REGISTRÁCIA  |  PRIHLÁSENIE
NAJNOVŠIE OTÁZKY VO FÓRE   
ludefu dňa 25.6. 9:29
pedro999 dňa 2.3. 18:47
MartinPE dňa 28.2. 10:45

NAJNOVŠIE SNEHOVÉ SPRÁVY   
Dátum Stredisko Trasa Sneh Kvalita Úprava Pridal  


Informácie | 14.1.2018 | Karol Kováč | Čítané 1298x | 0 príspevkov v diskusii
Pozvánka na februárové zimné prechody
Stolické vrchy a Muránska planina

Informáciu o pripravovaných zimných prechodoch nám poslali Jana a Libor Mladší.

Milí bežkári a turisti,

zaujímavé miesta Muránskej planiny a Stolických vrchov môžete počas prichádzajúcich februárových víkendov objaviť spoločne s nami ...

Pozývame Vás na zimný prechod Stolickými vrchmi a Muránskou planinou (3. a 10. februára 2018).
Začiatok oboch prechodov je zo sedla Javorinka neďaleko osady Predná Hora.

Aktuálne informácie o snehových podmienkach, trasách pre peších aj bežky a presný časový program nájdete pár dní vopred stránkach
organizátorov – mesto Revúca a obec Muráň alebo Vám ich radi poskytneme aj na našom tel.čísle 0904 855 744.

Pár foto zo stopy na Muránskej Planine.Jana a Libor Mladší
Apartmány Planina.sk Predná Hora
www.planina.sk
www.facebook.com/ApartmanyPlanina

tel.+421 (0)904 855 744, 903 653 010
planina@planina.sk
anarchy.sk, s. r. o.
Predná Hora 479


     
Kremnické vrchy - Skalka | 10.1.2018 | Jozef Mecele | Čítané 1685x | 3 príspevky v diskusii
Na Skalke sa uskutočnia Majstrovstvá Slovenska, Akademické majstrovstvá Slovenska a Slovenský pohár v behu na lyžiach
Organizátori prosia verejnosť o ohľaduplnosť

Mestský klub lyžiarov (MKL) Kremnica usporiada v sobotu a v nedeľu 13. - 14. januára 2018 na Skalke Majstrovstvá Slovenska - I. časť, Akademické majstrovstvá Slovenska (univerziádu) a preteky Slovenského pohára v behu na lyžiach všetkých kategórií. MKL pozýva priaznivcov bežeckého lyžovania, aby si prišli pozrieť súboje v bielej stope a povzbudiť pretekárov

Program:

Sobota, 13. jan., 10:00 do cca 15:00 – žiactvo, dorast, juniori, dospelí, šprint voľne (len ml. žiactvo klasicky)
Nedeľa, 14. jan., 10:00 do cca 14:00 – žiactvo, dorast, juniori, dospelí, vytrvalostné preteky voľne s intervalovým štartom (len ml. žiactvo klasicky), veteránske kategórie voľne s hromadným štartom

V čase konania pretekov budú pretekové trate pre bežkujúcu verejnosť uzavreté. Organizátori sa obracajú na návštevníkov Skalky, turistov, bežkárov, fanúšikov bežeckého lyžovania s prosbou, aby počas podujatia nevstupovali na lyžiarsku bežeckú trať, zvýšili svoju pozornosť, ohľaduplnosť, dbali na pokyny usporiadateľov, predišli kolíziám s účastníkmi pretekov a prispeli tým k zdarnému priebehu podujatia! Záujemcovia o bežkovanie môžu využiť iné trate na Skalke a v okolí.

V sobotu sa preteky v šprinte pobežia na Štadióne Rudolfa Čillíka a na 1,5-kilometrovom okruhu v okolí štadióna.
V nedeľu sa bude pretekať na Štadióne Rudolfa Čillíka a na okruhoch 1 - 5-kilometrových.

Propozície pretekov:
http://www.slovak-ski.sk/files/zavody/549/propozice_v.pdf

Ďakujeme!


