nová registrácia   zabudnuté heslo meno: heslo:

Partnerská stránka www.nabezky.sk
www.nordic-bike.sk
Cyklo-Santé

www.vsetkonabeh.sk
bezkujnaorave.sk
Odporúčam
EUROLOPPET Trailer 2013/2014
*

*

Nové vo FÓRE!
Viete poradiť s mazaním?www.euroloppet.sk
 Skalka- štadión


www.euroloppet.sk
 Skalka- inline Štrbské pleso


www.holidayinfo.sk
 Donovaly


Snehové správy
Počet správ: 435

Propagácia servera
Podpora bežkár.sk

Počet návštev
Online:
8
Dnes:
117
admin:
admin(@)bezkar.sk

Registrovaných:
628 užívateľov.
Biela stopa Kremnica


 
Správy o snehových podmienkach - najnovšie      ... zobraziť všetky správy  
  Dátum Stredisko Trasa Sneh Kvalita Úprava Pridal
22.3.2017  Štrbské Pleso  Štadión 5km
Štadión 5km 
10 až 80 cm  starý sneh vlhký  upravené takmer v celej dĺžke  Toret 
21.3.2017  Skalka pri Kremnici  Skalka
Biela stopa sever 
20 až 50 cm  starý sneh vlhký  upravená len časť  cyklosante 
20.3.2017  Kremnické vrchy  Kordíky
Kordícka zvážnica 
15 až 35 cm  starý sneh vlhký  dlho neupravené, rozjazdené  miroBB 
20.3.2017  Skalka pri Kremnici  Skalka
Bežecké okruhy 
20 až 50 cm  starý sneh mokrý  upravené v celej dĺžke  cyklosante 
20.3.2017  Štrbské Pleso  Štadión 5km
Štadión 5km 
25 až 90 cm  nový sneh vlhký  upravené v celej dĺžke  Toret 
19.3.2017  Štrbské Pleso  Štadión 5km
Štadión 5km 
20 až 80 cm  nový sneh prašan  upravené v celej dĺžke  Toret 
19.3.2017  Skalka pri Kremnici  Skalka
Bežecké okruhy 
30 až 50 cm  nový sneh prašan  upravené v celej dĺžke  cyklosante 
18.3.2017  Skalka pri Kremnici  Králiky
Hostinec 
5 až 60 cm  nový sneh vlhký  upravená len časť  SKBIKO 
18.3.2017  Skalka pri Kremnici  Skalka
Bežecké okruhy 
20 až 50 cm  nový sneh vlhký  upravené v celej dĺžke  cyklosante 
17.3.2017  Kremnické vrchy  Kordíky
Kordícka zvážnica 
20 až 35 cm  starý sneh vlhký  upravené v celej dĺžke  miroBB 

Záznamov: 1-10 z celkom 435   Najnovšie | Predchádzajúca strana | Ďalšia strana | Najstaršie

Kremnické vrchy - Skalka | 22.11.2015 | Karol Kováč | Čítané 1238x | 2 príspevky v diskusii
Koncepcia bežeckého lyžovania v Kremnických vrchoch
Výsledky ankety, ktorú inicializoval užívateľ nášho servera - do ankety sa môžete stále zapojiť

V mesiaci jún 2015 užívateľ nášho servera Matej Libič zorganizoval anketu o koncepcii bežeckého lyžovania v Kremnických vrchoch.
Jej výsledky nájdete tu:
https://docs.google.com/forms/d/1t1JtaCT-N6ErH1cjjIQ7YNLkRJMQnADR5TwXIP2MXy8/viewanalytics
Do ankety sa do dnešného dňa zapojilo 263 účastníkov z radov bežkárov.
Výsledky ankety by mali mať k dispozícii všetci, ktorí sú zainteresovaní do rozvoja turizmu a bežeckého lyžovania v oblasti Kremnických vrchov.
So súhlasom iniciátora ankety si teraz dovolím zhrnúť najdôležitejšie výsledky tak trochu aj z môjho pohľadu, pretože Kremnické vrchy a situáciu okolo bežeckého lyžovania v tejto oblasti poznám pomerne dobre.
Z odpovedí v ankete som do niekoľkých bodov zhrnul podľa môjho názoru najpodstatnejšie závery.

1. Pozitívne stránky oblasti Kremnické vrchy

Ako najväčšie pozitíva účastníci uvádzajú, že Kremnické vrchy a Skalka patria dĺžkou tratí, polohou a náročnosťou medzi top oblasti na Slovensku a sú skutočným rajom pre bežkárov. Tak isto je takmer zhoda v tom, že za posledný rok sa zlepšila aj úprava tratí a náznaky zlepšenia spolupráce medzi zainteresovanými. Nie na poslednom mieste je vysoko hodnotená osvetlená inline dráha na Skalke ako jediná na Slovensku.

