REGISTRÁCIA  |  PRIHLÁSENIE
NAJNOVŠIE OTÁZKY VO FÓRE   
ludefu dňa 25.6. 9:29
pedro999 dňa 2.3. 18:47
MartinPE dňa 28.2. 10:45

NAJNOVŠIE SNEHOVÉ SPRÁVY   
Dátum Stredisko Trasa Sneh Kvalita Úprava Pridal  


Euroloppet | 12.2.2018 | Karol Kováč | Čítané 726x | 0 príspevkov v diskusii
Už tento víkend sa uskutoční 35. ročník Gsiesertal lauf
Odpočítavanie je spustené! Na štarte hviezdy z Ruska.

Aktuálne informácie pred začiatkom podujatia, ktoré sa uskutoční už tento víkend 17. a 18. februára.

Online registrácia je možná ešte do stredy 14.02.2018 (23.59 hod.). Neskôr je možné prihlásiť sa priamo na mieste od piatku do nedele.

Program pretekov:
Sobota, 17.02.2018: Štart Classic 10.10 hod.
Sobota, 17.02.2018: Štart MiniGsieser 15.30 hod.
Nedeľa, 18.02.2018: Štart Voľná technika 09.00 hod. (Pozor zmena oproti pôvodnému času)
Nedeľa, 18.02.2018: Rai Sport Live - priamy prenos v TV od 09.20 do 11.00 hod.

Program podujatia:
Počas celého víkendu je na programe okrem športových podujatí aj množstvom zábavy a kulinárskych špecialít. Podrobnosti nájdete v programe podujatia.

Hviezdy podujatia

Sergej Ustiugov, RUS, dvojnásobný zlatý medailista z Majstrovstiev sveta v roku 2017 v Lahti a víťaz Tour de Ski 2017 je jednou z najväčších hviezd sobotného preteku klasickou technikou.

Ruský olympijský šampión Jevgenij Dementyev je jedným z favoritov pre preteky voľnou technikou v nedeľu.

Do dnešného dňa sa zaregistrovali pretekári z 36 krajín zo všetkých kútov sveta, medzi ktorými nechýbajú ani účastníci z mnohých exotických krajín vrátane Nepálu, Pakistanu, Peru, Indie a Číny. Celkovo sa očakáva viac ako 2 300 účastníkov.

Mini-Gsieser: Podujatie pre mladých lyžiarov od 8 do 16 rokov sa uskutoční v sobotu 17. februára o 15.30 hod.

Euroloppet: držitelia Euroloppet pasu môžu využiť mnoho výhod.

Pozrite si video trate 35. ročníka: https://www.youtube.com/watch?v=SK5aXF9qxH4&feature=youtu.be

Aktuálne informácie nám poslal
pán Franz Steinmair z organizačného štábu podujatia
Gsieser Tal Lauf - Gran Fondo Val Casies


     
Kremnické vrchy - Skalka | 8.2.2018 | Michal Gonda | Čítané 1356x | 2 príspevky v diskusii
Pozývame Vás na testovanie bežiek Peltonen
Stretneme sa v sobotu 17.2. 2018 na Kordíckej zvážnici

Vážení priaznivci bežeckého lyžovania,

aj keď sme internetový obchod, radi by sme prišli medzi Vás a stretli sa s Vami osobne. Preto by sme Vás chceli pozvať na testovanie bežiek značky PELTONEN.
Príďte si vyskúšať sklz lyží od fínskeho výrobcu bez toho, aby ste cestovali ďaleko na sever. Stačí, keď prídete na parkovisko na začiatku Kordíckej zvážnice, ktorá sa nachádza pri obci Kordíky nad Banskou Bystricou.

Pokiaľ sa rozhodnete, že prídete, radi Vás privítame:
Kedy: sobota, 17. 2. 2018
O koľkej: 9:30
Kde: Na začiatku Kordíckej zvážnice cca 50 m od parkoviska.
GPS: 48°46'45.6"N 19°01'45.6"E

Teši sa na Vás tím e-shopu www.vsetkonabeh.sk


     
Kremnické vrchy - Skalka | 6.2.2018 | Marián Baláž | Čítané 1108x | 3 príspevky v diskusii
Slovenský pohár v behu na lyžiach
Trate budú počas pretekov uzavreté

9- 11.2.2018 Slovenský pohár v behu na lyžiach- Trate počas pretekov pre verejnosť uzavreté!

