REGISTRÁCIA  |  PRIHLÁSENIE
NAJNOVŠIE PRÍSPEVKY VO FÓRE   
pikul dňa 2.2. 16:09
Vážení priaznivci bežeckého lyžovania: mestský klub lyžiarov mkl kremnica usporiada na skalke v sobotu a nedeľu 11.02 - 12.02.2023 od 8:00-16:00 majstrovstvÁ slovenskej republiky a pohár zsl - zväzu slovenského lyžovania v behu na lyžiach. týmto by sme chceli všetkých upozorniť na obmedzenia s tým spojenými- fisové trate budú počas pretekov uzavreté- to znamená trate v okolí štadióna. prosíme všetkých návštevníkov o dodržiavanie obmedzenia počas vyššie uvedených časových obmedzení. v prípade vstupu na trate, kde budú prebiehať preteky, budú návštevníci vykázaní členmi organizačného výboru pretekov. vopred ďakujeme návštevníkom za rešpektovanie obmedzenia areálu počas pretekov. Ďakujeme za prezdielanie a podporu v tom čo dobrovoľne robíme pre priaznivcov bežeckého lyžovania. tím mkl kremnica
Luciahodrusska dňa 2.2. 11:01
Palo1973 dňa 24.1. 8:48

NAJNOVŠIE SNEHOVÉ SPRÁVY   
Dátum Stredisko Trasa Sneh Kvalita Úprava Pridal  
5.2.2023  Stredisko v zahraničí  Rakúsko
Trasa v popise 
70 až 100 cm  nový sneh prašan  upravené v celej dĺžke  Karol 
5.2.2023  Šachtičky  Šachtička
Selce cez Selčiansky diel 
40 až 60 cm  nový sneh prašan  upravené s vrstvou nového snehu  Peto23 
5.2.2023  Kremnické vrchy  Králiky
Hostinec 
80 až 120 cm  nový sneh prašan  upravené v celej dĺžke  ZAaRES 
4.2.2023  Kremnické vrchy  Králiky
Kordíky cez Tajov 
80 až 100 cm  nový sneh prašan  upravené v celej dĺžke  ZAaRES 
3.2.2023  Kremnické vrchy  Skalka
Bežkárske trasy v stredisku 
70 až 120 cm  nový sneh prašan  upravené v celej dĺžke  cyklosante 
3.2.2023  Kremnické vrchy  Malachovská zvážnica
Horné Pršany cez Grófov obed 
50 až 80 cm  nový sneh prašan  upravené v celej dĺžke  rudobb 
2.2.2023  Malé Karpaty-Pezinská Baba  Pezinská Baba
Bežecké okruhy 
15 až 25 cm  tvrdý podklad s popraškom  upravené v celej dĺžke  Karol 
2.2.2023  Vysoké Tatry  Tatranská Lomnica
Kolbisko 
25 až 40 cm  nový sneh prašan  upravené v celej dĺžke  edusport 
2.2.2023  Kremnické vrchy  Králiky
Kordíky cez Tajov 
70 až 90 cm  nový sneh prašan  upravené v celej dĺžke  ZAaRES 
1.2.2023  Vysoké Tatry  Tatranská Lomnica
Starolesnianske lúky 
25 až 40 cm  nový sneh prašan  upravené v celej dĺžke  edusport 

Záznamov: 1-10 z celkom 134   Najnovšie | Predchádzajúca strana | Ďalšia strana | Najstaršie

Kremnické vrchy - Skalka | 17.10.2021 | Karol Kováč | Čítané 993x | 0 príspevkov v diskusii
Zima predo dvermi
Na Skalke v Kremnických vrchoch vrcholí príprava na novú sezónu

V Kremnických vrchoch začali prípravy na novú zimnú sezónu už v máji, o čom sa môžete dočítať v predchádzajúcom článku od Cyklo Santé: "Začali sme pripravovať trate na zimu" http://www.bezkar.sk/clanok.php?id=611. Roman Béreš v ňom píše o dohode zainteresovaných strán v Kremnici začať s prípravou bežkárskych tratí.
Návštevníkom bežkárskych tratí sa môže zdať, že k vydarenej sezóne stačí ak napadne dostatok snehu, ktorý sa potom na zvážniciach upraví a môžeme si vychutnávať pobyt na bežkách. Iste, tieto dve podmienky sú nutné aby sa sezóna vydarila.
No iba to by nestačilo a trate je potrebné z času na čas pripraviť aj tým, že sa prepília, zarovnajú, či odstránia z nich náletové dreviny tak, aby sa udržala ich šírka, či primeraná rovnosť terénu. Nie každá zima sa vydarí a napadne meter snehu, ktorý zakryje nerovnosti a nízke kríky.

Navyše počas roka prebieha v lese ťažba a zvážnice, ktoré využívame na bežkách sú tak často mechanizmami rozryté a znečistené odpadovým drevom - konármi .

