nová registrácia   zabudnuté heslo meno: heslo:

Partnerská stránka www.nabezky.sk
GsieserTal Lauf 2016
www.nordic-bike.sk
Cyklo-Santé

www.vsetkonabeh.sk
bezkujnaorave.sk
Odporúčam
EUROLOPPET Trailer 2013/2014
*

*

Nové vo FÓRE!
Viete poradiť s mazaním?www.euroloppet.sk
 Skalka- štadión


www.euroloppet.sk
 Skalka- inline Štrbské pleso


www.holidayinfo.sk
 Donovaly


Snehové správy
Počet správ: 371

Propagácia servera
Podpora bežkár.sk

Počet návštev
Online:
13
Dnes:
890
admin:
admin(@)bezkar.sk

Registrovaných:
625 užívateľov.
Biela stopa Kremnica


 
Správy o snehových podmienkach - najnovšie      ... zobraziť všetky správy  
  Dátum Stredisko Trasa Sneh Kvalita Úprava Pridal
24.2.2017  Štrbské Pleso  Štadión 5km
Štadión 5km 
30 až 90 cm  technický sneh  upravené v celej dĺžke  Toret 
24.2.2017  Skalka pri Kremnici  Skalka
Bežecké okruhy 
30 až 60 cm  starý sneh vlhký  upravené v celej dĺžke  cyklosante 
23.2.2017  ! Zahraničné stredisko-uvedené v popise  Taliansko
Taliansko 
10 až 20 cm  starý sneh vlhký  väčšinou upravené  Kocka 
23.2.2017  Západné Tatry  Liptovská Kokava
Podbanské 
0 až 20 cm  starý sneh mokrý  neupravené  richi 
23.2.2017  Skalka pri Kremnici  Králiky
chata nad Tajovom 
15 až 25 cm  starý sneh zľadovatený  dlho neupravené, rozjazdené  miroBB 
22.2.2017  Volovské vrchy  Jahodná
Stará židovská 
0 až 20 cm  starý sneh zľadovatený  upravené v celej dĺžke  richi 
22.2.2017  Skalka pri Kremnici  Skalka
Bežecké okruhy 
30 až 60 cm  nový sneh prašan  upravené v celej dĺžke  cyklosante 
22.2.2017  Západné Tatry  Liptovská Kokava
Podbanské 
20 až 35 cm  starý sneh zľadovatený  upravené v celej dĺžke  vrba 
22.2.2017  Štrbské Pleso  Štadión 5km
Štadión 5km 
35 až 100 cm  nový sneh prašan  upravené v celej dĺžke  Toret 
21.2.2017  ! Zahraničné stredisko-uvedené v popise  Rakúsko
Rakúsko 
10 až 20 cm  starý sneh vlhký  upravené v celej dĺžke  Kocka 

Záznamov: 1-10 z celkom 371   Najnovšie | Predchádzajúca strana | Ďalšia strana | Najstaršie

Volovské vrchy - Kavečany | 12.11.2015 | Igor Vančišin | Čítané 889x | 0 príspevkov v diskusii
Trate pod Kojšovskou Hoľou čakajú pripravené na sneh
Blýska sa na lepšie časy?

