REGISTRÁCIA  |  PRIHLÁSENIE
NAJNOVŠIE OTÁZKY VO FÓRE   
tibor35 dňa 2.3. 18:08
patinka dňa 17.2. 12:06
Marcelora dňa 16.2. 20:01

NAJNOVŠIE SNEHOVÉ SPRÁVY   
Dátum Stredisko Trasa Sneh Kvalita Úprava Pridal  


Informácie | 18.6.2019 | Štefan Oravec | Čítané 668x | 0 príspevkov v diskusii
Nečakajte na zimu a pripravte sa na ňu s nami!
Zažite tento rok z úplne inej perspektívy a buďte aj Vy súčasťou unikátnej celoročnej tréningovej prípravy pre bežných ľudí (nie profesionálnych športovcov), ktorá je pestrá, hravá, kvalitná a cielená!

Aj Vy patríte medzi ľudí, ktorí keď v zime vytiahnu bežky a postavia sa na ne, si vyčítajú, že nevládzu tak, ako by mohli a chceli? Mávate niekedy po pobyte na bežkách svalovicu a vravíte si, že je to ťažšie, než sa zdá? Hoci ste možno počas roka bicyklovali, išli si zabehať, chodili na skupinové cvičenia či do fitka, napriek tomu bežky preveria každý Váš sval a kapacitu pľúc?

Tešíme sa, že máme pre Vás riešenie. Túto zimu môžete byť pripravený/á! S radosťou Vám predstavujeme na Slovensku prvý a jedinečný špecializovaný „Tréningový program Biela Stopa“, ktorý Vám prinášame v spolupráci s TJ BIELA STOPA Kremnica o.z.

Trénujte na diaľku, ale zároveň pod dohľadom odborníkov na kondičnú a silovú prípravu so špeciálnym zameraním na oblasti, ktoré využijete nielen na bežkách.

Tréningová príprava Biela stopa - cieľ:

• naučí Vás základné zásady kontinuálneho tréningu a špeciálnej letnej prípravy pre bežecké lyžovanie tak, aby mali zmysel a aby vaše napredovanie bolo zdravé, postupné a smerovalo nahor
• pripraví Vás na zimnú sezónu tak, aby bežky už neboli len turistikou, ale stali sa plnohodnotnou športovou aktivitou, na ktorej už budete môcť stavať a zlepšovať svoju techniku
• ak budete chcieť, umožní Vám pripraviť sa na najznámejší pretek Biela stopa SNP tak, aby ste zvládli odbehnúť minimálne 25 km trať
• namotivuje Vás systematicky na sebe pracovať po fyzickej i psychickej stránke, zlepší Vašu kapacitu prostredníctvom pestrých tréningov, aby ste zvládli akékoľvek nástrahy bežného života
• dokáže pracovať tak s Vami, ktorí kondíciu zatiaľ nemáte, ako aj s Vami, ktorí už pravidelné tréningové návyky máte a rozvíjať Váš ďalší potenciál
• umožní dostupným spôsobom trénovať vo vlastných podmienkach v mieste Vášho pobytu a bude komunikovaná predovšetkým Online prostriedkami
• bude doplnená o rôzne pestré jednodňové sústredenia (kempy) počas víkendov, ktoré môžete, ale nemusíte absolvovať a umožní Vám viac rozvíjať jednu konkrétnu oblasť (skill)
• ponúkne Vám aj jesenné viacdňové sústredenie na ľadovci Dachstein (Ramsau am Dachstein), samozrejme na bežkách

Tréningy programu Biela stopa - špecifikácia:

• zamerané na rozvoj celkovej kondície, aeróbnej a anaeróbnej kapacity, rozvoj silových schopností, spevňovanie stredu tela, zlepšenie stability tela, výbušnosť, mentálny balans
• tréningové prostriedky: rýchla chôdza, beh, beh alebo chôdza s bežkárskymi palicami, suchý tréning v posilňovni/telocvični, bicyklovanie, plávanie a iné podľa dostupnosti a sezónnej ponuky
• sú naškálované do 4 úrovní (LEVELS) v závislosti od očakávaní, preferencií, cieľov, množstva času, ktorý chcete tréningu venovať a Vašich aktuálnych schopností, aby naplnili Vaše vnútorné nastavenia
• umožňujú postupné zvyšovania záťaže
• 1 tréningová jednotka má priemerne 60 - 90 minút

Pre viac informácií nás kontaktujte prostredníctvom stránky http://www.kurzybezkovania.sk, v prípade predbežného záujmu môžete rovno vyplniť formulár na tomto linku a my Vás budeme kontaktovať späť: https://forms.gle/a9Poa2ewc6Fo7Mgk8
Prajeme Vám krásne dni a veríme, že sa vidíme počas tréningovej prípravy!

Škola bežkovania Oravec, www.kurzybezkovania.sk


     
Worldloppet | 24.4.2019 | Lucie Klímová | Čítané 578x | 0 príspevkov v diskusii
53. ČEZ Jizerská 50 zahájila registrace, čeká se na 200 000. závodníka
ČEZ Jizerská 50, největší český závod v běhu na lyžích, odstartoval registrace do svého 53. ročníku. Třídenní akce v Jizerských horách měla v letošním roce rekordní účast – 7 707 běžkařů. Překoná toto číslo?

