REGISTRÁCIA  |  PRIHLÁSENIE
WORLDLOPPET - EUROLOPPET - SKITOUR
Ostatné bežkárske preteky a súťaže
Worldloppet.com Euroloppet.com SkiTour.cz
Euroloppet | 19.2.2014 | Karol Kováč | Čítané 1664x | 0 príspevkov v diskusii
31. Gsieser-tal Lauf / Taliansko
Reportáž z podujatia Euroloppet

V dňoch 15. a 16. februára 2014 sa v Južnom Tirolsku v doline Gsieser / Val Casies uskutočnilo, v tejto sezóne jedno z mála podujatí EUROLOPPET za výborných snehových podmienok. Táto zimná sezóna urobila škrt cez rozpočet viacerým podujatiam v bežeckom lyžovaní vrátane pretekov série Worldloppet alebo EuroLoppet.

Na podujatie sme vyrazili už po druhý krát po minuloročných dobrých skúsenostiach. V článku z 30. ročníka tohto podujatia http://www.bezkar.sk/clanok.php?id=250 podrobne popisujem toto podujatie, kde sa môžete oboznámiť s atmosférou, organizáciou a celkovým charakterom pretekov. Preto len niekoľko detailov v čom bol tento ročník odlišný.

Podľa organizátorov sa po oba dni zúčastnilo podujatia 2400 bežkárov z viacerých krajín vrátane Slovenska. Keďže boli zrušené niektoré preteky a aj Tartu maratón zo série Worldloppet, na štarte sme mohli vidieť aj pretekárov, ktorí štandardne na podujatiach Euroloppetu neštartujú ako napr. Čechov Řezáča, či Boudíkovú a ďalších. Trate boli vynikajúco pripravené. V oblasti bolo minimálne pol metra snehu a deň pred sobotnou klasikou pripadlo takmer 10 cm nového vlhkého snehu. Ranné teploty sa blížili k -10 stupňom, ale cez deň bolo nad nulou. Sobotný pretek klasikou sa bežal v ideálnom počasí keď ráno bolo asi -8 stupňov, malá oblačnosť a v priebehu dňa už svietilo slnko a teplota vystúpila na cca 2 stupne.

Nedeľná voľná technika sa už išla za zmenených podmienok. Na štarte bolo len mierne pod nulou, zamračené a v priebehu preteku začalo mrholiť a postupne bol z toho hustý drobný dážď. Napriek tomu boli trate vo výbornom stave až do cieľa. Teplota stúpla na plus 3 stupne. Po oba dni bolo úplne bezvetrie.

Organizátori zvládli preteky veľmi dobre, v tomto ročníku boli vyhodnotení prvý krát aj najlepší traja v jednotlivých kategóriách a tiež víťazi v kombinácii behov.

V tejto zimnej sezóne je situácia so snehovými podmienkami presne opačná ako v minulej, keď tu bolo snehu menej a na našich horách sme už mali metrovú nádielku. Keď sme v pondelok z oblasti odchádzali už znova husto snežilo, čo nám aj trochu skomplikovalo cestu domov.

O podujatí sa dozviete všetko na oficiálnej stránke: http://www.valcasies.com/en/index.asp kde nájdete aj odkazy na výsledky, fotografie a videá z podujatia.

Niekoľko fotografií si pozrite aj tu pod článkom.


     
  Euroloppet | 19.1.2014 | Viliam Michalech | Čítané 3088x | 20 príspevkov v diskusii
Vyjadrenie T.J.Biela Stopa ku článku R.Béreša : ,,O úprave bežeckých tratí ,,
Koordinátori

Vyjadrenie TJ Biela stopa k článku Romana Béreša

Citácia z listu Romana Béreša: Vzhľadom na opakujúcu sa situáciu okolo koordinácie a zimnej úpravy bežeckých tratí, sme sa ako zástupcovia širokej bežkárskej verejnosti rozhodli vyzvať na odstúpenie súčasných koordinátorov úpravy turistických bežeckých tratí.