S potešením som si prečítal články o stave a pripravenosti stredísk na nadchádzajúcu sezónu. Predpokladám, že bolo oslovených viacero slovenských stredísk a verím, že ďalšie informácie budú pribúdať. Ak nie priamo od administrátorov, tak aspoň od nás - bežkárov, čitateľov, používateľov servera bežkár.sk (napr. hoci i vo forme prvej snehovej správy, ako to urobil rudobb) Veď mnohí z nás už netrpezlivo obchádzame chodníčky, trasy - kde by sme (hoci aj ihneď) chceli ladne kĺzať v bielej stope.
Uplynulý víkend som si prebehol trate pod Kojšovskou Hoľou, ktoré pravidelne udržiava a pripravuje LK Metropol Košice. Bol som príjemne prekvapený, v akom sú stave, ako sa vyrovnal terén po letnej ťažbe, či po motocyklovej 6-dňovej. Najpoužívanejší 2 km okruh je ako diaľnica a dokáže prijať i veľký ratrak s frézovou žehličkou, čo výrazne zlepší úpravu i kvalitu bežkovania. V priestore nástupu na trať sa vykrášlila maringotka i s prístreškom a posedením. Údajne tam počas víkendov vždy niekto bude, a bude možnosť ohriať sa resp. pomoc v prípade núdze.
Spolupráca s lyžiarskym strediskom Skipark Erika naberá tiež nové dimenzie a treba dúfať, že nové investície a plány pomôžu komplikovanej doprave k bežeckým tratiam, či k vylepšeniu úpravy tratí a pod.
Od pánov z LK Metropol som sa práve dozvedel, že na 24. januára 2016 im zverili organizáciu jedného z kôl Slovenského pohára.
Máme sa teda i v okolí Košíc na čo tešiť, veríme - dúfame, že aj príroda sa pridá a prikryje tu snahu dostatočnou bielou perinou.

>>> viac >>> otvor článok s diskusiou (0)


Worldloppet | 10.11.2015 | Karol Kováč | Čítané 530x | 0 príspevkov v diskusii
Přihlaste se na Jizerskou 50 a poznejte skvělou atmosféru závodu v srdci Evropy
Pozvánka na Jizerskou padesátku

Víte, co budete dělat o druhém lednovém víkendu roku 2016? Ne? Přijeďte na skvělý závod Jizerská 50 v malebném prostředí Jizerských hor, kam tradičně přijíždí až 7 000 závodníků z 31 různých zemí. Registrace na závod konaný v termínu 8.-10. ledna 2016 jsou v plném proudu a je nejvyšší čas se na webových stránkách www.jiz50.cz přihlásit. Na nadcházející ročník navíc organizátoři přichystali několik novinek.
Nabídka Jizerské 50 je opravdu široká a nabízí rovnou sedm závodů. Páteční den si užijí děti, pro které je připraveno 5 různě dlouhých tratí, ale také závodníci, kteří budou zápolit na 30kilometrové trati volným stylem. Sprinteři nastoupí hned po nich v závodě soupaž na 1,5 kilometru.
V sobotu se někteří závodníci hned zrána pokochají zasněženou přírodou na 25kilometrové trati. Tento rok si v Bedřichově můžou zazávodit i rodiče spolu s dětmi, ale také úplní začátečníci, kteří by si na delší tratě ještě netroufli. Na Jizerské 50 letos totiž přibyde nový závod, a to na 10 km!
V neděli přijde na řadu vrchol samotné Jizerské 50 a to závod na 50 km. Na trase, která bude náročná, ale určitě krásná jako každý rok, se budou prohánět profesionálové, ale i závodníci, pro které představuje padesátka velkou výzvu.
V roce 2016 zároveň na závodníky čeká kromě jiného pamětní účastnická medaile Jizerské 50!
Více informací na http://www.jiz50.cz.

Pozvánku nám poslala pani Barbora Surá.

>>> viac >>> otvor článok s diskusiou (0)


Štiavnické vrchy | 20.10.2015 | Karol Kováč | Čítané 1216x | 0 príspevkov v diskusii
Štiavnické vrchy - upravované trate v lokalite Červená studňa
Situácia v stredisku pod Sitnom pred nadchádzajúcou sezónou

Prinášam informácie z ďalšieho strediska, z ktorého som dostal reakciu ako sú pripravení na novú sezónu, aké majú plány a novinky pre bežkárov.
Informácie o stredisku a situácii pred nadchádzajúcou sezónou nás informoval Miloš Janovský, ktorý v odpovedi píše:

