REGISTRÁCIA  |  PRIHLÁSENIE
NAJNOVŠIE OTÁZKY VO FÓRE   
ludefu dňa 25.6. 9:29
pedro999 dňa 2.3. 18:47
MartinPE dňa 28.2. 10:45

NAJNOVŠIE SNEHOVÉ SPRÁVY   
Dátum Stredisko Trasa Sneh Kvalita Úprava Pridal  


Kremnické vrchy - Skalka | 22.11.2018 | Cyklo Santé | Čítané 1460x | 15 príspevkov v diskusii
Pred zimou 2018/2019
Čo je nové

Važení bežkári,
dovoľte mi touto cestou podať základné informácie o tom, ako je Skalka pripravená na zimnú sezónu 2018/2019. Počas minulej zimnej sezóny bol zavedený systém vyberania poplatkov za používanie upravených bežeckých tratí, ktorý sa ukázal ako dobrý. Nedostatky, ktoré sa vyskytli sme po sezóne prehodnotili a poučili sa z nich. Rovnako sa ukázal ako dobrý systém a kvalita úpravy bežeckých tratí, preto sa bude aj v blížiacej sa zimnej sezóne pokračovať v takmer rovnakom režime. Je dohodnuté, že upravovať sa bude takto:
- In line okruh – každý deň
- Horná päťka (resp. Dolná päťka) – každý deň
- Severný a Južný okruh – vždy v piatok (podľa potreby sa bude upravovať aj v iných dňoch)
Tu by som chcel upozorniť, že úprava sa bude vykonávať večer od 20:30 hod., preto prosíme bežkárov o rešpektovanie tejto skutočnosti a aby v danom čase nevstupovali na upravované trate. Všetky informácie o snehových podmienkach, aktuálnom počasí a aj stave tratí budeme naďalej zverejňovať na dostupných internetových stránkach tak, ako ste boli zvyknutí. Ďalej by som rád informoval, že priamo pri bežeckom štadióne sa v tomto čase inštaluje sanitárny kontajner, kde budú verejné WC. Bude vykurovaný, napojený na vodu aj na kanalizáciu. Na jeho zakúpenie boli použité finančné prostriedky z predaja náramkov. Čo sa týka spomenutých náramkov, zostáva v platnosti 2,00 € za jednodňový vstup na bežecké trate. Celosezónna nálepka bude stáť 30,00 € a bude platná na celú zimnú sezónu 2018/2019. Zakúpiť si ich budete môcť :
- v Relax centre
- v Dreveničke pri vstupe na štadión
- v penzióne Guldiner
- v pokladni Skalka aréna
- v Cyklo – Santé
- v KIC Kremnica
Ich zakúpenie budú kontrolovať označení pracovníci. Ďalej pripravujeme zrozumiteľné označenie štandardných pretekových tratí a to:
- 3 a 4 km okruhu
- Hornej päťky
- Dolnej päťky
s výrazným označením smeru jazdy, ako aj zákazu vjazdu do protismeru. Tu kladieme dôraz na to, aby nedochádzalo ku kolíznym situáciám. Čo sa týka toľko očakávaného zasnežovania, urobili sa významné kroky na jeho sfunkčnenie ( nové čerpadlo, nový vodný zdroj), avšak v prevádzke túto zimu ešte nebude. Rovnako sa prijali opatrenia na zvýšenie počtu parkovacích miest na Skalke. Plánuje sa tiež rozšíriť možnosť parkovania na súkromnom pozemku, hneď za tunelom smerom na Skalku (bývalá píla). Tu môžu bežkári ísť dolinou smer Zolova chata.
Je tiež potrebné spomenúť letnú údržbu bežeckých tratí v rozsahu viac ako 100 hodín, čo spolu s mechanizmami predstavuje hodnotu viac ako 3 000 €. Boli zmulčované štandartné pretekové trate, Severný a Južný okruh. Odstraňovali sa kamene medzi Bystrickým a Králickým sedlom, vyrovnali sa nerovnosti pred Lopúchovým vrchom. Prepílená bola časť zvážnice od Kiaru po Zolovu chatu. Upravená bola tiež trať zo Skalky na Krahule. Toľko základné informácie. Verím, že zima sa čoskoro začne a Skalka so svojimi desiatkami kilometrov upravených bežeckých tratí nesklame stálych a ani nových návštevníkov.     
Kremnické vrchy - Skalka | 19.11.2018 | Matej Libič | Čítané 1128x | 1 príspevok v diskusii
Novinky pred sezónou
Záhradnícke a rekreačné služby mesta Banská Bystrica zodpovedajú za úpravu bežeckých tratí vo východnej časti Kremnických vrchov.

