REGISTRÁCIA  |  PRIHLÁSENIE
NAJNOVŠIE OTÁZKY VO FÓRE   
Lacena dňa 18.2. 13:16
Miroslav004 dňa 10.2. 14:20
Karol dňa 4.2. 11:18

NAJNOVŠIE SNEHOVÉ SPRÁVY  
Dátum Stredisko Trasa Sneh Kvalita Úprava Pridal  
20.2.2018  Kremnické vrchy  Skalka
Biela stopa sever 
60 až 120 cm  starý sneh sypký  upravené s vrstvou nového snehu  ferdoZV 
20.2.2018  Kremnické vrchy  Skalka
Tabla 
80 až 110 cm  starý sneh sypký  väčšinou upravené  bikeski 
20.2.2018  Kremnické vrchy  Králiky
chata nad Tajovom 
60 až 100 cm  starý sneh sypký  upravené v celej dĺžke  miroBB 
20.2.2018  Kremnické vrchy  Skalka
Bežkárske trasy v stredisku 
60 až 120 cm  starý sneh sypký  upravené v celej dĺžke  cyklosante 
19.2.2018  Ine stredisko na Slovensku  Trasa
v popise 
10 až 20 cm  technický sneh  upravené takmer v celej dĺžke  rudobb 
19.2.2018  Západné Tatry  Liptovská Kokava - pri RD
okruh 
15 až 30 cm  nový sneh prašan  upravené v celej dĺžke  vrba 
19.2.2018  Malé Karpaty  Pezinská Baba
5 km okruh 
20 až 25 cm  tvrdý podklad s popraškom  upravené takmer v celej dĺžke  ASKSportreport 
19.2.2018  Kremnické vrchy  Skalka
Bežkárske trasy v stredisku 
60 až 120 cm  nový sneh prašan  upravené v celej dĺžke  cyklosante 
18.2.2018  Zochova chata  Grausova Lúka
Čermák - Hubálová a späť 
10 až 15 cm  nový sneh vlhký  prešlapané, ujazdené bežkármi  vlast 
18.2.2018  Kremnické vrchy  Kordíky
Kordícka zvážnica 
80 až 120 cm  nový sneh prašan  upravené v celej dĺžke  Matobb 

Záznamov: 1-10 z celkom 488   Najnovšie | Predchádzajúca strana | Ďalšia strana | Najstaršie

Kremnické vrchy - Skalka | 23.1.2018 | Karol Kováč | Čítané 1604x | 12 príspevkov v diskusii (posledný 3.2. 10:34)
Prvý víkend na spoplatnených tratiach na Skalke pri Kremnici
Pohľad na to ako to v prvé dni vyberania poplatku vyzeralo

Mesto Kremnica, ktoré spolu s Mestským klubom lyžiarov zabezpečuje úpravu tratí v oblasti Skalky sa rozhodlo zaviesť od 20. januára poplatok za vstup na upravené trate vo výške 2€ na deň.

Takýto prístup zvolilo ako prvé na Slovensku. Doteraz sa k tomu nikto neodhodlal, hoci v bežkárskej verejnosti sa už dlho presadzuje takýto prístup. Veľká väčšina priaznivcov tohto športu dlhodobo žiada správcov stredísk aby začali systematicky upravovať trate, za čo sú potom ochotní zaplatiť primeraný poplatok.

Doteraz správcovia stredísk presadzujú dobrovoľné prispievanie od užívateľov bežkárských tratí formou príspevkov do pokladničiek, kúpou nálepiek alebo poukázaním na účet správcu. V minulosti bol pokus aj o spôsob príspevku cez darcovskú SMS-ku. Takýto výber príspevkov pokryje určitú časť nákladov spojených s úpravou tratí a správcovia nemajú takmer žiadne náklady na výber takýchto poplatkov. Umiestnia kasičku pri vstupe na trate, oznámia číslo účtu alebo si nechajú vyrobiť nálepky a tie potom ponúkajú v bufete, požičovni lyží, či na iných miestach. Tiež súbežne je tu pokus OZ Slovensko v pohybe centrálne zhromažďovať finančné prostriedky formou vytvorenia uzavretej komunity aj formou spoplatnením informácií. Takto získané financie sú potom rozdeľované príslušným strediskám. Tomuto spôsobu som sa venoval v samostatnom článku.

Prečo teda väčšina bežkárov presadzuje spôsob prispievania na úpravu tratí priamou platbou pri vstupe na trať? Ak si to niekto doteraz neuvedomil alebo s takýmto spôsobom nesúhlasí, tak je potrebné jednoznačne konštatovať, že takýto systém zaväzuje správcu strediska trate pravidelne upravovať. Je predsa jasné, že ak požadujem platbu pri vstupe na trate, tak tie trate musím najskôr upraviť. V jednom príspevku na sociálnej sieti som napísal, že budem rád, keď si budem môcť zaplatiť za vstup na trate čo najčastejšie, najlepšie vždy, keď si prídem zabehať. Bude to znamenať, že vždy budú trate aj upravené. Áno o tom to je.

V zahraničí je tento spôsob úplne samozrejmosťou a našinec ak príde na spoplatnené trasy, tak ochotne zaplatí. Dnes je bežná taxa v okolitých krajinách 7€ za denný vstup.

