REGISTRÁCIA  |  PRIHLÁSENIE
NAJNOVŠIE OTÁZKY VO FÓRE   
miroBB dňa 27.3. 21:03
miroBB dňa 18.3. 16:40
tomasjan dňa 15.3. 19:50

NAJNOVŠIE SNEHOVÉ SPRÁVY   
Dátum Stredisko Trasa Sneh Kvalita Úprava Pridal  


Informácie | 27.11.2017 | Karol Kováč | Čítané 912x | 1 príspevok v diskusii
Nové diskusné fórum otvorené
Priestor na výmenu skúseností a názorov

Milí priatelia bežkári. Ako som sľúbil v článku pred začiatkom sezóny, keď sme spúšťali naše stránky v novom dizajne, štartujeme dnes nové diskusné fórum.

Na stránke diskusného fóra môžeme otvárať rôzne témy so zameraním na bežecké lyžovanie.
Tento priestor by mal slúžiť hlavne na hľadanie odpovedí na otázky spojené s rôznymi problémami, na ktoré ste narazili. Môžeme si tu navzájom poradiť na tému výstroja, mazania, lokalít vhodných na bežkovanie, či len tak si vymieňať navzájom skúsenosti.

Vo fóre môžete tiež ponúknuť vybavenie na bežky či naopak, ak niečo zháňate a chceli by ste niečo kúpiť.
Chystáte sa na preteky a máte voľné miesto alebo voľné miesto hľadáte? Napíšte do fóra. Alebo sa chcete zúčastniť podujatia prvý krát, spýtajte sa na súvislosti, ktoré vás zaujímajú.
Jednoducho by som chcel aby sa v diskusnom fóre stretávali ľudia, ktorí si obľúbili bežecké lyžovanie a vedeli si navzájom poradiť či pomôcť.
Okruh tém nie je nijako obmedzený. Ak usúdite, že by vaša otázka, podnet, návrh, ponuka... mohli osloviť návštevníkov nášho servera, tak píšte.

Prečo otvárame nové fórum, keď doteraz Bežkár.sk mal fórum zriadené?
Niekoľko rokov, počas ktorého staré fórum bolo otvorené, malo pomerne nízku návštevnosť. Bola potrebná nová registrácia nezávislá od servera Bežkár.sk, rozsah tém bol široký, pritom niektoré vôbec neboli navštevované. Fórum bolo úplne oddelené od servera Bežkár.sk v ústraní.
Ak ste do starého fóra prispievali, očakávate odpoveď alebo ho chcete navštíviť, urobte tak prosím do 20. decembra 2017. Po tomto termíne staré fórum zrušíme.
Staré fórum nájdete na adrese: http://www.bezkar.sk/forumbezkar/index.php. Prosím, do starého fóra už neprispievajte.

Nové diskusné fórum bude odlišné od pôvodného. Malo by byť dynamické, približujúce sa svojim formátom chatu. To znamená, že ak nejaký užívateľ položí otázku alebo nastolí tému, tak by mal v pomerne krátkom čase zaujať niektorého z návštevníkov a dostať skorú odpoveď. Na podporu tohto systému sa v hornej časti hlavnej stránky budú zobrazovať 3 najčerstvejšie otázky/témy aby si ich návštevníci servera všimli.
Diskusné fórum je štruktúrované tak, že najnovšia otázka/téma bude vždy na vrchu a reakcie na ňu pod ňou. Staršie otázky/témy budú posúvané nižšie.

Podmienkou možnosti prispievať do fóra je prihlásenie na server. Pre vkladanie príspevkov postačuje základná užívateľská úroveň.
Chcem vás všetkých poprosiť aby ste vo svojich príspevkoch dodržiavali pravidlá prispievania na server, ktoré ste sa zaviazali dodržiavať pri registrácii. Príspevky odporujúce týmto pravidlám budú aj s reakciami na ne vymazané.
Ku každému príspevku je priradený dátum, čas zverejnenia a nick autora.

Milí priatelia, verím, že uvítate túto novú funkciu na našich stránkach a budeme si aj takýmto spôsobom vedieť navzájom pomôcť a poradiť.
Do nového fóra sa dostanete po kliknutí na FÓRUM v hlavnom menu alebo na tému/otázku, ktorá sa zobrazí v hornej časti hlavnej stránky.

Teším sa na podnetné otázky a odpovede v novom diskusnom fóre.

administrátor www.bezkar.sk


     
Informácie | 3.11.2017 | Karol Kováč | Čítané 708x | 0 príspevkov v diskusii
Predsezónna ochutnávka na bežkách už koncom októbra
Ako to bolo s prvým snehom v uplynulých sezónach?

Na prelome mesiacov k nám dorazila studená vlna s pomerne bohatou nádielkou snehu a tak sa bežkári mohli tešiť na prvú bežkovačku v novej sezóne. V niektorých strediskách s polohou nad 1000 metrov nad morom sme si tak mohli užiť bežky aj na upravených tratiach. Podľa správ na našom serveri sa súčasne začali upravovať trate na Skalke pri Kremnici a na Štrbskom Plese v posledných dňoch októbra.

Vďaka za pohotovú reakciu na snehové podmienky Romanovi z CykloSanté Kremnica a Frenkymu z ABL Snow Štrbské Pleso. Sám som si bol trate vyskúšať na Skalke a skutočne boli podmienky veľmi dobré. Množstvo bežkárov, ktorí využili najmä sviatočný deň 1. novembra dokazuje, že bežecké lyžovanie na Slovensku má širokú základňu a parkovisko na Skalke bolo zaplnené autami z celého Slovenska.