Článok o novinkách pred nadchádzajúcou sezónou na bežeckých tratiach upravovaných organizáciou ZAaRES Banská Bystrica sa nachádza na tomto linku: https://www.zaaresbb.sk/sport/clanok/informacie-pred-bezkarskou-sezonou-20182019

     
Euroloppet | 5.11.2018 | Karol Kováč | Čítané 508x | 0 príspevkov v diskusii
Gsiesertal-Lauf: Jedna myšlienka - jedna vízia - množstvo emócií
Pozvánka na podujatie Euroloppet

V uplynulých rokoch sa objavili na štarte Gsiesertal Lauf viaceré veľké mená bežeckého lyžovania, z ktorých sa mnohí stali aj ich víťazmi. Medzi nimi boli nórsky olympijský víťaz a majster sveta Anders Aukland, majster sveta Michail Botwinow, talianski olympijskí víťazi Silvio Fauner a Giorgio di Centa a Ole Einar Björndalen, ktorý je osemnásobný olympijský víťaz ako najúspešnejším biatlonista všetkých čias. Iné legendy ako Björn Dahlie (osemnásobný víťaz v olympijských hrách) a kazašský Wladimir Smirnow, nedokázali vyhrať Gsiesertal. Nórsky Gloersen Anders Nostdahl, majster sveta z Falunu 2015, je víťazom preteku vo voľnom štýle v roku 2017. Víťazmi v roku 2018 sa stali Rus Jewgeni Dementjew (zlatá medaila Torino) v klasickom preteku a Talian Stefano Gardener vo voľnom štýle.

Samotný Gsiesertal sa môže pochváliť vynikajúcim rekordom: Už od prvého preteku v roku 1984 podujatie nebolo nikdy zrušené. Na túto skutočnosť je veľmi pyšný prezident Walter Federer a organizačný výbor. V čase, keď celý alpský región trpí chronickým nedostatkom snehu, samotní organizátori spolupracujú s turistickou radou, aby pripravili bežecké trate v celom údolí, čo je úsilie, ktoré veľmi oceňujú fanúšikovia z celého sveta.

S viac ako 2 300 účastníkmi sa počet účastníkov každý rok vyrovná počtu obyvateľov v údolí. Do tohto času sa podujatia zúčastnilo už 64.599 účastníkov zo všetkých kútov sveta. V niektorých ročníkoch sa podujatia zúčastnili lyžiari až zo 40 krajín, ktorí si vychutnali unikátny Gsiesertal Lauf .
Účastníci si môžu vybrať, či budú súťažiť na tratiach s dĺžkou 30 km alebo 42 km buď klasickou technikou alebo vo voľnom štýle. Tí ktorí nechcú súťažiť s časom si môžu zvoliť trasu "Just for Fun" na trase pretekárskych okruhov. Od roku 2016 sa v programoch objavuje aj "TeamRun 90 km", v ktorom súťažia 3 priatelia, z ktorých každý preteká na 30 km trati voľným štýlom. Deti z celého sveta pretekajú na trati s dĺžkou 3 alebo 5 km - "Mini Gsieser".

42 km trasa spája tri hlavné dediny údolia Gsieser na severovýchode južného Tirolska s Taisten. Zo Sv. Martina vedie cesta z údolia smerom na Pichl a potom na Taisten (obec Welsberg / Taisten), naspäť potom trať vedie okolo St. Martina až po St. Magdalénu na konci údolia aby sa vrátila do cieľa v St. Martine. Hoci trasa vedie údolím takmer po rovine, 200m stúpanie smerom na St. Magdalénu na trati 42 km je najťažším úsekom. Všeobecne povedané, toto je miesto, kde sa rozhoduje o výsledku pretekov.