Netvrdím, že všetci bežkári sú nadšení so zavedenia povinného poplatku. Vidieť to v reakciách k tejto téme na našom serveri ale aj na sociálnych sieťach. Okamžite sa vynorili názory, že sa budú udeľovať pokuty, niektorí sa vyhrážajú, že nezaplatia, ďalší kritizujú spôsob, koncepciu či čo ja viem čo všetko. Sú žiaľ medzi nimi aj ľudia, ktorí dlhodobo mali možnosť ovplyvniť spôsob úpravy tratí a následne aj zaviesť systém financovania. Ďalší kritizujú to, že ako môžu vyberať, keď nie sú upravené všetky trate, veď za 2€, ktoré si majú zaplatiť by malo byť upravených v stredisku 60 km tratí...
Nie je reálne denne udržiavať všetky trasy, teda cca 60 km tratí v ideálnom stave. Je preto jasné, že veľká časť tratí najmä cez týždeň upravovaná nebude. Preto na takýchto, neupravených tratiach nikto nebude a nemôže žiadať poplatok.

Rozhodnutie začať vyberať poplatok za vstup na upravené trate sa určite nerodilo ľahko a bolo potrebné počítať aj s nesúhlasnými reakciami. Najskôr však bolo potrebné zaviesť pravidelnú úpravu tratí. Zistiť, či budú ľudia, ktorí túto prácu budú schopní a ochotní robiť, či bude dostatok financií a techniky. Od začiatku novembra až do týchto dní to dokázali. Dokázali deň čo deň pri dostatku snehu upraviť trate tak, aby bol vždy upravený okruh pre možnosť tréningu. Ak bolo treba, pri nedostatku snehu nahadzovaním snehu na trate dokázali udržať zjazdnosť problematických úsekov. Je to zásluha hlavne členov MKL Kremnica, ktorých zorganizoval človek so srdcom bežkára Roman Béreš. Bez jeho osobného zanietenia by to určite nešlo.
No vlastne išlo, ak by sa z takejto činnosti črtal výhodný biznis, teda kopec peňazí. Ale o tom to nie je. Ten kto situáciu pozná mi dá za pravdu. O to viac mrzí, že niektorí aj domáci kritici sa začínajú ozývať práve teraz. Neviem, či je to závisť, pritom závidieť nie je čo, alebo urazená ješitnosť, že pri tom nie sú oni.

Ako to teda na Skalke v sobotu a v nedeľu vyzeralo?
Denný náramok v hodnote 2€ ste si mohli zakúpiť v Relax centre, na Hostinci, v predajni CykloSanté a priamo pri vstupe na štadión, v novej dreveničke, kde by mali pribudnúť služby pre bežkárov.
Môžem sa vyjadriť len k situácii priamo na štadióne.

V sobotu sa väčšina bežkárov zastavila pri označenom mieste (Foto č. 1) a náramok si zakúpila, niekedy museli dokonca stáť v rade. Niektorí však prešli bez kupovania náramku. Možno mali zakúpenú nálepku v hodnote 20€, ktorá slúži ako sezónna permanentka, možno si náramok zakúpili na inom predajnom mieste alebo sa rozhodli nezaplatiť. Nikto týchto ľudí však nezastavoval ani nežiadal aby sa preukázali platným „lístkom“.
Bol to prvý deň vyberania poplatku so všetkými sprievodnými javmi a nedostatkami. Veľmi skoro po začatí predaja došli náramky, ktoré bolo potrebné dodať. Predajné miesto bolo zatiaľ provizórne, chýbala prehľadná informácia o tratiach, ktoré sú upravené aj keď informáciu dostali bežkári ústne od predajcu náramkov. Ku každému náramku dostal bežkár prehľadnú mapku o trasách v stredisku (Foto č. 2 a 3).
Je veľa vecí, ktoré treba ešte zlepšiť ale verím, že sa to časom podarí. Ľudia, ktorí si vstup kupovali si väčšinou pochvaľovali, že konečne sa situácia na Skalke zlepšila a radi zaplatia ak trate budú upravené. V sobotu bolo na Skalke upravené všetko, čo sa upraviť dalo a čo sa posledné roky sporadicky upravuje. Neupravuje sa iba okruh označený na mapke ako „Západný“. Priaznivé počasie a 60 km upravených tratí prilákalo do Kremnických vrchov stovky bežkárov.

V nedeľu bola situácia diametrálne odlišná kvôli hustému sneženiu sprevádzanému čerstvým vetrom. V noci pripadlo cca 10 cm nového prachového snehu a celé dopoludnie pomerne intenzívne snežilo. Ranná úprava tratí v okolí štadióna preto nepomohla a trate boli rýchlo zapadané.
Náramky za vstup na trate sa samozrejme ráno nepredávali. V priebehu dopoludnia, keď bolo na štadióne množstvo bežkárov vyrazil na trate ratrak znova. Sneženie už bolo trochu miernejšie a tak sa dala časť tratí upraviť. Upravená bola horná päťka, štadión a inline dráha. Aj keď trate neboli ideálne vplyvom počasia, dalo sa celkom dobre potrénovať a najmä korčuliari sa natrápili v mäkkom snehu. Po úprave si náramok záujemcovia mohli zakúpiť. Treba však povedať, že to už bolo skôr na dobrovoľnej báze, teda ešte na „dobrovoľnejšej“ ako v sobotu. Foto č. 5 je z upravenej trasy v nedeľu, z úseku hornej päťky v Bystrickom sedle

Na záver.