Stanovisko Bielej stopy: Je ťažké nereagovať resp. reagovať neemotívne vo veci „skoro“ urážky množstva dobrovoľníkov, sponzorov a obetavcov, vďaka ktorým aj tento rok vôbec bude v hrebeni Kremnických vrchov existovať bežecká stopa.
Vzhľadom na opakujúcu sa situáciu okolo neustáleho, nezmyselného filozofovania samozvaných zástupcov širokej bežkárskej verejnosti o úprave bežeckých tratí bez ochoty pristúpiť ku koncepčnému riešeniu sme sa rozhodli vyzvať skupinu neprajníkov a nepriaznivcov rozširovania a posilňovania cestovného ruchu a lyžiarskeho bežeckého športu v Kremnických vrchoch na čele s autorom listu pánom Bérešom Romanom ku konštruktívnemu prístupu, k riešeniam a pomoci v spoločnej veci. Je už skoro symptomatické, ako jednostranne a nekompetentne sa zasahuje do danej problematiky. Aká principiálna nevôľa srší z úst a pera niektorých ľudí ku možnosti využitia čo najviac synergii.
Ja ako predseda TJ Biela stopa, ktorý som súčasne predsedom celého registrovaného bežeckého lyžovania na Slovensku a jeden zo zodpovedných aj za fungovanie medzinárodnej amatérskej série pretekov EUROLOPPET stále dúfam, že je to celé nie „naschvál...“
Podmienky pre náš šport sú v našom regióne problematické (toľko už vieme), ale riešenia v nedohľadne. V nedohľadne práve pre jednu jedinú skutočnosť na ktorú je 100%-tný spoľah, že je: „každý proti každému“.

Vlaňajšie „veľké“ stretnutie zúčastnených strán dospelo k spoločným uzáverom a deklarácii. Žiaľ zúčastnení do dnešného dňa nesplnili svoje deklarované sľuby.
Pre ilustráciu stav veci:
TJ Biela stopa je správcom a zodpovedným prevádzkovateľom takzvaných turistických okruhov JUH a SEVER. Vlastní však len techniku na letnú úpravu tratí (terénne vozidlo POLARIS, krovinorezy, motorové píly a pod.) nie však techniku na ich dostačujúcu zimnú úpravu a údržbu. Finančné účelové prostriedky, ktoré máme k dispozícii sú práve na údržbu letnú. Obnova, údržba a prevádzka danej techniky je dodatočne dotovaná z vlastných zdrojov TJ Biela stopa.
V prípade zimnej úpravy sme koordinátorom zmluvy o vzájomnej spolupráce medzi mestom Kremnica (majiteľom pozemkov, parkovísk ...,) a spoločnosťou Skalka Aréna (majiteľom snežného vozidla pre zimnú úpravu a prevádzkovateľom lyžiarskeho strediska) a TJ Biela stopa (prevádzkovateľ bežeckých okruhov JUH a SEVER).
Funkciu koordinátora robíme bezplatne a v záujme zjazdnosti našich okruhov. Počas každoročného podujatia Biela stopa si nasadenie zimnej techniky hradíme z vlastných zdrojov. Vlastné zdroje na úpravu tratí nasadzujeme takisto aj v prípade nedostatočného zmluvného krytia.
Preto je pre nás – bežkárov nepochopiteľný prístup a postoj ľudí zodpovedných za zlú náladu a nevraživosť vzťahov v kremnických vrchoch a na Skalke.

Citácia z listu Romana Béreša: Je pre nás – bežkárov nepochopiteľný prístup a postoj ľudí , ktorí sú vo veľkej miere zodpovední za to, že sa trate neupravujú tak, ako by sa mohli. V plnej miere sa ukazuje ich nezáujem o bežecké lyžovanie.
"KOORDINÁTORI" ktorí nechodia na bežecké trate, nebežkujú a ani sa neinformujú, by si mali konečne priznať a uvedomiť si, že nemajú "právo" rozhodovať o zimnej údržbe tratí. Nie, že nie sú prínosom, ale naopak, svojou nečinnosťou znemožňujú rozvíjaniu sa strediska, bežeckého lyžovania na Skalke a dopomáhajú k jeho úpadku.
Už minulú zimu nastali problémy s koordináciou, ale čakali sme, či dôjde k náprave. Žiaľ situácia je horšia ako vlani. Nechceme a ani nemôžeme sa naďalej prizerať na neschopnosť a hlavne nezáujem zainteresovaných.
Viď. aktuálna situácia z decembra: dostatok snehu vhodného na úpravu strojom - 8.12.2013 dostatočná snehová prikrývka, rovnako 13.12.2013., aj 1.1.2014 (viď. video).

Stanovisko Bielej Stopy: stroj bol k dispozícii podľa zmluvy od 20. 12. 2013. Už pred týmto termínom bolo iniciatívne jazdené v okolí štadióna pánom Gabčíkom, no napriek tomu boli odvolané všetky na Skalke plánované podujatia bežeckého lyžovania.
Aj preto je zaujímavý postoj, že „zmluva/nezmluva a vy ... sa na stroj“ či prežije prechod po kameňoch na severný okruh, alebo či sa rozrýpe na zimu preparovaný obchvat (v tom čase bez snehu ako aj vyhliadka), ... (dodatočné zverejňovanie subjektívnych názorov a osočovanie je číry populizmus).
Koordinátori sa rozhodli pre jeden jediný správny krok. Tento krok, toto rozhodnutie bolo konzultované zo strojvodcom, s majiteľom stroja a s predsedom TJ Biela stopa.
Neohroziť ďalšiu zimnú úpravu bežeckých tratí v tejto sezóne skratovým, nekompetentným a hlúpym rozhodnutím.

