REGISTRÁCIA  |  PRIHLÁSENIE
WORLDLOPPET - EUROLOPPET - SKITOUR
Ostatné bežkárske preteky a súťaže
Worldloppet.com Euroloppet.com SkiTour.cz
Euroloppet | 21.1.2015 | Karol Kováč | Čítané 2201x | 2 príspevky v diskusii
42. ročník Biela stopa EUROLOPPET sa blíži
2 dni do začiatku podujatia - očakávané sneženie by malo byť miernejšie

Po ročnej odmlke sa blíži ďalší ročník najväčšieho masového podujatia v diaľkových behoch na lyžiach na Slovensku, Biela stopa Euroloppet, ktoré sa uskutoční 31.1. a 1.2. 2015 na Skalke v Kremnických vrchoch.
Po mizernej minuloročnej zime tu máme trochu menej mizernú tohtoročnú sezónu. Január sa blíži ku koncu a ako tak bežkovať sa dá len vo výškach cca 1000 m. n. morom a vyššie. Bolo krátke obdobie, keď sa dalo na bežkách absolvovať pár dní aj v nižších polohách. Aj keď zima ešte nekončí, zdá sa, že nebude patriť medzi tie lepšie.
V Kremnických vrchoch, kde sa už o 10 dní uskutoční ( veríme že áno) 42. Ročník podujatia Euroloppet – Biela stopa majú organizátori problémy so snehom. Aj keď na hrebeni je ho do 40 cm už o pár desiatok metrov nižšie, najmä v lesných častiach tratí centimetre rapídne ubúdajú.
Ak nepribudne do pretekov aspoň 20 - 30 cm snehu v tých nižších partiách, budú musieť organizátori trate redukovať. V takom prípade bude treba na niektorých úsekoch dohádzať, doviesť na trať sneh aby mohol byť použitý aspoň nejaký okruh na severnej časti tratí.
V článku na http://www.euroloppet.sk/historia.html sa môžeme dočítať, že v 2. Ročníku podujatia Biela stopa SNP museli organizátori naviesť na trať 1 800 m3 snehu ! Viete si predstaviť to množstvo? No ale dnes je na Slovensku iná doba.
Aj v iných strediskách, v ktorých sa konajú podujatia v behoch na lyžiach majú starosti so snehom. Ako sme sa mohli dočítať v snehových správach, v talianskom stredisku Toblach, prírodného snehu je tam len do 5 cm ale sneh na tratiach pribúda – navážajú ho nákladnými autami. Aj v Južnom Tyrolsku, podľa informácií od organizátorov podujatia Gsiesertal Lauf je zatiaľ s odretými ušami do 10 cm snehu ale každým týždňom k tratiam pribúdajú nové kilometre a podujatie bude aj keby „traktory padali“ ( The Gsiesertal Lauf Race has never failed to take place and this year will be no different! ) http://blogen.valcasies.com/2015/01/08/09-01-15-extension-to-ski-trail/. V nemeckom Klingenthali museli pretek Euroloppet preložiť na marec.
Takže žiadna sláva to nie je vo väčšine stredísk bežeckého lyžovania.

Ako to teda vyzerá na Skalke dnes, 10 dní pred pretekmi.
V štartovnej listine je prihlásených 427 pretekárov. Nič výnimočné, aj v predošlých ročníkoch sa väčšia polovica registrovala až v poslednom týždni. Pripomínam, že tí, ktorí mali zaplatené štartovné na minuloročný pretek a chcú využiť zvýhodnené 10 eurové štartovné, musia túto sumu uhradiť do 25. januára.
Na FB skupine Biela stopa dnes informoval predseda OV BS Viktor Halíř ( kto nemá FB, tak ako by ani nežil )o tom, že Organizačný výbor oznámi v pondelok v akom profile sa BS uskutoční. Tak isto informuje, že organizujú dobrovoľníkov na nahadzovanie tratí.

Na oficiálnej webovej stránke BS sú uvedené pre tento ročník nasledovné novinky:
________________________________________
19.1.2015 Majstrovstvá ČeskoSlovenska diaľkových behov na lyžiach
Pretekov sa zúčastnia občania Česka a Slovenska, ktorí sa prihlásia na Bielu stopu - preteky freestyle 45 km (koná sa v sobotu 31.1.2015) a Šumavský skimaratón - preteky 45 km klasicky (koná sa v nedeľu 22.2.2015). Vyhodnotení budú pretekári, ktorí absolvovali oba preteky podľa súčtu časov z oboch pretekov. Ocenení budú traja najlepší muži a tri najlepšie ženy v dvoch kategóriách. Na Majstrovstvá ČS sa netreba špeciálne prihlasovať, stačí oba preteky absolvovať.
________________________________________
19.1.2015 Tímové vyhodnotenia
Ide o vyhodnotenie najlepších pretekárov z tímu, napr. firemné preteky, klubové preteky atď. Pretekári sa prihlásia prostredníctvom on-line prihlášky je len potrebné, aby tím mal rovnaký názov klubu a pri prezentácii si tím dohodol pravidlá vyhodnotenia tímových pretekov (kategórie, rozsah, atď). Tím po odbehnutí dostane výsledky podľa dohodnutých pravidiel pri prezentácii. Vyhodnotenie a ocenenie najlepších si robí organizátor tímových pretekov bez asistencie BS.
________________________________________
19.1.2015 Skupinový beh
prihlásiť sa môžu 3 až 5 členné skupiny, bez rozdielu pohlavia a veku. Na výber sú trate v sobotu 25 km voľnou technikou alebo v nedeľu 30 km klasickou technikou. Vyhrá skupina s najrýchlejším časom, ktorý tvorí súčet troch najlepších časov, pretekárov skupiny. Ocenené budú 3 skupiny vecnými cenami v sobotu aj v nedeľu. Členovia skupiny sa prihlásia cez on-line prihlášku na preteky, je potrebné, aby skupina mala rovnaký názov klubu, zaškrtnuté preteky (BS freestyle 25km FS alebo BS classic 30km ) a pri prezentácii si nahlásili názov skupiny a jej členov. Štartovné platia pretekári samostatne, podľa cenníka. Štartovné čísla dostanú pretekári zo sady určenej na trať a budú vyhodnotení aj individuálne.
Toľko teda môj pohľad na blížiaci sa 42. Ročník Bielej stopy a aktuálne dostupné informácie od organizátorov.
Prognózy ( myslím teda dlhodobé predpovede ) dnes sľubujú, že by dokonca organizátorom mohol spôsobiť problém opačný extrém a to je nadbytok snehu, pretože podľa dnešnej situácie by mohlo do začiatku pretekov spadnúť 1-3 dni pred podujatím až viac ako pol metra snehu. Panika je však zatiaľ neodôvodnená, pretože je to ešte veľmi ďaleko na serióznu predpoveď ale treba počítať aj s takýmto variantom.