Ako uvádzam vyššie, s prácami na úprave tratí sa začalo už v podstate hneď ako skončila predchádzajúca sezóna. Ukázalo sa to ako správne rozhodnutie a dnes asi mesiac pred reálne možným začiatkom sezóny bolo urobenej kus práce a na tratiach je to poznať. Ani v polovici októbra však nie je ešte všetko ideálne pripravené. Niekde už chýba iba doladiť celkové úpravy no na niektorých miestach sa zdá, že kritické miesta, ktoré poznáme z predchádzajúcich sezón zostanú kritickými aj v nadchádzajúcej sezóne. Všimol som si na obchvate z Peknej vyhliadky po oboch stranách vysoké malinčie, ktoré zužuje trať na šírku 1,5 až 2 metre a kým nenapadne viac ako 100 cm snehu, tak tento úsek, ktorý je obojsmerný môže byť naozaj problematický. Dúfam, že sa to ešte podarí vykosiť a zmulčovať aby bola táto časť, ktorá je súčasťou Bielej stopy širšia a bezpečnejšia. Pri menšej snehovej nádielke zostane problematická aj zákruta na vrchole stúpania od Václaváku do Kordíckeho sedla, kde trať prekrývajú husté smreky a tu by to chcelo radikálnejší zásah, ktorý by mali riešiť Mestské lesy.

To sú len dva postrehy, ale určite veľké úseky tratí budú oveľa lepšie pripravené vďaka obetavosti všetkých, ktorí si našli čas a pomohli pri prácach. Už treba len veriť, že aj príroda bude k nám milostivá a dopraje nám parádnu sezónu s množstvom snehu. Potom to bude už iba na nasadení ľudí, ktorí sa podieľajú na úprave tratí počas sezóny.

Aj uplynulú sobotu sa partia 12-tich brigádnikov stretla a prečistila úsek okolo Lopúchového vrchu na južnom okruhu. Podarilo sa odstrániť v okolí trate náletové mladé stromky a konáre zasahujúce nad trať. Odstránili sme aj niekoľko skál, ktoré výraznejšie vyčnievali nad terén a mohli by spôsobovať problémy najmä pri menšej výške snehu. Foto k článku je práve z tejto brigády.

Brigády pod zastrešením Mesta Kremnica aktívne organizuje najmä Roman z Cyklo-Santé, ktorý so svojim tímom urobili doteraz najväčší kus práce a odpracovali stovky hodín. Okrem už spomínaného článku na našich stránkach pozýva na brigády aj prostredníctvom svojho profilu na FB.
V predchádzajúci víkend sa do prác zapojili aj členovia TJ Biela stopa, ktorí pracovali na severnom okruhu. Do úprav sa zapojila vďaka starostovi aj obec Turček, ktorý zorganizoval brigády na severnom okruhu v lokalite nad obcou.

Ešte raz patrí vďaka všetkým, ktorí prispeli k organizácii a zúčastnili sa na predsezónnej úprave tratí.
Verím, že sa už túto sezónu dostaneme do tohto najväčšieho bežkárskeho strediska všetci bez obmedzení, ktoré boli uplynulú sezónu drastické a mnohým nedovolili užiť si zimu v prírode na bežkách.

     
Kremnické vrchy - Skalka | 24.5.2021 | Cyklo Santé | Čítané 1366x | 1 príspevok v diskusii
Začali sme pripravovať trate na zimu
Brigády na Skalke

Ani predošlá zima nás neodradila a s prípravami tratí na zimu sme už začali. Minulý rok sme prepílili a vyčistili Horný a Stredný Kiar, ktoré sú súčasťou Hornej štvorky. Bohužiaľ, mnohí z vás sa kvoli obmedzeniam k nám ani nedostali a nemohli si tak vychutnať dlho nepoužívané ale znovu objavené trate na Skalke.
My však vieme a hlavne chceme bežkárom ponúknuť stále viac, preto sme s prípravami tratí začali už v máji. Odpracovali sme už viac ako 300 brigádnických hodín.
Momentálne prepilujeme a čistíme Dolnú štvorku- smer Spodný Kiar. Táto už bola takmer neprejazdná.
V minulých dňoch došlo k stretnutiu zainteresovaných strán: mesto Kremnica, Biela Stopa, Skalka Arena, MKL Kremnica a Cyklo-Santé. Výsledkom je dohoda o svojpomocnej letnej úprave tratí. Priebežne na tratiach pracujeme a pracovať budeme ale už teraz vieme, že všetko sami nezvládneme. Preto sme sa rozhodli osloviť všetkých našich priaznivcov, ktorí by nám chceli pomôcť a mali chuť sa zúčastniť spoločných brigád. Tie budú postupne v týchto termínoch:
1. 5.6.2021
2. 21.8.2021
3. 4.9. 2021
4. 15.9.2021 / streda/
5. 25.9. 2021
Termíny 1,2,3 a 5 pripadajú vždy na sobotu ale v prípade nepriaznivého počasia sa presúvajú na nedeľu. Info o zmene bude včas zverejnené na FB cyklosanté. Všetky brigády budú so začiatkom o 9,00 pri vstupe na bežecký štadion R. Čillíka / vedľa "Dreveničky" Cyklo-Santé.
Vítaná je každá pomocná ruka ale vzhľadom na obmedzený počet kusov našej techniky budeme vďační za každého, kto vie a môže prísť s vlastnou pílou prípadne inou technikou. V prípade, že sa niekto rozhodne zúčastniť brigády, chceme poprosiť o tom podať info na cyklosante@gmail.com alebo telefonicky na 0907858639, pretože mesto Kremnica po dohode zabezpečí pre účastníkov občerstvenie ako aj PHM s olejmi do techniky.
Vopred všetkým ďakujeme a tešíme sa na stretnutie.
Za Cyklo-Santé Roman B.