     
  Nízke Tatry - Donovaly | 5.1.2018 | Peter Brečka | Čítané 1190x | 3 príspevky v diskusii
Trate na Donovaloch
Bude to raz normálne?

Na Donovaloch frčia zimné prázdniny, rôzni ľudia s rôznymi predstavami o trávení zimnej dovolenky. Stretnete viacerých, ktorí sú tu prvýkrát, pýtajú sa na všeličo, aj na to odkiaľ začať bežkovať, ako vedú trasy, či sú upravené. V rukách majú bežky vlastné i z požičovní a... hlavne chcú. Sú prázdniny a očakávajú, že pri aktuálnom stave snehu nájdu dobré možnosti. Ale mýlia sa. Rok po roku sa opakuje to isté. Stroj ide na trať len v piatok večer, alebo v sobotu ráno či pred obedom, jedenkrát za týždeň, nech sa deje, čo sa deje. Počas štvrtka a piatka si bežkári v novom snehu prerážali stopu sami. Dnes boli ideálne podmienky, sneh príliš nezmäkol, počasie vynikajúce aj pre bežkárov nezvyknutých na zimu, čas aj na krásne viachodinové putovanie. Turisti mohli vyraziť a robiť si vlastnú stopu, kto prvý v novom snehu vypluhoval klesania, zaslúžil by si pochvalu, ostatní sa mohli tešiť. Takí su bežkári, radostný národ. A ten, kto si chcel aj svižnejšie zašportovať, napríklad korčuľovaním, mal smolu. Športovci oddychujte, netrhajte sa, na Donovaloch v týždni nemáte šancu!!

Ale naozaj nič prekvapujúce, úprava tratí na Donovaloch je zrejme len nejaké nutné zlo, ktoré treba dajako zľahka prežiť, veď príde jar, leto a spomienky sa vymažú. Pred novou sezónou sa objavia nové očakávania a potom zas len sklamanie...


     
Informácie | 4.1.2018 | Karol Kováč | Čítané 1650x | 34 príspevkov v diskusii
Stanovisko administrátora Bežkár.sk k iniciatíve „Komunitný obsah“
Ako financovať úpravu bežkárskych tratí, alebo platiť či neplatiť za informácie?

Priatelia bežkári, ďakujem administrátorovi partnerskej stránky, za článok vysvetľujúci najnovšiu iniciatívu servera Nabežky.sk „Komunitný obsah“. Je na každom z nás ako sa k tejto problematike postaví.

Partnerský server sa vybral cestou vytvoriť uzavretú komunitu, ktorá si bude navzájom odovzdávať informácie o úprave tratí a tí, ktorí sa s takýmto princípom nestotožnia budú odkázaní na iné zdroje. Ak by server Bežkár.sk pristúpil na tento princíp, poprel by svoje hlavné zameranie, ktoré bolo dôvodom jeho vzniku, teda vytvoriť priestor pre bežkársku verejnosť aby si mohla navzájom vymieňať informácie a skúsenosti.
Vrátili by sme sa v podstate späť, niekde pred rok 2009, keď oba servery vznikli a oba deklarovali práve tento hlavný cieľ. V tom čase prakticky neexistoval informačný zdroj pre bežkárov, kde by sa dozvedeli o podmienkach na bežkovanie.

Mrzí ma, že pred spustením iniciatívy ich autori neotvorili na túto tému diskusiu o prijateľnosti zamýšľaného riešenia. Aspoň ja o tom neviem. Oba naše servery majú rovnaké zameranie, takže priatelia v Nabežky.sk museli počítať s tým, že bez koordinácie oboch serverov to nemôže fungovať. Ukázalo sa, že napriek rovnakému zameraniu oboch portálov, nemusíme sa v riešení problémov v bežeckom lyžovaní na Slovensku vždy zhodnúť.