Aktívny bežkári, ktorí sú športovo založení a vyžadujú upravené trate sa konečne dočkali. Títo budú očakávať, že budú môcť platiť vždy, keď na Skalku prídu a že nájdu upravené trate na tréning vždy, keď to počasie a snehové podmienky dovolia.

Sviatoční, víkendoví bežkári očakávajú, že trate budú upravené najmä cez víkend, že budú bezpečné a nemusia sa trápiť v hlbokom snehu či sú klasici alebo korčuliari.

Turistickí bežkári, ktorí preferujú skôr pohyb v neupravenom teréne si prídu na svoje tiež a ak sa náhodou dostanú na upravenú trať, je len na nich, či vyhľadajú miesto predaja, kúpia si vstup u kontrolóra, alebo platiť nebudú. Nikto ich naháňať určite nebude.

Čo je potrebné ešte dotiahnuť do konca?

V krátkom čase doriešiť informovanie platiacich bežkárov o rozsahu úpravy tratí priamo na mieste predaja formou oznamu s popisom alebo mapkou na tabuli. Ideálne svetelná tabuľa s farebne vyznačenými úsekmi podľa podmienok upravenosti.

Zlepšiť kontrolnú činnosť aby sa u platiacich nevytváral pocit krivdy, že oni platia a druhí nemusia.

Komplexne urobiť značenie bežeckých okruhov v okolí štadióna vrátane smeru behania. K tomu umiestniť na nástupnom mieste väčšiu a prehľadnejšiu mapu. Tá, ktorá je súčasťou brožúrky, ktorú dostávajú platiaci bežkári je malá a neprehľadná. Zatiaľ uverejňujem na rýchlo spracovanú mapku hornej päťky vrátane smeru behania s časťou trasy južného okruhu - smer Hostinec, kde sa uvedené trasy stretávajú (Foto č. 4).

Z dlhodobejšieho hľadiska je potrebné vybudovať pre bežkárov zázemie v podobe budovy, kde by bola možnosť v teple a suchu sa prezliecť, odložiť si veci a prípadne osprchovať. Nemusí to byť honosná budova, možno by postačila drevenica spĺňajúca uvedené požiadavky. Veľa bežkárov chodí na Skalku na otočku a prezliekanie v aute nie je nič príjemné. Táto téma je už iný level ale k zlepšovaniu podmienok pre bežkárov je potrebné sa jej vážne venovať.

Verím, že naštartovaná úroveň úpravy tratí vydrží až do konca sezóny, vydrží aj počasie a postupne sa podarí dosať bežecké lyžovanie na Skalke a v Kremnických vrchoch znova o stupienok vyššie.
Na fotografii č. 6 je záber z kamery penzióna Guldiner v pondelok dopoludnia, keď na Skalke panovalo už nádherné počasie a na fotke č. 7, miesto v Bystrickom sedle, kde sa bežkári najčastejšie dostávajú do protismeru a nerešpektujú zákazovú značku.

Ako ste vnímali tento nový fakt cez víkend na Skalke vy? Napíšte svoj názor v diskusii pod článkom.

Karol Kováč, administrátor www.bezkar.sk


     
Informácie | 21.1.2018 | Karol Kováč | Čítané 658x | 0 príspevkov v diskusii
Prehľad o upravenosti tratí v strediskách
Novinky na serveri Bežkár.sk

Priatelia bežkári, v snahe neustále zlepšovať obsah našich stránok a na základe vašich požiadaviek sme zaviedli na našom serveri niekoľko noviniek o ktorých vás chcem krátko informovať.

1. Od dnešného dňa je na serveri k dispozícii nová stránka na ktorej nájdete prehľad upravovaných tratí v jednotlivých strediskách. Na túto stránku sa dostanete cez menu SNEHOVÉ SPRÁVY, kde kliknete na položku STAV TRATÍ V STREDISKÁCH. Sú tam zoradené strediská podľa abecedy a v nich nájdete najnovšie správy z každej trate, ktorá bola zverejnená v snehových správach. Takto získate prehľad o upravenosti jednotlivých tratí v strediskách. Zobrazujú sa tu však iba trate z ktorej správa nie je staršia ako 7 dní.Štruktúra tratí v jednotlivých strediskách je rôzna, takže treba na to myslieť pri vyhľadávaní informácií o upravených tratiach.
Tak napríklad v našom najväčšom stredisku bežeckého lyžovania v Kremnických vrchoch môžeme nájsť trasu "Bežkárske trasy v stredisku". Ako z pomenovania trasy je možné vytušiť, pod takto označenou trasou môžeme nájsť ktorúkoľvek trasu v stredisku. Trasa bola takto zavedená z toho dôvodu, aby správca tratí nemusel písať napríklad 6 či 7 samostatných správ ale v popise trasy potom napíše, ktoré časti boli upravené. Napriek tomu, že v takejto správe na prvý pohľad nezistíte, ktoré úseky sú upravené, tak po rozkliknutí detailov sa dozviete všetko potrebné.