     
Informácie | 18.4.2021 | Karol Kováč | Čítané 2093x | 0 príspevkov v diskusii
Ako ošetriť a uložiť bežky po sezóne
Venujme lyžiam patričnú pozornosť, aby boli v ďalšej sezóny v dobrom stave

Sezóna končí a my odkladáme bežky na leto niekam do kúta, kde nás počkajú až ich budeme znova potrebovať na začiatku novej zimy. Robíte to tak aj vy alebo ich pred odložením špeciálne ošetríte?

Ak volíte druhú možnosť, tak robíte správne.
Bežky si vyžadujú aspoň základné úkony, ktoré by sme mali urobiť skôr, než ich odložíme niekam do pivnice, garáže, či na iné vhodné miesto.
Ako teda na to?
Ak si netrúfame alebo nemáme potrebné vybavenie a nástroje, tak odporúčam po skončení sezóny obrátiť sa na servis bežiek, kde nám lyže ošetria tak, aby sme ich pred ďalšou sezónou našli v čo najlepšom stave.
Ak sme zruční a počas sezóny si bežky voskujeme sami, tak tu sú najzákladnejšie veci, ktoré by sme mali urobiť.

V prvom rade bežky očistíme od nečistôt, nezabudnime ani na viazanie. Lyže môžeme opláchnuť prúdom vody, osprchovať alebo vytrieť vlhkou handrou. Po vyutieraní a vysušení potom pristúpime k ošetreniu povrchu lyží. Najdôležitejšia časť je sklznica, pretože táto by nemala zostať suchá aby počas letných mesiacov nezoxidovala, čím by stratila svoje vlastnosti aby sa lyže po snehu dobre kĺzali. Vhodné je aj viazanie potrieť jemným olejovým filtrom, najmä pohyblivé časti mechanizmu.

Sklznicu ošetrujeme trochu inak ak ide o bežky na klasickú techniku alebo voľný štýl. Pri lyžiach na klasiku rozlišujeme podľa toho ako majú konštruovanú časť stúpacej (mazacej) zóny.
Ak je stúpacia zóna od výrobcu neupravená a vtedy túto zónu v priebehu sezóny mažeme stúpacími voskami, tak musíme najskôr z tejto zóny odstrániť aj zvyšky stúpacích voskov pomocou odstraňovačov voskov. Ak je na sklznici väčšia vrstva tohto vosku, tak ho najskôr škrabkou mechanicky odstránime a až potom použijeme odstraňovač, ktorým dokonale očistíme stúpaciu zónu ale aj ostatné časti sklznice aby sme zbavili sklznicu nečistôt. Sklznicu budeme následne zalievať sklzovým voskom, čo popíšem neskôr.
Ak je stúpacia zóna tvorená tzv. šupinkami, tak túto časť očistíme od všetkých nečistôt tiež odstraňovačom voskov, ktorý použijeme aj na ostatné časti sklznice aby sme ju zbavili nečistôt.
Ak je stúpacia zóna tvorená plsteným pásikom (skin), tak tento tiež očistíme vhodným prípravkom tak, aby sme odstránili všetku nečistotu z tejto časti sklznice.

Pri bežkách na voľný štýl stúpacia zóna neexistuje, takže tu sa zameriame na celú dĺžku sklznice a vyčistíme ju prípravkom na odstránenie starých voskov. Na odstránenie nečistôt môžeme ešte pred zaliatím sklznice zažehliť mäkký parafín, ktorý po chvíľke stiahneme škrabkou a dobre vykartáčujeme.
Ak máme sklznicu čistú, tak pristúpime k procesu zalievania sklznice sklzovým voskom (parafínom).
Pri bežkách na klasiku budeme zalievať sklznicu iba mimo stúpacej zóny - tú necháme suchú a pri bežkách na voľný štýl zalievame celú sklznicu. Použijeme vosk na teplejší sneh bez fluóru (červený, žltý...), ktorý je mäkší a nebude nám po vytvrdnutí praskať.
Účelom voskovania je zaliať povrch sklznice aby počas mesiacov nezoxidovala a nestratila tak sklzové vlastnosti.

Najskôr sklznicu vykartáčujeme oceľovým alebo bronzovým kartáčom aby sme sklznicu prevzdušnili a odstránili sme aj prípadné drobné nečistoty. Postupujeme od špičky lyže smerom k pätke. Všetky pohyby pri ošetrovaní sklznice robíme týmto smerom. Čistou handričkou alebo papierovou utierkou odstránime drobné zrniečka.
Pomocou žehličky, ktorú nahrejeme na teplotu vhodnú pre príslušný vosk, nanášame vrstvu sklzového vosku, ktorý následne do sklznice zažehlíme. Voskom nešetríme, aby bola sklznica dokonale zaliata.
Po navoskovaní necháme vosk vychladnúť vo vodorovnej polohe.

Takto ošetrené bežky potom uskladnime niekam na suché miesto bez výrazných teplotných výkyvov, kde nesvieti priame slnko, ideálne do vodorovnej polohy.
Bežky na nás potom počkajú ak príde vhodný čas a opäť si ich budeme môcť obuť. Dovtedy nezabúdajme na udržiavanie kondície aby sme aj my boli pripravení po napadnutí nového snehu vybehnúť do bielej stopy čo najlepšie pripravení.