A v hľadaní spôsobu ako financovať úpravu bežeckých tratí môžem prehlásiť, že som zástancom priamej platby správcovi tratí. Je pravda, že správcovia stále hľadajú spôsob ako získať prostriedky od bežkárov.
Žiaden správca tratí zatiaľ nezaviedol najúčinnejší spôsob a to priame vyberanie pri vstupe na upravenú trať, prípadne predaj lístkov v teréne. Stále je to na báze dobrovoľnosti, keď bežkári môžu prispieť do pokladničky, kúpiť si nálepku, poukázať peniaze na účet správcu alebo priamo poskytnúť príspevok upravovateľovi. Bol tu pokus aj možnosť prispieť darcovskou SMS.

Na serveri Bežkár.sk chceme ísť formou osvety a pestovaniu pocitu u všetkých užívateľov upravovaných tratí, že nič nie je zadarmo a je potrebné na úpravu tratí prispieť.

Ale nikoho nemožno nútiť aby platil iba za informáciu o úprave tratí. V živote určite každý z nás uplatňuje zásadu, že platí vtedy ak vie že za svoje peniaze niečo dostane.
Aj správcovia tratí si uvedomujú, že ak chcú príspevky, musia mať veľa spokojných bežkárov a to dosiahnu iba kvalitnou úpravou tratí. Nemôžu očakávať, že budú vyberať príspevky ak trate nie sú upravené. Takto to funguje a je to odskúšané v okolitých krajinách.

Na záver chcem ako administrátora servera Bežkár.sk prehlásiť, že naše stránky zostanú vždy otvorené pre bezplatnú výmenu informácií a skúseností bežkárov. Nebudeme nikdy triediť bežkárov na tých, ktorí uverejňujú informácie a ktorí nie.
Verím, že tých, ktorí sa rozhodnú prispievať nezištne a bezplatne informáciami na náš server bude stále dosť aby naše stránky plnili svoje poslanie.

Ďakujem všetkým aktívnym bežkárom a správcom stredísk, ktorí nás pravidelne informujú o podmienkach na bežkovanie. Bez nich by náš server stratil hlavný zmysel.

Rád by som poznal aj váš názor k tejto téme. Vyjadrite sa prosím v diskusii pod článkom.

Administrátor Bežkár.sk


     
Kremnické vrchy - Skalka | 4.1.2018 | Jaroslav Murgaš | Čítané 1619x | 0 príspevkov v diskusii
Výzva
Úprava tratí

Občianske združenie Kordícky hrebenák zháňa majiteľov silných strojov ( skúter - 4 kolka) a prosí ich o pomoc pri úprave bežeckých tratí naším valcom.
Ako možno viete vlani sme zakúpili valec na úpravu bežkárskych tratí avšak nemáme ho za čím ťahať. Stroj ( skúter - 4 kolka) musí byť silný, aby nezareval za druhou zatáčkou. Jednalo by sa o príležitostnú úpravu Kordíckej zvážnici, Hrbočky atď.
Záujemcovia píšte, alebo volajte 0905 470 349

     
  Informácie | 4.1.2018 | Alexander Žaťko | Čítané 867x | 10 príspevkov v diskusii
Projekt Komunitný obsah
O (ďalšom) pokuse na zvýšenie spoluúčasti bežkárov na rozvoji svojho športu.

Vážení priatelia bežkári,

Ako mnohí viete, o.z. Slovensko v pohybe (ktoré prevádzkuje portál nabezky.sk) oficiálne spustilo koncom novembra minulého roku experiment, s názvom Komunitný obsah. Dovoľte mi vás s projektom oboznámiť.

Združenie Slovensko v pohybe bolo založené v roku 2008, s cieľom podporovať bežecké lyžovanie na Slovensku a to primárne prostredníctvom dvoch iniciatív:
1. Poskytovaním informácií o tom, kde sa dá bežkovať a aké sú na tratiach a trasách momentálne podmienky pre náš šport,
2. V programe Stopa angažovať bežkárov samotných, aby svojimi prostriedkami financovali tvorbu a údržbu bežeckých tratí, podobne ako sami vytvárajú informačný obsah na tomto, ako aj na portáli nabezky.