Informácie o možnosti zabehať si na lyžiach sa tento krát objavili aj v médiách ako niečo výnimočné. Takže bežecké lyžovanie aj v tomto smere predbehlo zo začiatkom sezóny, zjazdové.
Ako to však býva, takýto skorý príchod zimy sa väčšinou pomerne rýchlo skončí a na skutočný začiatok neprerušenej sezóny si budeme musieť ešte pár dní/týždňov počkať. Teraz to vyzerá na minimálne 10 až 14 dňovú pauzu, keď by už po ďalšom snežení mohla začať skutočná sezóna. Sneh, ktorý spadol na nepremrznutý povrch sa rýchlo topí a za pár dní zmizne z tratí úplne.

Na serveri Bežkár.sk už máme celkom slušný archív správ o snehových podmienkach za predošlé sezóny až do roku 2009. Urobil som teda krátky prehľad ako to na našich horách vyzeralo od tohto obdobia až doteraz. Ku kompletnému archívu sa dostanete cez hlavné menu SNEHOVÉ SPRÁVY. Treba brať do úvahy, že som vychádzal zo správ zverejnených na našich stránkach, takže sú tam objektívne drobné nepresnosti. Popisované podmienky platia pre stredné polohy cca od 800 do 1400 m n. m.

Podľa týchto údajov sa tohto roku žiadna senzácia nekonala a to sa stačí obzrieť iba o rok späť, vtedy prvé sneženie prišlo už 6. októbra, keď na hrebeni Kremnických vrchov spadlo asi 20 cm snehu. Množstvom spadnutého snehu bol výnimočný aj rok 2009, keď v polovici októbra znova podľa údajov z Kremnických vrchov spadlo až pol metra snehu.

Stručný prehľad uplynulých sezón je zhrnutý nižšie a na priložených grafoch je možné vidieť aj hrúbku snehovej vrstvy počas celej sezóny.

2009/2010 – prvý sneh uvedený v snehových správach 18. októbra sa za pár dní roztopil
Sezóna sa začala až začiatkom decembra, mala dĺžku 110 dní a posledná správa o podmienkach je z 3. apríla 2010. V sezóne bola zaznamenaná najvyššia hrúbka snehovej pokrývky 70 cm.

2010/2011 – prvý sneh 26. novembra už znamenal začiatok sezóny
Dĺžka sezóny podľa snehových správ bola 113 dní a trvala do 19. marca 2011 s maximálnou výškou snehu 60 cm.

2011/2012 – prvý sneh 9. decembra otvoril začiatok sezóny
Dĺžka sezóny podľa snehových správ bola 119 dní a trvala do 6. apríla 2012 s rekordne maximálnou hrúbkou snehu 220 cm na Martinských holiach ale na mnohých miestach bola zaznamenaná výška snehovej vrstvy viac ako jeden a pol metra.

2012/2013 – prvý sneh 7. decembra na začiatku sezóny
Dĺžka sezóny bohatej na sneh, kde bola hrúbka snehu často nad 100 cm a maximom 200 cm, podľa snehových správ bola rekordných 145 dní, čo je takmer 5 mesiacov. Záver sezóny bol zaznamenaný 1. mája 2013

2013/2014 – prvý sneh 1. decembra odštartoval doteraz najhoršiu sezónu
Dĺžka sezóny na našich horách podľa snehových správ bola 110 dní no okrem decembra, keď snehová pokrývka dosiahla max. hrúbku 80 cm už potom bola veľmi zlá s hrúbkou snehu v priemere len okolo 20 cm. Najhoršia sezóna za bilancované obdobie trvala do 20. marca 2014. Zlé snehové podmienky boli v celej strednej Európe, kde bolo zrušených niekoľko pretekov vo vytrvalostných behoch.

2014/2015 – prvý sneh 2. decembra znamenal začiatok sezóny
Dĺžka sezóny na našich horách podľa snehových správ bola 143 dní, čím sa radí medzi najdlhšie sezóny. Oproti predchádzajúcej zimnej sezóne bola táto podstatne lepšia dĺžkou aj množstvom snehu čo platí najmä pre vyššie položené lokality. Sezóna skončila 23. apríla 2015. Maximálna hrúbka snehu 120 cm.

2015/2016 – prvý sneh 28. novembra nesmelo odštartoval sezónu, ktorá bola v decembri veľmi slabá
Dĺžka sezóny na našich horách podľa snehových správ bola 150 dní, počítané od 28.11.2015 do 25.4.2016. Aj keď sa prvý sneh objavil napr. na Skalke už 15. novembra, no ten sa rýchlo roztopil. Dĺžkou patrila sezóna k najdlhším, no záver bol predĺžený výnimočným snežením pred koncom apríla. Výškou snehu bola sezóna len priemerná, skôr slabšia. Max. hrúbka snehu bola 70 cm.