OZ Červená studňa sa snaží robiť údržbu bežkárskych tratí v lokalite Červená studňa - Sedlo Pleso.
Naše OZ vzniklo pred 2 rokmi s hlavnou úlohou - úprava tratí pre bežecké lyžovanie. Nakoľko sme tu krátko, finančných aj technických prostriedkov je zatiaľ málo, aj keď robíme čo môžeme :-)
Zatiaľ naša práca spočívala skôr v príprave tratí pred sezónou, opiľovanie náletových drevín, odstraňovanie popadaných konárov, prípadne kalamít, odvodnenia, drenáže a pod.
Zatiaľ bohužiaľ nedisponujeme mechanizmom na úpravu bežeckých tratí. Len sporadicky nám pomôžu z lyžiarskeho strediska Salamandra Resort, resp. p. Erik Sombathy, ktorý chce obnoviť vleky na ČS, má 2 ratraky, ktorými nám pomohol upraviť minulú sezónu aspoň časti tratí v úsekoch ČS - Rosniarky, resp. Dolnohodrušský banský jarok.

Na členskej schôdzi OZ sme sa rozhodli pre nákup snežného skútra. Nejakými financiami už disponujeme (príspevok Mesta Banská Štiavnica, Regiónu BS, 2 %, sponzorské) + dal som žiadosť o grant do jednej nadácie + stretol som sa aj s p. Žaťkom s OZ SK v pohybe, ktorý nám tiež prisľúbil, v prípade potreby, nejakú podporu.
Sme v jednaní s mestom ohľadom parkovania na ČS, s Mestskými lesmi ohľadom údržby tratí mimo sezóny . . . atď, ale "láme" sa to ťažko.

Teraz ešte stručne niekoľko ďalších informácií, ktoré by mohli bežkárov zaujímať.
Oproti minulej sezóne výrazná zmena nenastala, urobili sme niektoré drobné úpravy na tratiach, odvodnenia, vyrovnania, na Červenej studni bude osadená nová informačná tabuľa- na prvom obrázku pod článkom, pribudla jedna lavička na Kamennom závoze obrázok č. 2.
Naša technika sa skladá z dvoch žehličiek + radlica na vyrovnanie obrázok č. 3, dúfame, že sa podarí kúpiť skúter, máme sľúbenú, tak ako minulý rok, pomoc vo forme ratraku od p. Sombathyho, na úseky, kde je to možné, ako som písal vyššie.
Na ďalšom obrázku je súpis tratí, ktoré chceme upravovať, nové alebo lepšie povedané obnovené, by mohli byť spojky 1, 4, 5, 6 + trasa F, posledné roky boli robené prevažne len HH a DH banský jarok a Rosniarky

Preteky neplánujeme žiadne, minulý rok sme cez fcb stránku zorganizovali nočné bežkovanie s čelovkami a malo to úspech, takže sme to zobrali ako nultý ročník a tento rok by sme chceli urobiť oficiálny prvý ročník, pracovný názov Stopa salamandry.
Na ďalších obrázkoch sú fotografie z úpravy tratí pred sezónou, drenáž zamokreného úseku.

Významným podujatím, ktoré sa bude konať v Štiavnických vrchoch v závere januára je Zimný zraz turistov. Organizátor, p. Melcer z Klubu slovenských turistov, očakáva viac ako 1000 účastníkov. Pri tejto príležitosti sa budeme podieľať na úprave tratí pre účastníkov zrazu.
Ďalšie informácie o našom stredisku a aktivitách nájdete aj na našej fcb stránke Červená Studňa https://www.facebook.com/ozcervenastudna

S pozdravom
Miloš Janovský, OZ Červená studňa


>>> viac >>> otvor článok s diskusiou (0)


Mengusovce | 18.10.2015 | Karol Kováč | Čítané 2381x | 2 príspevky v diskusii
Mengusovce - Mengusovský bežkársky raj
Ako je stredisko pripravené na zimnú sezónu

Pred necelým mesiacom som oslovil správcov, udržiavateľov bežkárskych tratí v strediskách na Slovensku s otázkami ako sú pripravení na nadchádzajúcu sezónu, aké majú plány a novinky.
Teraz prinášam informácie zo stredísk ktoré mi už odpoveď poslali.