Želám nám všetkým, ktorí sa pretekov zúčastníme a samozrejme aj organizátorom aby sa počasie nezbláznilo a podujatie sa mohlo uskutočniť v čo najlepších podmienkach.

Aktualizované 27.1.2015
To že sa 42. ročník Bielej stopy uskutoční je už jasné.
Už dnes sú trate na severnom okruhu dostatočne pripravené na podujatie. Podľa zatiaľ neoficiálnych informácií bude trasa sobotného preteku FT skrátená na 35 km a mal by sa ísť severný okruh s odbočením na strednú zvážnicu znova cez Kordícke sedlo späť na Skalku, kde sa ešte na FIS tratiach pôjde 5 km okruh. Vážnejší problém môže spôsobiť očakávané intenzívne sneženie tesne pred pretekom vo štvrtok a najmä v piatok, keď má spadnúť 30 až 40 cm nového snehu. Tentokrát by sme uvítali ak by sa predpovede nesplnili a bolo toho snehu menej. Bude to ale v každom prípade tvrdá makačka pre organizátorov aby trate upravili.
Na obr. č. 2 je predpokladaný vývoj snehovej prikrývky na víkend. Podrobnejšie môžete aktualizovaný vývoj počasia sledovať v článku http://www.bezkar.sk/clanok.php?id=356

29. 1. 2015
Tak snáď sneženie dnes a zajtra bude oproti predpokladom miernejšie a nespadne viac ako 30 cm snehu.

     
Euroloppet | 17.1.2015 | Karol Kováč | Čítané 1089x | 1 príspevok v diskusii
Kammlauf odložený
Podujatie Euroloppet presunuté pre nedostatok snehu!

V poradí druhé podujatie zo seriálu EUROLOPPET v nemeckom Klingenthali museli usporiadatelia pre nedostatok snehu preložiť. Pôvodný termín konania podujatia 24. a 25. januára. 2015 presunuli na 7. a 8. marca 2015. Priebeh tejto zimy začína pripomínať tú predošlú, keď z dôvodu nedostatku snehu museli niektoré preteky v diaľkových behoch buď zrušiť alebo výrazne zredukovať. Pripomeniem len niekoľko. Z EUROLOPPETU to boli Biela stopa, Kammlauf, Koasalauf, Skadi Loppet, ktoré boli úplne zrušené, ďalšie boli redukované. Z WORLDLOPPETU sa neuskutočnila Jizerská 50-tka, Tartu marathon... Ďalšie podujatia sa konali len s obrovskými problémami na hranici regulárnosti ako Koenig Ludwig Lauf či Bieg Piastów.
V mnohých strediskách ešte stále čakajú na snehovú nádielku a veria, že do začiatku podujatí spadne dostatok snehu.
Naše domáce podujatie Biela stopa je zrejme už z najhoršieho vonku a preteky sa s najväčšou pravdepodobnosťou uskutočnia aj keď je otázka či sa podarí usporiadať ich v plnom profile. Keďže aj v Kremnických vrchoch je pod hranicou 1000 metrov stále nedostatok snehu. Kritickým je najmä Široká na severnom okruhu, ktorá leží vo výške okolo 900 metrov nad morom a veľká časť južného okruhu v lesnatých úsekoch v okolí Zolovej chaty teda úsekoch ležiacich vo výške okolo 1000 m. nad morom. Ak na hrebeni je dnes 40 cm snehu, v tých spomínaných problémových úsekoch je to len do 10 cm.
Predpovede počasia na najbližší týždeň nesľubujú výdatnejší prírastok snehu pod hranicou 1000 metrov nad morom. Organizátori tak s najväčšou pravdepodobnosťou budú musieť improvizovať a pripraviť preteky v obmedzenom rozsahu. Do podujatia už zostáva len niečo menej ako dva týždne.


     
Worldloppet | 18.11.2014 | Karol Kováč | Čítané 1496x | 0 príspevkov v diskusii
Jizerská 50 blízko vyprodání.
Zbývá jen desetina míst!

Už za dva měsíce odstartuje 48. ročník Jizerské 50 a stejně jako v předchozích letech se největší závod v běhu na lyžích ve střední Evropě těší obrovskému zájmu závodníků z celého světa: aktuálně totiž zbývá už jen desetina startovních čísel a je tak těsně před vyprodáním.

Pořadatelé závodu uzavřou startovní listinu v průběhu listopadu.
Jizerská 50 se pojede v České republice v Bedřichově v termínu 9.-11. ledna 2015 a nabídne tradiční menu. Hlavní závod na 50 km klasicky v neděli 11. ledna, o den dříve Intersport Jizerskou 25 na 25 kilometrů klasicky a v pátek 9. ledna Volkswagen Bedřichovskou 30 volným stylem. Víkend zahrnuje i dětské závody, firemní štafetu, slavnostní zahájení se závodem historických lyžařů a také koncert.

Online registrace probíhají na webových stránkách www.jiz50.cz do konce roku nebo do naplnění kapacity jednotlivých závodů. Více naleznete na www.jiz50.cz, kde je možné objednat i ubytování a další doplňkové služby.

Šárka Kulhánková
Jizerská 50


     
  Worldloppet | 28.3.2014 | Peter Brecík | Čítané 1558x | 0 príspevkov v diskusii
Jak jsme nevyhráli letošní Jizerskou 50...
Další autor vítán

Jak jsme nevyhráli letošní Jizerskou 50...

Zase nám to letos nevyšlo... Členové týmu BORCI zdar! si letos, pravda, dělali objektivní ambice na úspěch v našem největším běžkařském závodě, konajíc se tradičně v lednu v Jizerských horách, leč očekávaný úspěch se nakonec změnil v tendence k úvahám, kde by se dalo naše úžasné běžkařské vybavení ještě aspoň za něco prodat... Já jsem ale nakonec zažil pro tuzemce pocity v podstatě letos nepoznané, protože kam jsem se přes zimu z republiky hnul, tam mě čekalo od sv. Petra nefalšované sněžení.. Ano, tato instituce, ve spojení s teplotou kolem nuly, nemůže nadrženého běžkařského nadšence kvůli nemožnosti namazat správný odrazový vosk a také následné absenci běžkařské stopy stoprocentně potěšit, ale alespoň zaručuje pohled na bílé prostranství - a co by aspoň za toto kdejaký účastník loňské Jizerské letos dal... A tento trend se uplatnil, jak také jinak, i na jubilejním 90. ročníku slavného závodu na 90 kilometrů zvaném Vasův běh, na který jsme se společně s členy našeho týmu Martinem a Kamčou vydali... A to jsme si původně do Švédska chtěli vyjet pro zlepšení nálady, pro krásné projetí v hluboké promrzlé stopě...