2016/2017 – prvý sneh 6. októbra, ktorý sa za pár dní roztopil
Dĺžka sezóny na našich horách podľa snehových správ bola 165 dní, počítané od 11.11.2016 do 24.4.2017. Prvý sneh na ktorom sa dalo prebehnúť na bežkách sa však už objavil rekordne skoro. Napr. na Skalke už 6. októbra v hrúbke až 20 cm. Potom prišlo ešte jedno krátke obdobie v strede novembra, ktoré trvalo asi týždeň, keď sa dalo bežkovať. Hlavná sezóna potom naplno začala koncom novembra. Dĺžkou patrila sezóna k najdlhším a aj hrúbkou snehovej pokrývky v niektorých strediskách k tým lepším. Priam excelentné podmienky boli najdlhšie na Štrbskom Plese, kde to do rúk pevne uchopil Frenky. Spolu s technickým zasnežovaním tak boli v tomto stredisku podmienky na aké si už dlho nepamätáme. Aj situácia v našom najrozsiahlejšom bežkárskom stredisku, na Skalke pri Kremnici sa skonsolidovala a vďaka Romanovi boli trate upravované vždy, keď to bolo potrebné. Už chýba len to zasnežovanie. Sezóna skončila 25. apríla. Najvyššia hrúbka snehu bola uvedená 110 cm.

2017/2018 – prvý sneh 30. októbra vydržal niekoľko dní do začiatku novembra
Očakávaná minimálne 10 dňová teplá perióda snehovú vrstvu pomerne rýchlo zlikviduje.
Na skutočný štart sezóny si tak počkáme minimálne do polovice novembra? Uvidíme.

Teším sa spolu s vami na novú sezónu a ďakujeme všetkým, ktorí sa pričiňujú o úpravu tratí pre nás bežkárov.
Nezabudnime, že nič nie je zadarmo a tam, kde je vytvorený systém prispejme, každý podľa svojich možností na údržbu a úpravu tratí. Pomôžeme tak k zlepšeniu podmienok pre bežecké lyžovanie na našich horách.

Všetkým tiež vopred ďakujem za aktívny prístup a prispievanie do správ o snehových podmienkach. Veľmi nám to všetkým pomáha.

admin www.bezkar.sk

     
Levočské vrchy | 24.10.2017 | Marian Balaz | Čítané 987x | 0 príspevkov v diskusii
Modernizácia areálu LNC- Levočské vrchy
Príprava na zimu!

Váženi športový priatelia. V uplnynulých dňoch a týždňoch u nás prebehla veľká rekonštrukcia a modernizácia bežeckých okruhoch v dĺžke 2.5 km a 3.3 km. Rekonštrukcia bežeckých tratí spočívala v rozšireni, splanírovani a zhutnení dotknutých okruhoch, odvodnení a drenáže, orezávke naletových drevín a zväčšeni a rozšíireni parkovacích plôch. Pred letom sme zrealizovali vybudovanie centralného lyžiarskeho štadióna v rozmeroch 70x 30m. Takže v zime vás privítame v uplne novom šate a na tratiach rozmerov pre svetový pohár, kedže trate teraz maju štandardnú šírku od 6 až po 10 metrov! Na buduci rok pokračujeme v predlžení 3.3 km okruhu na štandardný 5 km okruh.Viac vo fotogalerii.Na túto rekonštrukciu areálu čiatočne prispel aj Prešovský samosprávny kraj a Krajská organizácia cestovného ruchu PSK- Severovýchod. Samozrejme nesmieme zabudnúť na mesto Levoča a obce Vyšné Repaše a Uloža na ktorých pozemkoch sa areál nachádza. Za čo im srdečne ďakujeme. A na záver- veríme, že vo februári 2018 privítame v našom areáli preteky Slovenského pohára v behu na lyžiach a slovenské bežecké lyžovanie dostane na mapu nové stredisko ktoré nebude slúžiť nie iba pre turistickú a bežnú verejnosť ale aj pre rozvoj vykonnostného a pretekárského bežeckého lyžovania.
Váš LNC Team!


     
  Bežecké preteky | 23.10.2017 | Roman Pavlík | Čítané 444x | 0 príspevkov v diskusii
Beh na Čremošnianske lazy
Beh

Klub bežeckého lyžovania Turčianske Teplice pozýva bežcov,turistov na Beh na Čremošnianske lazy,ktorý sa uskutoční 17.11.2017 v Turčianskych Tepliciach.Štart je pri pamatníku pod Bôrom,cieľ na Čremošnianskych lazoch.Bude zaradená aj kategória Nordic walking.Pre všetkých bude nachystané občerstvenie a bohatá tombola.Štartovné je 1 euro.

     
Informácie | 22.10.2017 | Karol Kováč | Čítané 2073x | 1 príspevok v diskusii
Bežkár.sk pred sezónou 2017/2018 s novým dizajnom
Prinášame aj niekoľko noviniek

Priatelia bežkári, so serverom Bežkár.sk už spolu vstupujeme do deviatej sezóny. Za tento čas sme si vďaka aktívnemu prístupu užívateľov, našli na našich stránkach množstvo užitočných informácií.
Keď som server zakladal, mal som za cieľ priniesť na Slovensko stránky, na ktorých si budú môcť priaznivci bežeckého lyžovania nájsť informácie o podmienkach na bežkovanie v oblastiach Slovenska a vymieňať si medzi sebou skúsenosti, zážitky a rady. Pred desaťročím bolo takýchto informácií a stránok žalostne málo, na Slovensku v tom čase nebol žiaden server, ktorý by sa tejto problematike venoval. Internet a médiá boli zaplnené informáciami o stave a hrúbke snehovej pokrývky v strediskách zjazdového lyžovania. Pre bežkárov takmer nič. Čakať, že sa niečo zmení v časoch, keď sa z bežeckého lyžovania nedá vytĺcť takmer žiaden biznis sa mi nechcelo.
Postupom času sa situácia zlepšila, vznikli sociálne siete, ktoré z časti začali plniť aj funkciu výmeny informácií medzi záujmovými skupinami. Nástupom smartfónov sa aj využívanie a šírenie informácií o podmienkach pre bežecké lyžovanie ďalej rozširuje. K informáciám sa tak vie záujemca dostať už priamo v teréne a zároveň vie okamžite reagovať a odovzdať svoje skúsenosti hneď ďalším záujemcom.
Aj keď Bežkár.sk zostáva stále na platforme PC, prinášame niektoré vylepšenia tak aby aj používanie na mobilných zariadeniach bolo prehľadnejšie. Rozšírenie na platformu Android zatiaľ nezamýšľame, no ani nevylučujeme.

