REGISTRÁCIA  |  PRIHLÁSENIE
NAJNOVŠIE OTÁZKY VO FÓRE   
MartinPE dňa 23.1. 9:49
Karol dňa 21.1. 10:01
stanley dňa 16.1. 6:52

NAJNOVŠIE SNEHOVÉ SPRÁVY   
Dátum Stredisko Trasa Sneh Kvalita Úprava Pridal  
23.1.2019  Levočské vrchy  Areál Levoča Nordic Centrum
Areál Levoča Nordic Centrum 
30 až 80 cm  nový sneh prašan  upravené v celej dĺžke  puby 
23.1.2019  Kremnické vrchy  Skalka
Bežecké okruhy 
100 až 120 cm  starý sneh sypký  upravené v celej dĺžke  cyklosante 
22.1.2019  Kremnické vrchy  Plážové kúpalisko v B. Bystrici
Okruh 
30 až 40 cm  technický/prírodný sneh  upravené takmer v celej dĺžke  rudobb 
22.1.2019  Donovaly  Donovaly - Šachtičky
cez socha Matiáš - okruh 
60 až 100 cm  nový sneh prašan  dlho neupravené, rozjazdené  Muro09 
21.1.2019  Levočské vrchy  Areál Levoča Nordic Centrum
Areál Levoča Nordic Centrum 
30 až 80 cm  starý sneh sypký  upravené v celej dĺžke  puby 
21.1.2019  Kremnické vrchy  Kordíky
Kordícka zvážnica 
100 až 120 cm  starý sneh sypký  upravené v celej dĺžke  miroBB 
21.1.2019  Západné Tatry  Liptovská Kokava
Podbanské 
40 až 60 cm  nový sneh prašan  upravené v celej dĺžke  vrba 
20.1.2019  Kremnické vrchy  Kordíky
Kordícka zvážnica 
70 až 100 cm  starý sneh sypký  upravené v celej dĺžke  rudobb 
20.1.2019  Šachtičky  Šachtičky
Donovaly-Záhradište 
50 až 100 cm  starý sneh sypký  upravené takmer v celej dĺžke  aesel 
20.1.2019  Rajecka Dolina   Zbynov okruh
 
20 až 30 cm  starý sneh zľadovatený  prešlapané, ujazdené bežkármi  Martin281 

Záznamov: 1-10 z celkom 252   Najnovšie | Predchádzajúca strana | Ďalšia strana | Najstaršie

Kremnické vrchy - Skalka | 4.1.2018 | Jaroslav Murgaš | Čítané 1324x | 0 príspevkov v diskusii
Výzva
Úprava tratí

Občianske združenie Kordícky hrebenák zháňa majiteľov silných strojov ( skúter - 4 kolka) a prosí ich o pomoc pri úprave bežeckých tratí naším valcom.
Ako možno viete vlani sme zakúpili valec na úpravu bežkárskych tratí avšak nemáme ho za čím ťahať. Stroj ( skúter - 4 kolka) musí byť silný, aby nezareval za druhou zatáčkou. Jednalo by sa o príležitostnú úpravu Kordíckej zvážnici, Hrbočky atď.
Záujemcovia píšte, alebo volajte 0905 470 349

     
  Informácie | 4.1.2018 | Alexander Žaťko | Čítané 743x | 10 príspevkov v diskusii
Projekt Komunitný obsah
O (ďalšom) pokuse na zvýšenie spoluúčasti bežkárov na rozvoji svojho športu.

Vážení priatelia bežkári,

Ako mnohí viete, o.z. Slovensko v pohybe (ktoré prevádzkuje portál nabezky.sk) oficiálne spustilo koncom novembra minulého roku experiment, s názvom Komunitný obsah. Dovoľte mi vás s projektom oboznámiť.