Gsieser je tiež jedinečný svojimi pevnými koreňmi a solidaritou medzi miestnymi obyvateľmi v údolí. Všetkých 17 amatérskych športových skupín sa podieľa na organizácii a 450 dobrovoľníkov zabezpečuje, aby účastníkom podujatia nič nechýbalo.
K rysom pretekov patrí krajina v údolí s výhľadom na Dolomity a nielen to, kuchyňa je rovnako vynikajúca. Každý rok najlepší kuchári v údolí, spolu s 30 pomocníkmi zabezpečujú 7 občerstvovacích staníc na trase a jedlo po pretekoch v spoločenskom stane v St. Martine. Najvyšším bodom ponuky gurmánov je jablkový závin, ktorý meria ohromujúci 250 metrov, menej by nestačilo. Nie je náhoda, že počet účastníkov a hostí už roky prekračuje počet lôžok, ktoré sú v oblasti k dispozícii.

Nemôže byť väčšia reklama na jedinečnosť tohto podujatia ako skutočnosť, že sa aj škandinávski nadšenci bežeckého lyžovania čoraz vo väčšom počte vracajú do údolia Gsieser .

GsieserTal Lauf sa koná každoročne tretí víkend vo februári. Pretek klasickou technikou sa uskutoční v sobotu, zatiaľ čo nedeľa je vyhradená pre preteky vo voľnom štýle.

Informácie o pripravovanom podujatí a fotografie nám poslal pán Franz Steinmair z organizačného výboru GsieserTal Lauf


     
Informácie | 23.9.2018 | Karol Kováč | Čítané 619x | 0 príspevkov v diskusii
Leto je za nami, tešíme sa na zimu
So serverom Bežkár.sk do desiatej sezóny s niekoľkými novinkami

Priatelia bežkári a priaznivci bežeckého lyžovania, leto sa s nami už definitívne rozlúčilo a tak je najvyšší čas opäť sa naladiť na naše obľúbené obdobie. Jeseň je už časť roka, kedy v jej závere prichádza do stredných a vyšších polôh zimná atmosféra.

Za posledné roky nebolo ničím výnimočným, keď sa prvá vrstva snehu na horách objavila už v októbri, či začiatkom novembra. Ak si ako pomôcku vezmem archív snehových správ na našom serveri, tak v októbri napadol prvý sneh v roku 2009 už 18.10. a bolo ho pol metra, potom v roku 2016 sa objavili prvé centimetre už 6. októbra a vlani to bolo 29. októbra. Pritom vlaňajšia sezóna trvala 170 dní, čo je najdlhšia sezóna od roku 2009, odkedy evidujeme správy na serveri Bežkár.sk. Lyžovalo sa od konca októbra do polovice apríla, čiže celých 5 a pol mesiaca iba s krátkou prestávkou začiatkom novembra. Je pravdou, že takéto podmienky boli hlavne v dvoch našich top strediskách bežeckého lyžovania Skalka a Štrbské Pleso, ktoré majú výhodnú polohu nad 1000 metrov nad morom. V nižších strediskách sú snehové podmienky čoraz horšie.

Aj v tomto roku môžeme očakávať, že prvé sneženie v stredných polohách sa objaví veľmi skoro. Aktuálna predpoveď dokonca sľubuje snehové prehánky na severe vo výškach okolo 1000 metrov už 25. septembra. Výhľad na začiatok októbra sľubuje tiež priaznivé prognózy. To len aby som vás naladil po horúcom lete na zimnú nôtu. Aká bude nasledujúca sezóna, to sa predpovedať nedá. Treba veriť, že sa dočkáme skoro a snehu bude na horách dosť pre náš obľúbený šport.

A teraz niečo k tomu, čo je u nás na serveri nové.