Čo je teda okrem nového dizajnu a lepšej prehľadnosti stránok v aktuálnej verzii Bežkár.sk nove?

1. Zvýšili sme limit vo veľkosti pridávaných fotografií do článkov a snehových správ na 15 MB, čo prakticky znamená pridať akúkoľvek veľkú fotku. Odstránia sa tak problémy pri posielaní dnes už celkom veľkých súborov priamo po zaznamenaní fotky zo smartfónu.

2. Náhľady fotografií v článkoch a snehových správach sme upravili tak, aby nepresahovali cez váš monitor alebo šírku displeja na mobilnom zariadení.

3. V osobnom konte nájdete prehľad o vašej aktivite. Koľko ste pridali článkov, snehových správ a trás. Zároveň sa viete prepnúť z tejto stránky na ich editáciu.

4. V najbližšej dobe zrušíme diskusné fórum, ktorého návštevnosť bola veľmi nízka. Pridáme priamo na stránky sekciu Diskusie, kde si budeme môcť vymieňať skúsenosti, klásť otázky a diskutovať na témy, ktoré vás budú zaujímať.

5. Z ostatných zmien tie najvýznamnejšie sú, že vo formulári pri zadávaní snehových správ v časti popisu je k dispozícii veľké okno, takže máte lepší prehľad pri písaní textu, ďalej pri prehliadaní fotografií z článku sa zjednodušil ich náhľad.

S novou verziou sa trochu zmenil aj postup pridávania príspevkov. Podrobný popis nájdete na http://www.bezkar.sk/Navod.pdf.

Verím, že nová verzia stránok sa vám bude páčiť a v novej sezóne sa budeme na serveri Bežkár.sk často stretávať.

Poďakovanie za realizáciu upgrade stránok: http://rkservice.sk/

Administrátor www.bezkar.sk


     
Kremnické vrchy - Skalka | 11.10.2017 | Cyklo Santé | Čítané 1550x | 1 príspevok v diskusii
Pred zimnou sezónou na Skalke
Čo pripravujeme v Cyklo - Santé a na Skalke

Dovoľťe mi touto cestou oboznámiť všetkých priaznivcov bežeckého lyžovania a návštevníkov Kremnice - Skalky o tom, čo pripravujeme pred nadchádzajúcou zimnou sezónou.
Už počas uplynulej zimy sme sa aktívne postavili k úprave bežkárskych tratí (hlavne 5-kového okruhu a Inline dráhy) a pomocou vlastných mechanizmov - skútra s Gertrúdou a ratraku sme zabezpečovali každodennú (niekedy počasie vyžadovalo aj viackrát denne) úpravu tratí. Všetky použité PHM sme si hradili z vlastných zdrojov.
Hneď po skončení uplynulej zimnej sezóny som inicioval jednania s Mestskými lesmi Kremnica o potrebe výrubu stromov, ktoré zasahujú nad trať a bránia padaniu snehu a zároveň znečisťujú polámanými konármi upravené trate. Mestské lesy sa k problému postavili kladne a výrub zrealizovali. Po dohode všetky čistiace práce a dovypilovanie zabezpečujeme v spolupráci s Mestským klubom lyžiarov Kremnica svojpomocne brigádami. Rovnako sa nám počas leta podarilo zabezpečiť generálnu opravu ratraku, čo nás tiež stálo nemalé finančné prostriedky.
Pokiaľ ide o zlepšenie služieb u nás, v predajni Cyklo - Santé sa nám podarilo zriadiť prvý Fischer Nordic Racing Centrum na Slovensku.
viď link:

https://www.fischersports.com/sk_sk/dealerlocator/racingcenter/index/?country=SK

Čo a aké výhody to prinesie pre našich zákazníkov, to ešte dolaďujeme s Fischer - Ski Sport & Freizeit.
Ak sa nám podarí dotiahnuť niektoré záležitosti, plánujeme rozšíriť naše služby ohľadom servisu a požičovne bežkárskeho výstroja priamo na štadióne R. Čillíka. Tu tiež plánujeme robiť niekoľko testovacích a predvádzacích dní. O termínoch a značkách, ktoré si budete môcť otestovať budeme včas informovať na stránkach bežkar.sk, cyklosante.sk a na fb cyklosante. Naďalej budeme pokračovať v spolupráci s Nordic Academy a zabezpečovať základné aj zdokonaľovacie kurzy, výuky techniky behu na lyžiach.
Na záver si dovolím vyjadriť názor (aj presvedčenie), že koordinácia úpravy tratí medzi Mestom Kremnica, Mestským klubom lyžiarov Kremnica a nami v Cyklo - Santé sa podľa mňa ukázala uplynulú zimnú sezónu ako vcelku dobrá. Sme pripravení v tomto trende pokračovať a čo sa bude dať, tak postupne ešte vylepšovať.
Všetky informácie o úprave bežeckých tratí budeme počas zimnej sezóny poskytovať dennodenne na tomto portáli, na našej stránke, ako aj na stránke Mesta Kremnica.
Za Cyklo - Santé Roman Béreš