Musím říct, že zážitky z devadesátého Vasáku si budeme skutečně pamatovat, neb zejména ty přímo ze závodu se nám vrývaly do paměti opravdu dlouho... A např. u mne, kdyby to snad mělo být ještě o trošku déle, už by tam mohly být zaryté natolik, že bych možná tento report už nikdy nenapsal... Ale je fakt, že pojem "dlouho" byl pro letošní Vasák tak nějak typický.. Dlouho jsme čekali na potvrzení, jestli se vůbec pojede, jaksi nezvykle dlouho se taky jelo autem na start... Ale s tímto zase máme spojený jeden z nejhezčích zážitků z letošního Vasáku, takového typu, že pokud se ho člověk dočká, prostě nemůže tento v reportu nevzpomenout... Před Sälenem je o půl šesté ráno kolona jak blázen, a jako blázni se také chovají někteří řidiči, ochotní udělat cokoli, aby jejich spolucestující, t.č. tzv. slavní účastnící slavného Vasova běhu, byli na startu co nejdříve, vědomi si zdejší zákonitosti, že kdo dřív přijede, ten na startu ve své kóji lépe stojí. A tak se někteří dokonce pouští do předjíždění, nemajíce poté kam uhnout protijedoucímu autu či autobusu, mířící zrovna opačným směrem... Ano, v podstatě z každého stojícího dopravního prostředku, mířícího na start, je nervozitka trošku patrná.. Ne však z našeho. My totiž narážíme na toho pravého! Ono to bylo tak. S Kamčou a Martinem okupujeme zadní sedadlo našeho Tranzitu, před námi sedí dva slovenští sportovci a jeden český, vpředu 2 pánové, kteří závod nepojedou. Kromě mých kolegů z týmu v podstatě nikoho neznám, ale pohoda, to vůbec nevadí - ono ve 4 ráno, po třech hodinách spánku, se stejně nikomu konverzovat moc nechce... Ale je tu jedna výjimka - na ranní dobu neskutečně živý český kolega, který jako by si řekl, že to ticho tak nenechá - a jal se s námi komunikovat... Nejdřív nenápadně, tu otázečka, tu poznámečka.. Tak nakonec i mě probírá jeho bezprostřednost a prostořekost, která v kontextu aktuálních událostí vyúsťuje v úsměv, až nakonec hlasitý smích celé posádky... "Už je mínus čtyři, nebo ještě pořád mínus tři, pane řidiči" "Pořád mínus tři" "Hm, ten teploměr na autě vám asi nefunguje, ne?" Pouští se i do našich slovenských spoluobčanů, naštěstí ti, v době konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, berou vše s nadhledem a v míru, naopak mu s úsměvem kontrují: "Víš ty čo, kdyby nebylo nás, tak bystě ani v Praze metro nemali..." "A proč ne?", ptá se přede mnou sedící spoluobčan. "Veď kdo myslíš, kdo to tam stavěl? Slováci!" Kolega zakroutí hlavou: "Ne! Fakt?", nevěří. "No veď ti to povedám". Mládenec ještě chvíli vstřebává zjištěné skutečnosti, ale nakonec s maximální upřímností a pokorou prohlašuje: "Tak děkujem!" Já opravdu nevím, jak se ten chlapec jmenuje, jaké měl číslo a nakonec ani jak ten den dopadl, ale jedno vím jistě: ještě aspoň jednou bych ním chtěl jet na start velkého závodu! Taková pohoda! Nakonec zatímco ostatní, po zaparkování na rozlehlém parkovišti, s napětím a neklidem pro velké zpoždění rychle uchopovali své věci a upalovali na start, my jsme se z auta doslova vykutáleli, uslzení smíchy. Náš kolega měl totiž na závěr ještě antre: když jsme vyjížděli na parkoviště s dostatkem místa, s velkým uspokojením prohlásil: "Jé, tak to je super, tady perfektně zaparkujeme!" Pan řidič ho ale nepotěšil: "No jo, ale dle navigace je to na start ještě 4 kilometry". Mladíkovo pozitivní nadšení se okamžitě mění v dým, a svou hláškou představení zakončil: "No tak teď je to všechno v piči...".

No, pravda, dál už to moc taková sranda nebyla.. Jako by osud chtěl, aby každý účastník letošního jubilea prošel podmínkami jako král Vasa, vracejíc se léta páně 1520 do Mory zahájit povstání... Povstání žel asi 25 km před cílem s úspěchem zahájila i moje pravá paže, nechápajíc, proč má být neustále
namáhána tlačením zbytku těla kamsi do nekonečna přes sněhové oraniště. A tak se stalo, že jsem se téměř dostal na pozice poražených Dánů, neboť z jednou rukou se velká díra ve světě velkého lyžování prostě udělat nedá... Nakonec jsem se ale vyhoštění vyhnul a cílovou branou projel, ale co víc: zvládli jsme to všichni!! Martínek, Kamča a já, celý tým BORCI zdar! Velká věc se stala skutečností! A všichni s umístěním v první desítce (tisíc). Ale počkejte, darební jinochové! Jizerská 50 2015 už je v podstatě za rohem, a tentokrát už to tam prostě musíme vyhrát!

Ale snad ještě něco pozitivního! Mám na rukách všechny prsty! Ono to zase bylo tak. Před startem parádní náladička, pohoda, chichi chacha, no neseme věci na převlečení do připravených náklaďáků a kontejnerů, aby byly přepraveny do cíle a tam nám večer plně k dispozici. Batohy a pytle odevzdáváme, zase pohoda - a tu by se ve mně krve nedořezali... V batohu, t.č. nenávratně zapadlého mezi stovky jiných batohů v již uzavřeném kamionu, zůstaly moje rukavice, moje krásné, vymakané, závodní a taky hodně drahé rukavice! Sakra, co teď? S úlekem to vykládám Markétě, která závod nejede a jako akreditovaný novinář pouze na startu doprovází svého tatínka... "Hele, tak si vezmi moje, já je tolik nepotřebuji, když to nejedu..." Rukavice jsou červené, k modré kombinéze to zrovna nesedí. "Ještě že mám červené hůlky", říkám si, a nahlas moc děkuji... Já bych dopadl, vážení, je nemít... Asi jak Němci v Rusku... Takže doporučuji - buďte obezřetní! Nebo na startu volejte Markétu - ale mějte červené hůlky...