Ako vždy pred novou sezónou, pridali sme archív snehových správ za uplynulú sezónu. Môžeme sa tak obzrieť, vďaka našim aktívnym prispievateľom, aká bola sezóna a prezrieť si aj fotky v snehových správach. Ako som už písal vyššie, uplynulá sezóna bola v histórii existencie servera Bežkár.sk od roku 2009 najdlhšia, celkom bohatá na sneh a zvýšila sa opäť úroveň úpravy tratí najmä už tradične na Štrbskom Plese ale aj na Skalke pri Kremnici, kde v priebehu januára zaviedli poplatok za úpravu tratí vo výške 2€ na deň. Ako sa uvádza Kremnických novinách z apríla 2018, na poplatkoch sa vyzbieralo 17 436 €. Je to slušná čiastka, ktorú mesto plánuje investovať do vybavenia pre bežkárov na Skalke. Celý článok nájdete na tretej strane Kremnických novín tu:
http://www.kremnica.sk/wp-content/uploads/2018/04/KN042018_web.pdf

Bežkár.sk sa venuje aj priaznivcom bežeckých pretekov na lyžiach a tak prinášame informácie aj z tejto oblasti. V minulosti sme zverejňovali kalendáre pretekov Worldloppet a Euroloppet a samozrejme reportáže a články z prípravy a priebehu týchto podujatí. V tomto roku už nenájdete kalendáre týchto podujatí ale pridali sme odkazy priamo na stránky organizátorov, kde sa všetko potrebné dozviete. Bola to zbytočná duplicita a prípadné aktuálne zmeny by sme nemuseli vždy zachytiť, čo by mohlo spôsobiť dezinformácie. Registrácie na diaľkové behy sú už v plnom prúde a dokonca sa už dá registrovať aj na našu Bielu stopu. Pripomínam, že tí, ktorí absolvovali v minulej sezóne 3 preteky Euroloppetu sa môžu zaregistrovať do konca októbra na freestart tu: https://www.euroloppet.com/en/euroloppet-passport/freestartpool/login-freestartpool.html

V tejto časti vás chcem informovať o dohode s organizátormi najväčšej série pretekov v behu na lyžiach v Českej republike - SkiTour, do ktorej patrí okrem iného aj Jizerská 50-tka. Na našom serveri budeme mať najaktuálnejšie informácie o príprave a priebehu podujatí v tejto sérii. Na stránku pretekov sa dostanete po kliknutí na logo SkiTour . Domovská stránka podujatia je: https://www.ski-tour.cz/. Seriál SkiTour pozostáva zo šiestich pretekov. V súvislosti s dohodou s organizátormi sme pre vás pripravili niekoľko voľných štartov na týchto podujatiach. Ak teda zamýšľate zúčastniť sa na niektorom z podujatí SkiTour v Českej republike, napíšte mi na mailovú adresu admina. Počet voľných štartov je obmedzený a tak uprednostníme najaktívnejších prispievateľov na našom serveri. Podmienkou je registrácia na serveri Bežkár.sk a kritériom počet snehových správ a článkov za uplynulé a aktuálnu sezónu. Je potrebné svoj záujem o voľný štart oznámiť dostatočne včas pred uskutočnením preteku. Podrobný rozpis pretekov a ďalšie informácie nájdete na stránke organizátora.
Už niekoľko rokov spolupracujeme aj s organizátormi podujatia Euroloppet - Gsiesertal Lauf v Taliansku. Tento pretek sa vyznačuje okrem perfektnej organizácie aj tým, že počas 35 ročnej histórie od roku 1984 nebol ani raz zrušený. Aj na tento pretek ponúkame voľné štarty aktívnym prispievateľom. Záujemcovia o voľný štart mi prosím píšte na mail do konca decembra.

Verím, že budete mať záujem o účasť na pretekoch a aspoň takouto formou získate odmenu za svoju aktivitu na našich stránkach.

Teším sa na stretnutia v bielej stope a aktívnu komunikáciu na serveri Bežkár.sk v ďalšej sezóne.

Karol Kováč, administrátor www.bezkar.sk


     
Kremnické vrchy - Skalka | 18.6.2018 | Cyklo Santé | Čítané 1404x | 0 príspevkov v diskusii
Pozvánka
Prezentácia kolieskových lyží

PRÍĎ VYSKÚŠAŤ
KOLIESKOVÉ LYŽE BEZPLATNE
30.06.2018 14:00 - 17:00 hod
(v prípade daždivého počasia sa prezentácia presunie na nedeľu 01.07.2018 od 9:00 - 12:00 hod)
Prezentácia kolieskových lyží bude na IN-line dráhe na Skalke pri Kremnici. V ponuke budú lyže na Clasic aj na Skate techniku od viacerých výrobcov. Paličky a topánky budú vo výbave. Vybrané modely kolieskových lyží si v deň prezentácie v prípade záujmu môžete zakúpiť za špeciálne ceny.