     
Kremnické vrchy - Skalka | 28.5.2017 | Karol Kováč | Čítané 1081x | 0 príspevkov v diskusii
Horský cyklomaratón na Skalke pri Kremnici
V sobotu 27. mája sa uskutočnil horský cyklomaratón na 25 a 50 km

Na tratiach Bielej stopy sa na Skalke pri Kremnici uskutočnil ďalší ročník horského cyklomaratónu pod názvom BikeandRoll. Pretekalo sa na tratiach 25 a 50 km. Preteky, ktoré organizovala TJ Biela stopa sú súčasťou regionálnej série pretekov "MiddleSlovakia BCF Cup" spolu s Vlkohronom a Zelenou stopou.
Tiež sú súčasťou Stopathlonu, do ktorého sú zaradené aj tradičná Biela stopa v behu na lyžiach a bežecké preteky Run a Walk. Účastníci všetkých troch pretekov budú vyhodnotení.

Fotografie zo štartu a prejazdom cez Frajungy na trati 50 km si môžete pozrieť na stránke FB Bežkára - https://www.facebook.com/bezkar.sk/     
Worldloppet | 8.5.2017 | Ľuboš Halgaš | Čítané 951x | 0 príspevkov v diskusii
Fossavatnsgangan,Iceland 2017
Úžasný zážitok na koniec bežkárskej sezóny

Na záver bežkárskej sezóny sme sa vybrali na ostrov Island, na jeho severozápadnu časť, do mestečka Ísafjordur. Tu sa konali bežkárske preteky zaradené do seriálu Worldlopette.
Po prílete nás privítalo klasické počasie: silný nárazový vietor a časté dažďové prehánky. Okolie letiska bolo bez snehu. Presunuli sme sa do miesta konania pretekov, do mestečka Ísafjordur vzdialeného od letiska v Keflaviku asi 450km.
Vo štvrtok sme boli skúšať miestne trate. Silno fúkalo, pršalo a bola hmla. Veľa sme nevideli. Trápili sme sa s dažďom a nárazmi vetra. Nevedeli sme si predstaviť, ako v takomto počasí budeme behať. Ešte že tam bol bufet a miesto na prezlečenie. Trať bola náročná profilom i kvalitou snehu. Absolvovali sme prezentáciu a párty pre držiteľov Worldloppet Master.
V piatok sme podnikli opäť cestu na tréning. Dažďové prehánky boli menšie, ale vietor sa stal našim stálym spoločníkom. Vo vyšších polohách pribudol i nový prachový sneh. Lyže nám dobre nestúpali, ale ani nejazdili z kopca. Bolo to frustrujúce pred prípravou lyží na preteky.
V deň pretekov nás prekvapilo slniečko a skoro jasná obloha. Na štart nás vyviezli autobusy organizátora. Vjazd súkromných vozidiel bol zakázaný. Trate boli po noci premrznuté, očakávali sme postupné otepľovanie. Domazali sme klistre a postavili sa do štartovacích koridorov podľa svojich ambícií na celkový čas. Na 50 km štartovalo päťsto pretekárov. S číslom 1 štartoval Peter Northug, bolo super vidieť takého pretekára v akcii. Počasie bolo prívetivé, slnečné s vetrom, na ktorý sme si už začali zvykať a čo je najdôležitejšie - nepršalo. Preteky mali zvláštnu atmosféru, skoro bez divákov okrem štartu a cieľa, ale s jazdiacimi skútrami. Bolo zakázané čokoľvek odhodiť mimo občerstvovacej stanice pod hrozbou penalizácie 15 min. Trať bola náročná profilom i rôznymi druhmi snehu, ale s krásnym záverečným 7,5km zjazdom do cieľa. Získali sme krásnu medailu a občerstvenie. Busom sme sa presunuli do športovej haly na vyhlásenie výsledkov a občerstvenie miestnymi špecialitami.
V nasledujúcich dňoch sme spoznali časť krásnej a rozmanitej prírody. Videli sme najznámejšie sopky, vodopády, gejzíry ,ľadovec, horúce pramene a zažili kúpanie v termálnom jazere. Počasie nám ukázalo svoju silu vetra a neustáleho dažďa a zároveň magický pokoj a krásu. Taký je Island.

Linka na fotky : http://lubos28.rajce.idnes.cz/Iceland_2017/

     
Bežecké preteky | 16.4.2017 | Karol Kováč | Čítané 1027x | 0 príspevkov v diskusii
Lapponia hiihto- 40. ročník festivalu v diaľkových behoch na lyžiach
Fínsko-Olos, 10. až 13. 4. 2017

Rozhodnutie zúčastniť sa diaľkových pretekov na lyžiach vo Fínskom Laponsku padlo ešte pred začiatkom práve končiacej bežkárskej sezóny. S týmto nápadom prišiel kamarát Roman Rosipal a priznám sa, že som dlho neváhal a rozhodol som sa zúčastniť sa na tomto podujatí, ktoré bolo ešte pred pár rokmi zaradené aj do seriálu EUROLOPPET.