Verím, že nová stránka, ktorej vzhľad a funkcie sa posnažíme ešte vylepšiť vám pomôže pri hľadaní informácií o úprave v jednotlivých strediskách. Chcem ešte upozorniť, že v tejto tabuľke sa vždy zobrazí iba posledná zverejnená správa z konkrétnej trasy.

Prípadné námety na zlepšenie píšte prosím do diskusie pod článkom.

2. Ďalšou novinkou je pridanie možnosti vymazať snehovú správu po uverejnení na serveri. Môže sa stať, že ste uverejnili tú istú správu 2x alebo správu chcete vymazať z iného dôvodu. Táto možnosť je ale časovo obmedzená. Môžete tak urobiť do jednej hodiny od zverejnenia.

3. Zmena v editácii snehovej správy. Viete, že ak urobíte preklep, chcete niečo doplniť alebo zmeniť vo vašej správe, tak máte možnosť tak urobiť cez tlačidlo Edituj. Tento základný princíp zostal ale pri editácii už nemôžete zmeniť dátum pozorovania snehových podmienok. Ak ste sa teda zmýlili v dátume, správu môžete vymazať a napísať novú so správnym dátumom.

Verím, že uvedené novinky na našich stránkach budú prospešné a vylepšia náš servis pre bežkárov.

Otázky, pripomienky alebo návrhy na témy obsiahnuté v tomto článku píšte prosím do diskusie pod článkom a nie do všeobecného fóra. Tam by sme mali riešiť problémy, ktoré nie sú obsahom článkov. Autori sa tak môžu lepšie orientovať v pripomienkach na témy obsiahnuté v článkoch.

Ďakujem a prajem ešte veľa nabehaných kilometrov v zasneženej stope.


     
Euroloppet | 18.1.2018 | Karol Kováč | Čítané 267x | 0 príspevkov v diskusii (posledný 19.1. 22:21)
45. ročník Gsiesertal lauf štartuje už o mesiac
Ideálne snehové podmienky pred podujatím v Južnom Tirolsku

Organizátor 45. ročníka Gsiesertal lauf informuje o nadchádzajúcom ročníku podujatia, ktoré sa uskutoční už o necelý mesiac 17. a 18. februára 2018.

Uverejňujem originál textu v angličtine, dolu preložený do slovenčiny.

This year is a truly exceptional winter. Conditions all along the entire 42 km trail could not be better!

Reduced early bird fees up until 31.01.2018.Participants from 26 countries have so far signed up. Take advantage of the reduced early bird fees up until 31.01.2018.

Pasta party: On Friday and Saturday from 6 pm to 9 pm, the marquee tent will be hosting the much-loved Pasta Party with live music. Euroloppet Pass holders receive a free meal and a drink. (Please present your EL-Pass)

The Mini-Gsieser is still very much in vogue. This special high point for adolescents from the age of 8 to 16 takes place on Saturday 17 February 2018 at 3,50 pm. In the past 24 years more than 4,900 adolescents have enjoyed the style of this special event in a class of its own. You can register here.

Catering: if you were to line up all of the apple strudel to be consumed with the Gsieser 5-star menu, it would be 250 metres in length!! But that‘s not all: at the seven catering outlets and for lunch there will be served 150 kg of citrus fruits, 200 kg of bananas, 120 kg of dried fruit, 8,000 servings of grape sugar, 4,000 portions of isotonic drinks, 1,000 litres of vegetable broth, 8,000 servings of fruit tea, 3,000 Marlene apples and a total of 350 kg of pork fillet.

Voľný preklad do slovenčiny.

Tento rok je skutočne výnimočná zima. Podmienky na celej 42 km dlhej trati nemôžu byť lepšie.
Znížené štartovné je možné už len do 31.1.2018. Prihlásení sú účastníci z 26 krajín. Využite zvýhodnené nižšie štartovné do 31.1.2018.

Pasta párty: V piatok a v sobotu od 18. do 21. hodiny sa bude konať v stane pre občerstvenie obľúbená Pasta párty pri živej hudbe. Držitelia Euroloppet pasov dostanú pri ich predložení jedlo a pitie zdarma.

Mini-Gsieser je veľmi populárny. Tento špeciálny pretek je vrcholom pre deti a dospievajúcu mládež vo veku od 8 do 16 rokov a uskutoční sa v sobotu 17.2. o 15:50 hod. V priebehu 24 rokov existencie tohto podujatia sa ho už zúčastnilo viac ako 4 900 účastníkov v tejto špeciálnej kategórii. Znovu sa môžete prihlásiť tu: http://www.valcasies.com/en/info-race/mini-gsieser

Jedlo a nápoje: Ak by sme spojili všetky jablkové štrúdle, ktoré budú podávané v rámci 5 hviezdičkového menu Gsieser, dĺžka by dosiahla až 250 metrov!! Ale to nie je všetko: na siedmich občerstvovačkách a na obed sa bude podávať 150 kg citrusových plodov, 200 kg banánov, 120 kg sušeného ovocia, 8 000 porcií hroznového cukru, 4 000 porcií izotonických nápojov, 1 000 litrov rastlinného vývaru, 8 000 porcií ovocného čaju, 3 000 jabĺk Marlene a celkovo 350 kg bravčového mäsa.