Važení priaznivci bežeckého lyžovania s dôvodu organizácie pretekov v behu na lyžiach počas najbližšieho víkendu budú trate pre verejnosť uzavreté a to v dňoch a čase:

10.2.2018 (sobota)- v čase od 8 do 13.30 hod
11.2.2018 (nedeľa)- v čase od 8 do 14.30 hod

Prosíme všetkých návštevníkov o dodržiavanie obmedzenia počas vyššie uvedených hodinách. V pripade vstupu na trate, kde budú prebiehať preteky, budú návštevnici vykazaní členmi organizačného výboru pretekov.
Vopred ďakujeme návštevníkom za rešpektovanie obmedzenia areálu počas pretekov.     
Vysoké Tatry - Štrbské Pleso | 5.2.2018 | Matus Jancik | Čítané 1008x | 0 príspevkov v diskusii
Verejné preteky Štrbské bežky s No Name už po piatykrát na Štrbskom Plese
18. február 2018 na Štrbskom Plese

Vychutnajte si trate, na ktorých súťažia pretekári z celého sveta a príďte sa zabaviť a zapretekať si na verejné preteky v behu na lyžiach. V nedeľu 18. februára 2018 sa na Štrbskom Plese uskutoční už piaty ročník podujatia Štrbské bežky. Podujatie je pod záštitou Igora a Ivana Timkovcov z hudobnej skupiny No Name, ktorí sa opäť postavia na štart.

Pre všetkých bežkárov bude pripravený dvoj a päť kilometrový okruh. Pretekať sa bude voľnou technikou s hromadným štartom a pripravená bude aj klasická stopa. Mená najrýchlejších pretekárov budú zapísané na putovné Štrbské bežky.

Pre žiakov bude pripravená 500 metrová prekážková trať SnowKidz cross šprint s intervalovým štartom. Kros šprint si môžu vyskúšať aj všetci starší prihlásení pretekári na verejné preteky. Všetci účastníci sú zapojení aj do tomboly.

Najmenšie deti si môžu vyskúšať detské bežky a atmosféru spestrí hudobný koncert. Partneri podujatia vám v areáli predstavia rôzne športové potreby a oblečenie. Spolu s pretekmi na bežkách odštartuje aj Kari Traa Urban training Arctic, ktorý je na Štrbskom Plese novinkou. Je to spoločný tréning určený pre ženy pod dohľadom skúsených lektoriek. Tréning je navrhnutý tak, aby ho zvládol každý a záujemkyne sa môžu prihlásiť na stránke organizátorov tréningu www.urbantraining.sk.


V areáli bežeckého lyžovania Štrbské Pleso je k dispozícii stan s občerstvením, lyžiarsky servis a požičovňa lyží. Aktuálne sú na Štrbskom Plese vynikajúce podmienky a pre návštevníkov je pripravených 8 tratí v dĺžkach od 500 metrov do 5 kilometrov vhodné pre klasickú aj voľnú techniku.

Organizátorom pretekov je Športový klub Štrba, obec Štrba, Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry a Areál bežeckého lyžovania SNOW Štrbské Pleso. Na príprave podujatia sa podieľajú dobrovoľní organizátori, ktorí na týchto tratiach spolupracovali na Svetovej zimnej Univerziáde 2015 a v decembri zorganizovali Tatranský pohár v behu na lyžiach a v marci pripravujú Majstrovstvá Slovenskej Republiky v behu na lyžiach. Podujatie je zároveň súčasťou celoročného kalendára športových podujatí Tatry v pohybe.

Registráciu a viac informácii o pretekoch nájdu záujemcovia na weboch www.skstrba.sk a www.tatryvpohybe.sk.

     
Kremnické vrchy - Skalka | 1.2.2018 | Karol Kováč | Čítané 1184x | 0 príspevkov v diskusii
Na Skalke pribudla unikátna novinka
Článok prevzatý zo stránky www.kremnica.sk

Dostať sa k meteorologickým údajom na Skalke bude odteraz jednoduché pre každého. Pribudla tu totiž novinka – ,,meteočidlo“. To sem v spolupráci s mestom Kremnica zadovážila spoločnosť SkyMaps.

,,Na Skalku sme umiestnili čidlo na báze Internet Of Things. Táto technológia sa používa pre budovanie tzv. smart cities riešení. Toto čidlo bezdrôtovo odosiela údaje každú polhodinu,“ vysvetľuje konateľ spoločnosti SkyMaps Viktor Setnický. V tejto chvíli sú údaje z čidla prístupné na stránke http://www.skalka.skymaps.cz, kde sa dozvieme aktuálnu teplotu, tlak, vlhkosť vzduchu, kvapalné zrážky a tiež teplotu snehu.
Čidlo, ktoré je umiestnené na ,,frajungoch“, je podľa Viktora Setnického iba dočasné. ,,Momentálne čakáme na dodávku profesionálnej meteostanice od firmy BaraniDesign, ktorá bude snímať údaje certifikovanými meteorlogickými čidlami,“ vysvetľuje. K doteraz poskytovaným údajom by tak v blízkej budúcnosti mali pribudnúť aj rýchlosť a smer vetra a senzor hodnotiaci aktuálny stav oblohy (zatiahnuté, jasno, atď.). Po dodaní profesionálnej meteostanice sa bezdrôtové čidlo presunie inde na bežeckej trati, napríklad na najnižšie položené miesto.