Združenie Slovensko v pohybe bolo založené v roku 2008, s cieľom podporovať bežecké lyžovanie na Slovensku a to primárne prostredníctvom dvoch iniciatív:
1. Poskytovaním informácií o tom, kde sa dá bežkovať a aké sú na tratiach a trasách momentálne podmienky pre náš šport,
2. V programe Stopa angažovať bežkárov samotných, aby svojimi prostriedkami financovali tvorbu a údržbu bežeckých tratí, podobne ako sami vytvárajú informačný obsah na tomto, ako aj na portáli nabezky.

Prvú iniciatívu netreba návštevníkom tohoto portálu opisovať, preto začnem zmienkou o programe Stopa. Idea tohoto predchodcu programu Komunitný obsah bola založená na očakávaní, že bežkári budú ochotní si kúpiť za 20 eur sezónny "Stopa pas" s vedomím, že prispievajú na budovanie a úpravy tratí na Slovensku. Pas mal formu visačky alebo (minulú sezónu) odznaku a bežkár pri kúpe určil dve geografické oblasti, do ktorých chcel “nasmerovať” 2/3 svojej investície. Zvyšná tretina mala byť alokovaná podľa návrhu o.z., po schválení komunitou bežkárov. Program fungoval 5 sezón, ale bežkári si v žiadnej z nich nekúpili pasy za viac ako niekoľko sto eur. Minulý rok sme sa preto rozhodli skúsiť iný prístup, ktorý berie do úvahy psychologické nastavenie človeka - teda skutočnosť ktorú teraz môžme potvrdiť z vlastnej skúsenosti - že len malé percento z nás bude platiť za niečo, čo môže mať zadarmo. :) Psychológovia študujúci "kolektívne akcie" ktorých príkladom je program Stopa zistili, že ich neúspech netkvie v neochote väčšiny ľudí podieľať sa na takých projektoch, ale je dôsledkom toho že v každej populácii je 20 - 30% jedincov, ktorí obrazne povedané "pokazia polievku". Tých 70 až 80% ľudí by totiž ochotných prispievať aj bolo, ale keď vidia že sú ľudia ktorí tak nerobia, prestanú participovať aj oni. Podobne to funguje aj v našej občianskej realite. Daňových kontrolórov a policajtov potrebujeme nie preto aby sme prinútili všetkých ľudí správať sa pro-sociálne, ale naopak, aby sme obmedzili protispoločenské chovanie tých pár antisociálnych jedincov medzi nami.

To, že inštitúcia "policajta" funguje, je jasne vidieť aj v kvalite tratí v alpských strediskách, kde sú príspevky vymáhané aj prostredníctvom kontrolórov na tratiach. Je teda logické predpokladať, že tento princíp by mohol fungovať aj u nás, ale z viacerých dôvodov sa toto (pokiaľ viem) nedeje v žiadnom z našich stredísk. Pred rokom nás však napadlo, že aj my vlastne môžme zaviesť inštitúciu “kontrolóra” a to tak, že budeme regulovať prístup nie k tratiam, ale k informáciam o ich stave a to tak, že umožníme poskytovateľom takých informácií sprístupniť tieto len tým, ktorí sa podieľajú buď na ich tvorbe, alebo inak prispievajú k zlepšovaniu podmienok na bežecké lyžovanie o nás.