Preteky sa každoročne od roku 1978 organizujú v apríli, keď už aj na severe Fínska je zima miernejšia a vhodnejšia pre masové behy na lyžiach. Uskutočňujú sa v lyžiarskom stredisku Olos pri Muoniu v západnej časti Laponska za polárnym kruhom ako týždenný festival v behu na lyžiach. Organizátori ponúkajú možnosť štartovať na tratiach s rôznymi dĺžkami. Každý si tak môže vybrať trate s plnou, polovičnou, či štvrtinovou vzdialenosťou. Plná dĺžka tratí je 60, 50 a 80 km. Preteky sa organizujú každý druhý deň v poradí ako som uviedol. V tomto ročníku však pre kolíziu termínu s majstrovstvami Fínska v behu na lyžiach sa bežali prvé dva preteky na 60 a 50 km deň po dni a to 10. a 11. apríla. Tretí pretek bol naplánovaný na 13. apríla. Aj z tohto dôvodu som sa rozhodol vynechať pretek na 50 km a absolvovať 60 km trať v pondelok a 80 km vo štvrtok. Romana termínová zmena nerozhodila a dal si maximálny cieľ zvládnuť všetky 3 trate v priebehu štyroch dní. Pre mňa to bola výzva absolvovať v priebehu štyroch dní trate s dĺžkami, ktoré som v rámci pretekov ešte nikdy nebežal.

Na podujatie sme vyrazil z viedenského letiska 6.4.2017 smer Helsinki a Rovaniemi a ďalej autom do oblasti Muonia k jazeru Torassieppi a po dvoch dňoch k Jerisjärvi, kde sme mali zabezpečené ubytovanie na tichom mieste v priestrannej a dobre vybavenej chate so všetkým, čo sme na bežky potrebovali. Chata na brehu jazera bola vzdialená len niekoľko desiatok metrov od pravidelne upravovanej bežeckej stopy. Snehu bolo v celej oblasti dostatok, odhadujem prevažne od 50 až do 80 cm. Teplota sa počas pobytu pohybovala v rozmedzí -12 až +2 stupne no po väčšinu času to bolo cez deň cca -6 až -2 st. Vietor bol slabý a v priemere dosahoval okolo 2-4 m/s, len počas krátkej doby bol silnejší, do cca 7 m/s. Dni už sú v tejto dobe za polárnym kruhom pomerne dlhé, keď svitalo už okolo štvrtej hodiny ráno a súmrak nastal až po desiatej večer. Noc už v podstate nenastáva, pretože slnko nezapadá pod obzor dostatočne hlboko. Čas je oproti nášmu LSEČ posunutý o jednu hodinu dopredu. Bežecké stopy sú vedené po rozsiahlych rovinách zamrznutých jazier ale aj do kopcov, ktoré dosahujú v tejto oblasti nadmorskú výšku cca našich Malých Karpát, čiže cez 500 m n.m.
Hneď na druhý deň po príjazde sme neodolali a vybehli sme otestovať jeden z najťažších úsekov pretekov prvého dňa 60 km maratónu Keimiön kiekierö. Ďalší deň sme si boli pozrieť v rámci tréningu stredisko Olos, centrum podujatia.

1. deň 10.4.2017, Keimiön kiekierö, 60 km: Olos-Olos

V pondelok nás už čakal prvý pretek Keimiön kiekierö, 60 km okruh so štartom aj cieľom v Olose. Na štart o 10:30 sa postavilo 331 pretekárov prevažne so Škandinávskych krajín a najviac bolo domácich Fínov. Slovenské farby sme hájili iba Roman a ja. Pred pretekmi napadla nová vrstva vlhkého snehu cca 5 až 10 cm, čo nám značne skomplikovalo prípravu lyží. Napriek zbieraniu všetkých možných informácií o stave tratí, odporúčaného mazania a prognóz počasia to bola lotéria. Lyže sme si deň pred pretekom otestovali a vybrali tie najlepšie. Ja som bol nakoniec spokojný ale Romanovi nešli lyže podľa predstáv. Napriek tomu sme trať v celkovej dĺžke 61 km s prevýšením 770 metrov zvládli bez veľkých problémov. Roman bol zo Slovákov najlepší a ja som skončil hneď za ním na druhom mieste -:). Trať sa vyznačovala dlhými rovinami ale aj celkom strmými úsekmi s už spomínaným najťažším úsekom z jazera Jerisjärvi pod kopce Sammaltunturi v národnom parku Pallas-Yllästunturi. Celkom náročný je aj záver pred cieľom, kde čakajú pretekárov strmé aj keď krátke stúpania, no po takmer 60-tich kilometroch dajú zabrať. Pretek nakoniec dokončilo 325 štartujúcich, šiesti vzdali.

2. deň 11.4.2017, Himmelriikin Hiihto, 50 km: Vuontisjärvi - Olos

Hneď na druhý deň po 60-ke bol na programe 50 km pretek z jazera Vuontisjärvi do Olosu. Ako som už písal, tento pretek absolvoval iba Roman. Tento a ďalší pretek bol organizovaný tak, že pretekárov z miesta cieľa Olosu odviezli do miesta štartu autobusy. Trať 50-tky sa vyznačovala hneď po štarte o 10:30 po asi 2 km rozbehu rovinou jazera, náročným stúpaním v dĺžke 3 km a prevýšením takmer 300 metrov. Ďalej trať pokračovala k jazeru Sieppijärvi a potom pod kopce Pallastunturi, kde sa už napájala na časť, ktorá je spoločná s najdlhšou traťou 80 km, ktorá sa beží vo štvrtok. Roman to zvládol celkom spokojný aj keď lyže stále nešli tak ako by si predstavoval. Ale fakt, že za dva dni zvládol 110 km hovorí za všetko. Roman nameral dĺžku trate 49 km s celkovým stúpaním 714 metrov. Na štart preteku nastúpilo 352 bežkárov, z toho štyria vzdali a neprišli do cieľa.