Jen málo sportovních akcí se může chlubit tak bohatou historií a tolika účastníky. ČEZ Jizerská 50, která se každoročně koná jako Memoriál Expedice Peru 1970, proběhne od 7. do 9. února 2020 v Bedřichově. Už nyní je téměř jisté, že se při registracích do dalšího ročníku přehoupne celkový počet všech účastníků přes 200 000, což bude v českém sportu skutečný unikát. Pořadatelé chystají tradičně bohatý program a závody pro všechny výkonnostní kategorie.

Program odstartuje v pátek dětskými závody Mini Jizerské Pojišťovny VZP. Následovat budou závody Volkswagen Bedřichovská 30 volnou technikou a Nyč sport sprint. První závodní den nebude chybět přehlídka historických lyžníků a slavnostní zahájení s ohňostrojem a uctěním památky padlých horolezců z Expedice Peru 1970. 

V sobotu bude nachystána Hervis Jizerská 25 klasickou technikou a také závod firemních štafet. Na úplné začátečníky čeká desetikilometrový okruh klasicky pod patronací České televize. V sobotu večer se účastníci Jizerské 50 mohou těšit na ČEZ Energy fest za účasti známé kapely, který proběhne v Liberci. Vrcholem celé akce bude tradiční padesátikilometrový závod v neděli 9. února.

Pokud chcete být součástí legendárního běžeckého závodu, zaregistrovat se můžete už nyní, a to za nejnižší možnou cenu. Startovné pořídíte zde: https://www.sportid.cz/lp_jiz50/p7.

ČEZ Jizerská 50: 1 600 Kč
Volkswagen Bedřichovská 30: 1 100 Kč
Hervis Jizerská 25: 1 300 Kč
ČT Jizerská 10 individuální / rodinné: 600 Kč / 1 200 Kč
Nyč sport sprint: 300 Kč
Mini Jizerská Pojišťovny VZP: 250 Kč

V případě nemožnosti konání závodu z důvodu nedostatku sněhu dostanou závodníci díky spolupráci s hlavním partnerem akce, Pojišťovnou VZP, zpět 70 % ceny základního startovného.

     
Kremnické vrchy - Skalka | 18.3.2019 | Jozef Mecele | Čítané 1575x | 0 príspevkov v diskusii
Na Skalke sa pobeží lyžiarska Veľká cena Kremnica – FIS Slavic cup
Na podujatie pozýva MKL Kremnica

Mestský klub lyžiarov (MKL) Kremnica po tom, čo v aktuálnej sezóne zorganizoval v januári dvojdňovú prvú časť majstrovstiev Slovenska, bude hostiť na lyžiarskych bežeckých tratiach na Skalke 23. – 24. marca 2019 účastníkov Veľkej ceny Kremnice – medzinárodných pretekov dospelých a juniorských kategórií, zaradených do seriálu FIS (Medzinárodnej lyžiarskej federácie) – Slavic cup.
V sobotu 23. marca sa uskutoční beh klasickou technikou s intervalovým štartom mužov a juniorov na 10 km, žien a junioriek na 5 km. V nedeľu 24. marca sa bude pretekať voľnou technikou s hromadným štartom, muži a juniori na 15 km, ženy a juniorky na 10 km. Štarty v oboch dňoch sú stanovené na 10:00 hod.
Predsedom organizačného výboru je Peter Neuschl, riaditeľom pretekov Miloš Bíreš. FIS delegovala na preteky ako technického delegáta Poliaka Tomasza Sobanskeho. VCK na Skalke bude posledným, piatym dielom Slavic cup-u 2018-2019. V decembri sa konali dve podujatie na Štrbskom Plese (ŠK Štrba – Tatranský pohár, Tatran Gerlachov – Memoriál 24 padlých hrdinov SNP), vo februári usporiadali Slavic cup v poľskom vysokotatranskom Zakopanom, v prvej polovici marca zorganizovali Poliaci preteky vo Wisle-Kubalonke v Sliezskych Beskydách. Veľká cena Kremnice sa poriadala už v minulom storočí. V súčasnosti nadviazala na tradíciu pretekov FIS bývalého medzinárodného Bezroukovho memoriálu, ktorý založili zvolenskí organizátori.

Propozície:
http://www.slovak-ski.sk/files/zavody/739/propozice_v.pdf

Plagát:
http://www.slovak-ski.sk/files/zavody/739/banner.pdf

https://www.visitkremnica.com/velka-cena-kremnice-2019/events

Webstránka MKL Kremnica:
http://mklkremnica.sk/mkl/index.php/blog/78-velka-cena-kremnice-2019

Webstránka FIS:
https://www.fis-ski.com/DB/general/calendar-results.html?noselection=true

Fotografia Ivana Čillíka je z Veľkej ceny Kremnice - FIS Slavic cup-u 2018.

     
Vysoké Tatry - Štrbské Pleso | 14.3.2019 | Matus Jancik | Čítané 819x | 0 príspevkov v diskusii
Majstrovstvá SR v behu na lyžiach
Informácie o programe a obmedzeniach v ABL Štrbské Pleso

Majstrovské tituly získajú 16. a 17. marca 2019 najlepší pretekári z lyžiarskych klubov z celého Slovenska a z krajín Vyšehradskej štvorky. Súťažiť bude viac ako 200 bežcov na lyžiach v žiackych, dorasteneckých, seniorských a veteránskych kategóriách. Súčasťou vrcholného podujatia Slovenského pohára v behu na lyžiach sú aj vytrvalostné preteky kategórie FIS Cup a preteky olympijských nádejí V4 Olympic Hopes v dorasteneckých a juniorských kategóriách.