Citácia z listu Romana Béreša: Nič nebolo koordinované, nič nebolo upravené "a nevyhovárajme sa na zmluvy". Postoj zodpovedných je zarážajúci, neospravedlniteľný. Je vidieť a aj cítiť ich nezáujem o bežecké lyžovanie, čo má negatívny dopad na turizmus v Kremnických vrchoch.
Očakávame preto, že si to už konečne uvedomia, priznajú a prenechajú kompetencie tým, ktorí majú skutočný a seriózny záujem o rozvoj bežeckého lyžovania a turizmu v našom regióne. My - bežkári – máme chuť aj záujem pracovať, máme tiež pripravenú koncepciu úpravy turistických bežeckých tratí.
Tento vyššie uvedený článok bol napísaný 8.1.2014. S jeho obsahom som v priebehu týždňa oboznámil predsedu MKL, zástupcu primátorky mesta, ako aj predsedu TJ BIELA STOPA. Reakcie boli rôzne, ale to je pochopiteľné. Súčasne sme, samozrejme, sledovali aj diskusiu, ktorá sa rozprúdila tu a aj na FB.
Dovoľte, aby som sa zasmial nad tým, ako dnes koordinátori pozorne sledujú teplomer, vývoj počasia a ako pracujú na 200%. Keď bolo v decembri dostatok snehu, neboli ochotní skoordinovať úpravu tratí. Stačilo, ak by boli pracovali na 100%, dnes by nemuseli mať "ťažkú" hlavu.
Že kritizujeme ich prácu? Nekritizujeme, lebo nie je čo kritizovať tam, kde sa neurobilo nič. ALE UPOZORŇUJEME, že kvôli zlému rozhodnutiu koordinátora a jeho nečinnosti teraz majú trpieť turisti, ubytovacie zariadenia, reštaurácie, obchody...!
DOKEDY???
Stanovisko Bielej Stopy : Do momentu kým ľudská hlúposť nezmizne a turistická a športová verejnosť prestane vnímať cielené budovanie negatívneho image Kremnických vzťahov.
To, že to dokážu politici má málo logiky, ale nejaká sa nájde.
To, že to dokážu športovci a kamaráti, to zaskakuje.

Na záver. Prečo administrátor v skupine Biela stopa nezverejňuje odkazy o Santé tour?
Biela stopa je o Bielej stope (o pretekároch, turistoch, fanúšikoch a o všetkom čo nás spája v bežeckom lyžovaní)
• nie o podujatiach, ktoré si neželali byť v partnerskom vzťahu
• nie o neserióznych informáciách, lebo my ako partner FIS (svetová lyžiarska federácia) nemôžeme a nebudeme zverejňovať neoprávnené informácie o FIS – podujatí, ktoré žiadnym nie je.
Je znovu zaujímavé, ako sa hľadajú nepriatelia a nie pozitívne vzťahy, len preto, lebo niekto nie je zaviazaný nikomu/ničomu/ničím iba svojmu vlastnému egu.

Citácia z listu Romana Béreša: Dodatok: Spolupráca koordinátora MKL a CYKLO-SANTÉ sa ukázala ako účinná. Na FIS tratiach sa dá trénovať od 8.12.2013 (hoci niekedy v obmedzenom režime).
Celý tento text bude tiež zaslaný na MÚ Kremnica ako aj poslancom mesta.
Za bežkárov a CYKLO-SANTÉ Roman Béreš.

Za bežkárov a prezídium TJ Biela stopa, predseda TJ Biela stopa Ivo Ivanič


     
Euroloppet | 18.1.2014 | Karol Kováč | Čítané 1743x | 0 príspevkov v diskusii
41. ročník Bielej stopy odložený
Náhradný termín je 8. a 9. marca 2014

Ako vyplýva z dnešného oznamu na oficiálnej stránke organizátora pretekov Biela stopa - http://www.euroloppet.sk, OV preteku rozhodol, že podujatie sa uskutoční v náhradnom termíne 8. a 9. 3. 2014.
41. ročník, ktorý je súčasne aj 5. ročníkom Majstrovstiev Európy v diaľkových behoch sa mal uskutočniť v pôvodnom termíne už budúci víkend 24. až 26. januára. Z dôvodu nepriaznivých snehových podmienok a beznádejného vývoja počasia na nasledujúce dni sa nič iné ani čakať nedalo. Organizátori sa mohli rozhodnúť pre zrušenie preteku, alebo o preloženie na iný termín.
Aj keď nikto dnes nezaručí, že začiatkom marca budú lepšie snehové podmienky, určite široká bežkárska verejnosť uvítala rozhodnutie OV a je tak nádej, že sa toto podujatie nakoniec uskutoční.