BORCI zdar! SKOL, Libor Hlaváč     
Worldloppet | 24.3.2014 | Miroslav Sedláček | Čítané 2101x | 3 príspevky v diskusii
2 x Oppet spar + Vasaloppet - 3 x 90 km
Môj postreh

Rekord s trpkou príchuťou

Pred desiatimi rokmi som sa ako vášnivý amatérsky bežkár zúčastnil na jednom z bežkárskych maratónov Öppet spar v dĺžke 90 km vo Švédsku v meste Mora. Keď som sa tam dozvedel, že v tomto mestečku Mora sa už 80 rokov usporadúva aj najstarší maratón sveta Vasaloppet – Vasov, rozhodol som sa, že sa sem v jeho jubilejnom ročníku určite vrátim. Táto myšlienka má vtedy nadchla aj preto, lebo sa črtala unikátna kombinácia, ktorá sa už nikdy nezopakuje: 90. ročník behu na lyžiach v disciplíne klasik amatér s dĺžkou trate 90 km. Pri mojej kalkulácii som zistil, že ešte budem vo veku, v ktorom by som mohol maratón zvládnuť. Moje sebavedomie podporoval aj fakt, že v tom roku 2004 som ako jeden z mála Slovákov – ak nie jediný – absolvoval šesť maratónov zaradených do Euroloppet a štyri zaradené do Worldloppet, svetovej ligy diaľkových behov na lyžiach. Počas desiatich rokov som sa zúčastnil mnohých ďalších amatérskych súťaží týchto kategórií.
Trénoval som v zime aj v lete, v mraze i horúčavách. Keď bolo v Bratislave a na okolí snehu dosť, nebol problém, ale tejto zimnej sezóne 2013/2014 som si musel vystačiť s kolieskovými lyžami určenými pre klasický štýl. Od jari som prípravu sústredil na bicykel. Absolvoval som dlhé, 120- až 240-kilometrové etapy. Bol to skvelý tréning vytrvalosti, ktorý zároveň cibril aj psychiku. Ročne som takto najazdil niekoľko tisíc km najmä v susednom Rakúsku a čiastočne po okolí Bratislavy, pričom som stihol obdivovať aj prírodu a kultúrne pamiatky.
V roku 2013 som sa chcel zúčastniť jubilejného, 40. ročníka behu v Taliansku na maratóne Marcialonga. V čase, keď bola otvorená on-line registrácia na preteky, som ale sedel za volantom autobusu, v práci. Keď som sa dostal k počítaču, že sa zaregistrujem, zostal som v nemom úžase: on-line registrácia už bola ukončená, pretože limit účastníkov, myslím, že to bolo 7000, bol naplnený v priebehu dvoch hodín!
Poučený touto skúsenosťou som si už rok dopredu zistil presný postup pri on-line registrácii na Vasaloppet – ide o jubilejný ročník najstaršieho bežkárskeho maratónu sveta, takže záujem bude enormný. A ešte taká zhoda čísiel: 90 km na 90. ročníku! Tento maratón je vo svete bežkárov niečo podobné ako pre horolezcov Mont Everest. Včasráno v deň registrácie som si otvoril príslušnú stránku a nachystal doklady potrebné na registráciu a len čo prišiel čas, okamžite som sa do nej pustil. A dobre, že som nezaváhal, lebo za desať minút bol počet účastníkov na Vasov beh – 16 000 – naplnený. Bol to najrýchlejšie splnený limit registrácie účastníkov na beh vo svete a vo všetkých maratónoch. Po ukončení registrácie mi ešte napadla myšlienka absolvovať aj dva ďalšie 90-kilometrové maratóny, Öppet spar, ktoré sa konajú v blízkom okolí a čase Vasovho behu. Tušil som, že budem jediný Slovák s takýmto maximalistickým želaním. Dodatočne som sa ešte stihol zaregistrovať aj na tieto dva preteky – jeden sa bežal v nedeľu, ďalší v pondelok. Od tejto chvíle mi ostávalo iba tvrdé trénovanie po celý rok.
Počas leta som si zabezpečil ubytovanie cca 2 km od cieľa pretekov a rezervoval cestovné lístky na miesto diania. Do Prahy som využil výhodné lístky na autobus, aj druhá etapa, Praha–Kodaň vlakom v lôžkovom vozni bola za veľmi prijateľnú cenu. Vo Švédsku, ktoré má drahé cestovné na vlaky, som využíval autobusovú dopravu.
Cesta bola zaujímavá až dobrodružná, spojená s obhliadkou miest, kde som čakal na prestup. Do mesta Mora som pricestoval poobede a svoje ubytovanie som našiel ihneď aj vďaka GPS. V bývalej škole sme v jednej miestnosti bývali desiati. Každý mal rozkladaciu posteľ, matrac, paplón a podhlavník. Nič luxusné, ale na prespatie stačilo. V suteréne jedáleň a komplet zariadená kuchyňa, sprchovací kút, vedľa dielňa, ktorá sa používala ako servis, na mazanie lyží.
Na druhý deň som sa vybral s lyžami, že si prejdem časť trate. Ale nedalo sa, lebo na nej práve prebiehali preteky a inde ako na trati nebol sneh. Od cieľa popri trati som prešiel cca 2 - 3 km, aby som sa niekde napojil, ale nešlo to: stále prichádzali pretekári do cieľa a boli roztrúsení po celej šírky trate. Vybral som sa teda do hlavného stanu, kde sa vyzdvihovali štartovné čísla na preteky Öppet spar a boli tam aj rôzne prezentácie a predaj.
Prvý pretek na 90 km Öppet spar sa uskutočnil v nedeľu v meste Salen necelé 2 hodiny jazdy autobusom od mesta Mora. Bol to voľný štart, kto si stihol skôr stať do nachystanej stopy bližšie ku štartovej čiare, mal to jednoduchšie. Teplota cca plus 1 stupeň Celzia a fúkal vietor. Všetko v okolí štartu aj v priestore štartu sa topilo.
Rovnaký priebeh štartu mali aj druhé preteky v pondelok, ale teplota na štarte už bola plus 4 stupne Celzia. Trasy oboch pretekov viedli krásnou prírodou, lesom popri jazerách i cestách.
Úprava trate bola ale katastrofálna: stopy zlé alebo žiadne. Mazanie ani klasický štýl bežkovania neboli použiteľné. V takých traťových podmienkach sa nedali robiť časové osobné rekordy. Občerstvovacie stanice boli zabezpečené dobre.
Po absolvovaní dvoch za sebou nasledujúcich pretekov 2 x 90 km som od utorka do soboty relaxoval. Prechádzal som sa po meste Mora a fotil miesta, kde som bol pred desiatimi rokmi. Za tých pár dní sa sneh v meste úplne stratil a teplota na obed dosiahla cca 10 stupňov Celzia. Pozrel som si múzeum pretekov Vasa s jeho históriou aj exponátmi, ktoré odzrkadľovali vývoj výroby lyží až po tie posledné, najrýchlejšie, na ktorých bol v roku 2012 vytvorený traťový rekord 3 hodiny a 38 minút. Bol tam aj trenažér s obrazovkou, na ktorom som si vyskúšal beh na 200 m do cieľa súpažným štýlom. V hlavnom stane som si napokon vyzdvihol štartovné číslo na Vasov pretek – 11 149.
Vo veľký deň sa mierne ochladilo, na štarte bolo okolo mínus 1 stupeň Celzia a bezvetrie, začalo jemne snežiť. Po odštartovaní pretekov o 8. hodine nastala pri prvom stúpaní bezhlavá tlačenica. Keď sme sa šťastlivo dostali na záver asi 5 km dlhého tiahleho stúpania na miernu rovinu, čakalo ma nesmierne prekvapenie až sklamanie: stopa sa takmer úplne stratila a ak aj nejaká bola, nedala sa vôbec použiť. V tom okamihu mi bolo jasné, že mazanie je mi nanič, nehovoriac o tom, že žiadna z techník v klasike sa nedala použiť. Mal som dojem, že tieto preteky nie sú v klasike, ale voľný štýl. Mal som sto chutí to na prvej občerstvovacej stanici, asi 10 km od štartu, ukončiť. Všetci sme hopkali ako tie zajace po poli, ako začiatočníci, ktorí stoja na bežkách prvýkrát. V mojom okolí bolo veľa zbytočných pádov zapríčinených absolútne zlou až nulovou úpravou trate pre klasickú techniku. Až na cca 45 km prešli prvé skútre či maličký ratrak s dvoma „papučami“, ktoré spravili stopu. S radosťou sme naskákali do stôp a hneď sme išli ako rýchlik, vyžívajúc sa v klasickej technike. Po prestávke na poslednej občerstvovacej stanici, asi 9 km do cieľa som už bežkoval pozvoľna, aby som do cieľa pretekov neprišiel vyčerpaný. Vďaka tomu som zažil aj trochu romantiky: večerné bežkovanie pod svietiacimi lampami a pri svite kahanov rozmiestnených pozdĺž trate. Bolo to nádhera, aj keď slabá náplasť na celkový pocit sklamania. Prevzal som si diplom účastníka, kyvadlovou dopravou si zašiel po batožinu a po prezlečení do suchých šiat som sa pobral k ubytovaciemu zariadeniu. Na druhý deň som sa z Mory vrátil rovnakou cestou, ako som pred týždňom prišiel.
Splnil som si sen: podarilo sa mi úspešne absolvovať tri 90-kilometrové maratóny, medzi nimi aj najstarší vo svete – 90. ročník. Mám ale trochu ťažké srdce na usporiadateľov pretekov, pretože nezvládli úpravu trate. Výhovorky na teplo neobstoja, zo skúseností viem, že keby trať pravidelne prešli ratrakom a premleli ľad so snehom, stopa by bola pevnejšia. Jedna z najvyspelejších ekonomík sveta sa nemôže vyhovárať na nedostatok financií.
Chaosu na štarte sa dalo zabrániť označením koridorov pre vstup pretekárov podľa štartovného čísla, navyše na takú masu pretekárov – 16 000 – bola trať úzka. Niektorí stáli medzi dvoma stopami a počas štartu sa predierali, čo spôsobovalo zbytočné kolízie aj pády. Nepríjemne ma tiež prekvapila maximálna nedisciplinovanosť a arogancia bežcov voči iným: počas štartu a pri prvom tiahlom stúpaní šli hlava – hlava, šliapali na lyže, lámali sa palice. Pritom stačilo trochu disciplíny a kopec by bol ľahšie priepustný bez väčších komplikácií. S niečím podobným a v takej miere som sa stretol prvýkrát, a to chodím na maratóny po celej Európe 15 rokov. Viem, že za toto organizátori pretekov nemôžu, je to iba vo vyspelosti a uvedomelosti samotných pretekárov.
Vynaložil som veľa úsilia, aby som sa mohol zúčastniť jubilejného Vasovho behu a hoci ma mimoriadne hreje vedomie, že som ako jediný Slovák v histórii týchto maratónov absolvoval v jednom týždni všetky tri, už sa do Mory viackrát nevrátim. Kto má rád krásu klasického štýlu na dobre upravenej trati, pohodu, disciplinovanosť a ohľaduplnosť, dobrú organizáciu a pohodu a chce mať z pretekov zážitok, hľadal by ich tam márne.
Miro Sedláček