V piatok 15. marca o 18:15 sa uskutoční slávnostné otvorenie v Kultúrnom dome v Štrbe. Počas programu sa účastníkom prihovoria hostia a slovenskí reprezentanti z tohtoročných súťaží EYOF v Sarajeve, Svetovej zimnej Univerziády Krasnoyarsk a účastníci Majstrovstiev sveta v lyžovaní Seefeld 2019. Tradične počas programu zložia sľub zástupcovia rozhodcov i pretekárov a každý účastník získa drobný suvenír. Program spestrí bubnová show BATIDA.

V sobotu 16. marca sa uskutočnia vytrvalostné preteky FIS Cup s hromadným štartom v kategóriách muži 30 km a ženy 15 km voľnou technikou a o majstrovské tituly zabojujú aj žiaci a dorastenci. V súčasnosti je vo výbornej kondícii celá 5 kilometrová trať vo Furkotskej doline aj štadión a okolité časti trate, ktoré sú vďaka umelému zasnežovaniu k dispozícii od začiatku decembra.

V nedeľu preteky vyvrcholia šprintom dvojíc voľnou technikou. Mladší žiaci budú súťažiť klasickou technikou, starší žiaci, dorastenci a dospelí voľnou technikou. V tejto divácky atraktívnej disciplíne sa dvojice 2 až 3-krát striedajú na šprintérskom okruhu v dĺžkach od 500 metrov až 1,4 kilometra podľa vekovej kategórie. Štarty v sobotu aj v nedeľu sú naplánované od 9:30.

Organizátorom pretekov je 70 členný tím dobrovoľných rozhodcov zo Športového klubu Štrba, ktorý v súčasnom zložení pracuje presne 10 rokov. Podujatie je realizované v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Vysoké Tatry a obce Štrba s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR. Túto sezónu domáci rozhodcovský tím zorganizoval aj Tatranský pohár v behu na lyžiach, verejné preteky Štrbské bežky a tesne pred Majstrovstvami SR asistujú rozhodcovia aj pri Zimnej Kalokagatii, do ktorej sa 12. – 13. marca zapojí okolo 400 žiakov z takmer 100 slovenských základných škôl.

Preteky si vyžiadajú aj niekoľko obmedzení na tratiach pre bežecké lyžovanie. V piatok popoludní od 13:00 do 16:00 hod. budú trate pre verejnosť zatvorené z dôvodu prípravných prác a oficiálneho tréningu. V sobotu budú z dôvodu vytrvalostných pretekov uzatvorené všetky okruhy a štadión od rána do 15:30 a v nedeľu bude štadión a šprintérsky okruh uzatvorený do 13:00. Organizátori a pracovníci strediska žiadajú všetkých návštevníkov, aby rešpektovali ich pokyny a počas pretekov nevstupovali na uzatvorené lyžiarske trate. Areál bežeckého lyžovania na Štrbskom Plese je pravidelne strojovo upravovaný a trate i kompletné služby pre bežkárov môžu pretekári používať denne od 9:00 do 18:00.

Informácie na https://www.skstrba.sk/majstrovstva-sr/

     
Worldloppet | 13.3.2019 | Karol Kováč | Čítané 672x | 0 príspevkov v diskusii
Engadin - Worldloppet
Reportáž zo skimaratónu od účastníka

Uplynulý víkend som sa zúčastnil na Engadinskom Skimaratóne, najmasovejšom voľnoštýlovom behu v kalendári Worldloppet. Na miesto som dorazil s niekoľkodňovým predstihom, čo sa ukázalo byť dobrou voľbou, pretože dejisko, široké údolie v okolí St. Moritz, leží v nadmorskej výške okolo 1 800, na čo si treba pár dní zvykať.
Okrem nedostatku kyslíka mi dych vyrazila aj nádherná scenéria, perfektne upravené trate a bezchybné fungovanie všetkého od dopravy, cez výdaj štartových čísel a občerstvenia až po počasie. Trať pretekov má veľmi ľahký profil, a tak som pod zámienkou obhliadky terénu absolvoval celý maratón už s dvojdňovým predstihom, aspoň som zistil, že ma nečaká nič náročné. Keď navyše Švajčiari zapli v deň D silný vietor do chrbta, bolo mi v cieľovom meste S-Chanf aj ľúto, že už musím zastaviť.
Kto by vzhľadom na vysoký počet účastníkom, okolo 14 tisíc, čakal nejaké logistické problémy, bude sklamaný, štartové číslo vám bez minúty čakania vydá tetuška vyzbrojená zázračným skenerom, na miesto štartu vás prepraví plynule fungujúca kyvadlová doprava, predštartovnej nervozity sa pohodlne zbavíte v jednej z tisícky mobilných toaliet a ani po štarte sa neocitnete v očakávanej zápche, jednotlivé vlny sa pokojne presunú na miesto štartu, kde si pretekári obujú lyže a postupne vybiehajú na trať.
Jediným miestom, kde sa štartovné pole zasekne, je stúpanie približne na 15 km, inak bežíte síce stále obklopený desiatkami spolubojovníkov, ale plynule. V cieli zase všetko klape ako hodinky, pár desiatok minút po dobehnutí už sedím vo vlaku, ktorý má špeciálnu zastávku priamo v priestore cieľa.
Švajčiari to majú dobre vymyslené, po takom zážitku má človek chuť na jediné, prísť o rok znova. A keď mi o dva dni dorazia do schránky fotky a dokonca aj video z trate s priamym linkom na prihlasovací formulár, neodolám a kliknem. Štartovné sa môže zdať vysoké, no zahŕňa okrem vstupu na bežecké trate aj spiatočný vlakový lístok z mesta Chur, kde stoja IC vlaky, až na miesto činu, čo samo osebe predstavuje zhruba polovicu sumy štartovného. Cesta týmto vlakom je navyše jedinečným zážitkom, trať je na zozname UNESCO a je plná vysokých mostov a tunelov. Ak sa ubytujete v niektorom z miestnych hotelov, počas pobytu máte nárok používať miestu dopravnú sieť bezplatne, a tak sa môžete vlakom alebo busom vracať z bežkárskych výletov alebo sa len tak previesť a kochať okolím, veď len pár kilometrov smerom do Talianska sa vlak vyšplhá na Berninapass do výšky takmer 2 300 metrov, jazdí každú hodinu, bez zubov a na minútu presne.