2. Dĺžka tratí, ich náročnosť a kvalita

Tu je celková spokojnosť, no poukazuje sa na niektoré úseky ktoré boli v minulosti udržiavané a teraz už nie sú. Problém so zosuvom na Malachovskej zvážnici, neudržiavaný západný okruh a trasa Skalka-Krahule. Sú aj nové návrhy, predĺženia tratí na Kremnický štos či Flochovú alebo ďalšie. Účastníci vo svojich odpovediach stále vnímajú problémy pri prechode na severný okruh, ktoré spôsobilo vybudovanie zjazdovky. Sú to nebezpečné serpentíny v strmom zjazde, problematický prechod okolo "stavby reštaurácie" Pekná vyhliadka. Tu sú návrhy od vybudovanie tunela popod zjazdovku alebo úprava a zmiernenie zákrut.

3. Značenie tratí a orientácia na nich

Účastníci ankety poukazujú najmä na nedostatočné a chýbajúce značenie trati v oblasti pretekárskych FIS okruhoch, ktoré sú v správe MKL Kremnica. Ja to tiež považujem za vážny problém, ktorý nevyžaduje veľké finančné prostriedky a náprava by prispela k zvýšeniu bezpečnosti prehľadnosti okruhov ako aj k odstráneniu kolízií medzi rekreačnými a športovými bežkármi. Pre väčšinu bežkárov tvoria FIS okruhy hotové bludisko a orientovať sa v ňom dokáže naozaj len malé percento návštevníkov a domáci športovci.
Čo na to predstavitelia MKL Kremnica?
Aj značenie na turistických tratiach alebo okruhoch Bielej stopy by podľa odpovedí potrebovalo zlepšenie. Nie všetci návštevníci, ktorí do Kremnických vrchov zavítajú aj dokonale poznajú terén. Najmä v zhoršenej viditeľnosti tu hrozí, že bežkár zablúdi.

4. Úprava tratí a ich spoplatnenie

Ako som už písal vyššie, úprava tratí sa najmä v poslednej sezóne zlepšila no účastníci, ktorí na anketu odpovedali by uvítali úpravu aj v týždni najmä po snežení tak, aby sa aj pri týždennom pobyte dalo behať voľnou technikou aspoň na niektorých úsekoch tratí. Je jasné, že mimo víkendov je v stredisku menej bežkárov. Otázkou je však aj to, prečo je tomu tak? Ak sú skúsenosti, že pri snežení počas týždňa sa trate neupravujú, potom si tam málo kto naplánuje týždenný pobyt alebo príde na trate z blízkeho okolia.
V otázke spoplatnenia upravovaných tratí takmer všetci odpovedali, že sú za ale pri garancii pravidelnej úpravy vždy, keď je to potrebné.
Z odpovedí vychádza, že najprijateľnejší poplatok za deň by bol v rozsahu 1 až 3 €.

5. Infraštruktúra pre bežkárov v oblasti

Tu sa poukazuje najmä na nedostatočné možnosti občerstvenia na dlhých tratiach severného ale aj južného okruhu Bielej stopy. Na južnom okruhu je aspoň počas víkendov v prevádzke chata Hostinec. Táto by mohla byť otvorená aj počas týždňa. Na severnom okruhu by boli možnosti na Cabanke, či chate Obrázok v Širokej. Tiež ako na nedostatok poukazujú návštevníci najväčšieho strediska Skalka absenciu šatní, či možnosti odložiť si veci a v teple sa prezliecť. Tiež sú tu vnímané ako nedostatočné možnosti stravovania, ubytovania, servisu či nie vždy bezproblémové parkovanie. Na parkovisku pri zjazdovke Králiky je kritizované spoplatnenie parkoviska pre nezjazdárov bez pridanej hodnoty a negatívny postoj obsluhy vlekov k bežkárom.

6. Najväčšie nedostatky, návrhy na zlepšenie

Vážnym problémom je ničenie tratí skútrami, či pešími turistami. Tu by sa žiadalo viac aktivity príslušných orgánov v rámci kontroly, prevencie, značenia ale aj úpravy v legislatíve na Slovensku všeobecne. Špeciálne na Skalke odpovedajúci uvádzajú fakt, že draho vybudované zasneženie inline dráhy nebolo nikdy uvedené do prevádzky. Vynárajú sa tu otázky kto je za to zodpovedný, kde je zasnežovacia technika a prečo vlastne takýto stav nastal. Stačí nám odpoveď, že "Na Slovensku je to tak, zvyknite si"? Ako problém je ešte stále nedostatočná koordinácia úpravy tratí a s tým súvisiace spoplatnenie. Zaregistrované boli nálepky ako príspevok na úpravu tratí no oficiálne informácie o možnosti a podmienkach zakúpenia sa nikde nedali nájsť.
V návrhoch na zlepšenie podmienok sú uvádzané už spomínané oblastí v úprave tratí a jej koordinácie, zlepšiť možnosti občerstvenia, stravovania, ubytovania, zázemia pre bežkárov, servis, parkovanie, značenie... Je toho samozrejme dosť.
Limitujúce sú v prvom rade finančné možnosti ale je stále čo naprávať aj v spolupráci zainteresovaných, ochote obetovať prostriedky a čas pre zlepšenie situácie. Významnú úlohu majú obce a mestá v regióne a organizácie, ktoré sa združujú za účelom aktivít podporujúcich turizmus a bežecké lyžovanie.

