRES, cize mesto BB a vela ludi z Kordickeho hrebenaku, Skalky, Kremnice atd. to robi so zanietenim, casto zadarmo, ..po druhe je to takmer zadarmo. Takze frflosi, uvedomit si to a my ostatni sa z toho tesime, pretoze za posledne roky sa to neskutocne zlepsilo. Klobuk dole Romanovi, ze cele noci sa trapi, aby sa tie trate upravili a Roman, nedaj sa znechutit, lebo 99% ludi ti je uprimne povdacnych, mozno ti osobne nikdy nepodakuju, ale bud si isty, ze si to uvedomuju aka je to obeta. A na zaver este nieco pre frflosov, ked niekam idem, tak si najskor pozriem, aky je aktualny stav a podla toho sa zariadim. Robim to tak vzdy a tento rok som v podstate len raz netrafil a to prave vtedy, ked som si to nepozrel :). Pekny vecer.
pietro1978 dňa 19.1. 20:10  
Dobrý deň pán Libič, ak by ZAaRES mal záujem, a ak by to bolo možné, rád by som pánu Chmelíkovi pomohol s úpravou tratí. Bezodplatne, z vlastného presvedčenia a zo záujmu. Strojnícky preukaz si viem spraviť na vlastné náklady. V prípade záujmu mi kedykolvek možete zavolať. +421904560981 Fredo Riehs
Fredo dňa 18.1. 15:15  


Všetkým čitateľom veľa zdravia v r. 2019. Niele na bežkách. Perinbaba sa prekonáva, aj keď to určite do marca nevydrží. POZÝVAM záujemcov na Engadin maraton, resp. na výlet do St. Moritz ( bez štart. čísla ) Bežecký raj. Aj snežnice, skialpy, alebo len pešia turistika. Tam je priestoru dosť !! 7. - 11.3., termín je kľzavý, podla záujmu. www.raftovanie.eu PS: Čísla na Vasov beh mám stále. Pre bohatierov.
Petrraft dňa 10.1. 12:22  


V piatok 4.1.2019 som viezol autom dvoch bežkárov (bydlisko Zvolen) z Kordík do BB na Strieborné námestie. Páni, jeden z Vás si nechal na zadnej sedačke lyžiarsku čiapku SPORTSWEAR. Mám ju doma, zavolajte na 0907 351 559, aby som Vám ju mohol vrátiť. :-)
Muro09 dňa 6.1. 14:58  


Ohľadne ničenia (autá, džipy, endurá, štvorkolky, skútre, lesné mechanizmy + pešiaci) a neustáleho vytvárania /obnovovania bežkových stôp (samotnými bežkármi) v Malých Karpatoch : Možno riešenie existuje, hoci tu na Slovensku je vždy všetko ináč. Nemusíme ísť po príklady ďaleko. Bratia Česi v tom majú jasno už dlhšie. Vo veľmi dobre spracovanej televíznej relácii Běžkotoulky (v letno-jarných mesiacoch Cyklotoulky) som sa dozvedel celkom jednoduchý a úspešný recept. Priľahlé obce s prijateľnými podmienkami na bežkovanie (cykloturistiku...) vytvorili občianske združenie, ktorého činnosťou je o. i. vytváranie, údržba a starostlivosť o bežkové trate. Spoločne zakúpili skúter (skútre) na tieto stopy. Investovali, robia osvetu, propagáciu nielen týchto trás, ale celého svojho regiónu. Vracia sa im to v podobe zvýšeného cestovného ruchu, zvýšenia návštevnosti regiónu, zvyšujú sa príjmy za poskytované služby, zvyšuje sa zamestnanosť v regióne. Výsledkom je spokojnosť na všetkých frontoch. A čuduj sa svete, nikto tam tie bežkové stopy neničí. Ak sa predsa len niekto taký nájde, má smolu. Aj tu by sa na tejto báze a na takýchto princípoch mohlo stavať. Bratislava, Svätý Jur, Limbach, Pezinok...v spolupráci a v súčinnosti s VÚC by v tejto veci mohli výrazne pomôcť nielen finančne, ale i v rámci osvety a propagácie. Ak to ide napr. v tých Čechách, nevidím dôvod, prečo by to nemohlo ísť aj u nás. Alebo sme iní ako bratia Česi? Niekedy to tak vyzerá. Samosprávny kraj by napr. mohol ako gestor a koordinátor zastrešovať túto činnosť a v spolupráci s príslušnými zložkami a orgánmi - mestská, štátna polícia, ministerstvo životného prostredia, Mestské lesy BA, lesy SR, urbariáty, obce... - sa podieľať na osvete i vyvíjaní tlaku na zodpovedné orgány a inštitúcie na odstraňovaní a riešení daných problémov. No a taký snežný skúter by na tej hrebeňovke riadne bodol (je fajn, že je na tej Babe, ale to nestačí). Samozrejme sú možno aj iné riešenia, návrhy, podnety. Len treba v tom niečo r
Simi dňa 4.1. 12:21  
Súhlasím s názorom. Bežecké lyžovanie a šport vôbec je na okraji záujmu uvedených inštitúcií a našej spoločnosti vôbec. Je pravda, že za posledné roky sa bežecké lyžovanie vzmáha aj na Slovensku, sme ale stále pozadu. Chce to naozaj aby ľudia, ktorí tento šport majú radi naozaj zvýšili svoju aktivitu smerom k zlepšovaniu podmienok pre tento šport. Je to ale na dlhšiu debatu a možno to obsiahnuť v článku, kde sa dá o tom širšie diskutovať.
Karol dňa 4.1. 19:54  
Ahojte. Vždy je dobré sa učiť od druhých. Ty to robia tak, tam to robia onak. Asi každé stredisko je špecifické... Použime sedliacky rozum. Ideme strieľať pešiakov? Sú jedny z nás. Rodinný príklad: 4 členná rodina. Dvaja bežkári a 2 nebežkári. Kde majú isť nebežkári? A ešte s 1-2 psami? Nedá sa im spraviť pešiacka 1meter široká trať? Nie! lebo.... Niekto hľadá dôvodya niekto spôsoby. Nadávať sťažovať je najľahšie. Prepáčte najmúdrejších je habadej, ale výkonných je...
JMSOZKH dňa 4.1. 21:57  
Problem je, ze mnozstvo ludi su proste ignoranti. Ako priklad vcera na sachtickach. Trat nie je upravena len stopa na klasiku je ujazdena bezkami.. stretol som 2 chodcov obaja isli po stope. Druha zena s 3 psami. Ked sa spytas, ze preco ide po stope a nie vedla tak odpovie, ze tam sa velmi zabara a tu je to uz trosku utlacene...mne chodci na trat nevadia pokial su ohladuplni a pozorni. Ale chrapunov neznasam.
mario77 dňa 5.1. 7:58  
Zaujimave, ze v zahranici si toto vedia ustrazit a ludia nemaju potrebu nicit pracu a vynalozene usilie (a financie) tych, co upravuju trate. Proste tam si to ludia nedovolia. Ale je pravda, ze my sme specificky trh, vo vsetkych smeroch. Viacclenna rodina sa ma ist prechadzat tak, aby zbytocne neposkodzovala trate, tj. bud po kraji vedla stopy, alebo su aj ine cesty, kde sa neupravuje. Vsetko je o tom, ze treba chciet a nebyt ignorant a chrapun.
bezkarBB dňa 5.1. 11:50  
Jmsozkh ! Vieš o stredisku kde upravujú trať pre peších? Použité šupinače dostať za facku takze kúp deťom a nech neničia trate. Dokonca ak dáš inzerát dostaneš možno aj zadarmo. Kráčať na bežkách dokáže každý!!
dedo dňa 6.1. 9:19  
To berieš rodinku aj do bazéna pre plavcov, aj keď nevedia plávať?
dedo dňa 6.1. 9:40  
Dedo, dedo hudroš veľký. Ja upravujem trate na Kordíkach. Dvíha mi mandle keď vidím bescitného pešiaka, ale keď vidím nejedného z nás čo chodili na brigády pomáhať budovať trate pre bežkárov pýtam sa sám seba či by sme nevedeli spraviť 1m široký chodník pre tých čo nemôžu bežkovať. Dokončujem 90cm široké sane s ktorými u nás na Kordíkach budeme robiť chodníky pre pešiakov. Takže Ťa pozývam do 1 mesiaca pozrieť na niečo nemožné. Fotku z rozrobených saní dám na disk. Odkaz som zverejnil pred tým. Ja plavať neviem ale rád sa člapnem do hlbky 1.6m.
JMSOZKH dňa 6.1. 13:56  
https://drive.google.com/file/d/1gDUiFwk8qvjqovre9k0b6A-akvoC0eT9/view?usp=drivesdk
JMSOZKH dňa 6.1. 14:02  
Je to prosto primitivismus. Cesty sú dostatočne široké, aby si pešiaci mohli vybrať svoju časť. V okolí chát - známejšie strediská by sa mohly začať komerčne požičiavať snežnice. Pri ich cenne = dovezený second hand by to mohlo vyjsť na pár EUR. Navyše by takíto snežničiary vyšlapali plochu na korčulovanie.
Petrraft dňa 10.1. 12:18  


Ahojte, od dnes uz mame upravenu trat aj na sumiaci okolo chamkovej stodoly, stopa je aj na klasiku aj na skate. Dlzka trate 5km. zacina sa z adresy dolina 606, sumiac. pozicovna beziek na stranke www.ebikypodkralovouholou.sk
bezkysumiac dňa 3.1. 11:31  
po jazde sa mozete zohriat alebo si pochutnat na specialitach v pohostinstve pod ubocou v sumiaci
bezkysumiac dňa 3.1. 11:33  
14.10.2018 sme boli na Kráľovej Holi na bikoch. Neskutočne sme sa najedli u Jožka Poláka. Dúfam že je to tá istá reštaurácia ak nie tak sory. Možno nám chutilo preto že majiteľ sa poznal s P.Š. - jedného znás.
JMSOZKH dňa 3.1. 21:34  


Nevie dakto ako vizera Grajnar
Robo dňa 1.1. 21:10  
https://www.google.com/search?q=grajn%C3%A1r&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwjGr4bAhs_fAhXBkywKHW-4Bp0QsAR6BAgEEAE&biw=1301&bih=592#imgrc=R31M63US6XOW9M:&spf=1546430501746 :-)))
miroBB dňa 2.1. 13:03  


Pedro999, nedá mi nezareagovať na Tvoju snehovú správu. Roman upravoval trate v sobotu, 22.12. ráno. Medzitým snežilo, včera bol Štedrý deň. To mal opäť 7 hodín na Štedrý deň sedieť v ratraku? Zrejme nevieš súvislosti, napríklad aj takú, že všetky trate z BB strany sú závislé na jednom stroji a jednom človeku (bohužiaľ). Napokon, dnes je prvý sviatok vianočný a všetky trate sú už dnes opäť čerstvo upravené. Takže takéto komentáre o nejakých prostriedkoch, ktoré sa zrejme neefektívne minuli minulý rok, prosím, vynechaj. Nechcem vyvolať zvadu ani hádku, ver tomu, že za podmienok, ktoré tu máme, je úprava tratí zo strany ZAaRES-u nadštandardná. Pekné sviatky. Miro.
miroBB dňa 25.12. 9:44  
A kde je ta sprava od Pedra999?
milujemsport dňa 28.12. 8:32  
http://www.bezkar.sk/snehove_spravy.php, zo dňa 24.12., pohľadaj
Karol dňa 30.12. 20:33  


Admin, navrhujem pridať "Plážové kúpalisko v BB" ako jednu z tratí v Kremnických vrchoch. V princípe ide o predhorie Kremničáku, nech je už pri prvom pohľade pri načítaní stránky jasné, o aké miesto sa jedná. Ďakujem. Miro.
miroBB dňa 24.12. 11:18  
Trasa je pridaná, napíš mi ešte ako dlhý je okruh a v akej nadmorskej výške približne, nech to je čo najpresnejšie. Trať je pridaná do str. Kremnické vrchy.
Karol dňa 24.12. 15:51  
Ďakujem, ako píše Matobb, zamestanec ZAaRES-u, okruh má 800 metrov a je vo výške 360 metrov nad morom.
miroBB dňa 24.12. 21:19  
Ok, upravené no v parametroch sú zaokruhlované dĺžky na celé km, preto je uvedené 1 km.
Karol dňa 24.12. 22:09  


Ahojte.včera som našiel na skalke ľadvinku holmennkollen,neviem,či som to napísal správne.nechal som ju na recepcii relax centra.majiteľ mal červený ford cmax špz pd...
steve72 dňa 23.12. 13:56  
Na FB som našiel správu, že ľadvinku si tam zabudol Ivan B. Vďaka za oznam a odloženie, Ivan už o tom vie, tak tam snáď na neho počká.
Karol dňa 24.12. 15:53  
Ďakujem poctivému nálezcovi,dnes som si ju vyzdvihol na Relaxe. Pekné Vianoce
Marco dňa 25.12. 19:55  


Ahojte bezkari. Vcera v okoli obeda nehal som na parkovisku na Pezinskej Babe hrudny pas od Polara. Bol som ho dnes hladat, zial uz tam nebol. Mozno budem mat stastie a nasiel ho niekto zo skupiny...
Lechu dňa 22.12. 17:40  


Ahojte bežkári! Chceli by sme si spolu s priatelkou zacat tento rok s bezkovanim, no kedze sme to este nikdy nerobili, potrebovali by sme niekoho skusenejsieho. Viete mi poradit nejaku bezkarsku skolu, kde by nam ukazali techniku a naucili základy? Pripadne, nasiel by sa tu nejaky ochotny ucitel(ka)? Chceli by sme vyuzit tento sviatocny cas a zacat niekedy zaciatkom januara. Vopred dakujem za odpoved. Majo
Majo13 dňa 19.12. 14:08  


Jarko, zajtra idem testnúť zvážničku...beriem lyže na klasiku, na skate by to asi bolo ešte veľmi obtiažne, dokým to neprebehne veľký stroj. Streda - piatok som pracovne preč, sobota - nedeľa mi synátor lyžuje na Donovaloch v oddiele, takže zajtra jediná šanca tento týždeň vybehnúť hore. Obrovská vďaka za Tvoju robotu. Budem prvý, kto Ti prispeje 30 EUR na naftu a robotu. Hodím správu, plus nejaké fotky, ako bolo. Miro
miroBB dňa 10.12. 23:13  


Ahojte, sme dve kamosky a hladame bezkarov/bezkarky z Bratislavy,ktorí majú volné miesto v aute a boli ochotní zdielat s nami bezkarske vylety na Skalku, resp. do Rakuska. Samozrejme na dopravu vzdy prispejeme :-)
natali dňa 10.12. 10:06  
Ahoj Natali, par krat som takto s kamosom isiel na vikendovu Skalku (Minciar, Limba) a raz na den do Rakuska (Semmering, Wechsel-Panoramaloipe). Takze ked budu na Novy rok vhodne podmienky, tak by sme sa mohli dohodnut. mobil: 0944943411 mail: peto_svk@hotmail.com
Peto02 dňa 10.12. 14:56  
Ahoj Natali, chodievam po vikendoch na bezky z BA na oba smery(SK/AT) podla snehovych podmienok. Necham tiez kontakt, budem rad ked sa ozvete. Zostala mi este dovka, tak ja uz tento rok sa budem snazit niekam vybehnut, ak budu vyhovujuce podmienky. kontakt: csabi.b@gmail.com
brugi13 dňa 10.12. 22:37  
Ahojte, som vodak z BA a chodim celu sezonu na Skalku, Strbske, Kraliky, Rakusko atd (podla moznosti) ... a vacsinou sam autom, obcas s niekym, takze mile rad privitam spolocnost. 1-2 dni a obcas aj na viac. Ked uz niekde idem, tak nadsene beham aspon tolko, co trvala cesta (hodin, nie km ;-))) ... ved cim dlhsie si zabezkujeme, tym viac endorfinov :D), takze malokedy sa stresujem a nahlym naspat domov ;-) Mozete ma kontaktovat na fb (Marian Kamzik ...). Idem aj tento tyzden uto-stv (18.-20.12.) na Skalku, mozno BB a na Kraliky :D (Telefon/email nerad pisem na verejne fora ;-))
MarianKamzik dňa 16.12. 17:32  
Ahojte, chodievam sám, alebo s kamošom, tiež sme aj vodáci, väčšinou Skalka, dá sa aj Rakúsko ak by nás bolo viac. Chodievame na otočku cca o 7 odjazd z BA a návrat do BA okolo 17-tej, najlepšie v týždni nie je tam veľa ľudí. Písal som aj na fb stránku "Parťák na bežky" ak chcete môžete sa kedykoľvek pridať kontaktovať ma môžete na fb "Martin Nýdr" mám 6miestne auto, takže vieme ísť vacerí.
Martinn dňa 24.1. 21:23  