,,Okrem meteostanice pracujeme na webovom portáli pre Skalku, kde v prvej etape uvidia návštevníci na podklade leteckej snímky všetky prevádzkované bežecké trate spolu s detailnými informáciami o konkrétnej trati. Tým sa myslia hlavne výškový profil, náročnosť, upravenosť a snehové podmienky, fotogaléria, atď.“ hovorí o ďalších plánoch Setnický. Na tomto portáli budú rovnako prezentované všetky údaje z meteostanice spolu s predpoveďami počasia.

Pripravovaný portál by mal slúžiť ako miesto, kde návštevník nájde všetky potrebné informácie o Skalke. ,,V prípade záujmu zo strany mesta v ďalšej etape rozmýšľame o vytvorení fotorealistického 3D modelu via ferraty spolu so zakreslením trás a rezervačným systémom Relax centra,“ dodáva Viktor Setnický.

Autor článku: Veronika Chrienová

     
Západné Tatry | 29.1.2018 | Peter Vrbičan | Čítané 1741x | 1 príspevok v diskusii
Spoplatnenie bežeckých tratí
Liptovská Kokava

Spoplatnenie bežeckých tratí.
Môj článok je reakciou na predchádzajúci o spoplatnení tratí na Skalke a na diskusiu súvisiacu s témou.
V mladosti som bol vrcholový športovec, konkrétne združenár (skok + beh na lyžiach). Bol som skoro 10 rokov v ČH na Štrbskom Plese a v tej dobe boli pre nás samozrejmosťou perfektne pripravené bežecké trate. Moc nás to netrápilo kedy ratrakári upravujú, či je niekde treba prihodiť sneh, označiť trate a pod. Samozrejme, bola iná doba, na šport bolo dosť peňazí a štát sa k športu nechoval tak macošsky ako dnes. Kedykoľvek sme si zapli bežky a išlo sa. Trate boli vždy k dispozícii.
Lenže doba sa zmenila, no naše myslenie funguje stále „po starom“. Príklad, vonku je krásne počasie, super, vezmem bežky a idem. Veď je to zdravé a je to zadarmo, ale má to malý háčik. Zadarmo to teda veru nie je. Niekto musel trate v lete pokosiť, urobiť nevyhnutné terénne úpravy, označiť ich, čo to vylepšiť, skrátka pripraviť ich na zimu. A aj technika potrebuje svoju údržbu. No a keď nám konečne napadne sneh ide sa na to. Začíname upravovať, často krát v noci alebo po snežení, tak aby trate do rána vymrzli a boli tvrdé a rýchle, veď vtedy nás to na bežkách najviac „baví“. K tomu vždy pripravený ratrakár čo rozumie snehu, stroj, PHM a olej. Takže otázka - sú 2€ za jeden deň na bežkách za túto službu veľa? Skúste si kúpiť na zjazdovke čo i len poldenný lístok koľko Vás to bude stáť. A to už bude zjazdovka poriadne vydratá. Budete sa sťažovať? Nie, zoberiete to ako samozrejmosť, veď lyžovanie je drahé. Myslíte si že je veľký rozdiel medzi údržbou bežeckých tratí a zjazdovkou?
Je dosť bežkárov ktorí si toto veľmi dobre uvedomujú a automaticky nám na údržbu prispejú, ale je viac takých čo tabuľku s informáciou o poplatku nevidia aj keď má veľkosť 120cm x 80cm, tak ako u nás. Preto milí bežkári je normálne za bežkovanie na upravených tratiach niečo zaplatiť, napr. BA regionu najbližšie rakúske stredisko Joglland má cenu 7€/deň. Možno je situácia iná niekde vo veľkých alpských strediskách, kde je regionálna dohoda ubytovateľov, ale tu na Slovensku také nemáme. Trápime sa tak ako vieme, robíme to ale radi, robíme to pre Vás, ale je prirodzené, že za to niečo od Vás bežkárov čakáme.
Peter Vrbičan – správca tratí Liptovská Kokava


     
  Euroloppet | 27.1.2018 | Peter Brečka | Čítané 2213x | 19 príspevkov v diskusii
Biela stopa 2018
"Aj"

Citujem: "Ako sa vyjadril novozvolený predseda občianskeho združenia TJ Biela stopa, Slavomír Hrúza: ,,Aj tento rok je naším cieľom pripraviť kvalitné preteky a s pomocou mesta Kremnica a dobrovoľníkov sa nám to určite podarí.“

Toľko časť textu uverejnenom sa našom bežkárskom webe k príležitosti aktuálneho podujatia Biela stopa.