     
Slovenský raj | 11.3.2021 | Františka Kolláriková | Čítané 910x | 0 príspevkov v diskusii
POZOR SÚŤAŽ !
Zapojte sa do súťaže a vyhrajte celodenný kurz bežkovania

Čo tak posunúť Váš level bežkovania na novú úroveň a zdokonaliť svoju techniku ?
V spolupráci s “Kurzy bežkovania - Oravec škola bežkovania “sme si pre Vás pripravili SÚŤAŽ

1.) Podporte ľubovoľným príspevkom min 5€ našu kampaň na StartLab
https://www.startlab.sk/projekty/1889-bezkarsky-raj-snow-park-ladova/

2.)Uveďte do poznámky heslo "kurzybezkovania"

A ste automaticky zapojení do žrebovania o jednodňový kurz bežkovania v budúcej sezóne !

Tak poďte do toho !

     
Slovenský raj | 2.3.2021 | Františka Kolláriková | Čítané 1628x | 0 príspevkov v diskusii
Bežkársky raj - SNOW PARK ĽADOVÁ
Pomôžte nám pripraviť skutočný zážitok

Jedinečné miesto na Slovensku, ktoré nesie meno po svetoznámej jaskyni - Dobšinská Ľadová Jaskyňa ponúka upravené trate pre bežecké lyžovanie. V budúcej sezóne však nadšencom tohto krásneho športu chceme ponúknuť viac. Postupne predlžujeme trasy do okolia ešte stále divokej prírody Slovenského raja, avšak na profesionálne pripravené trate potrebujeme Vašu pomoc, aby sme mohli zakúpiť ratrak.

Pre zrealizovanie tejto myšlienky sme sa pustili do kampane na StartLabe s cieľom vyzbierať časť finančných prostriedkov na kúpu snežného pásového zariadenia a tak Vám v budúcej sezóne 2021/2022 ponúkli krásy Slovenského raja vo "veľkom štýle". Budeme radi keď nás v tom podporíte :)

LINK NA KAMPAŇ:https://www.startlab.sk/projekty/1889-bezkarsky-raj-snow-park-ladova/

     
Euroloppet | 23.2.2021 | Jozef Mecele | Čítané 1629x | 3 príspevky v diskusii
48. roč. Bielej stopy 2021 len virtuálne
Pandémia koronavírusu znemožnila konanie Bielej stopy s hromadným štartom

Z webstránky Bielej stopy:

"Oznam o zrušení pretekov Bielej stopy s hromadným štartom a vyhlásenie virtuálnych pretekov
Vzhľadom na nepriaznivý vývoj pandémie ochorenia COVID-19 na Slovensku sme sa rozhodli zrušiť preteky Biela stopa 2021 s hromadným štartom. Zároveň nechceme prerušiť tradíciu a pripravili sme 48. ročník Bielej stopy formou virtuálnych pretekov na trati Severného okruhu Bielej stopy.

Základné kroky pre absolvovanie virtuálnych pretekov:

1. Registrácia on-line na stránke registrácie v termíne do 12.3.2021 a uhradenie manipulačného poplatku 10€.

2. Registrovaný pretekár absolvuje trať voľným štýlom v termíne od 27.2. do 14.3.2021 s použitím smart hodiniek alebo aplikácie v mobile (napríklad STRAVA, Garmin Connect, Mapy.cz), ktorá podporuje export GPX alebo TCX súborov.

3. Záznam o absolvovaní trate odošle pretekár na vyhodnotenie do 18.3.2021 na adresu vysledky@bielastopa.eu.

4. Výsledky o absolvovaní trate budú zverejnené na stránke bielastopa.sk/výsledky do 21.3.2021.

5. Počas vyhodnotenia pretekov budú losované ceny formou tomboly, do ktorej budú zaradení všetci zúčastnení pretekári.

Pretekári majú pri registrácii možnosť vybrať si 24km alebo 48km trať (cena štartovného je jednotná). Trať bude upravená a vyznačená na 24km Severnom okruhu cez Tablu. Štart a cieľ je na štadióne R. Čillíka pri veži. Pretekári 48km trate prejdú Severný okruh dva krát s obrátkou pri veži na štadióne R. Čillíka.

Informácia pre pretekárov prihlásených do 10.2.2021:

Zaregistrovaní pretekári budú informovaní mailom o zmene formy pretekov a môžu sa rozhodnúť o svojej účasti na virtuálnych pretekoch.

Pokiaľ pretekár potvrdí mailom svoju účasť na virtuálnych pretekoch, zo zaplateného štartovného sa použije časť na úhradu manipulačného poplatku a zbytok bude vrátený na číslo účtu, ktoré pretekár oznámi spolu so svojim rozhodnutím o účasti na virtuálnych pretekoch.

V prípade neúčasti na virtuálnych pretekoch sa uhradené štartovné automaticky prenáša na budúci ročník Bielej stopy.

Podrobnejšie informácie sú zakotvené v propozíciách pretekov.

Virtuálne preteky 48. ročník Bielej stopy nie je hromadné podujatie ale individuálny prechod určenej trate v určenom časovom období. Prosíme o dodržiavanie všetkých opatrení a platných nariadení v súvislosti so šírením vírusu COVID-19. Organizátor si vyhradzuje právo na odvolanie celej aktivity, pokiaľ budú nariadenia platné v čase konania virtuálnych pretekov v rozpore s charakterom aktivity.