Brožúrku s ďalšími informáciami k podujatiu si môžete stiahnuť tu:
http://www.valcasies.com/files/GsieserTalLauf2018GranFondoValCasies.pdf

Na záver ešte dodám, že podujatie Gsiesertal Lauf od svojho vzniku ešte ani raz nebolo zrušené. Keďže sa ho pravidelne už niekoľkokrát po sebe zúčastňujem, môžem potvrdiť, že príprava a organizácia podujatia je skutočne na vysokej úrovni.
Odporúčam všetkým, ktorí sa tohto podujatia ešte nezúčastnili a chceli by skúsiť niečo nové.

Link na oficiálnu stránku podujatia: http://www.valcasies.com/


     
Kremnické vrchy - Skalka | 17.1.2018 | Cyklo Santé | Čítané 3379x | 33 príspevkov v diskusii (posledný 4.2. 21:37)
Spoplatnenie bežeckých tratí na Skalke
Skvalitnenie úpravy tratí

Mesto Kremnica pristúpilo k zavedeniu poplatku za využívanie bežeckých tratí na Skalke.

Od soboty 20.01.2018 si bude môcť každý bežkár starší ako 15 rokov zakúpiť jednodňový farebný náramok v

hodnote 2 €, ktorý bude mať v deň bežkovania na ruke.

Predajné miesta sú zreteľne označené a zriadené:

- v Relax Centre Skalka,

- v Dreveničke pred Štadiónom Rudolfa Čilíka na Skalke,

- v predajni športových potrieb Cyklo - Santé v Kremnici

- na chate Hostinec

Náramky budú priebežne kontrolované. Pracovníci viditeľne označení logom „úprava tratí Mesto Kremnica“ sú oprávnení vyzvať Vás k preukázaniu zaplatenia poplatku za využívanie bežeckých tratí. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité výhradne na úpravu bežeckých tratí.

Ďakujeme za každý príspevok, ktorý prispeje k udržateľnosti úpravy bežeckých tratí V Kremnickom pohorí.

     
Informácie | 14.1.2018 | Karol Kováč | Čítané 660x | 0 príspevkov v diskusii
Pozvánka na februárové zimné prechody
Stolické vrchy a Muránska planina

Informáciu o pripravovaných zimných prechodoch nám poslali Jana a Libor Mladší.

Milí bežkári a turisti,

zaujímavé miesta Muránskej planiny a Stolických vrchov môžete počas prichádzajúcich februárových víkendov objaviť spoločne s nami ...

Pozývame Vás na zimný prechod Stolickými vrchmi a Muránskou planinou (3. a 10. februára 2018).
Začiatok oboch prechodov je zo sedla Javorinka neďaleko osady Predná Hora.

Aktuálne informácie o snehových podmienkach, trasách pre peších aj bežky a presný časový program nájdete pár dní vopred stránkach
organizátorov – mesto Revúca a obec Muráň alebo Vám ich radi poskytneme aj na našom tel.čísle 0904 855 744.

Pár foto zo stopy na Muránskej Planine.Jana a Libor Mladší
Apartmány Planina.sk Predná Hora
www.planina.sk
www.facebook.com/ApartmanyPlanina

tel.+421 (0)904 855 744, 903 653 010
planina@planina.sk
anarchy.sk, s. r. o.
Predná Hora 479


     
Kremnické vrchy - Skalka | 10.1.2018 | Jozef Mecele | Čítané 1160x | 3 príspevky v diskusii (posledný 18.1. 9:20)
Na Skalke sa uskutočnia Majstrovstvá Slovenska, Akademické majstrovstvá Slovenska a Slovenský pohár v behu na lyžiach
Organizátori prosia verejnosť o ohľaduplnosť

Mestský klub lyžiarov (MKL) Kremnica usporiada v sobotu a v nedeľu 13. - 14. januára 2018 na Skalke Majstrovstvá Slovenska - I. časť, Akademické majstrovstvá Slovenska (univerziádu) a preteky Slovenského pohára v behu na lyžiach všetkých kategórií. MKL pozýva priaznivcov bežeckého lyžovania, aby si prišli pozrieť súboje v bielej stope a povzbudiť pretekárov

Program:

Sobota, 13. jan., 10:00 do cca 15:00 – žiactvo, dorast, juniori, dospelí, šprint voľne (len ml. žiactvo klasicky)
Nedeľa, 14. jan., 10:00 do cca 14:00 – žiactvo, dorast, juniori, dospelí, vytrvalostné preteky voľne s intervalovým štartom (len ml. žiactvo klasicky), veteránske kategórie voľne s hromadným štartom

V čase konania pretekov budú pretekové trate pre bežkujúcu verejnosť uzavreté. Organizátori sa obracajú na návštevníkov Skalky, turistov, bežkárov, fanúšikov bežeckého lyžovania s prosbou, aby počas podujatia nevstupovali na lyžiarsku bežeckú trať, zvýšili svoju pozornosť, ohľaduplnosť, dbali na pokyny usporiadateľov, predišli kolíziám s účastníkmi pretekov a prispeli tým k zdarnému priebehu podujatia! Záujemcovia o bežkovanie môžu využiť iné trate na Skalke a v okolí.