Prvú iniciatívu netreba návštevníkom tohoto portálu opisovať, preto začnem zmienkou o programe Stopa. Idea tohoto predchodcu programu Komunitný obsah bola založená na očakávaní, že bežkári budú ochotní si kúpiť za 20 eur sezónny "Stopa pas" s vedomím, že prispievajú na budovanie a úpravy tratí na Slovensku. Pas mal formu visačky alebo (minulú sezónu) odznaku a bežkár pri kúpe určil dve geografické oblasti, do ktorých chcel “nasmerovať” 2/3 svojej investície. Zvyšná tretina mala byť alokovaná podľa návrhu o.z., po schválení komunitou bežkárov. Program fungoval 5 sezón, ale bežkári si v žiadnej z nich nekúpili pasy za viac ako niekoľko sto eur. Minulý rok sme sa preto rozhodli skúsiť iný prístup, ktorý berie do úvahy psychologické nastavenie človeka - teda skutočnosť ktorú teraz môžme potvrdiť z vlastnej skúsenosti - že len malé percento z nás bude platiť za niečo, čo môže mať zadarmo. :) Psychológovia študujúci "kolektívne akcie" ktorých príkladom je program Stopa zistili, že ich neúspech netkvie v neochote väčšiny ľudí podieľať sa na takých projektoch, ale je dôsledkom toho že v každej populácii je 20 - 30% jedincov, ktorí obrazne povedané "pokazia polievku". Tých 70 až 80% ľudí by totiž ochotných prispievať aj bolo, ale keď vidia že sú ľudia ktorí tak nerobia, prestanú participovať aj oni. Podobne to funguje aj v našej občianskej realite. Daňových kontrolórov a policajtov potrebujeme nie preto aby sme prinútili všetkých ľudí správať sa pro-sociálne, ale naopak, aby sme obmedzili protispoločenské chovanie tých pár antisociálnych jedincov medzi nami.

To, že inštitúcia "policajta" funguje, je jasne vidieť aj v kvalite tratí v alpských strediskách, kde sú príspevky vymáhané aj prostredníctvom kontrolórov na tratiach. Je teda logické predpokladať, že tento princíp by mohol fungovať aj u nás, ale z viacerých dôvodov sa toto (pokiaľ viem) nedeje v žiadnom z našich stredísk. Pred rokom nás však napadlo, že aj my vlastne môžme zaviesť inštitúciu “kontrolóra” a to tak, že budeme regulovať prístup nie k tratiam, ale k informáciam o ich stave a to tak, že umožníme poskytovateľom takých informácií sprístupniť tieto len tým, ktorí sa podieľajú buď na ich tvorbe, alebo inak prispievajú k zlepšovaniu podmienok na bežecké lyžovanie o nás.

Na konci minulej sezóny sme pokusne sprístupnili časť obsahu na portáli nabezky len používateľom ktorí sú ochotní zaplatiť svojimi bodmi, ktoré je možné nadobudnúť buď pridávaním správ, alebo kúpou za eurá. Taký obsah sme nazvali komunitný, pretože v každej komunite sa očakáva, že na spoločné projekty prispievajú všetci členovia svojim dielom. Tento mesiac-trvajúci pokus naznačil, že by to mohlo fungovať. Koncom leta sme preto v spolupráci so Slovenskou lyžiarskou asociáciou zorganizovali stretnutie správcov stredísk, kde sme ideu prezentovali zúčastneným. Správy od ľudí ktorí upravujú trate sú totiž bežkármi jedny z najvyhľadávanejších a teda sa dá očakávať, že by za prístup k nim mali byť ochotní poskytnúť protihodnotu. Na stretnutí sme tiež spomenuli spôsob, ako by bolo taký program možné integrovať s web stránkami stredísk, alebo portálmi ako bezkar.sk. Z nášho návrhu vyplynulo, že aj dobrovoľné prispievanie napríklad vo forme Kremnických nálepiek by bolo možné jednoducho prepojiť tak, že kupujúci by spolu s nálepkou (bezplatne) získal aj kód, ktorý by mu "odomkol" prístup ku komunitnému obsahu. Čo sa delenia potenciálnych príjmov z programu týka, kľúčom je sledovanie návštevnosti príspevkov a podľa nej rozdeliť peniaze medzi ich tvorcov. To znamená že napríklad stredisko, ktoré informuje počas sezóny každý deň o stave tratí a získa 5% všetkých návštev ku komunitného obsahu, dostane taký istý podiel z vybratých peňazí. Dá sa očakávať, že takýto spôsob odmeňovania by mohol strediská motivovať aby pravidelne podávali správy, čo by zasa malo zvýšiť záujem o ne zo strany bežkárov a teda aj za ne platiť.