Ahojte, je tu niekto kto ešte len tento rok začína s bežkami? Prípadne niekto kto sa chystá na školu/kurz bežkovania??Ideálne +/- môj vek (28r) a úplne super by bolo ak by si bol/a rovnaké motovidlo ako ja :)
Tereza dňa 2.12. 16:26  
Ahoj Tereza, tento rok aj ja začínam. Vek +- rovnaký :) Kamarát mi odporúčil na začiatok nenáročnú no zaujímavú podtatranskú stopu (3 studničky -> štrbské pleso a s5). Pridala by si sa? Thomasss1@protonmail.com
Tomi dňa 14.12. 10:02  
Aha ešte by bolo dobré nechať na seba kontakt však? :) :) som z okolia Bytče takže môžem celý ZA/TN kraj...nieje problém ísť aj inde...Kontakt na mňa: Theresa1@centrum.sk
Tereza dňa 15.12. 18:11  


Priatelia, len krátky príspevok do fóra, oproti včerajšku Kordícka zvážnica dnes o poznanie mäkšia, bez ľadových úsekov, nádherný jednoliaty sneh, ešte však nie firn, teplota 2 až 6 stupňov, polooblačno, bezvetrie, bez zrážok. Trošku slabší sklz skrz oteplenie, ale inak vynikajúca bežkovačka. Zajtra popoludní repete!!!
miroBB dňa 27.3. 21:03  


Jarko, nebolo to až také zlé na Kordíckej zvážnici dnes...bol som o jednej popoludní, bolo to primrznuté, nie však zľadovatelé, dokonca si dovolím tvrdiť, že od odbočky na sedlo po búdu to bola značka ideál. Spodná časť bola pustená a dnes primrzla (na parkovisku o pol štvrtej mínus päť), preto je ľadovejšia, zažil som však ďaleko nebezpečnejšie terény. Na korčuľovanie nahor priam ideálne, na klasiku možno trošku ťažšie, ale dcére modrý Swix pod lyžou držal parádne. Akurát bolo treba dávať väčší pozor pri zjazde, viac to "pílilo" ako zvyčajne. Inak fakt podľa mňa veľmi dobré.
miroBB dňa 18.3. 16:40  
Ahojte. Na KZ som zbehol z Tably. Tesne nad rampou som stretol 59 ročného kamaráta, ktorého obdivujem lebo bežkuje cca 2 roky. Vytrepal sa a bolí ho rameno. Dole 500m nad parkoviskom som videl vyzúvať profesionálneho bežkára kvôli svojmu synovi, ktorému sa trošku triasli nohy(urobili múdro). Vlani o takomto čase spadla tesne nad parkoviskom jedna pani a zlomila si bedroví kĺb.(Operácia, bolesť, PN...) Určite nechcem sprotiviť bežkovanie, ale radšej predísť úrazu ako sa dolámať. Mrzí ma, že to nie je prefrézované, tým pádom bezpečné.
JMSOZKH dňa 18.3. 20:24  
Dcéra, ktorá je síce špičková lyžiarka, ale bežkuje iba výnimočne, zvážnicu dnes o tretej popoludní zišla bez problémov. Ale samozrejme, je fajn, že upozorníš povedzme, slabších bežkárov. Zajtra už má byť trošičku teplejšie, ten betón povolí. Pekný večer všetkým so želaním aspoň jedného víťazstva v Košiciach...nech to budúcu sobotu doma ukončíme...dnes to bol parádny hokej, z našej strany lepší ako včera, vykričal som sa tak, že som úplne bez hlasu...bežkám a bežkárom zdar...:-)))
miroBB dňa 18.3. 21:57  


cez vikend 17.-18. marca budu na Skalke preteky „Veľká cena Kremnice", ktoré vyústia do finále kontinentálneho pohára FIS Slavic Cupu. Ako to na Skalke byva zvykom, organizatori z MKL Kremnica neinformuju, ktore trate budu zatvorene a ktore budu pre verejnost otvorene.
petok dňa 12.3. 22:51  
Pri posledných pretekoch, ktoré MKL Kremnica poriadal na Skale, M-SR v januári sme uviedli, ktoré trate boli uzavreté, viď: http://www.bezkar.sk/clanok.php?id=488 Jožo Mecele
jozo dňa 15.3. 9:40  
Idu sa len sprinty, takze obmedzenia su len na stadione, resp. in-line. Obe 5-ky su free
vanfan dňa 17.3. 7:29  


Pozdravujem všetkých bežkárov. 2.3. som bol v Poľsku na Biegu Piastow, úžasný zážitok, prikladám aj odkaz na video. https://youtu.be/VPtMMI02YBg Každému nadšencovi odporúčam!
Pali dňa 12.3. 13:17  
Dobrý večer, sme boli v prvý marcový víkend vo švédsku na vasaloppete, to bol zážitok kde je 16 000 bežkárov a super trate, veľa snehu a super organizácia, o rok znova :-)
neznamy dňa 12.3. 18:43  
Pali, vďaka za videá. Chodím na Bieg Piastow už viac ako desať rokov a z roka na rok sa úroveň zlepšuje. V tomto roku naozaj super trate aj keď zrána trochu zima.
Karol dňa 13.3. 16:36  


Jaro, Libor, napíšem aj sem. Bol to fantastický deň, fantastický nápad stretnúť sa. Videli sme spolu nádherný kus panenskej prírody, aký mnoho ľudí neuvidí ani raz za život. Ste skvelí ľudia, opäť sa mi potvrdilo to, čo mi raz povedal jeden horal...na horách k...y nestretneš, tie ostávajú dole, prípadne sa vyvezú lanovkou:-)))...chlapci držte sa a verím, že čoskoro takýto krásny výlet zopakujeme. Najbližšie navrhujem prechod cez Jegorovku a Tri kopce do Mokrej - Širokej doliny. Miro.
miroBB dňa 7.3. 19:18  
Miro, Jaro, mojou odpoveďou je presné odcitovanie toho, čo si napísal. + doplnok " vivat Kremnickie vrchy"!!!
bikeski dňa 7.3. 21:24  
Vždy pripravený!!! Dovoľujem si zaslať s Mirovým nesúhlasom odkaz na "Lavorovačku": https://photos.app.goo.gl/Dzg1g4sBbQlhePoa2
JMSOZKH dňa 9.3. 8:36  
Sa Ti lyžovalo na backcountry lyžiach...:-) ja na manželkiných 155 cm starých lyžiach na klasiku...tak som si proste v tej strmine sadol a zišiel to na riti...vidíš, Libor vyzúval, ja som nevyzul...:-)))
miroBB dňa 9.3. 11:53  
bola to špica v tej strmine hoši, no včera dolu na Ištvánku to bolo ešte viac o papulku :-)))
bikeski dňa 9.3. 19:47  


Chcel by som touto cestou poďakovať Liborovi a Mirovi za plodnú diskusiu, ktorú viedli ohľadom menej frekventovanej trasy vedúcej cez rázcestie do sedla Flochovej a ďalej okolo chaty Jegorovka, Javorovú studňu, Tri Kopce, Mokrú/Širokú dolinu a ďalej s napojením na severný okruh. Keďže som túto trasu išiel iba raz v živote, a to pred 15 rokmi, keďže vtedy tadiaľ viedla trasa BS a merala vtedy 56 km (aspoň si teda myslím, že bola tadiaľ trasovaná), chcem Vás poprosiť, či by ste jeden z Vás mohli ešte raz uviesť presný popis trasy, a to od rozcestia pod Tablou, príp. či po stopách, ktoré tam zanecháte (ak teda vyrazíte tak ako ste uvažovali) bude možné sa orientovať. Ešte raz ďakujem.
Bonhomme dňa 6.3. 15:41  
ahoj, nakoľko moja znalosť práce s mapami je slabšia, než som predpokladal, viem ti poslať akurát screenshot na e-mail. Za pokus to stojí.
bikeski dňa 6.3. 18:25  


Tip na bežky v ČR - Javorový vrch. Do Třinca sa dostanete vlakom, mhd alebo taxík za 120 CZK k dolnej stanici historickej sedačkovej lanovky, ktorá Vás za symbolických 100 CZK vyvezie na Javorový vrch so skvelou chatou - odporúčam na prenocovanie (300 CZK os/noc). Odtiaľto je cca 10 km strojovo upravená trať na Chatu Ostrý, ale možnosti na )dalšie bežkárske túry tým nekončia, vybrať sa môžte na ďalšie 2 chaty (ja som ich pre silné mrazy neabsolvoval) Trate nie sú spoplatnené.
Marek dňa 6.3. 8:23  


Libor, k Tvojej dnešnej snehovej správe jedno vysvetlenie - za rázcestím do sedla Flochovej sa v tom nádhernom lese pokračuje po rovine cca ešte asi 1 km. Potom sa cesta stáča doľava a mierne klesneš, kde sa dostaneš k chate Jegorovka (ktorá je pre verejnosť uzavretá, neviem, akému účelu dnes slúži). Kúsok odtiaľ je rázcestie, kde doprava ďalej klesáš, až prídeš do Hornej Štubne (z tohto miesta cca 8 km). Keby si sa dal doľava, prejdeš nádhernou zvážnicou do naspäť do Mokrej - Širokej doliny (cca 10 km), kde sa napojíš na severný okruh cca 1 km pred začiatkom stúpania okolo Vlčieho vrchu. Je to nádherný kút Kremnických vrchov (tzv. Tri kopce), nie však taký krásny, ako cestička popod Svrčinník a Flochovú, ktorý ja osobne považujem za najväčšiu divočinu na okolí, akú poznám...
miroBB dňa 5.3. 20:10  
Super, Mirec, tak ano, po Jegorovku a rázcestie pod ňou mne vsjo jásno. Doprava , že je to do Hornej Štubne, to je pre mňa nová infoška, to ma zaujímalo. J som sa vydal doľava a prišiel som naspäť na HANDEL a vrátil som sa tam, na križovatku doľava smer "pod Tablou" doprava smer dolu na Pramene. To je iné asi miesto, ako ty popisuješ, že sa dostanem do Mokrej-Širokej doliny s napojením na severný okruh. A tá divočina " popod Svrčinník a Flochovú" to neviem, kde je, ale ma to bohovsky zaujíma, to chcem dať
bikeski dňa 5.3. 20:52  
Libor, čo keby sme v stredu ráno - dopoludnia dali zraz na parkovisku na začiatku Kordíckej zvážnice? Prešli by sme si to spolu, pretože z Tvojho popisu sa mi zdá, si ma celkom nepochopil a niektoré popisované križovatky si interpretujeme rozdielne. Viem, ktorou si sa vracal Ty, ak si sa vrátil na Handel, ja mám na mysli inú zvážnicu. Zavolaj mi zajtra na mobil, dohodneme sa. Zajtra idem ráno pod mostíky z Králik tréningovo, v stredu by som sa nechal nahovoriť na "výlet". Budem veľmi rád, ak by sme sa stretli. Vo štvrtok som opäť v Blave, idem pracovne na Ministerstvo školstva. Určite sa zajtra, najlepšie okolo obeda, ozvi. Miro.
miroBB dňa 5.3. 21:49  


Libor, chcem zareagovať na Tvoju dnešnú snehovú správu a zároveň sa vrátiť tak cca 10-15 rokov naspäť v čase...nebol víkend, čo by sme neboli na Flochovej...Kordíky - Tabla - ústie Mokrej Doliny - rázcestie na sedlo Flochovej - Vincova vyhliadka (toto miesto málokto pozná) - chata Jegorovka - Javorová studňa - Tri Kopce - Mokrá / Široká dolina - Vlčí vrch - Václavák - Skalka - Králiky / Horné Pršany...pamätám si obdobie, keď sa úsek popod Flochovú pravidelne ratrakoval...chodili sme to celé ako partia na klasiku, žiadne preteky, vtedy som bol ešte slobodný, bezdetný, mal som možnosť vypadnúť na celý deň, kordícky autobus ráno 8,00, naspäť autobus z Pršian 15:10, resp. z Králik 16:30. Normálne si mi dal chrobáka do hlavy, zoberiem lyže na klasiku a cez týždeň sa na Flochovú vyberiem...chodíme tam v lete na čučoriedky, je to úžasný, divoký, panenský kus prírody...ja som bol celý víkend pracovne mimo, zajtra musím ísť do jednej právnickej kancelárie do BA, na bežky sa dostanem až v utorok...a to sa už má pokaziť počasie....:-(((
miroBB dňa 4.3. 20:42  
Mirko, presne si to pomenoval: je to úžasný, divoký , panenský kus prírody, tá flóra je bohovská. Som zvedavý na tvoje postrehy, ty to budeš vedieť porovnať spred tých 10-15 rokov. Za celý čas, čo som sa motal v tejto nádhere som stretol len dvoch fakt pravých klasikov, 60-nikov, ktorý si to bahnili v botas topánkach a starých bežkách s viazaním " na strunu" . Zapasovali tam, ako riť na šerbel.
bikeski dňa 4.3. 20:58  
:D :D :D radosť čítať. Hneď mám úsmev na perách a krajší deň ;)
rudobb dňa 6.3. 9:22  