Na konci minulej sezóny sme pokusne sprístupnili časť obsahu na portáli nabezky len používateľom ktorí sú ochotní zaplatiť svojimi bodmi, ktoré je možné nadobudnúť buď pridávaním správ, alebo kúpou za eurá. Taký obsah sme nazvali komunitný, pretože v každej komunite sa očakáva, že na spoločné projekty prispievajú všetci členovia svojim dielom. Tento mesiac-trvajúci pokus naznačil, že by to mohlo fungovať. Koncom leta sme preto v spolupráci so Slovenskou lyžiarskou asociáciou zorganizovali stretnutie správcov stredísk, kde sme ideu prezentovali zúčastneným. Správy od ľudí ktorí upravujú trate sú totiž bežkármi jedny z najvyhľadávanejších a teda sa dá očakávať, že by za prístup k nim mali byť ochotní poskytnúť protihodnotu. Na stretnutí sme tiež spomenuli spôsob, ako by bolo taký program možné integrovať s web stránkami stredísk, alebo portálmi ako bezkar.sk. Z nášho návrhu vyplynulo, že aj dobrovoľné prispievanie napríklad vo forme Kremnických nálepiek by bolo možné jednoducho prepojiť tak, že kupujúci by spolu s nálepkou (bezplatne) získal aj kód, ktorý by mu "odomkol" prístup ku komunitnému obsahu. Čo sa delenia potenciálnych príjmov z programu týka, kľúčom je sledovanie návštevnosti príspevkov a podľa nej rozdeliť peniaze medzi ich tvorcov. To znamená že napríklad stredisko, ktoré informuje počas sezóny každý deň o stave tratí a získa 5% všetkých návštev ku komunitného obsahu, dostane taký istý podiel z vybratých peňazí. Dá sa očakávať, že takýto spôsob odmeňovania by mohol strediská motivovať aby pravidelne podávali správy, čo by zasa malo zvýšiť záujem o ne zo strany bežkárov a teda aj za ne platiť.

Náš návrh sa však u správcov stredísk nestretol s veľkým nadšením. Napriek tomu sme projekt aj tak koncom novembra spustili, keďže väčšina obsahu na portáli je vytváraná samotnými bežkármi a teda môžme životaschopnosť idei potvrdiť alebo vyvrátiť aj vo “vlastnej réžii”. Prispievatelia správ dostali možnosť dobrovoľne označovať svoje správy ako "komunitné," za čo získavajú body ktoré im samým umožňujú prístup ku komunitným správam od iných spravodajcov. Nie každý návštevník portálu však má chuť podávať správy a radšej si kúpi za pár eur body, ktoré môže postupne meniť za prístup ku komunitnému obsahu, alebo si kúpiť za 5 eur prístup na celú sezónu. Peniaze získané z predaja bodov považujeme za vlastníctvo tvorcov komunitného obsahu a títo budú môcť rozhodnúť ako budú tieto prostriedky použité.

Aké sú doterajšie výsledky programu? Štatistiky za prvý mesiac projektu zverejníme čoskoro, ale už teraz sa dá povedať že návštevníci a prispievatelia do portálu program akceptovali, keďže väčšina správ je označovaných ako komunitné, desiatky ľudí minulo viac ako 200 eur za body a registrácia do portálu sa zvýšila o viac ako 300 percent oproti porovnateľnému obdobiu minulý rok. Zvýšil sa aj počet správ, ako aj ich geografický záber a objavuje sa záujem ľudí získavať body aj inými činnosťami ktoré smerujú k rozvoju bežeckého lyžovania, napríklad reportovaním prác na úprave tratí. Zdá sa teda, že sa nám po rokoch pokusov a omylov konečne začína dariť napĺňať ideu, že bežkári samotní sú schopní - a s dobre nastaveným systémom aj ochotní - starať sa o rozvoj svojej obľúbenej športovej aktivity. Na konci sezóny by sme mali mať dostatočné množstvo dát na vyslovenie definitívnejšieho verdiktu.
     
  Euroloppet | 30.12.2017 | Ivan Belička | Čítané 411x | 0 príspevkov v diskusii
GsieserTalLauf
Ubytovanie

Ahojte! Hladám ubytovanie na preteky v Taliansku GsieserTalLauf pre štyroch,nie velmi ďaleko max.25km a za slušnú cenu.Vie mi niekto poradiť. Ďakujem
     
Západné Tatry | 21.12.2017 | Peter Vrbičan | Čítané 1408x | 1 príspevok v diskusii
Západné Tatry - Liptovská Kokava
Bežkárske trate