Náš návrh sa však u správcov stredísk nestretol s veľkým nadšením. Napriek tomu sme projekt aj tak koncom novembra spustili, keďže väčšina obsahu na portáli je vytváraná samotnými bežkármi a teda môžme životaschopnosť idei potvrdiť alebo vyvrátiť aj vo “vlastnej réžii”. Prispievatelia správ dostali možnosť dobrovoľne označovať svoje správy ako "komunitné," za čo získavajú body ktoré im samým umožňujú prístup ku komunitným správam od iných spravodajcov. Nie každý návštevník portálu však má chuť podávať správy a radšej si kúpi za pár eur body, ktoré môže postupne meniť za prístup ku komunitnému obsahu, alebo si kúpiť za 5 eur prístup na celú sezónu. Peniaze získané z predaja bodov považujeme za vlastníctvo tvorcov komunitného obsahu a títo budú môcť rozhodnúť ako budú tieto prostriedky použité.

Aké sú doterajšie výsledky programu? Štatistiky za prvý mesiac projektu zverejníme čoskoro, ale už teraz sa dá povedať že návštevníci a prispievatelia do portálu program akceptovali, keďže väčšina správ je označovaných ako komunitné, desiatky ľudí minulo viac ako 200 eur za body a registrácia do portálu sa zvýšila o viac ako 300 percent oproti porovnateľnému obdobiu minulý rok. Zvýšil sa aj počet správ, ako aj ich geografický záber a objavuje sa záujem ľudí získavať body aj inými činnosťami ktoré smerujú k rozvoju bežeckého lyžovania, napríklad reportovaním prác na úprave tratí. Zdá sa teda, že sa nám po rokoch pokusov a omylov konečne začína dariť napĺňať ideu, že bežkári samotní sú schopní - a s dobre nastaveným systémom aj ochotní - starať sa o rozvoj svojej obľúbenej športovej aktivity. Na konci sezóny by sme mali mať dostatočné množstvo dát na vyslovenie definitívnejšieho verdiktu.
     
  Euroloppet | 30.12.2017 | Ivan Belička | Čítané 520x | 0 príspevkov v diskusii
GsieserTalLauf
Ubytovanie

Ahojte! Hladám ubytovanie na preteky v Taliansku GsieserTalLauf pre štyroch,nie velmi ďaleko max.25km a za slušnú cenu.Vie mi niekto poradiť. Ďakujem
     
Západné Tatry | 21.12.2017 | Peter Vrbičan | Čítané 1796x | 1 príspevok v diskusii
Západné Tatry - Liptovská Kokava
Bežkárske trate