Upozornenie!!! manželka dnes zdesená zistila, že za horné parkovisko na králikoch /pri zjazdovke/ sa platí po novom až 20eur ak nekupujete skipas /resp. môžete tuto sumu využiť ako konzumné/. po upokojení chápem, že si lyžiarske stredisko, ktoré je živené ľudmi, ktorí platia za vleky týmto spôsobom rieši problémy s parkovaním v prospech platiacej klientely, ale nekorektne mi príde, že vás na tento fakt vopred nikto neupozorní. a pritom by stačila veľká tabuľa pred spodným parkoviskom, ktoré je zadarmo. takže ak chcete ušetriť 20 eur /čo je mimochodom cena sezónnej známky na skalke :-)/ tak parkujte cez víkendy na dolnom parkovisku!!!
Fonzo dňa 3.3. 17:00  
Darmo, sme Europske mesto sportu. Z jednej strany platby 20€, z druhej strany tazba dreva. Je fajn ze upravuju, ale ked sa tam pomaly nie je ako dostat, tak je to viac nez divne... Dufajme, ze po prazdninach sa ten platok vrati spat. Kazdopadne, otazne je, co by na to povedali policajti, kedze som ten poplatok v cenniku nevidel (ani ked bol 3€).
bezkarBB dňa 4.3. 10:20  
Nie je žiadna novinka, majú to tak už pekných pár rokov. Informujú o tom aj na ich stránke https://www.skikraliky.sk/sk/parkovanie
andrej25 dňa 4.3. 15:29  
Chodim tam pravidelne, ale 20€ bolo zavedenych prvykrat tento rok pri pretekoch zaprahov. Niekto proste prisiel so skvelym napadom, ako este viac odpudit bezkarov. Viete mi ukazat oficialny cennik, kde to maju napisane? Ked som ho ziadal v pokladni, nemali.
bezkarBB dňa 4.3. 17:14  
pravdupovediac presny poplatok ani neviem, odkedy to zaviedli tak to jednoducho respektujem a autom tam neleziem, resp. tuto zimu som tam bol 2x - raz este ani nemali spusteny vlek a raz to bolo cez tyzden doobeda.
andrej25 dňa 4.3. 18:42  
Hej poplatok majú už dávno, ale bol 3 EUR, čo mi cez víkend keď chodím na bežky aj s dvomi malými deťmi za to stálo. Ale 20 je skutočne brutál...v podstate som ale nechcel riešiť zmysluplnosť a ani oprávnenosť tohto poplatku, chcel som len upozorniť bežkárov, pretože pri príchode ma nikto neupozornil, zistila to až manželka pri platení, keď od nej namiesto 3 chceli 20 EUR. Keď idem sám prejdem samozrejme bez problemov zo spodného parkoviska, ale skúste si to s výbavou pre 2 deti a ich "nadšsením", že musia šlapať po ceste :-)
Fonzo dňa 5.3. 8:09  
Vdaka za info. Uz to pred casom ktosi spominal. Na Kralikoch som uz nebol ani nepamatam. Ked som tam chodil predtym tak som tak ci tak parkoval na spodnom parkovisku. Kym sa clovek dostane ku vlekom - aspon sa trosku zahreje :) 20Eur ale povazujem za nemiestne. V Bratislava clovek zaparkuje za 10Eur/den!!! Hlavne pre starsich / zdravotne hendikepovanych bezkarov je tento SLOVENSKÝ BIZNIS VÝMYSEL "pána" majiteľa veľmi ústretový.
rudobb dňa 4.3. 17:58  
VŠeobecnÉ podmienky lyŽiarskeho strediska ski krÁliky: 4. prístup a parkovanie prístup do lyžiarskeho strediska ski králiky je zabezpečovaný elektronickým turniketom. tento pri prejazde vydá zákazníkovi parkovací lístok, ktorý si zákazník za účelom jeho použitia na výjazd zo strediska nechá validovať v pokladni lyžiarskeho strediska nasledovne: 4.1. návštevník môže dopravným prostriedkom bezplatne opustiť lyžiarske stredisko do 30 minút od času vstupu uvedeného na parkovacom lístku (s pôvodným parkovacím lístkom), 4.2. návštevník pri zakúpení skipasu v pokladni strediska zároveň požiada o validáciu parkovacieho lístka (bezplatne), 4.3. návštevník, ktorý využil služby niektorého z výdajných miest reštauračných služieb spoločnosti ski lift s.r.o. minimálne vo výške 20,-eur, požiada po predložení tohto dokladu v pokladni strediska o validáciu parkovacieho lístka (bezplatne), 4.4. návštevník, ktorý nevyužije ani jeden zvyššie uvedených spôsobov, požiada o validáciu parkovacieho lístka v pokladni strediska za poplatok 20,-eur. 4.5. strata validovaného výstupného parkovacieho lístka, alebo nepreukázanie sa výstupným parkovacím lístkom pri elektronickom turnikete sa spoplatňuje sumou 20,-eur. https://www.skikraliky.sk/vseobecne-podmienky
petok dňa 4.3. 18:53  
Https://www.skikraliky.sk/sk/ako-sa-k-nam-dostat pri vstupe na stredisko autom, vÁm rampa vytlaČÍ lÍstok s ČiarovÝm kÓdom, s ktorÝm je nutnÉ ÍsŤ do pokladne, kde vÁm ho pri zakÚpenÍ skipasu potvrdÍme zadarmo. v prÍpade, Že u nÁs chcete iba parkovaŤ, zaplatÍte poplatok 3€
bezkarBB dňa 4.3. 20:24  
este pred par tyzdnami: https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:98uNYLW7_MEJ:https://www.skikraliky.sk/sk/vseobecne-podmienky
bezkarBB dňa 4.3. 20:26  
Ahojte boli ste niekto teraz cez tyzden na bezkach na hornom parkovisku na Kralikoch? Chcem sa opytat ci rampu zatvaraju aj cez tyzden? A ci stale pytaju tych 20 Eur? Inak ja vacsinou nemam vela casu a chodim az okolo tretej na bezky, takze ked odchadzam okolo piatej je rampa otvorena cez vikend. Vopred dakujem za skusenosti.
Azuzi dňa 15.3. 15:37  
Cez týždeň býva rampa asi otvorená. Včera som bol a je to spoplatnené 20 €. A možno aj preto mali prázdne parkovisko.
lijan dňa 19.3. 7:12  


ahoj MiroBB, pekne si ma namotal na zajtrajšok:-)), už sa teším opäť do stopy. Huh, to zo zubom poznám, aj ja som išiel nedávno na bežky rovno po vytrhnutí zubu....čo ti budem hovoriť..šibista:-)))
bikeski dňa 1.3. 19:49  
Mne zubár netrhal zub, ďasno mi nejak divne zarástlo dovnútra, rezal mi mäso skalpelom...šialené bolesti...zajtra idem so synátorom na 9,00 na Králiky na hodinu lyžovania, čiže ho odovzdám a ja si dám 60 minút popod mostíky na FT...potom na obed odchádzam preč, cez víkend mám pracovné veci v Uherskom Hradišti a bežky obujem znova v pondelok...
miroBB dňa 1.3. 20:49  


Libor, k Tvojej dnešnej snehovej správe chcem pridať iba jednu poznámku. Bohužiaľ, bol som dnes celý deň pracovne mimo BB a nedostal som sa na bežky, chcem ale aby si vedel, že cez Slobodné dnes prešiel na ratraku náš Romanko Chmelík až z Králik...bol aj na Skalke a cestou cez Hostinec zokruhoval cez Šindliarku Slobodné...Roman, Tebe obrovská vďaka, si macher najväčšieho kalibru, ak mi zajtra popoludní vydá čas, urobím z Králik celý južný okruh...všetkým pekný večer, Miro.
miroBB dňa 28.2. 22:08  
Ja zajtra pauzujem, daj si to Mirec aj za mňa, aj pošpivaj kľudne dačo, uvidíš, bude prečo :-)
bikeski dňa 28.2. 22:35  


pre Pietra 1978...kolko km si to dal dnes spolu? Zo Sachticiek na Donovaly a späť..? a mas moj klobuk dole za to ze si dokazal v tej zime porobit aj fotky, ja som mobil ani nevytiahla z vrecka :-D D.
denca666 dňa 26.2. 0:26  


Ahojte priatelia bežkári, tak som si uvedomil, že včera to bol presne jeden mesiac, čo viac menej organizovane dobrovoľne prispievame na úpravu bežeckých tratí. Myslím, že nie som sám, ktorý by uvítal informáciu, akou sumou sme všetci spolu za ten mesiac prispeli ( 2-eurové príspevky, aj 20-eurové známky). Vie niekto túto infošku?
bikeski dňa 23.2. 21:02  
mám na mysli pochopiteľne Skalku
bikeski dňa 23.2. 21:06  
Asi to nie je najjednoduchšie zrátať, ale verím tomu, že to nepokryje všetky náklady. Hodina rolby 60 až 80€. To je len rolba a čo mulčovanie, vypilovanie, označovanie ajajaj!!!! Ja prikladám za OZKH zoznam: https://drive.google.com/open?id=1cs7KgrN0p8tA1mSCAlT3yECDb18D6YY66Wfg0LrYVk4
JMSOZKH dňa 24.2. 11:20  
Ahoj bikeski, poplatky vyberá mesto, tak tam musíme hľadať odpoveď. Ja by som to však nesúril, máme ešte sezónu v plnom prúde a môžem prisľubiť, že sa oficiálne informácie pokúsim zistiť po ukončení sezóny a potom zverejním na Bežkárovi. Mňa to zaujíma tiež a určite aj mnohých bežkárov, ktorí na Skalku chodia a prispievajú na úpravu. Chcem ti poďakovať za aktivitu a správy o podmienkach, ktoré zverejňuješ.
Karol dňa 24.2. 21:29  
Okolo 9 tis eur je to zatial podla mojich info
vanfan dňa 25.2. 14:25  


Milí bežkári, ak by si chcel niekto pozrieť video zo 45. ročníka Bielej stopy, tak tu je odkaz na youtube. https://m.youtube.com/watch?v=uxFhZBfTMqU Bežkovaniu zdar a Romanovi, ktorý upravuje pre nás trate, k dnešným meninám všetko najlepšié!!!
Pali dňa 23.2. 10:09  
Pali, dobrá práca. Pekné video, ktoré umožňuje znova prežívať atmosféru na trati. Vďaka.
Karol dňa 24.2. 9:55  
Ďakujeem.
Pali dňa 28.2. 12:28  
Teda Ty si namazal!!!
JMSOZKH dňa 24.2. 11:38  
Ano, celkom mi to dobre išlo :)
Pali dňa 28.2. 12:29  


Priatelia bežkári, mám na Vás prosbu. Manželka včera popoludní (streda, 21.02.) cca o 15,00 na parkovisku na začiatku Kordíckej zvážnice stratila rukavice. Zrejme ich pri prezúvaní položila na strechu auta, ostali tam a tak odišla. Ide o čierne lyžiarske rukavice. Ak ste ich niekto našli, bude veľmi vďačná, ak jej ich vrátite. Ozvite sa jej na 0908 725 158. Ďakujem. Miro.
miroBB dňa 22.2. 12:18  
Miro o rukaviciach neviem, ale za to niekto zabudol palice na parkovisku dnes. Sú uložené u nášho Jožka M. (posledný dom na pravo pod parkoviskom). Jožko nám vždy porozpráva dobré aj zlé zážitky s bežkármi. Nedávno chcel niekto parkovať pod jeho prístreškom...
JMSOZKH dňa 22.2. 20:52  


Dobrý deň! Viem že som možno mierne zaspal ale rad by som začal bezkovat. Ide o tom že som z Topoľčian takze tu moc príležitosti nie je. Skôr ako investujem do vybavenia som si to chcel vyskúšať. Mohol by mi niekto poradiť kde a či su nejaké trate (najbližšie som našiel Salamandra pri Žiary nad Hronom) a hlavne či je tam aj požičovňa , poprípade niekto kto pomôže so základmi ? Ďakujem pekne za každú radu a prajem pekný deň!
Lacena dňa 18.2. 13:16  
Ja by som Ti doporučoval Kremnicu (Skalka),je to od Topoľčian cca 100 km, najlepšie snehové podmienky a upravené trate. A v predajni Cyklo-Santé majú aj požičovňu a ponúkajú aj inštruktáž.
Jano dňa 18.2. 14:49  
Pripájam sa k doporučeniu.
Blesk dňa 19.2. 10:26  
Jednoznacne Skalka. Pochadzam z PE (uz tam nebyvam)a bezne som chodieval na otocku na Skalku. Stopa by mala byt aj v Povazskom Inovci (zo sedla Havran nad PN?) Ale tam ti bezky nikto nepozicia.
MartinPE dňa 19.2. 13:29  


Zdravim predavam cisla na Jiz50 piatok 30km volne 1vlna nedela 50km klasicky 1.vlna zakladne štartovne +421911806497
Miroslav004 dňa 10.2. 14:20  


Priatelia bežkári. Na stránky jednotlivých stredísk som pridal informácie o možnostiach prispieť na úpravu bežkárskych tratí. Informácie sú zobrazované vo vrchnej časti stránok vo všetkých strediskách, z ktorých sú informácie dostupné. Prosím preto všetkých správcov stredísk, ktorí sa podieľajú na úprave tratí a chcú zverejniť alebo doplniť spôsob ako môžu bežkári prispieť na úpravu, aby mi tieto údaje poslali mailom na admin(@)bezkar.sk. Ďakujem
Karol dňa 4.2. 11:18  


Podľa mojich info ( z mesta ) - dnes večer sa ide robiť sever, do soboty rána opäť celý sever aj juh. Takže dobrá robota opäť ...
vanfan dňa 1.2. 18:04  


Pre cyklosante!!! Len ze by som zvážil úpravu tratí radšej na sobotu ráno, kedže množstvo zrážok na piatok poobede je dosť veľký.
Zdenal dňa 31.1. 14:55  
výborný postreh, pridávam sa ku Zdenal
bikeski dňa 31.1. 18:11  
Podľa snow-forecast predpovede má najviac padnúť v sobotu od 6 do 16 hod., takže ťažko povedať kedy je ten správny čas na úpravu. Bude sa trénovať súpaž v hlbokom cez víkend sa mi tak vidí :-), hlavne nech len sneží
vanfan dňa 1.2. 9:50  
Zdravím všetkých. Osobne si myslím, že R.Béreš je profesionál a dobre vie kedy má robiť úpravu tratí na bežkovanie. Nechajte ho nech si robí svoju prácu a VY sa láskavo starajte o tú vašu. :-) Ani vy by ste nemali radi ak by do vašej práce niekto kibicoval. :-) Pekný deň kibici!
sixao dňa 1.2. 11:28  
Toto fórum je tu na to, aby tu ľudia diskutovali na bežkársku tému. Nemusíš so všetkým súhlasiť, ale o tom fórum je. Ak nevieš povedať nič k veci, možno by bolo lepšie nehovoriť nič. Mlčať je niekedy zlato ...
vanfan dňa 1.2. 17:56  
Vanfan táraš od veci. Nemusíš poučovať, ja totiž to dobre viem čo je a o čom je fórum. Lenže zapadáš medzi tých, ktorí ničia celú prácu. Prečo sa vždy niekto stará zo slovač do práce iného? Ak chceš robiť úpravu tratí na bežkovanie, či prispievať tak to preboha rob. Ale nestaraj sa do práce iného. Len to som chel povedať, nič viac. Zas pracuje len ľudská závisť, zloba a nenávisť - typické pre slováka. A čo sa týka poplatku za úpravu tratí SOM ZA a aby bol poplatok 4 € a nie 2, čo je smiešne málo. Totiž to úprava tratí niečo stojí - ako pracovný stroj, phm, čas a práca človeka. Preto navrhujem zvýšenie.
sixao dňa 2.2. 11:14  
Ktorej časti vety " mlčať je zlato " si nerozumel ?
vanfan dňa 3.2. 7:56  
Si ale fakticky až moc trápny.
sixao dňa 3.2. 10:27  
Chlapci, načo je to dobré takto sa doťahovať. Fórum bolo zriadené preto aby sme si navzájom pomáhali, informovali sa a prezentovali svoje názory. Ale nehádajme sa tu prosím. A čo sa týka toho sneženia, nakoniec sa Skalke úplne vyhlo. Spadlo len pár centimetrov. Podľa najnovších správ ale na víkend by malo byť upravených dostatok trás aby sme si mohli parádne zabežkovať. (admin)
Karol dňa 3.2. 11:53  
Je to tak, medzi 12-15 hod keď som bol hore padlo do 5 cm a to bolo všetko. Išli sme sever stredný a bolo to výborné ( FT aj CT )
vanfan dňa 3.2. 13:59  