To "Aj" je vlastne také veľavravné, najviac hovorí o tom, že každý rok je to super a bude to "Aj" teraz a "Aj" akosi navždy.
Kto vymyslel "Aj" bol génius :-)))

Tak sa na to "Aj" skúsme pozrieť po odoznení dojmov zo soboty, po opadnutí adrenalínu, v už upokojenej duši pretekára.
"Aj" začína cca 2 km pred štadiónom na jednej zo zákrut, kde dvaja mladí muží ( ktorí mimochodom zrejme za nič nemohli ) oznámili, že ďalej sa ísť autom nedá. Čas 09:25. Osádka auta sa pozrieme na seba a konštatujeme, že tak veľa pretekárov tu už dávno nebolo, veď to nebude len "Aj", to dokonca bude "Ajjajáj".
Však čože, sme makači, berieme všetok vercajch a poďho hore, štart sa blíži! Pár voľných miest sporadicky sa objavujúcich po pravej strane cesty nás nemrzí, veď "Aj" my sme športovci.
Dobre zahriatí a už spotení ( a to sme ešte ani neodštartovali ) sa blížime k areálu a na dohľad máme to úplne horné parkovisko vľavo, veľká vyrovnaná prírodná plocha a na nej 9 áut, čas 09:40. Pýtam sa parkovčíka, pre koho je tá voľná plocha bez áut ( hneď mi príde na um, že možno príde cirkus ), odvetí mi, že pre autá. No to je novinka!! Ešte som sa dozvedel, že policajti stojaci autom pod prvým nižším parkoviskom ( tam sme ich naozaj videli ) to všetko vracali naspäť.

Rekapitulácia prvého "Aj"

Varianty:
Buď úplná neschopnosť organizátorov... To bolo stručné, však?

Druhé buď je možno o niečo zaujímavejšie, lebo ak v tomto prípade neplati "cherchez la femme " tak hľadajme čosi iné. Napríklad prachy, prašulky. Napríklad: Pustíme bežkárov, tých prvých, ktorí sa už pár dní trápia ako zaparkujú a vstanú skoro ráno, aby sa im ich sen splnil. Plnenie snov bežkárov je predsa našou prioritou! Potom to na nejaký čas odstavíme, nech ti ostatní lenivci parkujú popri ceste, však to vybehnú po tej primznej ceste ako nič!. Pustíme to, až keď zastanú v zákrutách a bude to tam komplikované, lebo potrebujeme hore dostať lyžiarov do zjazdárskeho areálu, tí nám prinášajú prašule, nie nejakí bežkári...
A že je pretek Bielej stopy, tú malú nepríjemnosť hravo rozbehajú...

Druhé "Aj":
Hromadný štart bez intervalov. Toľko sa o tom už v milosti popísalo! Raz to bolo a znova zas nie a potom znova áno. Čo viem, väčšina si intervaly pochvaľovala. Takže novinka pre rok 2018, "Ajjajáj" intervaly nie!

Tretie "Aj":
Ide sa pretekár nejesť, ale beda mu, ak nepozná Kremnicu! Pred mincovňou ani jedna tabuľka, že sa tam možno najesť. Stretli sme partiu, ktorá sa hladná vracala, lebo to nenašli. Vzali sme ich so sebou a zaviedli k plným hrncom.

Štvrté "Aj":
Zvoľte si vyhľadávanie výsledkov na stránke Bielej stopy, zadajte trať a kategóriu. Pokiaľ je na strane viac ako 25 pretekárov, tak sa ponúknu ďalšie strany. Ak kliknete na ďalšiu stranu, tak ten filter vypadne a všetky kategórie sa zmiešajú. Čo je na dalšej strane kategórie, ktorú si chcete celú pozrieť, to sa nedozviete. Takto to fungovalo v sobotu večer, 27.1.2018.

A sme na konci "Aj". A možno "Aj" nie. Lebo "Aj" je jednoducho okúzľujúce.