Mnohí z návštevníkov „Bežkára“ evidujú snehové správy z nášho mini strediska v Liptovskej Kokave a veríme, že je aj veľa tých čo si naše trate prišli odskúšať osobne. Tým, ktorí sa k nám zatiaľ ešte nedostali, by sme radi predstavili kde vlastne sme a čo Vám zatiaľ vieme ponúknuť.
L. Kokava je len 1,5km od susednej Pribyliny, kde sa nachádza známe a hojne navštevované múzeum Liptovskej dediny. Naše trate sú vo výške 830 až 910 m.n.m. Trate sú na lúkach náhornej roviny z ktorej je v prípade priaznivého počasia nádherný výhľad na panorámu Vysokých, Západných a Nízkych Tatier s dominantným Kriváňom. Trať je rovinatá s prevýšením cca 15m na jeden kilometer a je ideálna na turistické poňatie bežkovania. V prípade dobrých snehových podmienok je štart pri miestnom futbalovom ihrisku, vedie smerom na severovýchod popri roľníckom družstve a stále ďalej rovnakým smerom až na lúku „Pod Sekaniskom“ kde je k dispozícii 2,3km dlhý okruh. Tu je možnosť pokračovať ďalej lesom smerom na Podbanské vzdialené ešte cca 4,5km, alebo odbočiť z hlavnej trate napravo a po krátkom prechode cez les „pobežkovať“ na členitejšom okruhu Diely. Ten je s dĺžkou asi 7km a vlnitejším profilom vhodnejší pre náročnejších lyžiarov. Všetky hlavné odbočky sú označené, tabule s informáciou vzdialenosti sú počítané od futbalového ihriska v smere na Podbanské.
V prípade horších snehových podmienok začíname vždy upravovať najskôr okruh na lúke „pod Sekaniskom“ a ten postupne s pribúdajúcim snehom predlžujeme smerom nadol, pretože hore sú podmienky parkovania obmedzené.
Pri snehových správach budeme k fotkám z tratí vždy pridávať aj mapku aktuálne prevádzkovaného úseku trate aj s možnosťou parkovania.
Tohtoročná sezóna nám vďaka vlne sneženia začala už 1.12. a aktuálne je v prevádzke okruh na lúke „Pod Sekaniskom“.
Novinkou pre túto sezónu je vysnívaný pomocník ratrak PB 280 D, ktorý v prípade potreby a dostatku snehu nahradí skútre, preto veríme, že správ z nášho strediska bude čo najviac. Informácie budeme pravidelne aktualizovať po každej úprave tratí.
Naše stredisko plánujeme naďalej postupne rozvíjať a o všetkom novom ako aj plánovaných podujatiach Vás budeme včas informovať.
Prajeme krásne prežitie nadchádzajúcich sviatkov a dovidenia v Liptovskej Kokave.
Správa bežkárskych tratí pri OÚ v Liptovskej Kokave

     
  Kremnické vrchy - Skalka | 5.12.2017 | Miroslav Haviar | Čítané 1860x | 9 príspevkov v diskusii
Trate na Skalke
Značenie

Bežkárske trate na Skalke sa v posledných rokoch zlepšujú, o tom niet debaty. Jedna vec ma ale už dlhšie trápi, a to je ich značenie. Inline a trate okolo štadióna nie sú značené prakticky vôbec, severný a južný sem - tam. Dôsledkom je okrem iného spústa ľudí, väčšinou turistov, v protismere. Niekedy to vôbec nie je zábava. Neviem, kto to má na starosti (MKL?). Myslím ale, že by kvalitné značenie ocenili všetci. Jedni, čo budú vedieť kam ísť a druhí, ktorým sa bude lepšie bežkovať bez kolízií.
Ďakujem,
Miro
     
Kremnické vrchy - Skalka | 3.12.2017 | Jaroslav Murgaš | Čítané 2466x | 19 príspevkov v diskusii
Skútristi
Riešenie

Dobrý deň.

Zas ako každý rok tak aj tento nám prináša zásadný problém a to SKÚTRISTI. Týto bezohľadný "ľudia" myslia len na svoj orgazmus. Nech sa páči, ale prečo ničia našu prácu a využívajú nie lacno upravenú trať. Chcem poprosiť o vaše rady, či je možné sa v slovenskej republiky zákonným spôsobom brániť a ako?

Prestáva ma to baviť. Staviame hrad a niekto nám ho s úsmevom búra.