Pozdravujem, pre bežkochtivých využívajúcich trasy v okolí Banskej Bystrice dávam do pozornosti aj informácie na stránke www.zaaresbb.sk, kde zverejňujú dátumy úprav vybraných trás v okolí. Tiež je tam možnosť dobrovoľne prispieť na úpravu tratí. Bežkám zdar : )
Daniela dňa 26.1. 10:25  
Zdravím vás. toto nie je cesta!!! rozdeĽujeme sa???? treba si sadnuŤ a nastaviŤ spoloČnÝ system financovania!!! kto? kremniČani, bystriČani, zaares, kordiČani, krÁliČani, malachov, prŠany atď. alebo príde doba keď bežkár si pôjde zabežkať napríklad z kordík kde zaplatí prvých 2€, prejde na skalku zaplatí druhých 2€, zbehne do králik tretích 2€, no a keďže auto ma na kordíkoch v tajove zaplatí štvrtý krát 2€. spolu je to cca 8€ rakusko talianskych za deň bežkovania. vznikne nervozita a nebude nikto upravovať stopy. hurÁ do pralesa!
JMSOZKH dňa 26.1. 13:16  
Prečo tá panika. veď v príspevku sa píše, že je možné dobrovoľne prispieť na účet ZARES-u. Teda nikto nechce začať vyberať za trate na bystrickej strane (Králiky-Hostinec, Kordícka zvážnica, Tajovská zvážnica)Samozrejme idea zjednotiť všetky trate v oblasti je správna a má logiku. Pokiaľ sa to však nepodarí, tak je potrebné jasne definovať trate, ktoré sú teraz za poplatok 2€ upravované a financované nestom Kremnica. Je potrebné toho dotiahnuť viac ale dôležité, že trate sa pravidelne upravujú.
Karol dňa 26.1. 17:23  
Obava z toho, ak by sa platenie zaviedlo aj na BB strane, ze by potom ludia nemali chut platit aj tam, aj tam, moze byt podla mna do buducna relevantna... Asi by nikto nechcel nieco ako v Slovenskom Raji, ze vyjde na hreben a bude tam kasicka, prejde na kordicku stranu a bude tam dalsia, potom na Donovaly a dalsia.
bezkarBB dňa 26.1. 20:31  
Skutočnosti, že by sa platilo dvakrát na dvoch rôznych stranách toho istého pohoria, sa ja neobávam. V momente, keď by potenciálne nastala táto situácia, už všetko bude prepojené a centralizované tak, že veci budú ešte dvakrát tak dobré, ako sú teraz a vyriešené dvakrát viac v prospech bežkára, ako je tomu v súčasnosti. Dovolím si smelo tvrdiť, že tento problém sa vyrieši sám. Obavy z dvojnásobného spoplatnenia tratí absolútne nemám.
miroBB dňa 26.1. 23:48  
V podstate suhlasim, malo by to tak byt, akurat, ze to bohuzial pre krajinu ako Slovensko vacsinou neplati :/ Preto obavy mam. Tu si bude radsej kazdy hrabat na svojom piesocku, ako by sa veci mali zjednocovat a zjednodusovat aj pre beznych ludi.
bezkarBB dňa 27.1. 14:39  
Miro NESÚHLASÍM s tebou. Kto všetko prepojí? Myslíš tým nejaké káble alebo cesty? Vieme že cesty - trate na Kordíkoch v lete a zime udržiava OZKH a dvaja nadšenci mimo Kordík (RudoBB a Bikeski + neznámi). Toto si vyžaduje prácu za darmo (keď ostatný v práci zarábajú - týto ľudia prerábajú - pripravujú sa o svoj príjem). Takéto nadšenie nie je večné. OZKH a MestoBB majú tiež nemalé náklady. MestoBB (ZAaRES)má priame, veď platí rolbu! Tento rok rolba vyšla dokonca za týždeň aj niekoľko krát. Píšeš centralizované, problém sa vyrieši sám. Na Skalke sa roky nevedeli dohodnúť kto, kedy, kde, ako, za čo. Teraz sa konečne javí, že to utriasli sami. Ostatný - presnejšie Kordíky vynechali. Na Skalku chodí veľa ľudí z BB cez naše trate, ale peniaze zostanú v Kremnici. Áno zaslúžia si ich a BB strana? Majú hľadať vlastné riešenia? Jedno zo spomínaných a chorých riešení bolo že aj BB strana bude vyberať po X€. Takúto logickú reakciu vyvoláva Skalka. STOP. STOP. Treba riešenie! Neplač JARO. Navrhujem: 1.Tento týždeň budem kontaktovať pána Šaba zo ZAaRESU, zo Sklaky pána Béreša, Kováča a poradťe mi koho ešte. Môj mob: 0905 470 349 2. Navrhujem aby sa dali vyrobiť lepiace náramky s rozlíšením stredísk (napr. s logami mesta BB, OZKH, Kremnica a neviem koho napr. Malachov atď - stredísk) 3. Bežkár sám pri kúpe povie, že chce náramok s logom Kremnica, alebo BB, alebo OZKH a tým rozhodne komu dá svoje peniaze. 4. Vytvoria sa nové predajné miesta, napr v Králikoch, v krčme, obecnom úrade Kordíky atď... 5. Kontrola by bola jednoduchá. Dodali sme do predajného miesta 10 000 ks náramkov s naším logom a na konci sezóny mi vraciate 300 náramkov. Čiže predalo sa 700 náramkov krát 2€ =1400€. 6. Navrhujem komfortný jednorázový celosezónny spôsob priamej platby na účet hodnoty 25€ a následne mu bude zaslaný prenosný preukaz na celú sezónu. Poradťe ešte niečo rozumné, aby sme napredovali a nie aby som stále nariekal. Ďakujem. Predseda OZKH Jaroslav Murgaš; kordickyhrebenak@gmail.com
JMSOZKH dňa 28.1. 10:55  
ahojte chalani, ja som zatiaľ taký nezávislý bežkársky prišelec, čo tú Kordícku zvažnicu očesal :-), a veľmi rád pridám ruku k dielu, či už na bystrickej alebo Kremnickej strane, nekoľko bežky milujem a cítim, že existuje úžasný potenciál v rozvoji bežeckého lyžovania v Kremnickom pohorí.
bikeski dňa 28.1. 18:13  
Nemyslím si, že náramky rozdeliť logami je riešenie, skôr si myslím, že ľudia ktorí sú zodpovední za úpravu tratí by sa mali spojiť, len oni sami vedia aké sú skutočné náklady na prevádzku ratrakov, a odkia všade by si mohli uplatniť príspevky či už zo štátu, alebo iných zdrojov. Vyzbierané peniaze by sa mali pomernou časťou rozdeliť, aby vyšlo na každého. Nemyslím si, že všetci ľudia poznajú po koho trasách behajú.
neznamy dňa 29.1. 8:32  
Takže sme sa tel. kontaktovali s pánom Šabom zo ZAaRESU s pánom Berešom a pani Ceferovou z Kremnice a s pánom "momom" z Malachova a dohodli sme sa, že sa dohodneme. Každý z nás si má pripraviť riešenie na financovanie. Touto cestou prosím aj Vás o seriózne nápady. Detaily rozoberiem v novom príspevku.
JMSOZKH dňa 1.2. 18:02  
Vidím Jardo, že si to zobral echtovne. Držím palec, mocne, nech vzájomné možnosti a dobrá vôľa prinesú vám i nám všetkým bežkárom spoločnú radosť. Libor
bikeski dňa 1.2. 19:35  
Mňa by zaujimalo, akým spôsobom budú finančne prispievať bežkárske kluby, združenia, a podobne. Denne ich stretávam na tréningoch na bežkárskych tratiach či už na králikoch alebo skalke. Tak isto plážové kúpalisko BB ktoré využívajú aj na preteky. Nestotožňujem sa určite s tým aby sa platby rozdeľovali, je potrebné aby ste sa kompetentný zjednotili. Kupujem si nálepky, pretože mi príde správne prispieť aj bez toho aby mi to niekto prikázal. No bol by som rad keby tým pádom platia aj peši turisti.
jezko dňa 3.2. 22:31  


Nesystémový prístup k vyberaniu poplatkov!!! hovorím NIE, NESÚHLASÍM!!! Kto hovorí ÁNO určite si to vie zdôvodniť na základe 13 kritérií tak ako ja. Tu sú: 1. Šport pre všetkých: bežky umožňujú pohyb každému kto má záujem pohybovať sa. 2. Náš majetok – príroda, patrí každému kto žije na tejto planéte. Je to Dedičstvo, ktoré si musíme z pokolenia na pokolenie odovzdávať. 3. Spolupráca: dva tábory musia mať jasno a konať tak aby svoje osobné záujmy nenarušili základný princíp bytia: Všetci sme pasažiermi ZEME- kozmickej lodi, ktorá má len obmedzené množstvo vody, vzduchu, zeme, potravín a energie. 4. Výchova: každá aktivita musí v človeku vyvolať pocit zodpovednosti za dôsledky svojho konania a rozhodovania. 5. Chamtivosť: Kremnické vrchy mali byť chránenou oblasťou. Niekto zariadil, že nie sú! 6. Tolerancia: ak niekto siahne na zvyklosti a systém, treba sa vzoprieť a postaviť sa mu. 7. Obrana: nedovolme zobrať to, čo nám patrilo. 8. Kto sú ONI: čo zničili Kremnické vrchy; čo potrebujú upravené bežecké trate; čo zverstvu rušia spánok? 9. Kto sme MY: čo si ctíme prírodu; čo využívame roky cesty a chodníčky, po ktorých oni len pár krát prešli. 10. Koľko je nás: čo radi prijmeme stav spred 30 rokov. Nie ten, za ktorý máme platiť. 11. Ekonomika a financie: fondy a chamtivosť nás rozdelili. Preštudujme si projekty, ktoré pridelili financie v prospech výstavby vlekov a vybavenia. Budeme prekvapení, koľko peňazí je potrebné vrátiť!!! 12. Životné prostredie a otepľovanie: za posledných 30 rokov sme zničili veľa. Predtým sme hovorili len o výkyve. Dnes si na to musíme zvyknúť. Sme pripravení žiť po katastrofe, ktorá nad nami visí ako Damoklov meč! 13. Zásady: je potrebné jednoznačne, korektne a transparentne nastaviť pravidlá komunikácie a zásad rešpektovania sa. Ja žiadny poplatok platiť nebudem. Budem požadovať jednoznačné a viditeľné ohraničenie pozemku, po ktorom nesmiem chodiť. E-mal: peter.jahn@mba-strategy.sk (link na webovú stránku bol vymazaný administrátorom, keďže nesúvisel so zameraním Bezkar.sk)
pjhn dňa 25.1. 8:43  
Takže cheš bývať v jaskyni ?...to že sa nedoržujú zákony je uplne iný príbeh.
GusB dňa 25.1. 10:43  
Trošku som sa spotil keď som toto čítal. To je vyšší level. Zakrútila sa mi hlava. Dobré je že pán Peter ma v tom jasno.
JMSOZKH dňa 25.1. 13:49  
Nezvyknem byť sarkastický, ale toto musela byť kvalitná tráva....:-)))
miroBB dňa 25.1. 16:14  
Mili priatelia, téma nie je o jaskyniach, ani o tráve, ani o ohurovaní. Je o zdvorilosti, o korektnom správaní, o vzájomnom rešpektovaní sa. Nepoznám vás, ale ak tieto hodnoty sú vám skutočne blízke, kedykoľvek sa o nich s vami porozprávam. Ak my, športovci, sa nedokážeme zhodnúť nečakajte, že to dokážu tí čo tvoria zákony. Peter Jahn, Králiky, 0905 425 821.
pjhn dňa 25.1. 17:49  
Pán kolega bežkár, nechcel som Vás samozrejme uraziť, išlo o žart. Poznám Vás, niekoľkokrát sme sa stretli osobne. Veľmi dobre poznám Vašu dcéru. Považujem sa za slušného človeka, nie som mafián, mám priemerný príjem, vychovávam tri deti a vediem ich k tradičným hodnotám. Pracujem v sektore vzdelávania, kde je pridaná hodnota ťažko merateľná morálne, či finančne. Zareagujem na Váš príspevok ešte raz a inak. Je zbytočné riešiť na tomto fóre to, či nad našou civilizáciou visí alebo nevisí Damoklov meč. Už Peržania tvrdili, že mládež je skazená a svet speje do záhuby...poviem asi toľko, že sme niekde inde, ako pred tridsiatimi rokmi, keď aj lieky v lekárni boli zadarmo. Žijeme v trhovom systéme, kde sa za všetko platí, dokonca sa platí aj za nič. Buďme radi, že sa veci v prospech bežkára profesionalizujú a momentálne Skalka ponúka možnosť za tieto služby klientom - bežkárom platiť DOBROVOĽNÝ príspevok. Ja to vítam, ako som napísal pár dní dozadu, je to cesta k tomu, aby sa systém nastavil tak, že za pár rokov nastúpite na trať, kedykoľvek, kdekoľvek a budete mať istotu, že to bude parádne upravené. Vo svojom príspevku sa zrejme odvolávate na dobu, keď tri autobusy na Tajovskej chate v sobotu o pol deviatej ráno vyložili spolu 150 bežkárov s veľkými ruksakmi na pleciach a všetci si v hlbokom snehu vyšľapali za sebou na Tunel, potom na Skalku, tam si v Limbe dali pol deci, zlyžovali na Králiky, potom sa ešte zastavili na Sucháči, kde si dali druhé poldeci a zlyžovali na Fončordu, resp. do Radvane až k baráku. Vtedy nikto nekorčuľoval, dokonca ani na olympiáde. Je (bohužiaľ, chvalabohu...???) iná doba, ktorá okrem iného vyžaduje pravidelnú úpravu tratí. A ja to, čo sa deje v prospech bežkára, maximálne vítam....čo Vy na to, je to fakt všetko až také zlé alebo má nastolený trend význam a zmysel pre bežkára - konečného užívateľa ??? Zamyslite sa nad tým z opačnej strany.
miroBB dňa 25.1. 20:20  
miroBB, prečo by som mal mať istotu, že to bude parádne upravené? Úplne súhlasím s príspevkom pjhn. Úpravou tratí sa vytratil pohyb v neporušenej prírode, koktrétne v Kremnických horách. Robili sme krásne trasy, kde pri prešliapavaní stopy sme sa striedali. Chodili na bežky nadšenci, milovníci prírody. Teraz túto skupinu vďaka upraveným tratiam doplnili pešiaci, ktorí to dokážu za pár minút zlikvidovať.
Muro09 dňa 21.2. 19:55  
mne to príde tak trochen scientologické....
bikeski dňa 25.1. 20:15  
Pán Jahn, nezvyknem sa nikde registrovať , nepoužívam ani sociálne siete a už vôbec sa nezapájam do podobných diskusií ale Vy ste hodný výnimky. Zemeguľa, Slovensko a nakoniec aj Kremnické vrchy sú dostatočne veľké na to aby ste si našli ten svoj kúsok raja pre svoje aktivity. Prečo nebežkujete po kopcoch okolo Detvy odkiaľ pochádzate ? Na Podpoľaní je predsa krásna príroda, kilometre zvážnic, je sa tam kde hýbať. Okolo Kremnice sú taktiež desiatky kilometrov neupravených zvážnic ktoré môžete brázdiť o dušu spasenú a zadarmo. Ale nie, Vás to ťahá do Kremnických vrchov a ako na potvoru just na tých 60 km pekných, upravených a pravidelne udržiavaných tratí však. Nuž tak vedzte pán Jahn že sa neupravujú samé v noci, že tam niekto musí prísť kým Vy sladko spíte, naliať naftu do ratraku, 5 hodín sedieť a upravovať trate v zime. V lete takisto niekto musí prísť a povypilovať presahujúce dreviny do trate tak aby tá úprava v zime vôbec bola možná. Ak nemáte mentálnu výbavu na to, aby ste pri návšteve týchto tratí prispeli 2 € na to, aby to tí ľudia aspoň nerobili za vlastné, a vnútorne si to zdôvodňujete tými 13 bodovými sračkami, tak je každé ďalšie slovo s Vami zbytočné. Predpokladám že nemáte zakúpenú ani diaľničnú známku, prečo by ste mal za to platiť keď zemeguľa je pre všetkých ? Ale prísť z Detvy do BA za 2 hodiny sa Vám tiež nehnusí, že ? Na záver by som Vás chcel úprimne poprosiť pán Jahn, keby ste si na tej obrovskej planéte ZEM našiel hocijaké iné miesto pre svoje Amišské asociácie mimo bežeckých tratí na Skalke. A ak už naozaj neviete odolať tomu nutkaniu predsa len si zabežkovať po upravenom a nie ste ochotný za to platiť, tak sa im tu aspoň poďakujte za to. Ako som už na začiatku spomenul, ste hodný výnimky takže vo Vašom prípade to bude stačiť. Prajem pekný zvyšok zimy.
vanfan dňa 26.1. 10:13  
Nuž čo k tomu dodať ? Myslím, že Vanfan to napísal výstižne. Aj ja si pamätám tie časy, ked sme chodili vlakom do Kremnických Baní a stadiaľ na Skalku a do Králik, alebo do Tajova a niekedy aj do BB, alebo do Sielnice, či Malachova , Pršian atd. dalo sa to zvládnuť aj bez úpravy tratí. Aj dnes si môžeš vybrať trať akú len chceš a ísť napríklad na Hostinec po neupravenej trati cez Zlatú studňu, prečítať si niečo na Velestúre . Možno si pritom trochu popadáš v tom neporušenom snehu, poobjímaš zopár stromov, zlomíš nohu. Na skialpoch to ľudia prechádzajú bežne, na bežkách už nie tak často. Ja som to prešiel na bežkách niekedey v 80 tych rokoch veľa krát. Dnes sa vôbec netúžim k tomu vrátiť. Prejdem aj po čerstvo neupravenej trati, nerobí mi to problém. ked nebudem chcieť zaplatiť, viem si nájsť spústu vhodných terénov hocikde v okolí. . Ale ked si chcem bežkovanie vychutnať, rád si zájdem aj na Skalku a rád tie 2€ zaplatím.
Lubomir dňa 26.1. 11:00  
....ani som to nedocitala ten Tvoj clanok, ale presne takym tipom ako si ty by som zakazala ist na Skalku...neda sa to ani komentovat...
denca666 dňa 26.1. 15:20  