A čo tak text pred 46. ročníkom v roku 2019:
"Ako sa vyjadril predseda občianskeho združenia TJ Biela stopa, Slavomír Hrúza: ,,Aj tento rok je naším cieľom pripraviť kvalitné preteky a s pomocou mesta Kremnica a dobrovoľníkov sa nám to určite podarí.“     
  Nízke Tatry - Donovaly | 26.1.2018 | Peter Brečka | Čítané 954x | 0 príspevkov v diskusii
Donovaly - úprava tratí
Posun k lepšiemu

Za posledné dva týždne sa úprava tratí na Donovaloch posunula k lepšiemu. V minulom týždni 18.1 a následne 21.1 boli trate upravené, teda dvakrát. Stav doteraz nevídaný, aj keď okolo Hrubého vrchu bolo urobené až v nedeľu a trať bola mäkká. Dnes 26.1. poobede bola pomerne čerstvá úprava, zrejme z 25.1., menčester bol na okrajoch ešte dosť výrazný. Traťe sú pevné, ideálne. Chýba natiahnutá klasická stopa. V minulom roku sme riešili problém, keď boli natiahnuté dve a úzko pri sebe ( trate nemajú takú šírku ako na Králikoch ), nedalo sa medzi nimi skejtovať. Škoda, že tá jedna stopa sa nerobí, bolo by dosť miesta pre každého.

Kedže trate na Donovaloch sú na značených turistických cestách, možno tu stretnúť množstvo peších turistov, ktorí sa správajú všelijako. Napríklad v sobotu 20.1. ich bolo neúrekom. Zakaždým som ich požiadal, aby šli popri okraji a za sebou. Ale nie vždy sa zadarilo, trať od Donovalov po Jačmenisko bola značne dostúpaná po celej šírke.
Verím, že ak si peší turisti pozerajú naše správy a prečítajú si aj týchto pár viet, tak sa začnú pohybovať po tratiach ohľaduplnejšie.

Možnosť príspevku pre úpravu tratí na www.zaaresbb.sk možno len privítať, fajn, že sa o tom objavila informácia.
     
Kremnické vrchy - Skalka | 25.1.2018 | Jozef Mecele | Čítané 1045x | 1 príspevok v diskusii
Biela stopa oslavuje 45. výročie
Tlačová správa z webstránky mesta Kremnica

Už 45-ty krát sa budú konať 27. a 28. januára 2018 v Kremnických vrchoch masové preteky v bežeckom lyžovaní. Podujatie vzniklo z veľkého nadšenia Kremničana Ľudovíta Fuska, ktorý dokázal touto myšlienkou nadchnúť skupinu ľudí a spoločne ju presadili vo vtedajšom politickom systéme. Nadšenie a ochota ľudí podieľajúcich sa na organizovaní tohto masového podujatia sprevádza Bielu stopu viac-menej počas celej jej histórie. Ako sa vyjadril novozvolený predseda občianskeho združenia TJ Biela stopa, Slavomír Hrúza: ,,Aj tento rok je naším cieľom pripraviť kvalitné preteky a s pomocou mesta Kremnica a dobrovoľníkov sa nám to určite podarí.“

Úvodným podujatím pretekov Bielej stopy je už tradične Biela stopa Mini. Našich najmenších lyžiarov môžete prísť povzbudiť v piatok 26. januára o 14tej hodine na Štefánikovom námestí.

Tento rok budeme oslavovať. A začneme hneď na slávnostnom otvorení v sobotu o 9:50, kde privítame čestného hosťa, Zaslúžilého majstra športu, nášho známeho reprezentanta a pretekára Bielej stopy so štartovným číslom 1, Rudolfa Čillíka. Štart pretekárov bude v sobotu o 10:00 na trati 25 a 50 km Freestyle a v nedeľu o 10:30 na trati 30 km Classic a o 10:45 odštartujú bežecké nádeje, žiaci a juniori, na trati Biela stopa Junior. Na štarte očakávame účasť viac ako 600 pretekárov z 10 štátov celej Európy.
Už 45-ty krát sa budú konať 27. a 28. januára 2018 v Kremnických vrchoch masové preteky v bežeckom lyžovaní. Podujatie vzniklo z veľkého nadšenia Kremničana Ľudovíta Fuska, ktorý dokázal touto myšlienkou nadchnúť skupinu ľudí a spoločne ju presadili vo vtedajšom politickom systéme. Nadšenie a ochota ľudí podieľajúcich sa na organizovaní tohto masového podujatia sprevádza Bielu stopu viac-menej počas celej jej histórie. Ako sa vyjadril novozvolený predseda občianskeho združenia TJ Biela stopa, Slavomír Hrúza: ,,Aj tento rok je naším cieľom pripraviť kvalitné preteky a s pomocou mesta Kremnica a dobrovoľníkov sa nám to určite podarí.“

Pre pretekárov a divákov budú pripravené posilnené autobusové spoje. Podrobné informácie nájdete na stránke www.bielastopa.sk a na FB profile Bielej stopy.