     
Kremnické vrchy - Skalka | 1.12.2017 | Karol Kováč | Čítané 1266x | 0 príspevkov v diskusii
Večerná rozprávka na bežkách
Na Skalke 1.12.2017

Keď som písal článok s názvom Predsezónna ochutnávka na bežkách, netušil som, že už sa sezóna začína naplno. S výnimkou niekoľko dňového prerušenia sa už na Štrbskom Plese a na Skalke bežkuje celý november.
Intenzívne sneženie posledný novembrový deň už definitívne potvrdilo neobyčajne skorý štart zimnej sezóny 2017/ 2018.
Dostatočná vrstva snehu, ktorú odhadujem na 60 až 70 cm, už umožňuje upraviť prakticky všetky trate v Kremnických vrchoch. Podľa aktuálnych informácií budú na víkend pripravené pre bežkárov okrem tratí na štadióne aj severný a južný okruh BS. Severný okruh je už upravený a vo večerných hodinách vyrazil ratrak aj na južný okruh.
Počasie, dostatok snehu a realizovaná úprava tratí sľubujú ideálne podmienky pre nadchádzajúci víkend.

My sme si dnes užili večerný tréning na upravenej trati inline dráhy a štadióna. Vyskúšal som aj úsek do Bystrického sedla za svitu dorastajúceho mesiaca. Nádherný zážitok. Čerstvý sneh, upravené trate, umelé osvetlenie, to človek nezažíva často.
Niekoľko fotiek dokresľujú atmosféru dnešného predvíkendového tréningu.

Víkend bude určite rovnako vydarený, predpoveď počasia a náročná úprava viac ako 50 km tratí v Kremnických vrchoch sú toho zárukou.

Ďakujeme za úpravu tratí všetkým, ktorí sa o to pričinili a nezabudnime, že nič nie je zadarmo.

Každý podľa svojich možností môžeme prispieť aspoň malou čiastkou na náklady, ktoré sú spojené s úpravou a udržiavaním bežeckých trás.


     
Informácie | 27.11.2017 | Karol Kováč | Čítané 955x | 1 príspevok v diskusii
Nové diskusné fórum otvorené
Priestor na výmenu skúseností a názorov

Milí priatelia bežkári. Ako som sľúbil v článku pred začiatkom sezóny, keď sme spúšťali naše stránky v novom dizajne, štartujeme dnes nové diskusné fórum.

Na stránke diskusného fóra môžeme otvárať rôzne témy so zameraním na bežecké lyžovanie.
Tento priestor by mal slúžiť hlavne na hľadanie odpovedí na otázky spojené s rôznymi problémami, na ktoré ste narazili. Môžeme si tu navzájom poradiť na tému výstroja, mazania, lokalít vhodných na bežkovanie, či len tak si vymieňať navzájom skúsenosti.

Vo fóre môžete tiež ponúknuť vybavenie na bežky či naopak, ak niečo zháňate a chceli by ste niečo kúpiť.
Chystáte sa na preteky a máte voľné miesto alebo voľné miesto hľadáte? Napíšte do fóra. Alebo sa chcete zúčastniť podujatia prvý krát, spýtajte sa na súvislosti, ktoré vás zaujímajú.
Jednoducho by som chcel aby sa v diskusnom fóre stretávali ľudia, ktorí si obľúbili bežecké lyžovanie a vedeli si navzájom poradiť či pomôcť.
Okruh tém nie je nijako obmedzený. Ak usúdite, že by vaša otázka, podnet, návrh, ponuka... mohli osloviť návštevníkov nášho servera, tak píšte.

Prečo otvárame nové fórum, keď doteraz Bežkár.sk mal fórum zriadené?
Niekoľko rokov, počas ktorého staré fórum bolo otvorené, malo pomerne nízku návštevnosť. Bola potrebná nová registrácia nezávislá od servera Bežkár.sk, rozsah tém bol široký, pritom niektoré vôbec neboli navštevované. Fórum bolo úplne oddelené od servera Bežkár.sk v ústraní.
Ak ste do starého fóra prispievali, očakávate odpoveď alebo ho chcete navštíviť, urobte tak prosím do 20. decembra 2017. Po tomto termíne staré fórum zrušíme.
Staré fórum nájdete na adrese: http://www.bezkar.sk/forumbezkar/index.php. Prosím, do starého fóra už neprispievajte.