Na záver jeden citát z odpovedí v ankete ktorý veľa hovorí:
"Poznajúc Jizerské hory - keby Češi mali Skalku, tak urobia z toho stredisko tip-top bez enviromentálnych zásahov". Z mojej strany absolútny súhlas.

Všetci sa už tešíme na novú sezónu a snáď aj na realizáciu niektorých vylepšení pre bežkárov v oblasti Kremnických vrchov ku ktorým sa odpovedajúci v ankete vyjadrovali. Možno si výsledky ankety prečítali aj ľudia, ktorí môžu s úrovňou bežeckého lyžovania v Kremnických vrchoch aj niečo urobiť.

Ak chcete ešte pripojiť svoj názor, anketa je stále otvorená na:
https://docs.google.com/forms/d/1t1JtaCT-N6ErH1cjjIQ7YNLkRJMQnADR5TwXIP2MXy8/viewform

Na obrázku foto zo štadióna z 15.11.2015 ktorý naznačuje, že zimná sezóna je už predo dvermi.>>> viac >>> otvor článok s diskusiou (2)


Informácie | 18.11.2015 | Karol Kováč | Čítané 738x | 0 príspevkov v diskusii
Príde na naše hory v sobotu zima?
Aktualizovaná prognóza vývoja počasia - 22.11.2015, ako to nakoniec vyšlo?

Iste už mnohí netrpezlivo čakáme až sa konečne počasie umúdri a bude sa podobať dátumu, ktorý je v kalendári. Dnešných 20 stupňov nad nulou je už naozaj vrchol, pri ktorom si ani nevieme predstaviť, že už o tri dni by mohla zavládnuť na našich horách zima aj s patričnou snehovou pokrývkou.
Že sa o dva dni začne ochladzovať, to je už isté takmer na 100%. To nám predpovedajú aj profesionálne meteo služby. Ako sa to však bude ďalej vyvíjať je ešte pomerne otázne aj keď nádej, že by mohlo spadnúť aj dostatočné množstvo snehu aby sme si už konečne mohli obuť bežky je celkom slušná.

Predpoveď zo dňa 18.11.2015

Rád by som bol optimistom ale situácia nie je vôbec jednoznačná. Bude záležať na tom, či v piatok a sobotu pri predpokladanom prechode frontu bude na našich horách iba pršať alebo sa dostatočne ochladí a z množstva zrážok, ktoré majú byť dosť výdatné bude väčší podiel snehových vločiek. Z najnovšej prognózy to vychádza tak, že väčšia šanca na priaznivý vývoj bude v severozápadnej časti Slovenska. Podľa nej by vo výškach okolo 1000 m n.m. mohol dážď prechádzať do sneženia v sobotu ráno alebo v predpoludňajších hodinách, smerom na východ trochu neskôr. Množstvo spadnutého snehu bude záležať od toho, či sa postup frontu spomalí a ako sa budú vyvíjať tlakové pomery v atmosfére v blízkosti nášho územia. Z hľadiska dnešných údajov to odhadujem zhruba na 5 až 15 cm snehu v nadmorských výškach okolo 1000 metrov. Od pondelka by zrážky mali ustať. Dôležité ale je, že potom by sa nemalo výraznejšie otepliť a ak niečo napadne, sneh by sa mohol udržať minimálne niekoľko dní. Priaznivé by mohli byť podmienky na zasnežovanie po celý budúci týždeň. To je odkaz pre Frenkyho do Mengusoviec, kde by sa možno dal pripraviť pre ďalší víkend tréningový okruh.

Predpoveď z 19.11.2015

Tak dnes musím trochu skorigovať predpovedané množstvo snehu. Ochladenie určite cez víkend dorazí ale vyzerá to horšie. Snehu asi nespadne viac ako pár centimetrov a do 10 cm by to mohlo byť vo východnej časti Slovenska. Aj vzdialenejšia predpoveď už naznačuje, že ochladenie by malo byť miernejšie. Čo je horšie, že po víkende je v nedohľadne aj ďalšie sneženie.