     
Kremnické vrchy - Skalka | 11.1.2014 | Karol Kováč | Čítané 3366x | 12 príspevkov v diskusii
Skalka pri Kremnici – dojmy z pobytu na bežkách
Situácia dva týždne pred 41. ročníkom Bielej stopy

V mojom prvom článku z víkendového pobytu na Skalke v Kremnických vrchoch zo začiatku decembra 2013 som opisoval aktuálnu situáciu celkom optimisticky. Začínajúca sezóna sa ukazovala sľubne. No už 10 decembra za začalo otepľovať, sneženie ustalo a nastúpilo dlhé obdobie teplého a inverzného počasia bez zrážok. Vtedy som odhadoval výšku snehovej pokrývky na cca 20 cm. Zjavne to však nebol správny odhad ako sa ukázalo neskôr. Ratrak MKL vtedy upravil inline dráhu a niektoré úseky okruhov FIS na štadióne.

O mesiac neskôr sme napriek zlým snehovým pomerom a nie najlepšiemu výhľadu vo vývoji počasia absolvovali s priateľmi tradičný týždenný „tréningový kemp“ na Skalke s cieľom potrénovať a pripraviť sa na začínajúcu sezónu diaľkových behov.
Na začiatku sme boli milo prekvapení, že sa dá celkom dobre behať na inlajnovej dráhe a na časti okruhov FIS. Aj vzhľadom na úsilie Romana Béreša, ktorý zorganizoval brigádu na nahadzovanie snehu, kde kus práce odviedli vodáci z Komárna a samozrejme aj s prispením strojovej úpravy sa podarilo vytvoriť okruh v dĺžke cca 1 km s veľmi dobrými podmienkami na tréning. Za aktuálnych snehových pomerov to bolo obdivuhodné. Aj keď sme nemohli absolvovať tradičné dlhé trate BS, napriek tomu sa nám podarilo nabehať celkom slušný objem kilometrov. Chcem preto poďakovať skupinke aktívnych ľudí za ich úsilie.

Potiaľto to teda bola vzhľadom na mizériu v počasí príjemná skúsenosť. Zarazilo ma však nasledovné. V nedeľu 5. januára po nočnom intenzívnom daždi sme sa vybrali zo Skalky smer Hostinec. Po štvortýždňovom období bez sneženia a v prevažnej väčšine dní aj s teplým počasím sme našli trasu s prekvapujúcou výškou snehovej pokrývky, keď najmä spod Zlatej studne po sedlo Tri kríže bola v 90% trate snehová hrúbka 20 až 30 cm usadnutého tvrdého snehu. Nastáva teda otázka, koľko snehu tu muselo byť 10. decembra, keď ešte po tak dlhom období nepriaznivého počasia by sa veľká väčšina trate dala upraviť ratrakom aj dnes? Prečo sa teda odhadom 40 až 50 cm vrstva snehu vtedy neupravila? Je pravda, že boli aj krátke vyfúkané úseky ale práve tie sa pomocou stroja dali zahrnúť. Podobnú situáciu sme našli aj na časti severného okruhu BS kde sme boli bez lyží dokonca 10. januára. Znovu nepochopiteľné, že trasa aspoň k Cabanke nebola po decembrovom snežení upravená. Žeby skorý príchod zimy? Alebo je za tým niečo iné? To druhé skôr bude pravda. Bežecké trate na Skalke nemajú doteraz svojho prevádzkovateľa. Každoročne opakujúci sa problém už dokonale otravuje bežkársku verejnosť. To naozaj nedokážu zainteresované strany nájsť spoločnú reč a dohodnúť sa v prospech bežkárov, mesta, podnikateľov tak, aby mali z toho prospech všetci?

Znova sa ukazuje aká škoda, že na inlajnovom okruhu nebolo nikdy uvedené do prevádzky technické zasnežovanie! To nikoho v tomto banánistane netrápi, že peniaze z eurofondov boli rozflákané zbytočne? Čo je so zariadením, ktoré malo k tomuto účelu slúžiť? Pri takomto hospodárení sa ešte dlho naše obce, regióny a štát nedostanú na úroveň turisticky vyspelých krajín.