3. deň 13.4.2017, Karra Huikonnen, 80 km: Enontekiö(Hetta) - Olos

Na záver vo štvrtok nás čakal najnáročnejší pretek celej série. Nielen svojou dĺžkou ale aj faktom, že sme museli vstávať zavčasu aby sme stíhali autobusy, ktoré odvážali štartujúcich z Olosu už o siedmej hodine. Aj keď sme to z miesta ubytovania do Olosu nemali viac ako 20 km, raňajky a celá predštartovná príprava zaberie nejaký čas. Mazanie a testovanie lyží prebehlo deň pred pretekom a tak sme boli zvedaví ako to s lyžami nakoniec dopadne na trati, keďže každý deň snežilo a pripadlo znovu niekoľko centimetrov snehu. Tento krát ale sneh už bol prachový, premrznutý a bolo potrebné zvoliť vosky a prášky na nižšie teploty. Na štarte v Enontekiö, kam nás priviezli autobusy z Olosu asi po hodine jazdy bolo cca -7 st, fúkal vietor 3-4 m/s. O 9:00 odštartovalo z jazera Ounasjärvi 371 bežkárov z ktorých pretek nedokončili šiesti. Po štarte na rovinke jazera trať smerovala do lesa a v miernom stúpaní sme asi po dvanástich kilometroch vybehli do prekrásnej scenérie národného parku Pallas-Yllästunturi. Údolím medzi kopcami sme sa dostali najvyššie počas celého podujatia do výšky takmer 550 metrov nad morom. Bolo polooblačno, vietor podľa smeru trate bol niekedy nepríjemný protivák ale niekedy aj pomáhal. Ja som tento krát nebol spokojný s mojimi Fischerami, pretože najmä začiatok preteku v sypkom a miestami dosť hlbokom snehu mi to moc dobre nekĺzalo, no miestami, najmä na tvrdšom snehu v druhej polovice trate mi lyže išli dobre. Možno som mal zvoliť sklznicu cold namiesto plus. Roman to tento krát trafil a jeho Skitraby mu kĺzali výborne. Dokonca počas preteku si dovolil kochať sa okolitou prírodou, kde si všimol stádo sobov. Keďže trate organizátori značili tak, že na tabuliach boli zostávajúce kilometre do cieľa, tak už po necelých siedmich kilometroch bolo jasné že celková dĺžka preteku bude mať menej ako 80 km. V cieli sme namerali 76,5 km s 945 nastúpanými metrami. V každom prípade to bol môj najdlhší pretek v behu na lyžiach. Po dobehnutí a vyhodnotení parametrov musím konštatovať, že som mal príliš veľký rešpekt a išiel som pod svoje možnosti. Každopádne dobrá skúsenosť. To platí o oboch mojich pretekoch na tomto podujatí. Roman opäť výborne, tento krát bol aj spokojný s lyžami a celkovo sa umiestnil na výbornom 81. mieste z 256 pretekárov, ktorí dokončili sériu troch pretekov.

Samozrejme, že náš pobyt sme okrem pretekov využili aj na ľahké tréningy v dňoch, keď sme neabsolvovali súťaže. Celkovo sme vrátane pretekov nabehali okolo 250 km v naozaj zaujímavej krajine s brezovými lesmi, zamrznutými jazerami ale aj kopcami. Laponsko je skutočnou oázou pokoja, množstvom upravených a osvetlených trás pre bežkárov, množstvom v zime zamrznutých jazier.

Na záver ešte niekoľko informácií pre tých, ktorí by chceli absolvovať Lapponia hiihto vo Fínsku.

O podujatí:
Nenechajte sa zmiasť profilom tratí. Trate sú celkom náročné, sú na nich aj celkom slušné kopce, navyše dlhé roviny po zamrznutých jazerách môžu byť pri nepriaznivom vetre tiež unavujúce. V každom prípade ak sa rozhodnete absolvovať podujatie, je potrebné mať natrénované. U nás už je takmer vždy po sezóne, dobré je udržiavať si kondičku. Nečakajte nejaký super servis od organizátorov. Je pravda, že všetko išlo takmer dokonale. Za zaplatené štartovné, ktoré nie je malé, dostanete št. číslo s nevratným čipom, bronzovú medailu za absolvovanie podujatia, občerstvenie počas a po preteku a uschovanie batožiny. Trate boli upravené a značené celkom dobre, kilometrovníky po 10 km, pred cieľom od 5. km každý kilometer. Občerstvovačky v dostatočnom množstve a sortimente nápojov a jedla. Dokonca vám ponúknu aj nakladané uhorky. Priamy prenos na YouTube, online výsledky. Nečakajte kategórie aby ste sa mohli porovnať s rovesníkmi. Dokonca pri pretekároch nie je uvedený ani rok narodenia. Akési vyhodnotenie kategórií a to seniorov nad 60 rokov je len na polovičných tratiach.