Informácie o novinkách a zámeroch v stredisku pod Tatrami - Mengusovský bežkársky raj mi poslal Peter Mosný -Frenky, ktorý sa stará o úpravu tratí v tejto oblasti už niekoľko sezón.

V Megusovciach majú v pláne uskutočniť v nadchádzajúcej sezóne dve podujatia pre bežkárov. Jedným z nich by mal byť večerný beh v dĺžke 10 km a druhým, denný pretek v dĺžke viac ako 25 km. Samozrejme, bude záležať od snehových podmienok v akej dĺžke sa podarí pripraviť trať. Podľa prvých plánov by sa tento pretek mal uskutočniť prvý februárový víkend - týždeň po Bielej stope.
Novinkou by mal byť veľký stan, ktorý bude umiestnený pri druhom parkovisku. Mal by slúžiť po celú sezónu ako šatňa i bufet. Bežkári sa tu budú môcť posilniť, občerstviť, zahriať a aj prezliecť v suchu. Počas organizovania pretekov v ňom bude aj miesto registrácie a kancelária pretekov.

Ďalšou novinkou je, že počas celej sezóny sa budú prevádzkovatelia tratí snažiť aj pomocou zasnežovacej techniky denne udržiavať v prevádzke 6 km okruh. Sezónu by chceli otvoriť pred Vianocami. Podmienkou samozrejme bude aby teploty boli pod nulou aby sa aj v prípade nedostatku prírodného snehu dalo zasnežovať.
Cez víkendy a počas prázdnin je snaha upravovať aj ďalšie trate v celkovej dĺžke 11,5 km.
V prípade veľmi dobrých snehových podmienok je zámer natiahnuť bežeckú trať od Mengusoviec cez Štôlu, Gerlachov až po hotel Hubert. Bola by to nádherná trať, najkrajšie partie v okolí.

Frenky ďalej píše:
"Na sezónu sme dobre pripravení, technika, ľudia a aj miestni podnikatelia sľúbili priblížiť svoje služby bližšie k tratiam - aj do spomínaného stanu.
Verím že sezóna nám vyjde aspoň tak ako posledne tri tu v Mengusovciach, pozývam všetkých bežkársky naladených ľudí. Príďte a neoľutujete - navyše môžete od novembra sledovať všetko dianie na tratiach na FB - Mengusovsky Bežkársky Raj, vrátane snehových správ.
Teším sa na všetkých vás, s pozdravom,
Frenky
Peter Mosny"

Ja len dodám, že aj my sa tešíme na skvelo upravené trate a veríme, že nás o podmienkach v Mengusovciach bude Frenky informovať pravidelne aj na našom serveri tak ako po minulé sezóny.

Fotografie z minulých sezón dokresľujú atmosféru a úpravu tratí v Mengusovskom bežkárskom raji.


>>> viac >>> otvor článok s diskusiou (2)


Informácie | 9.10.2015 | Karol Kováč | Čítané 843x | 1 príspevok v diskusii
Spolu už pred siedmou bežkárskou sezónou
Trochu štatistiky z našej databázy

Pred dverami je už siedma bežkárska sezóna, ktorú budeme spolu prežívať so serverom www.bezkar.sk. Vďaka aktívnym užívateľom našich stránok môžeme dnes už trochu bilancovať a obzrieť sa za uplynulými sezónami.
Priatelia bežkári, ako iste viete, v sekcii Snehové správy nájdete archív správ za všetky uplynulé sezóny od existencie Bežkára.
Z týchto správ som urobil nasledovnú štatistiku. Pripomínam, že v štatistike sezón sú použité subjektívne údaje užívateľov servera, ktoré uvádzali v snehových správach. Preto ich nemožno brať ako presné čísla ale pre účely porovnania jednotlivých sezón je to dobrá metóda.
Zo snehových správ som bral do úvahy ako začiatok sezóny prvú správu o snehových podmienkach a koniec potom určila posledná správa, všetko iba z domácich slovenských oblastí.