Autor reportáže:

Peter Potočný


     
Kremnické vrchy - Skalka | 10.3.2019 | Jaroslav Murgaš | Čítané 1053x | 1 príspevok v diskusii
Cabanka
Rozlúčka so snehom na Cabanke.

Rozlúčka so snehom na Cabanke!

Pozývame Vás 23-03-2019 na Cabanku, kde Vám OZKH pripravý niečo pod zub

a že bude dobrá atmosféra.

Akcia sa bude konať len v prípade dobrého počasia.

Potvrdíme v piatok 22-3-2019. (dopisujem 21-3-2019 že akcia sa koná)

https://photos.app.goo.gl/oPDWRnw8QXRZqLgE8


     
Informácie | 21.2.2019 | Štefan Oravec | Čítané 1547x | 0 príspevkov v diskusii
Deti a bežky. Kedy a ako?
6 tipov pre rodičov začínajúcich bežkárov

Tiež máte doma deti a radi by ste ich priviedli k bežkovaniu? Patrí medzi najzdravšie športy a pokiaľ už mladé nádeje zvládneme vytiahnuť spred obrazoviek smartfónov a počítačov do prírody, sme na dobrej ceste. Lenže, ako začať, keď nemáme žiadne informácie a na čo si dať pozor? Prečítajte si našich 6 tipov.

1. Začnime v ideálnom veku
Často sa stretávame s otázkou, kedy je najideálnejší čas postaviť deti po prvý krát na bežky. Každé dieťatko je fyzicky a mentálne inak zdatné. Avšak vo všeobecnosti môžeme povedať, že vek vhodný na prvé zoznamovanie sa s bežkami môže byť už od cca 4 až 5 rokov. Existujú pohybovo nadané detičky, ktoré to zvládnu aj skôr – okolo 3 rokov, a tiež detičky, ktoré potrebujú svoj čas dozrieť a je zbytočné stavať ich na bežky skôr, ako začnú so školskou dochádzkou. My rodičia si svoje deti poznáme najlepšie a je dobré vnímať ich možnosti. Pokiaľ sa dieťatko po prvý krát postaví na bežky neskôr, vôbec to nevadí, dôležité je, že samé chce.

2. Nepodceňme výstroj a výbavu
Je veľmi dôležité, aby sme prvé bežkovanie hneď neznechutili nepríjemnými fyzickými pocitmi. Oziabanie na nožičky, vypínajúce viazanie, zima na krk, alebo omrznuté rúčky nebudú práve vysnené zážitky nášho malého zverenca. Dnes sa už našťastie výstroj a športové oblečenie pre deti podstatne zlepšuje. Tepelná a vode odolná úprava topánočiek, ktoré držia nôžky v teple, vode odolné rukavičky, šupinky na sklznici zabraňujúce podšmyknutiam, cenovo dostupná funkčná bielizeň zo supermarketov, to všetko sú veci, ktoré prispievajú ku komfortu a celkovému pozitívnemu zážitku dieťatka z bežkovania. Snažme sa mu do rozumnej miery tento komfort zabezpečiť.

TIP: Topánky, palice a lyže na prvé bežkovanie dieťaťu nemusíme kupovať nové. Nájdime si v okolí upravovaných bežeckých tratí kvalitnú požičovňu, porozprávajme sa s jej majiteľom a nechajme si poradiť. Vezmime dieťatko so sebou, aby bolo aj samé pri výbere svojej výstroje. Omnoho lepšie sa s ňou takto stotožní.

3. Pomaly ďalej zájdeme
Pri začínajúcich malých bežkároch je veľmi dôležité neodradiť ich našimi prehnanými požiadavkami, našou nervozitou, tlakom, či nebodaj krikom. Prvé zážitky na bežkách by mali byť pre deti v prvom rade zábavou! Nechajme dieťatko najskôr chodiť bez lyží iba v bežkových topánkach, aby sa zoznámilo s novou obuvou. Po obutí lyží si zvoľme terén podľa možností s mäkším nižším popraškom. Chyťme ho za ruku a skúsme spoločne len kráčať, nech si samé hľadá na lyžiach rovnováhu. Ak už prejaví záujem, nechajme ho trošku pochodiť aj samé, ale ostaňme blízko, aby cítilo podporu a prípadnú pomoc so vstávaním po páde. Môžeme skúsiť dať mu paličky, aby sa mohlo opierať, prípadne ho na paličke potiahnuť hore menším kopčekom a podržať ho na nej pri pomalom zjazde. Ak je k dispozícii stopa, ktorú deti chápu ako „koľajnicu“, nechajme ho, aby si vyskúšalo aj pohyb v nej. Nebuďme smutní, ak dieťa na prvý krát zvládne stáť na bežkách len zopár minút. Aj 5 minút môže byť fyzicky na nespevnené členky a svaly na nôžkach na prvý krát dosť. Opäť to vyskúšame ďalší deň.