     
  Euroloppet | 3.3.2014 | Karol Kováč | Čítané 1881x | 2 príspevky v diskusii
41. ročník Biela stopa a 5. ročník ME v diaľkových behoch definitívne zrušené
Ani v náhradnom termíne sa podujatie Euroloppet na Skalke neuskutoční

Podobný osud ako niekoľko ďalších pretekov v diaľkových behoch v tejto zimnej sezóne, postihol aj najväčšie podujatie v bežeckom lyžovaní na Slovensku.
Organizačný výbor 41. ročníka Bielej stopy a 5. ročníka ME diaľkových behov v sobotu 1. marca rozhodol o zrušení podujatia, ktoré bolo preložené z pôvodného januárového termínu a malo sa konať nasledujúci víkend 8. a 9. 3. 2014. Dôvodom sú nevhodné snehové podmienky.

Text vyhlásenia prevzatý z oficiálnej stránky TJ Biela stopa uvádzam v plnom znení:

OV 41. Bielej stopy a 5. ME diaľkových behov na dnešnom krízovom zasadaní definitívne rozhodli o zrušení 41. Bielej stopy a 5. ME diaľkových behov v termíne 7.- 9. 3. 2014.
Na Skalke a v Kremnických vrchoch je nedostatok snehu, k dnešnému dňu 13 cm a predpoveď počasia na najbližší týždeň predpovedá teploty vo výške cca 1000 m od 1 do 5 stupňov, a bez snehových zrážok. Na tratiach Severného a Južného okruhu nedokážeme pripraviť okruhy pre preteky a na tratiach nie je dostatok snehu, aby sa mohli bežať obojsmerne. Zamýšľaná alternatíva pretekov na 10 km okruhu v okolí bežeckého štadióna je na základe snehovej vrstvy na ploche štadióna a na tratiach taktiež neuskutočniteľná.
OV nedokáže zabezpečiť bezpečnosť pretekárov podľa platných súťažných pravidiel FIS pre masové bežecké podujatia.