V sobotu sa preteky v šprinte pobežia na Štadióne Rudolfa Čillíka a na 1,5-kilometrovom okruhu v okolí štadióna.
V nedeľu sa bude pretekať na Štadióne Rudolfa Čillíka a na okruhoch 1 - 5-kilometrových.

Propozície pretekov:
http://www.slovak-ski.sk/files/zavody/549/propozice_v.pdf

Ďakujeme!


     
  Nízke Tatry - Donovaly | 5.1.2018 | Peter Brečka | Čítané 728x | 3 príspevky v diskusii
Trate na Donovaloch
Bude to raz normálne?

Na Donovaloch frčia zimné prázdniny, rôzni ľudia s rôznymi predstavami o trávení zimnej dovolenky. Stretnete viacerých, ktorí sú tu prvýkrát, pýtajú sa na všeličo, aj na to odkiaľ začať bežkovať, ako vedú trasy, či sú upravené. V rukách majú bežky vlastné i z požičovní a... hlavne chcú. Sú prázdniny a očakávajú, že pri aktuálnom stave snehu nájdu dobré možnosti. Ale mýlia sa. Rok po roku sa opakuje to isté. Stroj ide na trať len v piatok večer, alebo v sobotu ráno či pred obedom, jedenkrát za týždeň, nech sa deje, čo sa deje. Počas štvrtka a piatka si bežkári v novom snehu prerážali stopu sami. Dnes boli ideálne podmienky, sneh príliš nezmäkol, počasie vynikajúce aj pre bežkárov nezvyknutých na zimu, čas aj na krásne viachodinové putovanie. Turisti mohli vyraziť a robiť si vlastnú stopu, kto prvý v novom snehu vypluhoval klesania, zaslúžil by si pochvalu, ostatní sa mohli tešiť. Takí su bežkári, radostný národ. A ten, kto si chcel aj svižnejšie zašportovať, napríklad korčuľovaním, mal smolu. Športovci oddychujte, netrhajte sa, na Donovaloch v týždni nemáte šancu!!

Ale naozaj nič prekvapujúce, úprava tratí na Donovaloch je zrejme len nejaké nutné zlo, ktoré treba dajako zľahka prežiť, veď príde jar, leto a spomienky sa vymažú. Pred novou sezónou sa objavia nové očakávania a potom zas len sklamanie...


     
Informácie | 4.1.2018 | Karol Kováč | Čítané 1264x | 34 príspevkov v diskusii
Stanovisko administrátora Bežkár.sk k iniciatíve „Komunitný obsah“
Ako financovať úpravu bežkárskych tratí, alebo platiť či neplatiť za informácie?

Priatelia bežkári, ďakujem administrátorovi partnerskej stránky, za článok vysvetľujúci najnovšiu iniciatívu servera Nabežky.sk „Komunitný obsah“. Je na každom z nás ako sa k tejto problematike postaví.

Partnerský server sa vybral cestou vytvoriť uzavretú komunitu, ktorá si bude navzájom odovzdávať informácie o úprave tratí a tí, ktorí sa s takýmto princípom nestotožnia budú odkázaní na iné zdroje. Ak by server Bežkár.sk pristúpil na tento princíp, poprel by svoje hlavné zameranie, ktoré bolo dôvodom jeho vzniku, teda vytvoriť priestor pre bežkársku verejnosť aby si mohla navzájom vymieňať informácie a skúsenosti.
Vrátili by sme sa v podstate späť, niekde pred rok 2009, keď oba servery vznikli a oba deklarovali práve tento hlavný cieľ. V tom čase prakticky neexistoval informačný zdroj pre bežkárov, kde by sa dozvedeli o podmienkach na bežkovanie.

Mrzí ma, že pred spustením iniciatívy ich autori neotvorili na túto tému diskusiu o prijateľnosti zamýšľaného riešenia. Aspoň ja o tom neviem. Oba naše servery majú rovnaké zameranie, takže priatelia v Nabežky.sk museli počítať s tým, že bez koordinácie oboch serverov to nemôže fungovať. Ukázalo sa, že napriek rovnakému zameraniu oboch portálov, nemusíme sa v riešení problémov v bežeckom lyžovaní na Slovensku vždy zhodnúť.

A v hľadaní spôsobu ako financovať úpravu bežeckých tratí môžem prehlásiť, že som zástancom priamej platby správcovi tratí. Je pravda, že správcovia stále hľadajú spôsob ako získať prostriedky od bežkárov.
Žiaden správca tratí zatiaľ nezaviedol najúčinnejší spôsob a to priame vyberanie pri vstupe na upravenú trať, prípadne predaj lístkov v teréne. Stále je to na báze dobrovoľnosti, keď bežkári môžu prispieť do pokladničky, kúpiť si nálepku, poukázať peniaze na účet správcu alebo priamo poskytnúť príspevok upravovateľovi. Bol tu pokus aj možnosť prispieť darcovskou SMS.