Za OV BS

SH

Propozície:

https://www.bielastopa.sk/propozicie-virtualne-preteky/
     
Informácie | 13.2.2021 | Alena Váradyová | Čítané 1608x | 0 príspevkov v diskusii
Bežkárske trate v Tatranskej Lomnici
Kolbisko a Starolesnianske lúky

Občianske združenie EDUŠPORT TATRY z Tatranskej Lomnice z vlastných zdrojov zakúpilo malý snežný ratrak SNOW RABBIT 3X, ktorý je vďaka svojej malej šírke schopný prejazdov aj cez úzke mostíky a chodníky. S podporou Mesta Vysoké Tatry a OOCR Vysoké Tatry upravujú miestni nadšenci dva bežkárske okruhy určené pre široký výkonnostný okruh bežkárov.
Okruh Kolbisko sa nachádza priamo v intraviláne Tatranskej Lomnice a vďaka parkovisku pod futbalovým štadiónom (kde je hlavné nástupné miesto), ale aj miernemu prevýšeniu (34 m) sa stal obľúbeným okruhom nielen pre miestnych bežkárov. Má dĺžku 2 km a je upravovaný pre klasickú aj korčuliarsku techniku.
Okruh smerujúci na Starolesnianske lúky sa začína na sídlisku (parkovanie je možné v obmedzenom počte na sídlisku v T. Lomnici) a v prvom úseku je súčasťou chodníka, ktorý vedie z T. Lomnice smerom do Starej Lesnej. Trať schádza z chodníka asi 250 metrov za železničnou traťou a vedie popod hotely a Astronomický ústav SAV smerom k hotelom nad Starou Lesnou, kde je točňa. Po návrate popod hotely vedie trať okolo lesnej škôlky po lúkach smerom na Veľkú Lomnicu a späť. V prípade menšej vrstvy snehu sa upravuje iba pre klasiku, ale pri dostatočnej snehovej nádielke je upravovaný aj pre korčuliarsky štýl. Okruh má dĺžku cca 7,5 km a pri príjazde od Starej Lesnej je možné nastúpiť naň pod hotelom Forton. Mierne prevýšenie neodradí ani začiatočníkov a menej skúsených bežkárov. Bonusom sú v prípade pekného počasia nádherné výhľady na tatranské štíty.
Ratrak SNOW RABBIT 3X (šírka 220cm, hmotnosť 2500 kg) je možné naložiť na príves a previezť za osobným autom kamkoľvek, kde je dostatok snehu, vhodný terén a záujem o úpravu bežkárskych alebo skialpových tratí. V prípade záujmu o úpravu priamo vo Vašej lokalite nás kontaktujte na edusport.tatry@gmail.com.


     
Informácie | 9.2.2021 | Igor Vančišin | Čítané 1534x | 0 príspevkov v diskusii
Kojšovská Hoľa volá
Podporte bežkovanie na Kojšovskej holi

Milí športoví kolegovia a kamaráti.
Áno, boli už tu takéto články s výzvou. A určite aj s podporou prezentácie na portáli bezkar.sk boli viac menej úspešné. Nebudem klamať, že mi boli inšpiráciou.
Verím, že aj tieto riadky budú inšpiratívne a oslovia niektorých milovníkov bežkovania, ktorí radi využívajú upravené trate pod Kojšovskou Hoľou či v širšom okolí Košíc.
Alebo bežkárov, ktorí tu nikdy neboli (verím že sa to zmení), ale majú radi bežky.
Alebo ľudí, ktorí majú "iba dobrý pocit", keď môžu pomôcť pár nadšencom.
Tí každý rok bezodplatne odpracujú stovky hodín pre naše vylepšené zážitky z tohto krásneho športu. Snažia sa sneh udržať na tratiach čo najskôr a čo najdlhšie, aby nám vytvárali priestor pre nezabudnuteľné chvíle na lyžiach aj v čase, keď v Košiciach už kvitne zlatý dážď. Teraz potrebujú našu pomoc, pretože sami to nezvládnu. Nie, nechcú, aby sme zobrali lopaty a prišli pred víkendom nahádzať sneh na vyfúkané miesta, alebo prekopať naviate záveje. Stačí ak ťukneme párkrát do mobilu či tabletu a malou sumou ich podporíme za to, že sa snažia vytvoriť niečo na území, kde údajne nič nie je :-)
Verím, že budú vo svojej iniciatíve aj VĎAKA NÁM úspešní a spätne nám vynahradia našu terajšiu podporu.