TIP: Na prvé zoznamovania dieťatka s bežkami vezmime so sebou aj boby, klzáky, alebo inú zábavu a nechajme ho, nech si slobodne vyberá a strieda aktivity podľa vôle. Ide o to, aby bežky začalo brať za takú prirodzenú súčasť hier, ako sánkovanie, či naháňačky s kamarátmi.

4. Motivujme a zabávajme v prvom rade
Pri prvých zoznamovaniach s bežkovaním je dobré dieťatko vhodne motivovať. Vyberajme miesto na výučbu, v ktorého blízkosti sú zaujímavé ďalšie lákadlá. Kopec na sánkovanie, prítomnosť ďalších detí, preliezka, alebo bufet s teplým čajom, kde sa dá zohriať a dať si za odmenu niečo dobré. Deti milujú vhodne pripravené výzvy. Zvládanie malých prekážok, hľadanie pokladov alebo zbieranie predmetov ich dokáže nadchnúť tak, že zabudnú, že majú obuté na nohách bežky. Deti sa potrebujú učiť úplne inak, ako my dospelí, a to predovšetkým zábavnými hrami. Už popri nich si zlepšujú rovnováhu a spevňujú svaly.

5. Buďme príkladom
Mnohí z nás si povedia, že keď už nešportujeme sami, dáme na šport aspoň svoje deti. Privedieme ich „niekam“, k „niekomu“, očakávame, že sa „niečo“ naučia, zatiaľ čo my si dáme kávu, alebo odbehneme na nákupy. Využime tento čas aktívne spolu s nimi aj my. Spoločne trávený čas rodičov s deťmi pri rovnakej aktivite je v dnešnej dobe čoraz väčšou vzácnosťou. Ak už bežky ovládame, bude to pre nás ľahké, ak nie, bude zábavné učiť sa hýbať na bežkách spoločne. Dieťatko uvidí, že nie je samé, kto padá, a nie je jediné, kto prekonáva samé seba.

6. Nevzdajme to po prvom neúspechu
Asi najdôležitejšie pravidlo, na ktoré je dobré myslieť. Ak sa dieťatku bežky na prvý krát nepáčili, porozmýšľajme, buďme aktívni a prejavme záujem. Opýtajme sa, čo by mu pomohlo. Možno sa dozvieme, že ide o úplnú maličkosť, ktorú vieme nabudúce odstrániť.

Článok nájdete aj na: https://www.kurzybezkovania.sk/l/deti-a-bezky-kedy-a-ako-6-tipov-pre-rodicov-zacinajucich-bezkarov/

     
Euroloppet | 20.2.2019 | Karol Kováč | Čítané 782x | 0 príspevkov v diskusii
36. Gsiesertal Lauf - EUROLOPPET
Reportáž z pretekov v Južnom Tirolsku - Taliansko

V dňoch 16. - 17. februára sa v doline Gsiesertal/Gran Fondo ValCasies, konal už 36. ročník podujatia v diaľkových behoch na lyžiach EUROLOPPET - GsieserTal Lauf. Podujatie sa pýši tým, že počas svojej histórie neboli preteky ani raz zrušené kvôli nevhodným snehovým pomerom. Organizátori dokázali za každých podmienok usporiadať podujatie vďaka intenzívnej snahe vyrobiť dostatok technického snehu, ktorý začínajú vyrábať hneď od začiatku sezóny.

V tomto roku bola však prírodná nádielka snehu dostatočná a tak trate boli perfektne pripravené. Počasie bolo parádne, v noci prituhlo a ráno teplomer ukazoval každý deň nášho pobytu teplotu okolo -8 stupňov, cez deň bolo na slnku ako na jar a teplota stúpala vysoko nad bod mrazu. Napriek tomu trate zostali tvrdé a takmer neboli miesta, kde by sneh bol mäkký. Takáto situácia bola aj počas pretekov v sobotu a v nedeľu. V sobotu boli na programe preteky klasickou a v nedeľu voľnou technikou. Organizátori pripravili po oba dva dni trate perfektne, no namazať lyže bolo predsa len umenie. V miestach, kde sa ešte nedostalo slnko bol sneh studený, na slnečných miestach zasa teplejší. Mnohí sme preto nedokázali pripraviť lyže na sklz tak, aby na celej trati kĺzali ideálne. Napriek tomu sme si pretek užili na veľmi dobre upravených tratiach a výborne zorganizovanom podujatí.