Na serveri Bežkár.sk chceme ísť formou osvety a pestovaniu pocitu u všetkých užívateľov upravovaných tratí, že nič nie je zadarmo a je potrebné na úpravu tratí prispieť.

Ale nikoho nemožno nútiť aby platil iba za informáciu o úprave tratí. V živote určite každý z nás uplatňuje zásadu, že platí vtedy ak vie že za svoje peniaze niečo dostane.
Aj správcovia tratí si uvedomujú, že ak chcú príspevky, musia mať veľa spokojných bežkárov a to dosiahnu iba kvalitnou úpravou tratí. Nemôžu očakávať, že budú vyberať príspevky ak trate nie sú upravené. Takto to funguje a je to odskúšané v okolitých krajinách.

Na záver chcem ako administrátora servera Bežkár.sk prehlásiť, že naše stránky zostanú vždy otvorené pre bezplatnú výmenu informácií a skúseností bežkárov. Nebudeme nikdy triediť bežkárov na tých, ktorí uverejňujú informácie a ktorí nie.
Verím, že tých, ktorí sa rozhodnú prispievať nezištne a bezplatne informáciami na náš server bude stále dosť aby naše stránky plnili svoje poslanie.

Ďakujem všetkým aktívnym bežkárom a správcom stredísk, ktorí nás pravidelne informujú o podmienkach na bežkovanie. Bez nich by náš server stratil hlavný zmysel.

Rád by som poznal aj váš názor k tejto téme. Vyjadrite sa prosím v diskusii pod článkom.

Administrátor Bežkár.sk


     
Kremnické vrchy - Skalka | 4.1.2018 | Jaroslav Murgaš | Čítané 829x | 0 príspevkov v diskusii
Výzva
Úprava tratí

Občianske združenie Kordícky hrebenák zháňa majiteľov silných strojov ( skúter - 4 kolka) a prosí ich o pomoc pri úprave bežeckých tratí naším valcom.
Ako možno viete vlani sme zakúpili valec na úpravu bežkárskych tratí avšak nemáme ho za čím ťahať. Stroj ( skúter - 4 kolka) musí byť silný, aby nezareval za druhou zatáčkou. Jednalo by sa o príležitostnú úpravu Kordíckej zvážnici, Hrbočky atď.
Záujemcovia píšte, alebo volajte 0905 470 349

     
  Informácie | 4.1.2018 | Alexander Žaťko | Čítané 499x | 10 príspevkov v diskusii
Projekt Komunitný obsah
O (ďalšom) pokuse na zvýšenie spoluúčasti bežkárov na rozvoji svojho športu.

Vážení priatelia bežkári,

Ako mnohí viete, o.z. Slovensko v pohybe (ktoré prevádzkuje portál nabezky.sk) oficiálne spustilo koncom novembra minulého roku experiment, s názvom Komunitný obsah. Dovoľte mi vás s projektom oboznámiť.

Združenie Slovensko v pohybe bolo založené v roku 2008, s cieľom podporovať bežecké lyžovanie na Slovensku a to primárne prostredníctvom dvoch iniciatív:
1. Poskytovaním informácií o tom, kde sa dá bežkovať a aké sú na tratiach a trasách momentálne podmienky pre náš šport,
2. V programe Stopa angažovať bežkárov samotných, aby svojimi prostriedkami financovali tvorbu a údržbu bežeckých tratí, podobne ako sami vytvárajú informačný obsah na tomto, ako aj na portáli nabezky.

Prvú iniciatívu netreba návštevníkom tohoto portálu opisovať, preto začnem zmienkou o programe Stopa. Idea tohoto predchodcu programu Komunitný obsah bola založená na očakávaní, že bežkári budú ochotní si kúpiť za 20 eur sezónny "Stopa pas" s vedomím, že prispievajú na budovanie a úpravy tratí na Slovensku. Pas mal formu visačky alebo (minulú sezónu) odznaku a bežkár pri kúpe určil dve geografické oblasti, do ktorých chcel “nasmerovať” 2/3 svojej investície. Zvyšná tretina mala byť alokovaná podľa návrhu o.z., po schválení komunitou bežkárov. Program fungoval 5 sezón, ale bežkári si v žiadnej z nich nekúpili pasy za viac ako niekoľko sto eur. Minulý rok sme sa preto rozhodli skúsiť iný prístup, ktorý berie do úvahy psychologické nastavenie človeka - teda skutočnosť ktorú teraz môžme potvrdiť z vlastnej skúsenosti - že len malé percento z nás bude platiť za niečo, čo môže mať zadarmo. :) Psychológovia študujúci "kolektívne akcie" ktorých príkladom je program Stopa zistili, že ich neúspech netkvie v neochote väčšiny ľudí podieľať sa na takých projektoch, ale je dôsledkom toho že v každej populácii je 20 - 30% jedincov, ktorí obrazne povedané "pokazia polievku". Tých 70 až 80% ľudí by totiž ochotných prispievať aj bolo, ale keď vidia že sú ľudia ktorí tak nerobia, prestanú participovať aj oni. Podobne to funguje aj v našej občianskej realite. Daňových kontrolórov a policajtov potrebujeme nie preto aby sme prinútili všetkých ľudí správať sa pro-sociálne, ale naopak, aby sme obmedzili protispoločenské chovanie tých pár antisociálnych jedincov medzi nami.