Vážení pretekári,
41. Biela stopa sa zapíše do histórie ako druhé neuskutočnené podujatia v celej histórii vášho obľúbeného behu na lyžiach. Veríme, že bežeckému lyžovaniu a vytrvalostným pretekom zostanete aj naďalej verní a k 42. Bielej stope sme pre Vás všetkých, ktorí ste boli prihlásení a uhradili ste štartovné na 41. Bielu stopu, pripravili mimoriadne štartovné v jednotnej cene 10 € na rok 2015.

Viktor Halíř, predseda OV 41. Bielej stopy a 5. ME diaľkových behov
Dalibor Schmidt riaditeľ 41. Bielej stopy a 5. ME diaľkových behov
Ivan Ivanič predseda TJ Biela stopa.
     
Euroloppet | 19.2.2014 | Karol Kováč | Čítané 1782x | 0 príspevkov v diskusii
31. Gsieser-tal Lauf / Taliansko
Reportáž z podujatia Euroloppet

V dňoch 15. a 16. februára 2014 sa v Južnom Tirolsku v doline Gsieser / Val Casies uskutočnilo, v tejto sezóne jedno z mála podujatí EUROLOPPET za výborných snehových podmienok. Táto zimná sezóna urobila škrt cez rozpočet viacerým podujatiam v bežeckom lyžovaní vrátane pretekov série Worldloppet alebo EuroLoppet.

Na podujatie sme vyrazili už po druhý krát po minuloročných dobrých skúsenostiach. V článku z 30. ročníka tohto podujatia http://www.bezkar.sk/clanok.php?id=250 podrobne popisujem toto podujatie, kde sa môžete oboznámiť s atmosférou, organizáciou a celkovým charakterom pretekov. Preto len niekoľko detailov v čom bol tento ročník odlišný.

Podľa organizátorov sa po oba dni zúčastnilo podujatia 2400 bežkárov z viacerých krajín vrátane Slovenska. Keďže boli zrušené niektoré preteky a aj Tartu maratón zo série Worldloppet, na štarte sme mohli vidieť aj pretekárov, ktorí štandardne na podujatiach Euroloppetu neštartujú ako napr. Čechov Řezáča, či Boudíkovú a ďalších. Trate boli vynikajúco pripravené. V oblasti bolo minimálne pol metra snehu a deň pred sobotnou klasikou pripadlo takmer 10 cm nového vlhkého snehu. Ranné teploty sa blížili k -10 stupňom, ale cez deň bolo nad nulou. Sobotný pretek klasikou sa bežal v ideálnom počasí keď ráno bolo asi -8 stupňov, malá oblačnosť a v priebehu dňa už svietilo slnko a teplota vystúpila na cca 2 stupne.

Nedeľná voľná technika sa už išla za zmenených podmienok. Na štarte bolo len mierne pod nulou, zamračené a v priebehu preteku začalo mrholiť a postupne bol z toho hustý drobný dážď. Napriek tomu boli trate vo výbornom stave až do cieľa. Teplota stúpla na plus 3 stupne. Po oba dni bolo úplne bezvetrie.

Organizátori zvládli preteky veľmi dobre, v tomto ročníku boli vyhodnotení prvý krát aj najlepší traja v jednotlivých kategóriách a tiež víťazi v kombinácii behov.

V tejto zimnej sezóne je situácia so snehovými podmienkami presne opačná ako v minulej, keď tu bolo snehu menej a na našich horách sme už mali metrovú nádielku. Keď sme v pondelok z oblasti odchádzali už znova husto snežilo, čo nám aj trochu skomplikovalo cestu domov.

O podujatí sa dozviete všetko na oficiálnej stránke: http://www.valcasies.com/en/index.asp kde nájdete aj odkazy na výsledky, fotografie a videá z podujatia.

Niekoľko fotografií si pozrite aj tu pod článkom.


     
  Euroloppet | 19.1.2014 | Viliam Michalech | Čítané 3217x | 20 príspevkov v diskusii
Vyjadrenie T.J.Biela Stopa ku článku R.Béreša : ,,O úprave bežeckých tratí ,,
Koordinátori

Vyjadrenie TJ Biela stopa k článku Romana Béreša

Citácia z listu Romana Béreša: Vzhľadom na opakujúcu sa situáciu okolo koordinácie a zimnej úpravy bežeckých tratí, sme sa ako zástupcovia širokej bežkárskej verejnosti rozhodli vyzvať na odstúpenie súčasných koordinátorov úpravy turistických bežeckých tratí.

Stanovisko Bielej stopy: Je ťažké nereagovať resp. reagovať neemotívne vo veci „skoro“ urážky množstva dobrovoľníkov, sponzorov a obetavcov, vďaka ktorým aj tento rok vôbec bude v hrebeni Kremnických vrchov existovať bežecká stopa.
Vzhľadom na opakujúcu sa situáciu okolo neustáleho, nezmyselného filozofovania samozvaných zástupcov širokej bežkárskej verejnosti o úprave bežeckých tratí bez ochoty pristúpiť ku koncepčnému riešeniu sme sa rozhodli vyzvať skupinu neprajníkov a nepriaznivcov rozširovania a posilňovania cestovného ruchu a lyžiarskeho bežeckého športu v Kremnických vrchoch na čele s autorom listu pánom Bérešom Romanom ku konštruktívnemu prístupu, k riešeniam a pomoci v spoločnej veci. Je už skoro symptomatické, ako jednostranne a nekompetentne sa zasahuje do danej problematiky. Aká principiálna nevôľa srší z úst a pera niektorých ľudí ku možnosti využitia čo najviac synergii.
Ja ako predseda TJ Biela stopa, ktorý som súčasne predsedom celého registrovaného bežeckého lyžovania na Slovensku a jeden zo zodpovedných aj za fungovanie medzinárodnej amatérskej série pretekov EUROLOPPET stále dúfam, že je to celé nie „naschvál...“
Podmienky pre náš šport sú v našom regióne problematické (toľko už vieme), ale riešenia v nedohľadne. V nedohľadne práve pre jednu jedinú skutočnosť na ktorú je 100%-tný spoľah, že je: „každý proti každému“.