Na tomto podujatí je špeciálne to, že záujemca o štart sa prihlasuje na pretek, kde si vyberie iba štýl ale neurčuje si dĺžku trate, ktorú chce absolvovať. Je to výborná vec, pretože rozhodnutie o dĺžke, ktorú chce pretekár absolvovať je len na ňom a môže ho urobiť na 30. km, keď zamieri do cieľa alebo odbočí na trať v dĺžke ďalších 12 km a absolvuje tak dlhšiu trať 42 km. Škoda, že si takýto systém neosvojili ďalší organizátori, kde sú takéto možnosti ako napr. na Bielej stope, kde sa do druhého kola prechádza tiež cez štadión.

Profilovo je trať pomerne ľahká, najmä kratšia 30 km trasa má prevýšenie iba 280 metrov. Pri voľbe dlhšej trate sa pretekár rozhoduje, že absolvuje na ďalších dvanástich kilometroch stúpanie cca 240 metrov do Santa Maddaleny a celkové prevýšenie na dlhej trati je potom 570 metrov. Stále je to však malina s porovnaním prevýšenia na Bielej stope, ktoré je 1270 metrov. Aj z tohto je jasné, že profilovo je pretek v Taliansku neporovnateľne ľahší. Ak by to ale budilo dojem, že aj celý pretek je ľahký, tak vás chcem trošku vyviesť z omylu. Udržiavať vysoké tempo na rovine, či v miernom stúpaní dá tiež slušne zabrať a to najmä nám odchovaným v slovenských kopcoch ako sú Kremnické vrchy, či Štrbské Pleso. My sme si na svoje mohli prísť len v spomínanom stúpaní zo St. Martina do St. Maddaleny, kde na šiestich kilometroch sme prekonali výškový rozdiel spomínaných 240 metrov. A potom z nadmorskej výšky 1510 metrov je to do cieľa už len 6 km väčšinou v pomerne prudkom klesaní a ja som ich absolvoval za menej ako 15 minút. Mapka trate a profil je na obr. č. 2.

Na podujatí bolo v tomto roku pomerne dosť účastníkov zo Slovenska, kde sme počtom štartov vysoko prevýšili počet účastníkov z Česka ale aj Poľska. Celkovo po oba dni Slováci absolvovali 28 štartov (obr.č.3).

Ak ste sa ešte na tomto podujatí nezúčastnili, tak ho skutočne odporúčam. Výborná organizácia, možnosť výberu dĺžky trate až počas preteku, 100% spoľahnutie, že podujatie sa uskutoční aj pri nepriaznivých snehových podmienkach. V blízkosti je stredisko zjazdového lyžovania Kronplatz, či strediská biatlonu Antholz-Anterselva a bežeckého lyžovania v Toblachu-Dobbiaco. Účasť na podujatí je tak možné spojiť aj s inými aktivitami.

Výsledky pretekov z oficiálnej tlačovej správy, ktorú si môžete celú prečítať v angličtine tu: http://www.bezkar.sk/comu14-1_17feb_eng.docx

42 km CT muži: 1. Kardin Oskar Team Ragde Eiendom 1:51.05,7; 2. Brigadoi Mauro Team Trentino Robins. 1:51.41,7; 3. Ferrari Francesco Team Trentino Robins. 1:53.04,6; 4. Amhof Manuel Team Futura 1:53.43,0; 5. Eriksson Robert Björkfors GoIF 1:56.46,5

42 km CT ženy: 1. Kowalczyk Justyna Team Trentino Robins. 2:04.09,4; 2. Müller Franziska SC Immenstadt /Team . 2:21.56,5; 3. Patini Asia Società Sportiva Fo. 2:41.26,5; 4. Maccagnan Anna G.S. Castionese 2:49.36,8; 5. Evangelist Julia A-Grundlsee 3:03.00,5

30 km CT muži: 1. Busin Lorenzo Team Trentino Robins. 1:17.42,4; 2. Varesco Simone Team Trentino Robins. 1:17.53,1; 3. Cerutti Lorenzo Team Rossignol 1:20.20,0; 4. Kargruber Reinhard Team Futura 1:20.20,2; 5. Mich Riccardo Team Futura 1:20.33,2

30 km CT ženy: 1. Caminada Chiara Team Trentino Robins. 1:36.50,3; 2. Tanner Petra Skimarathon Team Aus. 1:39.48,7; 3. Simeoni Federica Sport Auer Obertill. 1:41.40,8; 4. Felderer Barbara A.S.V. 5V Loipe 1:43.59,9; 5. Huber Silvia ASV 5V Loipe Volksbank 1:46.05,4

42 km FT muži: 1. Chervotkin Alexey Team Futura 1:42.14,7; 2. Heikkinen Matti FIN 1:42.14,8; 3. Flaschberger Bernhard Skimarathon Team Aus.. 1:44.02,6; 4. Galassi Michael ITA 1:44.06,2; 5. Liederer Niklas Adidas XCS Team 1:44.27,1

42 km FT ženy: 1. Roponen Riitta Liisa FIN 1:53.02,8; 2. Saapunki Susanna National Team Finland 1:55.01,3; 3. Restagno Laura Sci club Valle Pesio 2:09.38,6; 4. Mulyukova Elena TriathlonTeam Moskow 2:10.28,7; 5. Slattery Sarah AUS-North Strathfield 2:14.39,3

30 km FT muži: 1. Blaßnig Clemens Fischer Racing Team 1:12.00,9; 2. Lentsch Urban Team TirolerOberland 1:12.01,1; 3. Tanel Matteo Team Trentino Robins. 1:12.03,4; 4. Klettenhammer Patrick Team Futura 1:12.05,2; 5. Amhof Manuel Team Futura 1:12.05,9

30 km FT ženy: 1. Jezersek Barbara Australia XC Team 1:19.09,9; 2. Schwingshackl Thea RG 5V Loipe 1:24.37,8; 3. Kuen Julia RG 5V Loipe 1:24.38,4; 4. Bolzan Lisa SC Orsago 1:28.42,1; 5. Marasca Isabel Nordic Team KSV 1:32.31,9

Ďalšie informácie o podujatí nájdete na stránke organizátora: https://www.valcasies.com/en/ , odkiaľ sú aj niektoré zverejnené fotky.