Pozrite si obrázky, kde sú zobrazené grafy hrúbky snehovej pokrývky uvádzané v jednotlivých sezónach podľa snehových správ. Môžeme si tak porovnať sezóny od roku 2009. Prázdne miesta v grafe neznamenajú, že vtedy sneh nikde nebol ale, že z konkrétneho dňa nebola zaznamenaná žiadna správa.

V poslednom grafe je pokus o percentuálne vyjadrenie, kedy môžeme očakávať začiatok sezóny, ktoré vychádza zo začiatkov sezón v krátkej histórii našich záznamov. Vychádza z neho, že sezóna môže začať už v októbri so 16% pravdepodobnosťou, prvého decembra je tá pravdepodobnosť už 50% a 9. decembra by sme už mali na 100% brázdiť bielu stopu.

Na záver ešte pripomeniem, že prvý sneh na ktorom sa dalo už solídne bežkovať napadol v polovici októbra, presnejšie 16.10. v roku 2009. Záznam máme aj v snehových správach zo dňa 18.10.2009. Prvá fotografia je práve z tohto dátumu.

V najnovších prognózach počasia to vyzerá tak, že história by sa mohla čiastočne zopakovať a prvý sneh na horách by sme mohli zaregistrovať dokonca ešte skôr, okolo 12. októbra. Snáď sa ale potom nezopakuje scenár z r. 2009, keď skutočná sezóna začala až v polovici decembra a patrila k tým slabším.


>>> viac >>> otvor článok s diskusiou (1)


Informácie | 1.10.2015 | Roman Beres | Čítané 540x | 0 príspevkov v diskusii
Preteky MTB
Pozvánka

Názov preteku Cyklo -Santé Kremnica
Usporiadateľ: Cyklo -Santé Kremnica
Centrum voľného času Kremnica
Termín: 17.10.2015 o 10:00 hod.
Riaditeľ pretekov: Mgr. Roman Béreš
Časomiera: Ján Kostík, MKL Kremnica
Informácie: Centrum voľného času Kremnica,
Angyalova 401/26, 967 01 Kremnica
Prihlášky: č.t.: 0907 858 639, 0905 594 091,
E-mail : cvckremnica@gmail.com
cyklosante@gmail.com
Do prihlášky uviesť: meno, priezvisko, dátum narodenia,
email, telefón

Zdravotná služba: Zabezpečí usporiadateľ
Hlásateľ: Roman Barényi
Štart – cieľ: Štefánikovo námestie Kremnica - mestský úrad
Prezentácia: Od 9:00 hod. Štefánikovo námestie Kremnica
Štartovné:
Platba pri prezentácií :
1 - 2 kat. zadarmo,
3 - 4. kat. 3 €,
5 - 7 kat. 10 €
Ceny: prví traja v kategórii

Protesty: protest treba doručiť riaditeľovi pretekov do 15 minút po skončení kategórie písomne.

Typ preteku: Cross-country MTB bicykle

Ostatné: Parkovanie v CVČ Kremnica, obed je v cene štartovného pre 3,4,5,6,7 kategóriu, občerstvenie na trati zabezpečí usporiadateľ.

Kategórie (chlapci, dievčatá, muži, ženy)
Štart 10:00 hod. 1 kat. Do 6 rokov 1 x 350m
Štart 10:00 hod. 2 kat. 7-10 rokov 4 x 350m

Štart 11:00 hod. 3 kat. 11 - 14 rokov 1 X 8 km
4 kat. 15 - 17 rokov 2 X 8 km
5 kat. 18 - 39 rokov 5 x 8 km
6 kat. 40 – 54 rokov 5 x 8 km
7 kat. 55 - 3 x 8 km

14:00 hod. Slávnostné vyhlásenie výsledkov


Pretekov sa môže zúčastniť každý, kto sa preukáže platným preukazom poistenca.
Všetci účastníci pretekov štartujú na vlastné nebezpečie a musia byť vybavení cyklistickou prilbou.
Cyklistickú prilbu musí mať pretekár počas celého preteku pevne upevnenú na hlave.
Kategóriu 1,2,3 prihlasuje zákonný zástupca.
Usporiadateľ neručí za škody pretekárom vzniknuté ani nimi spôsobené.
Pretekári sú povinní riadiť sa pred štartom a počas pretekov pokynmi usporiadateľov.
Pretekár môže štartovať len vo svojej vekovej kategórii.
Pri porušení týchto pravidiel je usporiadateľ oprávnený pretekára vylúčiť z pretekov.