Vlaňajšie „veľké“ stretnutie zúčastnených strán dospelo k spoločným uzáverom a deklarácii. Žiaľ zúčastnení do dnešného dňa nesplnili svoje deklarované sľuby.
Pre ilustráciu stav veci:
TJ Biela stopa je správcom a zodpovedným prevádzkovateľom takzvaných turistických okruhov JUH a SEVER. Vlastní však len techniku na letnú úpravu tratí (terénne vozidlo POLARIS, krovinorezy, motorové píly a pod.) nie však techniku na ich dostačujúcu zimnú úpravu a údržbu. Finančné účelové prostriedky, ktoré máme k dispozícii sú práve na údržbu letnú. Obnova, údržba a prevádzka danej techniky je dodatočne dotovaná z vlastných zdrojov TJ Biela stopa.
V prípade zimnej úpravy sme koordinátorom zmluvy o vzájomnej spolupráce medzi mestom Kremnica (majiteľom pozemkov, parkovísk ...,) a spoločnosťou Skalka Aréna (majiteľom snežného vozidla pre zimnú úpravu a prevádzkovateľom lyžiarskeho strediska) a TJ Biela stopa (prevádzkovateľ bežeckých okruhov JUH a SEVER).
Funkciu koordinátora robíme bezplatne a v záujme zjazdnosti našich okruhov. Počas každoročného podujatia Biela stopa si nasadenie zimnej techniky hradíme z vlastných zdrojov. Vlastné zdroje na úpravu tratí nasadzujeme takisto aj v prípade nedostatočného zmluvného krytia.
Preto je pre nás – bežkárov nepochopiteľný prístup a postoj ľudí zodpovedných za zlú náladu a nevraživosť vzťahov v kremnických vrchoch a na Skalke.

Citácia z listu Romana Béreša: Je pre nás – bežkárov nepochopiteľný prístup a postoj ľudí , ktorí sú vo veľkej miere zodpovední za to, že sa trate neupravujú tak, ako by sa mohli. V plnej miere sa ukazuje ich nezáujem o bežecké lyžovanie.
"KOORDINÁTORI" ktorí nechodia na bežecké trate, nebežkujú a ani sa neinformujú, by si mali konečne priznať a uvedomiť si, že nemajú "právo" rozhodovať o zimnej údržbe tratí. Nie, že nie sú prínosom, ale naopak, svojou nečinnosťou znemožňujú rozvíjaniu sa strediska, bežeckého lyžovania na Skalke a dopomáhajú k jeho úpadku.
Už minulú zimu nastali problémy s koordináciou, ale čakali sme, či dôjde k náprave. Žiaľ situácia je horšia ako vlani. Nechceme a ani nemôžeme sa naďalej prizerať na neschopnosť a hlavne nezáujem zainteresovaných.
Viď. aktuálna situácia z decembra: dostatok snehu vhodného na úpravu strojom - 8.12.2013 dostatočná snehová prikrývka, rovnako 13.12.2013., aj 1.1.2014 (viď. video).

Stanovisko Bielej Stopy: stroj bol k dispozícii podľa zmluvy od 20. 12. 2013. Už pred týmto termínom bolo iniciatívne jazdené v okolí štadióna pánom Gabčíkom, no napriek tomu boli odvolané všetky na Skalke plánované podujatia bežeckého lyžovania.
Aj preto je zaujímavý postoj, že „zmluva/nezmluva a vy ... sa na stroj“ či prežije prechod po kameňoch na severný okruh, alebo či sa rozrýpe na zimu preparovaný obchvat (v tom čase bez snehu ako aj vyhliadka), ... (dodatočné zverejňovanie subjektívnych názorov a osočovanie je číry populizmus).
Koordinátori sa rozhodli pre jeden jediný správny krok. Tento krok, toto rozhodnutie bolo konzultované zo strojvodcom, s majiteľom stroja a s predsedom TJ Biela stopa.
Neohroziť ďalšiu zimnú úpravu bežeckých tratí v tejto sezóne skratovým, nekompetentným a hlúpym rozhodnutím.

Citácia z listu Romana Béreša: Nič nebolo koordinované, nič nebolo upravené "a nevyhovárajme sa na zmluvy". Postoj zodpovedných je zarážajúci, neospravedlniteľný. Je vidieť a aj cítiť ich nezáujem o bežecké lyžovanie, čo má negatívny dopad na turizmus v Kremnických vrchoch.
Očakávame preto, že si to už konečne uvedomia, priznajú a prenechajú kompetencie tým, ktorí majú skutočný a seriózny záujem o rozvoj bežeckého lyžovania a turizmu v našom regióne. My - bežkári – máme chuť aj záujem pracovať, máme tiež pripravenú koncepciu úpravy turistických bežeckých tratí.
Tento vyššie uvedený článok bol napísaný 8.1.2014. S jeho obsahom som v priebehu týždňa oboznámil predsedu MKL, zástupcu primátorky mesta, ako aj predsedu TJ BIELA STOPA. Reakcie boli rôzne, ale to je pochopiteľné. Súčasne sme, samozrejme, sledovali aj diskusiu, ktorá sa rozprúdila tu a aj na FB.
Dovoľte, aby som sa zasmial nad tým, ako dnes koordinátori pozorne sledujú teplomer, vývoj počasia a ako pracujú na 200%. Keď bolo v decembri dostatok snehu, neboli ochotní skoordinovať úpravu tratí. Stačilo, ak by boli pracovali na 100%, dnes by nemuseli mať "ťažkú" hlavu.
Že kritizujeme ich prácu? Nekritizujeme, lebo nie je čo kritizovať tam, kde sa neurobilo nič. ALE UPOZORŇUJEME, že kvôli zlému rozhodnutiu koordinátora a jeho nečinnosti teraz majú trpieť turisti, ubytovacie zariadenia, reštaurácie, obchody...!
DOKEDY???
Stanovisko Bielej Stopy : Do momentu kým ľudská hlúposť nezmizne a turistická a športová verejnosť prestane vnímať cielené budovanie negatívneho image Kremnických vzťahov.
To, že to dokážu politici má málo logiky, ale nejaká sa nájde.
To, že to dokážu športovci a kamaráti, to zaskakuje.

Na záver. Prečo administrátor v skupine Biela stopa nezverejňuje odkazy o Santé tour?
Biela stopa je o Bielej stope (o pretekároch, turistoch, fanúšikoch a o všetkom čo nás spája v bežeckom lyžovaní)
• nie o podujatiach, ktoré si neželali byť v partnerskom vzťahu
• nie o neserióznych informáciách, lebo my ako partner FIS (svetová lyžiarska federácia) nemôžeme a nebudeme zverejňovať neoprávnené informácie o FIS – podujatí, ktoré žiadnym nie je.
Je znovu zaujímavé, ako sa hľadajú nepriatelia a nie pozitívne vzťahy, len preto, lebo niekto nie je zaviazaný nikomu/ničomu/ničím iba svojmu vlastnému egu.