Biela stopa sa blíži. Trate sú dva týždne pred podujatím v zúfalom stave napriek tomu, že časť z nich mohla byť v súčasnosti schopná na tréning, utlačená a rovná. No namiesto toho je rozdupaná od peších turistov s miestami bez snehu ale aj s pozostatkami závejov, ktoré v tomto stave nepretlačí ani buldozér. Áno počasie je nepriaznivé, snehu málo ale ako som už písal vyššie, bolo možné trate po decembrovom snežení upraviť a dnes by stačila aj 10 – 15 cm snehová nádielka aby sa dalo podujatie zrealizovať aspoň v obmedzenom rozsahu. Vyhliadky počasia nie sú priaznivé, intenzívnejšie sneženie v nedohľadne a tak je žiaľ Biela stopa v termíne 24. – 26. januára ohrozená.

Na fotografiách je stav niektorých úsekov tratí BS a FIS okruhov v týždni od 5. do 10. januára.


     
Worldloppet | 6.1.2014 | Karol Kováč | Čítané 1458x | 1 príspevok v diskusii
47. ročník ČEZ Jizerské 50 je kvůli nedostatku sněhu odvolán
V dôsledku nepriaznivého počasie je zrušený ďalší pretek.

Kvůli nedostatku přírodního sněhu je 47. ČEZ Jizerská 50 zrušena. Dlouhodobé teploty nad nulou a víkendový déšť znemožnily úpravu tratě, která je na mnoha kilometrech zcela bez sněhové pokrývky. Pořadatelé proto dnes museli tradiční svátek běžeckého lyžování odvolat.
„Je nám to líto. V Bedřichově se teploty stále drží nad nulou a v dalších dnech se má ještě více oteplit. Tato kritická situace nás bohužel donutila k definitivnímu rozhodnutí, že se letošní ČEZ Jizerská 50 neuskuteční,“ potvrdil zrušení závodu Marek Tesař z pořádající agentury Mather Activation.
Organizátoři se do poslední chvíle snažili situaci zachránit, během prosince naváželi na trať přírodní sníh, ale nepříznivé počasí jejich snahu zhatilo. „Dokud se držely teploty pod bodem mrazu, vyráběli jsme intenzivně umělý sníh, pokryli jím část trati včetně stadionu v Bedřichově, ale bohužel to nestačilo. Už několik týdnů máme v Jizerských horách jarní počasí,“ konstatoval předseda organizačního výboru Martin Koucký.
Pořadatelé se zabývali do poslední chvíle řadou záložních variant, snažili se najít i náhradní termín konání závodu. Kvůli nabitému kalendáři seriálů dálkových běhů Swix Ski Classics a pevně stanoveným termínům v seriálu dálkových běhů Worldloppet není přeložení možné. „Naší snahou bude si s oběma seriály vyjednat do příštích let pevný náhradní termín Jizerské 50,“ dodal David Douša z agentury Mather Activation.
„Mrzí nás zrušený závod, na který jsme se všichni velice těšili, a na jehož přípravách po celý rok pracoval náš organizační tým. Ačkoli v takových případech je ve světě běžné, že se závodníkům nedostává žádné kompenzace, což je uvedeno i v podmínkách závodu, rozhodli jsme se přihlášeným závodníkům vyjít vstříc maximální možnou slevou ze startovného pro příští ročník, která zároveň nebude pro náš závod v roce 2015 likvidační,“ říká Marek Tesař. Zaplacené parkovné bude závodníkům převedeno na příští rok, nebo vráceno na jejich žádost v plné výši na účet.

Informáciu nám zaslal pán Richard Valoušek


     
Worldloppet | 3.1.2014 | Karol Kováč | Čítané 1282x | 0 príspevkov v diskusii
Počasí nepřeje Jizerské 50. O jejím osudu se rozhodne 6. ledna
Weather does not favour the Jizerská 50. The race’s fate will be decided on 6 January