>>> viac >>> otvor článok s diskusiou (0)


Informácie | 23.9.2015 | Karol Kováč | Čítané 594x | 0 príspevkov v diskusii
Na prahu jesene, pred zimnou sezónou
Už aj s prvým snežením v stredných polohách Álp

Priatelia bežkári, je už tá správna chvíľa aby sme na našom serveri opäť zvýšili aktivitu a pripravili sa na blížiacu sa sezónu. K napísaniu článku ma naštartovali dve skutočnosti, ktoré sa udiali práve dnes.
Dnes už slniečko po intenzívnom zohrievaní severnej pologule, keď sme si užili extrémne horúce leto, zamierilo na južnú pologuľu a príroda sa začala pripravovať na chladnejšiu periódu v našich končinách.
A práve dnes sa objavili správy o prvom snežení z doliny Južného Tirolska v severnom Taliansku (1200-1500 m. n. m.), kde sa každoročne koná podujatie Euroloppet - Gran Fondo Val Casies/ Gsieser Tal-Lauf. Na obrázku je záber z web kamery. Práve tam mali obrovské problémy so snehom v uplynulej sezóne. Podujatie mohli usporiadať iba s obrovským úsilím, keď väčšinu trate pripravili na technickom snehu. Snáď tá nadchádzajúca sezóna sa vydarí tam ale aj na iných miestach, kde sa v Európe behá na lyžiach.

Aká bude nadchádzajúca zimná sezóna u nás, to samozrejme záleží najviac od počasia a množstva snehu, ktoré nám príroda nadelí. Nezaobíde sa to však ani bez obetavej práce v mnohých prípadoch dobrovoľníkov a nadšených organizátorov, ktorí venujú veľa úsilia a svojho času pri úprave tratí.
Ako sa v našich strediskách pripravujú na novú zimnú sezónu, čo sa zmenilo a aké novinky môžeme očakávať, to som zisťoval u správcov jednotlivých oblastí bežeckého lyžovania na Slovensku. Očakávam, že nás budú informovať v dohľadnej dobe na našich stránkach, prípadne vám ich názory sprostredkujem v niektorom z nasledujúcich článkov ešte pred tým, než to vypukne.

A teraz je už čas urobiť inventúru výstroja a všetkého, čo budeme potrebovať, keď sa dočkáme prvej snehovej periny aby sme mohli vybehnúť do bielej stopy. Na kúpu, či predaj bežeckého vybavenia môžete využiť aj sekciu na stránkach v našom Fóre http://www.bezkar.sk/forumbezkar/index.php.

Tí z nás, ktorí sa zúčastňujeme aj súťaží a pretekov, je už načase premyslieť si, na ktorých podujatiach sa chceme zúčastniť. Registrácie sú už v plnom prúde, kalendáre sú pripravené a máme ich aktualizované aj na našich stránkach. Pripomínam euroloppeťákom, ktorí absolvovali v minulej sezóne 3 podujatia, že už od 1. septembra si môžu uplatniť voľný štart na jedno podujatie. Podrobnosti na oficiálnej stránke Euroloppetu http://www.euroloppet.com/euroloppet-passport/euroloppet-racer-action.html.

Aj keď si ešte na príchod zimy niekoľko týždňov a možno i mesiacov počkáme, na našich stránkach sa budeme stretávať čoraz častejšie.
Teším sa na vaše príspevky a potom aj na bohaté snehové správy. Tie z uplynulých sezón si môžete prezrieť v našom archíve v sekcii Snehové správy.