Ahojte. Otazka do plena, ktoru by mozno mohol skusit preverit aj server bezkar.sk. Kedze sa teraz spoplatnuje bezkovanie, bude sa riesit aj rozkradnute zasnezovanie inline drahy na Skalke (povodne na to boli peniaze z eurofondov), ktore uz davno malo byt funkcne a sluzit na dany ucel? O tomto je nejak ticho...
bezkarBB dňa 24.1. 15:52  
nemá k tomuto nikto čo povedať?
GusB dňa 25.1. 10:44  


Ahojte a vitajte v Slovenskej náture a realite, včera prvý deň výberu poplatkov, a dnes pravdepodobne po ich oslave z úspechu nad vybranými peniazmi, asi veľmi oslavovali a ráno nestihli vstať. Nový sneh na trati, a ani jedna jediná trasa neupravená. Ešteže na budúci víkend ideme Marcialongu, tak tam je to úplne niečo iné a úplne niekde inde ako na skoro zabudnutej biele stope. Ale všetkým tým, ktorí prídu cez víkend na skalku, prajem, aby Vám lyže dobre išli a do cieľa ste prišli zdraví.
neznamy dňa 21.1. 15:57  
No tak s týmto príspevkom zásadne nesúhlasím. Asi sme obaja boli niekde inde, pretože tiež som bol cez víkend na Skalke. Včera bolo všetko dokonale upravené. Je to pravda alebo nie? Vyjadrite sa prosím. Zhruba 60 km tratí - severný okruh komplet, cez Tablu, Stredná a aj Králická dolina, južný okruh komplet, inline, okruhy na štadióne a plocha štadióna. Mohli ste sa tam za 2€ vyblázniť do úplného vyčerpania. Večer začalo v oblasti snežiť. Husté sneženie potom pokračovalo ráno a celé dopoludnie, sprevádzané čerstvým vetrom. Dajte návod ako sa za týchto podmienok dajú udržať trate v dobrom stave. Skoro ráno bola upravená päťka a štadión, no o chvíľu to bolo znova zasypané. V priebehu dopoludnia cca o 9:30 vyrazil na trate ratrak znova a upravoval hornú päťku, inline a štadión. Sneženie už bolo miernejšie a tak sa dalo ako tak korčuľovať. Výber poplatkov včera a aj dnes po úprave bol na dobrovoľnej báze. Tak ako včera ani dnes vás nikto nenaháňal aby ste zaplatili. Keď ste na naše podujatie a aj na ľudí, ktorí v Kremnických vrchoch upravujú trate taký zatrpknutý, tak tam nechoďte. A keď predsa len vám budú trasy v Kremnických vrchoch dobré na tréning a rozhodnete sa prísť, radšej v tichosti pobehajte, užite si upravené trate a... nikam nič nepíšte, pretože vo Vašom príspevku je niekoľko klamstiev. Inak Vám nezávidím chodiť s takým odporom trénovať na vlastné kopce. Prajem Vám pekný výsledok na Marcialonge. Anonymne sa tu dobre diskutuje, skúste dať celé meno a bydlisko. Aj keď môj nick je asi všeobecne známy, predstavím sa ako prvý. Karol Kováč, administrátor www.bezkar.sk.
Karol dňa 21.1. 17:47  
Uplne suhlasim, ale s takymi frflosmi neurobime nic, vzdy ich bolo vela. Na SVK je vsetko zle, v zahranici vsetko idealne. Ano, treba sa inspirovat z veci, ktore su lepsie v zahranici, ale prave na Skalke si myslim, ze sa urobil velky kus prace za posledne roky a kazdy rok je snaha to vylepsit. Marcialonga je krasna, tak Vam pan Neznamy prajem, aby ste mali krasne pocasie, vymrznute trate na ktore napadne trochu prasanu, idealne 2 dni pred startom, nech to stihnu dokonale upravit. A ak by im nahodou celu noc a cez preteky snezilo a napadlo nejakych 30 cm snehu, nenadavajte im prosim za neupravene trate, nemozu za to.
pietro1978 dňa 22.1. 7:46  
Napíšem iba jednu vec, ktorú som už v inej súvislosti písal niekde inde na tomto fóre. Je neodškriepiteľné, že upravovanie tratí a informovanosť o stave zvážnic behom posledných pár rokov zaznamenali OBROVSKÝ progres. Veci sa neuveriteľne pohli smerom k bežkárovi, ako konečnému užívateľovi produktu. Neporovnávajme sa s Marcialongou, Slovensko je vo všetkom oproti zvyšku sveta trošičku pozadu...:-))) Tešme sa z toho, čo máme, je to paráda, ak odmyslíme Štrbské Pleso, to, čo máme my tu, nemá nikto nikde na Slovensku. Iniciatívu s výberom poplatkov za užívanie tratí maximálne podporujem, ani si to možno teraz neuvedomujeme, je to ďalší obrovský krok vpred v prospech bežkára.
miroBB dňa 22.1. 9:32  
Dobrý deň, škoda že nečítate všetky moje komentáre, lebo ináč by ste sa dozvedeli, v príspevku vloženom dňa 20.01.2018 o 18:21hod, že v sobotu to bolo ako v rozprávke, napísal som tam, že klobúk dole pred tými čo upravovali trate, len škoda, že skoro ráno cca o 7,00 hod. sa nedali kúpiť náramky. ja som bol na skalke v nedelu ráno o cca 7,00hod. Rovno sme išli na severný okruh, je tam vždy najmenej ľudí. Na severnej strane až toľko nesnežilo a ani nefúkalo v dolinách. Išli sme na václaváku nie smerom na cabanku, ale opačne, zišli sme širokou až k chate obrázok, odtiaľ spať a strednou ku kordickému sedlu a na štadión. V minulých príspevkoch som písal, že na korčulovanie bolo skoro vždy super, no na klasiku to bolo horšie. Ráno o siedmej kedy chodíme stopy sú málokedy. Ak mám ísť marcialongu, Jz50 a vasák potrebujeme prejsť spústa km, nie krúžiť v dave ľudí na štadione, kde nie je súvisle napojená do jedného okruhu ani jedna stopa, je potrebné prestupovať. Nie som zatrpknutý dokonca som sám osobne z vlastných peňazí prispel Romanovi na kúpu skútra, ako i dobrovoľne som prispieval na úpravu tratí. Ja som aj nedeľu vnímal ako aspoň fyzický tréning, lebo na masových behoch majú stopu len tí prví, my ideme už bez stopy, no nejdeme po členky v snehu. Nemám problém prispieť či už prácou alebo financiami na úpravu tratí, p. Berešovi som veľa krát hovoril čo by sa dalo zlepšiť,ale podľa jeho slov vždy bol niekde problém medzi mestom a pod. Bol som z toho smutný, že nie je sila, ktorá by to zmenila, preto som uvítal spoplatnenie, máme aj psa a rád zaplatím aj za neho ak si niekto myslí že len psy ničia stopy. Na skalke je super, no chýba mi tam jeden veliteľ, ako tomu bolo za čias TJ, niekto kto by to tam celé riadiľ a mal pod palcom. Moje meno je Peter Pápay a som zo ZH, a nemám problém sa s Vami stretnúť, a prejsť si v kľude čo by sa dalo a ako zlepšiť. Prajem pekný večer
neznamy dňa 23.1. 18:33  
Všetko beriem pán Pápay. Tiež som bol oba dni na Skalke, môžete si prečítať v článku moje zhodnotenie víkendu. Len viete, slovami ako "včera prvý deň výberu poplatkov, a dnes pravdepodobne po ich oslave z úspechu nad vybranými peniazmi, asi veľmi oslavovali a ráno nestihli vstať. Nový sneh na trati, a ani jedna jediná trasa neupravená..." sa nedá rozumieť tak, že rozumiete o čom píšete, Veď ako sa dá za silného sneženia a vetra trať upraviť? Na to som sa Vás pýtal. Ten sarkazmus tiež nehovorí o tom, že by ste ľudí starajúcich sa o trate podporovali a chceli ich povzbudiť v ich práci. Píšem o ľuďoch ale sám dobre viete, že je to zásluha predovšetkým Romanova. Ani si neviete predstaviť ako takéto vety vedia ublížiť... Pekný večer a veľa úspechov na rovine v Taliansku. Ja si dám tradične ťažkú ale NAŠU Bielu stopu.
Karol dňa 23.1. 19:36  
pamätám si keď deň pred bielou stopou napadol sneh, v noci padal tiež a fúkal do toho silný vietor, a v sobotu boli trate upravené, takže sa to dá, kde je vôla cesta sa nájde, keby ráno ako ste písali prebehli trať a stopu tak na severe by to bolo vidno, ale pravdou je že sever urobili v sobotu a v nedeľu možno až poobede,toľko ešte dokážem rozoznať čo bolo upravené a čo nie. Od siedmej rána na severe nesnežilo ale ratrak sme tam nestretli, boli časy kedy sme sa ratraku na trati ráno vyhýbali, ale v nedelu nebolo ktorému sa uhnuť. Všetka česť romanovi, ale Roman nie je mesto Kremnica ktorá zaviedla nový systém. Neviem na základe akého zákona, ale bo všeobecne záväzného rozhodnutia sa vydali tou cestou, no neviem či si uvedomujú nástrahy s tým spojené, úprava tratí nie je len utlačenie snehu a natiahnutie stopy, ale široké spektrum od odstránenia nebezpečných vecí ohrozujúcich bežkárov až po zaistenie prvej pomoci a ich bezpečnosti. je to dobrý krok a možno sa konečne dočkáme toho, že z vyzbieraných peňazí sa pred sezónou zmulčuje aspoň kúsok trate, a každý rok sa môže urobiť dalsi usek. Čo sa bielej stopy týka, chcel by som na nej zažiť to čo ju zdobilo, masy ludi a úžasná atmosféra, dnes na klasike je len 30km a cca 300 bežkárov, niekde sa robí chyba. Minulý rok bola super, ale rok pred tým ked bol len 7km úsek to nestálo za nič. Aj inde sú problémy zo snehom a vedia si poradiť. Mne by bolo tiež lepšie nikam necestovať, a ísť bielu stopu doma, no v sobotu ked je voľný štýl nemá zmysel pre nás klasikárov sa ísť pretekať s nimi a 30km je málo. Možno by stálo za to založiť klub ako to bolo v minulosti a úzko spolupracovať s mestom. Možno by pre začiatok stačilo dať informačnú tabuľu, kde by ráno o 7,00 hod cca bolo napísané čo je upravené, čo sa plánuje upraviť s nejakým časovým harmonogramom. Nehľadajte tisíc spôsobov ako to neurobiť, ale stačí jeden jediný ako vyjsť v ústrety. A ked sme už pri tom Romanovi, veľa krát som sa ponúkal na pomoc na brigádu,ale nikdy som
neznamy dňa 23.1. 21:53  
sa o žiadnej nedozvedel, nemám problém zobrať pílku do ruky a ísť vypilovať konáre, no nemôžem sám od seba ísť len tak, ked viete ako reagujú majitelia lesov a ciest, muselo by to byť organizované a oznámené, že tam niekto niečo bude robiť. Sám som hrával prvú ligu v nohejbale, a vychoval nejedného nohejbalistu a mal som aj reprezentantou, do športu robím od svojich 18 rokov, ale ked vidim ako to ide všetko dole vodou prechádza ma chuť na organizovanie čohokoľvek, sám športujem od 8 rokov a viem si vážiť toho čo niekto urobí pre mňa aby som hoc len rekreačne teraz mohol niečo športovať, takže viem o čom píšem, a viem že sa dá strašne veľa vecí zlepšiť, držím Vám palce nech máte super počasie, dobrý sneh a nech lyže sa sami kĺžu na Bielej stope, možno sa raz na nej stretneme.
neznamy dňa 23.1. 22:01  
ja som sa s tým nes...al.zobral som pílky, nožnice a za dva dni (20 a 24.1.2018) som vyčistil Kordícku zvážnicu...( info pre majiteľov lesa-volám sa Libor Trilec :-))
bikeski dňa 24.1. 19:33  


sľub dodržaný, dnes od 11.00 do 14.30 sme s kamoškou vystrihávali a vysekávali konáre a konáriky zasahujúce do trate na Kordíckej zvážnici, v úseku od BÚDY po odbočku na Tunel. Ďakujeme krásne za povzbudzujúce reakcie okoloidúcich :-)...Na budúci týždeň chcem robotu dokončiť, teda urobiť úsek od parkoviska po BÚDU. Bežkám zdar:-)
bikeski dňa 20.1. 20:33  
Servus, prehodili sme spolu pár slov tesne za búdou, nestál som, dnes som to kondične dával na čas. Obrovská vďaka za takúto iniciatívu. Miro.
miroBB dňa 20.1. 21:07  
Servus Miro, díky za podporu, fachčíme ďalej
bikeski dňa 21.1. 17:21  


pripájam sa dole ku kolegovi, plus mínus sa stalo čo som očakával, že skoro ráno sa nebude dať nikde kúpiť náramok, tiež sme boli pred 8,00 hod na skalke ale nikde nikoho kde by sa to dalo kúpiť, preto sa pýtam nebolo by možné niekde si kúpiť pernamentku? vzhľadom k veľkému počtu bežkárov je každá minúta vzácna na trati. Dnes klobúk dole pred ľudmi ktorí sa postarali o skvelý zážitok z bežkovania, len ešte by mohli predávajúci dať info hlavne starším babkám, že jazdí sa vpravo, dokonca tam kde išla do protismeru boli stopy na oboch stranách.
neznamy dňa 20.1. 18:21  
Riešenie jednoduché. Nie je pokladňa, nemôžem zaplatiť, idem behať. Ak ma stretne kontrolór, kúpim si u neho, ak nie, zastavím sa v pokladni pri návrate a zaplatím potom.
Karol dňa 21.1. 18:01  


Dnes to bol na Skalke "Paradise".Trate ako z katalogu. Začínali sme o 8:00,a chceli si kúpit vstup na trate.Lenže nikde žiadny oznam alebo usmernenie ohladom toho.Aj sme sa snažili hladať že kde zaplatíme, no nenašli a tak sme šli "načierno".Myslím že takéto veci by sa dali vyriešit vhodným osadením automatu na vstup na trate. PS:Ten nájazd/ výjazd zo severného okruhu,je katastrofa a malo by sa s tým niečo robiť.
OldWolf dňa 20.1. 18:11  
pripájam sa k tvojmu vyjadreniu na nájazd/ výjazd na severný okruh. To chce ale mocno podumať, ako by sa to dalo vyriešiť....
bikeski dňa 20.1. 20:18  
S tým nájazdom - vyjazdom, ktorý je známy pod pojmom OBCHVAT a bol vynútený výstavbou zjazdovky Pekná vyhliadka, je ťažké niečo urobiť, najmä v závislosti od počasia, kvalite a výšky snehu. Riešením by bol tunel pod zjazdovkou v pôvodnej trase ale to by sme nemohli byť na slovensku.
Karol dňa 21.1. 17:53  