Predpoveď z 20.11.2015

Je to ako na hojdačke. Aj z týchto troch mojich prognóz sa dá usúdiť ako sa situácia niekedy vie rýchlo zvrtnúť. Prečo? Teraz to vyzerá naozaj veľmi dobre a znova sa ukazuje, že by snehu cez víkend mohlo vo výškach okolo 1000 metrov napadnúť možno aj 20 cm a v dlhodobejšej predpovedi by malo prísť do našich končín okolo štvrtka ďalšie pomerne výdatné sneženie, čo by pri teplotách pod nulou po celý budúci týždeň dávalo veľkú nádej na solídne podmienky pre bežkárov dokonca aj v nižších polohách okolo 600 metrov. Nádej teda je, uvidíme ako to nakoniec bude.

22.11.2015

Moja prognóza z piatka sa nenaplnila aj z toho dôvodu, že vychádzala iba z jednej predpovede, ktorá sa už neskôr nezopakovala. Spadnutého snehu nakoniec bolo veľmi málo a ešte to z ďaleka na bežky nie je a v najbližšom týždni ani asi nebude. Vyzerá to ale, že sa už teplotne udrží počasie v súlade s kalendárom. Na ozajstnú snehovú perinu si teda budeme musieť počkať asi až do decembra.

Na prvých dvoch obrázkoch situácia v hladine 850 hPa dňa 18.11.2015 pre sobotu 21.11.2015 a stredu 25.11.2015, tak ako ju uvádza z údajov amerického GFS server http://www.wetterzentrale.de
Na ďalších dvoch obrázkoch je prognóza z 19.11. na tie isté dní a na poslednom prognóza zrážok na 26.11.2015

>>> viac >>> otvor článok s diskusiou (0)


Poradňa Bežkára | 16.11.2015 | Cyklo Santé | Čítané 678x | 0 príspevkov v diskusii
Mimoriadna ponuka
Naučíme Vás, ako si správne navoskovať lyže

Milí bežkári,
v spolupráci s firmou Sprintcz, ktorá je výhradným dovozcom svetoznámej firmy SWIX pre Čechy a Slovensko, sme pre Vás pripravili jedinečnú možnosť zúčastniť sa školenia voskovania bežeckých lyží. Naučíme Vás, ako si správne lyže ošetriť, navoskovať, profesionálne pripraviť.
Školenie sa uskutoční dňa 21.11.2015 v hoteli Centrál na pešej zóne v Kremnici, v čase od 14.00 hod do cca 17.00 hod.
Vzhľadom k tomu, že školenie je bezplatné, predpokladáme väčší záujem. Preto požadujeme prihlásiť sa vopred, nakoľko kapacita je obmedzená na 41 osôb.
Prihlásiť sa môžete mailom na: cyklosante@gmail.com
alebo telefonicky na : 0907 858 639
Vaše prihlásenie Vám potvrdíme mailom, prípadne telefonicky.

Všetky produkty, s ktorými budete oboznámení počas školenia, si v prípade Vášho záujmu budete môcť zakúpiť za bezkonkurenčné ceny priamo na mieste.


>>> viac >>> otvor článok s diskusiou (0)


Volovské vrchy - Kavečany | 12.11.2015 | Igor Vančišin | Čítané 905x | 0 príspevkov v diskusii
Trate pod Kojšovskou Hoľou čakajú pripravené na sneh
Blýska sa na lepšie časy?

S potešením som si prečítal články o stave a pripravenosti stredísk na nadchádzajúcu sezónu. Predpokladám, že bolo oslovených viacero slovenských stredísk a verím, že ďalšie informácie budú pribúdať. Ak nie priamo od administrátorov, tak aspoň od nás - bežkárov, čitateľov, používateľov servera bežkár.sk (napr. hoci i vo forme prvej snehovej správy, ako to urobil rudobb) Veď mnohí z nás už netrpezlivo obchádzame chodníčky, trasy - kde by sme (hoci aj ihneď) chceli ladne kĺzať v bielej stope.
Uplynulý víkend som si prebehol trate pod Kojšovskou Hoľou, ktoré pravidelne udržiava a pripravuje LK Metropol Košice. Bol som príjemne prekvapený, v akom sú stave, ako sa vyrovnal terén po letnej ťažbe, či po motocyklovej 6-dňovej. Najpoužívanejší 2 km okruh je ako diaľnica a dokáže prijať i veľký ratrak s frézovou žehličkou, čo výrazne zlepší úpravu i kvalitu bežkovania. V priestore nástupu na trať sa vykrášlila maringotka i s prístreškom a posedením. Údajne tam počas víkendov vždy niekto bude, a bude možnosť ohriať sa resp. pomoc v prípade núdze.
Spolupráca s lyžiarskym strediskom Skipark Erika naberá tiež nové dimenzie a treba dúfať, že nové investície a plány pomôžu komplikovanej doprave k bežeckým tratiam, či k vylepšeniu úpravy tratí a pod.
Od pánov z LK Metropol som sa práve dozvedel, že na 24. januára 2016 im zverili organizáciu jedného z kôl Slovenského pohára.
Máme sa teda i v okolí Košíc na čo tešiť, veríme - dúfame, že aj príroda sa pridá a prikryje tu snahu dostatočnou bielou perinou.