To, že inštitúcia "policajta" funguje, je jasne vidieť aj v kvalite tratí v alpských strediskách, kde sú príspevky vymáhané aj prostredníctvom kontrolórov na tratiach. Je teda logické predpokladať, že tento princíp by mohol fungovať aj u nás, ale z viacerých dôvodov sa toto (pokiaľ viem) nedeje v žiadnom z našich stredísk. Pred rokom nás však napadlo, že aj my vlastne môžme zaviesť inštitúciu “kontrolóra” a to tak, že budeme regulovať prístup nie k tratiam, ale k informáciam o ich stave a to tak, že umožníme poskytovateľom takých informácií sprístupniť tieto len tým, ktorí sa podieľajú buď na ich tvorbe, alebo inak prispievajú k zlepšovaniu podmienok na bežecké lyžovanie o nás.

Na konci minulej sezóny sme pokusne sprístupnili časť obsahu na portáli nabezky len používateľom ktorí sú ochotní zaplatiť svojimi bodmi, ktoré je možné nadobudnúť buď pridávaním správ, alebo kúpou za eurá. Taký obsah sme nazvali komunitný, pretože v každej komunite sa očakáva, že na spoločné projekty prispievajú všetci členovia svojim dielom. Tento mesiac-trvajúci pokus naznačil, že by to mohlo fungovať. Koncom leta sme preto v spolupráci so Slovenskou lyžiarskou asociáciou zorganizovali stretnutie správcov stredísk, kde sme ideu prezentovali zúčastneným. Správy od ľudí ktorí upravujú trate sú totiž bežkármi jedny z najvyhľadávanejších a teda sa dá očakávať, že by za prístup k nim mali byť ochotní poskytnúť protihodnotu. Na stretnutí sme tiež spomenuli spôsob, ako by bolo taký program možné integrovať s web stránkami stredísk, alebo portálmi ako bezkar.sk. Z nášho návrhu vyplynulo, že aj dobrovoľné prispievanie napríklad vo forme Kremnických nálepiek by bolo možné jednoducho prepojiť tak, že kupujúci by spolu s nálepkou (bezplatne) získal aj kód, ktorý by mu "odomkol" prístup ku komunitnému obsahu. Čo sa delenia potenciálnych príjmov z programu týka, kľúčom je sledovanie návštevnosti príspevkov a podľa nej rozdeliť peniaze medzi ich tvorcov. To znamená že napríklad stredisko, ktoré informuje počas sezóny každý deň o stave tratí a získa 5% všetkých návštev ku komunitného obsahu, dostane taký istý podiel z vybratých peňazí. Dá sa očakávať, že takýto spôsob odmeňovania by mohol strediská motivovať aby pravidelne podávali správy, čo by zasa malo zvýšiť záujem o ne zo strany bežkárov a teda aj za ne platiť.

Náš návrh sa však u správcov stredísk nestretol s veľkým nadšením. Napriek tomu sme projekt aj tak koncom novembra spustili, keďže väčšina obsahu na portáli je vytváraná samotnými bežkármi a teda môžme životaschopnosť idei potvrdiť alebo vyvrátiť aj vo “vlastnej réžii”. Prispievatelia správ dostali možnosť dobrovoľne označovať svoje správy ako "komunitné," za čo získavajú body ktoré im samým umožňujú prístup ku komunitným správam od iných spravodajcov. Nie každý návštevník portálu však má chuť podávať správy a radšej si kúpi za pár eur body, ktoré môže postupne meniť za prístup ku komunitnému obsahu, alebo si kúpiť za 5 eur prístup na celú sezónu. Peniaze získané z predaja bodov považujeme za vlastníctvo tvorcov komunitného obsahu a títo budú môcť rozhodnúť ako budú tieto prostriedky použité.

Aké sú doterajšie výsledky programu? Štatistiky za prvý mesiac projektu zverejníme čoskoro, ale už teraz sa dá povedať že návštevníci a prispievatelia do portálu program akceptovali, keďže väčšina správ je označovaných ako komunitné, desiatky ľudí minulo viac ako 200 eur za body a registrácia do portálu sa zvýšila o viac ako 300 percent oproti porovnateľnému obdobiu minulý rok. Zvýšil sa aj počet správ, ako aj ich geografický záber a objavuje sa záujem ľudí získavať body aj inými činnosťami ktoré smerujú k rozvoju bežeckého lyžovania, napríklad reportovaním prác na úprave tratí. Zdá sa teda, že sa nám po rokoch pokusov a omylov konečne začína dariť napĺňať ideu, že bežkári samotní sú schopní - a s dobre nastaveným systémom aj ochotní - starať sa o rozvoj svojej obľúbenej športovej aktivity. Na konci sezóny by sme mali mať dostatočné množstvo dát na vyslovenie definitívnejšieho verdiktu.
     

strana 1 2 3 4 5