Mnohí z návštevníkov „Bežkára“ evidujú snehové správy z nášho mini strediska v Liptovskej Kokave a veríme, že je aj veľa tých čo si naše trate prišli odskúšať osobne. Tým, ktorí sa k nám zatiaľ ešte nedostali, by sme radi predstavili kde vlastne sme a čo Vám zatiaľ vieme ponúknuť.
L. Kokava je len 1,5km od susednej Pribyliny, kde sa nachádza známe a hojne navštevované múzeum Liptovskej dediny. Naše trate sú vo výške 830 až 910 m.n.m. Trate sú na lúkach náhornej roviny z ktorej je v prípade priaznivého počasia nádherný výhľad na panorámu Vysokých, Západných a Nízkych Tatier s dominantným Kriváňom. Trať je rovinatá s prevýšením cca 15m na jeden kilometer a je ideálna na turistické poňatie bežkovania. V prípade dobrých snehových podmienok je štart pri miestnom futbalovom ihrisku, vedie smerom na severovýchod popri roľníckom družstve a stále ďalej rovnakým smerom až na lúku „Pod Sekaniskom“ kde je k dispozícii 2,3km dlhý okruh. Tu je možnosť pokračovať ďalej lesom smerom na Podbanské vzdialené ešte cca 4,5km, alebo odbočiť z hlavnej trate napravo a po krátkom prechode cez les „pobežkovať“ na členitejšom okruhu Diely. Ten je s dĺžkou asi 7km a vlnitejším profilom vhodnejší pre náročnejších lyžiarov. Všetky hlavné odbočky sú označené, tabule s informáciou vzdialenosti sú počítané od futbalového ihriska v smere na Podbanské.
V prípade horších snehových podmienok začíname vždy upravovať najskôr okruh na lúke „pod Sekaniskom“ a ten postupne s pribúdajúcim snehom predlžujeme smerom nadol, pretože hore sú podmienky parkovania obmedzené.
Pri snehových správach budeme k fotkám z tratí vždy pridávať aj mapku aktuálne prevádzkovaného úseku trate aj s možnosťou parkovania.
Tohtoročná sezóna nám vďaka vlne sneženia začala už 1.12. a aktuálne je v prevádzke okruh na lúke „Pod Sekaniskom“.
Novinkou pre túto sezónu je vysnívaný pomocník ratrak PB 280 D, ktorý v prípade potreby a dostatku snehu nahradí skútre, preto veríme, že správ z nášho strediska bude čo najviac. Informácie budeme pravidelne aktualizovať po každej úprave tratí.
Naše stredisko plánujeme naďalej postupne rozvíjať a o všetkom novom ako aj plánovaných podujatiach Vás budeme včas informovať.
Prajeme krásne prežitie nadchádzajúcich sviatkov a dovidenia v Liptovskej Kokave.
Správa bežkárskych tratí pri OÚ v Liptovskej Kokave

     
  Kremnické vrchy - Skalka | 5.12.2017 | Miroslav Haviar | Čítané 2043x | 9 príspevkov v diskusii
Trate na Skalke
Značenie

Bežkárske trate na Skalke sa v posledných rokoch zlepšujú, o tom niet debaty. Jedna vec ma ale už dlhšie trápi, a to je ich značenie. Inline a trate okolo štadióna nie sú značené prakticky vôbec, severný a južný sem - tam. Dôsledkom je okrem iného spústa ľudí, väčšinou turistov, v protismere. Niekedy to vôbec nie je zábava. Neviem, kto to má na starosti (MKL?). Myslím ale, že by kvalitné značenie ocenili všetci. Jedni, čo budú vedieť kam ísť a druhí, ktorým sa bude lepšie bežkovať bez kolízií.
Ďakujem,
Miro
     
Kremnické vrchy - Skalka | 3.12.2017 | Jaroslav Murgaš | Čítané 2775x | 19 príspevkov v diskusii
Skútristi
Riešenie

Dobrý deň.

Zas ako každý rok tak aj tento nám prináša zásadný problém a to SKÚTRISTI. Týto bezohľadný "ľudia" myslia len na svoj orgazmus. Nech sa páči, ale prečo ničia našu prácu a využívajú nie lacno upravenú trať. Chcem poprosiť o vaše rady, či je možné sa v slovenskej republiky zákonným spôsobom brániť a ako?

Prestáva ma to baviť. Staviame hrad a niekto nám ho s úsmevom búra.

     

strana 5 6 7 8 9