>>> viac >>> otvor článok s diskusiou (0)


Worldloppet | 10.11.2015 | Karol Kováč | Čítané 544x | 0 príspevkov v diskusii
Přihlaste se na Jizerskou 50 a poznejte skvělou atmosféru závodu v srdci Evropy
Pozvánka na Jizerskou padesátku

Víte, co budete dělat o druhém lednovém víkendu roku 2016? Ne? Přijeďte na skvělý závod Jizerská 50 v malebném prostředí Jizerských hor, kam tradičně přijíždí až 7 000 závodníků z 31 různých zemí. Registrace na závod konaný v termínu 8.-10. ledna 2016 jsou v plném proudu a je nejvyšší čas se na webových stránkách www.jiz50.cz přihlásit. Na nadcházející ročník navíc organizátoři přichystali několik novinek.
Nabídka Jizerské 50 je opravdu široká a nabízí rovnou sedm závodů. Páteční den si užijí děti, pro které je připraveno 5 různě dlouhých tratí, ale také závodníci, kteří budou zápolit na 30kilometrové trati volným stylem. Sprinteři nastoupí hned po nich v závodě soupaž na 1,5 kilometru.
V sobotu se někteří závodníci hned zrána pokochají zasněženou přírodou na 25kilometrové trati. Tento rok si v Bedřichově můžou zazávodit i rodiče spolu s dětmi, ale také úplní začátečníci, kteří by si na delší tratě ještě netroufli. Na Jizerské 50 letos totiž přibyde nový závod, a to na 10 km!
V neděli přijde na řadu vrchol samotné Jizerské 50 a to závod na 50 km. Na trase, která bude náročná, ale určitě krásná jako každý rok, se budou prohánět profesionálové, ale i závodníci, pro které představuje padesátka velkou výzvu.
V roce 2016 zároveň na závodníky čeká kromě jiného pamětní účastnická medaile Jizerské 50!
Více informací na http://www.jiz50.cz.

Pozvánku nám poslala pani Barbora Surá.

>>> viac >>> otvor článok s diskusiou (0)


Štiavnické vrchy | 20.10.2015 | Karol Kováč | Čítané 1242x | 0 príspevkov v diskusii
Štiavnické vrchy - upravované trate v lokalite Červená studňa
Situácia v stredisku pod Sitnom pred nadchádzajúcou sezónou

Prinášam informácie z ďalšieho strediska, z ktorého som dostal reakciu ako sú pripravení na novú sezónu, aké majú plány a novinky pre bežkárov.
Informácie o stredisku a situácii pred nadchádzajúcou sezónou nás informoval Miloš Janovský, ktorý v odpovedi píše:

OZ Červená studňa sa snaží robiť údržbu bežkárskych tratí v lokalite Červená studňa - Sedlo Pleso.
Naše OZ vzniklo pred 2 rokmi s hlavnou úlohou - úprava tratí pre bežecké lyžovanie. Nakoľko sme tu krátko, finančných aj technických prostriedkov je zatiaľ málo, aj keď robíme čo môžeme :-)
Zatiaľ naša práca spočívala skôr v príprave tratí pred sezónou, opiľovanie náletových drevín, odstraňovanie popadaných konárov, prípadne kalamít, odvodnenia, drenáže a pod.
Zatiaľ bohužiaľ nedisponujeme mechanizmom na úpravu bežeckých tratí. Len sporadicky nám pomôžu z lyžiarskeho strediska Salamandra Resort, resp. p. Erik Sombathy, ktorý chce obnoviť vleky na ČS, má 2 ratraky, ktorými nám pomohol upraviť minulú sezónu aspoň časti tratí v úsekoch ČS - Rosniarky, resp. Dolnohodrušský banský jarok.

Na členskej schôdzi OZ sme sa rozhodli pre nákup snežného skútra. Nejakými financiami už disponujeme (príspevok Mesta Banská Štiavnica, Regiónu BS, 2 %, sponzorské) + dal som žiadosť o grant do jednej nadácie + stretol som sa aj s p. Žaťkom s OZ SK v pohybe, ktorý nám tiež prisľúbil, v prípade potreby, nejakú podporu.
Sme v jednaní s mestom ohľadom parkovania na ČS, s Mestskými lesmi ohľadom údržby tratí mimo sezóny . . . atď, ale "láme" sa to ťažko.