>>> viac >>> otvor článok s diskusiou (0)


Kremnické vrchy - Skalka | 28.7.2015 | Roman Beres | Čítané 771x | 0 príspevkov v diskusii
Zimná sezóna začína :)
Nemusíte čakať na sneh

Dovoľujeme si týmto pozvať každého,kto má záujem si vyskúšať beh na kolieskových lyžiach,na Skalku pri Kremnici,kde si budete môcť skúsiť kolieskové lyže na "korčulovanie" aj na klasickú techniku.
Termín: 15.08.2015
Miesto: In-line dráha na štadióne R.Čillíka
Čas: 14,oo-18,oo hod.
Kolieskové lyže budú namontované na NNN aj SNS profil,bež.topánky a palice je vhodné si priniesť svoje,nakoľko nami poskytnuté budú v obmedzenom množstve /bude niekoľko párov/.
V prípade,že by si chcel niekto vyskúšať kol.lyže v nedeľu 16.08.2015,tak je to možné ale je potrebné si ich prísť vyzdvihnúť do predajne Cyklo-Santé a dohodnúť sa individuálne.
Upozornenie: v prípade daždivého počasia sa akcia na Skalke neuskutoční z dôvodu nebezpečenstva úrazu. Predvádzacia akcia by sa uskutočnila v predajni Cyklo-Santé v Kremnici v rovnakom čase.

Od tohto termínu si budete môcť v našej predajni zakúpiť kolieskové lyže na skate aj na klasiku od niekoľkých svetových výrobcov, z rôznych materiálov /hliník,karbon/ a v rôznych cenových reláciách.Rovnako Vám ponúkame hroty na asfalt a palice.
Pre viac info volajte 0907858639-Cyklo-Santé

>>> viac >>> otvor článok s diskusiou (0)


Kremnické vrchy - Skalka | 4.6.2015 | Matej Libič | Čítané 880x | 2 príspevky v diskusii
Dotazník k diplomovej práci
Koncepcia rozvoja bežeckého lyžovania

Priatelia bežkári,

chcel by som Vás poprosiť o vyplnenie dotazníka k mojej diplomovej práci, ktorej téma je Koncepcia rozvoja bežeckého lyžovania v Kremnických vrchoch. Výsledky nebudú spracované iba pre potreby samotnej diplomovej práce, ale dostanú sa aj k organizáciám, ktoré v súčasnosti úpravu bežeckých tratí v Kremnických vrchoch zabezpečujú.
Dotazník je na tomto linku:

https://docs.google.com/forms/d/1t1JtaCT-N6ErH1cjjIQ7YNLkRJMQnADR5TwXIP2MXy8/viewform?usp=send_form

Ďakujem za spoluprácu.
>>> viac >>> otvor článok s diskusiou (2)


Informácie | 19.4.2015 | Karol Kováč | Čítané 997x | 0 príspevkov v diskusii
Bodka za zimnou sezónou 2014/2015
Aká bola práve končiaca bežkárska sezóna