S úctou a vďakou autori výzvy:
https://www.startlab.sk/projekty/1841-bezkovanie-na-kojsovskej-holi-/


     
Worldloppet | 7.2.2021 | Ľuboš Halgaš | Čítané 1118x | 0 príspevkov v diskusii
Virtual Racing League
Worldloppet 2021

Zima sa nám preklopila do druhej polovice a my bežkári, trochu pretekári, sme dúfali že sa predsa len uskutočnia preteky pre amatérov. Žiaľ epidemiologická situácia v SR - boli sme zavretí v okresoch - nás prinútila improvizovať. Aj celý svet sa uzatvoril a výrazne obmedzil pohyb a hromadné podujatia.
Celosvetový kolotoč bežkárskych pretekov Worldloppet sa operatívne z veľkej časti zmenil na VIRTUÁLNY, aby sa čo najviac ľudí zo severnej aj južnej pologuli mohlo zapojiť do virtuálnej výzvy. Treba sa prihlásiť. Absolvovať vybranú vzdialenosť na bežkách, behom, bicykli, kolieskových lyžiach. Beh mi pomohol, lebo žijem v okrese kde je sneh zriedkavosťou. Po absolvovaní výkonu je potrebné poslať výsledok, fotku a ako motivácia funguje niekde medaila, tombola, virtuálny diplom ...a najviac dobrý pocit že sme pomohli prežiť organizátorom. Je dôležité, aby sme sa udržali fit v tejto ťažkej dobe.
Worldloppet ešte na dôvažok vytvoril Worldloppet Virtual Racing League. Pretekár, ktorý absolvuje 7 virtuálnych pretekov v 7 rôznych krajinách získa titul „ Virtual Racer”. Platné sú všetky disciplíny a vzdialenosti.
Link : https://www.worldloppet.com/calendar/


     
Informácie | 3.2.2021 | Karol Kováč | Čítané 4259x | 6 príspevkov v diskusii
Chcem začať bežkovať a potrebujem poradiť
Informácie pre začiatočníkov, ktorí sa rozhodli ovládnuť bežky

Bežecké lyžovanie zažíva v posledných rokoch výrazný nárast záujmu o tento šport.
Stále pribúdajú noví a noví záujemcovia o bežecké lyžovanie a hľadajú odpovede na základné otázky.
Rozhodol som sa preto opäť poskytnúť na tomto mieste dôležité informácie pre všetkých, ktorí sa rozhodnú s týmto krásnym športom práve teraz začať.

Aby si tu našli informácie aj bežkári, ktorí už nejaký čas bežkujú, tak informácie rozdelím formou otázok a odpovedí, pretože je táto problematika zložitejšia. Zároveň by som chcel článok dopĺňať o prípadné nové otázky, ktoré prosím píšte v diskusii pod článkom.

1. Čo si môžem predstaviť pod bežeckým lyžovaním, sú rozdiely podľa toho aký štýl chcem používať, kde môžem tento šport vykonávať, má to vplyv na to akú výbavu si mám zaobstarať?

Áno, toto je dôležitá otázka na to aby som vedel aký výstroj si zaobstarať.
Najskôr sa treba rozhodnúť aký štýl bežkovania chcem robiť. Klasiku alebo korčuľovanie?
Potom si musím uvedomiť aké možnosti mám a teda, kam budem na bežky chodiť. Či mám v dosahu upravované trate alebo iba voľnú prírodu, kde nie sú trate upravené. Podľa toho si potom viem zaobstarať potrebný výstroj. Dôležite je to preto aby som si bežkovanie čo najviac užíval a nemal som problémy a zlý pocit, pretože som nekúpil to, čo podľa mojich preferencií potrebujem.

2. Čo ak sa neviem rozhodnúť pre preferovaný štýl alebo nemám predstavu kam budem najčastejšie na bežky chodiť, pretože možností mám viac.

V tomto prípade by som odporúčal najskôr si výstroj požičať a vyskúšať. Mám tak možnosť vyskúšať si na ostro čo všetko vyžaduje každý zo štýlov a vyskúšať si upravené trate ale aj bežkovanie vo voľnej prírode. Možno až potom sa rozhodnem pre štýl. Ak si ale chcem kúpiť výstroj, tak mám 3 možnosti. Kúpiť použité lyže od bežkára či v bazáre, kúpiť nové lyže v nejakom supermarkete alebo kúpiť lyže v špecializovanom obchode, kde mi vedia aj odborne poradiť.

3. Aký výstroj a vybavenie potrebujem na to aby som sa mohol venovať behu na lyžiach a koľko ma to bude stáť?

Budem potrebovať lyže s viazaním, palice, topánky oblečenie a materiál pre prípravu a udržiavanie lyží.
Keďže špeciálne oblečenie pre začiatok nie je také rozhodujúce, nebudem tu popisovať koľko by nás to stálo. V podstate nám postačí oblečenie pre akúkoľvek vonkajšiu aktivitu, toto môžeme použiť. Treba však myslieť na to, ako intenzívne chcem na lyžiach behať. Tomu treba prispôsobiť oblečenie aby som sa zbytočne nespotil. Samozrejmosťou je používanie funkčného oblečenia. Určite sa neobliekajte na bežky tak ako pri zjazdovom lyžovaní. Počiatočný chlad pred začiatkom behu veľmi skoro pominie, keď sa budete na bežkách pohybovať.
Ostatný výstroj pre bežecké lyžovanie ak chcem nový, si viem zaobstarať už od cca 300 €. Výstroj pre aktívneho športovca sa potom vie vyšplhať celkom slušne cez 1000 €.
Ak sa chcem osobne postarať aj o prípravu a údržbu lyži, budem potrebovať niekoľko desiatok eur pre nákup žehličky, kartáčov, škrabiek a voskov.

4. Rozhodol som sa pre bežkársku turistiku prevažne vo voľnej prírode. Čo potrebujem vedieť o technike a výbave pre takúto formu aktivity?