Teraz ešte stručne niekoľko ďalších informácií, ktoré by mohli bežkárov zaujímať.
Oproti minulej sezóne výrazná zmena nenastala, urobili sme niektoré drobné úpravy na tratiach, odvodnenia, vyrovnania, na Červenej studni bude osadená nová informačná tabuľa- na prvom obrázku pod článkom, pribudla jedna lavička na Kamennom závoze obrázok č. 2.
Naša technika sa skladá z dvoch žehličiek + radlica na vyrovnanie obrázok č. 3, dúfame, že sa podarí kúpiť skúter, máme sľúbenú, tak ako minulý rok, pomoc vo forme ratraku od p. Sombathyho, na úseky, kde je to možné, ako som písal vyššie.
Na ďalšom obrázku je súpis tratí, ktoré chceme upravovať, nové alebo lepšie povedané obnovené, by mohli byť spojky 1, 4, 5, 6 + trasa F, posledné roky boli robené prevažne len HH a DH banský jarok a Rosniarky

Preteky neplánujeme žiadne, minulý rok sme cez fcb stránku zorganizovali nočné bežkovanie s čelovkami a malo to úspech, takže sme to zobrali ako nultý ročník a tento rok by sme chceli urobiť oficiálny prvý ročník, pracovný názov Stopa salamandry.
Na ďalších obrázkoch sú fotografie z úpravy tratí pred sezónou, drenáž zamokreného úseku.

Významným podujatím, ktoré sa bude konať v Štiavnických vrchoch v závere januára je Zimný zraz turistov. Organizátor, p. Melcer z Klubu slovenských turistov, očakáva viac ako 1000 účastníkov. Pri tejto príležitosti sa budeme podieľať na úprave tratí pre účastníkov zrazu.
Ďalšie informácie o našom stredisku a aktivitách nájdete aj na našej fcb stránke Červená Studňa https://www.facebook.com/ozcervenastudna

S pozdravom
Miloš Janovský, OZ Červená studňa


>>> viac >>> otvor článok s diskusiou (0)


Mengusovce | 18.10.2015 | Karol Kováč | Čítané 2393x | 2 príspevky v diskusii
Mengusovce - Mengusovský bežkársky raj
Ako je stredisko pripravené na zimnú sezónu

Pred necelým mesiacom som oslovil správcov, udržiavateľov bežkárskych tratí v strediskách na Slovensku s otázkami ako sú pripravení na nadchádzajúcu sezónu, aké majú plány a novinky.
Teraz prinášam informácie zo stredísk ktoré mi už odpoveď poslali.

Informácie o novinkách a zámeroch v stredisku pod Tatrami - Mengusovský bežkársky raj mi poslal Peter Mosný -Frenky, ktorý sa stará o úpravu tratí v tejto oblasti už niekoľko sezón.

V Megusovciach majú v pláne uskutočniť v nadchádzajúcej sezóne dve podujatia pre bežkárov. Jedným z nich by mal byť večerný beh v dĺžke 10 km a druhým, denný pretek v dĺžke viac ako 25 km. Samozrejme, bude záležať od snehových podmienok v akej dĺžke sa podarí pripraviť trať. Podľa prvých plánov by sa tento pretek mal uskutočniť prvý februárový víkend - týždeň po Bielej stope.
Novinkou by mal byť veľký stan, ktorý bude umiestnený pri druhom parkovisku. Mal by slúžiť po celú sezónu ako šatňa i bufet. Bežkári sa tu budú môcť posilniť, občerstviť, zahriať a aj prezliecť v suchu. Počas organizovania pretekov v ňom bude aj miesto registrácie a kancelária pretekov.

Ďalšou novinkou je, že počas celej sezóny sa budú prevádzkovatelia tratí snažiť aj pomocou zasnežovacej techniky denne udržiavať v prevádzke 6 km okruh. Sezónu by chceli otvoriť pred Vianocami. Podmienkou samozrejme bude aby teploty boli pod nulou aby sa aj v prípade nedostatku prírodného snehu dalo zasnežovať.
Cez víkendy a počas prázdnin je snaha upravovať aj ďalšie trate v celkovej dĺžke 11,5 km.
V prípade veľmi dobrých snehových podmienok je zámer natiahnuť bežeckú trať od Mengusoviec cez Štôlu, Gerlachov až po hotel Hubert. Bola by to nádherná trať, najkrajšie partie v okolí.

Frenky ďalej píše:
"Na sezónu sme dobre pripravení, technika, ľudia a aj miestni podnikatelia sľúbili priblížiť svoje služby bližšie k tratiam - aj do spomínaného stanu.
Verím že sezóna nám vyjde aspoň tak ako posledne tri tu v Mengusovciach, pozývam všetkých bežkársky naladených ľudí. Príďte a neoľutujete - navyše môžete od novembra sledovať všetko dianie na tratiach na FB - Mengusovsky Bežkársky Raj, vrátane snehových správ.
Teším sa na všetkých vás, s pozdravom,
Frenky
Peter Mosny"

Ja len dodám, že aj my sa tešíme na skvelo upravené trate a veríme, že nás o podmienkach v Mengusovciach bude Frenky informovať pravidelne aj na našom serveri tak ako po minulé sezóny.