     
Kremnické vrchy - Skalka | 9.4.2018 | Jaroslav Murgaš | Čítané 895x | 2 príspevky v diskusii
Cabanková rozlúčka 7-4-2018.
Hrebenácky guláš

Hurá na Hrebenák!
Tešíme sa na sezónu 2018-2019!

     
Kremnické vrchy - Skalka | 6.4.2018 | Viliam Michalech | Čítané 606x | 0 príspevkov v diskusii
Pozvánka
Spoločný prechod na bežkách na poslednom snehu sezóny 2017/18 v sobotu 7.4.2018PROGRAM
9,10 hod autobus na Skalku
9,30 hod Guldiner - ranny rituál - pivo, káva ....
10,00 hod Pekná vyhliadka - pre záujemcov aj grilovaná klobása zabezpečí dvojka Libor a Dano
12,00 hod Hostinec - ponúkni čo donesieš - koláč, slanina, prosuto ....
13,30 hod Toliar - pečené koleno a pitivo čo ponúkne Vierka
a to je záver
POZVANÍ SÚ
členovia MKL s rodinnými prislušníkmi ,členovia BS a priaznivci
zamestnanci mesta a IC podieľajúci sa na cestovnom ruchu na Skalke
výkonní upravovači tratí okolo Petra Hyžu a Romana Béreša
aktivny kremničania bežkujúci od včasného rána do neskorej noci
CIEĽ
podat minimálny športový výkon
vypiť pozostatky "domoviny" po dlhej zime
prisť domov bez ujmy na zdraví

S.Hrúza

Záujemcovia dajte vediet počet zúčastnených, aby som vedel koľko klobásy a kolien treba zabezpečiť na mail shruzik@gmail.com, alebo 0804 151 281     
Kremnické vrchy - Skalka | 2.4.2018 | Jaroslav Murgaš | Čítané 1069x | 4 príspevky v diskusii
Pozvánka - rozlúčka so snehom!
Cabanka - guláš - pivo?

Ahojte bežkári!
OZKH plánuje v prípade dobrého počasia túto sobotu 7-4-2018 navariť v kotlíku niečo fajné a čapovať pivko na chate Cabanka "Kordícke sedlo". Výťažok z akcie bude venovaný na výstavbu cesty Tabla - Kordíky.
Pozvaný sú všetci fanúšikovia pohybu... Hurá na hrebenák! Akciu potvrdíme do piatku.<br><br> <br><br>

     
Vysoké Tatry - Štrbské Pleso | 22.3.2018 | Matus Jancik | Čítané 818x | 0 príspevkov v diskusii
Na medzinárodných Majstrovstvách Slovenska v behu na lyžiach sa predstavia pretekári z celého Slovenska
Prečítajte si o programe a obmedzeniach pre bežkárov

Štrbské Pleso každoročne hostí vrcholné preteky Slovenského pohára v behu na lyžiach, na ktorom získajú titul Majster Slovenska pretekári vo všetkých vekových kategóriách. Majstrovstvá Slovenskej republiky sa konajú 24.-25. marca 2018 v Areáli bežeckého lyžovania na Štrbskom Plese a prihlásených je takmer 300 bežcov na lyžiach zo Slovenska, Česka a Poľska.

Podujatie začne už v piatok 23. marca o 18:15 v Kultúrnom dome v Štrbe slávnostným otvorením. Počas programu sa predstaví detský folklórny súbor Štrbianček a účastníkom sa prihovoria hostia a slovenskí reprezentanti zo ZOH v Pjongčangu. Tradične počas programu zložia sľub rozhodcovia a pretekár a každý účastník pretekov získa drobný suvenír.

V sobotu 24. marca je na programe šprint dvojíc. Mladší žiaci budú súťažiť klasickou technikou, starší žiaci, dorastenci a dospelí voľnou technikou. V tejto divácky atraktívnej disciplíne sa dvojice 2 až 3-krát striedajú na šprintérskom okruhu v dĺžkach od 500 metrov až 1,6 kilometra podľa vekovej kategórie.