Organizácia pobytu, cesta a náklady:
Dnes v čase internetu nie je problém zabezpečiť si ubytovanie, dopravu a registráciu. Ideálna cesta je lietadlom napr. z Viedne do Helsínk a potom do Oulu, Rovaniemi alebo Kittily. Ideálne je požičať si auto ak nezoženiete ubytovanie priamo v Olose alebo nechcete byť odkázaní na verejnú dopravu. Cenu letenky si zistíte, nie je najlacnejšia do tejto destinácie. Ubytovanie sa dá zohnať v primeranej cene ako u nás alebo v Rakúsku. K tomu prípadné požičanie auta a strava. V obchodoch sú ceny niektorých druhov potravín len o málo vyššie ako u nás, niektoré porovnateľné, takže strava je celkom v pohode. Môj odhad nákladov na týždenný pobyt vrátane dopravy, ubytovania, stravy, štartovného na všetky 3 preteky je do 1000 €. Ušetriť z tejto ceny je možné na nižšom štandarde ubytovania, cesta autom ( cca 2000-2500 km), hromadná doprava v mieste... Vo Fínsku sa v pohode dohovoríte anglicky.
Osobne odporúčam pre všetkých, ktorí si to môžu dovoliť, chcú zažiť bežky inak ako v strednej Európe, chcú si predĺžiť sezónu a hlavne milujú bežecké lyžovanie.
Ako bonus môžete vidieť pri troche šťastia polárnu žiaru.
Pozor! Aj napriek polohe za polárnym kruhom vám dnes nikto nezaručí pekné počasie s primeranou kvalitou snehu. My sme mali šťastie a užili sme si zimu aká má byť.

Ak vám niečo v informáciách chýbalo, máte záujem zúčastniť sa podujatia alebo máte nejaké otázky, tak rád odpoviem v diskusii pod článkom.

Linky na podujatie:
Stránka podujatia: http://www.lapponiahiihto.fi/en/lapponia-ski-event.html
Výsledky 2017: http://www.kokkens.fi/kilpailut/2017/lapponia/
Video z cieľa 80 km: https://www.youtube.com/watch?v=9pAXyDiZN-Y
Video z cieľa 50 km: https://www.youtube.com/watch?v=JRr2l8bUQpE
Video z cieľa 60 km: https://www.youtube.com/watch?v=kJxlnZAg93Y
<br><br><br><br><br><br><br><br>

     
Vysoké Tatry - Štrbské Pleso | 19.3.2017 | Karol Kováč | Čítané 1274x | 0 príspevkov v diskusii
Majstrovstvá Slovenska v behu na lyžiach budú opäť na Štrbskom Plese.
Súťažiť sa bude v šprinte a vytrvalostných pretekoch.

Športový klub Štrba z poverenia Slovenskej lyžiarskej asociácie – Bežeckého úseku v spolupráci s obcou Štrba a Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Vysoké Tatry organizujú druhú časť Majstrovstiev Slovenskej republiky v behu na lyžiach s medzinárodnou účasťou. Preteky sa uskutočnia 25. a 26. marca 2017 v športovom areáli na Štrbskom Plese. Organizátori očakávajú viac ako 250 pretekárov vo všetkých vekových kategóriách z celého Slovenska a z okolitých klubov z Čiech, Maďarska a Poľska. Preteky sú vhodné aj pre neregistrovaných pretekárov, ktorí sa môžu zapojiť do súťaženia, ak sa prihlásia do 22. marca. Svoju účasť už ohlásilo slovenské bežecké reprezentačné družstvo a záujem o preteky prejavili aj biatlonistky zo svetového pohára Terézia Poliaková, Paulína a Ivona Fialkové.
Podujatie začne už v piatok 24. marca o 18:00 v Kultúrnom dome v Štrbe slávnostným otvorením. Účastníkom sa prihovoria hostia, slovenskí reprezentanti, rozhodcovia a pretekári zložia sľub. Všetci účastníci pretekov získajú drobný suvenír a organizátori ich pozývajú aj na spoločnú večeru.
V sobotu 25. marca je na programe šprint klasickou technikou. Súťažiť sa bude na 1,4 km a 1,6 km okruhu, na ktorom pretekali aj bežci na lyžiach počas Svetovej zimnej Univerziády v roku 2015. V nedeľu 26. marca pretekári vyštartujú hromadným spôsobom na dlhé trate voľnou technikou. Pre hlavnú mužskú kategóriu sú pripravené preteky na 30 kilometrov voľnou technikou a ženy pobežia 15 kilometrov. Organizátori dúfajú, že snehové podmienky budú dostatočné, aby sa mohlo súťažiť na dlhších okruhoch vo Furkotskej doline. V nedeľu súťažia aj veteráni v ôsmich kategóriách od 30 ročných pretekárov na 10 km trati a 60 roční pretekári a ženy si zasúťažia na 5 kilometrovej trati.
Počas pretekov a oficiálnych tréningov bude trať pre verejnosť uzavretá a po trati sa budú môcť pohybovať bez lyží iba označení funkcionári zo zúčastnených klubov. Organizátori žiadajú ostatných lyžiarov o rešpektovanie týchto pravidiel a pozývajú všetkých športových fanúšikov do športového areálu, aby prišli povzbudiť budúcich Majstrov Slovenskej republiky.
Celý takmer 60-členný tím dobrovoľníkov túto sezónu pripravoval aj decembrový Tatranský pohár v behu na lyžiach i februárové Štrbské bežky, na ktorých odštartovalo viac ako 300 pretekárov. Rozhodcovia ŠK Štrba asistovali aj pri príprave Zimnej kalokagatie, ktorá sa uskutočnila 14.-15. marca 2017.

Informácie o podujatí nám poskytol za Športový klub Štrba
Matúš Jančík

Ďalšie podrobnosti nájdete na:
http://www.skstrba.sk/preteky
http://www.facebook.com/skstrba     

strana 3 4 5 6 7