V priestoroch prezentácie pretekárov na Skalke predstavia svoje výrobky šikovní majstri z Kremnice a okolia. Prezentácia je otvorená v sobotu a v nedeľu od 7:30 v hale Relax centra na Skalke. Deti a hraví dospelí sa môžu tešiť na pripravenú toboganovú dráhu a ďalšie atrakcie v Kidz Fun zóne a osviežiť sa v bufete s teplými nápojmi.

Slávnostné vyhlasovanie výsledkov bude v sobotu o 18:00 v kine Akropola. Po vyhlásení nasleduje afterparty pre pretekárov a širokú verejnosť s horúcim punčom, dobre vychladeným pivkom a príjemnou muzikou.

Organizátor požiadal SAD o posilnenie spojov pre divákov o 9,10 hod. a je možnosť využiť popoludní spoje pre pretekárov zo Skalky o 14,00, 15,00 a 16,00 hod.

Vzhľadom na skutočnosť, že mestský minibus je momentálne v servise, informácie o jeho využití počas víkendu nájdete na stránke mesta alebo v infotabuli na parkovisku Jeleň.

Občianske združenie TJ Biela stopa chce vyjadriť vďaku všetkým doterajším organizátorom Bielej stopy za ich vynaloženú námahu a čas. Pevne veríme, že Biela stopa bude mať aj v budúcnosti pevné miesto a podporu v meste Kremnica a naďalej bude podujatím, na ktoré môžu byť Kremničania právom hrdí. Zároveň vopred ďakujeme obyvateľom a návštevníkom mesta za trpezlivosť. V prípade akýchkoľvek pripomienok alebo podnetov je k dispozícii email info@bielastopa.eu, alebo sa môžete obrátiť na kanceláriu občianskeho združenia TJ Biela Stopa.

Veríme, že si nájdete trochu času a svojou aktívnou účasťou prispejete k dobrej atmosfére podujatia.TJ Biela stopa

http://www.kremnica.sk/2018/01/24/biela-stopa-oslavuje-45-vyrocie/

http://www.bielastopa.sk/

     
Kremnické vrchy - Skalka | 23.1.2018 | Karol Kováč | Čítané 2400x | 13 príspevkov v diskusii
Prvý víkend na spoplatnených tratiach na Skalke pri Kremnici
Pohľad na to ako to v prvé dni vyberania poplatku vyzeralo

Mesto Kremnica, ktoré spolu s Mestským klubom lyžiarov zabezpečuje úpravu tratí v oblasti Skalky sa rozhodlo zaviesť od 20. januára poplatok za vstup na upravené trate vo výške 2€ na deň.

Takýto prístup zvolilo ako prvé na Slovensku. Doteraz sa k tomu nikto neodhodlal, hoci v bežkárskej verejnosti sa už dlho presadzuje takýto prístup. Veľká väčšina priaznivcov tohto športu dlhodobo žiada správcov stredísk aby začali systematicky upravovať trate, za čo sú potom ochotní zaplatiť primeraný poplatok.

Doteraz správcovia stredísk presadzujú dobrovoľné prispievanie od užívateľov bežkárských tratí formou príspevkov do pokladničiek, kúpou nálepiek alebo poukázaním na účet správcu. V minulosti bol pokus aj o spôsob príspevku cez darcovskú SMS-ku. Takýto výber príspevkov pokryje určitú časť nákladov spojených s úpravou tratí a správcovia nemajú takmer žiadne náklady na výber takýchto poplatkov. Umiestnia kasičku pri vstupe na trate, oznámia číslo účtu alebo si nechajú vyrobiť nálepky a tie potom ponúkajú v bufete, požičovni lyží, či na iných miestach. Tiež súbežne je tu pokus OZ Slovensko v pohybe centrálne zhromažďovať finančné prostriedky formou vytvorenia uzavretej komunity aj formou spoplatnením informácií. Takto získané financie sú potom rozdeľované príslušným strediskám. Tomuto spôsobu som sa venoval v samostatnom článku.

Prečo teda väčšina bežkárov presadzuje spôsob prispievania na úpravu tratí priamou platbou pri vstupe na trať? Ak si to niekto doteraz neuvedomil alebo s takýmto spôsobom nesúhlasí, tak je potrebné jednoznačne konštatovať, že takýto systém zaväzuje správcu strediska trate pravidelne upravovať. Je predsa jasné, že ak požadujem platbu pri vstupe na trate, tak tie trate musím najskôr upraviť. V jednom príspevku na sociálnej sieti som napísal, že budem rád, keď si budem môcť zaplatiť za vstup na trate čo najčastejšie, najlepšie vždy, keď si prídem zabehať. Bude to znamenať, že vždy budú trate aj upravené. Áno o tom to je.