Kazdopadne,priatelia,zajtra beriem noznice a vystriham vetvy zasahujuce do stopy na kordickej zvaznici. Je to tam akutne.
bikeski dňa 19.1. 13:34  


možno by stálo za to keby niekto na jeseň rozposlal mailom pozvánky na brigádu, kde by sa vypílili konáre zasahujúce do trati, kde by sa odstránili korene a malé stromy vyrastajúce na trati, možno by stálo za to poskladať sa na zmulčovač a dať pred zimou prebehnúť a zarovnať rygole na tratiach. V iných štátoch sa tiež platí za úpravu, ale tie stopy sa s tými čo sú na skalke porovnať nedajú
neznamy dňa 18.1. 21:42  
Server Bežkár.sk slúži aj na tieto účely. Nie je nič jednoduchšie ako napísať článok s pozvánkou na brigádu do ktorého koľvek strediska. Aj zaslanie mailu je riešenie ale niekto, teda ten, kto brigádu organizuje ma môže ako administrátora požiadať o túto službu. Maily samozrejme môžem zaslať iba tým užívateľom, ktorí si nastavili súhlas na zasielanie noviniek.
Karol dňa 18.1. 22:36  
ahoj Karol, dajú sa do príspevkov vkladať aj fotky?
bikeski dňa 19.1. 18:23  
nie, nedajú ani tu a ani v diskusii pod článkami
Karol dňa 19.1. 23:07  


Super že sa začnú trate upravovať, lebo tento rok čo sme tam boli stopu na klasiku som skoro ani nevidel. Dúfam že skoro ráno kedy chodíme na bežky, bude sedieť niekto v tej búdke a dá mi okrem náramku ktorá trať je upravená a natiahnutá stopa, lebo pre korčuliarov je to vždy super. Boli sme teraz v utorok no okrem silného vetra žiadna stopa. Píše sa že horná a dolná 5 je upravená no na odbočke končí stopa, ďalej veľký ratrak spravil v jednej ľavo točivej zákrute veľké a nebezbečné koryto vhodné pre zjazdové lyžovanie. Kde sa bude dať domáhať vrátenia peňazí ak nebude na trati natiahnutá stopa? Som za spoplatnenie, ale najskôr treba nastoliť systém, ktorý dnes chýba, toto je len hurá systém, že ideme vyberať peniaze. Na hostinec alebo severný okruh sa skoro ráno cez týždeň nedá ani len dostať, ak do rána napadne trošku snehu.Nie všetci korčulújú a ak sa mám pripravovať na dlhé preteky potrebujeme jazdiť dlhé štreky a nie krúžiť po štadione kde ani len jedna stopa sa súvisle nenapojí na jeden okruh.
neznamy dňa 18.1. 21:34  
Vďaka za podnety a návrhy v tomto fóre, len škoda, že nediskutujete pod článkom, ktorý sa zaoberá práve touto témou. Ako asi chceme aby hľadali podnety k téme kompetentní, keď to bude takto roztrieštené. Ale dobre. Ja mám teda so stopami pre klasiku iné skúsenosti, vždy alebo takmer vždy boli na upravených tratiach aj natiahnuté. Situáciu, že silno fúka a nezafúka stopu pre klasiku si dosť dobre predstaviť neviem. To nedokážu ošetriť ani v iných vychýrených strediskách. Verte mi, chodím do Rakúska na pravidelne upravované trate, kde vyberajú 7€ za deň a keď je silný vietor tak sa nedá vyhnúť situácii, že na niektorých miestach je stopa pre CT zaviata ale dokonca sú na trati aj záveje. A to ratrak jazdí denne aj 3 krát. Stanovená cena 2€ je asi určená tak, že nemôžete očakávať upravenosť všetkých tratí v okolí Skalky, čo je cca 60 km. V každom prípade by však malo byť kvalitne upravených aspoň niekoľko km tratí. Buďme realisti a dajme správcom tratí čas na zdokonalovanie systému. Možno sa raz dočkáme toho, že každý stroj, ktorý pôjde upravovať trať bude sledovateľný cez GPS a budeme tak mať online prehľad, ktoré trate a kedy boli upravené. Takto to už funguje v Škandinávskych krajinách ale aj v Česku. Myslím si, že terajší systém, keď dostávame pravidelne informácie od CykloSanté hneď po vykonaní úpravy je lepší ako sem dávať plán úpravy. Niekoľko krát to už Roman takto napísal, ale nakoniec sa z rôznych príčin úprava neuskutočnila. Myslíte si, že ho za to niekto pochválil? Počasie vie tiež často urobiť "škrt cez rozpočet". Buďme teda trochu trpezliví a hlavne vďační, že niekto vynakladá na úpravu tratí nemalé finančné prostriedky, čas a úsilie. Tie 2€ sú len malým príspevkom a nemôžeme za ne očakávať 50 km upravených tratí každý deň a za každého počasia.
Karol dňa 18.1. 22:24  
chcel by som vidiet toho nemca, rakusana, taliana ktory rano vstava a ide upravovat trat :), trate upravuju vzdy vecer po 17 a 3 x za den mozno tak koliecko na stadione .), jj suhlasim pockam na gps, poriadne upraveny teren cez leto a v zime super stopu s mapou aby sa turista v horach nestratil a nezjedli ho medvede .) snad sa toho dožijem .).).)
Johny dňa 19.1. 15:09  
Tak johny, nech sa páči. Sadnite do auta a ak je priaznivé počasie v oblasti do ktorej máte namierené, bude to Wechselland-Panoramaloipe v Rakúsku, tak sa vám takého Rakúšana možno pošťastí uvidieť. Musí ale silno fúkať, prípadne do toho môže aj mierne alebo husto snežiť. Ak budú v tom čase trate otvorené pre verejnosť, tak určite počas dňa na upravovaných tratiach stretnete ratrak aby priebežne upravoval zaviate trate. Nezaručujem ale, že v ratraku bude skutočne sedieť Rakúšan, môže to byť napríklad aj Slovák. Ja som už takúto situáciu zažil, že som sa ratraku musel niekoľko krát počas dňa vyhýbať. A áno, trate sa môžu upraviť aj večer po odchode bežkárov z tratí. Čo ale navrhujete v tom prípade ak sa mraky rozhodnú nasypať na tie upravené trate do rána zo 20 cm snehu? No a videl som aj Taliana, pardón, neviem či to bol Talian ale bolo to v Livíne v decembri minulého roka, keď po hustom nočnom snežení o siedmej hodine ráno upravoval stroj bežkárske trate. A k tomu GPS. Keď sme boli pred niekoľkými rokmi v Nórskom Beitostolene, tak sme si najskôr ráno pozreli na internete úseky tratí, ktoré boli upravené a podľa toho sme sa rozhodli kam vyrazíme. Takže žiadne výmysly ale holé fakty. Zajtra sa môžeme stretnúť s náramkom na rukách na upravených tratiach na Skalke.
Karol dňa 19.1. 18:47  
jj tak tak
Johny dňa 19.1. 15:18  


severny okruh by uz bolo treba urcite upraviť, ísť neísť ,bábo raď .)
Johny dňa 18.1. 20:34  


dobry den mohli by ste tu prosím pred upravou vkladat informácie ake trasy sa budu upravovat, ( neviem ako casto a kedy zacinate upravovat ) bolo by to super info pre bezkarov ktory by vedeli ze nepridu do neupravenej stopy a nebudu sa musiet prehrabavat snehom pokial nemaju aspon bezky na to urcene,tiez by prislo urcite viac bezkarov Ďakujem a vidime sa v stope .)
Johny dňa 18.1. 20:23  
Na túto tému som napísal svoj názor v reakcii na "neznámy" vyššie
Karol dňa 18.1. 22:38  


Dobrý deň. Nedalo by sa Vám poslať 2 percentá z mojich daní na úpravu bežeckých tratí v okolí Skalky a vystavili by ste mi dáke potvrdenie- preukaz, lebo kupovanie si náramkov mi nevyhovuje. Ďakujem za akúkoľvek odpoveď.
Gojko dňa 18.1. 13:22  


čaute, prosím nejaký link na mapu všetkých bežeckých tratí na Skalke a okolí
bikeski dňa 14.1. 18:43  
Celkom dobre zmapované trate sú na novej stránke Bielej stopy: http://www.bielastopa.sk/bielastopa/trate/
Karol dňa 14.1. 20:12  
super, díky Karol
bikeski dňa 14.1. 22:07  
A náhodou z Bystrickej strany?
peteru dňa 15.1. 20:34  
http://www.skalkaarena.sk/lyzovanie/skalka-dnes/
VladoBB dňa 17.1. 8:54  


Ahojte. Nebol niekto v posledne dni na bezky z Králik na Skalku zvaznicou? Aká je tat a ci je tam ešte vôbec sneh. Vdaka
kodiak14 dňa 14.1. 6:12  
Snehové správy: včera - stanley, v piatok pietro1978
Karol dňa 14.1. 6:51  


Mimochodom, ak sa chystate niekto ist bezkovat vlakom - konkretne leo expresom - a nemate lyze, (ano aj bezky ci snowboard ) v obale, tak si pripravte 14 euro navyse - budu sa vam snazit predat ten svoj. nevidela som ho, ale u mna neuspeli. vraj to maju vo svojich pravidlach. zvlastne je, ze cestou tam nikto nerobil problemy - lyze mi uchyili remienkom do stojanu na bicykle. cestou spat im to doslo, aku "velku chybu urobili" a bojovali za uskutocnenie tohto pre nich "kseftu navyse"... nepodarilo sa. na otazku, ci aj na bicykel potrebulem obal, som dostala "trefnu" odpoved, ze bicykle v zime neberu...na zamyslenie... paradoxne som tentokrat setrila za cestu z rk do lm ja a tam prestupila na nas stary pohodlny domaci spoj. este jedno dolezite info - listok treba mat kupeny cez internet (mobilom rezervaciu nie je mozne urobit a v pokladni na stanici vam povedia, ze jeto sukromna spolocnost, teda ani tam) a ceny maju pohyblive. po-rk za 8€ a o tri dni za tu istu trasu vyse 10€. najlacnejsie. nehovorim o biznis triede. tolko skusenost cestovania z leo expresom... triede.
bezkarka1971 dňa 12.1. 14:43  


Kto sa chystate na vikend bezkovat alebo aj jeden den na otocku (naprikladv do tatier) alebo hoc aj inde, kde je suvisla snehova pokryvka (rada slapem aj novu stopu) a ste ochotni sa podelit o priestor v aute (za prispevok samozrejme)? Presov je nastupne a vystupne miesto. Vdaka za info.
bezkarka1971 dňa 12.1. 13:50  
Ak máte záujem tak sa môžete pridať v nedeľu 14.1. na Štrbské pleso.Z Košíc odchádzame cca 9:00.
penlevi dňa 13.1. 21:01  


Ahojte. Neviete aké sú trate z Donovál na Šachtičky a odtiaľ do Čachova? Ďakujem za info. Zajtra by sme chceli absolvovať túto trať.
Miso16 dňa 12.1. 7:26  
Donovaly - Šachtičky OK, ďalej nesúvislá pokrývka
flyer7 dňa 13.1. 22:05  


Ahojte. Vie mi niekto povedat ci je otvorený hostinec aj cez týždeň. Ďakujem
kodiak14 dňa 8.1. 19:56  
Pokiaľ viem, tak Hostinec je v prevádzke iba cez víkendy.
Karol dňa 10.1. 12:23  


Ahojte, vedeli by ste niekto poradiť ubytovanie na Koasalauf (St. Johann in Tirol) alebo Ganghoferlauf (Leutasch alebo Seefeld). Ďakujem.
andreyBB dňa 7.1. 18:19  


Zdravím Vás.. kde v oblasti Králiky a Skalka je možné požičať celý bežecký výstroj?
caparzo dňa 6.1. 21:34  
V cyklosante v Kremnici. Je to smerom na skalku.
Rastob dňa 7.1. 11:02  
Vďaka za tip. Nejaká požičovňa okolo oblasti Králiky smerom z Banskej Bystrice náhodou?
caparzo dňa 7.1. 11:49  
Tiež som to v minulosti riešil, keď som chcel deťom požičať bežky. Nakoniec som ich požičal v požičovni v BB na Malachovskej ceste, majú tam dobrý výber aj vedia poradiť. Len neviem, ako teraz fungujú cez víkend.
folky dňa 8.1. 13:26  
Zdravím. To neviem ale iba ak niekde na Skale prípadne v Banskej Bystrici na Malachovskej ceste. Na Králikoch určite nie.
kodiak14 dňa 8.1. 19:54  


Ahoj, bude sa prosím na vikend 6-7.1 2018 upravovat severný a juzny okruh v kremnickych vrchoch (skalka arena) na klasiku, Ďakujem
Johny dňa 4.1. 19:00  
Ano, bude sa.RB.
cyklosante dňa 4.1. 21:25  


dodávam, mám na mysli CT:-)
bikeski dňa 4.1. 17:51  
Stopu pre CT na oboch okruhoch BS, juh aj sever natiahol podľa info v snehovej správe Roman Béreš.
Karol dňa 4.1. 18:33  


ahojte, chcem sa poďakovať chalanom, ktorí dnes ráno potiahli južný okruh na Skalke. Perfektná robota. Po tom včerajšom snežení to bol malý bežkársky orgazmík:-)
bikeski dňa 4.1. 17:49  
MKL Kremnica to upravovala veľkým strojom a stopu pre CT CykloSanté, Roman Béreš.
Karol dňa 4.1. 18:35  