     
Informácie | 15.2.2019 | Štefan Oravec | Čítané 1100x | 0 príspevkov v diskusii
Čo by ste mali ovládať, aby ste mohli ďalej cibriť techniku pre pokročilých


Pokiaľ už máte na bežkách čo-to nabehané, no stále cítite, že to nie je úplne ono, možno práve pre vás by bolo zaujímavé zistiť, kam sa môžete so svojou bežeckou technikou posunúť ďalej.

Ak máte zvládnuté základy bežeckého lyžovania - napr. absolvovali ste náš Kurz pre začiatočníkov, alebo ste samouk/čerpali ste z iných zdrojov, a:

- ovládate teoretický základ potrebný pre bežkovanie (rozumiete, prečo je podstatná tvrdosť lyže, kde je a ako pri klasickej technike funguje mazová komora, prečo je dôležitá výška palíc a správne nastavenie pútka na paliciach),
- ovládate správne základné postavenie, z ktorého vychádza pohyb na bežkách,
- dokážete na bežkách správne pracovať s ťažiskom
- ovládate prácu s palicami,
- dokážete stáť a trochu sa hýbať v jednooporovom postoji,
- zvládate plynulý zjazd z kopca v stope aj mimo stopy,
- dokážete správne zvolenou technikou výjsť kopec,
- ovládate základy súpažnej i striedavej techniky,
- ovládate striedavú prácu horných a dolných končatín (pravá ruka - ľavá noha a naopak),
- ovládate základné prenesenie hmotnosti na 1 lyžu,
- ak ste korčuliar, tak pri Skate technike ovládate základné = dvojkročné korčuľovanie (tzv. 2:1),
- a pokiaľ viete prejsť plynulo, je jedno akou rýchlosťou, aspoň 3km bežeckej trate v teréne so zjadzmi a výšľapmi,

gratulujeme vám, ovládate základ a to je predpokladom pre ďalšie rozvíjanie Vašej technickej zdatnosti, môžete pokračovať na Kurzoch pre pokročilých.

Na našom kurze pre pokročilých, napríklad už túto nedeľu 17.2. na Skalke pri Kremnici, vytvoríme podmienky pre:

- názornú ukážku nanášania stúpacieho vosku pri klasickej technike a označenie komory na stúpací vosk, ktorú zvládnete sami v domácich podmienkach - potrebné pomôcky, kde ich zakúpiť, ako voliť vosky, odporúčania pre starostlivosť o lyže,
- nácvik zaujímavých rovnovážnych cvičení na jednej lyži ako upevňovanie správneho základu pre jednooporový postoj potrebný pri oboch štýloch,
- nácvik práce s ťažiskom v trojrozmernej osi (prednozadná, bočná, vertikálna),
- cvičenia zamerané na zefektívnenie odrazu a postavenia v jednooporovom postoji,
- zlepšenie a predĺženie sklzu tak, aby ste nevkladali toľko úsilia na jazdu vpred (naučíte sa vhodné balančné a podporné cvičenia, ktoré môžete neskôr praktizovať aj sami),
- zlepšenie plynulosti pohybu pri zmenách rytmu/terénu a smeru pri pohybe na bežkách,
- ladenie zjazdových schopnosti a obchádzanie prekážok bez straty rýchlosti,
- zdokonalenie súpažnej techniky a nácvik základov jednokročnej súpaže pri klasickej technike,
- nácvik základov jednokročného korčuľovania (tzv. 1:1) a zdokonalenie postoja pri Skate technike.

Vaše schopnosti môžete spolu s nami posunúť na novú úroveň tak, aby ste sa na lyžiach dokázali viac voziť a nie len "makať". Dozviete sa nové informácie, aby ste dokázali veci vnímať opäť aj z iného uhla než na začiatku. Opäť si spolu s nami uvedomíte náročnosť, ale s ňou ruka v ruke aj krásu a silu tohto zimného športu. Skupinka bude menšia - cca 12 - 14 účastníkov. Tešíme sa na vás všetkých!

Prihlasovanie tu: https://www.kurzybezkovania.sk/kopia-termin-kurzov/
Celý článok si môžete prečítať tu: https://www.kurzybezkovania.sk/l/kurz-pre-pokrocilych-l2-level-2/

Tím www.kurzybezkovania.sk


     
Informácie | 31.1.2019 | Štefan Oravec | Čítané 3043x | 0 príspevkov v diskusii
Najčastejšie chyby pri bežkovaní. Robíte ich aj vy?
„Nepotrebujem kurz, bežkovať predsa viem.“ Alebo je to celé inak.