V zahraničí je tento spôsob úplne samozrejmosťou a našinec ak príde na spoplatnené trasy, tak ochotne zaplatí. Dnes je bežná taxa v okolitých krajinách 7€ za denný vstup.

Netvrdím, že všetci bežkári sú nadšení so zavedenia povinného poplatku. Vidieť to v reakciách k tejto téme na našom serveri ale aj na sociálnych sieťach. Okamžite sa vynorili názory, že sa budú udeľovať pokuty, niektorí sa vyhrážajú, že nezaplatia, ďalší kritizujú spôsob, koncepciu či čo ja viem čo všetko. Sú žiaľ medzi nimi aj ľudia, ktorí dlhodobo mali možnosť ovplyvniť spôsob úpravy tratí a následne aj zaviesť systém financovania. Ďalší kritizujú to, že ako môžu vyberať, keď nie sú upravené všetky trate, veď za 2€, ktoré si majú zaplatiť by malo byť upravených v stredisku 60 km tratí...
Nie je reálne denne udržiavať všetky trasy, teda cca 60 km tratí v ideálnom stave. Je preto jasné, že veľká časť tratí najmä cez týždeň upravovaná nebude. Preto na takýchto, neupravených tratiach nikto nebude a nemôže žiadať poplatok.

Rozhodnutie začať vyberať poplatok za vstup na upravené trate sa určite nerodilo ľahko a bolo potrebné počítať aj s nesúhlasnými reakciami. Najskôr však bolo potrebné zaviesť pravidelnú úpravu tratí. Zistiť, či budú ľudia, ktorí túto prácu budú schopní a ochotní robiť, či bude dostatok financií a techniky. Od začiatku novembra až do týchto dní to dokázali. Dokázali deň čo deň pri dostatku snehu upraviť trate tak, aby bol vždy upravený okruh pre možnosť tréningu. Ak bolo treba, pri nedostatku snehu nahadzovaním snehu na trate dokázali udržať zjazdnosť problematických úsekov. Je to zásluha hlavne členov MKL Kremnica, ktorých zorganizoval človek so srdcom bežkára Roman Béreš. Bez jeho osobného zanietenia by to určite nešlo.
No vlastne išlo, ak by sa z takejto činnosti črtal výhodný biznis, teda kopec peňazí. Ale o tom to nie je. Ten kto situáciu pozná mi dá za pravdu. O to viac mrzí, že niektorí aj domáci kritici sa začínajú ozývať práve teraz. Neviem, či je to závisť, pritom závidieť nie je čo, alebo urazená ješitnosť, že pri tom nie sú oni.

Ako to teda na Skalke v sobotu a v nedeľu vyzeralo?
Denný náramok v hodnote 2€ ste si mohli zakúpiť v Relax centre, na Hostinci, v predajni CykloSanté a priamo pri vstupe na štadión, v novej dreveničke, kde by mali pribudnúť služby pre bežkárov.
Môžem sa vyjadriť len k situácii priamo na štadióne.

V sobotu sa väčšina bežkárov zastavila pri označenom mieste (Foto č. 1) a náramok si zakúpila, niekedy museli dokonca stáť v rade. Niektorí však prešli bez kupovania náramku. Možno mali zakúpenú nálepku v hodnote 20€, ktorá slúži ako sezónna permanentka, možno si náramok zakúpili na inom predajnom mieste alebo sa rozhodli nezaplatiť. Nikto týchto ľudí však nezastavoval ani nežiadal aby sa preukázali platným „lístkom“.
Bol to prvý deň vyberania poplatku so všetkými sprievodnými javmi a nedostatkami. Veľmi skoro po začatí predaja došli náramky, ktoré bolo potrebné dodať. Predajné miesto bolo zatiaľ provizórne, chýbala prehľadná informácia o tratiach, ktoré sú upravené aj keď informáciu dostali bežkári ústne od predajcu náramkov. Ku každému náramku dostal bežkár prehľadnú mapku o trasách v stredisku (Foto č. 2 a 3).
Je veľa vecí, ktoré treba ešte zlepšiť ale verím, že sa to časom podarí. Ľudia, ktorí si vstup kupovali si väčšinou pochvaľovali, že konečne sa situácia na Skalke zlepšila a radi zaplatia ak trate budú upravené. V sobotu bolo na Skalke upravené všetko, čo sa upraviť dalo a čo sa posledné roky sporadicky upravuje. Neupravuje sa iba okruh označený na mapke ako „Západný“. Priaznivé počasie a 60 km upravených tratí prilákalo do Kremnických vrchov stovky bežkárov.