Zdravím! Ako je to na Grajnári? Dá sa ísť pobehať?
Marek dňa 4.1. 17:27  


Pozdravujem všetkých beźkárov. V Kremnických horách máme prostredie, ktoré nám môže závidieť celé Slovensko. Vďaka patrí všetkým nadšencom, čo majú na tom zásluhy; hlavne však upravovateľom tratí za pravideľnosť a kvalitu úpravy. Nájdu sa ale "skaťaci", pre ktorých klasická stopa je len nejakou dekoráciou a pravideľne ju ničia hneď po jej úprave, aj keď miesta pre svoj štýl maju dosť! Žiadná úcta a ohľaduplnosť! K arogancii a egoizmu sú vedení od malička ako doma, tak aj touto konzumnou spoločnosťou. Ďaľšou kapitolou sú majitelia skutrov a tak isto aj psičkári, ktorí si zo stopy robia prostredie kynologického klubu. Ich činnosť je výsledkom zúfalstva z množstva sena, ktorým sú vyplnené ich hlavy. Iné vysvetlenie mi nenapadá. Ale tak nám treba - málo sa nájde tých slušných a odváżnych ľudí, ktorí sa proti tomu ohradia, a to aj hneď na mieste činu. Len šomrať medzi sebou nestačí!!!
Humus dňa 31.12. 13:46  
úplný súhlas s tebou
bikeski dňa 3.1. 18:21  
Súhlasím s Vami i keď slušnejšou formou. Dovolím si, ale napísať, že aj psičkári, chodci sú ľudia a také stredisko ako Skalka - bežkársky raj by mal myslieť aj na týchto platiacich ľudí, ktorí sa tam ubytovávajú. Určite by to bolo plusom pre návštevnosť. Veď nech sa hýbu všetci.
JMSOZKH dňa 4.1. 19:40  
Dobrý večer p. Humus, nedá mi nereagovať na Váš príspevok z ktorého je jasné, že okrem seba nemáte rád nikoho, a pravdepodobne ste pre nikoho nič okrem urážania neurobili. Ale poďme pekne po poriadku: vyzdvihujete prácu ľudí, ktorí upravujú trate. No nemôžem s Vami úplne súhlasiť, keďže chodíme s partiou skoro ráno a len málokedy je natiahnutá stopa pre CT techniku. Nie raz sa stalo, že trať upravoval veľký ratrak, no bolo mu zaťažko použiť hydrauliku s lyžinou na konci, na tvorbu stopy.Všetká česť p. Berešovi, ale ten sám na tvorbu stopy nestačí, a povedzme si úprimne, že aj napriek jeho snahe tá stopa nie je ideálna, ale súhlasím, že lepšie ako nič. Reagujete negatívne na psíčkarov, no zabúdate, že tí ľudia im dávajú lásku, že pes nie je vec, ktorú je možné po napadnutí snehu odložiť, a vybrať na jar keď už sneh nebude. Väčšina týchto ľudí majú psa práve kvôli ich športovým aktivitám, a pre vysoký výskyt divej zvery pre ich bezpečnosť. Píšete, že psy ničia stopy, ale nikde som nečítal, že na stopy padajú kusy ľadu z konárov, ktoré sú nad stopami, takto poškodených stôp je ďaleko viac ako psami, po trase je veľa poškodenia od napadaných konárov, videl som aj poškodenia po inej divej zvery. Zabúdate, na to že aj turisti chcú si užívať krásy kremnických hôr. Negatívne reagujete na skoro všetko, ale nie na bežkárov, ktorí ani nevedia po ktorej strane majú ísť aby neohrozovali nie len seba, ale hlavne iních. Skôr ako tí psíčkari a skútristi a pod. mi vadí, že napriek naozaj krásnym možnostiam toto nevyužívame, a nenájde sa nikto, kto by urobil niečo pre to aby sa to zlepšilo: trebárs na jeseň úprava tratí, odstránenie konárov nad hlavami bežkárov, vyhradenie určitého okruhu aj pre psíčkarov, výsadba stromov, ktoré by chránili trate pred slnkom a svahy pred zosuvom. Veď južný okruh je len otázkou času kedy sa na určitom mieste trať zosunie tak že tadiaľ ani p. Bereš so skútrom neprejde. Treba to začať riešiť, ale komplexne.
neznamy dňa 6.1. 20:37  
Neodhadli ste ma správne, pán "neznámy", že mám rád len seba. Ja mám rad poriadok . Už mnoho rokov patrím k malej skupine nadšencov, ktorí sa zúčastňovali brigád na čistení tratí, a to nielen v oblasti Kremnických hôr. Trvam na svojej kritike ( aj keď možno som mal použiť jemnejšie slová ) malej skupiny ľudí, ktorej uvedené činnosti sú nemyslitelné v zahraníčì. Tie skúsenosti mám aspoň z 10 krajín. Stači zájsť do susedného Česka. Ich činnosť je neobhajitelná; iba ak od ľudí, ktorí majú k ním blízko. Vaše úvahy si vyžadujú veľa financii a práce, moje len ohľaduplnosť k iným ľuďom. Už nebudem ďalej o tom s vami polemizovať.
Humus dňa 8.1. 7:46  
Pôvodne som bol rozhodnutý ukončiť polemiku o.i. o vhodnosti pohybu psov na bežkárskych tratiach, ale dnešná udalosť mi dala zapravdu, že som sa so svojim názorom nemýlil. Asi o 13.hod. som bol svedkom na králickej zvážnici, ako sa jeden bežkár držal za rameno a vyrovnával palice po páde následkom stretu so psom. Príhodu som sice nevidel, len počul ostré nadávky na majiteľa psa. Tak čo vy, poniektorí majitelia, čo tvrdíte, že "odovzdávate psom lásku"?...
Humus dňa 14.1. 14:15  
No a ja som bol pôvodne rozhodnutý sa vôbec do tejto témy nezapojiť. Musím Vám však dať úplne za pravdu. Bežkárske trate sú pre bežkárov a nemajú čo na nich hľadať skútristi, chodci ani psí miláčkovia. Akákoľvek obhajoba o vzťahu ku zvieratám je neakceptovateľná. Dnes sa to mohlo skončiť aj vážnejšie, ako len ohnutými palicami. Apropo - som majiteľom dvoch psov. To aby má niekto neupodozrieval, že zvieratá nemám rád.
VladoBB dňa 14.1. 15:57  


Zdravím! Rád by som skúsil bežkovanie keďže sa mi tento šport veľmi páči. Neviem sa ale ozhodnúť aký typ lyží si vybrať. Nedá sa niekde na Kojšovke bežky požičať za účasti niekoho skúsenehoaby mi dal pár rád, či ma trochu usmernil? Prípadne je tu niekto kto poskytuje služby požičania bežiek? Lákajú ma bežky s hranami, no niesom si istý výberom. Vopred ďakujem.
Piti dňa 25.12. 19:22  
Radiť sa dá rámcovo, konkrétne riešenie treba prispôsobiť podľa seba. Treba riešiť nasledovné: 1. do akých terénov resp. tratí budete chodiť? a) voľný terén, turistika neupravené trate: odporúčam lyže typu BC - backcountry. Šírka do cca 6 cm v priestore špičky. Širšie - cca 7 cm, nejdú dobre do stopy, čo je škoda, ak sa na nejakú natrafí. Dĺžka lyže: výška lyžiara + plus 5 až 10 cm (kratšie pre menej skúseného) Palice: výška lyžiara - mínus 25 až 30 cm (kratšie pre menej skúseného) Lyže s oceľovými hranami - výborné pre zľadovatelé podmienky. Lyže so "šupinkami" majú lepšie stúpanie a horší sklz. Výber závisí od sklonu svahov, na ktorých budeš bežkovať pre prudšie svahy odporúčam šupinky. "Novinku" posledných sezón - buď výmenný alebo napevno nalepený stúpací pás v strede lyže (známu aj z minulosti), neodporúčam. Ten neustále nalepený pás výdatne brzdí na rovine a miernom sklone svahu nadol, čo sú na druhej strane asi najlepšie sklony pre užívanie si jazdy na bežkách. O to teda spoľahlivo prichádzate. Lepšie riešenie je mať celosklznicové bežky a pás si nalepiť keď treba. Už je dostať takéto pás a la skialp aj na bežky. Pre menej športovo založených odporúčam šupinky - trochu brzdia na rovine a dolu kopcom, ale nie je to tak hrozné, ale hlavne výrazne menej ich treba mazať oproti hladkej sklznici. Na druhej strane "fajnšmeker" si vychutná mazanie hladkých bežiek, z ktorých vie vyťažiť maximum pri stúpaní aj pri zjazde. b)upravená alebo vyšliapaná klasická stopa: to je najčastejší prípad mimo lyžiarskych stredísk - tam buď BC bežka alebo na klasiku, dĺžky ako v prípade a). c) upravené trate na klasiku (CT) aj korčuľovanie (FT): možnosť všetkých typov bežiek, aj combi, ktoré majú tvrdosť medzi CT a FT. Korčuľovanie vyžaduje značnú úpravu trate, výnimočne je možné aj vo voľnom teréne - po zvládnutí techniky je to naozaj iný zážitok (v pozitívnom zmysle). Potom bežky kratšie a palice dlhšie ako pri CT (cca 5-10cm). Voskovanie: sada pre CT (stúpanie, zjazd), sada pre FT.
pege dňa 13.1. 10:26  


Zdravim. Rad by som zacal s bezkami. Na konci minulej sezony som stihol kupit uz len topanky na system NNN. Teraz zhanam zvysok (bezky, viazanie, palice). Viete poradit? Po prebehnuti par obchodov mam najvacsiu dilemu, ci kupit bezky so supinami, alebo sa oplati priplatit si za bezky s kovovymi hranami a integrovanymi 'tulenimi' pasmi (asi nejaka vychytavka poslednych rokov?) Vopred dakujem za rady. Pripadne doplnim potrebne informacie, ak treba.
pekko dňa 21.12. 22:05  
Veľmi ťažko takto radiť. Mal by si vedieť kam chceš s bežkami chodiť, do akých terénov, či do voľnej prírody alebo na upravené trate. Pochopil som, že chceš behávať klasickou technikou. Šupinky už dnes ustupujú novému trendu a najnovšie sú vybavené plstenou plochou v stúpacej zóne aby si nemusel bežky mazať stúpacími voskami. Áno materiál je podobný pásom, ktoré si pripínajú skialpinisti pri stúpaní. Kovové hrany sú vhodné iba na neupravené trate do voľnej prírody najmä do zľadovatených povrchov. Hrany zvyšujú hmotnosť bežiek a tak pri upravených tratiach alebo vo voľnej prírode v prašane sú skôr na obtiaž. Takže skús sa vyjadriť k tomu, kam plánuješ na bežkách chodiť.
Karol dňa 22.12. 13:18  
Mne je zasa tazko hovorit z toho, co som 2x stal na bezkach :) Z toho, co som sa pytal, cital, pocuval, mi to vychadza na rekreacne bezkovanie klasickou technikou v stope, stredne pokrocily. Prave tym, ze som lenivy (aj na udrzbu lyzi), mi to vychadzalo na supinace, nech nemusim voskovat. Riesim teraz teda otazku, ci zobrat nieco taketo: http://ski-sport.sk/content/be%C5%BEky-fischer-sporty-crown-nis-r1617, alebo doplatiti cca 30 € a mat uz bezky so spominamymi pasmi + hranami, ci ist do toho. +ma este napadla dalsia otazka: viazanie na vycvakavanie palicou, ci rucne? Pocul som pre aj proti obom systemom, som zmateny :) Vdaka.
pekko dňa 24.12. 22:40  
Ja by som ti poradil lyže s nalepenými pásmi na stúpanie a bez hrán. Písal som už vyššie, že hrany zvyšujú váhu a sú ťažšie ovládateľné. Vypínanie viazania palicou (automat) alebo ručne by som vôbec neriešil. Koľko krát denne si budeš lyže obúvať a vyzúvať? No a ešte, čo sa týka údržba lyží. Pásy alebo šupiny ťa zbavia nutnosti mazať stúpacími voskami ale sklznicu mimo stúpacej zóny by si mal raz za čas ošetriť nanesením sklzového vosku. Po prvé ju chrániš voči oxidácii a po druhé, bežkovanie je aj o sklze a užívaní si zjazdov v miernom klesaní. Ak ti lyže budú drhnúť na rovine a v klesaní, tak si bežky neužiješ naplno. A pozor si daj aj na správnu dĺžku a tvrdosť lyží. Ak si kúpiš krátke na tvoju hmotnosť, tak ti dobre nepôjdu a budú ťa brzdiť a naopak, ak si kúpiš dlhé či tvrdé, tak ti budú v stúpaní podklzovať, pretože nezatlačíš lyžu v stúpaní tak aby si pritlačil stúpaciu zónu o povrch. Zasa som ťa domotal? Odporúčam zájsť kúpiť lyže do špecializovaného obchodu a tam ti presne poradia ale ak sa rozhodneš kupovať cez internet či v supermarketoch, tak musíš počítať s tým, že to nebude to pravé orechové. V každom prípade choď do toho, zimná sezóna je už v plnom prúde a beh na lyžiach je krásny šport.
Karol dňa 25.12. 8:48  
Nedomotal, dobre poradil praveze. Skusim teda vo vybere uprednostnit pasove a supinace (ktorych je viacero) posunut na druhe miesto. To tazsie ovladanie s hranami som tiez nevedel, pocul som jedine o vyhodach (stabilita na lade) a hmotnost navyse som nedokazal posudit. Kolko vydrzia tie pasy? Daju sa potom jednoducho menit, existuju nahradne, ci doziju pasy, dozije bezka? Vies poradit nejake obchody/konkretne modely beziek s pasmi? Vyzera, ze je ich na trhu zatial pomerne malo. Dakujem. Supermarket neriesim. Bud normalny sportovy obchod, alebo vybrat v obchode a kupit cez net. Mam 178 cm a cca 72 kg (+oblecenie, batoh), tak mi to vychadza niekde 192-200 cm a pouzit asi ten jednoduchy test s pretiahnutim papiera stredom lyze. Vosk vies nejaky poradit? Nech to kupim rovno s bezkami a ak to bude nahodou cez net, aby som zobral spravny. Viazanie: nejde o pocet vypinani denne, ale napr. obavy: vypinanie palicou je vraj krehkejsie, zvykne zamrznut/zlomit sa, ked idete viaceri vedla seba, moze ti ho niekto nechtiac vypnut, pri vypinani palicou si dopicham bezky, atd.: tu som preto viac nakloneny 'packovemu'. Dakujem.
pekko dňa 31.12. 23:32  
Vidím, že máš v mnohých veciach celkom dobrý prehľad. Takže k viazaniu ako píšeš. Automat má nevýhodu nechceného vypnutia najmä pri hromadných pretekoch. Nalepené pásy sa dajú vymeniť a teda neznamenajú po zničení/zodratí aj to, že by sa bežky mali vyhodiť. Mali by vydržať cca 1000 km. Výmenu by som nechal na odborný servis, je ich potrebné nalepiť. No a čo sa týka sklzového vosku, odporučil by som nejaký na teploty, ktoré sú v našich podmienkach najbežnejšie. Tých je veľa značiek a druhov. Obchod? Neviem odkiaľ si ale jednoznačne veľmi dobrý obchod so širokým sortimentom vrátane servisu s dlhoročnými skúsenosťami je CykloSanté v Kremnici. Tu si navyše vieš také bežky aj požičať a vyskúšať. Potom sa môžeš správne rozhodnúť.
Karol dňa 1.1. 13:15  
Ja mám viac bežiek s hranami a neviem o tom, že by zhoršovali ovládateľnosť. Skôr naopak, výrazne ju zlepšujú na zľadovatených povrchoch, ktoré nie sú až také zriedkavé (zamrznutá zvážnica apod.) a tým značne zvyšujú bezpečnosť zjazdov. Zvýšenie hmotnosti je zanedbateľné - nič také nevnímam. Takisto sa neprikláňam k napevno nalepeným pásom, lepšie sú tie nalepovacie podľa potreby. Hlavne kvôli obmedzeniu pôžitku zo sklzu - prídeš o to najkrajšie na bežkách. Podrobnejšie v odpovedi na otázku od Piti vyššie. Čo sa týka viazania - na automatickej Rotefelle mi pri veľkom mraze viazanie zamrzlo (dostal sa do neho jemný zmrznutý sneh) a nedalo sa vypnúť (pomohol len čaj), takže preferujem mechanické systémy. Momentálne je vyvinuté viazanie typu Prolink (napr. na sportrysy.sk), ktoré konečne zjednotilo vŕtacie otvory pre NNN a SNS systémy a navyše rieši rôznu veľkosť topánky, keďže má len jednu univerzálnu veľkosť. (To len pre info pre zmenu typu viazania bez nutnosti vŕtania nových dier = prípad kúpy z bazáru). Čo sa týka voskov - ak sú bežky so šupinami, viacmenej stačí mať vosky na zjazd (aj stará sviečka sa hodí), na hladké bežky treba sústavu voskov na stúpanie a zjazd - najlepšie sada pre rôzne teploty, pretože podmienky sa menia viackrát v roku. Dĺžku lyže riešim v odpovedi pre Piti. Hmotnosťou sa nezaoberám, pretože ťažším lyžiarom podľa tých hromadných usmernení môže vyjsť dĺžka 210 cm aj pre 160 cm človeka, čo je pre neho neovládateľné. Radím riadiť sa výškou človeka + 5 až 10 cm pre klasiku. A ak sa dá, tí ťažší nech si vyberú tvrdšie (a širšie) lyže. Nebojte sa, budú sa vám šmýkať po snehu aj tie, čo pretlačíte váhou. Ak vám však niekto vyrobí na mieru také dlhé a súčasne aj tvrdé ako potrebujete, berte ich. Samozrejme, pár šťastlivcov na také natrafí aj medzi tými hromadne vyrábanými. Ja však pozorujem viac prípadov, že sú bežky mäkšie ako by mali byť. Čiže pre Teba: šupináče, mechanické viazanie, dĺžka lyže okolo 190 cm, palice = 150 -155 cm.
pege dňa 13.1. 13:00  