Nové diskusné fórum bude odlišné od pôvodného. Malo by byť dynamické, približujúce sa svojim formátom chatu. To znamená, že ak nejaký užívateľ položí otázku alebo nastolí tému, tak by mal v pomerne krátkom čase zaujať niektorého z návštevníkov a dostať skorú odpoveď. Na podporu tohto systému sa v hornej časti hlavnej stránky budú zobrazovať 3 najčerstvejšie otázky/témy aby si ich návštevníci servera všimli.
Diskusné fórum je štruktúrované tak, že najnovšia otázka/téma bude vždy na vrchu a reakcie na ňu pod ňou. Staršie otázky/témy budú posúvané nižšie.

Podmienkou možnosti prispievať do fóra je prihlásenie na server. Pre vkladanie príspevkov postačuje základná užívateľská úroveň.
Chcem vás všetkých poprosiť aby ste vo svojich príspevkoch dodržiavali pravidlá prispievania na server, ktoré ste sa zaviazali dodržiavať pri registrácii. Príspevky odporujúce týmto pravidlám budú aj s reakciami na ne vymazané.
Ku každému príspevku je priradený dátum, čas zverejnenia a nick autora.

Milí priatelia, verím, že uvítate túto novú funkciu na našich stránkach a budeme si aj takýmto spôsobom vedieť navzájom pomôcť a poradiť.
Do nového fóra sa dostanete po kliknutí na FÓRUM v hlavnom menu alebo na tému/otázku, ktorá sa zobrazí v hornej časti hlavnej stránky.

Teším sa na podnetné otázky a odpovede v novom diskusnom fóre.

administrátor www.bezkar.sk


     
Informácie | 3.11.2017 | Karol Kováč | Čítané 768x | 0 príspevkov v diskusii
Predsezónna ochutnávka na bežkách už koncom októbra
Ako to bolo s prvým snehom v uplynulých sezónach?

Na prelome mesiacov k nám dorazila studená vlna s pomerne bohatou nádielkou snehu a tak sa bežkári mohli tešiť na prvú bežkovačku v novej sezóne. V niektorých strediskách s polohou nad 1000 metrov nad morom sme si tak mohli užiť bežky aj na upravených tratiach. Podľa správ na našom serveri sa súčasne začali upravovať trate na Skalke pri Kremnici a na Štrbskom Plese v posledných dňoch októbra.

Vďaka za pohotovú reakciu na snehové podmienky Romanovi z CykloSanté Kremnica a Frenkymu z ABL Snow Štrbské Pleso. Sám som si bol trate vyskúšať na Skalke a skutočne boli podmienky veľmi dobré. Množstvo bežkárov, ktorí využili najmä sviatočný deň 1. novembra dokazuje, že bežecké lyžovanie na Slovensku má širokú základňu a parkovisko na Skalke bolo zaplnené autami z celého Slovenska.

Informácie o možnosti zabehať si na lyžiach sa tento krát objavili aj v médiách ako niečo výnimočné. Takže bežecké lyžovanie aj v tomto smere predbehlo zo začiatkom sezóny, zjazdové.
Ako to však býva, takýto skorý príchod zimy sa väčšinou pomerne rýchlo skončí a na skutočný začiatok neprerušenej sezóny si budeme musieť ešte pár dní/týždňov počkať. Teraz to vyzerá na minimálne 10 až 14 dňovú pauzu, keď by už po ďalšom snežení mohla začať skutočná sezóna. Sneh, ktorý spadol na nepremrznutý povrch sa rýchlo topí a za pár dní zmizne z tratí úplne.