Fotografie z minulých sezón dokresľujú atmosféru a úpravu tratí v Mengusovskom bežkárskom raji.


>>> viac >>> otvor článok s diskusiou (2)


Informácie | 9.10.2015 | Karol Kováč | Čítané 856x | 1 príspevok v diskusii
Spolu už pred siedmou bežkárskou sezónou
Trochu štatistiky z našej databázy

Pred dverami je už siedma bežkárska sezóna, ktorú budeme spolu prežívať so serverom www.bezkar.sk. Vďaka aktívnym užívateľom našich stránok môžeme dnes už trochu bilancovať a obzrieť sa za uplynulými sezónami.
Priatelia bežkári, ako iste viete, v sekcii Snehové správy nájdete archív správ za všetky uplynulé sezóny od existencie Bežkára.
Z týchto správ som urobil nasledovnú štatistiku. Pripomínam, že v štatistike sezón sú použité subjektívne údaje užívateľov servera, ktoré uvádzali v snehových správach. Preto ich nemožno brať ako presné čísla ale pre účely porovnania jednotlivých sezón je to dobrá metóda.
Zo snehových správ som bral do úvahy ako začiatok sezóny prvú správu o snehových podmienkach a koniec potom určila posledná správa, všetko iba z domácich slovenských oblastí.

Pozrite si obrázky, kde sú zobrazené grafy hrúbky snehovej pokrývky uvádzané v jednotlivých sezónach podľa snehových správ. Môžeme si tak porovnať sezóny od roku 2009. Prázdne miesta v grafe neznamenajú, že vtedy sneh nikde nebol ale, že z konkrétneho dňa nebola zaznamenaná žiadna správa.

V poslednom grafe je pokus o percentuálne vyjadrenie, kedy môžeme očakávať začiatok sezóny, ktoré vychádza zo začiatkov sezón v krátkej histórii našich záznamov. Vychádza z neho, že sezóna môže začať už v októbri so 16% pravdepodobnosťou, prvého decembra je tá pravdepodobnosť už 50% a 9. decembra by sme už mali na 100% brázdiť bielu stopu.

Na záver ešte pripomeniem, že prvý sneh na ktorom sa dalo už solídne bežkovať napadol v polovici októbra, presnejšie 16.10. v roku 2009. Záznam máme aj v snehových správach zo dňa 18.10.2009. Prvá fotografia je práve z tohto dátumu.

V najnovších prognózach počasia to vyzerá tak, že história by sa mohla čiastočne zopakovať a prvý sneh na horách by sme mohli zaregistrovať dokonca ešte skôr, okolo 12. októbra. Snáď sa ale potom nezopakuje scenár z r. 2009, keď skutočná sezóna začala až v polovici decembra a patrila k tým slabším.


>>> viac >>> otvor článok s diskusiou (1)


Informácie | 1.10.2015 | Roman Beres | Čítané 553x | 0 príspevkov v diskusii
Preteky MTB
Pozvánka

Názov preteku Cyklo -Santé Kremnica
Usporiadateľ: Cyklo -Santé Kremnica
Centrum voľného času Kremnica
Termín: 17.10.2015 o 10:00 hod.
Riaditeľ pretekov: Mgr. Roman Béreš
Časomiera: Ján Kostík, MKL Kremnica
Informácie: Centrum voľného času Kremnica,
Angyalova 401/26, 967 01 Kremnica
Prihlášky: č.t.: 0907 858 639, 0905 594 091,
E-mail : cvckremnica@gmail.com
cyklosante@gmail.com
Do prihlášky uviesť: meno, priezvisko, dátum narodenia,
email, telefón

Zdravotná služba: Zabezpečí usporiadateľ
Hlásateľ: Roman Barényi
Štart – cieľ: Štefánikovo námestie Kremnica - mestský úrad
Prezentácia: Od 9:00 hod. Štefánikovo námestie Kremnica
Štartovné:
Platba pri prezentácií :
1 - 2 kat. zadarmo,
3 - 4. kat. 3 €,
5 - 7 kat. 10 €
Ceny: prví traja v kategórii

Protesty: protest treba doručiť riaditeľovi pretekov do 15 minút po skončení kategórie písomne.

Typ preteku: Cross-country MTB bicykle

Ostatné: Parkovanie v CVČ Kremnica, obed je v cene štartovného pre 3,4,5,6,7 kategóriu, občerstvenie na trati zabezpečí usporiadateľ.