Týden před startem nejslavnějšího českého závodu v běhu na lyžích, Jizerské 50, trápí české hory teplé počasí. I když se sníh v Jizerských horách a kolem Bedřichova stále drží, hrozící oteplení může vážně ohrozit start 47. ročníku ČEZ Jizerské 50.
Většina běžeckých tratí Jizerské magistrály, kde se závod v termínu 10. – 12. ledna koná, je sice v tuto chvíli sjízdných, ovšem nesplňují závodní podmínky. A to ani přes intenzivní práci desítek organizátorů i dobrovolníků, kteří v uplynulých týdnech nahazovali sníh na trať závodu. Protože meteorologové avizují další oteplení, hledají pořadatelé náhradní varianty tras jednotlivých závodů.
„Počasí nám bohužel vůbec nepřeje, teploty se již několik týdnů drží nad nulou. Sněhové srážky byly minimální. Navíc se má ještě více oteplit. Start 47. ČEZ Jizerské 50 je proto ohrožen,“ vysvětluje David Douša z pořádající agentury Mather Activation.
Definitivní rozhodnutí, zda se 47. ČEZ Jizerská 50 pojede a případně v jaké podobě, padne v pondělí 6. ledna. „V tuto chvíli nám nezbývá, než čekat, jestli nám počasí přinese alespoň deset centimetrů sněhu. Přírodní sníh už nemáme odkud brát a kladné teploty nám ani neumožňují vyrábět sníh umělý,“ dodává Douša.
Více informací a aktuální vývoj situace sledujte na oficiálním webu www.jiz50.cz.
---------------------------------------------------------------------
The Czech mountains are suffering from unseasonably warm weather only a week before the most renowned Czech cross-country ski race, the Jizerská 50, is set to take place. Even though there is snow in the Jizera Mountain and the area around Bedřichov, warming poses a serious threat to the start of the 47th ČEZ Jizerská 50.
Most of the cross-country ski trails of the Jizera arterial route, where the event will take place from 10 to 12 January, are currently passable but do not fulfil race conditions, despite the intensive work of dozens of organisers and volunteers who have laid snow on the race route in recent weeks. Because meteorologists are forecasting further warming, the organisers are seeking alternate variants of the routes of individual races.
“Unfortunately, the weather does not favour us at all, as temperatures have been above freezing for several weeks already. There has been minimal snowfall. Furthermore, it is supposed to get even warmer, so the start of the 47th ČEZ Jizerská 50 is threatened,” explains David Douša of the organising agency, Mather Activation.
The definitive decision as to whether the 47th Jizerská 50 will take place and in what form will be taken on Monday, 6 January. “At this time there is nothing we can do but wait and see if the weather will bring us at least ten centimetres of snow. We don’t have anywhere from which to bring in natural snow and the above-freezing temperatures do not allow us to produce artificial snow,” Douša adds.
You can find more information and monitor the current development of the situation on the race’s official website at www.jiz50.cz.

Informácie nám zaslal pán Richard Valoušek.

     
Worldloppet | 12.12.2013 | Karol Kováč | Čítané 1218x | 0 príspevkov v diskusii
ČEZ Jizerská 50 dává druhou šanci, nabízí nevyužité startovné
Burza startovních čísel

Dobrá zpráva pro všechny, kteří se nestihli přihlásit na 47. ČEZ Jizerskou 50. Ta spustila burzu startovních čísel, díky které si mohou zájemci zakoupit registraci od závodníků, kteří se závodů z jakéhokoliv důvodu nemohou účastnit.
Během sta dní zmizela všechna startovní čísla na hlavní závod 47. ČEZ Jizerské 50, která se koná 10. – 12. ledna 2014 v Bedřichově. Na stovky zájemců se tak vůbec nedostalo. Ti všichni ale mají nyní druhou šanci, protože pořadatelé prestižního závodu v běhu na lyžích spustili burzu startovních čísel.
Do ní budou nabízet startovní čísla závodníci, kteří se přihlásili, ale závodů se nemohou účastnit. Zájemci se následně o nabízené číslo mohou přihlásit a za příplatek 200 Kč ho získají. „Letos se nám do 47. ročníku přihlásilo kolem tisícovky nováčků, takže je jasné, že se nedostalo na řadu stálých účastníků. Tohle je pro ně ideální a možná také poslední šance, jak se na start dostat,“ upozorňuje David Douša z pořádající agentury Mather Activation.
Závodníci, kteří získají v burze startovní číslo na Jizerskou 50, budou zařazeni do startovní vlny podle své výkonnosti a svých dosažených časů na stejné trati. V online registraci stále zbývají poslední volná místa na závody Intersport Jizerská 25 a Volkswagen Bedřichovská 30.
Do burzy startovních čísel se lze přihlásit přes facebookový profil Jizerské 50. Více informací se dočtete na http://www.jiz50.cz.

Richard Valoušek
Junior Account Manager     
Euroloppet | 14.11.2013 | Karol Kováč | Čítané 1478x | 0 príspevkov v diskusii
Gsiesertal Lauf - 31. ročník Euroloppet
Vizitka 2. najväčšieho skimaratónu v Taliansku

Gsiesertal Lauf je druhé najväčšie podujatie v diaľkových behoch - Ski-Maratónov v Taliansku (po Marcialonge).
Podujatie je zaradené do série Euroloppet a každý rok sa ho zúčastňuje asi 2 500 bežcov na lyžiach, ktorí pochádzajú z viac ako 30 krajín. Pretek sa koná vždy 3. víkend vo februári.
31. ročník má na programe preteky klasickým štýlom v dĺžke 42 a 30 km v sobotu 15. februára a voľnou technikou sa beží v nedeľu 16. februára tá istá trať v dĺžke 42 a 30 km.
Za posledných 30 rokov sa ani raz nestalo, že by bol pretek zrušený.
Doteraz sa podujatia zúčastnilo spolu 54 313 pretekárov.
Gsiesertal sa nachádza 15 km od Toblachu, dejiska Tour de Ski a 20 km od strediska Antholz / Anterselva, kde sa konajú preteky svetového pohára v biathlone.