Takéto bežkovanie má jeden zásadný limit v štýle. Vo voľnej prírode na neupravených tratiach nemôžem bežkovať voľným štýlom - korčuľovaním. Teda ak to nemá byť trápenie. V tomto prípade sa musím uspokojiť s tým, že budem používať klasickú techniku. Vo voľnej prírode tak musím počítať, že stopu si bežkári vytvárajú sami a často sa tak môžem dostať do hlbšieho snehu.
Pre takúto činnosť sú vhodné tzv. backcountry alebo turistické bežky, ktoré sú širšie ako bežky pre klasický štýl a často majú aj spevnené oceľové hrany podobne ako zjazdovky. Takéto bežky sú potom samozrejme ťažšie a neumožňujú rýchly pohyb po rovine s dokonalou klasickou technikou.

Dĺžku backcountry bežiek volíme vzhľadom na hmotnosť a výšku bežkára/ky, mali by byť cca o 15-20 cm dlhšie ako je výška postavy. Pri vyššej hmotnosti aj viac aby sa lyže na neupravených tratiach v hlbokom snehu príliš nezabárali.

Paličky pre takéto bežkovanie by mali byť v dĺžke cca po ramená a mali by mať širší košík nad hrotom.
Topánky pre turistické bežkovanie sú viac zateplené a sú aj vyššie aby nás chránili pri hlbokom snehu.
Pri kúpe topánok treba dávať pozor na profil podrážky, pretože existuje viac typov viazaní. Najnovšie NNN, SNS ale používané sú ešte aj staršie systémy.

Ďalšie špecifikácie, ktoré súvisia s klasickým štýlom nájdete v ďalšom bode.

5. Chcem pri bežkovaní využívať klasický štýl na upravených tratiach. Aký výstroj budem potrebovať?

Takémuto rozhodnutiu musí predchádzať úvaha o tom, či budem mať možnosť bežkovať na upravených tratiach.
Lyže pre klasický štýl do upravených tratí sú úzke, ľahké a treba pri ich výbere dbať na správnu dĺžku a tvrdosť. Zlý výber spôsobí, že nebudeme mať z behu na lyžiach dobrý pocit a môže nás to od bežkovania odradiť.
Lyže pre klasickú techniku sú konštruované tak aby nám umožňovali pohyb na bežkách po rovine, do kopca ale aj jazdu z kopca.

Krátky návod ako správne vybrať lyže pre klasiku:

Dĺžka lyží sa odvíja od hmotnosti bežkára/ky a druhým kritériom je výška. Lyže vyberáme tak, že sa na rovnej ploche postavíme na lyže oboma nohami v mieste viazania. Pod lyže vložíme kancelársky papier (potrebujeme asistenta). Papier musíme dokázať posunúť dozadu zhruba po pätu topánky a smerom dopredu asi 20 až 30 cm pred špičku topánky. Ak s papierom nedokážeme pohnúť, musíme vybrať dlhšie alebo tvrdšie lyže. Ak papierom dokážeme pohybovať vo väčšom rozsahu ako som popísal vyššie, tak vyberieme kratšie alebo mäkšie lyže. Takto vybrané lyže by mali byť dlhšie cca o 20 cm ako je telesná výška bežkára/ky. V prípade ak sme príliš ťažký a test s papierom nevychádza, tak v tom prípade môžu byť lyže aj dlhšie a naopak.
Test s papierom je najjednoduchší, pre profesionálnych športovcov sa využívajú sofistikovanejšie metódy merania tvrdosti lyží.

Prečo je test s papierom dôležitý?

Posunom papiera zmeriame takzvanú stúpaciu zónu na sklznici, ktorá je pri klasickej lyži veľmi dôležitá. Táto stúpacia zóna (mazacia zóna) je určená na to aby bola nejakým spôsobom upravená preto, aby nás dokázala podržať pri stúpaní do kopca alebo pri behu po rovine zabezpečila, že sa potom dokážeme v stope odraziť.

Najstarší spôsob úpravy stúpacej zóny je taký, že na plochu sklznice v tejto zóne nanesieme stúpací vosk. Boli však vyvinuté aj nové technológie, keď je stúpacia zóna už výrobcom upravená. Buď je použitá technológia nanogrip alebo tzv. šupinky, prípadne najnovšie plstené pásy (skin). Takto upravená stúpacia zóna má zabraňovať pri styku so snehom podklzovaniu lyží. Mimo stúpaciu zónu potom lyže voskujeme na sklz.

Ono to funguje tak, že pri správnej technike striedavého behu prenášame váhu tela striedavo vždy na jednu nohu. To spôsobuje, že celú našu hmotnosť prenesieme na jednu lyžu a tak stúpaciu zónu pritlačíme na snehový podklad. Potom sa nám lyža nešmykne a môžeme sa odraziť alebo nás v stúpaní podrží a lyža neskĺzne dozadu. Pri jazde dolu kopcom stojíme na oboch lyžiach, stúpaciu zónu tak nepritlačíme na sneh a tak nás lyže nebrzdia.

Klasický štýl tak vyžaduje perfektne zvládnuť techniku a správny výber lyží. Navyše zvládnuť aj správne mazanie je alchýmia sama osebe a venovať sa tejto problematike by bolo na ďalší článok

Osobne sa nestotožňujem s názorom, že klasický štýl je jednoduchší ako korčuliarsky. Samozrejme ak ku klasickému lyžovaniu nepočítame turistické bežkovanie, ktoré som popísal o jeden bod vyššie.