V nedeľu bola situácia diametrálne odlišná kvôli hustému sneženiu sprevádzanému čerstvým vetrom. V noci pripadlo cca 10 cm nového prachového snehu a celé dopoludnie pomerne intenzívne snežilo. Ranná úprava tratí v okolí štadióna preto nepomohla a trate boli rýchlo zapadané.
Náramky za vstup na trate sa samozrejme ráno nepredávali. V priebehu dopoludnia, keď bolo na štadióne množstvo bežkárov vyrazil na trate ratrak znova. Sneženie už bolo trochu miernejšie a tak sa dala časť tratí upraviť. Upravená bola horná päťka, štadión a inline dráha. Aj keď trate neboli ideálne vplyvom počasia, dalo sa celkom dobre potrénovať a najmä korčuliari sa natrápili v mäkkom snehu. Po úprave si náramok záujemcovia mohli zakúpiť. Treba však povedať, že to už bolo skôr na dobrovoľnej báze, teda ešte na „dobrovoľnejšej“ ako v sobotu. Foto č. 5 je z upravenej trasy v nedeľu, z úseku hornej päťky v Bystrickom sedle

Na záver.

Aktívny bežkári, ktorí sú športovo založení a vyžadujú upravené trate sa konečne dočkali. Títo budú očakávať, že budú môcť platiť vždy, keď na Skalku prídu a že nájdu upravené trate na tréning vždy, keď to počasie a snehové podmienky dovolia.

Sviatoční, víkendoví bežkári očakávajú, že trate budú upravené najmä cez víkend, že budú bezpečné a nemusia sa trápiť v hlbokom snehu či sú klasici alebo korčuliari.

Turistickí bežkári, ktorí preferujú skôr pohyb v neupravenom teréne si prídu na svoje tiež a ak sa náhodou dostanú na upravenú trať, je len na nich, či vyhľadajú miesto predaja, kúpia si vstup u kontrolóra, alebo platiť nebudú. Nikto ich naháňať určite nebude.

Čo je potrebné ešte dotiahnuť do konca?

V krátkom čase doriešiť informovanie platiacich bežkárov o rozsahu úpravy tratí priamo na mieste predaja formou oznamu s popisom alebo mapkou na tabuli. Ideálne svetelná tabuľa s farebne vyznačenými úsekmi podľa podmienok upravenosti.

Zlepšiť kontrolnú činnosť aby sa u platiacich nevytváral pocit krivdy, že oni platia a druhí nemusia.

Komplexne urobiť značenie bežeckých okruhov v okolí štadióna vrátane smeru behania. K tomu umiestniť na nástupnom mieste väčšiu a prehľadnejšiu mapu. Tá, ktorá je súčasťou brožúrky, ktorú dostávajú platiaci bežkári je malá a neprehľadná. Zatiaľ uverejňujem na rýchlo spracovanú mapku hornej päťky vrátane smeru behania s časťou trasy južného okruhu - smer Hostinec, kde sa uvedené trasy stretávajú (Foto č. 4).

Z dlhodobejšieho hľadiska je potrebné vybudovať pre bežkárov zázemie v podobe budovy, kde by bola možnosť v teple a suchu sa prezliecť, odložiť si veci a prípadne osprchovať. Nemusí to byť honosná budova, možno by postačila drevenica spĺňajúca uvedené požiadavky. Veľa bežkárov chodí na Skalku na otočku a prezliekanie v aute nie je nič príjemné. Táto téma je už iný level ale k zlepšovaniu podmienok pre bežkárov je potrebné sa jej vážne venovať.

Verím, že naštartovaná úroveň úpravy tratí vydrží až do konca sezóny, vydrží aj počasie a postupne sa podarí dosať bežecké lyžovanie na Skalke a v Kremnických vrchoch znova o stupienok vyššie.
Na fotografii č. 6 je záber z kamery penzióna Guldiner v pondelok dopoludnia, keď na Skalke panovalo už nádherné počasie a na fotke č. 7, miesto v Bystrickom sedle, kde sa bežkári najčastejšie dostávajú do protismeru a nerešpektujú zákazovú značku.

Ako ste vnímali tento nový fakt cez víkend na Skalke vy? Napíšte svoj názor v diskusii pod článkom.

Karol Kováč, administrátor www.bezkar.sk


     

strana 4 5 6 7 8