Máme za sebou ďalšie obdobie na ktoré sa my bežkári vždy tešíme. Je to len niekoľko mesiacov v roku, keď nám prírodné podmienky umožnia venovať sa nášmu obľúbenému športu.
Každý môžeme mať pri obzretí sa za práve končiacou sezónou rôzny názor. V kontexte so sezónou 2013/2014, ktorá bola naozaj veľmi mizerná bola táto oveľa lepšia. Aj tu sa určite nezhodneme všetci, či to bola naozaj dobrá sezóna alebo tiež jedna z tých horších. Určite náš pohľad ovplyvní to, aké možnosti sme mali vo svojom okolí, či sme mohli za snehom aj vycestovať. Skúsim preto zhodnotiť uplynulú sezónu podľa správ od užívateľov servera a tak trochu aj zo svojich skúseností v rámci Slovenska ale i okolitých štátov.
Podľa správ zo slovenských oblastí trvala sezóna od 2. decembra 2014 do (doteraz) 18. apríla 2015, čo je 138 dní a to je len o 7 dní kratšie ako doteraz najdlhšia za posledné roky - sezóna 2012/2013. Nie je vylúčené, že niekoľko dní sa na niektorých úsekoch ešte behať bude...
Z tohto pohľadu je to jedna z najlepších sezón. To je ale len globálny pohľad, pretože uvedené platí len pre oblasť Kremnických vrchov. V iných oblastiach Slovenska to už také ružové nebolo.
Na východe Slovenska sezóna netrvala ani 90 dní – podľa snehových správ iba 86. Aj v iných oblastiach Slovenska boli podmienky podstatne horšie ako v Kremnických vrchoch.
Keď si trochu podrobnejšie zaspomíname aké boli podmienky okolo Vianoc alebo ešte koncom januára, keď prišla konečne vlna výdatného sneženia, tak musíme uznať, že sezóna sa rozbiehala pomaly, snehu bolo prevažne málo. Paradoxne pomerne dobré podmienky boli v Malých Karpatoch, kde sa bežkovalo takmer dva mesiace, čo nebýva tak časté. Tu je už výnimočné, keď sa dá na hrebeni behávať viac ako mesiac. Takže na Slovensku to bola určite lepšia sezóna ako tá predchádzajúca ale v mnohých strediskách to nebola žiadna sláva.
Tí, ktorí ste mali možnosť vycestovať za snehom do okolitých štátov, či už na preteky alebo za rekreáciou určite potvrdíte, že aj na mnohých miestach v Európe to so snehom počas sezóny nevyzeralo najlepšie. Veď to bolo vidieť aj počas športových prenosov z pretekov v behu na lyžiach či biatlonu, že často bola vysnežená len trať technickým snehom a okolie v lese bolo bez snehu.
Len jeden príklad za všetky. Južné Tirolsko v Taliansku. Tam v podstate celú zimu boli bez snehu. Napriek tomu dokázali zorganizovať podujatie Euroloppet z 80% na technickom snehu, keď pripravili trate v dĺžke 42 km.
Vrátim sa však ešte k nám domov. Potešiteľné je, že sa výrazne zmenil prístup k úprave bežeckých tratí v Kremnických vrchoch a dá sa povedať, že trate boli upravované priebežne podľa snehových podmienok a to nielen pred víkendom. Zdá sa, že sa našla spoločná reč a konečne je to na prospech bežkárskej verejnosti. Veľmi aktívne boli upravované aj bežkárske trate v Mengusovciach, kde pribudla aj zasnežovacia technika a tak je veľký predpoklad, že v budúcnosti sa Bežkársky raj v Mengusovciach zaradí medzi najlepšie strediská na Slovensku. Na našom serveri pribudli ďalšie strediská – oblasti bežeckého lyžovania, ktoré sa viac alebo menej prezentovali so svojimi aktivitami.
Chcem sa na záver poďakovať všetkým dobrovoľníkom, organizáciám či samosprávam, ktoré prispeli k úpravám tratí a rozvoju podmienok pre bežecké lyžovanie. Ďakujem za všetkých, ktorí si obľúbili tento nádherný zimný šport.
Budem rád, ak sa podelíte v diskusii o svoje skúsenosti a vyjadríte svoj pohľad ako ste videli končiacu sa zimnú sezónu vy, užívatelia servera Bežkár.sk.
Server Bežkár.sk je tu po celý rok, otvorený pre vaše príspevky i z iných oblastí športu, veď asi všetci sa aj mimo našu hlavnú sezónu venujeme niektorému zo športov a udržiavame si kondíciu. Medzi sezónami je i vždy viac času pre realizovanie návrhov a nápadov ako by sa dali naše stránky vylepšiť, či doplniť.

Tešíme sa spolu už na tú nadchádzajúcu sezónu, ktorá môže byť opäť lepšia...

Na obrázkoch je niekoľko záberov z tohtoročnej Veľkej noci – Kremnické vrchy


>>> viac >>> otvor článok s diskusiou (0)


© RK Service 2009-2016                kontakt:adminbezkar.sk