V nedeľu 25. marca sú pre pretekárov pripravené vytrvalostné preteky klasickou technikou s hromadným štartom. Tieto preteky sú prvýkrát zaradené aj do medzinárodného kalendára FIS Cup. Ženy budú súťažiť na 15 kilometrovej trati a hlavná mužská kategória si zapreteká na 30 kilometrovej trati. V celodennom programe sa v klasickej stope vystriedajú bežci od 10 rokov až po 70 ročných skúsených veteránov a vďaka vynikajúcim podmienkam by pretekári mali pobežať na 5 kilometrovom homologizovanom okruhu FIS vo Furkotskej doline, na ktorom sa súťažilo aj počas Svetovej zimnej Univerziády v roku 2015. Svoju účasť na pretekoch už potvrdili aj účastníci Zimných olympijských hier v Pjongčangu Barbora Klementová, Peter Mlynár, Andrej Segeč a Miroslav Šulek. Alena Prochádzková v tom čase absolvuje medzinárodné preteky v čínskom Yan&#224;ne.

Organizácia podujatia s takým vysokým počtom účastníkov si vyžaduje množstvo práce, ale aj obmedzenia na tratiach pre beh na lyžiach. Počas oficiálneho tréningu v piatok popoludní a počas šprintu dvojíc v sobotu dopoludnia bude uzatvorený štadión, šprintérsky okruh aj začiatočnícky okruh a verejnosť môže využívať trate od jazera vo Furkotskej doline s nástupom od Hotela Solisko.

V nedeľu do 15:00 počas vytrvalostných pretekov bude sprístupnený iba 700 metrový okruh pre začiatočníkov. Organizátori prosia všetkých návštevníkov Štrbského Plesa o rešpektovanie pokynov organizátorov a odporúčajú využívať trate pre beh na lyžiach až po 15:00 so zvýšenou pozornosťou, nakoľko sa na tratiach môžu pohybovať organizátori.

Podujatie organizuje 60-členný tím dobrovoľníkov zo Športového klubu Štrba s podporou obce Štrba, Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry a množstva partnerov. Vďaka nim sa organizátorom túto sezónu podarilo úspešne zorganizovať aj decembrový Tatranský pohár v behu na lyžiach a februárové verejné preteky Štrbské bežky.</p>

     
  Kremnické vrchy - Skalka | 18.3.2018 | Ján Murgaš | Čítané 1470x | 21 príspevkov v diskusii
Úprava bežeckých tratí - negatíva.
ako sme začínali

V osemdesiatych, deväťdesiatych rokoch sme ani nechyrovali o úprave bežeckých tratí. Na lyžiach (z banskobystrickej strany) sme vystúpali, či už na Tablu, do Kordíckeho sedla, na tunel, alebo králickou zvážnicou na hrebeň Kremnických vrchov. Sami sme si prešlapali stopu, vpredu sme sa striedali. Bolo to krásne romantické v panenskej prírode. Strmé úseky do Kordíckeho sedlo sa išlo "véčkom", takže aj nadol sme v pohode zlyžovali strmé úseky. Akonáhle pribudla korčuliarska technika, tak korčuliari začali po týchto trasách vystupovať v topánkach a výstupové trasy sa pravidelne ničili. Bežkári korčuliari začali robiť zle bežkárom klasikom. No čo už, taká je doba.
Ako všetci dobre vieme, v posledných rokoch sa upravujú pravidelne všetky bežecké trasy. Áno, je to krásne, pochvala všetkým, čo sa pre širokú bežkársku verejnosť takto obetujú.
Každé pre má aj svoje proti. Pravidelnou úpravou tratí je sneh neustále stláčaný, čím sa vytvorí tvrdý podklad, ktorý keď odvhlne a následne zamrzne, tak zrazu máte z upravenej trati doslova "betónku". Pokiaľ nenapadne nová vrstva snehu, tak veľakrát ide o zdravie bežkárov. Dnes bola Kordícka zvážnica toho príkladom.
     

strana 2 3 4 5 6