Kategórie (chlapci, dievčatá, muži, ženy)
Štart 10:00 hod. 1 kat. Do 6 rokov 1 x 350m
Štart 10:00 hod. 2 kat. 7-10 rokov 4 x 350m

Štart 11:00 hod. 3 kat. 11 - 14 rokov 1 X 8 km
4 kat. 15 - 17 rokov 2 X 8 km
5 kat. 18 - 39 rokov 5 x 8 km
6 kat. 40 – 54 rokov 5 x 8 km
7 kat. 55 - 3 x 8 km

14:00 hod. Slávnostné vyhlásenie výsledkov


Pretekov sa môže zúčastniť každý, kto sa preukáže platným preukazom poistenca.
Všetci účastníci pretekov štartujú na vlastné nebezpečie a musia byť vybavení cyklistickou prilbou.
Cyklistickú prilbu musí mať pretekár počas celého preteku pevne upevnenú na hlave.
Kategóriu 1,2,3 prihlasuje zákonný zástupca.
Usporiadateľ neručí za škody pretekárom vzniknuté ani nimi spôsobené.
Pretekári sú povinní riadiť sa pred štartom a počas pretekov pokynmi usporiadateľov.
Pretekár môže štartovať len vo svojej vekovej kategórii.
Pri porušení týchto pravidiel je usporiadateľ oprávnený pretekára vylúčiť z pretekov.


>>> viac >>> otvor článok s diskusiou (0)


Informácie | 23.9.2015 | Karol Kováč | Čítané 603x | 0 príspevkov v diskusii
Na prahu jesene, pred zimnou sezónou
Už aj s prvým snežením v stredných polohách Álp

Priatelia bežkári, je už tá správna chvíľa aby sme na našom serveri opäť zvýšili aktivitu a pripravili sa na blížiacu sa sezónu. K napísaniu článku ma naštartovali dve skutočnosti, ktoré sa udiali práve dnes.
Dnes už slniečko po intenzívnom zohrievaní severnej pologule, keď sme si užili extrémne horúce leto, zamierilo na južnú pologuľu a príroda sa začala pripravovať na chladnejšiu periódu v našich končinách.
A práve dnes sa objavili správy o prvom snežení z doliny Južného Tirolska v severnom Taliansku (1200-1500 m. n. m.), kde sa každoročne koná podujatie Euroloppet - Gran Fondo Val Casies/ Gsieser Tal-Lauf. Na obrázku je záber z web kamery. Práve tam mali obrovské problémy so snehom v uplynulej sezóne. Podujatie mohli usporiadať iba s obrovským úsilím, keď väčšinu trate pripravili na technickom snehu. Snáď tá nadchádzajúca sezóna sa vydarí tam ale aj na iných miestach, kde sa v Európe behá na lyžiach.

Aká bude nadchádzajúca zimná sezóna u nás, to samozrejme záleží najviac od počasia a množstva snehu, ktoré nám príroda nadelí. Nezaobíde sa to však ani bez obetavej práce v mnohých prípadoch dobrovoľníkov a nadšených organizátorov, ktorí venujú veľa úsilia a svojho času pri úprave tratí.
Ako sa v našich strediskách pripravujú na novú zimnú sezónu, čo sa zmenilo a aké novinky môžeme očakávať, to som zisťoval u správcov jednotlivých oblastí bežeckého lyžovania na Slovensku. Očakávam, že nás budú informovať v dohľadnej dobe na našich stránkach, prípadne vám ich názory sprostredkujem v niektorom z nasledujúcich článkov ešte pred tým, než to vypukne.

A teraz je už čas urobiť inventúru výstroja a všetkého, čo budeme potrebovať, keď sa dočkáme prvej snehovej periny aby sme mohli vybehnúť do bielej stopy. Na kúpu, či predaj bežeckého vybavenia môžete využiť aj sekciu na stránkach v našom Fóre http://www.bezkar.sk/forumbezkar/index.php.

Tí z nás, ktorí sa zúčastňujeme aj súťaží a pretekov, je už načase premyslieť si, na ktorých podujatiach sa chceme zúčastniť. Registrácie sú už v plnom prúde, kalendáre sú pripravené a máme ich aktualizované aj na našich stránkach. Pripomínam euroloppeťákom, ktorí absolvovali v minulej sezóne 3 podujatia, že už od 1. septembra si môžu uplatniť voľný štart na jedno podujatie. Podrobnosti na oficiálnej stránke Euroloppetu http://www.euroloppet.com/euroloppet-passport/euroloppet-racer-action.html.

Aj keď si ešte na príchod zimy niekoľko týždňov a možno i mesiacov počkáme, na našich stránkach sa budeme stretávať čoraz častejšie.
Teším sa na vaše príspevky a potom aj na bohaté snehové správy. Tie z uplynulých sezón si môžete prezrieť v našom archíve v sekcii Snehové správy.


>>> viac >>> otvor článok s diskusiou (0)


© RK Service 2009-2016                kontakt:adminbezkar.sk