Na serveri Bežkár.sk už máme celkom slušný archív správ o snehových podmienkach za predošlé sezóny až do roku 2009. Urobil som teda krátky prehľad ako to na našich horách vyzeralo od tohto obdobia až doteraz. Ku kompletnému archívu sa dostanete cez hlavné menu SNEHOVÉ SPRÁVY. Treba brať do úvahy, že som vychádzal zo správ zverejnených na našich stránkach, takže sú tam objektívne drobné nepresnosti. Popisované podmienky platia pre stredné polohy cca od 800 do 1400 m n. m.

Podľa týchto údajov sa tohto roku žiadna senzácia nekonala a to sa stačí obzrieť iba o rok späť, vtedy prvé sneženie prišlo už 6. októbra, keď na hrebeni Kremnických vrchov spadlo asi 20 cm snehu. Množstvom spadnutého snehu bol výnimočný aj rok 2009, keď v polovici októbra znova podľa údajov z Kremnických vrchov spadlo až pol metra snehu.

Stručný prehľad uplynulých sezón je zhrnutý nižšie a na priložených grafoch je možné vidieť aj hrúbku snehovej vrstvy počas celej sezóny.

2009/2010 – prvý sneh uvedený v snehových správach 18. októbra sa za pár dní roztopil
Sezóna sa začala až začiatkom decembra, mala dĺžku 110 dní a posledná správa o podmienkach je z 3. apríla 2010. V sezóne bola zaznamenaná najvyššia hrúbka snehovej pokrývky 70 cm.

2010/2011 – prvý sneh 26. novembra už znamenal začiatok sezóny
Dĺžka sezóny podľa snehových správ bola 113 dní a trvala do 19. marca 2011 s maximálnou výškou snehu 60 cm.

2011/2012 – prvý sneh 9. decembra otvoril začiatok sezóny
Dĺžka sezóny podľa snehových správ bola 119 dní a trvala do 6. apríla 2012 s rekordne maximálnou hrúbkou snehu 220 cm na Martinských holiach ale na mnohých miestach bola zaznamenaná výška snehovej vrstvy viac ako jeden a pol metra.

2012/2013 – prvý sneh 7. decembra na začiatku sezóny
Dĺžka sezóny bohatej na sneh, kde bola hrúbka snehu často nad 100 cm a maximom 200 cm, podľa snehových správ bola rekordných 145 dní, čo je takmer 5 mesiacov. Záver sezóny bol zaznamenaný 1. mája 2013

2013/2014 – prvý sneh 1. decembra odštartoval doteraz najhoršiu sezónu
Dĺžka sezóny na našich horách podľa snehových správ bola 110 dní no okrem decembra, keď snehová pokrývka dosiahla max. hrúbku 80 cm už potom bola veľmi zlá s hrúbkou snehu v priemere len okolo 20 cm. Najhoršia sezóna za bilancované obdobie trvala do 20. marca 2014. Zlé snehové podmienky boli v celej strednej Európe, kde bolo zrušených niekoľko pretekov vo vytrvalostných behoch.

2014/2015 – prvý sneh 2. decembra znamenal začiatok sezóny
Dĺžka sezóny na našich horách podľa snehových správ bola 143 dní, čím sa radí medzi najdlhšie sezóny. Oproti predchádzajúcej zimnej sezóne bola táto podstatne lepšia dĺžkou aj množstvom snehu čo platí najmä pre vyššie položené lokality. Sezóna skončila 23. apríla 2015. Maximálna hrúbka snehu 120 cm.

2015/2016 – prvý sneh 28. novembra nesmelo odštartoval sezónu, ktorá bola v decembri veľmi slabá
Dĺžka sezóny na našich horách podľa snehových správ bola 150 dní, počítané od 28.11.2015 do 25.4.2016. Aj keď sa prvý sneh objavil napr. na Skalke už 15. novembra, no ten sa rýchlo roztopil. Dĺžkou patrila sezóna k najdlhším, no záver bol predĺžený výnimočným snežením pred koncom apríla. Výškou snehu bola sezóna len priemerná, skôr slabšia. Max. hrúbka snehu bola 70 cm.