Top víťazi a účastníci pretekov:

Ole Einar Bjoerndalen NOR (2001),
Silvio Fauner ITA (1996 + 2000),
Christian Zorzi ITA (1999),
Michail Botwinov Rus. (1998),
Anders Aukland NOR (2007),
Roland Clara ITA (2012 + 2013),
Jens Filbrich GER (2013)
Bjoern Daehlie (7. miesto 2003),
Vladimir Smirnov KAZ (11. miesto 1999)


Vizitku preteku a fotografie z uplynulého ročníka nám zaslal pán Walter Felderer

Web stránka podujatia: http://www.valcasies.com/en/index.asp

Reportáž z uplynulého ročníka podujatia na našom portáli: http://www.bezkar.sk/clanok.php?id=250

Videoreportáž z minulého ročníka: http://youtu.be/DgZYtRssimY


     
Worldloppet | 31.10.2013 | Karol Kováč | Čítané 1373x | 0 príspevkov v diskusii
Jizerská 50 má na startu posledních 200 volných míst
47. Jizerská 50 10.-12. ledna 2014 (Doplnené 26.11.2013 Pozvánka pre deti na MiniJizerku)

Úvodní závod seriálu Swix Ski Classics Jizerská 50 je těšně před vyprodáním. Ve startovní listině zbývá pouhých 200 volných míst na královskou distanci na 50 kilometrů klasicky. 47. ročník českého závodu v běhu na lyžích je tak blízko tomu počtvrté v řadě zaplnit svou kapacitu.
Závod, který se koná od 10. do 12. ledna 2014, odstartoval registrace první srpnový den a již nyní prodává poslední volná místa. Kromě hlavního závodu na 50 kilometrů klasickou technikou, se mohou zájemci registrovat na 30tikilometrový závod volnou technikou a 25tikilometrový závod klasickou technikou.
Kapacita jednotlivých závodů je stejná jako v letošním roce, 4 800 závodníků na padesátikilometrový závod, 1 200 na 25 kilometrů a 600 závodníků pro závod Bedřichovské 30. Součástí 47. ročníku Jizerské 50 budou rovněž dětské závody. Ty jsou na programu první závodní den, v pátek odpoledne po úvodním závodě dospělých.
Registrace na 47. ročník probíhá na webu http://www.jiz50.cz/. Zde najdete i veškeré další informace k závodu.


Legendární Jizerská 50 zve na start i malé běžkaře, ti dostanou zdarma čepici Kama

Jedinečný zážitek spojený se slavnou Jizerskou 50 není určený jen pro dospělé vytrvalce, ale také pro naše nejmenší lyžaře. Ale pozor, přihlašujte své děti rychle, stejně jako minulý rok najde prvních 350 přihlášených závodníků ve startovním balíčku čepici Kama v hodnotě 350 Kč.
V Česku není slavnějšího zimního závodu. Jizerská 50 je synonymem pro běžecké lyžování. Je výzvou a zároveň silným zážitkem. Na začátku tradice trvající 45 let stáli severočeští horolezci, dnes jsou to tisícovky nadšených běžkařů, kteří si užívají jedinečnou atmosféru v srdci Jizerských hor.
A k ní přispívají každoročně také děti, pro které je vyhrazeno páteční odpoledne. Dětské závody startují ve 14 hodin, přihlášení do závodů však pořadatelé kvůli zvyšujícímu se zájmu doporučují s dostatečným časovým předstihem, nejlépe přes internet. Rodiče s dětmi a sportovní oddíly se tak vyhnou čekání a ušetří. Registrace online stojí 100 Kč, na místě zaplatí 150 Kč.
Každé dítě navíc letos dostane na závod nově čip, kterým se bude měřit jeho přesný čas. Více informací se o jednotlivých závodech najdou na www.jiz50.cz. Zde se rovněž mohou přihlásit.