Od dnešného dňa je funkčný filter snehových správ na hlavnej stránke, v aktuálnych a archívnych správach o snehových podmienkach.
Karol dňa 19.12. 20:22  


Bezkovanie na Donovaloch - chcem poprosit o informaciu, ak budete dnes na Donovaloch - ci maju nejake upravene trate na bezkovanie. Vdaka za info.
Azuzi dňa 9.12. 8:36  
Pozri na nabezky.sk. Tam to tusim je.
miro dňa 9.12. 15:20  
je to zamknute pre ludi, ktori neplatia... nie som s tym uplne stotozneny, takze to prepisem sem: ano, je upraveny cely okruh Donovaly - Sachticky a naspat.
bezkarBB dňa 9.12. 20:10  
Áno na stránke "www.nabezky.sk" ak chceš informáciu o stave tratí a výjazdu rolby, skútra s valcom...atď musíš získať body. body získavaš ak som to dobre pochopil svojou aktivitou na stránke, brigádami na tratiach, alebo poplatkom cca 5€. pre niekoho je 5 € strašne veľa!? načo by si platil za niečo, keď nemusíš. som predseda občianskeho združenia kordícky hrebenák. na to aby ste vy mohli bežkovať, nadšenci vynakladajú vlastnÉ peniaze!!! Čas!!! energiu!!! dávajú vám prednosť pred svojou rodinou... prečo to robia? do kedy to budú robiť? budem teraz konkrétny. roman béreš kremnica - dennodenná úprava tratí, ján valuška kordíky + ján gálus kordíky - úprava tratí podľa možností, členovia ozkh, roman chmelík králiky - mestský ratrak + ....určite by mohlo byť viac mien... ja osobne momentálne po večeroch a víkendoch zváram valec na úpravu tratí. s 2% príspevkov sme zakúpili valec bez stopára, hladičky, prerezávača. to všetko stojí cca 6000€. benzín na úpravu tratí xxx €. potrebujeme valec za niečim ťahať! na jeseň sme upravovali cesty - trate bagrami. chceme na budúci rok rozšíriť cestu z kordíckej zvážnici na tablu. po lúkach nad kordíkami prekryť rúrami potoky a upraviť bagrom...mulčovať... a ty nie si ztotoŽnenÝ s platením za niečo? s prepáčením takýto názor my berie energiu a ma vytáča! Ďalej už nepokračujem. behajú mi nepekne veci v hlave...a ubúda mi energia. ozkh prosí o príspevky na úpravu tratí. verím že ste si všimli zmeny z predošlej sezóny na kordíkach. viac sme dali ako sme dostali. aj ja chcem už isť na bežky. bol som 3x. Č.účtu: sk07 1111 0000 0013 9321 7001 dal som si predsavzatie, že vyžobreme v tejto sezóne 10.000€ na 4kolku za ktorou budeme ťahať valec. ak to bude zlé, končím s aktivitou!!! príspevky budeme zverejňovať v odkaze. ak chcete viac informácií píšte stručne na email: kordickyhrebenak@gmail.com Ďakujem ingrid za prvý spontánny príspevok na účet v tejto sezóne!
JMSOZKH dňa 23.12. 9:28  
Očakával som, že na reakciu bude odpovedať autor bezkarBB, na ktorého ste reagovali. Neviem teda na 100% s čím bezkarBB nie je stotožnený. Dosť však pochybujem, že by bol stotožnený s tým, že upravené trate by mali bežkári využívať zdarma. Skôr si myslím, že nie je stotožnený s formou ako by mal prispievať, teda platením za informácie o úprave. Z Vášho príspevku nakoniec vyplýva, že ani Vy nie ste s takou formou stotožnený, keďže vyzývate k príspevkom na úhradu úpravy na účet združenia. Vy schvaľujete to, aby si záujemca najskôr zaplatil za informáciu, či sa mu oplatí niekam na upravené trate vycestovať a potom ešte keď je na mieste, tak zaplatil za vstup na trate? Takto to nikde v okolitých krajinách nefunguje. Stránka Nabezky.sk sa rozhodla ísť touto cestou. Je to voľba prevádzkovateľa stránky. Naskočili ste na túto vlnu a prestali ste dávať informácie aj na náš server. Ako administrátor Bežkára sa k tejto problematike vyjadrím v samostatnom článku, no čakám na prezentáciu komunitného projektu od administrátora Nabežky.sk. Server Bežkár.sk bol založený s jediným cieľom. Vytvoriť priestor pre komunitu bežkárov na slobodnú výmenu informácií a skúseností. Nikdy nezmením tento princíp a verím, že sa mi to podarí vďaka rozrastajúcej sa rodine registrovaných užívateľov. A na záver. Budem naďalej presadzovať aby si čoraz viac ľudí uvedomilo, že na kvalitne upravené trate je samozrejmé prispieť každým, kto ich využíva podľa svojich možností. Prajem združeniu a Vám veľa elánu pri udržiavaní a úprave Kordíckej zvážnice a čoraz viac uvedomelých bežkárov, ktorí na úpravu prispejú.
Karol dňa 1.1. 14:53  


Salomon SNS Pilot - Problem s viazanim Ahojte - viete mi niekto poradit ci je mozne nejakym sposobom servisovat tento typ viazania. Konkretne mam na jednej lyzi uvolnenu druhu (pomocnu, blizsie k stredu topanky umiestnenu) hrazdicku. Zostava visiet cca.1cm od podlozky - pocitovo akoby pruzinka nemala dostatocny odpor.Vyssie uz odpor ma - aj sa vracia spat k viazaniu - ale opat ostane visiet cca.1cm nad doskou. To pri skejte sposobuje ze topanka nedosada presne na viazanie :( Ide s tym nieco spravit - alebo len vymenit za nove viazanie?
rudobb dňa 8.12. 11:31  
Aho,skus to prestreknut teflonovym sprejom, napr.GT 85. Ak sa to "nerozbeha", tak to treba demontovat a pozriet, kde je problem.Ak by to nefungovalo, vieme ti predat aj polpar,ak by si nechcel kupovat komletne viazanie.RB.
cyklosante dňa 8.12. 20:34  
Ahoj Roman. Vdaka za tip. Pozeral som to den po bezkovani po tom ako bezky stali vo vyhrievanej garazi - na moje prekvapenie sa hrazdicka vracala rovnomerne po celej drahe. Problem teda nastava v terene-hlbokom snehu. Ale tiez mi napadlo tu kolajnicku jemne premazat. Ak silikonovy sprej (wd-cko bude asi prilis riedke - neostane dlho vrstva) pripadne bielu vazelinu neodporucas tak skusim pozriet nejaky teflonovy sprej ako pises. Tiez dakujem za info/ponuku na polpar.R
rudobb dňa 9.12. 17:19  


dobrý deň ak by mal niekto záujem predám topánky na bežky na viazanie back country bc x6 black rossignol č.43. topánky sú prakticky nové, použilso ich len dvakrát na krátke trate na konci min. sezóny. sú ešte v záruke,záruka platí do 21.3.2019.bežná cena bola okolo 140€ topánky sú pohodlné predávam ich z rodinozdravotných dôvodov.lyže už nemám.http://markisport.sk/bezecke-lyziarky/839-lyziarky-bez-rossignol-bc-x10.html cena 84€ kontakt na mňa.0908908200
kaciro dňa 6.12. 20:55  


Ahojte, preposielam oznam, ktorý ma dnes vydesil na stránkach zaaresbb.sk: "Oznamujeme bežkárom, že z dôvodu plánovanej ťažby dreva v Kremnických vrchoch bude obmedzené bežkovanie na úseku Králiky - Tajov - Kordíky" ...len aby ste sa psychicky nastavili na "prekvapenie" ktoré môžeme očakávať...
Fonzo dňa 6.12. 20:53  
Za predpokladu, žeby podlavický urbár realizoval ťažbu bučiny na úseku Králiky - Tichá, znamenalo by to, že je od úpravy trate definitívne odrezaný úsek Králiky - Tichá - Tajovská chata a taktiež úsek Tichá - celá Kordícka zvážnica (keďže Roman štartuje na ratraku vždy z Králik)...robí sa mi z plánovanej ťažby husia koža.
miroBB dňa 7.12. 19:57  
Tak to je fakt dost desiva predstava. Dufajme ze ked uz musia tazit - urobia to co mozno v najkratsom case a co mozno najsetrnejsim sposobom. Az mam zmiesany pocit dakovat za informaciu ;)
rudobb dňa 8.12. 11:27  
Doplním ešte jednu myšlienku - celé leto a jeseň som na túto trať chodil behať. Asi od polovice augusta tam nikto nič nerobil. Prečo si ťažbu nechávajú na zimu? Vidím v tom jasný zámer pokaziť bežkárom, čo sa dá pokaziť....
miroBB dňa 8.12. 11:55  
Síce ma to štve rovnako ako Teba, pretože Králiky - Kordíky je moja najobľúbenejšia trať, ale pre vysvetlenie - rubné ťažby sa robia predovšetkým v zime, vzhľadom na to že vtedy dochádza k najmenšiemu poškodeniu porastov - zem je zamrznutá, pokrytá snehom, technika sa nezabara...okrem toho je vegetačný kľud...Ja však vidím stále problém v komunikácii kompetentných. V urbári predsa majú plán ťažby na 10 rokov vopred, či sa teda nie je rozumnejšie dohodnúť vopred kedy nebude možné trate využívať a hneď na začiatku sezóny sa podľa toho zariadiť. Lebo mi príde skutočne nezmyselné začať upravovať trate ak viem že o 2 týždne ich komplet rozorú...Vyvoláva to potom zbytočné emócie...ale to je iba môj pohľad na vec, možno je komunikácia s urbárom naozaj problematická...bohužiaľ z právneho hľadiska ide o cih vlastníctvo, takže riešenie je len v hľadaní spoločného riešenia.
Fonzo dňa 8.12. 12:21  
Tak ako pise Fonzo: http://www.sopsr.sk/cinnost/prirucka.pdf Pri vydávaní súhlasu na výrub dreviny podľa § 47 ods. 3 zákona o ochrane prírody orgán ochrany prírody (obec) prihliada na: a) druh a zdravotný stav dreviny, b) funkciu a význam dreviny pre životné prostredie, c) to, aby sa výrub dreviny uskutočnil najmä v období vegetačného pokoja. Obdobie vegetačného pokoja je určené od 1. októbra do 31. marca Aj ked inde je uvadzana informacia o výrube mimo lesa: Výrub stromov a krovín rastúcich mimo lesa sa môže vykonať len v čase mimo vegetačného obdobia od 1. októbra do 31. marca a vyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody, teda mesta. Toto vydá rozhodnutie o výrube dreviny. Takže aby to išlo spraviť aj inteligentnejším spôsobom je určite o komunikácii a najdení obojstranne vyhovujúceho riešenia. Len musí byť vôľa.
rudobb dňa 8.12. 12:43  
Fonzo - tak toto už dávno neplatí.Ťažia aj keď nie je zem zamrznutá. Práveže najmenej škody by urobili keď je sucho. Ale oni hlava nehlava a koľaje aj meter hlboké , viď Suchy Vrch, ale aj trať nad Tajovom pred pár zimami.
dedo dňa 14.12. 10:01  


Admin, mohol by si pridat Kraliky-bezecke okruhy pre lepsiu identifikaciu. Dik :)
fuxo99 dňa 6.12. 9:21  
Myslíš pridať trasu pre snehové správy? Ak áno pridám ju do Kremnických vrchov. Nepoznám však parametre, tak to nebude veľmi presné.
Karol dňa 6.12. 9:52  


Admin, chcem sa opýtať, prečo sa niekedy snehová správa, ktorú napíšem, objaví na stránke dvakrát? Viem kópiu nejakým spôsobom vymazať? Ďakujem vopred za odpoveď. Miro.
miroBB dňa 4.12. 13:05  
Ahoj Miro, no stáva sa to občas, že sa objavia dve rovnaké správy. Hľadáme príčinu, pokúsime sa s tým niečo urobiť. Nedával si refresh na mobile alebo PC a potom vyžadoval program zopakovať požiadavku? V princípe vymazávanie správ neumožňujeme, iba opravu - editáciu. Veľmi by pomohlo popísať ako si správu odoslal (dnešná je tam 2x). Posielal si ju z mobilu alebo PC? Prípadne ak by si niekto spomenul na podrobnosti pri zasielaní, keď sa mu stalo to isté. Ďakujem. Dám sem informáciu, či sa problém podarilo odstrániť. (admin)
Karol dňa 4.12. 14:03  
Posielal som ju klasicky z domu z PC. Pri jej zadávaní sa neobjavili žiadne zvláštne hlásenia. Ak môžeš, kópiu vymaž. Ďakujem.
miroBB dňa 4.12. 14:22  
Dobrý deň, opätovné odoslanie rovnakej snehovej správy by už nemalo byť možné, takže Váš problém je dúfam vyriešený.
Robo1 dňa 8.12. 13:33  


Podnet> v zozname snehových správ by sa hodil na vrchu filter, ked si chceme pozriet spravy z daneho strediska. Aby sme nemuseli skrolovat do archivu. Dakujem :)
Tomas dňa 3.12. 14:29  
Ďakujem za podnet. Filter do snehových správ pridáme. Aj teraz je možné celkom jednoducho vybrať snehové správy z konkrétneho strediska. V hlavnom menu kliknite na STREDISKÁ a tam vyberte stránku požadovaného strediska. Na tejto stránke sa už zobrazujú iba správy konkrétneho strediska.
Karol dňa 3.12. 16:55  
Na tomto filtri pracujeme a bude pridaný v nasledujúcich dňoch.
Robo1 dňa 8.12. 13:34  
Tak filter je už funkčný na hlavnej stránke, na stránke snehových správ a tak isto aj v archívnych správach z minulých zimných sezón. (admin)
Karol dňa 19.12. 20:18  


Včera bola partia turistov z Bratislavy na Bielom kríži v Malých Karpatoch a vraj je tam až do 40 cm snehu. Skúsil to už niekto na bežkách v M. Karpatoch?
Karol dňa 1.12. 11:47  
áno, ja som dnes šiel z Baby do Marianky. Snehu bolo aj 50cm.Počasie bolo slnečné a bezvetrie. Prosto idylka.
martinB dňa 1.12. 14:50  


Nevie niekto ako vyzerá zvaznica z Králik na Skládku?
kodiak14 dňa 30.11. 21:53  
..tiez neviem, zajtra chcem skusit, len sa bojim, aby som nemusel ist polmetrovym snehom...
pietro1978 dňa 30.11. 22:08  
Roman Chmelík ju včera večer prešiel pod Zlatú studňu, v noci mal ísť ratrak celý južný okruh, takže by teoreticky mal byť spravený celý úsek Králiky - Skládka:-) Ja za chvíľu idem na Kordíky, vybehnem aspoň po búdu, keďže pracovné povinnosti si ma dnes vedia počkať cca do desiatej....:-)
miroBB dňa 1.12. 7:13  
Tak vdaka za info, dufam teda, ze ju presiel az na tu Skládku :D
pietro1978 dňa 1.12. 8:13  
Som trošku zmätený... mal si na mysli asi SKALKU, čiže preklep. Alebo, že by som nevedel o nejakej trase v Kremnických vrchoch? Snehu nám nasypalo, tak treba veriť, že nám chlapci pripravia na víkend parádne podmienky.
Karol dňa 1.12. 11:44  
Skladka = Skalka /bol to preklep :) /
pietro1978 dňa 1.12. 22:06  
Áno pietro máš pravdu bol to preklep. Karol dúfam že si už ok a nie zmätený. Ale aspoň si ma pobavil a dúfam že nie len mňa. Bezkari mame pekné počasie, snehu dosť tak nech nám to fici. Dúfam že si to uzijete všetci v zdravy. Dnes to bola nadhera.
kodiak14 dňa 2.12. 22:44