2016/2017 – prvý sneh 6. októbra, ktorý sa za pár dní roztopil
Dĺžka sezóny na našich horách podľa snehových správ bola 165 dní, počítané od 11.11.2016 do 24.4.2017. Prvý sneh na ktorom sa dalo prebehnúť na bežkách sa však už objavil rekordne skoro. Napr. na Skalke už 6. októbra v hrúbke až 20 cm. Potom prišlo ešte jedno krátke obdobie v strede novembra, ktoré trvalo asi týždeň, keď sa dalo bežkovať. Hlavná sezóna potom naplno začala koncom novembra. Dĺžkou patrila sezóna k najdlhším a aj hrúbkou snehovej pokrývky v niektorých strediskách k tým lepším. Priam excelentné podmienky boli najdlhšie na Štrbskom Plese, kde to do rúk pevne uchopil Frenky. Spolu s technickým zasnežovaním tak boli v tomto stredisku podmienky na aké si už dlho nepamätáme. Aj situácia v našom najrozsiahlejšom bežkárskom stredisku, na Skalke pri Kremnici sa skonsolidovala a vďaka Romanovi boli trate upravované vždy, keď to bolo potrebné. Už chýba len to zasnežovanie. Sezóna skončila 25. apríla. Najvyššia hrúbka snehu bola uvedená 110 cm.

2017/2018 – prvý sneh 30. októbra vydržal niekoľko dní do začiatku novembra
Očakávaná minimálne 10 dňová teplá perióda snehovú vrstvu pomerne rýchlo zlikviduje.
Na skutočný štart sezóny si tak počkáme minimálne do polovice novembra? Uvidíme.

Teším sa spolu s vami na novú sezónu a ďakujeme všetkým, ktorí sa pričiňujú o úpravu tratí pre nás bežkárov.
Nezabudnime, že nič nie je zadarmo a tam, kde je vytvorený systém prispejme, každý podľa svojich možností na údržbu a úpravu tratí. Pomôžeme tak k zlepšeniu podmienok pre bežecké lyžovanie na našich horách.

Všetkým tiež vopred ďakujem za aktívny prístup a prispievanie do správ o snehových podmienkach. Veľmi nám to všetkým pomáha.

admin www.bezkar.sk

     
Levočské vrchy | 24.10.2017 | Marian Balaz | Čítané 1065x | 0 príspevkov v diskusii
Modernizácia areálu LNC- Levočské vrchy
Príprava na zimu!

Váženi športový priatelia. V uplnynulých dňoch a týždňoch u nás prebehla veľká rekonštrukcia a modernizácia bežeckých okruhoch v dĺžke 2.5 km a 3.3 km. Rekonštrukcia bežeckých tratí spočívala v rozšireni, splanírovani a zhutnení dotknutých okruhoch, odvodnení a drenáže, orezávke naletových drevín a zväčšeni a rozšíireni parkovacích plôch. Pred letom sme zrealizovali vybudovanie centralného lyžiarskeho štadióna v rozmeroch 70x 30m. Takže v zime vás privítame v uplne novom šate a na tratiach rozmerov pre svetový pohár, kedže trate teraz maju štandardnú šírku od 6 až po 10 metrov! Na buduci rok pokračujeme v predlžení 3.3 km okruhu na štandardný 5 km okruh.Viac vo fotogalerii.Na túto rekonštrukciu areálu čiatočne prispel aj Prešovský samosprávny kraj a Krajská organizácia cestovného ruchu PSK- Severovýchod. Samozrejme nesmieme zabudnúť na mesto Levoča a obce Vyšné Repaše a Uloža na ktorých pozemkoch sa areál nachádza. Za čo im srdečne ďakujeme. A na záver- veríme, že vo februári 2018 privítame v našom areáli preteky Slovenského pohára v behu na lyžiach a slovenské bežecké lyžovanie dostane na mapu nové stredisko ktoré nebude slúžiť nie iba pre turistickú a bežnú verejnosť ale aj pre rozvoj vykonnostného a pretekárského bežeckého lyžovania.
Váš LNC Team!


     

strana 4 5 6 7 8