Informácie nám poskytol
pán Richard Valoušek


     
Worldloppet | 15.10.2013 | Peter Brecík | Čítané 2180x | 1 príspevok v diskusii
Vasaloppet 2014
Vasa + Opet Spar

Vasův běh + Opet spar 2014

Ještě nepadla ani jedna sněhová vločka a není upraven metr běžecké tratě. Vasaloppet 2014 – jeho jubilejní devadesátý ročník se už blíží.
Kdo nezačal „tvrdě makat“, má za minutu dvanást. Uběhnout 90 km za různého počasí není zrovna procházka. Kdysi dávno, ještě v kategorii M40 jsem říkal, že před Vasákem je třeba mít na běžkách minimálně 500 km. Ze slušné letní přípravy = kondice, samozřejmě. Jinak je to velké trápení, i když si možná v cíli připadáte jako hrdinové. Pro kategorii M60 a podobné je to celkem hazard. Pořadatelé sice „měknou“ a tak pár lidí doběhne po oficiálním limitu v čase 12 hod. a cosi. Zaslouží si to, ale – nebylo by lepší se připravit a potrénovat?
Jubilejních devadesát km v devadesáté repríze přilákalo enormní počet účastníků. Je vyprodáno. Takže přátelé, účastníci. Berte to vážně, protože z podstaty a spomínek se Vasaloppet neuběhne.
Jak na to ? Samozřejmě trénovat. Co nejdříve a co nejvíce ve svém okolí. Pokud nemáte podmínky, je třeba za sněhem jezdit.
Zájemcům nabízíme mnoho možností, jak se dostat na kvalitní sníh a mít co nejlepší přípravu. Jen stručně: prosinec – La Sgambeda, první sníh.
Silvestrovské soustředění v St. Moritz, kde se dá naběhat bez problémů 200 km za pobyt. V téměř ideálních podmínkách.
Potom už začíná série závodů. Všechno podrobně na www.raftovanie.eu
Pozor, je lepší trénovat od pátku do neděle poblíž domova, než letět daleko na závody WL. I takové „trénování“ poznám.
Jeden závod + cesta vás v přípravě hodí velmi, velmi spět. A to i pokud kamsi letíte.
Pokud jste v kategorii M60, či M70 anebo máte málo času A MÁTE ROZUM, tak pro vás doporučuji Vasaloppet - Opet Spar. Stejných 90 km na stejné trati, v mohutné divácké i lyžařské společnosti.
Vlastní závod – Opet Spar se od Vasova běhu liší jen v jednom. Start je průběžný. Opet Spar = otevřená stopa. Tisíce účastníků tedy nevyráží na jeden výstřel, ale pěkně průběžně, podle vlastní úvahy. Tomu předchází pohodová doprava na start. Nevstává se ve dvě. Stačí v 4.30, což spolu s pěkným ubytováním zaručuje kvalitní spánek, tolik potřebný před obsolvováním 90 km.
Po příjezdu do Sälenu a zaparkování jdete přímo na start. Bez čekání.
Start je volný, lidé se netlačí. Nikdo tak nestratí ani minutu při úvodním stoupání. Každý si zvolí své tempo a jede. Výsledné časy jsou proto překvapivě dobré. Ti, co se vrátili po letech, vyrovnali své historické časy. Nováčci doběhli bez problémů a v pohodě.
V cíli žádný shon. Program je postavený tak, že se po závodě spí ještě jednu noc v Moře. Dostatek času na zhodnocení, doplnění tekutin, dobrou večeři.
Diplom podobný, razítko do WL pasu stejně platné.
Čísla na Vasův běh i na Opet spár mám. Pojedte ?
Info: www.worldloppet.eu


... a minulé skušensoti: Milan Pecha, 60 let, poprvé na dlouhém laufu.

Ještě jednou tě Petře zdravím.
Můj dojem.
Doprava vynikající-řidiči taktéž bez problému ochotní a přátelští.
Ubytování výborné jak po výbavě kuchyňky tak i spaní.
Volné dny naplněny jak poznáním okolí, ZOO s medvědy, trénink na trase cca 20km, prohlídka Mory a celého areálu dojezdu.
Co se týče závodu tak též vynikající, start proběhl dobře a i na trati to
bylo vynikající, jen malá chyba byla že nám po 20km začalo poměrně dost
snežit a to trvalo skoro těch 70km. Atmosféra při vlastním závodě vynikající a i přítomnost diváků dobrá a upřimná. Na občerstvovačkách též dobrý a dle mého dostačující. Stejně si každý musí udělat svůj způsob doplňování jak pití, tak i energetické doplňky.
Po závodě přijemný návrat a i odpočinek před cestou domů, která proběhla též dobře bez problémů a hlavně díky řidičům a i ostatním účastníkům závodu. Pokud si budeš myslet že moc chválím tak já jsem na vše skromější a také se i na to připravím. Pro mě to byl vynikající zážitek a proto bych to chtěl jet hlavní závod-Vassův běh. Tak pokud by to šlo tak bych byl rád kdybych mohl opět se zůčástnit za tvé asistence a tvého přispění.
Zdraví Milan
     

strana 3 4 5 6 7