Citácia z listu Romana Béreša: Dodatok: Spolupráca koordinátora MKL a CYKLO-SANTÉ sa ukázala ako účinná. Na FIS tratiach sa dá trénovať od 8.12.2013 (hoci niekedy v obmedzenom režime).
Celý tento text bude tiež zaslaný na MÚ Kremnica ako aj poslancom mesta.
Za bežkárov a CYKLO-SANTÉ Roman Béreš.

Za bežkárov a prezídium TJ Biela stopa, predseda TJ Biela stopa Ivo Ivanič


     
Euroloppet | 18.1.2014 | Karol Kováč | Čítané 1862x | 0 príspevkov v diskusii
41. ročník Bielej stopy odložený
Náhradný termín je 8. a 9. marca 2014

Ako vyplýva z dnešného oznamu na oficiálnej stránke organizátora pretekov Biela stopa - http://www.euroloppet.sk, OV preteku rozhodol, že podujatie sa uskutoční v náhradnom termíne 8. a 9. 3. 2014.
41. ročník, ktorý je súčasne aj 5. ročníkom Majstrovstiev Európy v diaľkových behoch sa mal uskutočniť v pôvodnom termíne už budúci víkend 24. až 26. januára. Z dôvodu nepriaznivých snehových podmienok a beznádejného vývoja počasia na nasledujúce dni sa nič iné ani čakať nedalo. Organizátori sa mohli rozhodnúť pre zrušenie preteku, alebo o preloženie na iný termín.
Aj keď nikto dnes nezaručí, že začiatkom marca budú lepšie snehové podmienky, určite široká bežkárska verejnosť uvítala rozhodnutie OV a je tak nádej, že sa toto podujatie nakoniec uskutoční.

     
Kremnické vrchy - Skalka | 11.1.2014 | Karol Kováč | Čítané 3514x | 12 príspevkov v diskusii
Skalka pri Kremnici – dojmy z pobytu na bežkách
Situácia dva týždne pred 41. ročníkom Bielej stopy

V mojom prvom článku z víkendového pobytu na Skalke v Kremnických vrchoch zo začiatku decembra 2013 som opisoval aktuálnu situáciu celkom optimisticky. Začínajúca sezóna sa ukazovala sľubne. No už 10 decembra za začalo otepľovať, sneženie ustalo a nastúpilo dlhé obdobie teplého a inverzného počasia bez zrážok. Vtedy som odhadoval výšku snehovej pokrývky na cca 20 cm. Zjavne to však nebol správny odhad ako sa ukázalo neskôr. Ratrak MKL vtedy upravil inline dráhu a niektoré úseky okruhov FIS na štadióne.

O mesiac neskôr sme napriek zlým snehovým pomerom a nie najlepšiemu výhľadu vo vývoji počasia absolvovali s priateľmi tradičný týždenný „tréningový kemp“ na Skalke s cieľom potrénovať a pripraviť sa na začínajúcu sezónu diaľkových behov.
Na začiatku sme boli milo prekvapení, že sa dá celkom dobre behať na inlajnovej dráhe a na časti okruhov FIS. Aj vzhľadom na úsilie Romana Béreša, ktorý zorganizoval brigádu na nahadzovanie snehu, kde kus práce odviedli vodáci z Komárna a samozrejme aj s prispením strojovej úpravy sa podarilo vytvoriť okruh v dĺžke cca 1 km s veľmi dobrými podmienkami na tréning. Za aktuálnych snehových pomerov to bolo obdivuhodné. Aj keď sme nemohli absolvovať tradičné dlhé trate BS, napriek tomu sa nám podarilo nabehať celkom slušný objem kilometrov. Chcem preto poďakovať skupinke aktívnych ľudí za ich úsilie.

Potiaľto to teda bola vzhľadom na mizériu v počasí príjemná skúsenosť. Zarazilo ma však nasledovné. V nedeľu 5. januára po nočnom intenzívnom daždi sme sa vybrali zo Skalky smer Hostinec. Po štvortýždňovom období bez sneženia a v prevažnej väčšine dní aj s teplým počasím sme našli trasu s prekvapujúcou výškou snehovej pokrývky, keď najmä spod Zlatej studne po sedlo Tri kríže bola v 90% trate snehová hrúbka 20 až 30 cm usadnutého tvrdého snehu. Nastáva teda otázka, koľko snehu tu muselo byť 10. decembra, keď ešte po tak dlhom období nepriaznivého počasia by sa veľká väčšina trate dala upraviť ratrakom aj dnes? Prečo sa teda odhadom 40 až 50 cm vrstva snehu vtedy neupravila? Je pravda, že boli aj krátke vyfúkané úseky ale práve tie sa pomocou stroja dali zahrnúť. Podobnú situáciu sme našli aj na časti severného okruhu BS kde sme boli bez lyží dokonca 10. januára. Znovu nepochopiteľné, že trasa aspoň k Cabanke nebola po decembrovom snežení upravená. Žeby skorý príchod zimy? Alebo je za tým niečo iné? To druhé skôr bude pravda. Bežecké trate na Skalke nemajú doteraz svojho prevádzkovateľa. Každoročne opakujúci sa problém už dokonale otravuje bežkársku verejnosť. To naozaj nedokážu zainteresované strany nájsť spoločnú reč a dohodnúť sa v prospech bežkárov, mesta, podnikateľov tak, aby mali z toho prospech všetci?

Znova sa ukazuje aká škoda, že na inlajnovom okruhu nebolo nikdy uvedené do prevádzky technické zasnežovanie! To nikoho v tomto banánistane netrápi, že peniaze z eurofondov boli rozflákané zbytočne? Čo je so zariadením, ktoré malo k tomuto účelu slúžiť? Pri takomto hospodárení sa ešte dlho naše obce, regióny a štát nedostanú na úroveň turisticky vyspelých krajín.

Biela stopa sa blíži. Trate sú dva týždne pred podujatím v zúfalom stave napriek tomu, že časť z nich mohla byť v súčasnosti schopná na tréning, utlačená a rovná. No namiesto toho je rozdupaná od peších turistov s miestami bez snehu ale aj s pozostatkami závejov, ktoré v tomto stave nepretlačí ani buldozér. Áno počasie je nepriaznivé, snehu málo ale ako som už písal vyššie, bolo možné trate po decembrovom snežení upraviť a dnes by stačila aj 10 – 15 cm snehová nádielka aby sa dalo podujatie zrealizovať aspoň v obmedzenom rozsahu. Vyhliadky počasia nie sú priaznivé, intenzívnejšie sneženie v nedohľadne a tak je žiaľ Biela stopa v termíne 24. – 26. januára ohrozená.

Na fotografiách je stav niektorých úsekov tratí BS a FIS okruhov v týždni od 5. do 10. januára.


     

strana 3 4 5 6 7