Súčasťou klasického lyžovania je aj technika súpaž, ktorá sa jazdí na hladkých (bez stúpacej zóny) lyžiach. Aj keď sa jazdí v stope, tak bežkári stoja na oboch lyžiach a odrážajú sa oboma rukami naraz. Veľa sa diskutuje, čo s týmto štýlom, ktorý má s klasickým striedavým pramálo spoločné. Lyže pre súpaž sa už viac podobajú na tie, ktoré sa používajú pre korčuliarsku techniku.

K lyžiam potrebujeme aj paličky, ktoré by mali siahať cca po ramená bežkára/ky a topánky kompatibilné s viazaním na bežkách určených pre klasický štýl.

6. Páči sa mi korčuliarsky štýl a chcel by som vedieť, čo budem potrebovať ak sa chcem venovať tomuto štýlu? Dokážem sa to naučiť, je to ťažšie ako klasika?

Ak sa rozhodnem pre korčuliarsku techniku, musím mať možnosť chodiť na upravené trate. Na neupravených tratiach sa táto technika nedá využívať. To je nevýhoda, že som potom odkázaný iba na upravené trate.
Výhodou je naopak to, že oproti klasickej technike odpadá starosť o mazanie lyží, či veľmi veľké nároky na správny výber lyží, aj keď ani pri lyžiach na voľný štýl nemožno zanedbať ich správny výber. Možno niekto bude oponovať, že už máme nové technológie a mazať na klasiku nie je potrebné. Nie je to tak celkom pravda. Ani plstené pásy, nanogrip či šupinky nepodržia lyže pri každom type snehu.

Ešte niekoľko slov k náročnosti štýlu, jeho namáhavosti a vhodnosti pre širokú verejnosť.
Popíšem vlastnú skúsenosť. Začínal som klasickým štýlom v rokoch, keď voľný štýl ešte nebol tak rozšírený, koncom 80-tych rokov minulého storočia. Vplyvom kamarátov som sa nechal zlákať k účasti na Bielej stope a neskôr ma to tak zaujalo, že som sa začal zúčastňovať aj ďalších pretekov v diaľkových behoch na lyžiach. Výsledky v pretekoch boli závislé od toho, či som sa trafil a správne lyže namazal. Väčšinou sa mi to nedarilo a tak som sa v pretekoch nadrel. Až som si raz, pomerne v pokročilom veku povedal dosť, prejdem na korčuliarsky štýl. Odvtedy som zostal pri voľnom štýle a vôbec neľutujem. Spočiatku som bol rád ak som vykorčuľoval malý kopček, neskôr som pridával a postupne som dokázal voľnou technikou prejsť preteky v dĺžke 80 km.
Záver. Korčuľovanie zvládne každý mierne trénovaný športovec, netreba sa toho báť.

Výstroj pre voľnú techniku sa od tej pre klasiku odlišuje.

Lyže nemajú stúpaciu zónu, celé sa voskujú na sklz. Sú kratšie, majú menej zahnutú špičku. Pri výbere dĺžky lyží sa riadime podľa tabuliek od výrobcu, ktorá je závislá od hmotnosti bežkára/ky. Správne lyže sa nesmú prehýbať pod hmotnosťou bežkára/ky ale ani nesmú byť veľmi tvrdé, keď by stred lyží nepriliehal k trati. Lyže by nemali byť dlhšie ako 20 cm od telesnej výšky. Spravidla sú kratšie, čo umožňuje ich ľahšie ovládanie.

Dĺžka palíc by mala byť taká, ktorá siaha po bradu až nos, sú teda dlhšie ako pre klasiku.

Topánky pre korčuliarsku techniku sú tiež iné, spevnené v okolí členka. Tak isto existujú aj tu rôzne systémy viazania a treba si dávať pozor aby sme kúpili tie s právne.


Niečo na záver.

Ak ste úplný začiatočník, odporúčam, ak máte možnosť, absolvovať aspoň základný kurz bežkovania aby ste sa naučili správne návyky.
Dajú sa naučiť oba štýly bežkovania a podľa príležitosti ich potom aj využívať, napríklad ak nemáte možnosť ísť voľným štýlom, lebo nie ste na upravených tratiach. Vezmite si klasické lyže.

Neodporúčam kupovať kombi lyže, iba ak pre turisticky zameraných bežkárov. Kto si chce bežkovanie naozaj užívať, ten si zabezpečí výstroj pre oba štýly.

Dá sa na klasických lyžiach aj korčuľovať, či na korčuliarskych isť klasikou ale iba súpaž. Je to ale skôr len na krátku vzdialenosť, či v núdzovom prípade. Nikdy sa však takto skutočne bežkovanie nevychutnáte.

Ak ste nenašli odpoveď na všetky vaše otázky, napíšte do diskusie pod článkom alebo na FB v skupine a stránke Bežkár.sk. Všetky odpovede doplním tu v článku, aby ste ich našli na jednom mieste.

Skúste si však prečítať aj môj starší článok z roku 2013: http://www.bezkar.sk/clanok.php?id=267, ktorý je na rovnakú tému ale nájdete v ňom aj ďalšie detaily.

Fotky z môjho archívu


     

strana 1 2 3 4 5