Kurzy bežkovania ponúkajú možnosť naučiť sa, alebo vylepšiť svoju techniku behu na lyžiach. Mnohí z vás si možno povedia: „Čo už sa len môžem na takomto kurze naučiť, veď je to ľahké, obujem si lyže a idem vpred.“ No nemusí to byť celkom pravda. Nie všetci máme rovnakú schopnosť osvojenia si správneho pohybu a veľmi ľahko skĺzame do zlých pohybových stereotypov, ktoré sa dlhodobým prevádzaním nesprávne fixujú. O to viac energie a úsilia si potom vyžaduje ich odstraňovanie a preúčanie.

Najčastejšie chyby

U samoukov pri klasickej technike (ďalej len Klasika) sa najčastejšie stáva že lyžujú, resp. kráčajú sunom, kde sú neustále obe chodidlá na zemi, špička predbieha koleno, nedokážu dostatočne pracovať s ťažiskom a preniesť váhu na sklzovú lyžu. Práve preto nie sú schopní si na lyži oddýchnuť a voziť sa. Každý samouk má palice len ako oporu, ktorá slúži len na udržanie rovnováhy.

U samoukov pri voľnej - korčuliarskej technike (ďalej len Skate) sa najčastejšie stáva, že lyžujú na vnútorných hranách lyží, kde im kolená a celé ťažisko tela neustále schádzajú dovnútra, prípadne jazdia na pätách, ďalej rýchlo padajú zo sklzovej fázy medzi obe lyže a nedokážu ju predĺžiť, na lyži si oddýchnuť a voziť sa. Pri práci s palicami dochádza k neúmerným rotáciám a vychýleniam, alebo naopak k nedostatočnému zapojeniu trupu/prílišnému kývaniu trupu, zbytočnému plytvaniu energiou, možnej svalovej únave a bolestiam ramien.

O čo je potrebné sa usilovať:

Základný postoj
Nácvik základného bežeckého postoja je veľmi dôležitý. Má nám zabezpečiť, aby sme sa na bežkách cítili istejšie, nemali sklon padať dozadu a vedeli lepšie odbúrať nerovnosti terénu, ale najmä vedeli využiť vlastnú váhu a gravitáciu k tomu aby sme sa posúvali vpred s čo najmenšou námahou. Existuje na to celý rad podporných cvičení.

Sklzová fáza
Základom pre správnu techniku bežkovania, či už hovoríme o Klasike alebo Skate, je naučiť sa takzvaný jedooporový postoj. Znamená to stáť stále len na jednej lyži pri striedavom spôsobe behu a vedieť prenášať váhu tak aby sme mali dostatočne krátku odrazovú časť a predlžovali sklzovú časť. Opäť podporné a balančné cvičenia dokážu veľmi pomôcť pochopiť zákonitosti.

Práca paží, práca s palicami
K riadnemu postoju a predĺženému sklzu sa pridáva aj adekvátne zapojenie a používanie palíc pri odraze a ich vypúšťanie. Od správneho zapnutia pútka ktoré má spĺňať funkciu prenosu sily, až po primeraný uhol a dĺžku zapichnutia palice a postavenia vrchnej časti palice t.j. ruky voči ramenu. Nie veľmi obľúbené, ale veľmi účinné podporné cvičenia existujú aj na toto.

Stúpania a zjazdy
Najzákladnejšou filozofiou pohybu na bežkách je užiť si pohyb vo voľnej prírode, ktorá, bohužiaľ ;) málokedy je úplnou rovinou. Vždy sa pred nami objavia strmšie alebo menej strmé stúpania a zjazdy, na ktoré musíme byť pripravení. I keď to nezvládneme v plnej rýchlosti, asi každý to chce vyjsť kopec a nevypľuť dušu, a zísť z neho bez pádu, bezpečne a bez kŕčovitého postavenia. Práve na to sa na kurzoch učíme rôzne spôsoby stúpania a schádzania, od tých najzákladnejších až po náročnejšie, tak aby sme s prehľadom mohli zdolať trať ktorá bude pred nami.

Zhrnutie a odporúčanie

Je to vlastne celkom jednoduché, no i tak to reálne ovláda len veľmi málo bežkárov. Pokiaľ nedostanú komplexnú informáciu a osobnú konzultáciu, ako by to malo vyzerať a hlavne prečo, nikdy sa to sami od seba nenaučia správne a nedokážu sa v tomto športe posunúť dopredu. Na kurzoch bežkovania vám nesľubujeme, že nespadnete, ani to, že budete ihneď po ňom jazdiť ako majstri sveta. Nemôžeme namiesto vás spraviť prácu, ani za vás „odmakať“ odstraňovanie zlozvykov, ktorú ste si predtým (rokmi) zle naučených pohybov osvojili. Budeme však spoločne s vami posúvať vaše limity primerane vašim schopnostiam a kondícii. Môžeme vám ponúknuť pohľad odborníkov, odporúčania a cenné rady, ktoré ak uplatníte, užijete si bežky oveľa viac ako doposiaľ. Dostanete základ, na ktorom budete môcť stavať. Preto ak máte chuť dozvedieť sa a vyskúšať si niečo nové, neváhajte a prihláste sa k nám na kurz bežkovania ešte túto zimu, aby ste tú budúcu už mohli nadviazať na získané poznatky a neustále sa zlepšovať.

Celý článok si môžete prečítať TU: https://www.kurzybezkovania.sk/l/najcastejsie-chyby-pri-bezkovani-a-ako-si-s-nimi-poradit/

Tešíme sa na vás!
https://www.kurzybezkovania.sk/


     

strana 2 3 4 5 6